Noordwijkerhout gaat weer bouwen in St. Victor Brandstoftanks bedreigen de bloementeelt Fluoridering in Noord-Holland Berucht kruispunt door lichten beveiligd Gehele plan omstreeks 1975 gereed Wel Omleidingsweg geen straatafsluiting Samenwerking in het bloembollenbedrijf SASSENHEIM BETAALT 725 PAGINA 4 OMGEVING DINSDAG 7 DECEMBER 1971 Raad van Benthuizen NOORDWIJKERHOUT Burgemeester H. J. M. Bosma's lieflijke, landelijke veste in Noordwijkerhout aan de voet van het onvolprezen duingebied tussen Noordwijk en de Noord hollandse grens groeit gestaag. Met het bouwrijp maken van de gronden in St. Victor III, dat wordt omsloten door de Maan dagse Wetering, de Guldemondsloot, de Kerkstraat en de Erica straat, komt het einde van de gezamenlijke St. Victorplannen in zicht. Wanneer alles loopt zo als de plannenmakers zich hebben voorgesteld, zal het gehele uitbreidingsplan omstreeks 1975 gereed zijn. De bouw zal worden uitgevoerd in twee fasen door het aannemingsbedrijf Noorlander en Zn. N.V. in Leider dorp, dat in Noordwijkerhouts uitbreidingen al zo'n 800 huizen heeft gebouwd. In Victor III zijn 506 woningen gepland. "Het is hier prettig wonen. De omgeving is prachtig en Je zit dicht bij de zee en de bossen. Bovendien heb het voordeel, dat Je zo in Am sterdam, Leiden of Den Haag bent met de auto", vertelde een bewoner van Victor IV, die afkomstig bleek te zijn uit Brabant. Hij sprak daar mee geen woord te veel. Het is ge zellig toeven in Noordwijkerhout en het gemeentebestuur doet al het mo gelijke om er een leefbare gemeente Met het bouwrijp maken meentelijke diensten, de woning bouwvereniging St. Antonius van Pa dua, de Stichting Katholiek Onder wijs. de Stichting Huisvesting Be- j plan St. Victor III in Noordwij- ja-arden, het Instituut Stad en Land- j kerhout maakt men goede vorde- schap te Rotterdam, de Stichting ringen. Er komen daar 506 wo- Ratiobouw van het Bouwcentrum in ningen, waarvan ruim 100 voor Rotterdam, het architectenbureau de bejaarden. Trefferse en Polgar uit Waddinxveen het stedebouwkundig adviesbureau Van Dael en Ruys uit Breda, de ma- gaan bouwen. Het is een plan, dat kelarij Hopman NV te Zoetermeer. vele miljoenen zal gaan kosten. Vast BENTHUIZEN De Omleidings weg ten zuiden van de toekomstige bebouwing van Benthuizen is over een lengte van 600 meter gereed. De noodzakelijke doortrekking met aansluiting op de secondaireweg 22 ter lengte van 1 kilometer moet zo spoedig mogelijk ter hand worden genomen vanwege de onhoudbare toe stand door overlast van doorgaand verkeer voor bewoners van de oude dorpskern. De gemeente moet de eigendom verkrijgen van een aantal percelen. B. en W. stellen de raad voor een onteigeningsprocedure aan te spannen. Naar aanleiding van verzoeken van de bewoners van de Prins Bernhard- straat en de Ds. Janszenstraat tot afsluiting van die straten om zo een voetgangersgebied te maken zegt het college hiervan geen voorstander te zijn. Het wil de parkeerplaatsen handhaven. De Janszenstraat willen B. en W. éénrichtingsverkeer geven tussen winkelcentrum en Prins Claus straat. De raad komt maandag 13 decem ber om half acht bijeen en behan delt deze agenda f) Voorstel tot het verlenen van geldelijke medewerking voor de aan- sohaffing van speel- en leermidde- gen op allerlei gebied. Ruim 500 huizen te maken met vele voorzienin- het aannemingsbedrijf Noordlander en Zn. NV uit Leiderdorp en het bu reau voor planalogie Launspach As sociatie NV uit Arnhem. Thans is men druk doende met het bouwrijp maken van dit gebied. Er worden bouwstraten aangelegd, gas-, riolerings- en waterleidingbuizen in de grond gebracht, electriciteits- telefoonkabels en meer komt kijken In St. Victor III, dat gesitueerd is