Strijd om olie van de sjeiks Perzische Golf: nieuw kruitvat in Midden- Oosten DINSDAG 30 NOVEMBER 19? Op 31 oktober hebben oorlogsbodems van de Britse, Amerikaanse en Nieuw-Zeelandse marine in Singapore een vlootschouw gegeven ter gelegenheid van de opheffing van het Britse opperbevel voor het Verre Oosten dat meer dan 150 jaar heeft bestaan. Daarmee kwam definitief een eind aan de Britse onafhankelijke militaire aanwezigheid ten oosten van Suez. Het bevelsgebied strekte zich uit van de oostkust van Afrika tot de Stille Oceaan en van Nepal in het noorden tot Australië in het zuiden. Het vertrek van de Britten heeft ernstige consequenties voor de machtsverhoudingen in het Verre- en Nabije Oosten. Eind vorig jaar signaleerde de Britse premier Heath een groeiende Russische aan wezigheid in de Indische Oceaan. Hoewel over de juistheid van zijn interpretaties van Russische vlootoefeningen werd getwist, onderstreept de discussie nog eens het belang van het Britse vertrek. Onze correspondent in Beiroet, Herman Rolfes analyseert in bijgaand artikel het belang van het Britse vertrek uit de sjelkdommen aan de Perzische Golf. Een vertrek dat daar direct tot ernstige consequenties kan leiden door de strijd om de aanwezige olievoorraden, die de grootste ter wereld heten te zijn. BEIROET Met de toenemende onzekerheid in de sjeikdommen aan de Perzische Golf dreigt de Arabische wereld er een nieuw brandpunt bij te krijgen. Alle ingrediënten voor een politieke explosie in het olierijkste gebied ter wereld zijn aanwezig. Ook wan neer de ontlading van de spanning door compromissen van de Arabische landen onderling wordt uitgesteld, is het oplaaien van guerrilla-activiteiten niet uitgesloten. Temeer, om dat in de Perzische Golf één van de laatste achterhoedegevechten van het koloniale tijd perk aan de gang is, waarbij er opnieuw sprake is van een botsing van belangen tussen de grote mogendheden over het verdelen van de invloedssferen in de oliegebieden. Het Verenigd Koninkrijk (Groot Brittannië) verdedigt in de Perzi sche Golf met zijn eigen positie tegelijk de belangen van Europa bij de verdeling van de oliebron nen tegenover Amerika. Daardoor vormt de conflictsituatie in de Perzische Golf deel van de voort durende spanning rond de waarde van de dollar. Ook China De verbetenheid van het groeiende conflict wordt mede gestimuleerd door de wens van de Arabische landen de basis voor de contrac ten van olieconcessies te verande ren. van absolute zeggenschap over de oliewinning na het sluiten van een contract wordt geprobeerd ©en nieuw systeem van verhuur per bron te creëren. Omdat wordt gevreesd dat dit sy steem in de komende vijf Jaar de looptijd van de overeenkomsten van Teheran en Tripoli van dit Jaar zijn beslag zal krijgen, hebben zowel Londen als Was hington haast bij het vaststellen van hun aandeel in de olieproduk- tie en dit zo mogelijk te vergroten om straks met meer klem de voorkeursrechten op huur te ver dedigen. Mag worden aangenomen dat Amerika en Engeland er uit we derzijds belang toe neigen de za ken aan de top via overleg vreed zaam te regelen, de mogelijkheden hiertoe in de Perzische Golf zijn uiterst beperkt. De Arabische lan den stellen zich voortdurend onai- hankelijker op van een van beide Westerse machten en proberen de onenigheid tussen Europa en Amerika uit te buiten ten gunste van het Arabische conflict met Is raël. Vooral Engeland voelt wei iets voor een dergelijke koehandel, te meer omdat zijn positie in de Per zische Golf na de doctrine van de politiek ten oosten van Suez vrij wel op instorten staat. Het zijn echter niet alleen de genoemde partijen, die de kaarten in het Midden-Oosten opnieuw wensen te schudden, ook China probeert zijn deel te krijgen. Tot nu toe dacht men in