Alphen zet de eerste stap voor samengaan alle vakbonden Lisse kan nog bouwen; dan 1400 huizen is de koek op Voorzitter Berkemeier: partijen bij elkaar brengen EEN DIRECTRICE VAN TWINTIG... Koopman rijdt jaren zonder rijbewijs PAGINA 4 STREEK VRIJDAO 8 DECEMBER Wfl Erna van der Meer is ook schoonmaakster ..Op bestuurlijk niveau zijn I voorzitter Berkemeier van de Al ive goed georiënteerd", meent I phense Industriebond. DEN HAAG ALPHEN AAN DEN j houden moet blijken uit het vonnis bRIJN De 51-jarige koopman uit op 15 december. Alphen aan den Rijn die voor de balie van het Haagse gerechtshof verscheen, heeft al een "gevestigde reputatie" bij de politie en de justi tie. Een reputatie, die in een lange reeks van jaren is opgebouwd en hem bekendheid verschafte van Leiden tot ver in de Rijnstreek. Hij legde zich niet toe op één specialisme, maar hield zich o.a. bezig met dief stallen en verkeersdelicten. Enkele voorbeelden: onder invloed van drank achter het stuur van een auto en overtreding van de Jachtwet en de wet op het wapenbezit. Zijn activiteiten maakten hem tot een goede bekende van vrijwel alle rechters binnen 't Haagse arrondis sement. onlangs moest hij nog te recht staan voor het stelen van aan- ALPHEN AAN DEN RIJN „Veel Alphenaren zijn aangesloten bij een vak bond. Het gemiddelde in de Rijnstad ligt zelfs iets hoger, dan het landelijk niveau. Er zijn bedrijven in Alphen, die bij de aanstelling van een werknemer reeds vragen of hij wel is georganiseerd. Is die niet het geval, dan wordt hij daar wel door zijn collega's door gedwongen want men ziet 'n ongeorganiseerde als een soort beunhaas". Voorzitter Berkemeier van de Industriebond (onstaan door de samenvoeging van Me taal, ABC en de Eendracht), vertelt, dat in Alphen de eerste stap is gezet om te ko men tot de vorming van één nationale vakbond. „Er is in Nederland nog geen enkele gemeente geweest, waar men tot een samengaan van plaatselijke afdelingen is gekomen. De Industriebond heeft in Alphen ongeveer zeshonderd leden en landelijk gezien hon derdnegentigduizend". Geconcentreerd stem uitbrengen. In Alphen zijn bij- i eigen land blijven. Maar men ver voorbeeld behoorlijk wat buitenland- j geet. dat de mentaliteit van een "In de toekomst", zegt voorzitter se werknemers. Deze mensen zijn on Hollander en bijvoorbeeld een Ma- Berkemeier. "zal er geconcentreer- j sociaal gebied heel erg moeilijk te rokkaan een straatlengte uit elkaar der worden gewerkt, Afgevaardigen hanteren. Onze bond is zakelijk inge- ligt. Veelal komt dat ook door het van onze bond zullen proberen in zo- steld en de Stichting Buitenlandse 'geloof van de buitenlander. Als vak- veel mogelijk commissies zitting te Werknemers, die ook in Alphen isbond zijn wij beslist niet tegen de krijgen, zodat we van de hele gang gevestigd, ziet het ideëel. Wat wij nu komst van buitenlandse arbeiders", van zaken in de gemeente op de willen proberen, is de beide partijen hoogte zijn. Het nieuwgevormde dichter tot elkaar brengen" Twee avonden per week is Berke- bondsbestuur bestaat voornamelijk "De huisvestingsproblemen spelen meier wel op pad om zaken voor de een meisje, want ze is pas -0 jaar. Erna V. d. Meer is een die allen zitting in de 0Ok wel eens een belangrijke rol voor bond af te handelen. Als er bijvoor- uiterst zelfbewuste vrouw, die precies weet wat ze wil en haar t era ad hebben. Op bestuur- de gastarbeiders. Ik stel me zo voor. beeld moeilijkheden onder de lede" I personeel, dat voornamelijk uit vrachtwagenchauffeurs