Training dames kernploeg u in handen van Maarse Witte-boorden-mentaliteit van PSV past niet in deze vuile-handen-sport Koerstips STRAFFEN OWO VERNIETIGD „Conditie van kandidaten is goed Trieste afsluiting interlandcarrière Heiko van Staveren L.F.C. - Blauw Zwart Roodenburg - Fluks UVS-RVC JTERDAG 4 DECEMBER 1971 AMSTERDAM Het bestuur van de KNSB heeft gister avond besloten Gerard Maarse te benoemen tot trainer van de damesploeg. De heer Maarse is opvolger van Egbert van der Ploeg, die na moeilijkheden in de kernploeg voor deze functie bedankte. Als gevolg van deze moeilijkheden werd de dames-kernploeg ontbonden. Gerard Maarse JTRECBT Wel zelden zal een i dergelijke trieste afslui- zijn interlandcarrière heb- tn beleefd als de hockeyer Heiko Stareren van Kampong uit icht. Het gebeurde vlak na de de oefenwedstrijd voor het tldkanpioenschap, tegen Kenia zate id ag 9 oktober in Amstel- :n, V;n Staveren, aanvoerder van it Oraijeteam, kreeg bij een aan een stick van een tegen- n het gezicht en moest ernstige oogblessure per ran het veld worden ge le pbeg vertrok enkele dagen later, üg aider de indruk van het onge il cë captain overkomen, naar het Bredkampioenschap in Barcelo- 7an Staveren bleef in het zie nhuis achter in hoop en vrees of geen blijvende gevolgen van de zou overhouden. Hij werd geo reerd aan zijn oogkas en is pas ids drie weken, volledig hersteld, aan het werk. oranjeshirt zal Heiko van Sta- n nooit meer mogen dragen ach Ab van Grimbergen heeft uit de selectie voor de Olympi- spelen van München gestoten in de hockeywereld wordt Jkbaar plotseling de harde lijn volgd. Ab van Grimbergen hier- r:„Ik moet er voor zorgen met beste ploeg in München te ver- lijnen. De campagne Barcelona is ;esloten en ik ben van mening, Heiko niet meer in de selectie st. Hij is begrijpelijk erg teleur- iteld en heeft nogal emotioneel feageerd, maar we moeten vooruit Ik denk dat we maandag vier iewe spelers bekend maken die an de selectie worden toegevoegd, «tauoor het totaal op twintig omt' >e zc ongelukkig van het interna- lonalt toneel verdwenen Van Sta- eren xeeft tot nu toe ook weinig eactiei gekregen van zijn medespe- ws. Slohts één van de internatio- lals heft hem opgebeld. „Ik be- ÏTijp dt de andere Jongens zich irbij ne-* moeten leggen, maar over iet gehel ben ik toch erg teleurge- iteld. Ikga er natuurlijk niet dood fan. Hel is tenslotte maar spel en ?e zijn mateurs" stelt hij vast. Tn he; jesluit kan ik natuurlijk fel aamarden. Tenslotte is dat nhaereit met het coachschap, naar pesoonlijk vind ik de manier Waarop (t allemaal gegaan is niet luist. Maselijk gezien is het erg lard". Beiko vai Staveren 29 Jaar en wetenschapelijk medewerker aan de Juridche faculteit van de Utrechtse universiteit is vlak Voor de Dlympische spelen van Mexico-sta in 1968 in de nationale De onfortuinlijke Kampongspe ler: „Na Barcelona zou nog over al lerlei dingen worden gesproken, maar ik hoorde niets meer. Ik ver moedde wel dat er iets aan de hand was. Vorige week donderdag heb ik Van Grimbergen zelf opge beld en kreeg toen te horen dat ik het nationale elftal wel kon verge ten. Ik vind deze handelswijze waardeloos. De motivering is, dat ik in de aanloopperiode voor Barcelo na niet goed gespeeld zou hebben. Ik vermodede wel, dat ik zou moe ten vechten om m'n plaats terug te veroveren, maar dat ik geen enkele kans meer krijg vind ik wel erg Volleybal Blokkeer heeft gisteren ook de 3de en laatste wed strijd uit zijn serie ontmoetingen met de Tsjechische topploeg Dukla Libe- rec verloren. In de sporthal Marim ba in Rijswijk, zagen ongeveer 500 