Het nee' van Berlijns senaat LAURENS Cambodja voor bankroet Berlij n-overleg onverwacht in impasse Allround Stayersprijs voor Flamingo Six Koerstips B. M. NOAr 90 JAARI Als Amerikaanse hulp wegvalt Met de Laurens bus bent u er snel MAANDAG 6 DECEMB0 (Van onze correspondent) BONN De onderhandelingen over Berlijn zijn op het laatste moment toch in een impasse geraakt. De DDR-regering wenst bezoeken van Westberlijners aan het oostelijk deel van de stad zozeer te beperken, dat van westelijke kant het 'onaan vaardbaar' is uitgesproken. Weliswaar verzekerde de rege ringswoordvoerder Ahlers gisteren in Bonn dat op een overeen komst met de DDR wordt gerekend, maar wanneer het tot stand komt is nog onzeker. De nieuwe moeilijkheden ontston den toen de staatssecretarissen Bahr (West) en Kohl (Oost) hun onder handelingen over het verkeer tus sen de Bondsrepubliek en West-Ber- lljn al succesvol hadden afgesloten. In de DDR was er zelfs op gerekend dat zij hun akkoord zaterdag in Oost- Berlijn zouden paraferen. Door Wim Timmers Parallel aan het gesprek Bahr- Kohl liep echter dat tussende ver tegenwoordiger van het Westberlijn- se bestuur (de senaat) Müller en diens Oostduitse gesprekspartner: Kohrt. Hun opdracht Is in de eerste p'aats een regeling tj treffen voor bezoeken van West-Berlijners aan het oostelijk stadsdeel en aan de DDR. Vanwege West-Berlijns bijzon dere situatie viel dat buiten de com petentie van de Bonner staatssecre taris Bahr. Zoals gemeld dienen de Inter-Duite onderhandelingen een aantal details op te leveren voor de Berlij n-over- eenkomst die Amerika, Engeland Frankrijk en de Sowjet-Unie begin september al hebben gesloten. In die overeenkomst wordt bepaald dat West-Berlijners bezoeken aan Oost- Duitsland moeten worden toegestaan op voorwaarden die „vergelijkbaar" zijn met die voor andere bezoekers. Over dat „vergelijkbaar" wordt nu in Oost en West verschillend ge oordeeld. Uiteraard voelt de DDR- regering niets voor een komen en gaan vap West-Berlijners - als ze de kans krijgen ongetwijfeld duizenden per dag in hun hoofdstad. Men begon in de onderhandelingen Mül- ler-Kohrt een beperking tot 30 da gen per Jaar voor te stellen. Vorige week bestond de indruk dat men daarmee aan Westerse kant uit eindelijk akkoord is gegaan. Een aantal volgende beperkingen, waarvan niet duidelijk is of ze pas op het laatste moment door Kohrt aan de orde zijn gesteld, is echter zater- Koersen Hilversum HILVERSUM De in topvorm zijnde Flamingo Six, wiens uitsto tende verrichtingen van de laats Le weken meerdere malen zijn gepre zen, toonde zich gisteren weer de beste in de Allround Stayersprijs. Na de start nam Heliotroop R de leiduig voor For Ever, Eliza Harves ter D en Treize F. De laatste ging, in handen van Harry Pools, snel naar voren en deze nestelde zich naast zijn broer Martinus, die met For Ever intussen de leiding van Heliotroop R had overgenomen Rondenlang bedwongen de broers op kop de aanvallen van de twaalf achtervolgers. Bij het ingaan van de laatste ronde ging Jan Wagenaar, die zich met Flamingo Six onopval lend in de achterhoede ophield, ten aanval en met succes. In één rush ging hij langs zijn tegenstanders en overtroefde (ondanks een lekke band!) in een prima 1.23.3 km-tijd Treize F en For Ever. De Marsepeinprijs bracht een wel zeer onverwachte zege van Matthijs Lange met Furie Spencer, die de laatste tijd niets goeds had laten zien. doch nu plotseling onbedreigd in 1.23.5 over Ingrid Hanover en Farah Belwin triomfeerde, waar door het trio f2716.