'Leiden is niet onbestuurbaar' „WAT ZIEN IK?" AAI POES EN STOUTE KAT.... Bfi,n Drie dagen Bangla Desj DE LEID' SE BALLY MK EN DS'70 BIJ BEGROTINGSBEHANDELING: it Muzikale proeftijd lil bender Promotie Bijna f. 4 miljoen voor Kweeklust LANSER IN LEIDEN: Medezeggenschap is nog altijd actueel" jJHjDERDAG 9 DECEMBER 1971 LEIDEN Ï4 LEIDEN Er is eigenlijk hele maal geen reden om de vergade ring van een edelachtbaar college als de Leidse gemeenteraad te vergelijken met de sexstory, die „Wat zien ik?" is. Die vreemde ge- daohtenkronkel u moet me die vergeven is me niet ingegeven door het feit, dat de raad gister- Door Hans Melkert avond met een grote sprong aan de begroting begon, maar niet klaar kwam of door het feit, dat er een gedachtenassociatie kan zijn tussen veertien weken film en veertien dagen vergadering. Natuurlijk is een begrotingsver gadering voor een deel een reprise. Als Van Aken (PvdA) begint over het minderheidsvoetstuk, waarop het college rust, als mevr. Geel kerken (prot. chr.) de ambtenaren roerend bedankt, als Zunderman (DS'70) weer eens vertelt waarom hij uit de PvdA is gegaan dan denk Je als argeloos toehoorder: wanneer heb ik dat meer gehoord? De han delingen bewijzen, dat de raadsle den vorig Jaar ongeveer dezelfde dingen hebben gezegd. De gedachte aan „Wat zien ik?" kwam bij me op, toen liberale voor man Portheine heel aardig een om schrijving gaf van de gedachten van de bevolking over de Leidse raad: „een uitdrukking, die te ma ken heeft met het oudste beroep ter wereld". Het woord „ouwehoeren" kwam niet over zijn lippen. Toch dacht ik met Seth Gaai- kema „Wat een spreker is die man enz." toen hij zoals gebruikelijk even op de tenen van ons blad ging staan. Hij verweet de krant, het feit, dat het in het verslag van een commissievergadering de schijn had alsof de wethouder van verkeerszaken alleen aan het woord was geweest. Akkoord, de antwoor den van de wethouder kwamen in de krant. Hoeveel kolom zou Je no dig hebben om ook te vermelden, wie alle vragen hadden gesteld? Waar blijft dan de ruimte voor de opinievormende taak, die PSP-er Walle de pers toedenkt? „Wat zien ik?" schoot weer in mijn gedachten, toen e'r woordspe lingen werden gemaakt over vermenigvuldigen, toen mevrouw Geelkerken Van Aken „zo'n aar dige man" noemde, toen Driessen sprak over een liefdesverkla ring van het PAK ten opzichte van CPN en DS'70. toen dezelfde KVP-leider het PAK halfslachtig heid verweet en desgevraagd geen bewijzen aanvoerde, maar ook aan ADVERTENTIE k&t- Kenmerk, t/gtn, /cwa.Lite.ii. van Dalen Don.kersice.ct 2.1 LeLde-n, het vermenigvuldigen sloeg en er, tweeslachtigheid van maakte, toen het PAK enkele malen aan zelfbe vrediging deed (Van Aken: waarom spreekt het college nooit waarde ring uit voor PAK-werk?). Aai poes, stoute kat. Aai poes tegen 't college, Portheine onmen selijke druk. die als het ware fou ten uitlokt, mevr. Geelkerken: col lege is niet zwak en de relaties met de fracties, waaruit het voort komt, zijn goed, Driessen: B en W hebben aan verwachtingen vol daan. Stoute kat tegen het PAK: Portheine: PAK polariseert en Leidse raad is daardoor gesprek in stad en land, mevr. Geelkerken: PAK wil kibbelen over onbelang rijke zaken en zelf wethoudertje spelen. Driessen: verhoudingen in raad zijn slechter geworden door onenigheid in PAK-fractie. Zun derman: waarom laat PAK meer derheidsclausule voor zitting in col- ieg toch niet vallen? Aai poes ook in omgekeerde rich ting. Van Aken was lief voor CPN en DS'70, waardering van alle kan ten voor het PAK-werk m.b.t. de begroting, al vroeg mevr. Geel kerken zich af of het wel nood zakelijk was. Maar ook stoute kat. Van Aken is niet over B en W te spreken en mist band tussen wet houders en hun fracties. Walle is nog minder te spreken, beschuldigt andere partijen van kiezersbe drog. Hij vergeleek de raad met een auto, die