het Midden-Oosten dat Sowjet-Rus- land poütieke invloed zou kunnen krijgen, maar dat de basis voor duurzame samenwerking ontbrak. De tegenstelling tussen de Islam en de communistische ideologie zou daarvoor een belemmering zijn. Daarbij kwam dat men de Sowjet-Unie een gebrek aan be langstelling voor de Arabische olie toeschreef omdat de Sowjet-Unie zelf moeite deed zijn olie op de Europese en Japanse markt te slijten. Daarin lijkt verandering gekomen. De opvoering van de Russische olieproduktie zou volgens berich ten stagneren. Ook wordt gezegd dat de communistische bronnen worden bevroren, zodat Moskou behoefte krijgt aan olie uit de Arabische wereld. Daarmee wordt de Sowjet-Unie van een "belange loze" vriend, nu ook naast het Westen een klant. China, dat met zijn nieuwe buitenlandse politiek ook de eigen economische groei nastreeft, heeft toenemende be hoefte aan olie, maar is evenals Japan en Europa arm aan brand stof voor de energie, die nodig is voor de industrialisering. De belangstelling van de commu nistische wereld voor de olie in de Perzische Golf krijgt een extra accent door de houding van de uiterst-linkse groeperingen In de Arabische wereld zelf. In deze kringen wordt steeds uitdrukkelij ker de stelling geponeerd dat er bij de conflictsituatie in de Perzi sche Golf alleen sprake is van onenigheid tussen Amerikaanse en Europese maatschappijen, die de Arabische koningen en sjeiks ter plaatse tegen elkaar opzetten en in het zad el houden. Zij zijn van mening dat de Westerse onderne mingen sterk de Arabische een heid belemmeren, terwijl er nog steeds gebieden in handen zijn van oude koloniale machten. De progressieve Arabische regeringen kunnen daar slechts toekijken en dat na 25 Jaar zelfstandigheid. Met deze stelling, dat Arabische landen op zijn minst baas in ei gen huis moeten zijn. proberen de communistische regeringen te be werkstelligen wat in de 25 Jaar van het conflict met ISraël niet is gelukt; het verdringen van de Westerse invloed bij de grootste energiebronnen ter wereld. Uitgang De gevolgen van de Engelse mili taire terugtrekking zijn door Lon den te laat onderkend. Toen de regering-Heath het afgelopen voorjaar probeerde de terugtrek king van de militairen uit de Per zische Golf uit te stellen, was de machtsstrijd op plaatselijk niveau al te veel op gang gekomen om te kunnen doorzetten. Voor de grotere landen in het ge bied is de Perzische Golf vooral de uitgang naar de wereldzeeën. Elk van hen (Irak, Perzië en Saoedi-Arabië) probeert deze te controleren. Ze worden daarbij ge steund door hun respectievelijke beschermers. Rusland en Amerika. Vooral Perzië en Irak dreiger. el kaar in de haren te vliegen over de controle van de ingang tot de zeearm. Saoedi-Arabië doet op zijn beurt moeite meester te blijven op het Arabische schiereiland door ijverig guerrillabewegingen te bestrijden en de enige zogenaamde progres sieve regering op het schiereiland, Zuid-Jemen, om zeep te hel pen. Dit om mogelijke infiltratie van Irak te voorkomen, en daar door de noodzaak van Perzische hulp overbodig te maken. Maar ondanks de acties van Saoedi- Arabië, neemt vanuit Zuid-Jemen een door China geïnspireerde guerrilla toe, als het ware Perzië uitnodigend tot militair ingrijpen. Egypte heeft na de laatste machtswisseling veel minder sym pathie voor Rusland. Door het stagneren van de onderhandelin gen met Israël kan Amerika de plaats van Moskou niet overne men. Egypte verwijt Amerika zelfs weer met meer nadruk dat. het Midden-Oosten via Israël wil do mineren. Om tussen het heen en weer schippperen van de super machten uit te komen zoekt Egypte toenadering tot Europa. Speciaal in het geval van de Per zische Golf ontstaat een samen vallen van belangen met de En gelse positie. Engelse