Vete India-Pakistan is al duizend jaar oud DE SINT IS DOOD, LEVE DE SINT Gesprek Pompidou-Brandt in vogelvlucht ulilUI? in vogelvlucht ETERDAG 4 DECEMBER 1971 LONDEN (Reuter) Met moderne legers en straaljagers ichten India en Pakistan nu een conflict uit waarvan de oor- irong al meer dan duizend jaar in het verleden ligt. De kloof issen de hindoe-gemeenschap en de moslem-gemeenschap erd dieper toen Inda en Pakistan 24 jaar geleden hun on- hankelijkheid verwierven van Engeland. Leiders van de twee gemeenschap waren niet in staat avereen- mm ing te bereiken over de vor- ng van een grote staat op het >continent. Engeland besloot daar liet gebied, dat het ruim 200 it als kolonie had bestuurd, op te len in twee naties. Als criterium rd gebruikt de dominerende gods an een streek. Het resul- it daarvan was dat het islamiti- te Pakistan in twee delen werd deeld, van elkaar gescheiden door r dan 1000 km grondgebied van overwegend hindoese India. )e onafhankelijkheid in '47 ken- rkte zich door bloedige onlusten sen de twee gemeenschappen en stromen van vele miljoenen uhtelingen. Moslems probeerden kast an te bereiken en hindoes iten een goed heenkomen in In- In het eerste jaar van hun on- tnkelijk bestaan bestreden India Pakistan elkaar het bezit van de nsstaat Kasjmier in de Himalaj i. de wapenstilstand in '49 bleek leel Portugees orp protestant ia conflict net de pastoor MADRID (EPE) Na een smstig meningsverschil met de ast oor zyn de 300 inwoners het Portugese dorpje Assen- de Valsende (30 km van Iraga) overgegaan tot het pro- estantisme. Dit schrijft de cor espondent van het Madrileense blad „Ya". De pastoor had zich ii} het loofd gezet zijn kerk $f te bre- n op dezelfde plaats een e te bouwen, en dit op ;osten van zijn parochianen. )eze verklaarden echter, dat zij lergelijke kosten niet konden Iragen en boden aan hun gods- te restaureren. De koppige riester wilde niet ingaan op lit aanbod, waarna het colflict chtereenvolgens, zonder succes irerigens, werd voorgelegd aan et aartsbisdom Braga en het 'aticaan. Temidden van al deze span- ling diende een methodistische ieleherder, die rooms-katholiek eminarist is geweest, zich aan. stelde voor, de godsdienstige financiële problemen van de lewoners tot oplossing te bren- Aangewakkerd door de rerkkracht van de geestelijke esloot het dorp toen in zijn eheel methodist te worden. De ollectieve geloofsovergang werd e opmerkelijker geacht, omdat e kleine rJc. gemeenschap een de vurigste van het land Over Kasjmier en een ander grens gebied, de rann van Koetsj, brak in 1965 opnieuw een openlijke oorlog uiit.Sindsdien hebben de twee lan den een grote strijdmacht gehand haafd, terwijl ze tegelijkertijd pro beerden de binnenlandse eenheid te bewaren en economisch vooruitgang te maken. Uitbarsting Minister ontslagen De Japanse minister van Defensie Naomi Nis- jimoera is gisteren ontslagen nadat hij in het parlement zijn excuus had gemaakt voor laatdunkende opmer kingen over de Verenigde Naties Hij zei dat zij schertsend bedoeld waren. Premier Sato heeft hem ont slagen nadat de oppositie het ont slag had geëist. In een gesprek met de pers zou Nisjimoera de V.N heb ben vergeleken met een .boerenleen bank". Hij zei dat de toelating van China de toestand nog slechter zou maken. Deze uitlatingen zijn niet in de la-anten gekomen. reeds lang bestaande spanningen tussen de Oostpakistaanse Bengalen en de regering in West-Pakistan, het centrum van de politieke en de militaire macht. Na een legercam- pagne tegen de Bengaalse afschei dingsbeweging in maart van dit jaar moest India een enorme stroom vluchtelingen naar eigen zeggen tegen de tien miljoen verwerken De Indiase economie, die slechts met moeite de eigen bevolking