Ruim 50.000 betogers op CT71 Werknemers vaak met geringe loonstijging eens De nek van De Zeeuw en de open partij Ujeenkomst voortijdig afgebroken uit vrees voor ongelukken MAN BEKENT MOORD OP EIGEN ZOON >i)AG 30 NOVEMBER 1971 AN VEEN, GA HEEN, VAN VEEN, GA HEEN" zongen 0 mensen in galmende tonen. Even later deed minister Veen dat. Via trapjes en over het podium verdween hy Ie Utrechtse Irenehal, samen met staatssecretaris Schelf- Het was weinig meer dan een vlucht. De massa onder- i trs, ouders, studenten en leerlingen kolkten in de hal nog na met al hun spandoeken, zoals zij eerder onheilspellend >n opgerukt naar de plek waar de minister zat. „Onder- protest '71" demonstreerde dat een demonstratie niet ge- kan verlopen als de duizenden aanwezigen weten dat 'j loor hun gekozen zondebok present is. 5 se bijeenkomst moest voortijdig ?n afgebroken, omdat gevreesd voor ongelukken. Dit gebeurde meer op dringend verzoek van j [rechtse politie. laat me niet nerveus maken wie dan ook" zei de minister in x[geïmproviseerd gesprek na zijn ht uit de zaak. Hij beschuldig- et zoveel woorden de onderwijs- jties ervan wel te proteste- ma&r niet te zorgen voor „een .tieve inbreng". Dat sloeg op lem aangeboden manifest met :eks eisen: „Geen beleid op ba- een verlanglijstje," zei hij. Sinterklazen, militair gecom- :rd door een Piet, draafden die aanbieding op. De minister van hen ook een roe, een 'arken en een zak pepernoten, viermaal een waarsohuwende onder de neus. sk Elfferich symboliek van het spaarvar- was onduidelijk; het was leeg, i deze verslaggever kan vast en, toen hij het ding door toe omstandigheden naar Den :enfe vervoerde. De minister betoog- elf na de chaos niets anders dan hij enerzijds met een lege rijks- rpot zit en anderzijds evenzeer iedereen goed en gedemocrati- d onderwijs wenst. Maareerst ren en dan pas een werkelijk prwijl hij die woorden sprak er ook buiten de Irenehal nog i gaande. Volgens schattingen i de politie hadden er nog 15.000 onstranten buiten de volle hal j aan. Zij formeerden een spon- betoging, die het Utrechtse sverkeer ontwrichtte en die uit- dde op een kazerneterrein. Maar het verkeersplein Oudenrijn zat treeks die tijd. halverwege de ld, volkomen verstopt door de :eersgolf van Onderwijsprotest emonstratie - voorzitter E. Steen ten noemde het naar opkomst de itste demonstratie die Nederland '45 had beleefd. Persoonlijk hij de door de schreeuwende, lende en opdringende massa ver laakte voortijdige beëindiging negatiefs. Slechts de eerste [ekster had haar rede kunnen [aken; de enkelen die het na |r probeerden, moesten zwichten r het rumoer. Daarbij was ook Iv-voorzitter J. Lanser. die van sprekerskorps nog de meeste er- Ing met massale bijeenkomsten I. Desondanks noemde hij het lu te publiek groots. Hij vond de enkomst bijzonder geslaagd. „We ben met deze massa mensen re- [ng, parlement en bevolking ge- fronteerd met een grote proble- ,iek en dat jvas de bedoeling," zei ïeer Lanser. e heer C. Laban. onderwijsspe- Lst van de PvdA-tweede kamer- noemde de demonstratie ek en de eisen volstrekt redelijk, (t is een passend protest geweest antwoord op een begroting, die rijpend een democratiseringspro- in het onderwijs tracht af te Idea". a de toespraken van de organi- oren kwam uiteraard om de an- e zin kritiek op kabinet, minister departement voor. Elk van die verwijzingen veroorzaakte hevig ge loei, gefluit, boegeroep of de gezon gen wens „Van Veen, ga heen". Toen een half uur na de start van de de monstratie dranghekken werden doorbroken en vele honderden op drongen naar de gereserveerde plaatsen van minister en andere genodigden, zag het er enkele malen angstig uit. Aanwezige politici als de socialisten Den Uyl, Masman en Laban en de PSP'er v. d. Spek wer den van him plaatsen verdreven. Toen een over de hekken