bestaat, eau zijn we dus goed georiën- dat wiJ da.ar best in zouden kunnen z»Jn. &aat' hi.1 daar op af en probeert hpcrriinf bemiddelen. Wat mij nu bijvoorbeeld de zaak tot een goede oplossing te P t> JP^ niet aanstaat is het"feit, dat de bui- brengen. Daarnaast bezoekt hij di- In een ongedwongen sfeer vertelt ze over haar werk. In de tenlandse werknemers van het be- recties van bedrijven, die zich in vriesruimte worden vele produkten opgeslagen, zoals brood, drijf waarvoor zij werken, soms een Alphen vestigen waarvan de ,werl\- j vjeeS) jjs en ei-kristal. Dit laatste is de dooier van een ei in Dattó'^tó waar" wï beSsf* egen Hy" «tlst°hendan' op verdelen poedervorm en wordt onder meer gebruikt voor cosmetica, zullen gaan ageren. Dit is gewoon hiervan maar soms is er wel eens nipt rpppi" een koppige dix-ecteur die helemaal niets van de bond wil weten en zelf Misverstanden 5f*elt wat hij zijn ROELOFARENDSVEEN De transportonderneming Bas van der Meer neemt vandaag het nieuwe vrieshuis in gebruik. Aan het hoofd van deze afdeling staat een vrouw, of eigenlijk Door Jan Westerlaken Foto Will Dijkman Van de samenvoeging, die per 1 januari van het volgende jaar offi cieel ingaat, verwacht voorzitter Ber kemeier veel goeds. "Het is niet al leen zo. dat we alleen maar zitting betalen. "Hoe dikwijls gebeurt het niet, dat "En voor de rest", eindigt Berke- Nederlandse-en buitenlandse arbei- meier, "geloof ik vast dat alles best ders met elkaar botsen. Misverstan- zal gaan lopen. Mijn mening is, dat den zijn hiervan meestal de oorzaak. onze bond in Alphen een hoop goed koek en glas. In de vriesruimten is de temperatuur meer dan 35 graden onder nul voor het invriezen en ongeveer 20 gra den onder nul voor de opgeslagen bevroren goederen. De toe stand van de produkten blijft bij deze temperaturen gelijk; er treed dus geen bederf op. Zo ligt er in de oude vriescellen nog „vers" brood, dat twee jaar oud is. Voor de opening 2uilen alle chauf feurs „thuis" zijn, tenminste als al les goed gaat. Er stond gisteren na- LISSE Burgemeester drs. A. hangwagentjes. Wagentjes die hij j Berends heeft t zijn wethou_ elders weer vnnr een rpdeliflre nvne J ders en de raad het woningbeleid elders weer voor een redelijke prijs aanbood. Maar deze maal betrof het weer wat anders. In twee verschillende gevallen was hij betrapt op het besturen van een auto, onder invloed van drank en zonder rijbewijs. Bovendien had hij ook nog een ongeluk veroorzaakt 'en was daarna doorgereden. Het moei lijke voor de rechter man al sinds Jaren niet is van een rijbewijs, omdat hem direct al bij de eerste gelegen heid was afgenomen. op energieke wijze voortgezet. Daarvan getuigt ook de toekomst visie voor de jaren 1971 tot en met 1980. Het blijft natuurlijk maar een visie, want het is door allerlei omstandigheden onmoge- dat de I ]jjk zover vooruit te kijken. Voor- het bezit I ai nu de conjunctuur terugloopt is attent zijn noodzaak. Een ge- Datbelet 1 meente heeft zich namelijk ook te hem echter niet maar door te blij- richten naar de inzichten van het rijden, net alsof er niets aan de provinciaal bestuur en van de mi nisterraad. Zetten die de rem op I zaken als de woningbouw en het worden gewerkt, dan ziet het er eenmaal naar uit- dat Lisse rond 1980 het bordje "vol" bij de gemeentegren zen kan plaatsen. Dan is er geen enkele ruimte voor woningbouw hand is.