c dia concentreert aanval jp Oost- akistan RIAD: SADATS WOORDEN NIET LETTERLIJK OPNEMEN Tweemaal veto van Sow jet-Unie in VN 'akistankrijgt nog een kans zegt Nieuw Delhi Amerikaanse regering tracht druk op India uit te oefenen BEI )AG 6 DECEMBER 1971 BUITENLAND ^;W DEHLI India is van plan Pakistan de komende iviti ,een laatste kans" te geven. Dit heeft het Franse pers- Noa AFP in diplomatieke kringen in Nieuw Dehli ver- J 0 7 op schfalatie van de gebeurtenis- ia terdag en zondag aan het front houdt nog geen alge- luiéffensief van de Indiase chten tegen West-Pakistan leboi heeft zich nog onthouden hevige aanval op het front westen die ten koste zou 90$ het offensief in Oost-Paki- ar het doel van de Indiase is het Westpakistaanse le- 'ergave te dwingen en een irming van een regering vgo: Indiase regering en de le- zouden hiervoor een uiter- van 15 december overeen- zijn. militaire acties in het wes perken hoopt de Indiase re- ldus nog steeds diplomatle- en in Nieuw Delhi, presi dent Jachja Chan en zijn medewer kers de mogelijkheid te geven een drastische wijziging in de toestand te brengen en het Pakistaanse leger opdracht te geven zich uit Oost-Pa- kistan terug te trekken. De berichten over het verloop van de strijd blijven tegenstrijdig. India beweert heer en meester te zijn in het luchtruim boven Oost-Pakistan. Indiase troepen zouden de hoofdstad Dacca tot op 90 km zijn genaderd. Desj" mogelijk te ma- Door de verovering van de strategi- uat lel w DELHI De oorzaak van Dg die gisteren is uitgespro ken India en Pakistan, is (dinsdag 7 december) pre- jaar oud. Toen werden in voor het eerst vrije alge- verkiezingen gehouden, de zetelverdeling niet was rd op de regionele verde- het land uix Snijders rdc He - ?ez,. parlement vielen er daar toe aan het meest volkrij van de staat, Oost-Benga- van die 169 zetels waren voor de Awami-liga van loedjiboer Rachman Wat er is gebeurd, is te vaak be lt om het te herhalen. Pa- V president wilde de uitslag CV verkiezingen niet erkennen allerlei chicanes is toen op de militaire overval ge- aan tenminste een half maar mogelijk aan een Oost-Bengalen het leven (kost en acht of negen mil deren de officiële Indiase liggen hoger ertoe heeft it met achterlating van be- r India uit te wijken, leven deze mensen aan of ider de minimumbestaans- kheden. dankbaar dat India eft opgenomen, maar zich fust. van het feit, dat het bedoeling van hun gasthe- hen hier te houden Iedere tot oplossing van 't huidige die deze ontstaansgeschie- Iniskent, is tot mislukking om heeft India gelijk als het dat een staakt het vuren, ekken van troepen en sta ll van waarnemers aan de het probleem voor- it. En daarom heeft India althans geen ongelijk wan- t stelt dat de wereldorgani- ch kennelijk niet heeft be- td heeft om de genocide die n op een deel van zijn be- toepaste. maar zich nu wel in bemoeien met een onaf- Ijksheidsstrijd van de over- in de afgelopen maanden druk uitgeoefend op presi- tchja Chan van Pakistan om loedjiboer, die op 25 maart en werd genomen, vrij te met hem opnieuw te gaan andelen. Oorspronkelijk ver- de leider van de Awami-li- meer dan regionale autono or het altijd uitgebuite West en. ook aandrang uitgeoefend leraal Chan om zijn eigen van militairen te vervangen burgerlijk regime, dat de- erhandelingen dan zou kun- 6ren. Dat heeft allemaal leholpen- Intussen heeft In derdaad omvangrijke steun n aan de opstandige Moekti l in Bangla Desj. is voor Pakistan de aanlei- eweest het conflict uit de i Maar als de meerderheid Veiligheidsraad nu meent Q simpele oproep om het vu- «taken. om troepen terug te to en om waarnemers toe te in dit stadium nog iets kan in. dan is dat toch wel een miskenning van wat er december 1970 in Bengalen sche stad Akchaura zijn de weg- en spoorwegverbindingen tussen Dacca en de havenstad Tsjittagong afge- sneden. Maar radio-Pakistan be richtte gisteravond dat de Indiase aanval op het spoorwegstation van Akchaura was afgeslagen. Vernield India zegt al 47 Pakistaanse vlieg- tuigen te hebben vernield, drie sche- I pen tot zinken te hebben gebracht en 61 vijandelijke tanks buiten ge vecht te hebben gesteld. Een officië le Indiase woordvoerder zei giste renavond