geklom men Jongeman op een stoel pal ach ter de minister de menigte ging staan dirigeren, naderde het breek punt van de bijeenkomst. NW-be stuurders begeleidden hun gast en zijn metgezellen langs omwegen naar een uitgang. Hij moest zelfs over de instrumenten van de beat- band heen. Terwijl de minister ver dween bleef Steenbergen op het po dium achter: „Dat voelde ik als mijn plicht" zei hij er later van. „ik moest dat tot een einde leiden". Steenbergen (voorzitter van de „algemene" onderwijzers en lid van de Eerste Kamer) wilde na. afloop wel voorspellen, dat de minister over enkele weken bij de begrotingsbe handeling enkele concessies zal doen „Dat schoolgeld voor alle voortgezet onderwijs zie ik niet doorgaan en de voorgestelde vergroting van de klas sen in het lager beroepsonderwijs zal wel worden ingetrokken. Daarop heb ik mede enige hoop nu de KVP- fractieleider zich heeft uitgespro ken tegen de schoolgeldheffing en tegen verhoging van de defensielas- ten". Om tien uur was de hal vrijwel verlaten. Ook door de man die de hele avond had gelopen met zijn eenmansspandoek waarop stond: „En deze ezel stemde nog op Drees ook". ALKMAAR (ANP) De 30-Jari- ge onderwijzer J. C. S. uit Graft (N.H.) wordt ervan verdacht ruim vijf jaar geelden zijn pas geboren zoontje te hebben laten overlijden door de baby de nodige verzorging te onthouden. Het lijkje had hij na derhand verbrand. Verdachte, die een bekentenis heeft afgelegd, is aangehouden en inmiddels aan de of ficier van Justitie in Alkmaar voor geleid. Volgens zijn verklaring was hij tot zijn daad gekomen omdat hij zich schaamde over het feit, dat het kind was geboren uit zijn niet ker kelijk bevestigde huwelijk. Verdach te en zijn vrouw zijn beiden rooms- katholiek. Hun huwelijk was wel wettelijk gesloten. Volgens de rijks politie was .gewetensnood" er de oorzaak van dat de zaak aan het licht kwam. Kado-plaat! die heel speciale LP MINORIETEN FESTIML kost maar 10,- ADVERTENTIE Kado-plaat! die heel speciale LP MINORIETEN FESTIML kost maar 10,- Amsterdams water smaakt beter AMSTERDAM (ANP) Een steekproef, die het instituut voor marktonderzoek en marketingadvie zen „interview" NV in de hoofdstad vorige week onder 100 Amster damse en 100 Rotterdamse huisvrou wen heeft gehouden naar de smaak van het water in beide steden, heeft volgens het instituut een dui delijke "overwinning" voor het Am sterdamse water opgeleverd. De huisvrouwen, die thuis werden on dervraagd proefden twee soorten water zonder dat zij wisten om welke soorten water het ging. Het bleek dat in 2/3 van de geval len het Amsterdamse water werd gekozen. Twintig procent koos het Rotterdamse water en 15% had geen voorkeur. De voorkeur voor het Amsterdamse water is wat groter bij de Amsterdamse huisvrouwen, dan bij haar Rotterdamse zusters, maar ook bij de laatste groep wetd in de meerderheid der gevallen (n.l. het Amsterdamse water geko- De Amerikaanse dichter James Dickey heeft een hoge Franse lite raire prijs gewonnen met zijn eerste novelle „Deliverance", dat het vorig Jaar in de V.S. is uitgekomen. Hij kreeg de Medicis-prijs voor de beste buitenlandse novelle. De prijs is toegekend door een commissie van Journalisten van kunstredacties. De Prix Medicis voor een Franse roman werd toegekend aan Pascal Laine voor ,4'Irrevolution" en de Prix Femina aan Angelo Reinaldi Atlantes". Het verwachte applaus is niet uit gebleven in Rotterdam: de KVP heeft haar nieuwe voorzitter dr. Dlck de Zeeuw met de gebruikelij ke staande ovatie binnengehaald. Dat er niet gezongen is ditmaal moet waarschijnlijk worden toege schreven aan de angst, dat het misschien niet eenstemmig genoeg zou klinken. Een op de vijf KVP-ers, die zaterdag de feestzaal van de Rotterdamse Doelen vul den, moest immers in staat wor den geacht een valse noot te pro duceren. Want