- opleverde. Li de Zwarte Piet-prijs, voor ama teurs. had Osnabrug met Edoublaise lange tijd de kop. doch kon het niet houden tegen Henk van Dijk. die met Gratie Norton in de laatste fase van de strijd in 1.24.4 de zege greep. Fair Play sprong door het stek, zodat Piet de Bruyn met Ina derde werd. Jan van Dooyeweerd was gisteren zeer succesvol. Hij zegevierde drie maal (met Jungfrau W, Jezebel en Gay Rodney) en met tv/eede plaat sen van Jody Con Dios en Isnathan had de Hoofddorpse pikeur een beste Sinterklaasmidfdag. UITSLAGEN Pepernotenprijs1. Johny Walker (J. Vóórhaar) (1.25.5), 2. Hannover D, 8. Juweeltje Carlos. Toto: w. 1.70, pl. 1.40. 3.50, 1.80. kopp. 4.40. trio 136.—. Schlmmelprljs: 1. Junglrau W (J. van Dooyeweerd) (1.29.1), 2. Icarus Hanover, 3. Jan Hollandia. Toto: w. 3.40. pl. 1.30. 1.40, 1.30, kopp. 6.10. Surpriseprljs, le afd.: 1. Henri van Wendy (P. Heynen) (1.24.7), 2. Jody Con Dios, 3. Ike Hollandia. Toto: w. 7.10. pl. 1 90. 2.10. 3.30. kopp. 27.90. trio 264.60. St. Nlcolaasprljs, le afd.: 1. Came- rock (K. Woudstra) (1.23.8). 2. Erie Klnley, 3. Diunas. Toto: w. 5.10. pl. 2.20. 2.60, 3.—. kopp. 14.10. Marsepeinprijs: 1. Fury Spencer (M. Lange) (1.23.5), 2. Ingrid Hollandia. 3. Farah Belwin. Toto: w. 12.80. pl. 7.10. 3.40. 2.50. kop. 25.80. trio 2716.- Allround Stayersprijs: 1. Flamingo Six (J. Wagenaar Jr) (1.23.3), 2. Trei ze F. 3. For Ever. Toto: w. 1.60, pl. 1.70. 2.—. 3.50. kopp. 3.80. Zwarte Pletprijs: 1. Gratie Norton (H. van Dijk) (1.24.4), 2. Edoublaise. 3. Ina. Toto: w. 3.70. pl. 1.50. 2.10. 1.30, kopp. 3.trio 117.80. St. Nlcolaasprljs, 2e afd.: 1. Gay Rodney (J. van Dooyeweerd) (1.21.9), 2. Hanneke Tabor, 3. Hea Alke6tis VE. Toto: w. 6.—. pl. 1.70, 1.90. 1.20. kopp. 4. Speculaasprljs: 1. Jezebel (J. van Dooyeweerd) (1.25.8), 2. Ilexlde Ha nover, 3. Iris Way. Toto w.: 13.50, pl. 5.70. 1.80. kopp. 7.80, trio 859.40. Surpriseprljs. 2e afd.: 1. Indra Sha dow (M. v. d. Togt) (1.23.1), 2. Isna- thans. 3. Jelle v. d. Lende. Toto w. 5.20. pl. 2.10, 1.60. 2.—, kopp. 4.10. Totallsator-omzet f 396.401. HILVERSUM, 7 DECEMBER - 6 o. Austinpriis: Jaap Hollandia, Jubar Oaktree. Irene. Jariolaine - Opel- prijs: Karin van Hovi, Kastalides J, Klif Areta, Kid d'Aster - Morris- prijs: Import N, Isac Cavaljos, Goid Speed B. In Time - Fordprjjs ,1ste afd.: Josje du Maire F, Inter, Jan- neke K. Ipie P - Fiatprjjs: History Way, Iris van Buren, Henry Belwin. Eddy B - Super Draversprijs: Hit Parade, Eberdine TH, Ereprijs, Cap tain Double K - PeugeotprUs: Ga latea, Honey Six. Granda, Ireland - Simcaprijs, 1ste afd.: Iris Way, Izaii- to. Inyala, Harrovo - Simcaprijs, 2de afd.: Igor M, Ivonne O, Irre- sestlble, lei Sprookjeshof - Ford- prüs. 2de afd.: Janneke Prinses, Ivan van Barke, In the Mood, Jok kebrok. Nieuwe uitgaven Het oude China, door G. W. Bar rett. Fibula juniorreeks. Uitg.: Unie boek, Bussum. De Inca's, door Dr. A. J. M. Claes- sen. Fibula juniorenreeks (Unieboek) Karei De Grote, door Aleid W. van de Bunt, Fibula juniorreeks. (Unieboek). Dood gepraat. Prisma-detective Uit