„Inflatie sneller intomen Schonerroken Regeringsfracties botsen ism Mercedes Werkloosheid in bouw kost jongeren hun vakopleiding Veronica en Nordsee 1 januari 1973 weg Politie staat machteloos tegenover mensensmokkel Consument gaat vijftig procent meer betalen voor drinkwater Te veel bloedverlies Werkgevers te laken Bij gesprek over kinderbijslag DONDERDAG 9 DECEMBER 1971 Drs. Langman: Van der Gun (KVP): DEN HAAG Minister Langman (Economische Zaken) vindt, dat de inflatie sneller en harder moet woren aangepakt dan de deskundigen van de Sociaal-Economische Raad hebben voorgesteld. In de Tweede Kamer zei hij gisteravond, dat de weg van de deskundigen „een erg lange is en dat wij er naar ^moeten streven sneller uit de gevarenzone te komen, wil onze economie niet te veel bloedverlies lijden." 1 De minister nam met deze woorden afstand van het stand punt van een meerderheid van ie S.E.R. (werknemers plus alle Kroonleden op één na), dat een loonmatiging tot 12 procent vol jaar een eerste stap kan zijn bij het terugdringen van de inflatie. Zonder harde gegevens te strekken zei de minister voorts, dat Koningin Juliana, geschoeid iet hippe laasjes bij haar aan komst in de Domkerk te Utrecht, oaar zij de viering van het 150- jarig bestaan van het Diergenees kundig Onderwijs in Nederland jwoonde vermoedelijk volgend Jaar de prijs stijging geringer zal zijn dan de voorspelde 6,5 procent. Hij baseer de zich daarbij op de nieuwste glo bale gegevens van het Centraal Planbureau. Een toenemende con- currxtie zal prysmatigend werken, zei minister Langman. Twee procent Over de werkgelegenheid zei de bewindsman, dat het erop lijkt, dat Nederland toegroeit naar een min of meer vast werkloosheidspercentage van ongeveer twee procent. De KVP-fractie in de Tweede Kamer betreurde het in hoge mate, dat in de huidige onderhandeligen over het loonbeleid "de werkgevers niet reëel geprobeerd hebben met de meerderheid van de SER tot over eenstemming te komen". De KVP-er F. G. van der Gun zei letterlijk "De stelling van de vakbeweging dat het resultaat van de matiging consequen ties moet hebben voor de collectie ve bestedingen kunnen wij globaal onder sc hrij ven' Niet alle regeringsfracties spraken zich zo duidelijk uit. Verscheidene sprekers bleken van mening. dat eerst moet worden afgewacht of de aanpak van de regering-Biesheuvel kans op slagen biedt. DS '70 vindt echter, dat de afwachtende houding van de regering tot grotere werk loosheid zal leiden. Volgens h aar, woordvoerder S. Keuning is deze par tij van mening "dat de periode van afwachten voorbij of nagenoeg voor bij is". De heer Keuning zei bereid te zijn heel veel vertrouwen op te brengen voor werknemers en werk gevers: "Maar als er niets redelijks uit de bus komt, dan zal er iets ge daan moeten worden!" Werkloosheid De oppositie wil, dat de regering „gerichte maatregelen" neemt ter bestrijding van de werkloosheid. Het Tweede-Kamerlid mej. Nel Ba- rendregt (PvdA) heeft gisteren een motie op de regeringstafel gedepo neerd. waarin dit verzoek was opge- In de motie die behalve door haar fractiegenoten Van Lier en Wieldraayer mede was ondertekend door de heren Nypels <D '66) en De Gaay Fortman (PPR) zegt mej. Barendregt, dat de stijgende werk loosheid het nemen van bijzondere maatregelen nodig maakt in ver schillende gebieden van ons land. Zij wijst daarbij vooral op de drie noor delijke provincies. •ft De aandeelhouders van de Metro hebben met een overweldigende meer derheid een voorstel goedgekeurd voor de aankoop van een terrein voor de bouw van een hotel met 2.000 kamers in Las Vegas. De uitvoering van dit project zal in totaal 75 miljoen dollar vergen. Gisteravond is de handels- tieleider Sidney v. d. Bergh goede toonsteiling houden in Peking, delegatie, die enkele