Begin bij basis JU Massu schreef zijn herinneringen Op organisatorisch gebied schrikbarende vertroebeling Lezers schrijven r mm H ir Member's Hodehyis Humaniseren van de oorlogdat is geleuter f PÜNTIAC^j horloges, fijne horloges Een bank die je helpt groot te worden (ONDERDAG 9 DECEMBER 1971 MENINGEN PAGINA 21 I - jp BP «-•- JPl 5: /"ji door C. J. Rotteveel Dr. D. de Zeeuw Wie lid is van een organisatie, onderschrijft daarmee de begin selen die in de statuten van die organisatie zijn vastgelegd. He laas, een verschijnsel van verval of, als men wil, verregaande slordigheid in de tegenwoor dige maatschappij is het gemak, waarmee sommigen de grond slagen van verenigingen waarbij zy zijn aangesloten, aan hun laars lappen. Meestal gedreven door een of andere vorm van radicalisme nestelt men zich in zo'n vereniging en begint die dan „om te turnen", zoals de, in afschuwlijk „Nederlands" gefor muleerde omschrijving van die bedrijvigheid luidt. Soms ook zijn het allang tot zo'n vereni ging behorende leden, die zich het recht toeëigenen bestuur en leden in een andere richting te drijven. Een kras staaltje van deze organisatorische onzindelijkheid werd vorige maand ten beste gegeven op de in Zwolle gehou den bijeenkomst van de Anti- Revolutionaire partijraad. De Kampense hoogleraar G. Th. Rothuizen deelde daar mede, dat hij in 1970 bij de provinciale verkiezingen op het PAK had gestemd, omdat de ARP naar zijn mening te weinig aandacht aan milieuverontreiniging had geschonken. Het ontging hem blijkbaar, dat hij zich, in zijn verontrusting over verontreini ging van het biologisch milieu, te buiten was gegaan aan ver ontreiniging van het organisa torisch milieu. Wie lid is van een of andere organisatie dient zich niet in te laten met een rivaliserende groep. Van tweeën één: men is het, als lid van een kerk, van een politieke groepering, van een omroeporganisatie of van welke andere vereniging ook, volledig eens met de leiding, óf men hul digt afwijkende inzichten. In het laatste geval zijn er twee mogelijkheden: men wijkt af op ondergeschikte punten en heeft dan zeker het recht op basis van redelijk overleg een poging te doen daarin verandering te brengen, óf men verschilt op essentiële punten. Doet dit laat ste zich voor, dan zijn er op nieuw twee mogelijkheden: de overgrote meerderheid is het met de opposant eens (waarna de statuten van de vereniging dienovereenkomstig veranderd moeten worden, zodat er dus in feite een nieuwe organisatie ontstaat) óf men ontmoet wei nig of althans te weing bijval. In het laatste geval dient een correcte opposant te vertrekken. En dat is iets wat sommigen maar niet begrypen of willen begrijpen. Prof. Rothuizen is overigens niet de enige, die niet terug deinst voor organisatorische ver troebeling. De nieuwe voorzitter van de KVP, dr. ir. D. de Zeeuw, weet er ook raad mee. Nu is het in politieke partijen altijd al een onfris gebruik geweest een aan tal slagen om de arm te houden. Van de heer De Zeeuw is be kend, dat hij, inplaats van de bestaande christelijke partijen <KVP, ARP en CHU) één nieu we partij wil, waarin het niet- ohristelyke element evenveel kansen krijgt als het christelijke. Bovendien voelt hij meer voor samenwerking met de PvdA en D'66 dan met Biesheuvel en de liberalen. In een radio-interview kort voor de Rotterdamse partij raad zei hij evenwel, dat hij niet van de samenwerking met de twee andere christelijke partijen af wil en dat hij persoonlijk het liefst een regeringscombinatie ziet waar de ARP in elk geval bij is. En in zijn intreerede sprak hij, inplaats van over een partij met een geheel