Piet' zal zich vei weer een Dreuk sjouwen Expositie in de Pieterskerk over Pakistan-Bangla Desj EEN CORRESPONDENT VOOR LEIDERDORP fj(an kleding, versnaperingenen autootjes; niet aan personen Sints Toppers Wijkcomité weet nu waaraan Noord toe is Beroepingswerk DS. R. SNOW BEDANKT Niets bekend over 'n afstel van nieuwbouw" LEIDSCH DAGBLAD IEBDAO 4 DECEMBER 1971 "B Ui LEIDEN „Wat moet ik nou weer kopen voor Piet?" Het is een verzuchting die je it« deze tijd vaak hoort slaken in de volle winkelstraten, al zul je voor Piet vaak een voldere naam moeten invullen. Het St.-Nicolaasfeest geeft veel plezier, maar verschaft mcS jaarlijks ook veel zorgen. Want wat moeten we in hemelsnaam kopen voor die trits 100 ïiilieleden met wie wij het avondje van de goed-heiligman vieren? Vandaar dat je in :üni5e zoveel mensen met gekweld gezicht ziet speuren naar dat mooie, ons van alle ebledere beslommeringen verlossende cadeau. Wat is aardig en toch nog betaalbaar? ,ngiet kopersgedrag in St. Nicolaas-tijd wil nogal eens merkwaardig idetMannen die nooit een voet in een warenhuis zetten, moeten nu ■eedSoms lopen ze er als verdwaalde, schichtige particulieren, soms zijden ze meegetroond door moeder de vrouw. Vijf winkelavonden gj en naar mensen die kopen, levert een bonte mengeling van er- re ingen op. De meest boeiende zijn er hier voor u uitgepikt. de kledingafdeling van een PlflJt warenhuis zit een man. wre- en weerbarstig, op een stoel, de la2 ien steunend op een pamplu die neajai zijn benen staat. Hij heeft beetje het gezicht van de ouwe aapfon en het er bijpassende hu- maar waarschijnlijk niet boo s centen. Zijn vrouw, een nijver >ek'|sje, loopt bedrijvig af en aan kledingstukken, die voor „Jaap- djn, dat is het enige wat ik op- Ze draagt de bril op het voor- el, gelijk een motorrijder na af- van de race. De man moet met dnleuze, of liever: met de prijs, in- "'gj men, daarom zit hij daar op die Soms roept de ouwe Peyton te hard) „te duur" of alleen „nee". Het is duidelijk dat dit elijk nog stoelt op Heel Oude rden, met de man als niet af te Hoofd van het gezin. Maar de heeft er zich door de jaren elastisch bij aangepast. Ze njt een moreeltje dat zelfs niet zwavelzuur is aan te tasten. Na 'zoveelste kledingstuk voor zijn ndi gehouden te hebben, zegt ze to tus, die moet het worden". Er »mt iets in haar ogen. De ouwe legt het hoofd in de schoot, feu ie samen weglopen, hoor ik haar T<4en: „Ouwe bromsnor". Ze over hem zéker. Piet Pelikaan wordt in deze tijden wat vrete- igeslagenDe tandartsen ten zich over enkele weken maar liet ergste voorbereiden. In een zaak, waar de lekkernijen wor- uitgereikt, sta ik tussen twee wen, die vrolijk kwebbelend op beurt wachten. leePiet zegt altijd, geef mij onds maar een borrel en de tv, heb ik niet nodig", zegt de ene „Da's ook saai" werpt de an- in het gesprek, „maar voor Sin- laas is het wel makkelijk. Je de t hem een kruik en hij is tevre- ïi.ln genree, hoor, een fles limonadesiroop hij krijgen", herneemt de eer wouw. Nadat er even gegild Is het lachen, komt „de vrouw van aan de beurt. „Drie banketsta- zegt ze. De andere vrouw zegt aasd: „Drie? Waarvoor heb Je ïodig?' 'oor Piet", zegt de vrouw ver- „Want hy vreet ook nog als pelikéén". Versnapering ed^jden kan ik kijken naar vrou- die bezig zijn lingerie te kopen, eldjaat dan zo'n vreemde concen- 4 ie van hen uit. ze hebben van speurende blikken. Een half uur ik te kijken hoe vrouwen en jes onderbroekjes op ooghoogte ar-Jfen, er wat aan frunniken en era :en en ze dan weer neerleggen, komt er ineens een stevige, nog Jonge man bij staan. Een mooie iij.lap, met een fluwelen oogopslag >r]lang haar dat hem als één van ^reinigen staat. Hij vraagt aan de ge verkoopster: „Heeft u die broekjes nog die mijn vrouw et in handen had en weer glegde?" Ze zijn er nog. Het zijn kjes van een type dat moeders dochters ontraden. („Je zal kr onderweg een ongeluk krijgen .