voed sel en werk kon verschaffen, werd door de vluchtelingenstroom over belast. Meer dan de helft van de Pakis taanse bevolking van omstreeks 130 miljoen mensen woont in Oost-Pa- kistan, dat ook economisch de grootste inbreng heeft, hoewel het slechts één zesde van het grondge bied van West-Pakistan beslaat. India telt 557 miljoen mensen, voor viervijfde hindoes. Hoewel de meeste Oostpakistanen moslem zijn, staan ze als Bengalen dichter bij de taal en de cultuur van het Indiase West-Bengalen dan bij het Oerdoo-sprekende West-Pakis tan. Met de vluchtelingenstroom groeide de spanning aan de gren zen. Op 22 november verklaarde Pakstan dat India een grootscheepse aanval was begonnen. Nieuw-Delhi ontkende dit, en zei dat de gevech ten werden gevoerd door Oostben- gaalse vrijheidsstrijders. Later gaf India toe dat zijn troepen enkele malen „uit zelfverdediging" de grens hadden overschreden. Voor buitenlandse hulp kijkt In dia op het ogenblik vooral naar ie Sowjet-Unie, terwijl Pakistan zijn hoop op China heeft gevestigd. Hoe wel de Sowjet-Unie, waarmee India in augustus een vriendschapsver drag sloot, op matiging schijnt aan te dringen, zijn er volgens sommige berichten de laatste tijd omvang rijke hoeveelheden Oosteuropese wa pens India binnengekomen. China, dat in *62 een korte grens- oorlog voerde met India, heeft Pa kistan militaire uitrusting geleverd. Op de recente gebeurtenissen heeft Peking tot dusver gereageerd met steunbetuigingen, maar niet met concrete toezeggingen. De geografische ligging van de twee landen is duidelijk in het na deel van Pakistan, dat enorme af standen moet overbruggen om zijn troepen in Ooet-Pakistan te krui nen bevoorraden en versterken. Mevrouw Meir is tevreden WASHINGTON <DPA, Reuter) Na afloop van de besprekingen in Washington met president Nixon en de minister van Buitenlandse Zaken Rogers verklaarde de Israëlische pre mier mevrouw Golda Meir gisteren, dat zij „tevreden over de gevoerde gesprekken" was. Zy dacht dat de president nu begTeep waarcm Israël zo aandringt op meer Amerikaanse Phantom-gevechtsbommenwerpers. Zy weigerde echter te zeggen of Nixon haar had toegezegd dat de verscheping van Phantoms zal wor den hervat. „Wy willen alleen maar vliegtuigen, wy willen geen publici teit", aldus mevrouw Meir. De Sowjetrussische premier Kosigindie op het ogenblik een bezoek brengt aan Denemarken, zal mogelijk eerder naar Moskou terugkeren in verband met de spanning tussen India en Paki stan. Vrijdagavond had men in Kopenhagen de indruk, dat Ko sigin vandaag, zaterdag, de terugreis zou aanvaarden. Op de foto: Kosigin in gesprek met koning Frederik van Denemar ken (links), terwijl zijn dochter Loedmilla Kosigin toeluistert. monde van premier Kosigin ft de Sowjet-Unie zich dezer da- weer eens laten verleiden tot oesjtsjowiaanse grootspraak. Men innert zich wellicht, dat detoen- ige Sowjetrussische leider twaalf geleden de voorspelling waagde, zyn land omstreeks 1970 een tere produktie zou bezitten dan Verenigde Staten en dat haar Diking een hogere levensstan- du hebben dan de Ameri- nse. Maar al enkele Jaren later ik, dat Chroesjtjows bluf in de ste verte niet met de werkelyk- overeenstemde. Zyn val moet ans ten dele worden toegeschre- aan die slecht gefundeerde op- dery. Want zo eenvoudig is- het een onderneming tot vergroting haar produktie te brengen en niet als men niet alleen een ntitatieve maar ook een qualita- maatstaf aanlegt. De hoofd- is, dat de bevolking de ge- Ikte eigenschappen voor massale istriële en agrarische produktie Machines zyn natuurlyk be- Jrijk, maar tenslotte komt het in mate aar op de man, die ze ient. Hier ligt ook de kapitale van degenen, die de mening toegedaan, dat men de bevol- uit