nieuwe in houd, over een partij „met een program, dat velen aantrekt". Alsof dat laatste niet iets geheel anders is dan een partij met gelijke kansen voor christenen en humanisten, dus een partij, die naast het Evangelie ook an dere bronnen van inspiratie er kent. Na de verkiezing van De Zeeuw tot voorzitter (met ongeveer 20% stemmen tegen) werd „een soc i aal - wetensch appel ij k onder zoek" aangekondigd naar de „ligging" van een nieuw partij- type onder kader, leden, kiezers en mogelijke kiezers. Met andere woorden: men kiest een voorzit ter, die de partij een andere koers wil geven en gaat dan achteraf eens informeren hoe de leden daar eigenlijk over denken. Ook bij de CHU zijn er, die het verschil niet weten tussen een „partij die velen aantrekt" (in CH-termen: „een partij die het gehele Nederlandse volk wil aanspreken") en een „open par tij". dat wil zeggen een gedecon- H. Kikkert fessionaliseerde partij, zonder christelijk uitgangspunt maar met vage, tegen 't christendom aanleunende beginselen. Het ka merlid H. Kikkert citeerde dezer dagen in een gesprek met „Trouw": zelfs de oprichter van de Unie, jhr. mr. A. F. de Sa- vornin Lohman, die zich in zyn brochure „Op de scheidslijn" voor 'n 'open patrij' zou hebben uitgesproken. Afgezien van de Juistheid van het citaat in dit verband moet toch wel vastge steld worden, dat Lohman <18371924) in een tijd leefde, dat niemand er aan dacht een bestaande organisatie „om te turnen". Andersdenkenden van toen waren heel wat anders dan andersdenkenden van nu. Onder laatstgenoemden zijn er. die maar al te graag gebruik willen maken van een bestaande orga nisatie om zich, zonder al te veel rekening te houden met grondslagen en statuten, als een koekoek in de organisatie van een ander te nestelen. Men begriipe mij goed: het gaat hier niet om beginselkwes ties. Wanneer de leden van de christelijke partijen in meerder heid een andere koers willen, moeten zij dat zelf weten. Maar is er een grondslag, dan moet men zich daaraan houden. Is er een duidelijke neiging tot ver andering, dan is onontbeerlijk, dat de brede lagen van partij of organisatie worden geraad pleegd. Eerst dan kan men van democratie spreken, van „open en eerlijk". Wat men nu vaak ziet is, dat de klemtoon meer op „open" dan op „eerlijk" ligt Dat de heer Rotteveel rechts is was my allang bekend, maar dat hij het meest fascistische regime ter wereld steunt is iets wat ik zelfs van hem niet had verwacht. Want juist nu de sancties tegen J Rhodesië effect beginnen te sor teren sluit de Engelse minister van Buitenlandse Zaken sir Alec Dou glas-Home een akkoord met de Rhodesische racist Smith, die niet meer dan ééntwintigste deel van het Rhodesische volk vertegenwoor digt. Een akkoord wat gesteund wordt door de heer Rotteveel on danks het feit dat het blanke re gime er door gehandhaafd zal blij- Denk aan de opmerking van Smith: „De regering zal altijd in beschaafde handen blijven". En de opmerking van de heer Rotteveel dat de Britse kolonisten het land „gemaakt" hebben, gaat er bij mij ook niet in. Dat de ontwik keling van het land niet mogelijk is zonder blanken is waar. Maar ze is wel mogelijk als alle delfstoffen en productiemiddelen in handen ADVERTENTIE BREESTRAAT 175 - LEIDEN TELEFOON: 22095 (Van onze correspondent) PARIJS Generaal Jacques Massu heeft zich in de lange rij van staatskundige en militaire me- moire-schrijvers geschaard. Het eerste produkt van die nieuwe ac tiviteit draagt tot titel: de werke lijke veldslag van Algiers (versche nen bij Pion). Dat hy uit zijn lange carrière die hy twee jaar geleden besloot met ADVERTENT IE