steun in de wereldpolitiek tegen Israël is zeer welkom en samenwerking in de Perzische Golf kan voorlopig voor delen hebben. Op die manier krijgt Cairo kans om via Engeland eindelijk directe invloed te krijgen in de oliebron nen van de Arabische wereld. Een poging die tijdens de oorlog in Jemen mislukte. Die invloed is te meer belangrijk door de bouw van de Egyptische oliepijpleiding. Om deze in de toe komst rendabel te kunnen blijven maken moet er voldoende olie voor transport door de leiding be schikbaar zijn. Zo mogelijk moet worden voorkomen dat een concur rerende olieleiding door Ameri kaanse maatschappijen wordt aangelegd bulten Arabisch gebied, Middellandse Zee. In het geheel van tegengestelde krachten die zeggenschap in de Perzische Golf wensen komt de onenigheid van de plaatselijke sjeiks aan de Verdragskust niet op de laatste plaats. Zij vermoeden weliswaar de gevaren van een machtsstrijd, maar kunnen nie\ helemaal zien wat er gaande is. Zij wijten de nog ondergrondse spanningen aan de al lang be staande persoonlijke afkeer tegen over hun collega's. Door hun on enigheid maken zij een gericht be leid van de grote Arabische mo gendheden bijna onmogelijk. De sjeiks van de Verdragskust vormen weliswaar het grootste probleem voor de Britse politiek in de Perzische Golf, maar de re gering in Londen heeft Kook weinig gedaan om dat te voorkomen. D Britse diplomatie lijkt bij de po gingen haar plannen uit te voe ren, er zonder meer van te zijn uitgegaan dat de sjeiks hun, wat Londen ziet als kleinzielige bezwa ren, aan de kant zouden zetten Vooral omdat er in het naburige Oman en Muscate ultra-linkse guerrillastrijders actief waren, die de liquidatie van de vorstendom men nastreefden. Londen ver wachtte dat dit de heersers wel tot ernstig nadenken zou aanzet ten. Bij dit uitgangspunt werd bij voorbaat te weinig rekening ge houden met de aantrekkingskracht van andere grote mogendheden en met het effect wat het dalend prestige van Engeland op de sjeiks zou hebben. De sjeiks hebben kunnen zien dat andere mogend heden de plaats innamen van En geland. Zij vreesden dat zij het na vertrek van de Britten wel eens met die nieuwe bemoeials aan de stok kunnen krijgen als zij steeds maar weer naar Londen bleven luisteren. Die vrees heeft 'n grote invloed gehad op him hou- IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIillllllllllllllii Door Herman Rolfes lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll ding. Omdat de sjeiks elkaar we derzijds trachten uit te rangeren krijgt deze angst nog een nieuwe dimensie. Bij de laatste Britse po ging om de federatie van de grond te krijgen kwam dat nog eens duidelijk naar voren. Bahrein eiste in het door Engeland voorge stelde samenwerkingsverband een systeem van vertegenwoordiging naar het aantal inwoners per sjeikdom. Met zijn 182.000 onder danen zou Sjeik Isa bin Soelman al-Khalifa zeker zijn acht colle ga's kunnen overheersen. Samen kwamen die niet verder dan 290.000 inwoners. Bahrein is bovendien het meest ontwikkeld, eensdeels door het feit dat de Britse gouverneur voor de Verdragsstaten er woont, maar vooral omdat vanouds de olie via zijn haven wordt getransporteerd. Een federatie onder leiding van Bahrein zou in de Perzische Golf een onafhankelijke positie kunnen gaan innemen, noodzakelijk voor het consolideren van de Britse in vloed, zo redeneerde Londen. Er waren bovendien nauwe banden met Koeweit. Dat zinde Saoedi-A rabië en Perzië niet. Qatar zag zich hierdoor gesterkt en weigerde de federatie op de voorgestelde basis. Met 100.000 inwoners zou dit kleine schiereiland minder belang rijk worden dan zijn buurman. Afgezien nog van de onenigheid tussen Bahrein en Qatar waren er nog andere conflicten. Zo vond Aboe Dhabi dat rijkdom