dat 17 Indiase vliegtuigen verloren waren gegaan De stad Gadra in West-Pakistan was veroverd. Maar Pakistaanse in fanterie gesteund door tanks, was 25 km in de Indiase staat Radjas- than doorgedrongen. De Indiërs hadden in Oost-Pakistan hun opmars vertraagd om zware verliezen te voorkomen en sommige installaties, die een toekomstige re gering van Bangla Desj nodig zou hebben, te sparen, aldus een India- se woordvoerder Anders dan bij eerdere gewapende j conflicten tussen India en Paikstan is j nu ook de marine bij de strijd be trokken. India zegt gisteren drie Pa- kistaanse schepen tot zinken te heb ben gebracht in een zeeslag voor de Westpakistaanse havenstad Karat- j sji. Vólgens het Indiase westelijke opperbevel heeft de Indiase marine j twee onderzeebootjagers, de "Khai- bar'ën de "Sjah Jahanm" tot zin- l ken gebracht. Het derde schip be hoort volgens India waarschijnlijk tot de handelsvloot en een vierde schip was beschadigd. Na de slag voeren de Indiase oorlogsschepen de haven binnen om de kustinstallaties te bombarderen, waardoor "grote paniek en verwarring ontstond in het Pakistaanse marine-hoofdkwar- tier", aldus een Indiase woordvoer- 1 der. Indiase vliegtuigen hebben volgens bekendmakingen van Nieuw Delhi, de Oostpakistaanse haven Sjittagong j bestookt. Daarbij zouden zes Paki- I staanse vrachtschepen zijn vernie tigd. Een derde Pakistaanse onder zeebootjager is volgens India waar- schijnlijk tot zinken gebracht in een zeeslag in de Golf van Bengalen, j Een Indiase '.egerwoordvoerder i heeft neutrale schepen gewaar- 1 schuwd uit de buurt te blijven. Tot j j dusver hebben we op hun vertrek ge- i wacht, maar vanaf vandaag is wach- ter er niet meer bij. zo verklaarde hij. Twee Griekse vrachtschepen, de "Agios Stylianos" van 7289 ton en j de "Tarseus" van 5605 ton. zijn zater dag voor de kust van Oost-Pakistan door Indiase vliegtuigen beschoten. Drie opvarenden werden gewond. De schepen werden licht bescha digd. Woordvoerder Charles Bray van 1 het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekend gemaakt dat Indiase vliegtuigen een Amerikaans vrachtschip hebben ge bombardeerd. Het schip ..Buckeye State" geheten is zaterdag in de Golf van Bengalen ter hoogte van Tsjittagong aangevallen. De kapi tein en twee bemanningsleden zijn gewond. Volgens luchtmaarschalk Dewan van het Indiase oostelijke opperbe vel zijn er na de Indiase bombarde menten nog maar drie Pakistaanse sabre straaljagers overgebleven in Oost-Pakistan. "In Oost-Bengalen, bestaat vrijwel geen Pakistaanse i luchtmacht, meer. We kunnen daar gaan waar we willen", zo zei hij. Intussen heeft een officiële Paki staanse woordvoerder tegengespro ken dat India twee Pakistaanse on- I derzeebootjagers tot zinken heeft ge- bracht. Een onderzeebootjager door Indiase raketten getroffen en veel bemanningsleden zijn gered, al dus deze verklaring. De woordvoer der noemde de Indase bewering, dat i Indiase oorlogsschepen de haven van Karatsji waren binnengevaren, "belachelijk" In Rawalpindi is be- kendgemaakt dat Indiase gevechts vliegtuigen een vliegtuig van een groep VN-waarnemers op het vlieg veld van Islamabad hebben ver nield. In Dacca, Tsjittagong en andere Oostpakistaanse steden is voor on bepaalde tijd een uitgaansverbod af gekondigd. Het Indiase opperbevel in Calcutta meldt dat *alle verbinding over land, over zee en door de lucht tussen Oost- en West-Pakistan nu zijn afgesneden. De Indiase troepen rukken behalve naar Dacca ook op naar Jamalper en Djessore. overal gesteund door de Moekti Bahini, de Oostpakistaanse guerrillastrijders, aldus deze bekendmaking. Indiase Ghurka's die het be langrijkste wegen- en spoorweg kruispunt bij Darsana in Bangla Desj mee hielpen te veroveren. Volgens een woordvoerder van het Indiase ministerie van defensie heeft Pakistan gisteren het burger vliegveld van Bhoej aangevallen. "Als dit soort aanvallen op burger vliegvelden wordt herhaald zullen we de instructies aan onze lucht macht, alleen militaire doelen te bombarderen, moeten wijzigen" zo waarschuwde hij. De Indiase strijd krachten hebben volgens hem op dracht geen installaties te verwoes ten die van nut kunnen zijn voor het volk en de regering