weken ge- verwachtingen te hebben van de Op de foto links de heer Sidney leden naar de volksrepubliek handel met de Chinezen. Waar- v. d. Bergh en naast hem de heer China vertrok, opgewekt terugge- schijnlijk zal het Nederlandse be- Lee. zaakgelastigde van China, keerd. Op Schiphol zei de delega- drijfsleven volgend jaar een ten- DEN HAAG De consument zal in de nabije toekomst vijf tig procent meer moeten beta len voor het drinkwater. Deze sombere verwachting heeft di recteur dr. T. Verheul van het Rijksinstituut voor drinkwater- De prijsstijging die op de loer ligt is het gevolg van de kostba re maatregelen die de drinkwa terbedrijven moeten nemen om oij de toenemende verslechtering van de kwaliteit van het rivier water tooh drinkwater van de hoogste kwaliteit te leveren. De prijs van een kubieke meter water is nu nog gemiddeld vijf enzeventig cent, maar komt straks op omstreeks één gulden vijftig. Onaanvaardbaar Ir. Verheul sprak vandaag op een bijeenkomst van de Neder- landsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel in Den Haag. De problemen van de watervoorziening, zei hij, zijn niet op te lossen door toepassing van nieuwe technieken en het aanleggen van steeds grotere voorraden. Dit zijn noodoplos singen die door de beperkte be schikbaarheid van ruimte en kapitaal zelfs onaanvaardbaar zijn. Natuurbehoud Kwaliteitsverbetering moet volgens ir. Verheul worden be reikt door middel van waterbe heer dat in de eerste plaats ge richt is op natuurbehoud. Een van de eerste stappen is dan de aanleg van zuiveringsinstalla ties, de terugwinning van zeld zame stoffen en het opnieuw gebruiken daarvan. Wanneer bijvoorbeeld de fos faten uit de wasmiddelen terug gewonnen zouden kunnen wor den en gebruikt voor bemesting van het land, kan de totale be lasting van fosfaten met onge veer dertig procent worden ver minderd. ROTTERDAM ANP" De Neder landse politie staat machteloos tegen over de mensensmokkel naar Enge land. Het enige wat men hier kan is de Engelse politie op de hoogte bren gen. Volgens rechercheur Van Brug ge van de Rotterdamse rivierpolitie is de mensenhandel in handen niets ontziende lieden, die nergens voor terugdeinzen. ..We hopen dat de aanhoudingen van Pakistani en Nederlandse smok kelaars een schrikeffect hebben, zo dat het in Pakistan en India door dringt dat de overtocht naar Enge land niet zo eenvoudig is", aldus de recehrcheur. Op het ogenblik bevinden zich in Rotterdam naar schatting 300 Pa kistani en Indiërs, die op hun over tocht wachten. Er is een tiental pen sions. waarin deze mensen voorlopig onderdak hebben. De omstandig heden zijn verre van rooskleurig, kleine kamertjes, wrakke bedden en kasten, kale verveloze muren voor 25 gulden per week. Er zijn er velen die overdag in de haven werken by De rivierpolitie in Rotterdam: „de illegale landverhuizers betalen 200 tot 400 pond voor de overtocht. Een maal in Engeland is voor hen de kous niet af. Ze staan erg zwak en worden vaak nog gechanteerd door organisatie die hen heeft overge bracht". aldus de rechercheur. Men weet niet hoe groot de Nederlandse van de organisatie is. ADVERTENTIE Mercedes, beveiligd door het sterk zuiverend activated charcoal filter. ACTIVATED CHARCOAL FILTER Speciaal geprepareerde houtskool reinigt de rook van ongewenste stoffen. Maakt de rook zuiver.L^at de smaak vrij. De smaak van pure tabak zonder meer. Proef Mercedes. En rook schoner. Mercedes, pure tabakssmaak zonder meer A PRODUCT OF PHILIP MORRIS HOLLAND N.V. Een aantal mensen dat er deel van uitmaakt, kent men wel, maar men kan er niets tegen ondernemen. Vol gens de zegsman van de rivierpolitie werkt het smokkelen van mensen criminaliteitsbevorderend. Er is een aantal criminele randverschijnselen die hij liever niet genoemd ziet. Uit de informatie