Hoessein gaat nog harder Palestijnen optreden „In leger actie voor verandering onmogelijk" Profiteer vooral met Sint, Kerst en Oud en Nieuw van uw kaart Nixon 21 februari naar Peking En straks weer twee dagen gratis reizen in januari voordelig uit met NS DiSSijAG 30 NOVEMBER 1971 BUITENLAND (Van onze correspondent) WASHINGTON Peking en Washington hebben de datum voor president Nixons reis naar de Chinese hoofdstad vastge steld op 21 februari. Ddt werd door het Witte Huis en het Chi nese persbureau "New China News Agency" gelijktijdig be kend gemaakt. Noch Peking, noch Washington verstrekte ver dere details, maar Nixons pers chef Ronald Ziegler zei dat van daag nadere gegevens bekend gemaakt zouden worden. Verwacht wordt dat Nixons verblijf in de Chinese volksrepu bliek een week tot tien dagen zal duren, en dat hij behalve Peking ook een aantal andere steden en bezienswaardigheden zal bezoeken. De bekendmaking betekende de afsluiting van de reeks aan gekondigde top-gesprekken die president Nixon in de komende weken zal hebben met de Fran se president Pompidou, premier Heath van Engeland, kanselier Brandt van West-Duitsland, en eerste minister Sato van Japan. Het is nu niet meer waarschijn lijk dat Nixon ook nog een ge sprek met de Canadese premier Trudeau zal hebben, zoals zowel in Ottawa als in Washington werd gesuggereerd. Topdiscussie Nixons Peking-reis begint zes weken nadat hij met de Japan se eerste minister als laatste in de reeks top-disoussies zal heb ben gesproken. In Washington werd nog gespeculeerd over de reden waarom gisteren niet meteen alle details over de reis bekend werden gemaakt. Maar perschef Ziegler drukte in ieder geval de speculaties de kop in dat het wel eens niet helemaal koek en ei zou kunnen zijn tus sen Washington en Peking, door nadrukkelijk en ongevraagd te zeggen dat de voorbereidingen goed verliepen. Nadere gegevens zullen ophel deren of president Nixon ook door zijn echtgenote zal worden vergezeld, twee adviseurs hem zullen begeleiden, welke reis route hij in China zal volgen, met welke Chinese leiders hij gesprekken zal hebben, en hoe groot de groep Journalisten zal zijn die door Peking zal worden toegelaten. AMMAN/CAIRO (AP, Reuter, AFP, DPA) Koning Hoes sein zal zijn harde beleid tegen de Palestijnse guerrillastrijders onverminderd handhaven. Uit enkele benoemingen in belang rijke functies zou zelfs kunnen blijken dat hij de Palestijnen nog meer dan voorheen de duimschroeven wil aandraaien. Fatach BERN De eerste vrouwe- i tels ingenomen, waarbij zij hoofs lijke afgevaardigden in de ge- met complimenten en bloemen schiedenis van het Zwitserse par- door hun mannelijke medewer- lement hebben maandag hun ze- Ifeers werden ontvangen (zie foto). r dj bófr f als u van vis houdt. FIJNE SCHOTEL GEBAKKEN VIS MET GEMBER Snijd 600g gefileerde vis aan stuk- s,a en schijven jes, zout ze en bak ze in weinig olie. sinaasappel. .Snipper in aparte pan 1 ui,1 teentje knoflook, 1 tomaat, 1 appel en 3 gembernootjes; daarna fruiten en bestrooien met kerrie. De vis toevoe- r gen, flinke lepel bloem steeds roerende zóveel water t gen, dat dik gebonden massa ontstaat.