in die verhouding ongeveer zette een deel van de partijraad zich af tegen de kandidatuur-De Zeeuw. Door Kees de Bruin Ongeveer 20 procent van de stem gerechtigde afgevaardigden gaf onomwonden van af het spreekge stoelte of later beschermd door de anonimiteit van een schriftelijke stemming te kennen niets te voelen voor een voorzitter, die van hun oude. vertrouwde KVP een „open partij" wil maken. Die een programma nastreeft, dat zowel op christelijke als op niet-christe- lijke, humanistische grondslagen steunt. Die tenslotte, in hier en daar nogal hoog opgenomen inter views vóór zijn verkiezing al zo definitief over een nieuwe koers had gesproken, dat het Jaren ge hanteerde enerzijds-anderzij ds- principe er door in de verdrukking dreigde te raken. Van zo'n voor zitter moesten deze verontruste KVP-ers met de nadruk op de K niets hebben. Nog voor hij echter toch met 87 van de 108 uitgebrachte stemmen werd gekozen als nieuwe voorzit ter. diende dr. De Zeeuw de spre- I kers al van repliek. Hij was blij Peiling economische verwachtingen: )EN HAAG (ANP) Van de door het Nederlands Instituut publieke opinie en het Markt- derzoek (NIPO) in opdracht van Verbond van Nederlandse On- rnemingen ondervraagde in loon- inst zijnde mannen, meent acht- n procent dat het in ons land vol- nd Jaar goed zal gaan. Eenentach- procent meent dat het niet goed gaan. Achtentachtig procent der idervraagden meent dat er in 1972 eer werkloosheid zal zijn. Wat het eigen inkomen aangaat in 172 verwacht 32 procent een inko- ensstijging gelijk aan de prljsstij- tigen, vijftien procent verwacht it het inkomen meer omhoog zal tan dan de prijzen, 52 procent ver acht dat het inkomen minder om oog zal gaan dan de prijzen. Vijfenzeventig procent wil genoe- ?n nemen met een inkomensstij ging die gelijk is aan de prijsstijgin gen, vijfentwintig procent wil daar mee geen genoegen nemen. Aldus enige uitkomsten van de peiling die in de periode van 10 tot en met 13 november Jl. steeksproefs- gewijs over het gehele land is ver richt. De ondervraagden hebben, aan de hand van een lijst met acht daar op genoemde mogelijkheden van factoren die een ongunstige invloed op het economische leven uitoefenen als volgt geantwoord (waarbij moet worden aangetekend dat er soms meer dan één antwoord werd gege ven, zodat het totale percentage ook hoger is dan honderd) Zestig procent meent dat toene mende werkloosheid, minder vraag naar arbeiders, een ongunstige in vloed heeft, 48 procent geeft slui tingen van bedrijven daarvoor aan; 45 procent geeft inflatie de schuld, 44 procent tehoge prijzen en Neder land te duur in vergelijking met bui tenlandse concurrentie; 37 procent noemt regeringsmaatregelen en be zuinigingen; 35 procent geeft op- loonkosten te hoog. te hoge lonen, 24 procent noemt fusies tussen be drijven en 8 procent „nog andere dingen". Het in veler ogen waarschijnlijk opmerkelijk hoge percentage (75) bevestigende antwoorden op de vraag of men in het komende Jaar genoegen wil nemen met een inko mensverhoging die gelijk is aan de prijsstijgingen, zodat u er niet op vooruit maai" ook niet op achteruit gaat, moet, zo meent het NVV, wel worden gezien tegen de achtergrond van de verwachting van liefst 50 procent van de ondervraagden, dat men er wel degelijk op achteruit zal gaan. Voor hen is gelijkblyven dus al een meevallertje, aldus het NVV. Het voegt hieraan toe, dat het gevoel bij grote groepen vandebe- gevoel bij grote groepen van de be volking dat men er Jaar in Jaar uit niet beter op wordt op bijeenkom sten van de vakbeweging steeds naar voren komt. Relevant voor het opleveren van vergelijkingsmateriaal zou het NVV dan ook de vraag gevonden heb ben: bent u met de werkgevers-or ganisaties van mening dat u in 1971 een aanzienlijke welvaartsstijging ten deel is gevallen, die er door