toeschouwers dat de Tsjechische ploeg slechts drie sets nodig had om Blokkeer te vsrslaan 15-5, 15-7, 15-5 Tennis De Australische Evon- ne Goolagong, die dit jaar de Wim- bledontitel in het damesenkelspel veroverde, zal na het Wimbledcntoer- nooi 1972 (van 26 juni tot 8 juli; opgenomen worden in de profgroep van Gladys Heldman, de moeder van de Amerikaanse topspeelster Ju dy Heldman. Ook de Britse Virginia Wade zal een contract tekenen. Boksen Halfzwaargewicht Bert Nikkelen-Kuyer heeft slechts vijf en een halve minuut gebokst te gen de 24-Jarige Zwitser Bert Nuss- baum. De bokser uit Genève sloeg zijn langzame, vijf Jaar oudere te genstander, in de eerste en tweede ronde vijf keer tegen het canvas voor na twee minuten en dertig se conden in de tweede ronde de hand doek in de ring werd gegooid. Hoogleraar veroordeeld Een Turkse krijgsraad heeft een hoog leraar veroordeeld tot zes jaar en acht maanden gevangenisstraf we gens het bevorderen van het com munisme in zijn colleges. Prof. Soy- sal, voorheen voorzitter van de faculteit der politieke wetenschap pen, werd ook het recht ontzegd om nog aan Turkse universiteiten les te geven. Hy werd op 8 mei van dit jaar gearresteerd tijdens een cam pagne tegen linkse elementen in Turkije. Ook een leerboek dat hij had geschreven werd beschouwd als communistische propaganda. Gerard Maarse (42) is van plan op zo kort mogelijke termijn weer een kernploeg van de dames te for meren. Hij verwacht dat de zaak op woensdag 8 december rond zal Het ligt niet in de bedoeling van Maarse, die trainer van het ge west Noord-Holland/Utrecht was, zich pok bezig te gaan houden met de specifieke sprinterstraining. Maarse: "Ik neem aan dat de trai ning van de damesploeg op zich al meer dan voldoende werk geeft. Het is wel mijn plan om in de dames ploeg bijzondere aandacht aan de sprint te besteden. In de toekomst zal het misschien mogelijk zijn een min of meer coördinerende rol te spelen bij de sprinterstrainingen". De nieuw benoemde trainer ge looft niet dat de onderbreking in d'e voorbereiding voor dit (Olympische) seizoen onoverkomelijke moeilijkhe den zal opleverXi. "De conditie van de kandidaten is goed. Ik heb mij daarvan kunnen overtuigen, conditie tenslotte is een meetbaar begrip. nog vroeg genoeg om in de komende maanden tot behoorlijke resultaten komen. Vorig jaar hebben wij internationaal enig terrein ver loren, ik reken op betere uitslagen, en dat dan noem ik behoorlijke re sultaten. Wanneer de nieuwe kern ploeg is samengesteld ligt het in mijn bedoeling zo spoedig mogelijk naar een trainingskamp te gaan, maar daarvoor heb ik nog geen con crete plannen. Het lijkt mij voor de hand liggend dat wij in ieder ge val met dat kamp in Nederland be ginnen". Gerard Maarse is personeelsem- ploye bij de Koninklijke Nederland se Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden. Voor de komende perio de van drie maanden, waarin het schaatsen al zijn werkkracht zal op- ADVERTENTIE Zondag 2.30 uur n.m. Terrein Boshuizerlcade. Tegenaanval Rodriquez BOGOTA Martin "Cochise" Ro driguez, twee keer wereldkampioen bij de amateurs in de achtervol ging heeft een tegenoffensief ingezet. Rodriguez, een van de kandidaten voor Olympisch goud in München, is door de internationale wielerfedera tie (UCI) op de beroepslijst geplaatst aangezien hij een trui met reclame heeft gedragen in Mexico Stad, het geen volgens de reglementen niet is toegestaan Rodriguez heeft gisteravond in Bo gota (Columbia) beken/d gemaakt dat hij komende week een beëdigde ver klaring zal laten opnemen waarin hij verklaard wat er in