zuidwestelijk deel van de bestaande oude dorpskern en van de nieuwe provincialeweg 1 in aanleg, zullen 506 wooneenheden komen: 106 be jaardenwoningen in het nieuwe com plex met dienstencentrum, 106 eens- gezinswoningwetwoningen, 66 etage woningen in drie blokken, 102 koop woningen, 54 premieverkoop wonin gen in een goedkopere uitvoering, 28 premie-verhuurappartementen, 18 drive-in woningen of iets dergelijks en 26 wooneenheden boven winkels. Van deze 506 woningen behoren er 386 <76"'o) tot de categorie gesubsi dieerd en 120 (.24%) tot ongesubsi dieerde sector. In het plan zijn 650 parkeerplaatsen geprojecteerd, in welk aantal de garages bij de wonin gen, die daarvoor in aanmerking ko men, zijn begrepen. staat nu al, dat Noordwijkerhout over een jaar of vier een prachtige woonwijk bij krijgt, die zeer gunstig is gelegen en waar het goed wonen zal zijn. Vooral de Noordwijkerhout- se bejaarden zijn heel erg blij, dat door dit plan een van hun grootste verlangens gerealiseerd zal worden: een bejaardencomplex met aantrek- al niet kelijke woningen en daarbij een kan l dienstencentrum. Werkloosheid stijgt met zeker 5000 Door Cees Combee Foto Holvast Er zullen ook winkels met daarbo ven dus woningen in St. Victor III komen. In het plan is ruimte gere serveerd voor winkels met een maxi male bedrijfsoppervlakte van 750 m2. Het zullen zaken zijn die voor zien in de dagelijkse levensbehoef ten van de bewoners van deze nieu we wijk. Voorlopig heeft men het oog op een supermarkt en een bank kantoor. De bewinkeling zal worden aangepast aan de structuur van de winkels in de dorpskern. Er wordt bij de winkels gedacht aan een par keerterrein van 1000 m2 en een aan tal parkeerhavens in de hoofdstraat. Onderwijs Het college van B en W. en het bouwteam, dat gestalte aan deze bouw moet geven en nauw betrokken is geweest bij het ontwerpen, heeft ook gedacht aan onderwijsmogelijk heden in deze nieuwe wijk van Noordwijkerhout. Een oppervlakte van ongeveer 6000 m2 is daarvoor vrijgehouden. De speelplaatsen bij de scholen wil men na schooltijd openstellen voor het gebruik door de "wijkjeugd". Voorts komt er veel groen, namelijk zeventien procent van de totale oppervlakte van 13.5 hectare is als zodanig gereserveerd. Het aantrekkelijk van het plan St. Victor III is, dat de woningen niet gebouwd zullen worden langs ver- keerstraten. Het worden wooneenhe den, die in groepjes bij elkaar ko men te staan. Daardoor wordt het rijverkeer binnen deze eenheden on dergeschikt gemaakt aan het voet gangersverkeer. Dwars door het plan komt een ontsluitdngsweg, ongeveer evenwijdig met de huidige Pilaren- laan. Door het diversement hoog en laagbouw krijgt de nieuwe wijk een aantrekkelijk aanzien. De binnenruimten tussen de huizengroe pen worden zodanig aangelegd, dat zij een vriendelijk en bovenal leef baar karakter krijgen. In het hart van het plan zijn het bejaardencom plex met dienstencentrum geprojec teerd en de scholen. Drie flats van drie verdiepingen komen langs de Maandagsewetering. HILLEGOM (ANPI De Ka- kwekerij en handel tot tholieke Vereniging van Onderne mers in het Bloembollenbedrijf heeft in beginsel besloten tot deelneming aan de in augustus opgerichte Raad van Nederlandse Bloembollen Onder nemers. De voorzitter van de KVOB, P. A. van Saase, deelde dit maan dag mee in de algemene vergadering van zijn organisatie in Hillegom. Hij vertelde erbij dat zijn vereni ging een gereserveerd standpunt in neemt ten opzichte van de nieuwe raad, die bedoeld is als samenwer kingsorgaan tussen telers en hande laren en die zich wil bezig houden met teelttechnisch onderzoek en afzetbevordering. Met name trekt de KVOB ernstig in twijfel of finan ciering van de raad door het