geverij: Het Spectrum, Utrecht/Ant werpen. Dood door hotshot, door E. Richard Johnson. Prisma-detective. (Het Spectrum). Het raadsel Mars, door Dr. A. J. M. Wanders. Prisma Kennis/Ontwikke ling 'Het Spectrum). Ruimtevaart, vandaag en morgen, door Winfried Petri. Prisma/Kennis /Ontwikkeling. (Het Spectrum). Denken als spel, door W. Hochkep- pel. Prisma-boeken (Het Spectrum). Bridgeboek voor beginners, door W. Haver. Prisma-boeken (Het Spec trum). Fahrenheit 451, door Ray Bradbu ry. Prisma Science fiction (Het Spectrum). De kikkers, de wolken, door Aris tophanes, Fibula Klassieke reeks. Uitg.: Unieboek, Bussum. Speelbeesten, Maak ze zelf! Met ve le foto's en werktekeningen, door Ursula Kühnemann. Topserie. Uitg.: Zomer en Keunings, Wageningen. Klatergoud. Na het succes van het radiohoorspel en dat van de televi siebewerking, zal dit boek "gevre ten" worden. Van Dalen (u weet wel: "Ja. me neer Gilles; nee, meneer Gilles"), vertelt het verhaal van Axelerando Platen Producties, een klein gram mofoonmaatschappijtje, dat nu niet bepaald elke dag een nieuwe plaat op de markt brengt. Degenen die het televisiestuk ge zien hebben, zal bij het lezen van dit boek zeker een aantal scènes hel der voor ogen staan. Hoe bijvoor beeld slager Hondecoeter in het spel komt en zeker hoe Sherry en Zwaan zich vermommen als respectievelijk Blonde Greet en Gelderse Neeltje. Verlucht met een aantal foto's uit de televisieserie is het boek een ge heel geworden, dat in de kast van de liefhebber van "echte gein" niet mag ontbreken. Studentensport De Wereld— Studentenspelen zullen in 1973 in Moskou worden gehouden. De Ita liaan Primo Mebiolo, president van de Internationale Universitaire Sportfederatie, verklaarde tijdens een persconferentie in Parijs dat de wedstrijden vermoedelijk zullen wor den vastgesteld in de periode van 15 tot 25 augustus. dagoohtend door de Westberlijnse Se naat aanleiding geweest te passen- De West-Berlijners zouden, anders dan de bewoners van de Bondsre publiek, voor een bezoek aan Oost- B er lijn pasjes moeten aanvragen. Deze zouden toegestaan kunnen wor den. West-Berlijn verlangt dat dit kunnen door moeten wordt vervan gen. Voorts zouden de (vermoedelijk zes bureaus waar die pasjes worden uitgeschreven op zon- en feestdagen niet geopend zijn en tenslotte zouden alleen invaliden en andere bezoekers die niet te voet door de politiepos en in de muur (het worden er naar men aanneemt vijf of zes) kun nen gaan per auto naar Oost-Berlijn mogen komen. Ook deze beide bepa lingen zijn voor de Westberlijnse Senaat onaanvaardbaar. Nu is tot het laatste moment on zeker geweest of de regering in Bonn beide overeenkomsten met de DDR gelijktijdig wilde laten parafe ren. Wel wist men dat Bahr en Kohl dit in het Oostberlijnse „Huis der ministeriëen," zouden doen en de DDR had zich er al geheel op voor bereid dat de plechtigheid afgelopen en Kohrt zouden in West-Berlijn paraferen. Door de gebeurtenissen in West-Berlijn en na een snelle en kordate actie van burgemeester Schiitz werd echter voor de weste lijken plotseling zeker dat het een niet los van het ander mocht gebeu ren. Dus kon Bahr terug naar Bonn, in afwachting van het verloop van de andere onderhandelingen. Hoe dat verloop zal zijn, is nog on zeker. Burgemeester Schiitz is op