Lisse doet en nieuwe veeLvoor oude dorpsbewoners „Inwoners op 'n hoog niveau" agenda Over noodkleedgebouw van Noorderkwartier VERLEDEN. HEDEN EN TOEKOMST VANEEN WELVARENDE BOLLENSTREEK (SLOT) M m *ZSTUUR EN OUDERS VANEEDEN: SCHEIDENDE SECRETARIS VAN VOORSCHOTEN STREEK ÏATERDAG 4 DECEMBER Zaterdag Zondag Kreatief Sentrum (Breestra Muziekfestival 3 uur nam. cafe-l 1 uur 's nachts. Oegstgeest Geversstraat 65 Jehova Getuigen (Hogewoerd 175) 10 Apollolaan 1 LISSE Het snelgroeiende Lis- se bouwt niet alleen rond de oude, gezellige dorpskern. Er wordt ook gezorgd voor recreatieve en an dere voorzieningen, zo deze er al niet zijn, voor zijn oude en nieuwe inwoners. Die voorzieningen hou den gelijke tred met de groei van de gemeente, die in 1945 10.932 inwoners telde en nu op weg is naar de 22.000. Voorop gesteld dient te worden, dat Lisse er be paald niet naar streeft dè cen trumgemeente van de Bollen streek te worden. Dat zou, zegt men, te hoog zijn gegrepen, want Sassenheim en Hillegom zijn ge lijkwaardige partners, die alle maal hun eigen voorzieningen hebben, waarvan heel de streek profiteert. Door Cees Combee Foto's Holvast Lisse ligt precies tussen Sassen heim en Hillegom in. Een bekend feit is, dat Sassenheim georiënteerd is op Leiden en Hillegom op Haar lem. Voor Lisse geldt, dat de rela tie met Leiden iets meer accent heeft dan met Haarlem, hoewel bei de steden even gemakkelijk en prac- tisch in dezelfde tijd bereikbaar ziln. Hoewel in alle drie de gemeenten de bloembollenteelt een belangrijke rol speelt zijn er toch wel verschil len: Hillegom is met zijn Treslong en bloembollenbeurs meer aangewe zen op de boilencultuur en -handel, Lisse is min of meer een onderwijs centrum en heeft daarnaast zijn bloembollencultuur en bloembollen en bloemenveilingen en in Sassen heim gaan industrie, bloembollen kwekerijen en onderwijs samen. Keukenhof Op recreatief gebied is Keukenhof voora Lisse een belangrijke trekpleis ter. Men zou Neerlands bolbloemen- tuin bij uitnemendheid niet graag willen missen. Jaarlijks trekt deze unieke bloemenexpositie vele hon derdduizenden bezoekers. Toch biedt Keukenhof voor de Lisser ingezete nen niet veel werkgelegenheid en ook de middenstand profiteert er maar matig van. De meeste bezop- kers worden namelijk met toering- cars aangevoerd en de buitenlanders onder de Keukenhof-belangstellen den verblijven voor het merendeel in de badplaatsen Katwijk en Noordwljk. Voor de inwoners ligt Lisse op het gebied van de passieve recreatie fan tastisch: in de onmiddellijke nabij heid van het Noordzeestrand en van het schilderachtige Hollandse plas- sengebied en in het centrum van een uitgestrekt bollengebied. dat vooral in het voorjaar door de immense kleurenpracht zijn bijzondere char me heeft. Daarnaast vertoont het Lisser Landschap veel bossages en aan de Loosterweg-Zuid een echt bos. dat de naam "Het Reigersbos" draagt. Wanneer we het op het gebied van de actieve recreatie zoeken. dan mag Lisse er ook zijn. Er is voor "elk wat wils". Het muziek- en zang leven heeft vooral de laatste Ja ren aan betekenis gewonnen, mede door de activiteiten van de Mu ziekschool voor de Bloembollen streek. Het plassengebied, zoals de Kagerplassen, biedt de watersport liefhebbers ruimschoots gelegenheid hun geliefde sport te beoefenen en dat zal zeker toenemen als Lisse eenmaal zijn geplande Jachthaven van middelgrote omvang krijgt. De vaarten en sloten zijn een eldorado voor de hengelsportliefhebbers. Voorts beschikt Lisse over een zeer moderne sporthal en een fraai over dekt zwem- en instructiebad. waar het met recht trots op is. I Oude Rijn 3 Pinkstergeir dhr. J. Eikerbout 3 uur nam .laandag Molen De Valk Mobielkantoor ANWB 10 uur voorm.