Mexico Stad is gebeurd. Hij zal daarin zeggen dat hij tijdens zijn vakantie in Mexico een trui had gedragen met de naam Benotto, 'n Italiaanse fiet- senfabrikant. Volgens Rodriguez ech ter is hij ten onrechte gestraft, want volgens hem bezit de heer Be notto ook foto's van de Franse sprin ters Daniel Moreion en Pierre Tren- tin met eenzelfde trui aan. Het Franse tweetal echter werd niet ge troffen door sancties van de UCI. Rodriguez vindt dat onrechtvaar dig. Ans van Gerwen in ziekenhuis EINDHOVEN Ans van Ger wen van PSV, de nationale turnkam- pioene, lijkt voorlopig uitgeschakeld. De Eindhovense turnster kwam donderdagavond tijdens de training bij haar vereniging tijdens een af sprong zo ongelukkig terecht, dat zij aan haar knie geblesseerd raakte. Voor onderzoek is zij vrijdag naar dokter N. Strikwerda in Utrecht ge weest. De arts achtte het wenselijk dat de Nederlandse topturnster in een ziekenhuis werd opgenomen. De mo gelijkheid bestaat dat Ans van Gerwen een meniscusoperatie zal moeten ondergaan. Voetbal Herbert Bönnen, middenvelder van NEC, zal voorlo pig niet voor zijn vereniging kun nen uitkomen. Bönnen zal in de ko mende week, voor de derde keer in zijn loopbaan, aan zijn knie worden geopereerd. De behandeling van zijn rechter-meniscus zal plaats vinden in het Canisiusziekenhuis in Nijme gen door chirurg Honig, die zowel clubarts als voorzitter van NEC is. eisen, heeft hij van zijn werkgevers alle mogelijke medewerking gehad. Wat na deze Olympische winter zal gebeuren staat nog niet vast. Maarse: "Voorlopig heb ik een con tract voor dit seizoen. Aan het ein de van die periode zal worden beke ken hoe de training en door wie verder zal worden voortgezet. De gedachte aan de benoeming voor een periode van vier jaar, een com plete olympiade dus, is uitgespro ken". Gerard Maarse heeft van 1950 tot 1956 zelf op het eerste plan ge schaatst. In die periode kwam hij vijf keer aan de start bij Europese- en vier keer bij wereldkampioen schappen. Maarse stond boven dien op de deelnemerslijst bij twee Olympische winterspelen. Zijn per soonlijk beste prestatie noemt hij niet de gedeelde zevende plaats op de sprint bij de Spelen van 1952, maar zijn nationale kampioenschap in het seizoen 1954/1955. Op het na tuurijs van de Thialfbaan in Hee renveen won hij toen de vier afstan den. ADVERTENTIE Zondag a.s. 2.30 uur de competitiewedstrijd Sportpark Noord. HILVERSUM, 5 DECEMBER - 1 n. PepernotenprijsJohny Walker, Joris SLx, Juweeltje Carlos Irene - Schimmelprijs: Jolige Jan, Jan Hol- landia, Jungfrau W, Jagersrö V - Surpriseprys, 1ste afd.: Import N, Jody Con Dios, Gold Speed B, Ike Hollandia - Prijs van St. Nicolaas, lste afd.: Edward A, Fred Signal, Gamecock, Eric Kinley - Marsepein- prijs: El Cid d'Aster, Guit, Iwin Bui tenzorg, Farah Belwin - Allround Stayersprijs: Flamingo Six, Treize F, For Ever, Heliotroop R - Zwarte Pietprijs: Hadewych, Ina, Gratie Norton, Gitte Norton - Prijs van St. Nicolaas, 2de afd.: Hea Alkestis VE, Hanneke Tabor, Gay Rodney, Friso AB - SpeculaasprijsJudy, Iris Way, Ivon Buitenzorg, Izanto - Surprise- prijs, 2de afd.: Jelle v. d. Lente, Inez, Ienathan, Indra Shadow. Waterpolo HZC/De Robben heeft gisteravond in Hvar (Zuid-Sla- vië) zijn eerste wedstrijd in de fi- nalegroep van heit toernooi om de Europese waterpolobeker verloren van Pro Recco Genua. De Italiaan se ploeg won na een uiterst correcte wedstrijd met 4-3. Mladost Zagreb wan de andere f inialewedistrij d tegen Cska Marin Moskou (Rusl.) met 65. Geen levenslangmaar berisping AMSTERDAM De commissie te zien en van beroep van de KNVB heeft