een ontwikkelingsland hts aanwyzingen behoeft te ge- tot grotere produktie in de ibouw en eventueel de industri- fabricage te komen. Zo eenvoudig en de zaken niet. Hoe moeilyk trezen is, bewyst de Sowjet- le, die ondanks een grotere olking: 244 miljoen tegenover 205 loen Amerikanen nauweiyks helft van de Amerikaanse pro- tle bereikt. Natuurlyk moet de zaak gezocht worden in de tegen- ling tussen Amerikaanse produk- Tfjheid en Sowjetrussische staats- bedryvigheid. Maar graaft men nog dieper, dan stuit men op het ver schil in mentaliteit. Globaal gezegd: terwyl de van nature voortvarende Amerikaan volop gelegenheid heeft zyn arbeidzaamheid in daden om te zetten, slaagt de Sowjetrussische regering, zelfs met de overheidsstok achter de deur, er niet in de bevol king tot aanzieniyke prestatiever betering te dwingen. Het spreekt wel vanzelf, dat een communistisch sy steem in de Verenigde Staten de activiteit aanzienlyk zou doen dalen, terwyl een vrye economie in de Sowjet-Unie een sterke opleving van viyt en toewyding zou teweegbren gen. Maar ook dan nog is het de vraag of de opbrengsten van land bouw en industrie spoedig op gelyk niveau zouden komen. De Ameri kanen zyn nu eenmaal een uiterst bedryvig volk, de Russen met hun ietwat Oblomowiaanse inslag, liggen in dat opzicht by hen ten achter. Premier Kosigin echter biykt van mening hy zei dat kortgeleden in een rede ter introductie van het negende vyfjarenplan, tot 1975 dat zyn land de enorme achter stand in enkele Jaren kan inhalen. Hy was echter zo verstandig en vermeed daarmee de fout van Chroesjtsjow niet in details te treden. Daarmee ontliep hy de kwa de kans, dat zyn Kremlin"vrienden" hem later op bepaalde cyfere zouden kunnen "pakken", zoals dat eerder met Chroesjtsjow het geval was ge weest. Kennelyk wilde Kosigin zyn verdere carrière zo min mogelyk in gevaar brengen. Tot Kosigins toehoorders behoorde ook de Amerikaanse minister van Handel Stans, die voor besprekingen over uitbreiding van de onderlinge handel in Moskou vertoefde. Stans al zal hy van Kosigins pochen wel het zyne hebben gedacht zal wel niet erg ingenomen zyn geweest met de uitdagende uitspraken van Kosigin. De Sowjet-Unie verwacht namely k van Amerika tegeiykertyd financiële en technische bystand! En het verlenen van zo'n ruggesteun komt toch wel in ander licht te staan als de begunstigde aankondigt, dat het zyn bedoeling is de grote broer voorby te streven. Als Ame rika niettemin bereid is de gevraagde steun te verschaffen, dan wordt het Kosigin wel gemakkelyker gemaakt dan destyds Chroesjtsjow, die het zonder Amerikaanse technologische en financiële onderstand wilde klaren. Naar het schynt staat de regering-Nixon niet onwelwillend tegenover aanzieniyke uitbreiding van de handel met de Sowjet-Unie. De vraag is echter wat het Kremlin daartegenover kan stellen. Leveran ties van gas, olie en mineralen? Dat zou echter voor Washington een ge vaarlijke gebondenheid betekenen, die vreemd afsteekt tegen het besluit chroom voortaan uit Rhodesië in- plaats vanuit de Sowjet-Unie te be trekken om niet afhankeiyk te zyn van een staat, die zich nog altyd in spant „het kapitalisme" beentje te lichten. Dit laatste blijkt ook uit de Sowjetrussische pers, die, als er iets goeds van Amerika valt te vertellen, byzonder karig is in haar mededelin gen, zoals ten tyde van de Ameri kaanse maanreizen. Die werden met kleine berichten afgedaan. Maar be ruchte figuren als Jackson een van de „Soledad-broeders". die by een gevecht in een gevangenis werd gedood en Angela Davis worden als helden naar voren geschoven. Verzwegen werd echter, dat Jackson gewapend was en dat drie gevange nisbewaarders werden gedood, als mede dat Angela Davis een