^Maar het ziekenhuis moeten. Wat ten die mensen dan wel niet ;en?"). lou pakt u maar in. ik geef ze voor St.-Nicolaas". De man, van Je al met één blik ziet dat hij lte heeft monogaam te blijven, met een verraderlijke twinkel en e ogen tegen de verkoopster: „Af moet Je Jezelf ook eens een oe versnapering geven". In vro- tijden zou de verkoopster als een inroos zyn gaan blozen. Maar dat voorbij. De verkoopster lacht en ,Die menéérAch, in Vrij erland stond vorige week al: weet wat er met het Neder- >0. ise volk gebeurt nu 1% miljoen lU. isen naar Wat Zien Ik zijn «e- Potje in sommige mensen zou Je graag de ziele-roerselen zien blootge- Ik sta in zo'n zaak van kunst- erheid, bij een rek met allerlei 4ige snuisterijen die Je aan mu- en plafonds kwyte kunte. Naaste staan drie mannen met lange in en baarden, van hen heeft een potje in de hand. Ze lachen er uitgebreid om. Achtereenvolgens hoor ik dat het „een rot potje", „een klere potje" en „een maf potje" is. Het potje gaat terug in de stelling, de heren verla ten de winkel. Nog geen vijf minu ten daarna is één van hen hijgend terug. Hij pakt het bewuste potje en zegt tegen mij: „Het is een geinig potje" en koopt het. Wat is het nou? Een rot. klere, maf of geinig potje? Fluiter In één van de Leidse kunstnijver- heidszaken staat een papegaai in de winkel, die af en toe fluit. Op zeker moment hoor ik de eigenaar van de (volle) zaak tegen een klant zeggen: „Hij fluit steeds als hij ziet dat iemand iets stiekum in zijn zak steekt". Kind St.-Nicolaas is en blilft er in de eerste plaats voor het jonge volkje. Daarom worden speelgoedzaken in deze dagen platgelopen door oude- Gemakkelijk hebben zij het lang niet. zoals uit het volgende blijkt. Ik sta achter een echtpaar dat wat zoekt voor „Gijs-Willem" (we raken langzamerhand uit de Door Ruud Paauw Tekening Joop Walenkamp van Jan-Piet-Klaas- Kees). Hij is een kaarsrechte man met een somber getint Don Kozak ken-gezicht, zij is een kwiek vrouwtje, de motor die hem waar schijnlijk in gang houdt. Het valt niet mee om voor Gijs-Willem wat, te kopen. Hij heeft in de loop der jaren al zoveel gekregen als aanspo ring „om zoet te zijn", „om goed zijn best te doen", „om niet meer in bed te lassen", vermoed ik. Wat hy niet heeft, is te duur geweest en is nu nog te duur. Met ogen waaruit een licht wanhoopte blinkt, staan ze voor rekken vol beren, poppen, autootjes, puzzels. De vrouw heft tenslotte een autootje op dat Gijs-Willem nog niet zou hebben. De man neemt het haar corrigerend uit de hand, daar bij zeggend: „Laat dat maar val len, als het niet van hardstaal is, dan moert hij het in een handom draai. Dat kind van Jou is een slo per." Het is frappant hoe vlot man nen het eigendomsrecht op hun kroost annuleren als er defecten aan het licht treden. De vrouw zegt met lichte vinnigheid: „Het is Jouw kind ookTijdens de nu volgende op gedempte toon gevoerde twist heb ik het echtpaar verlaten. Moe hoofd Voor mij op de trap loopt een echtpaar dat de meest woeste tyd er al op heeft zitten. De man is fors van bouw en heeft een krachtig ont wikkelde buikpartij. Hij maakt wat snuivende geluiden. Zijn vrouw loopt drie treden voor hem. „Kom Gré", zegt de man tegen haar nek, „laten we nou maar naar huis gaan". Gré antwoordt - zonder om te kij ken: „Nee, we moeten nog heel wat kopen". Waarna zij een hele serie namen noemt. De man puffend: „Ik vind het zat. ik heb er genoeg van. ik heb een moe hoofd". Enige treden wordt er niets gezegd. Dan probeert de man het met een grapje af te doen: „Dan maar bij Piet in de zak". De vrouw kijkt nu voor het eerst om. Het is een blik geschoold en bij geslepen in twintig jaar huwelijk. Ze zegt: „Ja, Piet is gek. die gaat zich een breuk sjouwen aan Jou". ADVERTENTIE KLOKKEN Friese Staart en Stoeltjes, Zaanse - Sallanders. Echte antieke Franse Comtoise Klokken, enz. Uw specialist met vak-service v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 De meest verkochte grammo foonplaten in Leiden in de St.