zeker zo veel waard is al het aantal inwo ners. Aboe Dhabi heeft verhou dingsgewijs zeer hoge olieinkom sten. Voor de 55.000 inwoners komt dit Jaar ongeveer 840 mil joen gulden aan royalties binnen! Aboe Dhabi claimt dan ook trots het rijkste land ter wereld te zijn. Op deze tegenstellingen is de fe deratie van alle Engelse gebieden in de Perzische Golf afgeknapt. Bahrein heeft zichzelf zelfstandig verklaard, inmiddels gevolgd door Qatar. Van de zeven overblijvende vor stendommen hebben zich er zes verenigd onder aantrekkingskracht van het vele geld van Aboe Dhabi. Alleen Ras el-Chaima weet nog niet wat te doen. De verzuurde heerser daar, die nog wacht op de zegen van Allah in de vorm van olievondsten denkt een slim spel met Perzië te kunnen spelen. Ras el Chaima heeft naar Arabische begrippen de soevereiniteit over twee strategisch belangrijke eilandjes in de Perzische Golf, die de Sjah van Perzië opeist. Door te lonken naar Perzisch geld houdt dit staatje intussen de mo gelijke zelfstandigverklaring van de gekortwiekte federatie op, dat ligt helemaal in de lijn van Perzië om de Britse invloed te ondermij nen. Wat echter weer de woede opwekt van Arabische landen die vrezen dat Perzië dan toch min of meer "legaal" vaste voet op Ara bisch grondgebied krijgt. Vuur Vormt het mislukken van de fede ratie bij de grote belangstelling van buiten al 'n gevaarlijke bedrei ging voor de positie van elke lei der, 't wordt spelen met vuuï door dat er binnen het gebied grote so ciale ontevredenheid bestaat. Niet alle sjeiks hebben evenveel olie. Naast inmense weelde bestaat er ook beschamende armoede. Boven dien is de rijkdom nog van zeer recente datum. Het betekent daar om nog lang geen ontwikkeling. Vooral de oudere generatie voelt zich helemaal niet zo gelukkig met de grote rijkdom en de ver antwoording die daaruit voort vloeit. Dit komt o.m. tot uiting doordat velen enkele malen per jaar hun grote en luchtgekoelde huis ruilen voor de hete woestijn en het pri mitieve leven in een hunkering naar het vroegere nomadenbe staan. In dezelfde sfeer ligt de woede van de vorige sjeik van het nu rijke Aboe Dhabi. die toen bleek dat er in zijn gebied door de Engelsen olie werd gevonden en hij daarvoor veel geld moest accepteren, de grote pakken bank biljetten dan ook eerst onder zijn eigen bed gooide. Dat alleen was de garantie, dat grote aantallen buitenlanders, die voor dat vele geld het land zouden komen ont wikkelen, wegbleven. Nadat de Britten het waterdichte contract over de concessies op zak hadden, werd deze sjeik in 1966 door en paleisrevolutie met behulp van de Engelsen opzij gezet door zijn broer. Nu is ook in Aboe Dhabi ontwikkeling een grote mode. Naar het voorbeeld van de Euro pese welvaartsstaat zijn onderwijs en medische voorzieningen gratis, terwijl de bevolking rijk is gewor den door schenkingen. De korte periode waarin deze ver andering is doorgevoerd heeft een nieuw ernstig probleem opgeroe pen, De jonge mensen gaan wel naar school en dragen smetteloze kleren maar zij voelen er weinig voor zich werkelijke Inspanning te getroosten voor studie. Zij zijn immers rijk en ook met alleen la gere opleiding wacht een goede positie in overheidskanto'ren. Dat geeft hun naast het geld de nodige „status". Gevolg is uiter aard dat de regeringsbureaus overbevolkt zijn, maar zonder werken derhalve vol van verveling. Die kan niet worden afgereageerd. De snelheid van de nieuwste sport wagen is na een paar dagen niet meer opwindend. Terwijl een uitje naar het luxe en avontuurlijke Beiroet ophoudt bekoorlijk te zijn, omdat het de achterlijkheid van eigen land onderstreept. Vreemd Afgezien van het ontstaan van ontevredenheid en vervreemding van eigen omgeving bij de auto- toohtone bevolking na de toevloed