\ Enkele minuten zachtjes laten stoven. Opdienen met aardappelpuree of rijstj H'Z'ZT Vis houdt fit ©I bij het Produktschap vi produktan. Wasaenaatseweg 20, Den Haag. 30 Vorige maand waren bij alge mene verkiezingen tien vrouwen in de Nationale Raad (Ticeede Kamer) en een in de Raad van Staten (Eerste Kamer) gekozen. Vooruitgang „Ongeveer 1200 Russische Joden mogen thans per maand de Sowjet-Unie verlaten. Dit is een opmerkelijke vooruitgang als men bedenkt, dat bijna 9.000 Joden dit jaar naar Israël konden emigre ren, vergeleken met slechts enkele honderden vorig jaar", aldus heeft gisteren John Thomas, directeur van het intergouvernementele comité voor de Europese migratie in Genève ver klaard. Volgens Thomas zijn er sinds 1969 byna 10.000 Joden uit Polen ver trokken. Er bestaat in Polen thans nagenoeg geen Joodse gemeenschap Dat blijkt om. uit een Koninklijk Besluit waarin de benoeming werd bekendgemaakt van generaal-majoor Mohammed Rasoul Kiloni als de voornaamste adviseur van de koning voor de nationale veiligheid. De 38- jarige generaal-majoor staat bekend om zijn krachtige houding jegens de commando's, die zijn aftreden als minister van Binnenlandse Zaken na de Jordaans-Palestijnse botsingen in februari 1970 hadden geëist en ver kregen. Kilani, die rechten studeer de aan de Syrische universiteit, wijd de het grootste deel van zijn carrière aan de vraagstukken van de natio nale veiligheid. Hij is o.m. hoofd van de veiligheids- en inlichtingen dienst geweest. Trots Eén van de vier mannen, die be kende Teil te hebben neergeschoten, zei volgens de Egyptische politie gis teren: „Ik ben trots op mijn daad. Wij hebben hem zes maanden ach tervolgd, maar wij konden hem niet eerder te pakken krijgen". Een lid van de groep zei dat de moord op Teil het enige doel van de zwarte- septemberorganisatie was. Maar vol gens Hassan Omar, een lid van het Openbaar Ministerie in de Egypti sche hoofdstad, dat een onderzoek in stelt naar de moord op de Jordaan se premier Wasfi Teil, heeft meege deeld dat de vier Palestijnse extre misten die van deze moord beschul digd zijn, eens van plan zijn ge weest Kroonprins Hassan, de broer van Koning Hoessein van Jordanië, te vermoorden. Ezzat Achmed Rabah, één van de vier Palestijnen, had hem verteld dat hij en de drie anderen als „execu- tiepeleton" naar Pakistan zijn gevlo gen om daar de 23-jarige Hassan die een bezoek aan dat land bracht, te vermoorden. Door de strenge vei ligheidsmaatregelen in Pakistan had men het plan niet kunnen uitvoe- Rabah, een 27-jarige student aan de Amerikaanse universiteit in Bei roet die door Omar het brein achter de moord op Teil werd genoemd, had ook onthuld dat de vier van plan zijn geweest om generaal Habes el Madjlli, de opperbevelhebber van het Jordaanse leger, te vermoorden. Van dit plan had men echter afge zien- De zwarte september-organisatie" waarvan aangenomen wordt dat zij stond achter de terechtstelling van de Jordaanse premier Wasfi Teil, zou een geheime afdeling vormen van de grootste Palestijnse verzetsgroep, Al Fatach. Dit werd vandaag in betrouwbare kringen te Beiroet vernomen. De moord, zo werd gezegd was de „eers te operatie en betekende het begin van een politiek van verschroeide aarde jegens Koning Hoessein". De Fatach heeft tot nu toe geen officieel commentaar gegeven op de dood van Teil. Maar wel is door de Al Fatach-leden en voor onderafdelin gen president Sadat van Egypte ge vraagd „de vier helden vrij te laten die hun nationale plicht hadden ge daan" door de Jordaanse premier te doden. De vier daders hebben in Caïro de Egyptische politie meegedeeld Teil te hebben gedood ter vergelding van de guerrillaleider Aboe 111 Idjaad, die in juli om het leven was geko men tijdens gevechten tussen Feda- jien en Jordaanse troepen. Idjaad was één der grote mannen van de Fatach, en was belast geweest met de militaire operaties der bewe ging in Jordanië. Hij was een nauwe medewerker geweest van Jassir Arafat, de hoogste leider van de Fa tach. ADVERTENTIE Ditishet recept: Kaasfonduevan Nederlandsekaas. Caquelon Inwrijven met wat knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn in de pan verwannen tot de wijn gaat bruisen. Nu 500 gr fijngesneden Jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena en op smaak afmaken met zout. peper, nootmuskaat scheutje kirsch. 