- Nicolaastyd waren: HOFENK: single: „Non, non rien a changé (Poppys) LP: „John Woodhouse Souvenirs" PELTENBURG single: „How do you do" i McNeill) LP: „Rod McKuen Al bum 3" VAN ZIJP: single: „Non, non rien a changé" (Poppys) LP: „John Woodhouse Souvenirs" MIC: single„How do you do" (McNeill) LP: „Goud van Out" V D: single: „Non, non rien a changé" (Poppys) LP: „Rod McKuen Al bum 3". De meest verkochte boeken in Leiden in de St.-Nicolaastyd waren: KOOYKER: „Wie is van hout" (Fou- draine) „De Engelbewaarder" (Hermans) „Rottummerplaat" (Wolkers) CENTRAAL BOECKHUIS: „De blauwe tram" (Al- „Liefde is. (Kim) DE BOECKHALLE: „De blauwe tram" (Al- bers) „Wie is van hout" (Fou- draine) Diverse voetbalboeken DE KLER: „Wie is van hout" (Fou- draine) LEIDEN A.s. donderdag, vrydag en zaterdag van 's morgens 10 uur tot 's avonds 10 uur. zal in de Pie terskerk te Leiden een tentoonstel ling worden gehouden over Oost- Pakistan. De tentoonstelling geeft een beeld van de ontwikkeling van één Britse kolonie tot twee onafhankelyke na ties India en Pakistan. Toen in 1947 de Engelsen vertrokken brak er een burgeroorlog uit tussen mohamme danen en hindoes. Er werd toen af gesproken dat de hindoes in India zouden gaan wonen en de moham medanen in Pakistan. Het land Het wykcomité plan Noord voor spelt de gemeente Leiden, de raads leden en diverse instanties, een lang heet jaar 1972. De bewoners van Noord hebben maandag in de raad met eigen ogen en oren gezien en gehoord wat politiek is. Als het wykcomité alle mogeiyke manieren heeft aangewend om de raadsleden zo ver te krygen om met eigen ogen te constateren hoe be droevend slecht de woonkwaliteit van de woningen is en ze hebben daarna de euvele moed om B. en W. te vragen een onduidelijk inzicht te geven aan de raad hoe de woon kwaliteit is. dan is het voor de be woners niet zo moeiiyk meer, om te begrypen, hoe je zowel van de kant van B. en W. als de raads leden beduveld wordt. Het prot.-chr. raadslid Lamers vindt de huurverhoging redeiyk, an ders verkrot de wyk (Noord) nog meer. Of hy er nu pas achter is ge komen dat de wyk 26 Jaar na de oorlog nog steeds een onderontwik keld gebied is. Als de communiste mevr. Van der Blom zegt. dat er een hearing moet komen in Noord om de bewoners voorlichting te geven wat de huur verhoging inhoudt, dan zegt het wykcomité: "wy zyn competent je- noeg om de bewoners voorlichting te geven". wy zyn verbaasd, dat de PAK- fractie in deze raadsvergadering ab senten had. De heer In 't Veld ging liever naar Utrecht toe om te pro testeren tegen het onderwysbeleid. En de heer Verboom trok zich vlak voor het stemmen terug, omdat hy voorzitter ir van de woningbouw vereniging "De Eendracht". Mevr. Kerling vroeg aan wethou- Lezers schrijven der Menken of de huidige beheers vorm van de Woningstichting nog deugt, terwyl ze zelf deel uitmaakt van het huidige bestuur. En wil wethouder Menken ons komen ver tellen waar dan die woningen staan die nu f 60.- doen en over drie Jaar ten hoogst f 90.- worden? Nu dit alles achter de rug is, staat het wykcomité "Plan-Noord" niets anders te doen dan de huurders in structies te geven op welke wyze ze nog een klein beetje gerechtigheid kunnen krygen. Maandagavond dwongen ze ons om te sterven, maar we zyn nog niet dood! Woordvoerder L. Cavé wykcomité; "Plan-Noord" NED. HERV. KERK Beroepen te Ederveen: A. Muil wijk te Opheusden. te St. Annaland: L. J. Geluk te Dirksland, te Katwijk aan Zee: J. VroegindeweiJ te Hars kamp. Bedankt voor Bruchem-Kerkwijk: W. van Gorsel te Oude-Tonge. GEREF. KERKEN (vrijgem.) Beroepen te Alkmaar W. Pouwelse kandidaat te Apeldoorn, te Zuidhorn: R. te Velde te Hattum. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Hilversum: E. Vene- ma te Zwijndrecht. Pakistan bestaat sindsdien uit twee delen, die 1600 km van elkaar liggen. West- en Oost-Pakistan hadden al leen de mohammedaanse godsdienst gemeen. Sinds 1947 zyn de twee de len steeds verder uit elkaar gegroeid. Het grotere west-Pakistan heeft het dichter bevolkte oosten uitge buit en onderdrukt. Ondanks de ene godsdienst kwam er een steeds ster kere verdeeldheid, zoals bleek by de verkiezingen van 7 december 1970 Hierby won de Oost-Pakistaanse Awami Liga onder leiding an sjeik Moedjibur Rachman met overwel digende meerderheid. Dat was meer dan de West-Pakistaanse militaire regering verdragen kon. Onderdruk king en regelrechte moordpartyen LEIDEN Ds. R. F. Snow, her vormd predikant te Den Bosch, die beroepen was als Leids studenten predikant, heeft voor dit beroep be dankt. Postzegelruil LEIDEN De vereniging van postzegelverzamelaars De Rijn streek houdt maandag haar maan delijkse ruil-contactavond in het Dorpshuis te Leiderdorp (Kerklaan 1). De Junior-leden kunnen om ze ven uur terecht, de oudere leden vanaf acht uur. door het (West) Pakistaanse leger in Oost-Pakistan waren het gevolg. Dit leidde tot het uitroepen van een vry en onafhankelyk Oost-Pakistan dat nu Bangla Desj (vry Bengalen) wordt genoemd en tot een stroom van nu al 9 miljoen vluchtelingen naar India. Nog steeds houdt deze stroom aan onder de voortdurende oorlogsdreiging. Dit trieste bericht gaat leven by het zien van de tentoonstelling. Don derdag en vrydag worden in de Pie terskerk 's avonds om 8 uur enkele films gedraaid en zullen enkele men sen hun visie geven op het conflict. Academisch Ziekenhuis LEIDEN Bij het Academisch Ziekenhuis te Leiden deelt men (nog) niet de angstgevoelens van prof. Diepenhorst omtrent het moge lijk niet doorgaan van de bouw van 3 nieuwe academische ziekenhuizen in Amsterdam, Leiden en Utrecht. De oud-minister toont zijn vrees in een stuk, dat hij voor het universi teitsblad van Utrecht heeft geschreven. Volgens prof. Diepenhorst heeft de minister de beslissing over de bouw opgeschort tot begin '72 Behalve op financiële gronden zou dit ook zyn gebeurd omdat de drie ziekenhuizen, het niet eens zouden zijn over het bouwverloop, dat belangrijk is voor de efficiëntie. Het planbureau dat in Leiden de bouw van het nieuwe Aca demisch Ziekenhuis voorbereid zegt nog niets af te weten van een mo gelijk af- of uitstel van de plannen Wel is twyfel gerezen over de vraag of de eerste paal inderdaad eind vol gend jaar kan worden geslagen zo als in de bedoeling lag. Minister De Brauw heeft zijn fiat nog niet gegeven, omdat hij eerst, zekerheid wil hebben over de noodza kelijkheid van de geplande grootte van de drie ziekenhuizen (die gelijk van bouw worden: 1040 bedden), en de hudige bouwprijs. Berekend was, dat elk van de drie ziekenhui zen f 250 miljoen zou gaan kosten, maar sinds deze in '69 gemaakte ra ming heeft geen herwaardering plaats gevonden. „Prof. Diepenhorst heeft waar schijnlijk zijn bange vermoedens uit gesproken. Maar officieel weten wij hier van niets, er is nog niets af geketst. Ook bij ons planbureau ls niets bekend van enig afsteL Men zegt daar, de handen nog vol werk te hebben", aldus een woordvoerder van het ziekenhuis. Redactie LEIDSCH DAGBLAD vraagt Vanaf 1 januari 1972 is deze post vakant, omdat mevrouw C. Karstens ons gaat verlaten. Haar opvolger moet in staat zijn om na een inwerk- periode een verslag van de raad te maken en het wel en wee van de gemeente Leiderdorp op de voet te volgen. Belangstellenden voor deze parttime-functie kun nen zich - schriftelijk - wenden tot de hoofdre dactie Leidsch Dagblad, Witte Singel 1, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3