vier jaar meemoet. De PAK-motor is goed, de confessio nele carrosserie evenwel rot. het DS'70 onderdeel vertoont slijta ge en de VVD zit onder de veilig heidsnormen. De bestuurder <B en W) heeft goede relaties met kroeg bazen op het Haagse Binnenhof, waardoor de wagen 'n gevaar op de weg is. Driessen wees op de regel matige afwezigheid van de VVD- fractie. Voeg hieraan toe de kreten van Oosterman over milieubederf, („terwijl we wel naar de maan en Mars gaan") en de voorspellingen van een computer, de minuten du rende interrupties van In 't Veld (mevr. Geelkerken wil eerst uit spreken) en u hebt een scneario. „Haar van boven" is dan de bevol king op de publieke tribune (gis teravond op het drukste uur dertien manen het krantenlezende publiek. (Van onze raadsredactie) ■EIDEN Zowel het Progressief Akkoord als DS'70-er nderman is het niet eens met het college van burge- lester en wethouders als het in het concept-adres „Leiden rgoed in last?" concludeert tot onbestuurbaarheid. Dat :k gisteravond bij het begin van de begrotingsbehande- Van Aken (PvdA) toonde zich hierover ontsteld, nderman (DS 70) gaf toe, dat Leiden veel mist, maar c4het gemeentebestuur moet blijven vechten. trtheir Houwer I? 15 V' j stelde fe van .eine (WD), heeft wel ver wen in de regering, die z.i. niet voor de Leidse problemen. stelde zich op achter de me- van de voorzitter van de ka- van Koophandel, die heeft ge- dat Leiden veel te bieden Hij vroeg een ombuiging van mentaliteit, waardoor we elkaar steeds de somberheid blijven foraten. nunist Hoeven daarentegen duidelijk een beschuldigende ter uit naar de regering, roerde Jhoge defensie-uitgaven aan en tnde de raad voor, dat de hoge Jen pure geldklopperij zijn. lil is tegen regionale woonwagen tra en vindt gewestvorming ge- |rlijk voor de plaatselijke autono- Mevr. Geelkerken (prot. chr.) Irentegen vindt het een noodzaak [gewestelijke werkzaamheid op te pen. Universiteit ^at de universiteit betreft zei ze 'n ïgeld overlegorgaan te missen, iheine noemde het contact een nele bedoening, waardoor fric- k ontstaan tussen gemeente en de persiteit. Oosterman (D '66) mde het Leidse begrotingstekort iel in vergelijking met de inves- ADVERTENTIE SS Kinderen willen plotse- i ling trambestuurder, ver- 1 pleegster of vader worden. S Of pianist. Ook dit laatste ver- 1 neemt u met enige arg- si waan, temeer omdat bij de 4 voorbereidingen een piano fl niet gemist kan worden. 'rj Bender- K D-die in S zijn ruim 120-jarig be- i staan wel weet dat niet elk 1 kind een Rubinstein wordt I -weet hier raad op. U krijgt een piano thuis en de mu- g zikale proeftijd van uw kind begint. M Blijft het na enige tijd S bij Moeder-d'r-ligt-een-kip- jl in-'t-water, dan geeft u de piano terug en betaalt u alleen de huurprijs. Zijn de |f resultaten welluidender, dan betaalt u de koopsom f onder aftrek van de reeds f betaalde huur. Het is maar een van die vele adviezen waarmee we altijd voor u U klaarstaan... kettnerSCduwaer deskundig in klank Leiden: Hogewoerd 90 teringen van de universiteit. Hij vindt dat een schandaal ten opzich te van de Leidse bevolking. Driessen (KVP) sprak bezwaren uit tegen de organisatie van het ambtenarenapparaat. Z.i. moet wor den bedacht, dat de overheid er is voor de burgerij. Portheine verweet het college te weinig contact te heb ben met het bedrijfsleven. Walle (PSP) zei wethouder Kret de enige positieve uitzondering in het college te vinden, die gesteund moet worden de wat hij noemde misselijk ma kende middenstandsactie tegen de maatregelen, waartoe de raad heeft besloten. PAK-fractieleider In 't Veld (Pv dA), die als negende fractieleider aan het woord kwam bij de op de eerste avond afgeronde algemene be schouwingen, wees op de sombere toekomst, die voor Leiden aanbreekt als de raad geen eenstemmigheid weet op te brengen over het begro tingstekort, dat zijn