rol speel de in het incident, dat een rechter het leven kostte. Als Amerika een ondergrondse atoomproef by het eiland Amsjitka neemt, staat dat uit gebreid en met scherp-kritisohe com mentaren in de Sowjetrussische bla den, maar als de Sowjet-Unie het zelfde doet en op nog grotere schaal, wordt dat systematisch verzwegen. Zo liggen dus de verhoudingen: de Kremlin-dictatuur grijpt elke gele genheid aan „het monopolistische kapitalisme" in een kwaad daglicht te stellen, maar wenst wel te profite- den van de materiële zegeningen van de Amerikaanse vryheid. Bovendien krygt de Amerikaanse „weldoener" dan nog een trap na in de vorm van een economische uitdaging, die men wel als lege humbug kan beschouwen, maar intussen door de echte party- gangers als serieus wordt opgevat. Een bekwaam econoom als Kosigin, zo schryft het Amerikaanse weekblad „Time" hierover, moet zich toch be wust zyn geweest van de onmogelijk- heid Amerika in een paar jaar voor by te streven. Want hy weet, dat de Sowjetrussische economie geteisterd wordt door armzalige kwaliteit, luk raak plannen maken en prullerige werkmethoden. Dat hy desondanks de wedyver met Amerika heeft aan gekondigd schryft het blad toe aan het naar voren dringen van BrezJ- new. Die wil ook officieel op de eerste plaats staan, ofschoon hy als partyleider pas na president Pod- gorni en premier Kosigin vermeld pleegt te worden. Het is dus twyfel- achtig of Kosigin zyn snoevery uit eigen initiatief heeft uitgesproken. Mogelyk heeft hy zich door Brezjnew met deze grootspraak laten opza delen. Rl. In Bari kent men de heilige als nergens anders (Van onze correspondent) BARI Vlak voor de verjaar dag van Sinterklaas in de stad te zyn waar hy begraven ligt en aanbeden wordt als geen ander: dat hadden we de avond van aankomst ln Bari gevierd door op 'n oude doch diep klinkende piano in een geheel verlaten vis restaurant het „Daarginds komt de stoomboot" driestemmig aan te heffen, en daarbij te kijken Door Rudolph Bakker naar de maan, die door de ole anders heen op de kalme golfjes van de Adriatische Zee scheen. De volgende morgen knielden we op de treden van het altaar neer. Het fel witte licht, dat op oude gravures van de heilige plaats uitstraalt, was er niet. De concierge stond net op het punt de laatste lampjes achter de laatste bezoekers uit te doen. Met een versleten veger had hy de bleekgroene vloer rond het al taar geveegd, zodat het stof in onze neusgaten drong en het weark duidelyk gedaan was. Maar toch verjoeg hy ons niet. Want achter het hoge ijzeren hek waar we nu waren, stonden we vlak boven het transpirerend gebeente van de sint. En dat moment wilde hij ons in ruil voor 200 lire niet misgunnen- Iedereen weet dat Sint Nico- laas (in de vierde eeuw) echt heeft bestaan en dat hij mis schien nog wel bestaat. En dat hij uit Spanje komt, maar van dat laatste klopt niets. Want hij komt uit Myra in Klein-Azië en hij ligt in Bari, 460 kilometer zuidoosten van Rome en aan de Adriatische Zee, begraven. Daarbij komt uit al de poriën van zijn gebeente een geheim zinnig kristalhelder water, dat in keline flesjes in het winkeltje van de Sint Nicolaaskerk in Ba ri door een Dominicanes wordt verkocht tegen de prys die je er voor geeft. Het water heet „San ta Manna" en Je kan er beter van worden als je er in gelooft. In de eerste meidagen van het jaar 1087 was het gebeente van de sint door de Barinezen de haven binnengebracht, nadat zij het uit de kathedraal van Myra gestolen hadden. Oorspronkelijk onderweg van hun thuishaven naar Antiochië om handel te drijven, bespraken een paar ze- lui de wonderen van de heilige Nicolaas die in Myra begraven lag en ze besloten de zegen- brengende relikwieën te stelen en naar hun