't Scheelt weer aardig als u met de feestdagen naar uw familie of vrienden kunt voor de halve prijs van een enkele reis. Kies uit elke dinsdag1, woensdag, donderdag of zaterdag (behalve zaterdag 1 januari). Kortom, een plezierig bezit, zo'n 65+kaart waarmee u dagelijks voordelig kunt reizen. En mocht u hem nog niet hebben, 't is ook voor een goede gever een origineel cadeau. Jaarkaart 65+ f 50.-,voor een echtpaar 175.- LUNS CONTRA VALS GEVOEL VEILIGHEID BRUSSEL (AP) Mr. Luns, se cretaris-generaal van de NAVO, heeft gisteren op een vergadering in Brus sel West-Europa aangespoord een groter deel te gaan torsen van de defensie-last die thans op de schou ders van de Verenigde Staten drukt. „Na de laatste oorlog kwam Amerika Europa te hulp: Europa Is gered en Amerika verwacht nu dat Europa een groter aandeel over zal nemen van de gezamenlijke defensielast. Dit is alleen maar redelijk en men kan hopen dat er een positieve Europese reactie op zal volgen". Dat er Ameri kaanse troepen in Europa blijven vindt hij van vitaal belang. Maar een „vals gevoel van veiligheid" heeft er toe geleid dat een paar landen hun defensie-inspanningen hebben ver slapt en het ls nu gebleken dat het meer kost om dit weer op te vangen dan als men was doorgegaan met de uitgaven van de defensie, zoals die hadden bestaan. De Sowjet-Unie is bezig met een uitgebreid programma inzake weten schappelijk onderzoek en ontwikke- Met een enkel woord Nog eens levenslang De 37- Jarige Charles Manson, reeds acht voudig ter dood veroordeeld wegen* de „Sharon Ta te-moordpartij", die zeven mensenlevens kostte, heeft er gisteren nog eens levenslang byge- kregen. Dit nadat een Jury hem had schuldig verklaard aan de moord, twee Jaar geleden, op een stuntman uit Hollywood en op een musicus. Wapenembargo De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft gisteren met grote meerder heid negen resoluties aangenomen, waarin een wapenembargo tegen de apartheid in Zuid-Afrika wordt aan bevolen, alsmede een spoedige bijeen komst van de Veiligheidsraad om de situatie in Zuid-Afrika en geheel zuidelijk Afrika te bestuderen en de lidstaten te verplichten tot maatrege len tegen het blanke minderheids- bewind. ling hetgeen ertoe kan lelden dat zfl het Westen In verschillende opzich ten achter zdch zal laten. Dit is een van de grootste uitdagingen waar tegen de NAVO zich in de komende tijd geplaatst zal zien. Secretaris-generaal Luns hield zijn toespraak op de vergadering van de Westeuropese Unie (WEU) waartoe alle zes landen van de EEG plus Groot-Brittannië behoren. AI deze landen zijn lid van de NAVO. Luitenant-kolonel Herbert, een superheld die zijn ontslag kreeg Luitenant-kolonel Anthony Herbert, een Amerikaanse officier, die op 29 februari a.s. de dienst verlaat en die vijf keer door kogels en drie maal door bajonetten gewond was geraakt, heeft een verklaring afge legd, waarin hij zegt gedwongen te zijn te verdwijnen, omdat hij niet onverschillig kon blijven voor de wreedheden, die hij in Vietnam had gezien. Copyright LD/Observer Toen zijn directe superieuren niets tegen deze wreedheden deden bracht hij officieel beschuldigingen tegen hen uit. Het leger heeft deze superieuren echter van schuld vrij gepleit, maar niet aangetoond dat het verhaal van Herbert onwaar was. Het heeft alleen mogelijk ge maakt dat er een ontijdig einde kwam aan diens nog veelbelovende carrière van 22 jaar. Luitenant-kolonel Herbert