van 't oliegeld, door de mode van snelle ontwikkeling werden zoveel buitenlandse arbeidskrachten aan getrokken, van specialist tot werk man, dat sprake is van een im port van een wezensvreemde be volkingsgroep, waardoor een direc te reden tot irritatie en bedreiging is ontstaan. In Aboe Dhabi bijvoorbeeld vor men buitenlanders al meer dan de helft van de inwoners. Door het verschil in niveau en de verhou ding van meester en knecht (resp. dus de echte onderdanen van de sjeik en de buitenlanders) is de verstandhouding tussen de beide groepen niet erg vriendelijk. Dit temeer omdat bij langdurig ver blijf de buitenlandse arbeidskrach ten de Perzische Golf als hun de finitieve woongebied zien en dan tevens invloed willen uitoefenen op het binnenlandse beleid. De irritatie over de onmogelijk heid van him verlangen is des te ontvlambaarder, omdat het naast Perzen merendeels andere Arabie ren zijn: Palestijnen, Egyptenaren, Irakezen, Syriërs. Kritiek op de regering "thuis" ten spijt zijn zij toch voorstander van een moder ner beleid. Deze ontevredenheid schept een direct veiligheidsprobleem voor de sjeiks in eigen land. Zodra de re geringen in Bagdad, Damascus of Cairo de tijd rijp achten voor in grijpen zijn deze in staat met eenvoudige middelen hun eigen on derdanen in de gebieden aan dl Perzische Golf tot opstand aan tl zetten. De vorsten hebben nauwej lijks middelen zich hiertegen tl beschermen. Naast de controlemo gelijkheden, die de structuur van een bedoeïnenmaatschappij biedt, hebben zij zelfs nog geen goed ge» trainde politiemacht. Het gevaar van de komst van veel buitenlanders voor de binnenland se veiligheid is vooral na het opkoi men van de Palestijnse comman do's onderkend. Met behulp vafi de Engelsen en de oliemaatschap pijen zijn de sjeiks er toe overge< gaan elke Arabier met duidelijk* politieke sympathieën te bannen) In plaats van het aantrekken vaij "Arabische broeders" wordt nu vaak de voorkeur gegeven aan In» diërs of Pakistanen, die buiten di politieke belangenstrijd van d< Arabische wereld staan. Uitwerkinj Het type veiligheidsmaatregelei roept bijna noodzakelijk een ave rechtse uitwerking op, ook a neemt in eerste instantie binner het gebied de kans op onrust af Het bannen van Arabieren wexi namelijk extra-irritatie op van d< regeringen in Caïro, Damascus ei Bagdad, die gevoegd moet worden bij de al bestaande politieke af keer. Met het uitbannen van Egyptische, Syrische of Iraaksi werkkrachten in de Perzische Goll verminderen ook de inkomsten in harde valuta van de moederlan den. Een deel van het verdiend* geld werd namelijk overgemaakt naar familie. Het verminderen van die inkom sten geeft in de armere Arabische landen een concretere basis aan de vrees dat zij uiteindelijk buiten de olierijkdom van de "Grote Ara bische natie" worden gehouden. De belangstelling in de politieke ontwikkeling in de Perzische Golf vanuit Cairo of Damascus neemt daardoor toe en ook de neiging om de officiële invloed uit te brei den, hetzij via druk op de sjeiks, hetzij via het stimuleren van machtswisselingen. Omdat Engeland ondanks dit al toch zijn invloed in de Verdrags kust van de Perzische Golf pro beert te consolideren en de pogin gen om te laat ingeziqne vergis singen te herstellen zijn mislukt, is ook de regering in Londen ge dwongen het spel mee te spelen. De oorspronkelijk slim uitgedachte politiek om zonder de stationering van een te duur geoordeeld leger een vinger in de pap te behouden, lijkt niet alleen volledig te zijn mislukt, maar dreigt van het eens gezaghebbende Engeland een speelbal te maken in de ondoor zichtige machtsstrijd tussen da Arabieren onderling en tussen Arabieren en Israëliërs. iSJARDZJA: rFOEOZJËIRAr

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 8