^H "Het is een cirkelgang" consta teerde de president van het Haagse i gerechtshof, waar de koopman in beschikbaarstellen van financiën, hoger beroep kwam. Voor zijn fou- dan is er weinig aan te doen. ten was hij bestraft met in totaal 4 Wanneer volgens de in de beleids- maanden gevangenisstraf en twee nota aangegeven prognose kan Jaar ontzegging van de rijbevoegd heid. "Om mijn beroep te kunnen uitoefenen, moet ik n autorijden" was het antwoord van de Alphense koopman. De procui'eur-generaal was van mening, dat de man echter maar zo'n beetje deed waar hij zin in heeft en ging er van uit dat zo iemand helemaal niet meer op de weg zou mogen komen. De verdediger schetste de vele moeilijkheden waar mee de Alphenaar in zijn leven te kampen heeft gehad en geloofde dat er hoop wa§ op verbetering, omdat hij binnenkort weer in het huwelijk zal treden. Hij bepleitte in ieder ge val het rijbewijs weer zo snel mo gelijk terug te geven, in hoeverre de rechtbank daar rekening mee zal Door Cees Combee Foto's Holvast Nieuwe ijsbaan in Benthuizen BENTHUIZEN De ijsvereniging „De Eendracht" heeft een plan ont worpen. om in het zogenaamde middengebied tegenover de VriJ- heidslaans in Benthuizen een land- ijsbaan aan te leggen. Een stuk grond ter grootte van een voetbalveld zal worden geëgali seerd en omdijkt, zodat er ongeveer 15 cm water op gezet kan worden. Voor verlichtinge n geluid zullen de nodige voorzieningen worden getrof fen, zodat midden in het dorp een bijzonder aantrekkelijke ijsbaan komt waarop jong en oud zich na enkele nachten stevig vriezen zonder gevaar kunnen vermaken. de beschikbare gronden ningbouw in fasen moeten worden opgesoupeerd. Het gaat, met de Poelpolder <600 huizen) mee, om in totaal zo'n 1400 woningen. Burgemeester drs. Berends in de beleidsnota: "Het stuctuurplan Kern dat 10 januari 1968 werd vastgesteld, heeft goede richtlijnen aangegeven, j die een uitstekende oplossing kun- Lisses chef algemene zaken André j nen bieden voor de ontwikkeling van Bruggeman: "Het zal niet zo heel ons mooie dorp. Wel blijkt nu ech- lang meer duren voor de Poelpolder ^r. dat de prognose ten aanzien van is volgebouwd'. Dat hangt wel van ^et te bereiken inwonertal <25.000) allerlei omstanaigheden af. maar met hoger is ge9teid, dan in het licht van een Jaar of twee, drie is het dacht ik de huidige maatschappelijke ontwik- wel zo ver. Noord is in aanbouw. Er kelingen (gezinsplanning) mag wor- is zelfs al een aantal woningen be- I den aangenomen. De gemiddelde woond. Daarna komt West aan de - woningbezetting van vier achten orde. In totaal is in de polder nog oningen. Na huizen. Dit gebied ligt tussen de Heereweg, de Verlengde Nassau- straat en de aan te leggen westelijke omleid ingsweg. Voorts staat het plan Laan van Rijc- kevorsel op het programma, waar in nog 25 woningen kunnen worden gebouwd op het terrein waar de te slopen noodgebouwen van het Fioret- ti-college staan. Tenslotte zal het oog gericht worden op Lisse-Noord, omgeven door Nieuwsloot, Oranje laan en Heereweg. waar 300 huizen kunnen worden opgetrokken. Dat zijn dus in totaal 800 woningen. Daarmee is de bouwkoek opgesne den". ruimte vc die gigantische bouwactiviteit gaan we het zoeken in Lisse-West. Dat plan zal worden gesplitst in West I en II. Het is nog niet te zeggen, wanneer dat gaat gebeuren. Er zijn beslist nog geen vastomlijnde plan nen. Alleen plan West I is in een verregaande staat van voorberei ding". West I ter visie ij niet meer waarschijnlijk. Zij zal I Wanneer de gedachten van de ge- vermoedelijk teruglopen naar drie en meentelijke plainienmakers ver een half. Daardoor zal het totale in- wezenlij