raakte in 1969 in moeilijkheden, voordien be schouwde men hem als een uitste kende en bijzonder moedige officier, die zeker generaal zou worden. Hij kwam al op 17-jarige leeftijd in het leger en behaalde in de Koreaanse oorlog vele onderscheidingen. Het enta~on, ministerie van Defensie koos hem zelfs uit als het perfecte voorbeeld van een Amerikaanse strijder en ik liet hem een heldentour nee maken door de Verenigde Sta ten en langs geallieerde hoofdste den. Opnieuw Hij verliet het leger enige tijd om te trouwen en een universitaire graad te behalen, maar tekende op nieuw in 1966 en kwam to ensnel weer in actieve dienst. In 1969 com mandeerde hij als luitenant-kolonel een bataljon in Vietnam. Opnieuw ontving hij onderscheidingen. In april 1969 werd hij echter plot seling ontheven van zijn commando en kort nadien werd hij op dood spoor gezet in een recruteringsbu- reau in Georgia. Volgens Herbert zijn in februari van dat jaar de moeilijkheden begon nen. Na een bloedig gevecht tegen een eenheid van de Vietcong kwam hij een groep van ongeveer vijftig Vietnamese gevangenen tegen, die bewaakt werden door een Ameri kaanse luitenant en door een aantal soldaten van het Vietnamese leger. Vier gevangenen waren reeds ge dood. Een andere gevangene was een vrouw met twee verschrikte kinderen die zich aan haar benen vastklampten. Men had een mes op haar keel gezet. Herbert beval de luitenant een eind te maken aan de moordpartij, maar niettemin werd de vrouw de keel doorgesneden. Herbert gaf toen de luitenant bevel weg te gaan en de Vietnamese troe pen met zich mee te nemen. Dit maal werd aan zijn order gevolg gegeven en Herbert liet een van zijn eigen sergeanten de overlevende gevangenen wegvoeren voor onder vraging. Volgens Herbert zetten toen echter de Amerikaanse luitenant en de Vietnamezen de groep apart, duw den de sergeant weg en schoten alle overlevende gevangenen dood. Herbert rapportterde het incident dezelfde dag aan luitenant-kolonel Ross Franklin, waarnemend bevel hebber van een luohtlan- dingsbrigade en hij nam aan. dat het gebeurde volgens de regels, on derzocht zou worden door de be trokken inspecteur-generaal. Herbert had deze politie-functie enige tijd zelf bekleed alvorens hij het commando kreeg over een ge vechtseenheid. Hij had zich toen volkomen aan het boekje gehouden en leefde de reglementen zo nauwgezet na, dat sommige officieren hem overdreven ijverig vonden. Deze reputatie lijkt te hebben bijgedragen tot Herberts moeilijkheden. Eigen zaken Herbert zegt, dat Franklin het rap port over de wreedheden verwierp en zei, dat hij overdreef. Franklin reageerde volgens hem toen op de zelfde manier als bij zeven andere gelegenheden, toen Herbert gevallen van marteling van gevangenen door personeel van de inlichtingendienst had gerapporteerd. Franklin had hem toen gezegd zich met zijn ei gen zaken te bemoeien. Het lijkt duidelijk, dat er toen al een ernstig persoonlijk conflict was ontstaan tussen Herbert en Fran klin beiden ambitieuze mannen met krachtige wil. In april schreef Franklin een ver nietigende kritiek in Herberts con duite staat die de carrière van elke officier begeleidt en waar in periodiek een beoordeling van de betrokkene wordt gegeven aan de hand van het oordeel van zijn su perieuren. Tot dusver had de conduite staat van Herbert vol gestaan met lofuitingen. Naar het oordeel van Franklin ech ter ontbrak het hem aan Integriteit, ambitie, morele moed en loyaliteit en werkte hij niet voldoende met anderen samen. Op basis van dit rapport onthief toen de brigadecommandant gene raal John Barnes. Herbert van diens commando. Herbert ging in beroep