die de rivier politie van de Pakistani heeft los gekregen, is gebleken dat de reis naar Europa onder dikwijls afschu welijke omstandigheden wordt ge maakt. Het begint allemaal in India Pakistan, waar ronselaars de Engeland voorspiegelen als een land van melk en honing. De genen, die erop ingaan, verkopen huis en grond om het geld by elkaar te krijgen. Vervolgens reizen ze per vliegtuig, bus of auto en zelfs met vrachtwagens via Afghanistan, Istan- boel naar Europa. De centra waar ze worden opgevangen zijn Parijs, München en Frankfort. Volgens de Rotterdamse rivierpolitie is het hoofdkwartier van de smokkelorga nisatie gevestigd in Parijs. DEN BOSCH De Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf is bang dat de huidige toenemende werkloosheid in de bouw tot in de verre toekomst schade geeft. De stichting ondervindt namelijk dat de werkloosheid van de jongste werknemers ook hun vakop leiding tot stilstand brengt en dat de jeugd het vak niet meer kiest Een stelsel van „erkende leer-bedrijven", waar de voortgang van de opleiding Kamer: meer zendtijd Hilversum III DEN HAAG Regering, geef Hilversum III meer zendtijd! Deze eis heeft een meerderheid van de Tweede Kamer gisteren bij het ka binet Biesheuvel op tafel gelegd. Tegelijkertijd werd duidelijk, dat een meerderheid van de Kamer de „piratenzenders" Veronica en Radio Nordsee wil laten verdwijnen. In parlementaire kringen wordt als waarschijnlijke datum voor het uit ether verdwijnen van Veronica en Nordsee 1 Januari 1973 genoemd. De drie christelijke regeringsfrac ties KVP, ARP en CHU hebben de regering om een zendtijduitbreiding van Hilversum III tot 2 uur 's nachts gevraagd. Zo voelen er voor de „Veronica-formule" op de ze zender toe te passen (veel lichte muziek" „uiteraard zonder recla meboodschappen". Als een van de argumenten voor hebben bezwaar tegen de „over- de „Veronica-formule" wordt ge- j heersende positie van de bestaande noemd, dat zulke uitzendingen niet omroepverenigingen".De hele frac- zoveel geld kosten. Voorts voeren de tie meent overigens dat Veronica christelijke fracties aan. dat op die alleen omroepvereniging kan wor- manier tegemoet wordt gekomen den op basis van de huidige om- aan „een volstrekt redelijke luister- I roepwet. Veronica zou dan moeten behoefte bij grote delen van de Ne- werken op niet-commerciële basis derlandse bevolking". en verplicht zijn een „totaal-pro- Van de twee andere regerings- gramma" te brengen, fracties houdt DS'70 zich op de ^'66 kondigt aan tegen de zoge vlakte. Deze fractie vindt echter I noemde „Veronica-wetjes" te zul- wel. dat Nederland het op 22 janua- i len stemmen. Deze fractie gaat er- ri 1965 ondertekende verdrag van i van u^- dat er ge^n aanvaardbaar Straatsburg, dat de mogelijkheden I alternatief voor de piratenprogram- schept om tegen „piratenzenders" ma s za' worden geschapen. D 66 op te treden, moet nakomen. De baseert zich daarbij op de kort ge- VVD-fractie pleit ervoor Veronica leden gedane uitlating van minister te legaliseren. i Engels, dat verdere uitbreiding van De grootste oppositiefractie, de j de zendtijd van Hilversum III om PvdA, is verdeeld. Enkele PvdA-ers i financiële redenen binnen afzien bare tijd niet is gegarandeerd, ziet de stichting als een middel voor het voorkomen van dreigende schade aan de jonge werk nemer en aan het algemeen belang. Bestuurslid C. N. M. van der Lin den van de stichting, die dit vandaag meedeelde bij het inmetselen van een gedenksteen op een „leerlingbouw plaats", wees op de lessen die Ne derland had moeten leren uit het jaar 1967. „De dreiging met werkloos heid is hier en daar al overgegaan in echte werkloosheid en dat gebeurt uitgerekend nu wy dachten dat we de uiterst nadelige gevolgen voor de vakopleiding van jonge mensen door