de overloop en incidentele verbeterin gen voor zorgt dat u er in 1972 on danks verdere prijsstijgingen ook nog op vooruit gaat? Het antwoord op die vraag, aldus het NVV, zou minstens even imposant zijn ge weest. met de kritiek, nou en of, want hij had haar tenslotte zelf uitge lokt. Bewust had hij immers in de weken vóór deze beslissende 27e no vember zijn nek erg ver uitgesto ken. Omdat de partij er recht op had te weten, wat zij aan hem had. En daarom was hij opzette lijk niet voorzichtig geweest! Ook dat klonk nog steeds stoer en onverzettelijk. Maar wie oren had om te luisteren kon toch tijdens diezelfde partijraad-vergadering al een beetje meer voorzichtigheid horen doorklinken. Dat hoeft geen schande te zijn: een politicus moet tenslotte ook, en vaak in de eerste plaats, Juist tacticus zijn. Maar het is wel het signaleren waard. Eigenlijk was het uitdeuken van al te grote butsen in het christe lijke vertrouwen al donderdag avond begonnen. Want toen mocht de op dat moment nog kandidaat-voorzitter in de politie ke zendtijd van de KVP via de radio een aantal geruststellende antwoorden geven op duidelijk met dat doel gestelde vragen. Een soort politiek scoren voor open doel, waarbij dr. De Zeeuw niets meer had te doen. dan de door voorlichter Antoine van den Wildenberg voor zijn voeten ge speelde rollertjes in het net te schieten. Zo van: „Er zyn twijfels gerezen over uw opstelling ten aanzien van de drie samenwerken de christendemocratische partij en. Hoe stelt u zich op achter die samenwerking?" Antwoord: „Ik ben erg blij, dat ik nu eens de gelegenheid krijg om mij heel duidelijk achter die sa menwerking op te stellen. Ik heb in interviews, althans zo ben ik dan geciteerd uit die interviews, wel eens de indruk gewekt, dat ik van deze samenwerking af wil. Niets is minder waar. Ik wil niet van die samenwerking af'. Centraal Zaterdag stond het thema van de „open partij" natuurlijk centraal. In de eerste grote rede, direct na de verkiezing door de nieuwe voorzitter uitgesproken, zou het, volgens de tevoren geschreven tekst moeten heten: „Op die par tij heb ik mijn hoop gevestigd Een partij met een program, die christenen aantrekt en niet-chris- tenen". De laatste zin werd echter „Een partij met een program, dat velen aantrekt". Het is misschien een kleinigheid, maar wel een opmerkelijke. Zoals ook een toevoeging van het woord „mogelijkerwijze" dat is in de zin „ik vermoed, dat de vormgeving van die openheid een partij inpli- ceert. die mogelijkerwijs naast het Evangelie ook andere inspiratie bronnen erkent en die dus niet exclusief christelijk is". Zo zouden er no g een aantal voorbeelden te citeren zijn. Maar dat zou overbodig zijn. En mis schien ook niet helemaal eerlijk Jegens een nieuwe partij-voorzit ter, die dan toch maar inderdaad al in een vroeg stadium kleur be kend heeft. Een politicus, aan wie nu even de tijd moet worden ge gund om zijn woorden waar te maken. Want tenslotte heeft hy zonder terughoudenheid gezegd, hoe hij denkt over de nieuwe partij, waarover in 1973 moet worden be slist en waarin de KVP vóór 1975 samen met ARP en CHU moet opgaan. Evenzeer als over de par tij „waartoe de KVP, als het sa mengaan met de anderen niet lukt, zich dan onmiddellijk zal omvormen". Dat zijn woorden hier en daar pijn hebben gedaan, is zaterdag nog eens duidelijk gebleken. En daarom mag men van de nieuwe KVP-voorzitter ook niet verwach- teb, dat hij nu direct al weer zijn nek zo ver zou uitsteken. Dat zou op provoceren lijken. En daarvoor lijkt dr. Dick de Zeeuw toch te veel de man, die inderdaad „een democratisch leider wil zijn, die uit de leden van de partij te voorschijn wil halen, wat er in hem leeft, opdat de partij tot een duidelijke keuze komt. Nochtans vond ik de reportage Een man ook, die oprecht wil pro beren tussen die verschillende naar boven komende opvattingen een brug te slaan. 