fractie heeft ge reduceerd tot f 15 miljoen, welk be drag uitgaat boven het tekort, dat het college aanvaardbaar vindt (ruim f 11 miljoen). Vandaag komen andere raadsle den aan het woord als begonnen Toekomst wordt aan de behandeling van de be- i groting per hoofdstuk. De fractielei- I ders gaven een voorbeeld van be knoptheid: VVD 20 minuten, PvdA. i half uur, prot. chr. 20 minuten, KVP LEIDEN Aan de Universiteit van Amsterdam is de heer M. F Fresco gepromoveerd tot doctor in de letteren op het proefschrift „De dichter Der Mouw en de klassieke oudheid". Promotor was prof. dr. J. C. Kamerbeek. Dr. Fresco, geboren in 1925 te Düsseldorf, is wetenschap pelijk hoofdmedewerker bij de cen trale interfaculteit van de Leidse universiteit. LEIDEN Burgemeester en wet houders stellen de raad voor 3.711.000 gulden beschikbaar te stellen voor het bouwrijp maken van gronden in het noordoostelijk gedeelte van het Morskwartier (Kweeklust). Ter bevordering van een snelle en efficiënte voortgang van de werk zaamheden ten behoeve van de voor genomen woningbouw is het wense lijk om dit terrein en de aanslui tende gronden gelijktijdig bouwrijp te maken. Op deze terreinen zijn res pectievelijk gepland de bouw van 161 galerijwoningen in zeven woonla gen door J. Reym, te Waddinxveen en van 360 galerijflats in acht woon lagen door de N.V. Groosman, te Rotterdam. De begrotingsbehandeling trekt niet veel aandacht. De pu blieke tribune, van waaraf deze foto werd genomen, was gister avond een elftalsoms met twee reserves, dan weer met niet be- zette plaatsen. (Foto Holvast) 25 minuten, CPN 20 minuten, PSP 20 minuten. DS '70 een kwartier, waarna het PAK de tijd volmaakte tot elf uur, het sluitingsuur, waar aan de strak leidende burgemeester Vis de hand hield. LEIDEN De leden van het de partement Leiden van de Neder landse Maatschappij voor nijver heid en handel hebben gistermid dag gehoord, dat CNV-voorzitter J. Lanser de medezeggenschap van de werknemers nog altijd een actueel probleem vindt. De vakbeweging moet deze ontwikkeling stimuleren en zich oriënteren op nieuwe taken, zo zei hij aan een lunch in „Nieuw Minerva". Lanser nam de taak van de vak beweging onder de loep, waarbij hij besprak de directe belangenbeharti ging door de vakbonden (loonover- leg e.d.) en de indirecte belangen-' behartiging door de vakcentrales, die een maatsohappij-kritische functie hebben. Er is tweeërlei kritiek op het werk can de vakcentrales: men vindt, dat ze te veel doen en men vindt, dat ze te weinig doen. Onderzoeken wij zen soms in een bepaalde richting, maar de resultaten mogen het be leid niet bepalen. Wel dient er re kening mee te worden gehouden. Uitgangspunt blijft het stimuleren van het bewustwordingsproces. De doelstellingen zijn beweeglijk en daarom mag de vakbeweging zich volgens Lanser nog altijd een be weging nemen. Wergevers en werknemers zijn vol gens de vakbondsleider geen opponen ten van elkaar. Ze hebben een ge meenschappelijke verantwoording. Dat neemt niet weg, dat Lanser graag nog weieens stoeit met de werkgevers. Hij zei tegen het ad-hoc-beleid te zijn, dat nu wordt toegepast en dat z.i. de inflatiespiraal in de hand werkt. We moeten ons bezinnen op een verdeling van de algemene voor zieningen, de investeringen en het particuliere leven. ADVERTENTIE CASSETTES De ruimste keuze in Pleet, Edel- staal en Vlekvrij Uw Juwelier en Gero-dealer v. d. WATER Haarlemmerstraat 181, Leiden PORTHEINE: oudste beroep Handreiking Het Progressief Akkoord in de Leidse raad heeft een belang rijke handreiking verricht te genover het college van Burge meester en Wethouders. Eerst werd een alternatieve begroting ingediend. Nu is het PAK be reid het voorziene tekort terug te brengen, als het college hal verwege aan het PAK tegemoet komt. Het voordeel is zichtbaar: tegen over „Den Haag" zou Leiden eensgezind naar voren