avo-scholen erken met nbevoegde eerkrachten Kunstzinnige vorming' is geen snoepje van de week el/iouder Paats ziet toekomst somber Alphenaar schrijft schoolwiskundeboekje voor ouders n2\ Het gaat mis met scholenbouw in Alphen a. d. Rijn Jeugd gaat verkeersvrij naar school ALPHEN LOOPT LANDELIJK GEZIEN VOOROP t irtGINA EXTRA ZATERDAG 4 DECEMBER 1971 JpHEN aan DEN RIJN Snelle jideringen hebben ertoe geleld, ouders hun kinderen, die mid- onderwijs volgen, amper adviseren, laat staan bij- ïgen bij het maken van het iwerk. Met talen wil het af en Uog wel eens lukken, maar als een handje met wiskunde moet jden geholpen, geeft men meestal •t thuis". r heeft de Alphenaar ,3en Frey tudoniem) nu iets aan gedaan. 134-Jarige marketing-man in de autobranche heeft zijn hobby, wis kunde, in een boekwerkje (honderd veertig pagina's) neergelegd, dat uitsluitend voor ouders is bestemd. En het resultaat is verbluffend. „Schoolwiskunde van vandaag" is voor iedereen te begrijpen. Binnen zeer korte tijd voelt men zich thuis ln de wiskunde en zal het beslist geen al te grote problemen meer opleveren om zoon of dochter bij het moeilijke vak te assisteren. „Frey" toetst de wiskunde aan de dingen die dagelijks voorvallen. Hij zegt dan ook: „Wiskunde bete kent voor mij het doorzien van da gelijkse redeneringen. Dat geldt voor de vrouw, die haar inkopen moet doen maar ook voor de man die op het punt staat om een huis te kopen". Opgepept Hoe bent u er toe gekomen een wiskundehoekje te gaan schrijven? „In de eerste plaats ben ik opge pept door mensen die de wiskunde niet interessant vinden, omdat ze er niets van begrijpen. In mijn mar- keting-vak zyn tekstschrijvers, die technische gegevens in leesbare taal moeten omzetten. Ik heb eigenlijk precies hetzelfde met de wiskunde gedaan. Hierbij heeft de gedachte aan de ouders, die hun kinderen wel willen helpen maar het niet kunnen, vanzelfsprekend de hoofd rol gespeeld". Ben Frey heeft een half Jaar 'sa- vonds aan het boekje gewerkt en een maand hele dagen. Als school jongen voelde hij zich al sterk tot de wiskunde aangetrokken. En toen stond het voor hem al vast, dat hij wiskundeleraar zou worden. Toen hij van school kwam, kreeg hij met zoveel bedrijfstakken te maken, dat hij deze gedachte maar aan de kant heeft geschoven en als marke ting-man ging werken. „Wiskunde van vandaag" is bijzon der geschikt voor mensen die een cursus volgen. Op de scholen zal het naast de normale leerboeken niet kunnen worden gebruikt. Wel zal het als leesboek kunnen funge ren. Om het zoveel mogelijk op de schoolprogramma's af te stemmen heeft Ben Frey alle boekjes, die de laatste Jaren op de scholen zijn ge bruikt, gelezen. Daaruit heeft hij zijn gegevens geput en is een lees bare vorm in een boek samenge bracht. Waarom hebt u het niet onder uw eigen naam geschreven? „Ik snijd mezelf in de vingers als ik dat zou hebben gedaan. Dan zou ik mijn hele leven te horen krijgen, dat ik wiskundige ben. En dat wil ik niet. Daarnaast is het schrijven van dit boekje voor een groot deel tot stand gekomen door uit andere werkjes te putten. Het is niet iets nieuws. Op het ogenblik ben ik be zig met het schrijven van een boek over marketing en logica. Dit zal ik wel onder mijn eigen naam publice ren". „Schoolwiskunde van vandaag" wordt binnenkort uitgegeven door Agon Elsevier. Het verschijnt ln een oplage van tienduizend stuks en kost f 14.75 per exemplaar. ALPHEN AAN DEN RIJN De mavo-scholen in Alphen kampen met een tekort n leerkrachten. Niet alleen in de Rijnstad speelt dit probleem. Vooral in het westen van is land is het bijzonder moeilijk leraren aan te