eigen stad te bren gen. Een eerste sondering in het door de mohammedanen be heerste Myra maakte duidelyk dat de roof niet gemakkelijk zou zijn en de Barinezen voeren doo naar Antiochië. Maar toen ze daar een schip met Venetianen aantroffen en hoorden dat ook de Venetianen van plan waren het begeerde gebeente te gaan ontvreemden, gaf de angst om te laat te komen hen vleugelen. er Over de thuisreis met de stof felijke resten doen vele legende de ronde. Zo bleef het schip van de Bari nezen aanvankelijk ook na het lichten van t anker rotsvast in de haven liggen, zonder dat het roeien, zeilen hijsen, afduwen of vloeken ook maar iets hielp. De zeelui van die tijd, die kennelijk meer met dat byltje hadden ge hakt,begonnen de botjes van de buit na te tellen en toen bleek dat ze ln de haast 'n vinger van Sinterklaas hadden achtergela ten. Dus terug en de vinger ge haald, maar voor straf om de roof ontstond er na de feestelij ke aankomst in Bari natuurlijk slaande ruzie over de vraaf waar de relikwieeën zouden moeten worden bewaard. Maar als Sint Nicolaas dan eenmaal goed en wel ligt is hij voor de Barinezen zeer hulp vaardig. De bekendste legende verhaalt hoe hij de stad voor een inval van de Turken be waarde die over zee kwamen De sint deed een onmense storm op de rede woeden, ter wijl het in de stad blauw, helder en zonnig bleef. De verschrikte Turken zagen tegelijkertijd een oude man met witte haren in een klein bootje voorbij varen, Ving( die werd vergezeld door twee beeldschone knapen. Anderen zagen de sint by die gelegenheid door de lucht vliegen in gezel schap van twee engelen. Over de oorsprong van het "Santa Manna" zijn de geleer den het misschien eerder eens dan de gelovigen. Bari ligt op een kalkstenen bodem, waarin talloze kleine bronnetjes ont springen. Een van de heren van het Barinese bureau voor vreem delingenverkeer vertrouwde me toe dat het "Manna" wel eens van die bronnetjes zou kunnen zijn. Buiten de stad is ook nog een „Christ us water" bekend, een bronnetje dat genezend wa ter zou bevatten. Volgens de legende produceer de het gebeente het vocht ech ter al in Myra. En daar staat het bureau voor vreemdelingen verkeer dan weer met zijn mond vol tanden. Om de zaak in even wicht te brengen is er de legen de van de bootsman die de kist met de sint overroeide. Op de schouder van de bootsman zet te zich een vriendelijk klein kwinkelerend vogeltje neer, dat steeds naar de kist hipte en te rug. En dat was het teken dat de Sint er plezier in had. En daar liggen we dan op on ze knieën om beter te kunnen zien voor het heiligdom en in eens staan er achter het hoge hek dat 'te altaar van de crypte afsluit, öoch weer mensen die hopen een glimp van het heilige op te vangen. We kijken door een miniatuur ijzeren en naar twee kanten openklappend hek- Je, dat overigens met een hang- slotje stevig dicht zit. Op de met rood fluweel belegde bodem is in t midden een loupe-achteig glaasje aangebracht en dat kan omhoog worden gebracht, als Je de sleutel van een tweede hang slot hebt. En wie nu dat glaasje open kan krijgen en het elek trische lampje aansteekt dat er naast ligt en dat langzaam in het gat onder de loupe laat zak ken en zijn hoofd onder het al taar steekt en naar beneden kijkit, die ziet het gebeente, ge drenkt in zijn manna. Tot niet zo lang geleden mocht het publiek elke woensdag een paar uur door het gaatje komen kijken, maar dat werd moord en doodslag. Vrouwen wierpen zich handenwringend ter aarde, dier lijk gebrul steeg op en wie niet vlug genoeg aan de beurt was ging tot handgemeen over. Dit vertelt de conciërge met het ge zicht van iemand die al veel in zijn leven heeft meegemaakt. „We hadden eigenlijk de carabi nieri nodig, met