—4 uur nam. Dansschool Mekel (Hogewoerd) Con tactavond weduwnaarsclub 8 uur nam. Stadhuis Gemeenteraad 7.30 u. nam Dinsdag Het Mierennest. (Morsweg 59) Be jaardensociëteit 2-4 uur nam. Breestraat 19 Sociëteit Twentwel (voor kamerbewoners en alleenstaan den) 9-12 uur nam. Woensdag Stadhuis Behandeling begroting 7.30 Oegstgeest (Julianalaan 1) Volle Evangellegemeente Spr. dhr. Van den Brink 8 uur nam. Oegstgeest (Geversstraat 65) Socië teit voor kamerbewoners en alleen staanden 8 uur nam. Breestraat 19 Sociëteit Twentwel den) 9-12 Lisse beschikt ook over een fraai overdekt zwembad. Het ge meentebestuur heeft daarmee bij de zwemliefhebbers in de roos ge schoten. veau gemiddeld gunstiger ligt. gere kend naar verhouding van het aan tal inwoners en voorts omdat de re latie overheid-burger beter tot zijn recht komt. Die twee opmerkingen gaan echter niet op voor al te klei ne gemeenten. Maar waar is de grens? Die is naar mijn mening heel moeilijk te trekken. Ik ben wel voorstander van intergemeentelijke voorzieningen. Die kunnen alleen maar nuttig werken. Daar zijn we hier in de Bollenstreek dan ook al druk mee bezig". alleenstaan- Spreekuur sociale raads- Oegstgeest (Kennedylaan 11) Infor matie-avond Baha'i 8 uur nam. Nieuw Minerva Lunchbijeenkomst Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Spr. dhr. J. Lanser over ..De functie van de vakbeweging en de ont- wikellng van de maatschappij" 12.30 Den Burcht Ons Grunnegerlaand St. Nicolaasfeest 8 uur nam. Pieterskerkstr Doktersdiensten Leiden Tot zaterdagmorgen ïur raadplege men de eigen hui laarna tot zondagnacht twaalf uur uit n de dokters- Terweeweg 152, tel. 50394. Warmond Dokter L. H. J. Lem pers. Churchilllaan 13, Voorhout, tel. 0252210140 (wijkzuster R. G. Josten- Dijkstra, Oranje Nassaulaan 69. tel. 02522—10711 Voorschoten Dokter A. Tromp, Baron van Ghentlaan 5. tel. 44697. Voorstel B en van Oegstgeest) OEGSTGEEST De gemeent raad van Oegstgeest zal zich dinsdi 7 december a.s. beraden i voorstel van B. en W. om een recht geding aan te spannen tegen bewoners van de President Kenn« laan wegens de door hen aan de gtj meente verschuldigde koopsommet voor grond. Op 16 november werd reeds dot de raad besloten geen rechtsgedit tegen de zeven inwoners as spannen. Het voorstel van B. en W. is staan in overleg met de in het colt ge zittinghebbende juristen m: Cleton. mr. P. Olivier, dr. C. M. Oomen en mr. H. J. Penning. Lezers schrijven Rubbermatten In aansluiting op het artikel ovi de beveiliging van speelplaat» (krant 3 dec. J.l.) gaarne het voi gendeTV Zou het voor Leiden nu ook mjl j gelijk zijn de openbare- en schooLjl speelplaatsen van b.v. die rubbermai ten te voorzien? Vooral onder klinp rekken e.d. is dit noodzakelijk gebigde ken. Veel kinderen hebben loop der tijd al op minder name wijze met de stenen ondei1 grond kennis gemaakt. Er zijn reeo verscheidene malen, van diverse s' den, suggesties in deze richting daan, doch tot op heden zonder re"1® sultaat. Geacht Stadsbestuur, voeg dit plaL bij de andere, ongetwijfeld vele, goe e 1972. En laaien het niet bij die goede voornemen a alléén blijven! Mevr. H. van Os-Schaaion Ouder commissi! Openbare Kleuterschoo s c .Zonnehoek' sje, Leidei k IJl (wijkverpleging Gezondheidscentrun Wijngaardenlaan 2. T Leiderdorp Dokter M. P. Hennlnl eu: Mauritssingel 166, tel. 33686 (wijkzui ter S. v.d. Leer, B. G. Cortslaan 3(1"" tel. 23109). Apotheekdienst zondagdieni Reyst. Steenstrj door Apothee r<^1 ;n Voorschotelen Apotheek. Leidseweg 66. SOS-DIENST Hulpdienst lijkheden verkeren bereikbaar elk werkdag van acht uur n.m. tot ach z uur v.m. doorlopend in het weekeind!1 d.w.z. van vrijdag acht