alle straffen, die door de straf commissie van de voetbalbond waren opgelegd aan de Amsterdamse amateur eerste klasser OWO, vernietigd. OWO werd gestraft op 16 september op net vermoeden de reglementen van het amateurvoetbal te hebben overtre - den. Op basis daarvan werden de heren A. Jonas (voorzitter in de pe riode waarover het onderzoek zich uitstrekte) en F. M. Janssen (pen ningmeester) geschorst. Bovendien werd aan trainer Ger van Mourik zijn licentie voor de periode van twee jaar ontnomen. De spelers T. D. van Leyenhorst en R. M. J. Uy- termerk, die op dit moment geen van beiden meer actief zijn bij OWO, werden op de beroepslijst ge plaatst en uitgesloten van het lid maatschap van de bond. In een aangetekend schrijven maakte de KNVB aan de vereniging OWO bekend dat de commissie van beroep, die onder voorzitterschap van mr. P. van Bochove op 9 no vember OWO had gehoord, alle ernstige straffen, die waren opge legd, had vernietigd. In plaats van de langdurige schorsingen aan de bestuursleden, in wezen levenslang, het ontnemen Van de licentie aan trainer Van Mourik en de levenslange uitsluiting van de twee spelers, bleef slechts een berisping voor het bestuur van OWO. Alle be stuursleden van OWO werden na melijk door de KNVB gestraft met een officiële berisping, aangezien zij in gebreke waren gebleven erop toe te zorgen dat het modelkasboek van de KNVB en de voorgeschreven toegangsbewijzen werden gebruikt in de vereniginga- huishouding. De commissie van beroep heeft voorts, hangende de uitspraak, alle straffen, opgelegd aan leden van Uithoorn, opgeschort. Het bonds- bestuur had, gelet op het advies, dat na gehouden onderzoeken is uit gebracht door de commissie voor amateurisme de volgende straffen uitgesproken: de spelers N J. Vee ken, R. A. van Leuffen, J. H. Fedde- ma, B. K. Tent, F. B. de Koning en C. J. ten Brink werden op de be roepslijst geplaatst. Met betrekking tot R. A. van Leuffen (ex-lid) be sloot het bondsbestuur voorts hem met ingang van 29 november '71 tot 29 november '74 het recht te ont zeggen oefenmeester bij een voetbal vereniging te zijn. ADVERTENTIE Zondag 2.30 uur de belangrijke wedstrijd IJshockey - Hijs HakiJ heeft gis teravond in eigen huis met 50 ge wonnen van Den Bosch. De tussen standen in deze wedstrijd voor de tionale competitie waren 1—0, 2—0 nationale competitie waren 10, 2—0 en 2—0. Er waren 2800 toe schouwers. DEN HAAG Na het laatste fluitsignaal van scheids rechter Jack Taylor liet de Westduitse televisie nog even het gezicht van Hennes Weisweiler zien, de trainer van Borussia Mönchengladbach. Een sadistisch trekje eigenlijk, je zou iemand in zijn meest intieme, beroerde momenten eigenlijk met rust moeten laten. Het had iets even gênants als het filmen van de naaste familie leden bij een begrafenis, vond ik. wedstrijd ongeldig verklaard. De Duitsers waren pisnijdig, maar het allervervelendste van die 0-0 was nu, dat daarmee inderdaad de 'geldigheid" van die 7-1 'frag- würdig' was geworden. Inter heeft bewezen dat dit inderdaad een 'bierblikuitslag' was, zoals dat gemakshalve genoemd mag worden. Wat viel er dan op het gezicht van Hennes af te lezen, zult u vragen? wel, hij huilde niet, al thans hij had een methode ge vonden om te huilen zonder dat de tranen hem over de wangen biggelden. Maar hy keek (voor de oppervlakkige toeschouwer) wel als een hond die door zijn baasje, op weg voor vakantie naar de Oostenrijkse Alpen, langs de Autobahn uit de auto was gezet. Door Nico Scheepmaker Toevallig beschik ik over de gave van net gezichtslezen, wat een iets uitgeoreider studie is