van "Bangla Desj". WASHINGTON «Reuter) De Egyptische minister van Buiten landse Zaken, Machmoed Riad, heeft voor de Amerikaanse televi sie verklaard dat Egypte niet op het punt staat het bestand in het Midden-Oosten te verbreken. Riad gaf te kennen dat president Sadat van Egypte het niet letter lijk heeft bedoeld toen hij kortge leden verklaarde dat de tijd om te vechten is aangebroken. Egypte, aldus Riad. wil een nieuwe oorlog voorkomen hoewel de strijd Noodtoestand in Zuid-Korea SEOEL «Reuter» President Tsjoeng Hie Park van Zuid-Korea heeft gisteren de noodtoestand afge kondigd na een gezamenlijke bijeen komst van kabinet en nationale vei ligheidsraad. waarin de Noordko- reaanse oorlogsvoorbereiding is be sproken en de toelating van China tot de VN. Dit is officieel in Seoel meegedeeld. President Park is van mening dat Noord-Korea zich met geweld van Zuid-Korea meester wil maken. In filtratie en spionage nemen toe en de voorbereidingen voor een invasie zijn bijna voltooid, aldus de presi dent. De noordelijken hadden van hun land één groot garnizoen met veel fortificaties gemaakt. Europa's grootste ongelijk vloerse kruising. Dit is het punt waar de Engelse nationale wegen M 4 en M 5 elkaar snijden bij Bristol Drie verdiepingen die over elkaar heen gaan onder ver schillende hoeken. in het Midden-O06ten elk ogenblik kan uitbreken. Van de westelijke oever van het Suezkanaal zijn gisteren drie scho ten gelost op een Israëlische trac tor die op de oostelijgke oever reed. Dit heeft een woordvoerder van het Israëlische leger in Tel Aviv meegedeeld. Hij zei dat er aan Israëlische zijde geen slachtoffers zijn gevallen. W eer verlies troepen van Lon Nol PHNOM PENH (Reuter) Siha- noek-aanhangers gesteund door Noord Vietnamese troepen hebben gis teravond de Cambodjaanse stad Bat Dong veroverd na een strijd van twee dagen. Bat Dong is 25 km van de hoofdstd Phnom Penh verwijderd. Het Cambodjaanse opperbevel heeft bekendgemaakt, dat na felle gevech ten te stad is ontruimd. ADVERTENTIE ATTENTIE Een FORD ESCORT AUTOMOBIELBEDRIJF RIJNLAND N.V. LEIDERDORP: v. d. Valk Boumanweg 71, Telefoon 30325 k Journalisten in India opgepakt NIEUW DELHI (Reuter) Vijf Britse correspondenten zijn in West- Bengalen gearresteerd en zullen in staat van beschuldiging gesteld wor den op grond van de Indiase wet op officiële geheimen, aldus heeft de Britse hoge commissie in Nieuw Delhi bekendgemaakt. De Engelsen zijn zaterdag in Bon- gaon aangehouden en bevinden zich thans in een gevangenis in Calcutta. Het zijn Philip Jacobson en Penny Tweedie van de Sunday Times. Simon Dring (freelance), Peter Gill van de Daily Telegraph en Whitta- ker van de Observer. «Van onze correspondent) WASHINGTON Na twee dagen van discussies en twee Russische veto's schijnt de Veiligheidsraad op een dood spoor te zijn beland om een mogelijkheid te vinden voor een interventie door de Verenigde Na ties in het militaire conflict tussen India en Pakistan. Het is mogelijk dat de kwestie nu voor een debat zal worden voorgelegd aan de Alge- Door mr. H. L. Leffelaar tllrd. mene Vergadering. De Amerikaanse regering vreest dat wanneer er op zeer korte termijn geen overeen komst in de Verenigde Naties kan worden bereikt over een "staakt- het-vuren"-resolutie. de kans is verkeken om de strijd in Oost-Pa kistan te beëindigen voordat de Pa kistaanse regeringstroepen effectief zijn verslagen. Het tweede veto van de Sowjet- Unie kwam gisteravond bij de stem ming op een resolutie die door acht niet-permanente leden van de Vei ligheidsraad was ingediend en waar bij behalve een staken van het vu ren en de terugtrekking van de troepen, ook gewag werd gemaakt van de "politieke achtergrond" van het conflict. Deze laatste toevoeging ontbrak in de door Amerika inge diende resolutie die gisterochtend door de Sowjet-Unie met een veto werd geblokkeerd. De verwijzing naar de "politieke achtergrond" van het conflict was een concessie aan India, dat zich op het standpunt heeft gesteld dat welke resolutie dan ook in dient te gaan op het Oostpakistaanse vluch telingen-vraagstuk, en op het poli tieke vraagstuk van de rechten van de inwoners van Oost-Pakistan die de eigen vorming van de staat