Pro- duktschap voor Siergewassen moge lijk zal zijn. Bij de toetreding is dan ook het voorbehoud gemaakt dat overeenstemming moet worden be reikt met het produktschap. Verder wil de KVOB met de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembol lencultuur tot een samenwerking op kwekersniveau komen, die zal moe ten uitmonden in een landbouwschap. ander is gerealiseer. king komen over zaken van beide sectoren. Men dient echter geen overdreven verwachtingen te koeste ren, want de raad is nauwelijks met zijn werkzaamheden begonnen en er lijken al tegenstellingen te bestaan tussen handel en kwekerij. Tot een gezamenlijk standpunt kan men moeilijk komen. AALSMEER (ANP) ..Het zout- I gehalte van het water en de lucht- verontreiniging hebben voor de bloementeelt in Aalsmeer de grens van het toelaatbare bereikt. De even tuele vestiging van opslagtanks met vliegtuigbrandstof voor Schiphol in de Schenkelpolder te Aalsmeer zal verstrekkende gevolgen kunnen heb ben". Dit zei ir U. Geling. tuin- bouwconsulent voor het district AalsmeerAmsterdam gisteravond tijdens eer forum. dat in Aalsmeer voor de Aalsmeerse Tuin bouw Jongerenvereniging werd ge houden. Aanleiding tot de bijeen komst was het bestemmingsplan van Aalsmeer, waar een aantal opslag tanks voor Schiphol zijn geprojec teerd. Over de eventuele schadelijke ge volgen voor de tuinbouw van brand- stofdampen kon ir. Geling geen uit- Prof. dr. F. Bloch op Lorentz-leerstoel spraak doen. Hiernaar is nog nooit een gedegen onderzoek ingesteld. De heer Van Thiel. verbonden aan Shell-Nederland, maar sprekend na mens alle betrokken oliemaatschap pijen, wilde in principe aan zo'n on derzoek wel meewerken. De kwekers vroegen zich af waar zij terecht kunnen met eventuele scha declaims indien de vestiging van de opslagtanks doorgaat. Ook hield men zich bezig met de vraag op welke wijze de schade aan de bloe misterij kan worden bewezen. Ge pleit werd voor het instellen per maand DEN HAAG Het ministerie van Sociale Zaken verwacht dat deze maand en in de eerste maanden van 1972 de forse stijging van de werkloosheid zal aanhouden. De stij ging van de conjunctuurwerkloosheid zal minstens 5000 per maand bedra gen. Daarbij komt dan nog de sei zoenwerkloosheid. Van de toeneming van het aantal werklozen in de afgelopen maand met ongeveer 17.000 (tot 90.000) is ongeveer 7000 toe te schrijven aan seizoen werkloosheid. Op rekening schadecommissie, zodra de I de achteruitgang van de conjunctuur bouw van de tanks zeker ts. k°m' dus de werkloosheid van de Kosigin zwaar verkouden Pre mier Kosigin van de Sowjet- Unie, sinds zondag officieel op be zoek in Noorwegen, heeft gisteren wegens een ernstige verkoudheid zijn voorgenomen politieke onder houd met het Noorse parlement doen afzeggen. Er is geen sprake van een „diplomatieke' 'ziekte. Voorstel tot het verlenen van geldelijke medewerking t.b.v. de aan schaf van meubilair e.d. voor de hoof denkamer alsmede voor 2 prikborden voor de chr. kleuterschool „De Woe lige Stal"; Voorstel tot bepaling van het bedrag per leerling voor het open baar basisonderwijs; Voorstel tot het tot wederopzeg ging in gebruik geven van een per ceel gemeentegrond; Voorstel tot (her)benoeming van een gemeentelijk vertegenwoor diger in het bestuur van de stichting Bejaardenzorg in de gemeenten Ha- zerswoude, Benthuizen en Moerka- pelle; Voorstel tot het instellen een onteigeningsprocedure t.b.v. aanleg van het 2e gedeelte van de Omleidingsweg; Aanbieding van de begroting 1972 van het gemeentelijk grondbe drijf; Voorstel tot het verlenen van eervol ontslag aan de heer L. M. Har- land als hoofd van gemeentewerken; Voorstel tot aankoop van eni ge percelen grond met opstallen van mevr. N. Verheul? van