trekken. Esi 5t is nog wel eens slechter ge- ist", zegt wethouder Paats (36) leraar Nederlands aan het rlstelijk Lyceum in Alphen. „Er steeds wel één of twee vacatu- Dle worden dan wel tijdelijk evuld, maar daar schiet Je in en weinig mee op. Met name r het vak Duits is het moeilijk iemand aan te trekken. Je dt er als het ware toe gedwön- om met onbevoegde leerkrach- te werken", istri it hierbij ook om de hoek komt en, is het woningprobleem. Je t niet alle eengezinswoningen het onderwijzend personeel toe- en. Desondanks kan er worden eld, dat er aan de openbare 0 goed werk wordt geleverd. Als voldoende sollicitanten zouden ben, zouden we met drie eerste Jeen kunnen werken. De school ^leit namelijk erg hard". Moeilijk zal dit probleem in de toe- lOriist moeten worden opgelost? it is moeilijk te zeggen. Neem het vak geschiedenis. Enkele 1 geleden was er een overvloed leerkrachten. Nu is er een te- Bij het basisonderwijs zou het aen niet al te lange tijd ook wel |s spaak kunnen lopen. De mees onderwijzers, die van de kweek ool komen, gaan verder studeren moeten na hun studie in militai- dlenst. Er is nu al een duidelijke dens, dat de vrouwelijke onder- de basisscholen gaan rheersen. In grotere steden voelt deze tekorten nog erger. Het leurt geregeld, dat er dertig of rtig klassen naar huis worden tuurd omdat er geen leraar is. »r wij hebben het tot nog toe, het met kunst en vliegwerk, nog rdig kunnen opvangen". Ik heb al gezegd, dat het aantal rllngen, dat de mavo bezoekt, groeit. Het gebouw, waarin de olieren nu zijn ondergebracht, is klein. We hebben nieuwbouw- nnen (in de omgeving van het tjnoord" ziekenhuis) waarvoor de aister dit Jaar zijn goedkeuring ia3" gegeven. Op het ogenblik zijn druk bezig om deze plannen van grond te krijgen". Ridderveld denken aan nieuwbouw in Idderveld". Er wordt gedacht aan stichting van een scholenge- enschap (haov/atheneum/mavo) vraag is echter wanneer mag er havo/atheneum worden ge- üwd. Alphen staat op de verdeel- van het COGVO (Centraal Or- Gemeentelijk Voortgezet On- s). Het is echter niet overge- en op het rijksscholenplan 1971, '73. Het gemeentebestuur heeft an gedacht om bij de n in beroep te gaan. COGVO echter geadviseerd dit niet te omdat het een zinloze zaak zijn". „De vraag, waar burgemeester en wethouders zich geruime tijd heb ben beziggehouden, was, moeten we wachten tot dat er een havo mag worden gesticht om een scholenge meenschap te bouwen, of moeten we een nieuw gebouw voor de mavo neerzetten. Omdat de nood in de mavo steeds stijgt, is er tot het laatste besloten". „Het plan zal zo worden opgezet, dat de mavo later tot een scholen gemeenschap kan worden uitge breid. Op het moment, dat Je be gint te bouwen, is de school eigen lijk al weer te klein. Vandaar dat het verzoek aan de minister wordt gericht om het aantal lokalen te mogen uitbreiden". (Foto Dijkman) ALPHEN AAN DEN RIJN Er zullen gauw kredieten moeten afkomen, anders gaat het mis met de scholenbouw in Alphen. Bij het kleuteronderwijs knelt dit het ergste. Er zijn veel te weinig lokalen en er kunnen geen kinderen meer worden geaccepteerd. Men zal alles in het werk stellen om te voorkomen, dat kinderen met bussen moeten worden vervoerd om in een andere wijk een school te bezoeken. Met smart wordt er gewacht tot de goedkeuring afkomt voor de bouw van een zesde lagere school. Over de Herenweg moeten de zevende, achtste en negende basisscholen komen. Nu kunnen er nog leerlingen worden opgevangen door de Oudshoornse school. Maar als hier geen plaats meer is, loopt het spaak met het onderwijs in Alphen. De mogelijkheid wordt onderzocht om in „Het