zo'n mooie Pontiac maakt u gelukkig vele jaren lang Pontiac Simpatica wijzerplaat en band i in diverse kleuren doublé f 89,- Pontiac tijd - juiste tijd het hoogste aantal sterren op kraag en mouwen dat het Franse leger te vergeven heeft, memorabele voor vallen en feiten te vertellen had, zal iedereen kunnen beamen die zich de geschiedenis van Frankrijk over de laatste kwart eeuw herin nert. Voor generaal Massu stonden mijlpalen in de laatste wereldoor log (toen hy zich aan de zyde schaarde van Charles de Gaulle die hij tot aan en over het graf trouw bleef), in Indo-China, in Noord- Afrika, in Suez, in Algiers waar hy in 1958 een handje meehielp om de vierde republiek uit haar lijden te helpen tenslotte in West- Duitsland, waar hy tot hoogste chef van het Franse „bezettingsleger" werd benoemd Rondborstigheid Het massaal onthaal van zyn ioek dankt Massu vooral aan de >ndborstigheid waarmee hij zekere .apenfeiten uit de slag om Algiers ie hogerhand tot dusver steeds erdonkeremaand had, uit de doe- :en doet. Om man en paard te ïoernen: de martel-methodes of .nishandelingen die met de verho ren van Algerijnse verdachten en of verzetslieden door de schrijver nog steeds als „bandieten" aange duid gepaard plachten te gaan. Inderdaad waren die „harde ver horen" met behulp van een elek trische generator die met gevoelige lichaamsdelen verbonden werd, geen uitzondering zoals de so cialistische premier Guy Mollet in dertijd en na hem ook alle gaul listische bewindslieden de goege meente wilden doen geloven maar een vaste algemene regel, die generaal Massu nu omstandig in zijn boek rechtvaardigt. Herdershond Een rechtvaardiging die Massu zonder blikken of blozen ook best nog eens mondeling wilde herhalen, toen ik hem dezer dagen in Parys ontmoette op een receptie die zyn uitgever had georganiseerd. In bur ger en met de huidige coiffure waarvan het vroegere gereglemen teerde stoppelhaar nu tot achter de oren en in de hals is uitgegroeid, ziet de generaal er nog nauwelijks pensioengerechtigd uit, en ook met zijn wij duits taande oren, scheefge- plaatste felle ogen, markante neus en machtige kaken doet hy denken aan een Pyrenese herdershond, die men een kluif beter kan geven dan af zou willen nemen. „Waarom ik mijn boek geschre ven? Ten eerste om alles recht te zetten wat de Italiaanse cineast Pontecorvo samen met mijn vroe gere vijand de Algerijnse rebellen- chef Yacef Saadi in hün film de „Slag om Algiers" eerst scheef had den getrokken. In die film wordt 't voorgesteld of de onafhankelijkheid van Algerije uit die veldslag zou zijn voortgevloeid. Terwijl mijn pararegiment die slag in werkelijk heid gewonnen heeft. Maar ik voelde me bovendien verplicht „mes gars" (mijn knullen) schoon te wassen van al het vuil waarmee ze in die film ook nog werden be smeurd". U doelt op de rol van, laat ik zeggen, interviewers die ze moesten spelen om nieuws van de vijand los te krijgen? vraag ik aarzelend naar de bekende weg. Doorbreken De generaal beaamt. Tydens he verdere verloop van het gespre) staat hij voortdurend op en gaal weer zitten en wiekt met de armer wijd in het rond, als bewijs dat dr emoties zich van hem meestei maken. Emotieloos is hij zeker niet al richt zich zijn erbarmen dan ook uitsluitend op het eigen kamp ses gars. Martelen is zo'n zwaar woord vindt hij, waarbij iedereen onmid dellijk in vuur en vlam raakt. Maar u moet de kwestie eerst eens zake lijk proberen te bekijken. Er waren twee redenen die het energieke ver hoor (een uitdrukking die hij bover het woord martelen verkiest) on vermijdelijk maakten. Terrorisme van de rebellen én het