kt kunnen worden, zoals ze wonertal als alle uitbreidingsplannen graag willen, dan zal het Paan West gerealiseerd zijn, komen te liggen op ongeveer 22.000". Bruggeman duikt in zijn bureaula de en diept enige papieren op. Het blijken gegevens te zijn over de bouwmogelijkheden na de Poelpol der. Zeer voorzichtig zegt hij: "Het gemeentebestuur wil eerst West I I oekomstvisie Raan pakken Dat plan wordt Het gemeentebestuur van Lisse, j omsloten cioor de Heereweg, Ver dal zich bijna doorlopend bezig houd lengde Nassaustraat, de aan te leg- met die toekomstvisie en al het mo- gen westelijke omleidlngsweg en gelijke doet om de plannen zo snel Vuursteeglaan. Er kunnen daar 175 en goed mogelijk van de grond te woningen worden gebouwd. Dan krijgen, meent dat de nog resteren- komt West II aan de orde met 300 I eind van dit Jaar, begin 1972 visie worden gelegd. Zover is men al met de voorbereiding. Een belang rijk object is ook het plan Blokhuis, waar dank zij de bemoeienissen van het gemeentebestuur- en dë mid denstand. een aantrekkelijk winkel centrum zal worden gesticht. Het plan voor dit miljoenenproject in het dorpscentrum is al helemaal rond. Men hoopt volgend jaar met de realisering daarvan te kunnen be ginnen. Dit plan zal in twee fasen worden uitgevoerd. In de eerste plaats omdat dit centrum kan mee groeien met de ontwikkeling van Lisse, waardoor een onrendabele start en schade voor de bestaande winkels in Kanaalstraat, Heereweg, en Vierkant wordt vermeden en voorts omdat voor het verkrijgen van voldoende parkeerruimte een verde re onteigening van de Meer en Hout- traat is vereist. Over dit plan heef het LD reeds meermalen uitvoe rig geschreven, zodat daarop thans niet verder behoeft te worden inge gaan. Chef algemene zaken Bruggeman: "In Lisses nieuwe wijken zal ruime aandacht worden geschonken aan allerlei voorzieningen voor de bewo- ners. In het bijzonder op onderwijs gebied. Het onderwijs ligt namelijk vooraan in de belangenbehartiging van het bestuur van de gemeente. Het is niet uitgesloten, dat er in West II en Noord nog enige verzor gende winkels komen. Dat is voor West I niet het geval. Lisse heeft weinig krotten. Het beleid van B. en W. ridhit zich wel op de verbetering van het woningbestand. Er zijn na melijk talrijke zeer slechte woninen onder andere in de Meer en Hout straat. Deze zullen echter door de Een fraai overzicht van Lisses Poelpolder met woningen, scho len. groen en waterpartijen. het graf. Begrijpelijk, want ze wil len geen narigheden krijgen met de nabuurgemeenten. Toch loopt men zo bleek ons uit gesprekken, wel met bepaalde ideeën in het achter hoofd rond. Die gaan bepaald niet uit naar Sassenheim of Hillegom. Dat staat vast. We hebben zo de in druk, dat met één oog wordt gelonkt naar Lisserbroek. Deze buurtschap, die helemaal op Lisse is georiënteerd behoort tot de gemeente Haarlem mermeer en ligt in de provincie Nooi-d'-Holland net over de Ring vaart. Slechts een "stap" dus van het Keukenhofdorp vandaan. Er bestaat bijna geen band met "De Meer", want Lisserbroek is kerke lijk, economisch, maatschappelijk en sociaal op Lisse aangewezen, zo dat er stemmen opgaan deze buurt schap van 2000 inwoners, die als de plannen van Haarlemmermeer ver wezenlijkt kunnen worden, moet uit groeien tot 7000 ingezetenen, te voe gen bij het op een steenworp afstand gelegen bloembollengemeente. realisering van het plan Blokhuis het ooit nog zover zal komen is een moeten worden gesaneerd". j vraag, waarop het antwoord nog wel i even