tegen deze beslissing en ziin zaak werd onderzocht door het le- gercommando in Saigon. Het commando kwam tot de con clusie, dat er geen reden was voor speciale beschuldigingen tegen Her- bert maar weigerde niettemin de beslissing van generaal Barnes on gedaan te maken. Herbert werd te ruggezonden naar de Verenigde Staten met een rapport, dat hem duidelijk van elke verdere promotie uitsloot. Hij hield zijn beschuldigingen van wreedheden en martelingen staande en beschuldigde tenslotte, in maart van dit jaar, Franklin en Barnes van verzuim van plicht, omdat zij misdaden, die onder hun aandacht waren gebracht, niet hadden onder zocht. Er vond een officieel onder zoek plaats, maar er werd wegens „gebrek aan bewijs" geen actie on dernomen tegen Franklin of Barnes. Wanneer de beschuldigingen tegen hen onwaar waren zou Herbert hebben gelogen en het leger zou dan meer dan voldoende gronden hebben gehad hem voor de krijgs raad te dagen. Er werd echter geen wettelijke actie tegen hem onderno men. Integendeel, de onder-minister van legerzaken, Robert Froehlke kwam persoonlijk tussenbeide om alle ongunstige opmerkingen te verwyderen uit zijn „conduite staat". Herbert werd gepromoveerd van de permanente rang van kapitein tot die van majoor. (De rang van luitenant kolonel was slechts een tijdelijke functie, van kracht zo lang hij in Vietnam was). Het Pentagon heeft alle logica ge tart en zichzelf blootgesteld aan be schuldigingen, dat het bovenal tracht een nieuwe rechtszaak te vermijden na die, welke ln verband stonden met de slachting te My Lai en die zozeer de openbare mening in beroering hadden gebracht. Wat Herbert tenslotte deed beslui ten zijn ontslag als officier te vra gen was een reeks kleine gebeurte nissen. Hieronder vielen weigeringen hem verlof te geven,, het feit dat hem meermalen werd opgedragen zich bij een superieur te melden die hem dan alleen maar zei dat zijn aanwezigheid niet gewenst was, en de lessen in salueren, die de waar nemend commandant van Fort McPherson in Georgia waar hij ge stationeerd is, hem gaf. Herbert had het feitelijk onmogelijk gemaakt nog langer in dienst te blijven doordat hij voor de pers en de televisie gesproken had op een vrijmoedige manier, die geen ander leger ter wereld zou tolereren. Hij scheen erop uit te zijn zich tn- populair te maken bij andere offi cieren. In een interview, dat in Juli ln „Life" verscheen zei hij, dat het een fout was van de commando structuur, dat Amerikaanse soldaten wreedheden ln Vietnam begingen. Hij zei: „Hieraan zou een eind ko men als wij een paar commandan ten van hogere rang ophingen. Als het martelen en mishandelen niet langer door de vingers wordt gezien zal er een eind aan komen". Roekeloos In zijn bitterheid was Herbert wel roekeloos openhartig, maar al heeft dit zeker bijgedragen tot het einde van zijn carriëre, de manier waarop hij ontslag heeft genomen legt toch eerder een schaduw over het leger dan over hem. En er zijn alle aanwijzingen, dat Herbert als burger zich verder zal uitspreken. Hij zal zich mogelijk aansluiten bij de staf van senator George McGovern, een van de me dedingers naar de Democratische kandidatuur bij de presidentsverkie zingen van volgend Jaar. Onlangs verklaarde Herbert: „Twee en half jaar heb ik getracht, het leger te bevrijden van het stigma, dat hetoorlogsmisdaden, die ik zelf heb gezien, of waarvan ik heb ge hoord, tracht te verhullen". „De acties van sommige personen in het leger hebben mij ervan over tuigd dat het nutteloos zou zijn binnen het militaire apparaat hier in verandering te doen brengen."

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9