contraterrorisme van de Franse zwartvoeten. De vijand had zich in de Kasbah van Algiers verschanst om met zijn bomaanslagen moord en verderf te zaaien en honderden onschuldige slachtoffers vooral onder de vrouwen en kinderen te maken. Acties die van de zijde der Franse bevolking dan weer even drieste tegenacties opriepen. Die spiraal had ik tot taak te doorbreken. Een eerste noodzaak was dan langs de snelste weg de schuilplaatsen van de leiders en hun geheime arsenalen te achter halen. Met een vriendelijk gesprek met een gevangene kwam je die gegevens natuurlijk niet te weten. Vandaar dus dat we ze wat moes ten helpen, stiumuleren we hadden haast. „Volgens de Algerijnen hebben heel wat mensen die stimulansen niet overleefd. De vroegere secre taris-generaal van de Algerijnse prefectuur Teitgen, die 't oneens was met uw methoden, heeft alleen voor Algiers al van een getal van meer dan 3000 gesproken De generaal haalt zijn schouders op en rectificeert dat dat cijfer op alle vermisten moet slaan, waaraan de rebellen zelf royaal hebben bij gedragen. En dan valt hij weer wat driftiger uit: Afgeslacht „In mijn boek heeft u de foto's kunnen zien van al die onthoofde lichamen van vrouwen en kinderen die door de rebellen waren afge slacht. Over die wreedheden hebben onze humanisten zich veel minder opgewonden. Goed, ik geef toe, dat mijn para's ook wel eens een schrammetje hebben gemaakt. Maar de gevolgen van de generator of van het bad vielen toch echt wel mee. Ik heb de proef op mezelf ge nomen". „U noemt zich in uw boek een gelovig en praktiserend katholiek Had u dan geen extra moeite met die martelmethodes die bewust Generaal Massu nu werden toegepast? Andere hoge of ficieren als generaal de Bollardiere hebben uit weerzin en protest toen de dienst toch verlaten?" Hy antwoordt in een haast ge slaagde poging zich te beheersen: „Houdt u me ten goede, maar voor mij schuilt er een flink brok hypo crisie in het subtiele onderscheid dat wel wordt gemaakt tussen een bajonetgevecht of een bombarde ment aan de ene, en het wat ener gieke verhoor aan de andere kant. Humaniseren van de oorlog is ge leuter, en de moderne guerrillastrijd waarbij rebellen geen uniform meer dragen, leent zich helemaal niet voor die illusie. De zaak was heel simpel dat ik opdracht had de be volking te beschermen en dat voor ~at doel de middelen geheiligd werden". zijn van het Rhodesische volk en het niet onderdrukt en uitgezogen wordt. Maar ja, dat zyn dingen die wij niet kunnen verwachten van de oerconservatieve regeringen van Nixon, Heath en Smith, die hun economische belangen laten preva leren boven de belangen van het Afrikaanse, volk. Vrijheid voor de volkeren is alleen mogelijk als je begint bij de basis. THEO VAN HEUKELOM, Leiderdorp. In YVeld niet naar Utrecht De heer L. Cavé, woordvoerder van het wijkcomité „Plan-Nooi-d" richt in een ingezonden stuk in het Leidsch Dagblad van zaterdag 4 december op pagina 3 het verwyt tot de heer R. J. in 't Veld, dat hij op maandag 29 november liever naar het onderwijsprotest in Utrecht zou zijn gegaan dan naar de vergadering van de Leidse ge meenteraad. Ik stel er prijs op. te verklaren dat de heer In 't Veld die avond op mijn verzoek aanwezig is geweest op de vergadering van de Universiteitsraad van de Rijksuni versiteit Leiden, waar de herziene begroting 1972 werd behandeld. De heer In 't Veld stond voor de moei lijke keuze, ofwel zyn verplichtin gen als gemeenteraadslid na te ko men ofwel de verplichtingen, voort vloeiend uit zyn fuctie als hoofd van het begrotingsbureau van de universiteit. Zijn keuze waardeer ik zeer, maar betreur