uur n.m. to tu maandag acht uur v.m. RELEASE teuie Te algemene zaken, terecht trots: "Ik mag gerust stellen, dat Lisse op sportgebied voorzieningen heeft van een stedelijk karakter Leiden heeft beslist niet een vijfmaal grotere sportaccommodatie dan Lisse, ge rekend naar de bijna 100.000 inwo ners van de Sleutelstad en de nog Benthuizens begroting is sluitend BENTHUIZEN Aan de raad van Benthuizen is de begroting 1972 aan geboden, alsmede een door het col lege samengesteld rapport. Daarin wordt gesteld, dat het „gewoon ple zierig is, dat een zeer verantwoord opgezet werkstuk gereed is geko men, dat sluit met een bedrag aan "onvoorziene uitgaven" van f 18.898.64, met 'n totaal aan inkom sten en uitgaven van f 2.699.244.72. geen 20.000- van de Bollènstreek-ge- meentë. We zijn er erg blij mee. Het gemeentebestuur doet al het moge lijke op dat gebied "bij de tijd" te blijven". Univers. nieuws LEIDEN Aan de Rijksuniversi teit. te Leiden is de heer A. C. J. M. Erens gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde op het proefschrift „Os- teogene reuzenceltumoren". Promotor was prof. dr. J. R. von Ronnen. Dr. Erens is als radioloog verbonden aan het medisch centrum te Geleen. Aan de Technische Hogeschool in Delft slaagden voor het doctoraal examen electro-technisch ingenieur G. Laurentius uit Leidschehdam en H. Vergunst uit Leiden. Voor 't doc toraalexamen scheikundig ingenieur slaagden J. C. L. van Buuren uit Leidschendam, A. J. A. Post uit Voorschoten. Aan de universiteit van Amster dam slaagde R. W. Roseval voor het accountantsexamen. Aan de Vriie Universiteit van Amsterdam slaagde G. F. Koetsier uit Hazerswoude cum laude voor het doctoraalexamen en wiskunde. Daarnaast kan men op onderwijs gebied alles vinden wat het "hartje" van de ingezetenen begeert en be hoeft men om middelbaar onder wijs te volgen heus niet naar Leider of Haarlem te gaan. Op het gebied van de geneeskundige verzorging beschikt men over alles, behalve een ziekenhuis en verder is er een keur van maatschappelijke en sociale or ganisaties en kerken. Er zijn talrijke verenigingen voor jongeren en oude ren, sociëteiten en buurt- en speel tuinverenigingen. In de nieuwe wij ken streeft het gemeentebestuur er ook naar het de bewoners zo goed mogelijk naar de zin te maken en gelegenheid te bieden tot onderling contact. Dat laatste geschiedt ook in overleg met de kerken. Aan het slot van de gesprekken over Lisse in verleden, heden en toekomst wil de chef algemene zaken Bruggeman nog wel een persoonlijke visie kwijt als we tenslotte nog even de opheffing en samenvoeging van kleinere gemeenten ter sprake brengen, wat uiteraard voor Lisse geen probleem is. Hij zegt: "Persoonlijk ben ik een voorstander van het behoud van niet te kleine gemeenten. In de eerste plaats omdat het vooraeningenni- LEIDEN In „De Rood-Witter", het maandblad van de Leidse korf balvereniging Noorderkwartier, staat een commentaar van de voorzitter op de zaak rondom de stichting van een noodkleedgebouw bij de velden op het Groenoordhalterrein. De be sprekingen hierover met het ge meentebestuur lopen volgens de voorzitter nog steeds niet naar wens. „Zowel Noorderkwartier als de sport stichting (die geweldig meewerkt) loopt zich daar steeds te pletter". Het bestuur was verrast met de mededeling in het Leidsch Dagblad, dat in de aanbiedingsbrief bij de be groting staat, dat er een noodkleed gebouw komt. De voorzitter in het cluborgaan: „Dit bleek gewoon een lachertje te zijn. Het behelsde onze aanvraag om voor eigen kosten een noodgebouw te plaatsen. Zo spelen B. en W. mooi weer van onze cen ten. Wij als bestuur worden dat knap za,t. Wellicht is dat de bedoeling van B. en W„ maar vele kinderen I worden er de dupe van". Tot zover het cluborgaan, waarin een brief staat van een aantal ou ders. Zij hadden deze brief ter pu- blicatie gezonden aan het Leidsch Dagblad, maar wij hadden de brief niet opgenomen, omdat toen luist de toezegging van B. en W. in de krant kwam. Wij zijn alsnog bereid de brief te publiceren, hetgeen hier onder gebeurt: Brief Hoewel wij slechts zijdelings be trokken zijn bij de kleedkamer/kan tine-affaire die op het moment de gemoederen in de Leidse korfbalver eniging Noorderkwartier in bewe ging houdt, verzoeken wij u hier wat meer aandacht aan te besteden door uitgebreider publicaties dan tot op heden het geval was. Het kwam ons ter ore, dat thans zelfs de Kon. Ned. Korfbalbond een schrijven aan B. en W. van Leiden Sportpark Ook de beoefenaren van de veld- aporten komen in het Keukenhof - dorp volop aan hun trek. Neem bij voorbeeld het goed ingerichte Lisse- se Sportpark aan de Spekkelaan, waar naast voetbal allerlei an dere takken van veldsport kunnen worden beoefend. Verder zijn er zes tennisbanen, gymnastieklokalen, (er komen er in de Poelpolder ook twee. namelijk een sportzaal en een gymzaal bij de openbare lagere school) en diverse andere gelegenhe den om sport te bedrijven, zoals een ponyclub, landelijke rijvereniging biljartvereniging, honkbal- en soft- balclubs, volleybal en basketbal bad minton. niet te vergeten de belang rijke atletiekvereniging "De Spar taan" en de Ren- en Toervereniging "De Bollenstreek" en ga zo maar door. André Bruggeman, chef bureau VOORSCHOTEN „De roep om in- sspraak is in Voorschoten eerder ge komen. dan in vele andere gemeen ten. Dat is geloof ik te danken aan het feit. dat de inwoners op een hoog niveau staan. Vele specialisten op allerlei gebied hebben we bereid ge vonden aan het gemeentebestuur mee te doen". Aan het woord is de heer Albert Eveleens, scheidende secretaris der gemeente Voorschoten, die sinds 1966 aan het hoofd heeft gestaan van het ambtelijk apparaat en tevens de spreekbuis is geweest van het ge meentehuis. Per 1 Januari is hij be noemd tot hoofd inspectie gemeen te- financiën, directie financiën bin nenlands bestuur van het ministerie van Binnenlandse Zaken. De heer Eveleens blijft wonen in Voorschoten, want zegt hij: "Het is een der weinige plekjes in de randstad, waar het goed toeven is. Niet alleen uiterlijk is het prettig, ook is het gezellig en er zijn leuke sociale activietiten". Hij geeft enkele cijfers van Voor schoten: "Uit de deelrapporten van de VNG (Vereniging Nederlandse Ge meenten) blijkt, dat Voorschoten aan de top staat, wat betreft gemid deld inkomen en beroepen. Als agglo meratie vallen we onder het gewest Leiden, maar we zijn, vooral wat werkgelegenheid betreft, sterk ge richt op Den Haag. Zestig procent van de beroepsbevolking forenst, 't grootste deel daarvan werkt in Den Haag. Maar op het sociale vlak 'ge zondheidszorg, onderwijs) liggen we dichter bij Leiden. De agglomeratie is voor Voorschoten een der interes santste vraagstukken van de komen de twee k drie Jaar". Eveleens is geboren in Aalsmeer, waan zijn vader een bloemkweke rij had. Omdat zijn oudere broers al op de kwekerij werkzaam waren, ("het ging toen nog niet zo goed in de bloemen als nu") ging hij als volontair werken op het Aalsmeerse gemeentehuis. Daar leerde hij ver schillende takken van het ambtelijk apparaat kennen en vatte interesse op voor de financiële kant. Dat kwam goed van pas in Naaldwijk, waar hij eveneens op het stadhuis kwam werken. Voorschoten werd zijn derde gemeente en in de toe komst krijgt hij te maken met alle Nederlandse gemeenten die in finan ciële moeilijkheden verkeren. "Er zijn in Voorschoten