Kasteel" nog wat leerlingen te huisvesten. Maar ook hier zit al een klas in. Voorts zal er een noodlokaal aan de Lupinesingel worden geplaatst. Dit is noodzakelijk, omdat binnen niet al te lange tijd een complex ABP- woningen gereed komt. De kinderen van de bewoners van deze hui zen, kunnen dan voorlopig in eigen omgeving naar school. De plannen voor de scholenbouw zijn klaar. De urgentie is ook aangetoond. Het zit alleen vast op vaste financiering. Dat heeft Alphen niet. Sinds mei van het vorige jaar heeft men geen geld gekregen voor de bouw van nieuwe objecten. Er is een lijst van zes vellen opgesteld, waarop zo'n honderd zaken voorkomen, waar voor geen geld aanwezig is. De scholenbouw prijkt bovenaan deze lijst. Maar het ziet er toch wel somber uit. Ongetwijfeld loopt het binnen een niet al te lange tijd fout. Een betreurenwaardige zaak. Een heel andere zaak is het feit, dat Alphen er naar streeft om de kinderen verkeersvrij naar de school te kunnen laten gaan. Als er straks leerlingen uit Ridderveld scholen moeten gaan bezoeken, die aan de andere kant van de Herenweg liggen, wordt dat een gevaarlijke zaak. Voor grote steden is het verkeersvrij van wegen oversteken voor scholiertjes slechts een illusie. In Engeland zijn wat plaatsen waar men de leerlingen verkeersvrij naar school kan laten gaan. Maar hoe zit het bijvoorbeeld in Alphen. Als de situatie in Rid derveld is volgroeid, zit het niet zo bar ver meer van het ideaal, dat kinderen naar school kunnen zonder dat zij een drukke ver keersweg moeten kruisen. Wat de mogelijkheid voor de Herenweg betreft wordt gedacht aan de moederbrigade, een voetgangersbrug of aan een bescheiden stoplichteninstallatie. Over die voetgangersbrug is men het nog lang niet eens. Deze moet zo worden gesitueerd, dat zij voor ieder kind gemakkelijk te bereiken is. Zou dit niet het geval zijn, dan wordt toch de drukke Herenweg over gestoken en lopen de kinderen de kans om aan gereden te worden. In de plannen van openbare werken is al rekening gehouden, dat de jeugd in de toekomst verkeersvrij naar school kan. In het Eurowoningen-gebied is dit al gerealiseerd. - Als Ridderveld II tot ontwikkeling komt hoopt men over de Kennedylaan een brug te leggen, die dan tevens dienst kan doen als oversteek naar het te bouwen nieuwe winkelcentrum. Alphen moet groeien en dat ge beurt ook. Maar alleen door het bouwen van huizen komt men er niet. Er zullen ook voorzieningen moeten worden getroffen. Vooral op onderwijsgebied. Veel Jonge gezin nen vestigen zich in de Rijnstad en de kinderen van deze mensen zullen toch in de omgeving waar zij wo nen. een school moeten kunnen be zoeken. Scholenbouw is dus erg belangrijk. Maar zolang Gedeputeerde Staten geen geld voor deze projecten be schikbaar stellen, kan een gemeente niets ondernemen. Zoals de zaken er in Alphen nu voorstaan, ziet het er naar uit, dat het binnen niet al te lange tijd wel eens spaak zou kunnen lopen. Basisonderwijs is verplicht, dat is wettelijk vastge steld. Wat moet Alphen doen als de scholen straks geen leerlingen meer kunnen accepteren? Toch bouwen, ook al is er geen goedkeuring van GS? Ook in Limburg heeft men het eenmaal gepresteerd een school te gaan bouwen, voordat GS hun fiat daarvoor hadden gegeven. Er is toen zelfs gedreigd met stoplegging van de bouw. Wat de gedeputeerden ook zouden kunnen zeggen is, breek de boel maar af of wat nog erger is. be taal het complex zelf maar. Ten slotte is het college van B. en W. verantwoordelijk voor wat er in zijn gemeente gebeurt. De eerste klap kan nog even wor den opgevangen. Als de scholen in „Ridderveld" straks het bordje „vol" op de deur hangen, kunnen er nog wel wat leerlingen in het centrum worden ondergebracht. Dat is echter verre van ideaal. Er zullen dan bussen moeten worden ingeschakeld, die de schooljeugd van huis naar school moet rijden. In iedere school wordt op een an dere wijze les gegeven. De leerling moet zich dan eerst weer aanpas sen en als zij dit heeft gedaan kan het best gebeuren, dat er in de omgeving van zijn huls een plaatsje vrijkomt. Dan krijg Je weer precies hetzelfde. Daarom alleen al zouden GS er goed aan doen, om aan gemeenten, die snel uitbreiden, prioriteit te verlenen bij de realisering van de noodza- kelijkse opbjecten. Deze pagina werd samengesteld en geschreven door Jan Westerlaken ALPHEN AAN DEN RIJN Als één van de eerste gemeenten in ons land wil Alphen aan den Rijn ko men tot het opzetten van een „leer plan kunstzinnige vorming". Een leerplan, dat een bijdrage kan leve ren tot een actieve deelneming van leerlingen aan het culturele leven. Er zijn slechts enkele plaatsen in Nederland waar les wordt gegeven in kunstzinnig onderwijs. Maar een plan zoals Alphen dat denkt op te zetten, is vrij uniek. Wel moet er worden opgelet, dat de kunstzinnige vorming geen snoepje van de maand voor de leerlingen wordt. De scholiertjes zouden de bezoeken, die aan musea en dergelijke zullen worden gebracht, kunnen gaan zien als een maandelijks uitje. Dat Juist moet worden voorkomen. Het is de bedoeling, dat de kunstzinnige vor ming volledig wordt geïntegreerd in het onderwijs. En daarbij zal het onderwijzend personeel moeten wor den betrokken. Het ideale zou natuurlijk zijn, als er op iedere school een leerkracht aanwezig zou zijn, die deskundig is en de kinderen van vele zaken op de hoogte zou kunnen stellen. Al phen probeert hieraan wel iets te doen. Als er een onderwijzer wordt aangetrokken en er is voldoende keuze, dan zal hij, die zich ook enigszins op het culturele- en kunstzinnige vlak heeft bekwaamd, voorkeur genieten. Opdringen De kunstzinnige vorming op de ba sisscholen is beslist geen zaak, die door het gemeentebestuur wordt op gedrongen. Alles wat er gebeurt, moet vanuit het onderwijs zelf ko men. Aan het leerplan wordt op het ogenblik gedokterd. Men oriënteert zich hoe het het beste kan worden opgezet. Eindhoven kent bijvoorbeeld al zo'n soort leerplan als de Rijnstad wil invoeren. De schoolkinderen krijgen kant-en-klare programma's voorge schoteld. Alphen wil de leerlingen bij de evenementen betrekken, en ze na een „voorstelling" laten intro duceren. In de toekomst wil men het wat methodlscher doen. De achtergrond van deze activitei ten is, dat er steeds meer behoefte koimt aan scholing in de vrije tijd. In dit kader passen ook de biblio- theeklessen, die in Alphen worden gegeven. Men wil proberen de Jon geren zover te krijgen, dat zij zich zelf leren creatief bezig te zijn. Inslaan Wethouder Paats (onderwijszaken) verwacht, dat het leerplan kunst zinnige vorming echt wel zal In slaan. „We hebben onlangs een en- quete onder een aantal leerlingen gehouden, toen het naar een uit voering van het Gewestelijk Orkest was geweest. De reacties waren erg In het kader van de kunst zinnige vorming brachten Al- phense scholiertjes ook een be zoek aan het museum voor vol kenkunde in Leiden. positief. Er waren zelfs kinderen bij, die het op prijs zouden stellen als het orkest nogmaals in Alphen zou optreden. Belangrijk is natuur lijk ook, dat Je steeds de vinger aan de pols houdt en Informeert welke programma's men graag wil zien. Dan zal het in de toekomst zonder meer vruchten gaan afwer pen".

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 15