dan het liplezen, of het hand lezen. Daarom kan ik u vertel len wat er inderdaad in Weis- weilers hoofd om ging toen de nederlaag een feit was. Het wa ren stormachtige gedachten, die haasje-over met eikaar speelden. Het woord 'Ajax' drong zich steeds naar voren: „Was ik toch maar naar Ajax gegaan", zag ik een keer duidelijk op zijn ge zicht weerspiegeld. Want u weet, toen Rinus Ml- chels wegging heeft Ajax zich in eerste instantie tot Weisweüer gewend, een logische gedachte, want hy had Borussia al enkele keren kampioen gemaakt. Maar Weisweüer, die ais ik het goed heb al zeven jaar bij Borussia 'dient' wilde het werk 'afmaken', dat wü zeggen: hij wüde eerst de Europacup met zijn Borussen veroveren, voordat hy over weg gaan wüde denken. Geen onbe- grypelyke gedachte, als je een elftal tot je bzeschikking hebt met een Netzer, een Vogts, een Sieloff, een Heynckes en een Wimmer, om van de Deen Le Fevre maar te zwygen. Tragisch Maar na die 0-0 besefte Weis weüer opeens, dat hy nu met Ajax nog in de running was ge weest voor die felbegeerde Eu ropacup en dat hy wat Borussia betreft nog minstens een jaar zal moeten wachten. Tragisch. Wat zag ik nog meer? Ik zag de naam Sieloff fel oplichten, de man die de penalty miste en ik zag dat hy Sieloff voor een hab- bekrats aan een olub in de regio- nalliga zou verkopen, maar dat hy tegeiykertyd besloot dat vooral niet te laten merken. En dan zag ik ook nog ver schillende cyfercombinaties door ayn hoofd dwarrelen: 7-1, 4-2, 0-0 en 3-1. De eerste drie zyn niet moeüyk te achterhalen. Bo russia won eerst met 7-1, maar door dat blikincidewt werd die Dat zal Hennes Weisweüer nog het meeste pyn hebben gedaan: niet alleen was zyn ploeg uitge schakeld, maar tegeiykertyd was hem zyn mooiste overwinning moreel ontroofd. Meer nog door deze 0-0 dan door de 4-2 in Mi laan. En die 3-1 uitslag die door zyn hoofd sjokte, waar komt die vandaan, zult u vragen? Dat was de uitslag die Weisweüer voor de wedstryd met buitenge woon grote steüigheid voorspeld had. Zoals hy ook voorspeld had (of beter: de Italianen gewaar schuwd hal) dat hun aanvoerder Mazzola dit keer geen meter ruimte van Berti Vogts zou krij gen. Nu heb ik niet zo opgelet of Vogts inderdaad geen meter ruimte heeft gegeven, maar wat ik wel heb gezien is, dat Maz zola de ster van het veld was en samen met zyn keeper Bor- don ook de ziel vormde van In- ter Milaan. Misschien heeft Mazzola aan minder dan een meter voldoende om te kunnen uitblinken. En wat er, na die 00 inplaats van de met zoveel nadruk en overtuiging voorspelde 31, ook nog door Weisweilers hoofd ging was: nu sta ik voor gek, ik ben een kletsmajoor, een kale bluf fer, iemand die geen kük op voetbal heeft, noch op de kracht van de tegenstander, maar daarin vergiste hy zich toch. Want voetbaltrainer is het eni ge beroep, waarin je je boudste uitspraken gelogenstraft kan zien zonder dat iemand zyn vin ger opsteekt en zegt: kennelyk weet u er niet veel van, kenne lyk heeft u weinig verstand van voetbal, wat doet u eigenlyk op zo'n hoge post als u toch maar onzin uitkraamt? Want zo sim pel is dat by voetbal niet gere geld. Zulk soort dingen wordt allemaal weggeboekt onder „po- kerspel" en „psychologische aanpak" Trainerselftal Het elftal van Radio Veronica heeft tegen een elftal van trai ners gespeeld. De trainers won nen met 32. By Veronica speelden onder meer Henk van Dorp en Frits Barend mee („een aardig spelertje", zei Bob Jan- se over Frits Barend) van „sportief zyn, beter worden": en Arbiter Jan Keizer had Thie moeten wegzen den verder Stan Haag een halve wedstryd („goeie