de recessie van 1967 eindelijk over winnen", zei hij. „De gevolgen werken namelijk nog steeds na in de dalende bezetting van de bouwklassen by het lager technisch onderwys". De heer Van der Linden zei dat de stichting niet van plan is om de onderbreking van de voortgang van het bouwen te accepteren, noch on derbreking „van de overdracht van kennis en bekwaamheid voor de zeer noodzakeiyke bouwvaklieden". Hy zed ook dat de jeugd zich by de beroeps keus thans laat beïnvloeden door de actualiteit en die is „dat er minder wordt gebouwd". Hy kon de onderwysbezuinigingen van het kabinet, gekoppeld aan de overheidsbezuinigingen op het bou wen, niet rymen met de vooruitzich ten die de overheid heeft geboden in de nota over maatregelen ten be hoeve van de werkende Jeugd. „Zyn de lessen uit 1967 nog niet duideiyk genoeg geweest en is het niet ook of vooral overheidstaak ervoor te zor gen dat leerlingen in het bouwbedryf ongestoord hun opleiding kunnen voltooien, en er willen blyven of wil len komen werken?" aldus de heer Van der Linden. DEN HAAG De voorgenomen bevriezing van de kinderbijslag, nodig om een aantal door de regering-Biesheuvel noodzakelijk geachte sociale voorzieningen te kunnen realiseren, valt duidelijk niet bij alle regeringspartijen in even goede aarde In de Tweede Kamer liepen de standpunten zelfs zo ver uiteen, dat er een vinnig interruptiedebat tus sen de heren drs. G. M. V. van Aardenne (VVD) en B. J. M. Merm- sen (KVP) ontstond. Bevriezing Toen de liberale spreker zei, dat hy, naast de in het regeerakkoord overeengekomen bevriezing van de bystand voor het eerste kind, die voor het tweede en misschien zelfs wel voor he: derde en volgende kind niet wilde uitsluiten, greep de KVP'er de interruptiemicrofoon. Betekende dit, dat de VVD'er het regeerakkoord op dit punt alsnog wilde aanvullenDrs. Van Aardenne antwoordde, dat de VVD zich aan het regeerakkoord wilde houden, maar dat de noodzaak verder te gaan dan de bevriezing van de by- slag voor het eerste kind zich wel opdrong. Dit schoot by de KVP in het ver keerde keelgat. Even tevoren had de heer Hermsen namens de KVP-frac tie namelyk gezegd, dat deze kwestie in katholieke kring zeer zwaar woog en dat er voor de KVP voorlopig geen enkele noodzaak aanwezig leek ook de byslag voor het tweede kind te bevriezen. Van de m„lating van VVD-fractievoorzitter Hans Wiegel, dat "de kinderbyslag de vermolmde serre van het gebouw van de sociale zekerheid" was, hadden de KVP'ers dan ook "met verbazing" kennis ge nomen. Onontkoombaar Mej. Hannie van Leeuwen (ARP) en drs. A. M. de Boo (CHU) zagen de bevriezing van de byslag voor het eerste kind als iets onontkoombaars. Met hun beslissing over een even tuele bevriezing van de byslag voor het tweede kind, wilden zy echter wachten op het door de regering ge vraagde SER-advies. DS'70 bleek geen mening te heb ben. De heer S. Keuning, die het woord namens deze fractie voerde repte namelyk met geen woord over dit brandende probleem. Dat deed wel mr. Th. J. A. M. van Lied (PvdA". Hy vond bevriezing van de kinderbyslag voor het eerste en zelfs voor het tweede kind geen goede bezuiniging op de uitgaven: Heter zou het zyn alle kinderby- slagen waardevast te maken in plaats van welvaartsvast". De so cialist nam namens zyn fractie af stand van de populaire opvatting dat gehele of gedeelteiyke afschaffing van de kinderbyslag nodig zou zyn uit een oogpunt van bevolkingspoli tiek: „wy geloven dat kinderbysla- gen in ons land geen invloed hebben op het geboortecyfer. De kinderby slag voor het vyfde en zesde kind net zo min als d*e voor het zevende kind. Dat betekent dat van verlaging van kinderbyslagen ook geen verlaging van het geboortecyfer hoeft te wor den verwacht".

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7