de Oostduitse televisie zaterdag als een „kalte krieger" afgeschilderd, de man die het gave werk van Bahr en Kohl zou hebben getorpedeerd. Niettemin had Kohrt Müller uitge nodigd vandaag weer naar Oost-Ber lijn te komen. Omdat hij echter slechts wil praten over de voorbe reiding van de parafering en kenne lijk niet meer over de inhoud van het besprokene, gaat de Westberlijn se senaat daar niet op in. Het wach ten is op een beter voorstel uit het oosten. Inmiddels hebben Bahr en Kohl een overeenkomst uitgewerkt die volgens insiders inderdaad de moei te waard is. Op de wegen naar Ber lijn zal de DDR zich in de toekomst tot paspoort-controle beperken. De passagiers behoeven hun auto's niet meer te verlaten. Er behoeft geen geld meer te worden betaald voor visa en het gebruik van de wegen in de DDR, daarvoor betaalt Bonn de DDR 250 min. mark per Jaar. Het goederenverkeer wordt aanwestelij- ke kant verzegeld, aan de grens be perkt men zich tot controle van de papieren. De lastige „misbruiksclausu- le" lijkt eveneens acceptabel te zijn. Precies omschreven is wat als mis bruik van de wegen over DDR-ge- bied moet worden beschouwd. Van eventueel misbruik dienen de West- duitse autoriteiten onmiddellijk op de hoogte te worden gebracht. De DDR heeft haar aanvankelijke eis laten vallen dat vroegere vluchtelin gen uit Oost-Duitsland buiten de grenzen moeten worden gehouden, omdat ze volgens het recht der DDR worden gezocht. Dat verbod zal zich nu beperken tot vluchtelingen die wegens ernstige misdaden wor den gezocht in de DDR. LEIDEN Op 17 december a.s. hoopt de heer B. M. Noach, oud leraar Nederlands aan de gemeente lijke H.B.S. (thans Rembrandtscho- lengemeenschap) zijn 90e verjaardag te vieren. Gedurende ruim een halve eeuw diende de heer Noaoh het onderwijs, eerst van 1900 af als onderwijzer in Wormerveer, dan van 1910 tot zijn, door de Duitse bezetters bevolen, ont slag in 1940 als leraar Nederlands aan het destijds bekende internaat Wullings in Voorschoten, welke 'functie hij sinds 1914 combineerde met die in Leiden. Gedurende de oor logsjaren was hij korte 'tijd werk zaam in het Joodse Lyceum te Den Haag; daarna verbleef hij met zijn vrouw en één van zijn beide zoons in verschillende concentratiekampen, totdat hij in 1945 te Theresienstadt werd bevrijd. Na de oorlog hernam hij zijn functie in Leiden, die hij bleef ver vullen tot 1951, dus tot lang na het bereiken van de pensioengerechtig de leeftijd. Bij het zeldzame! 50-jarige onderwijsjubileum werd hij benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Ook na zijn pensionering, i in het zeer recente verledejj de heer Noach het onderwijl door het geven van bijle? naast staat hij tot de huidlj op de bres voor goed taalgebri tuige zijn vele bijdragen in i schriften en kranten, waaronj ons blad. Met talrijke leerlingen heeft f Noach door de Jaren heen, schooltijd en zelfs na hun pe ring, intensieve contacten om den, waarbij hij een verrasse^ geheugen voor hun te bezitten. Naast zijn activite »e vakgebied heeft de heer Noa i functies bekleed in de Jooc meenschap in Nederland, op: lijk zowel als op wetenschical en sociaal gebied. Na afloop van de synagojjfi ter gelegenheid van chanukiiff< wij dingsfeest) wordt cember in het synagogegebo 1 vendaal 14 in de bovenzaal