de Linden; Voorstel tot het vaststellen van een verordening op de heffing van een straatbelasting; O Voorstel tot het beschik baar stellen van een krediet voor het verrichten van noodzakelijke onder houdswerkzaamheden aan de toren van de herv. kerk, alhier (nr. 118); Voorstel tot het verlenen van een bijdrage aan de muziekschool Zoetermeer. Beëdiging van de heer N. van Kleef,als waarnemend gemeentese cretaris. KERST-INN OEGSTGEEST LEIDEN In het lopende acade miejaar zal aan de Leidse Universi teit de zogenaamde Lorentz-leerstoel worden bezet door prof. dr. F. Bloch, ihoogleraar in de natuurkunde aan. de Stanford University te Californië en winnaar van de Nobelprijs voor natuurkunde in 1952. Op deze leer stoel, die de theoretische natuurkun- OEGSTGEEST de betreft, werden in voorgaande ja- kamerbewoners in Oegstgeest houdt j ren onder anderen reeds benoemd, ui het soosgebouw aan de Gever- Muiden prof. dr. G. E. Uhlenbeck, prof. dr straat 65 een kerst-inn. Deze kerst De sociëteit AMSTERDAM (ANP) In Am sterdam en veertien andere Noord hollandse gemeenten ten zuiden van het Noordzi ekanaal zal met ingang van 1 februari volgend Jaar door de waterleidingbedrijven gefluorideerde drinkwater worden geleverd. Dit be tekent dat de reeds in het water voorkomende hoeveelheid fluoride van ca 0.3 mg per liter zal wor den aangevuld tot 1,1 mg per liter. Behalve Amsterdam betreft het Amstelveen, Diemen. Heemstede, Ouder Amstel alsmede Provinciaal Waterleidingbedrijf E. P. Wigner (Princeton), prof. Lars j inn begint vrijdagavond 24 decern- Noord-Holland behorende gemeenten dan kan, volgens Van Saase, denieu- j Onsaeer (Yale University. New Ha- 'ber om acht uur en duurt tot twee- Haarlemmermeer, Bennebroek. Voge- raad een platform worden waarop I ven)de kerstdag 12 uur 's avonds. de tot het distributiegebied van het lenzang. De Kaag, Haarlemmerliede en Spaarnwoude. Aalsmeer, Uit hoorn, Weesp en het Keverdijk- kwartier van Naarden. Een en der is gisteren bekendgemaakt r vergadering van vertegenwoordigers van de betrokken waterleidingbe drijven. Degenen die bezwaar hebben tegen gefluorideerd drinkwater kunnen, al dus de bedrijven, in zeer vele win kels flessen ongefluorideerd water kopen. Voorts wordt overwogen op nog vast te stellen plaatsen gedefluo- rideerd water beschikbaar te stellen. Per gemeente zullen hierover nog andere mededelingen worden gedaan. SASSENHEIM De werkzaamheden aan het beruchte Sas- senheimse kruispunt Noord zijn deze week een laatste fase ingegaan. Het kruispunt hoek Hoofdstraat-Provinciale weg Noordwijkerhout dat reeds plaats van handeling is geweest van vele tientallen botsingen met zeer uiteeenlopende gevolgen lichte materiaalschade tot dodelijke ongelukken zal met verkeerslichten worden beveiligd. De Sassenheimse gemeenteraad verleende hiervoor op 7 september van dit Jaar zijn goedkeuring hoewel gedeputeerde staten de a vraag om goedkeuring van 't krediet (f 50.000) hebben aangehouden, is er achter de verwezenlijking de grootst mogelijke spoed gezet. Nog voordat, de raad met plezier) zijn fiat aan het besluit had gegeven was de stallatie reeds in bestelling. Er is heel wat voorbereidend werk aan het realiseren van de St. Vic torplannen, waarvan dit de afslui ting zal betekenen, voorafgegaan. Al sinds 1956 is het gemeentebestuur er mee bezig. Het bouwsysteem, dat door B. en W. belast is met de uit voering van het plan St. Victor III, heeft na heel wat besprekingen een zeer aanvaardbaar geheel weten te ontwerpen en hoopt dat gestalte te kunnen geven. In dit bouwteam heb ben zitting vertegenwoordigers van het gemeentebestuur en enige ge- Bouwteam Burgemeester Van Knobelsdorff „Gezien het belang van een beveili ging van het