Bangla Desj wensen. De Amerikaanse regering, die zich in de Verenigde Naties in de onge bruikelijke positie bevindt van Chi na's medestander in de debatten tegen de Sowjet-Unie die de positie van India ondersteunt, wil zich zo veel mogelijk onthouden van iedere vorm van directe inmenging in het conflict. De pro-Pakistaanse hou ding van Washington werd onder meer aangevallen door senator Frank Church van Idaho en sena tor William Saxbe van Ohio. Sena tor Church noemde de Amerikaan se houding "nonsens" in het licht van de realiteit van de 10 miljoen Ooostpakistaanse vluchtelingen die naar India zijn uitgeweken. Senator Saxbe zei dat de Verenigde Staten bezig was het laatste restant good will in India te verspelen. Ook senator Mansfield, de leider van de democraten in de Senaat, kritiseerde president Nixon voor het niet eerder aangedrongen te heb ben op een zitting van de Veilig heidsraad. "Dat had twee weken geleden moeten gebeuren", zei Mansfield. Verwacht wordt dat het Congres vandaag zich zal bezig hou den met de Amerikaanse houding ten aanzien van het conflict in Zuid-Azië. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft India in scheipe be woordingen beschuldigd "de groot ste verantwoordelijkheid" te dragen voor de uitbreiding van de oorlog. Een woordvoerder van het ministe rie zei dat India zich verzette tegen het betrekken van de Verenigde Na ties in het conflict, door te weige ren VN-waarnemers toe te laten. Hij zei dat India drie bemiddelingspo gingen van de hand had gewezen. Volgens deze woordvoerder had president Nixon tijdens zijn recente ontmoeting met mevrouw Indira Ghandi gezegd dat Pakistan bereid was zijn troepen terug te trekken, wanneer India daar ook toe bereid zou zijn. Ook dit werd door India van de hand gewezen, zei de zegs man. Volgens hem zou president Jacha Chan van Pakistan boven dien bereid zijn geweest om ver tegenwoordigers te ontmoeten van de door Pakistan gevangen gehou den Bangla Desj-leider Sjeik Moed- jiboer Rachman. of andere afge zanten van de rebellen. India ging niet op dit aanbod in, omdat het zich op het standpunt stelt dat der gelijke gesprekken alleen gehouden kunnen worden na de vrijlating van Sjeik Moedjiboer. De Amerikaansé regering probeert nu nog druk uit te oefenen op India door te dreigen met stopzetten van de economische hulp, waarvan bij na een miljard gulden nog moet worden toegewezen. De totale jaar lijkse economische hulp aan India bedraagt ongeveer het dubbele. De Veiligheidsraad kwam gister middag drie uur na het vastgestelde tijdstip pas bijeen, omdat gedele geerden probeerden in onderling overleg een compromis-voorstel te formuleren dat voor iedereen aan vaardbaar zou zijn. Behalve het door de Sowjet-Unie met een veto tegen gehouden voorstel van de acht kleinere landen, waren er ook nog resoluties van de Sowjet-Unie zelf. en van China. De Russische reso lutie vroeg om een politieke oplos sing in Oost-Pakistan. en argumen teerde dat een dergelijke oplossing ook zou moeten leiden tot het sta ken van de vijandelijkheden. Bij de stemming hierover stemde China tegen, terwijl de overige 12 leden zich van een stem onthielden. De Chinese tegen-stern was geen veto, omdat de ontwerp-resolutie de vereiste negen stemmen niet be haalde. China had zelf een resolutie voor bereid. waarin India werd veroor deeld voor het beginnen van de vijandelijkheden, terwijl het ook een algemene oproep bevatte om de Pakistanen te steunen. Deze reso lutie werd op verzoek van de Chi nezen zelf niet ter stemming ge bracht. Het debat leidde, zoals za terdagavond, tot heftige woorden wisselingen tussen de Russische ambassadeur Malik en de Chinese vertegenwoordiger Hwang Ha. Am bassadeur Malik verweet Hwang Ha de vuile was buiten te hangen en Pakistans ambassadeur Agha de problemen tussen Moskou en Sjahi beraadslaagt met China's Peking aan de wereld voor te leg- permanente vertegenwoordiger gen. De Chinese ambassadeur, vaak Hwang Hwa rechtsI en Tang tevreden lachend, beschuldigde Ming-tsjao de Chinese tweede Moskou van „socialistische impe- man bij de VN over de te volgen rlallsme". tactiek in de Veiligheidsraad.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 13