voetballer") en Herman van Veen als gast (Bob Janse: „Die speelt net als hy zingt: even fanatiek"). Maar hoe waren de trainers? Castenmiüer van Excelsior: „trapvast en fanatiek". Bob Janse (ex-Excelsior)„niet on- verdienstelyk voor zyn leeftyd, üep veel te praten, „rust rust" riep hy aldoor, niet uit verlan gen naaa- een kop thee, maar om zyn spelers tot rust aan te ma nen". Tinus Bosseliaar: ver se hrikkelyk handig, niet van de bal af te krijgen". Henk Schou ten: „erg goed", en Ernst Hap- pel .speelde als ausputzer op zyn techniek, maar toch niet makkelyk te kloppen in de sprint, paste enkele keren het trucje toe dat Van Hanegem laatst toepaste: rechtervoet over over bal heen en dan hakje met de andere voet". Witte boord Over Veronica gesproken Harry Vos, die door Feyenoord is gekocht (want Feyenoord wil in iedere stad van betekenis zyn eigen sigarenwinkelier hebben. Rinus Israël in Rotterdam, Harry Vos in Den Haag, de on derhandelingen met Sjaak Swart zyn in vergevorderde staat van ontbinding), heeft in een interview met Frits Barend proberen duidelyk te maken vaarom hy geen zin meer had In voetballen by PSV. Dat lag niet alleen aan Bin der, begreep ik, maar aan de hele entourage. De spelers arri veren in hun zondagse pak met das om, trainen en gaan weer in hun zondagse pak weg, terwyi de zorg van hun voetbalschoe nen (kiksen genaamd) en hun plunje aan een betaalde kracht wordt toevertrouwd. Dat klinkt heel professioneel, maar het schynt dodelijk te kunnen zyn Ik kan me dat wel voorstel len, ook wat Oekie Hoekema een keer heeft gezegd: dat zyn me despelers, wat zeg ik: collega's vreemd opkeken toen hij in trui en met laarzen aan zomaar op een training verscheen. Voetbal wordt op die manier een steriele aangelegenheid, een witte-boor - den-sport, „een tydverdryf voor enkele fijne luiden, die beheerst en zacht, als door een rietje, van het voetbal zuigen", zoals de dichter Du Perron het ongeveer schreef, maar dan heel an ders Voetbal, dat weten we al 50 jaar, is geen sport voor kost schoolmeisjes. Het is met ingang van deze week wel officieel er kend als een sport voor dribbel- grietjes, maar dat het een vuile- handen-sport is,zeker het be roepsvoetbal maakte Ton Thie door zijn „professionele' 'torpe dering van Olsen buiten het strafschopgebied nog eens goed duidelijk. „Het hoort erby", kregen we in alle toonaarden te horen. Ik ben geneigd dat te accepteren, echter met die aantekening, dat scheidsrechter Jan Keizer de ri sicofactor die Thie incalculeerde wat my betreft had kunnen ver hogen van een waarschuwing tot een wegzendgebaar. FC Utrecht schoot er immers niets mee op dat Thie die waarschuwing kreeg, daar profiteert hooguit Telstar van, dat deze zondag tegen FC Den Haag aantreedt. En Thie kreeg een schorsing van een week. Met 11 tegen 10 man, en een fantasiekeeper in het Haagse doel, had FC Utrecht nog een kans gehad het onrecht van die free-kick tegen de doorgebroken Steen Olsen te niet te doen. Te genover het accepteren van de free-kick van Thie. behoort het accepteren te staan van het wegzenden van Thie. In deze hele mentaliteit past de witte-boorden-en tour age van PSV niet. En ik kan meevoelen met Velibor Vasovic die verba zing wekte by zyn Joegoslavi sche landgenoten toen hy ver telde dat hy by Ajax, de Euro pacupwinnaar. zelf. hoogstper soonlijk, eigenhandig zyn voet balschoenen moest schoonhou den. Die jongens keken alsof zy het in Keulen hoorden donderen en dat wil wat zeggen, want Keulen ligt een behooriyk eind van Joegoslavië vandaan..

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 13