drukke kruispunt zijn gedeputeerde staten reeds bij voor baat tot het bestellen van de ver keerslichten overgegaan. Ook als wij als gemeenteraad niet akkoord zou- denz ijn gegaan met het voorstel was de installatie er toch gekomen". De „aanhouding" van het uiteinde lijk besluit tot goedkeuring is overi gens een formele zaak. Het houdt verband met de financiering. Sassenheim moet aan dit rond f 100.000 kostende project 50 pet. bij dragen. Maar van die 50 pet. is 90 pet. is dus f45.000 van de f50.000) weer subsidiabel. Door het uitblijven van de goedkeuring zullen gedepu teerde staten dus zelf langer op het geld moet wachten. Voor Sassenheim heeft het geen enkel gevolg. Overi gens omdat de onderhoudskosten van de provincie komen kost het geheel Sassenheim' uiteindelijk slechts f 725. De voorbereidende werkzaamheden aan het kruispunt Noord zijn al een aantal weken bezig (o.a. verleggen van trottoirs etc). Met de eigenlijke reconstructie van 't kruispunt is de zer dagen een begin gemaakt. Het verkeer ondervindt van de werk zaamheden wel enige hinder. Er zijn In verband hiermee enkele omleidin gen. Het verkeer komend vanuit de richting Noordwijkerhout wordt om geleid via de Teylingerlaan; hetzelfde geldt voor t verkeer op de Provincia le weg vanuit de richting Amster dam. Het verkeer komend van uit de Zuidelijke richting op de Parklaan rijdend richting Lisse moet tijdelijk, de Molenstraat rijden. Op het kruispunt is men na de voorbereidingen nu begonnen met de werkelijke beveiliging. Botsing in Hazerswoude HAZERSWOUDE De frontale hotsing, die gistermiddag omstreeks kwart voor vijf plaats vond op het kruispunt Rijndijk—Gemeneweg, had tot gevolg, dat de 71-Jarige heer J. de B. uit Voorschoten met verwon dingen naar een Leids ziekenhuis werd vervoerd. Gezien het feit, dat hij uit zijn auto werd geslingerd, kwam de man er nog vrij goed van af met een grote hoofdwond en een snijwond in het gezicht. Zijn mede- inzittende. tevens echtgenote, klaag de over rugklachten. De materiële schade by dit onge val was vrij groot, evenals na aan rijdingen, die op hetzelfde tijdstip plaats hadden op de Rijndijk, nabij sigarenmagazijn Jos Borst, en op het kruispunt Rijndijk—Bruggestraat. P. DE VRIJ PLOTSELING OVERLEDEN BENTHUIZEN In zijn woning is gisteren plotseling overleden de heer P. de Vrij (67) De heer De Vrij, die vele Jaren in het verenigingsleven een actieve rol heeft gespeeld, had van 1953 tot 1970 de A. R. zitting in de raad Benthuizen. Vanaf de oprichting van de Ned. Bond van Prot. Chr. Be- roepsgoederenvervoerders in 1949 be> kleedde hij de functie van penning meester. Voorts was de heer De Vrij vele jaren voorzitter van de Provin ciale Vereniging Zuid-Holland voor Veevervoer, lid van de Marktc< missie Leiden (afdeling Veemark't) had hij zitting in de Provinciale Adviescommissie van de Rijksver keersinspectie terwijl hij een aantal jaren als voorzitter van de plaatse lijke woningbouwvereniging "Alge- Belang" de volkshuisvesting diende. Regionaal was hij tevens korte tijd s algemeen bestuurder van de Stichting Bejaardenzorg Hazerswou de. Benthuizen en Moerkapelle werk- diende hij het plaatselijk Veilig Verkeer en het voormalige Oranjecomité. Bij zijn afscheid van de raad ont ving de heer de Vrij de erepenning der gemeente Benthuizen, in zilver op Koninginnedag 1971 behaagde het H.M. de Koningin om hem de eremedaille, verbonden aan de Orde Oranje-Nassau, in goud, te ver lenen. Donderdag om 2.00 uur, wordt in de Ned. Hervormde Kerk een rouw dienst gehouden, geleid door ds. J. den Dikken, waarna de teraardebe stelling op de algemene begraaf- (Foto Holvast) plaats "Vrederust" zal geschieden.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 4