op zich zal laten wachten. (Jog naar Lisserbroek Misschien komt het ervan als van Over wat er na 1980 zal moeten hogex-hand nogeens de provincie- gebeuren als Lisse volgebouwd is, J grenzen worden gewijzigd. Zover is zwijgen de gemeentebestuurders als het echter nog lang niet! melijk nog een chauffeur in Italië. De grote moeilijkheid, vertelde Er na van der Meer, is dat er op de Brenner-pas verschrikkelijk veel ge staakt wordt door de douane. Als de chauffeurs de Brennerpas niet snel genoeg overkomt, moet hij maar het vliegtuig nemen Erna is er dus erg op gebrand om „haar jongens" alle maal aanwezig te laten zijn. Over de chauffeurs is ze erg enthousiast. „We hebben een chauffeur in dienst, die al 25 jaar bij ons werkt", aldus Erna. De chauffeurs werken verschrikke lijk hard. „We rijden voornamelijk op Italië", zegt Erna. „Daarnaast gaan we af en toe naar Joegoslavië, Bulgarije en Rusland". Zelf is ze nog nooit meegeweest. Ze wil zelf ook niet op een vrachtwagen zitten, ze vindt dit mannenwerk. Er rijden vijf vrachtwagens voor haar afdeling. De eigenlijke leiding berust bij haar vader. Hij laat zich echter zelden zien. Hij heeft het te druk met zijn eigen afdeling in Delft, waar hij 40 vrachtwagens heeft. Er na heeft alleen maar een mulo-op leiding gehad. Ze is echter best in staat problemen op te lossen. Er zijn nogal wat problemen in zo'n trans portbedrijf. De telefoon ging regel matig met een chauffeur aan de andere kant van de lijn, die moei lijkheden had met laden of lossen e.d. Erna geeft niets om diploma's. ..Ik heb liever een boer uit de streek, die enthousiast voor me werkt, dan een of andere pummel met een gym nasium diploma, die om half vijf ermee uitscheidt". Toen zij drie Jaar geleden, na haar mulo-tijd, in het bedx*ijf kwam, heeft ze meteen een paar van zulke „geleerde" heren, die niets uitvoerden, eruit gegooid. Ze heeft de leiding toen helemaal al leen op zich genomen en dat loopt prima. „In deze moeilijke tijden moeten de mensen harder gaan wer ken in plaats van zoveel te staken", zegt Erna over de toenemende fi nanciële problemen, Ze geeft grif toe, dat ze erg materialistisch is inge steld. Ze werkt alleen om veel te ver dienen. Het werk heeft haar wel zo danig gefascineerd, dat ze zich er niet gemakkelijk van kan losmaken. „Va kantie heb ik niet", zegt ze. „Ik heb er ook geen behoefte aan, ik denk toch steeds aan de zaak". Tijd voor een prive-leven heeft ze dan ook niet. Anti-materialistisch Over anti-materialistische mensen heeft ze een uitgesproken mening. „We hebben zelf ook zo'n „halve-ge- flopte" in de familie. Hij was overal tegen. Nu is hij getrouwd en zit met de moeilijkheden. Door zijn verkeer de instelling kan hij nu geen geld verdienen". Als haar vader geen directeur was geweest, zou ze toch wel in de rich ting van de handel zijn gegaan. Ze schijnt, wat dat betreft, een soort na- tuur-talent te zijn. Ze heeft een goed gevoel voor economie en bovendien is haar kennis over koeltechnieken en produkten groot. Ze spreekt, door contact met de landen waarmee ze handel drijft, een groot aantal ta len, waaronder Italiaans en wat Russisch. Vandaag zal de vriesruimte offi ciéél geopend worden door burge meester Smolders. Er komt een flink vuurwerk aan te pas. Het gebouw zal er tijdens de opening keurig uit zien. Daarvoor zorgen Erna en haar moeder, die het vrieshuis eigenhan dig schoonmaken. Erna is dus zowel directrice van het vrlescomplex als schoonmaakster

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 4