0,71,o,o Zo op het oog lijkt de gisteravond gehouden massale demonstratie Onderwijsprotest '71 een grove mislukking. Slechts één van de vele toespraken tot het eind uitgesproken, de andere afge broken of helemaal niet uitge sproken, smadelijke vlucht be zorgd aan de als gast aanwe zige minister van Onderwijs. Dat alles door toedoen van een menigte die noch de mond wil de houden noch op zijn plaats wilde bltyven. Maar men mag het woord mislukking niet te snel uiten. Ook de minister hoedde zich ervoor na afloop. Hij sprak integendeel van een „omvangrijk ludiek gebeuren", waarvan hij onder de indruk was. Hij bracht de grote op komst en de gebeurtenissen zelfs in verband met „toene mende politieke en maatschap pelijke belangstelling". Als de tijd wat is verstreken, kan de constatering wel eens volgen dat de avond van de 29ste no vember 1971 het tegendeel van een mislukking werd: een suc ces. Wat is namelijk de situatie? In brede delen van het onder wijs heerst onrust en onbeha gen in allerlei vormen en gra den. Het reikt thans, nu de mensen wat mondiger worden, ook tot en met de consumenten van het onderwijs: de ouders en de leerlingen. Als bijna 50.000 van zulke betrokkenen lange reizen ondernemen in speciale bussen en treinen, dan voeren zij eikaars geprik- vertrekken zij al geprikkeld en keldheid onderweg nog extra op. Men kwam gisteravond een voudig zó geladen te Utrecht aan dat men zich wel móest uiten. Er mag niet worden gedacht dat de hal was gevuld met overwe gend jeugdigen. Integendeel. Het waren in doorsnee rustig geklede volwassenen. Die echter gretig grepen naar de klaar staande spandoeken („Bij Van Veen is een leerling twee uur minder waard") of er zélf had den meegebracht (,.De Kritise Auders Den Haag ijsen belijt met wijshijt"). De organisato ren hadden eenvoudig de gela den stemming van al deze mensen niet voorzien. Daarbij kan men zich overigens afvra gen of die in redelijkheid wel te voorzien was geweest. Gezien de eigen prognoses van de or ganisatoren had men al van een succes willen spreken als er 10.000 mensen waren geko men. Het werden er bijna vier maal zoveel. Laat staan dat men de stemming kon peilen. Dit neemt echter niet weg dat er drie strategische fouten zijn ge maakt bij de opzet van deze demonstratie. In de eerste plaats ontbraken een alles over heersende geluidsinstallatie, en een vaardig spreker om de massa tot luisteren te dwingen. In de tweede plaats was slechts het podium enigszins afge schermd. maar kon de massa vrijelijk bewegen door de gigan tische ruimte; personen, die vanaf een hoogte getuige wa ren, hebben met huiver de be weging gezien die er in de mas sa zat en die tot fatale gevolgen had kunnen leiden als men niet tijdig was gestopt. En de derde strategische fout is dat men in de huidige tijd niet meer straffeloos een grote mas sa kan samenbrengen in één ruimte met de persoon die door deze massa als hun zondebok wordt beschouwd. Deze laatste strategische fout is bovendien niet slechts door de organisa toren gemaakt, maar ook door de minister zelf. Hij geeft er vaak genoeg blijk van dat hij de zware ondertoon van onbe hagen onderkent. Daarom had hij. misschien eerder dan alle anderen dit effect moeten voor zien. 0'71 kan straks weleena geen grove mislukking blijken, maar het onbeholpen succes van duizenden om hun veront rusting te uiten. Dan blijft wel de kloof tussen de minister (met zijn redelijke betoog over economische omstandigheden en sociaal-culturele noodzake lijkheden) en de betrokkenen die dat betoog niet kunnen vol gen). Na gisteravond is die kloof oneindig veel groter. L. a NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Embojth umo/o um-aowua ou&o heen gaat

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7