het. dat ande ren zich daardoor gedupeerd heb ben kunnen achten. Ik hoop dat de heer Cavé begrip voor deze situatie kan opbrengen. In ieder geval was van een deelname aan het onder wijsprotest in Utrecht geen sprake. D. L. COUPRIE. Voorzitter Eerste Universiteitsraad ai. GEVAARLIJK Maandagmorgen is er weer eens een auto uit de bocht gevlogen op de Molen werf t.o. molen de Valk. Het stond niet in de krant. De ge havende heg toont echter aan, dat dit al meermalen op vex-schillende plaatsen gebexn-de, met goede of minder goede afloop voor de ra cende autoberijdei-s. Het is de zgn. stille kant, maar er staan daar vaak moeders met kin deren oxn naar de waterdieren te kijken en vooral straks als de win ter er is, ze te voox-zien van brood enz. Een nog mooi plekje, met op de achtergrond de in de winter fraai getekende bomen. Maar hoe gevaarlijk staat men daar. als weer eens een auto zo nodig het groene of oranje licht wil ..halen" Diverse personen wees ik reeds op de gaten in de heg en op 't gevaar dat zij daar lopen. Ik hoop met dit stukje dan ook velen te bereiken. Blijf lief voor de dieren, maar kies een veiliger plek dan deze bocht. G H. VAN DER STEEN- WIEPKING, Leiden. Ontwikkelings hulp voor oorlogvoering De afgelopen maanden is de Westerse wereld geconfronteerd met de onmenselijke toestanden in India tengevolge van de vluchte- lingen uit Oost-Pakistan. India deed een beroep op de we reld voor hulp om de nood van d« vluchtelingen te helpen lenigen. Het kan dat probleem immers niet alleen aan, dat kost miljoenen per dag. India en Pakistan zijn twee lan den, die van de wereld ontwikke lingshulp krygen om een stap voor uit te komen, maar deze ontwikke lingshulp gaan gebruiken om oor log te voeren. Wie er gelijk heeft, doet er hier niet toe. maar door een oorlog iets op te lossen lykt mij in dit verband waanzinnig. De enigen, die ei-van profiteren, zijn de wapenfabx-ikan- ten. In de kou (3) Naar aanleiding van het stukje „In de kou (2)" in de krant van verleden week het volgende. De dochter van deze mevrouw Jans sen heeft met haar man en kind nog een kamer beschikbaar. Het is misschien klein, maar het gezin is bij elkaar. Dat was bij mijn zoon niet het geval. Die was dan bij mij, en dan weer eens bij zyn vrouw, die met haar zusje van twaalf op één kamer sliep. Als haar dochter een huisje aan geboden wordt, dan was zij daar ook dolbly mee geweest. Zo ziet men maar weer, dat afgunst een grote rol speelt. Als straks de vorst invalt kan zij daar niet blijven, als niet tydig de boel is nagekeken en gemaakt. Ze is dan verplicht weer naar haar moeder te gaan. Want de baby van zeven maanden heeft al bronchitis. ADVERTENTIE ATTENTIE Wy leveren U een complete FORD ESCORT F 1100 AUTOMOBIELBEDRIJF Rijniand N.V. LEIDERDORP: v. d. Valk Boumanweg 71, telefoon 30325 LEIDEN: Lammenschanspl. 6, tel. 42451 Nieuwe uitgaven Schorpioen. Uw horoscoop van dag tot dag in 1972 Sterrenbeeldse rie Uitg.: Teleboek, Bussum. De grote kater. Machtig/Onmach tig Amerika, door Mathieu Smedta. Uitg.: Het Wereldvenster, Baarn. Sjanson. Sjansons. kabaretliedjes, gedichten door Louise van Santen. (Wereldvenster). Toekomstmodel voor natuur en landschap. Door Dr ir. F. M. Maas (Wereldvenster). Zoogdieren van de wereld, door M. Boorer. Videoboeken. Uitg.: El sevier. Amsterdam. Kamerplanten in geuren en kleuren door Joan Compton. (Videoboeken- Elsevier) Het menselijk lichaam. Door P. Lewus en D. Rubinstein. (Videoboe- ken - Elsevier). Van balsaboot tot bark, door Gv Godsmith-Carter. (Videoboeken - El sevier). ADVERTENTIE NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 21