kunnen komen met de noden en lasten. Mr. In 't Veld, de PAK-fractie- leider, heeft een duidelijke uit spraak gevraagd van de andere fracties. Dat is ook nodig. Maar het is nu in de eerste plaats zaak dat het college van B. en W. snel te rade gaat of het in derdaad niet mogelijk is een brug naar het PAK te slaan. De veelbesproken bestuurbaarheid komt er alleen maar beter door in zicht. Vliegtuig vermist Een toestel van de Soedanese luchtvaartmaat schappij met 56 passagiers aan boord is sinds zondag verdwenen, zo meld de radio-Omdoerman gisteren. Het i toestel was op weg van Chartoem naar Malakal en Joeba, in het zuiden van Soedan. Misschien heeft het een noodlanding moeten maken in het grensgebied tussen Kenia en Soedan, i Rotarybeurs Leids student LEIDEN De Leidse student Her man Schaper heeft van de Rotary Foundation of Rotary International een beurs gekregen om te gaan stu deren aan de University of Virginia In Charlottesville in de Amerikaanse staat Virginia. De beurs geldt voor het academisch jaar 1972/1973. Her man Schaper is 5dejaars student in de geschiedenis. Hij haalde zijn kan didaatsexamen ln november 1970 en studeert op het moment voor ziln doctoraalexamen nieuwe geschiede nis. Hij hoopt in de Verenigde Sta ten een scriptie te schrijven en zi'n keuzevakken te doen, om dan eind 1973 af te studeren. Herman Schaper ls een van de vierhonderd jonge mannen en vrou wen. die onlangs een studiebeurs van de Rotary Foundation kregen. Hij werd voorgedragen door de Rotary Club Leiden, een van de bijna viif- bienduizend Rotary Clubs in 149 lan den en streken. Expositie in Pieterskerk biedt veel informatie LEIDEN „De mensen aan wie je geld vraagt uitleggen waar het voor is. is niet alleen maar op het gevoel werken, maar ook wat feitelij ke achtergrondinformatie geven". Dit noemde drs. P. Terhal, één der organisatoren van de Bangla- Desj-tentoonstelling die van 9 tot 11 december in de Pieterskerk in Lei den te zien is, als voornaamste doel van,de expositie. Aanleiding voor de tentoonstelling was een driedaagse expositie die onlangs in Amsterdam, werd gehouden door de En gelse werkgroep „Action Omega". Er waren plannen om deze expositie ook naar Leiden te halen. Daar dit niet doorgegaan is, besloten een aantal studenten van de studentenvereni ging Augustinus samen met geïnte resseerde niet-studerenden om zelf 'n tentoonstelling te organiseren. In middels is de expositie al in Den Haag geweest en wanneer hij in Lel den geweest is zal hfj o.a naar Maastricht, en Roermond gaan De tentoonstelling bestaat eigenlijk uit twee gedeelten: een deel vrij ob jectieve informatie over de verhou ding Oost-West in Pakistan, en een deel waar op basis van de gege ven informatiepartij wordt getrok ken voor Oost-Pakistan en waar een beeld wordt gegeven van de huidige situatie daar. Deze informatie wordt voornamelijk gegeven door mid del van borden met één foto of teke ning, waarbij een lang verhaal ls geschreven. Hierdoor wordt de ten toonstelling vrij snel vermoeiend, de aandacht verslapt enigszins naar mate men de expositie langer be zichtigt. Wel jammer, omdat de ex positie vooral aan het begin tamelijk veel en goede Informatie verschaft. De tentoonstelling is dagelijks ge opend van 10 tot 10; vrijdag wor den er films gedraaid van de Indiase ambassade, die speciaal de proble men met de stroom van vluchtelin- rondleidingen onder deskundige lei ding van medwerkers van het Indo- logisch Instituut in Leiden Don derdag zal er een forumavond plaats vinden onder voorzitterschap van prof. Heesterman, hoogleraar in gen behandelen. Voor scholen zijn er de Indologie in Leiden, vrijdag zal drs H. de Vries, socioloog en enige Ja ren werkzaal^ geweest in Oost-Ben galen, een korte uiteenzetting geven over volkskarakter en cultuur van de Oost-Paklstani. (Foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3