het geweer in de aanslag", zo vertelt hij gela ten. Toen het te gek werd heeft de bisschop van Bari bevolen Sinterklaas' kitscherige beeltenis in hout. dat het hangslot op het glaasje alleen nog maar bij heel bijzon dere gelegenheden er af gaat, zoals bijvoorbeeld bij het bezoek van een andere bisschop. Meisjes Sint Nicolaas Is de schutspa troon van Amsterdam, Apulië, Griekenland, Sicilië en de Lor raine. Hij is een van de twee schutspatronen met de heilige Andreus van Rusland. Sint Nicolaas beschermt de zeelieden, de kinderen en de Jonge meisjes. Zyn roem werd gevestigd door dat hij drie Jongens weer levend maakte, die door een slager of herbergier (daarover lopen de meningen uiteen) waren gedood en onder de pekel gestopt. Ook zou hij in het geheim voor de bruidsschat van drie Jonge meis jes gezorgd hebben die niet kan den trouwen omdat him vaders het geld voor de bruidsschat niet hadden. Een dergelijk verhaal is vooral in Griekenland goed te plaatsen, waar ook nu nog doch ters door hun vaders bij de ge boorte worden weggegooid, als ze zien aankomen dat ze geen geld zullen hebben om hen uit te huwelijken. De verjaardagen van de heili ge Nicolaas op 5 december gaat in Bari haast ongemerkt voor bij. De volksvreugde barst hier pas los van zeven tot tien mei als de aankomst van de sint ln 1987 wordt herdacht. Een kit scherige afbeelding van de heili ge wordt buitengaats gevoerd en vervolgens temidden van hon derden bootjes weer aan land ge bracht. Hier wacht een onafzien bare optocht van mensen, dei het beeld in verering door de stad dragen. Het gebeente zelf komt zo goed als nooit op straat- Het gebeurde bij uitzondering in 1957 en toen mocht iedereen het ook zien. Dat was ter gelegen heid van de restauratie van het altaar. Men had altijd al last van het water of moeten we manna zeggen in de crypte gehad. Herhaaldelijk waren er overstromingen en de vloeren waren reeds tweemaal omhoog gebracht. Maar in 1957 was men het toch de baas. Eind november schynt de zon in Bari uit een strakblauwe he mel, terwijl het overal elders in Italië net zo hard regent als in Amsterdam. Trekt de sint toch de een boven de ander voor? Geen enkele atlas toont waar Myfa ligt, dus bestaat het mis schien wel niet. Wel is er een Mira in Spanje en misschien ia daar het misverstand begonnen. Maar wie echt in de sint wil geloven, die moet naar Apulie, naar Bari. (Van onze correspondent) PARIJS (GPD) Nauweiyks 48 uur na de conferentie van de ,club van tien" in Rome, die de deur naa een einde vian de internationale va lutacrisis geopend leek te hebben, zyn gistermiddag de Westduitse kan selier Brandt en president Pompidou van Frankryk in Parys weer eens een Frans-Duitse top beklommen, met het doel hun monetaire en po litieke inzichten te coördineren. En dat in een politiek en financieel kli maat, dat door de internationale geldspeculanten met het uur storm achtiger en dramatischer werd. Het beraad tussen Pompidou en Brandt werd bovendien nog onder druk geplaatst door de voorspel ling, dat de Amerikanen hun dollar uiteindelijk wel eens met 10 pet. zou den kunnen ontwaarden. De Fransen hadden gerekend of gehoopt op een dollardevaluatie van ongeveer 5 pet., waarby de frank dan zyn huidige koers zou kunnen behouden. Naast die monetaire zorgen hebben beide staatslieden hun handen ook nog vol gehad met de diplomatieke problemen in verband met Brandts Ostpolitik en de voorbereiding van een Europese veiligheidsconferentie. Pompidou heeft Brandt al toegezegd zowel de kwestie-Berlyn als de kwes tie van de Amerikaanse troepenver mindering in Europa op 13 en 14 de cember samen met president Nixon op de Azoren te zullen bespreken.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9