nog tegen stellingen onder de bevolking, maar we hebben dan ook een sterk onder scheid tussen nieuwkomers en de oorspronkelijke bevolking. In het verenigingsleven is dat verschil nog te merken, maar we gaan de goede kant op". Over voorlichting: "Bij de laatste begroting is net naar voren gekomen dat een speciale gemeente-voorlich ter een luxe is voor Voorschoten. De ambtenaren maken zelf het voor lichtingsblad. waarvan ik de eind redactie heb. Een stijging in de be langstelling voor bestuurszaken heb ik niet geconstateerd. We hebben onlangs twee hearings gehad, één over Noord-Hofland, de andere over het stuctuurplan, die zeer matig werden bezocht. Een teleurstelling. Ik geloof, dat we de wijkraden nog meer moeten inschakelen en infor matie gegeven. Dat is een veel di rectere methode. Over ambtenaren: "De ambtenaar in het algemeen heeft een rotnaam. Als een tuinder op een schop staat te leunen, zegt niemand iets, maar als een tuinman in gemeentedienst dat doet zegt men al gauw: "Zie Je wel, die ambtenaren staan weer te niksen". Het beroep van ambtenaar is harder geworden. Vroeger kon je bijna niet ontslagen worden, of Je moest Je schoonmoeder vermoor den Maar tegenwoordig is er meer competitie gekomen. Het vak is commerciëler geworden". Op 30 december hebben de burgers van Voorschoten gelegenheid af scheid te nemen van hun secretaris, die bij vele groepen van de bevolking altijd een gewaardeerd ambtenaar is geweest. heeft gericht met het verzoek dct 1 korfbalvereniging op korte termijn', te laten beschikken over een eigende kleedgelegenheid bij het korfbalve'd I naast de Groenoordhal en in diiw brief (d.d. I november 1971) zelf! gedreigd heeft dit veld voor korf baf af te keuren indien men aan bepaal. de eisen van de bond niet zou kun-13 uen voldoen. Immers, het is toch een in-treuri-ta ge zaak dat een korfbalvereniging t als Noorderkwartier, die enorm gedaan heeft en dat nog doet vooral de Jeugd in Leiden-Noort i hiervan hebben onze kinderen reedi jd veel profijt gehad) wekelijks, neer men thuisspeelt, op het veldjga naast de Groenoordhal e persoonsbungalowtentje op moetlsi zetten, om prodeo werkende kantine dames nog enige beschutting te ge j ven bij het maken van een kop war- 'e me thee voor de spelers en speelsters® en een bekertje limonade voo: JeugdspelertJes. Wij gaan dit werke lijk een grof schandaal vinden in-af dien het college van B. en W. en^1 ook het ambtelijke apparaat niet met de meeste spoed deze korfbalver eniging helpen. Indien wij goed ge luisterd hebben kan het wel eens het laatste seizoen zijn geweest dat Noorderkwartier heeft bestaan. Wij weten dat het bestuur vanL de vereniging, bescheiden als het is, „a nogal bevreesd is voor publicaties te over dit geval in de dagbladen en dat het met de grootste voorzichtig-10 heid, teneinde niet tegen „schenen" te schoppen, probeert zich door de moeilijkheden heen te manoeuvre- it, ren. Het is echter juist daarom dat i wij ons geroepen voelen eens een Ie keer in de pen te klimmen in de fc hoop, dat u minstens dit schrijven in zult publiceren, doch zo mogelijk t ook eens de moeite wilt nemei één van de bestuursleden om een ln- terview te vragen, waardoor de zaak wat sneller gaat rollen in het belang e van de vereniging en vooral van d heel Leiden-Noord. U moge uit bo- k venstaande concluderen dat wij „ou ders" het onjuist vinden dat het be stuur van de vereniging niet meer publicatie aan deze zaak heeft (la ten) geven. K. Tisseur, J. A. v. Wezel, A. Linden, P. Schroef. L. Kooien, C. A. Nieuwenburg, B. v. d. Steen, H. L. Schouten, S. T. Mulder, L. v. Leeu- N. Brands, Marijke straat 8a, Lelden.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 2