Joodse gemeente een receptie den ter gelegenheid van de 9011^ jaardag van de heer Noach. PHNOM PENH De economie van Cambodja is in de af gelopen maanden zienderogen verslechterd. Zonder de omvang rijke Amerikaanse financiële hulp zou het land voor een bank roet staan. In het begrotingsjaar 1971 stegen de overheidsuit gaven (4700 miljoen riel meer dan was voorzien) tot 18.700 mil joen riel (100 riel is f 6,75). Zestig procent van het totale budget werd besteed aan militaire uitgaven. lans zou dit Jaar vier miljard riel bedragen. Toerisme Een andere factor, die de Cambod jaanse economie geen goed heeft gedaan, is de campagne tegen de Chinezen. Men verwijt de Chinezen, die sinds mensenheugenis het fi nanciële leven van het land beheer sen, zwarte handel, illegale prijsver hogingen en speculatie. Een groot aantal Chinezen heeft zijn geld in het buitenland in veiligheid ge bracht. Enige zeer welgestelden hebben Phnom Penh de rug toege keerd en zijn in Hongkong neerge- Het gebrek aan consumptiegoederen en de inflatie deden in Phnom Penh de prijzen omhoogschieten. Een kilo rijst kostte, toen Sihanoek nog aan het bewind was vier tot vijf riel. Op het ogenblik ligt de Door Christian Roll prijs al boven de tien riel. Het eind van de prijsstijging is nog lang niet in zicht. Geïmporteerde levensmid delen evenals vlees, vis en houtskool zijn voor de grote massa van de Cambodjanen niet eens meer te be talen. De voortdurende gevechten hebben de landbouwproduktie ernstig ge schaad. Vorig jaar moest Cambodja, dat tot voor kort bijna een half miljoen ton uitvoerde, voor de eer ste maal rijst importeren. Men re kent er nu al op dat volgend Jaar meer dan 100.000 ton moet worden ingevoerd. Een deel van het gebied waar rijst verbouwd wordt, is in handen van Sihanoek-aanhangers. Aanvoer De voedselvoorziening van Phnom Penh komt bovendien ernstig in ge vaar door moeilijkheden met de aanvoer. De gevechtshandelingen maken geregeld transport bijna on mogelijk. De rubberproduktie, naast die van rijst, eertijds de voornaam ste deviezenbron, is bijna geheel tot stüstand gekomen. Ook aan het toerisme, een andere belangrijke steunpilaar voor de Cambodjaanse economie, kwam door de oorlog een eind. De beroemde ruïnes van tem pels in Angkor Wat liggen in een gebied dat Sihanoek-aanhangers be heersen. De toeristenhotels in Siem Reap heeft het Cambodjaanse leger Ook de industriële prodüktie kreeg een gevoelige klap. De enige Jutefa- briek van het land is verbrand en de enige olieraffinaderij in Kom- pong Som door raketvuur zwaar be schadigd. De Cambodjaanse uitvoer is vrijwel nihil. Het tekort op de handelsba- Atletiek Sandra Frankhuizen, de talentvolle 13-Jarige atele van het Leidse AV Holland, Is zaterdag in Delft tijdens een Parkloop over 2700 meter op een prima vierde plaats geëindigd. De Hollandjuniore. die uitkwam bij de dames(!). had voor het parcours 14 min. 18 seooncen no dig. Badminton Nederlandse meisjes hebben zaterdagavond in Edinburgh de finales beheerst van een interna tionaal badmintontoernooi. Jokt van Be use kom bracht het dames en kelspel op haar naam door Marjan Luesken met 4-11 11-8 11-4 te ver slaan. Samen met Marian Luesken won zij ook het dubbelspel. Tennis Tom Okker heeft de wedstrijd om de derde plaats in het toernooi van Abidjan (Ivoorkust) gewonnen. Okker versloeg Marty Riessen met 6-1 en 7-6. Charly Pa- sarell won het toernooi, door in de eindstrijd met 7-5 en 6-3 van Arthur Ahse te winnen. Wielercross De Nederlandse kampioen cyclo-cross, Gert Wilde - boer, is gisteren als derde geëindigd in een veldrit te Kalmthout, wel ke gewonnen werd door Jacques Spetgens uit Someren. De Braban der maakte een tijd van 48 minuten over de 23 km. streken. Omdat een groot deel van de Chinezen hun riels in goud heb ben omgezet, is de goudprijs ver dubbelt. Cambodja is net als Vietnam op het ogenblik volkomen afhankelijk van de Amerikaanse hulp. Die hulp bedroeg over het vorige begrotings jaar maar liefst 235 miljoen dollar. Amerika heeft voor het lopende jaar 325 miljoen dollar, waarvan 200 miljoen voor militaire uitrusting, toegezegd. De senaat in Washington stak daar echter een stokje voor. De Amerikaanse volksvertegenwoor diging wilde niet verder gaan dan 250 miljoen dollar. De „onafhankelijkheid" van Cam bodja kost de Verenigde Staten echter beduidend meer dan uit deze cijfers blijkt. Volgens recente schat tingen zouden de Amerikaanse in vesteringen in het regime Lon Nol de miljard dollar per Jaar al zijn Washington betaalt ook het Zuid- vietnamese expeditieleger dat on langs opnieuw de grens met Cam bodja overschreed. Ook de kosten voor het onderhoud van de Zuidvietnamese bases in Cambodja, de training van de Cam- bodajaanse troepen en de bombarde menten met Amerikaanse bommen werpers komen uit de zak van de Amerikaanse belastingbetaler. De Amerikaanse militaire hulp zal ech ter nog wel aanzienlijk moeten stij gen, als zoals is overeengekomen, de sterkte van het Cambodjaanse leger in de jaren tot 1977 op 300.000 man wordt gebracht. Pas De zaken zien er nu voor Cambodja op het ogenblik veel slechter dan twee Jaar geleden toen Sihanoek nog aan de macht was. De regering Lon Nol is nu pas begonnen met een aantal maatregelen tot stabili sering van de economie. Na het zwevend maken van de koe de riel volgde een devalual f1 speculatie en zwarte handel -> hinderen werden de strenge lingen op de handel met h tenland voor een groot deel ten. Importeurs kunnen nu een officiële koers, dollars maar andere invoerbeperking ven bestaan. De rentetariev de banken kunnen omhoog verplichte deposito's bij de bank zijn verlaagd. Of deze maatregelen het succes zullen hebben, moet Phnom Penh verwachte invi gen en leningen van andere dan de Verenigde Staten u o ven. Cambodja wordt daardc afhankelijker van de VS. He vraag of Washington, gezi huidige houding van de Ames se Senaar, ook op lange geld in het reigme Lon N blijven pompen. Vanuit Katwijk en Leiden zo bij ons voor de deur Als u een andere baan zoekt, gaat u dan eens praten met meneer Hasper. Die is personeelchef bij ons en weet er alles van. Hij zit iedere dinsdagavond speciaal voor u in restaurant Bellevue in Leiden, van half zeven tot negen uur. Om mensen die van aanpakken weten te vertellen, dat het bij Laurens goed werken is. Met alle extraatjes en voordeeltjes en zo! Loopt u ook maar eens langs, of nog lieven naar binnen. U weet wel, iedere dinsdagavond van half zeven tot negen uur, in BeUevue, in de Steenstraat, in Leiden. CABALLERO T1VOLI CHESTERFIELD

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 12