Raad keurde beleid Menken niet af DEMOCRATISERING TROEF BU TROEF Per bus naar de politie ook Moties van wantrouwen en afkeuring haalden het niet Leids universitair team naar Indonesië jNieuwe abri's in Leiden film beter met BAUER DINSDAG 30 NOVEMBER 1971 LEIDEN LEIDEN De publieke tribune was gisteravond afgeladen. Reden: de PSP had een bus gehuurd waar mee voor gratis vervoer werd ge zorgd voor de Leidenaren uit Noord van en naar het stadhuis. De politie leek op het ergste te zijn voorberêid. Ze was tenminste met liefst vier rechercheurs in bur ger aanwezig in en rond de raads zaal. Een wel wat al te overdreven macht, voor een groep doodgewone burgers die nou wel eens met eigen ogen en oren wilden zien en horen wat al die raadsleden, die Je alleen maar uit de krant kent, te zeggen hadden over een probleem dat hun rechtstreeks raakt (huur verhoging) Ik vraag me wel af, of er wat is overgekomen van de politieke schermutselingen. Het oud-raadslid Door Henk de Kat Amptmeijer kwam naderhand van de publieke tribune „overwaaien" om te vertellen dat dat toch best was meegevallen: „Ze waren zie dend na afloop". Ze hebben heel goed begrepen dat ze bedonderd (hij drukte zich nog krachtige uit) wer den door Menken''. Het was inderdaad niet moeilijk om na te gaan waar de sympathie van „Noord" lag. PSP-er Wal- le mocht na zijn twee betogen een „open doekje" in ontvangst nemen. Wethouder Menken („er is een quantum lelijkheid over mij uitge strooid, maar ik ben ook maar een mens") kreeg een onderdrukt „boe" -geroep naar zijn hoofd. Ook mevrouw Van der Blom haal de zich eenmaal het ongenoegen van de publieke tribune op de hals, maar zij riep fae!r: „U kunt „boe" roepen zoveel als u wilt, wij hebben ons eigen standpunt en daar dur ven we voor uit te komen". Overi gens vonden Walle en zij elkaar beter dan ooit in him gemeen schappelijke strijd tegen de huidi ge regering. Met bewonderenswaardig geduld luisterden de bewoners van Noord naar het betoog van de wethouder en de daarop volgende reacties van een rijtje raadsleden. Maar toen eenmaal de koppen geteld gingen worden, hadden ze het gauw be keken. De wethouder won elk pleit. Nog vóór het laatste voorstel in stemming kwam, gingen de hoofd doeken al om en de jassen aan. Net aJls bij een voetbalwedstrijd - „nog een corner. Joh" bleven en kelen nog treuzelen tot de laatste stemuitslag, toen verdwenen ook zij in de al weer gereed staande bus. Ontgoocheld, naar Amptmeijer meedeelde. Amptmeijer („Wat Walle betreft kan ik zo voor hem in de raad terug komen, maar ik weet zelf nog niet of ik het doe") vond deze PSP-stunt wel dé manier om de bevolking bij de politiek te betrek ken. „Af en toe moest ik me wel omdraaien, om te vertellen tot wel ke partij de stenograaf behoorde Kuyper (D'66) bracht eveneens de stenografe in „opspraak". Hij vindt het licht in de raadszaal te schaars en neemt daarom altijd zijn eigen bureaulampje mee. En hij ge neert zich niet, zoals gisteren bleek, om op zijn knieën bij de stenogra fe onder tafel te kruipen om de stekker in het stopcontact te ste ken. Kuyper wist naderhand bij het licht van zijn lampje wel waar hij moest kijken, maar de stenografe op dat moment niet.. LEIDEN Het grootste deel van de Leidse gemeente raad heeft gisteravond wethouder Menken (huisvesting) niet laten vallen. Een door de PSP-er Walle ingediende motie van wantrouwen maakte geen schijn van kans. Bij aanvaarding ervan zou de wethouder tot aftreden zijn ver plicht. Minder verstrekkende gevolgen zou de motie van afkeuring hebben, maar dit protest tegen het beleid van wethouder Menken inzake de huurverhoging van ge meentewoningen haalde het evenmin. De PSP, D'66 en een verdeelde PvdA kreeg geen van de overige raadsleden mee, getuige de stemverhoudingen, die respec tievelijk uitvielen als 926 en I 421 De huurverhoging van de gemeen tewoningen vormde een van vorige week overgebleven agendapunt. Wethouder Menken, toen al fel be laagd over het feit dat hij een door de raad aanvaarde motie van 't oud raadslid Amptmeijer („geen huur verhoging als de gemeente-wo ning niet aan redelijke eisen voldoet") min of meer terzijde heeft geschoven, had uitstel gevraagd en verkregen voor nader overleg met de gemeentelijke woningstichting. Nodeloos, naar nu bleek bij na vraag door de KVP-er Driessen. Het bestuur der gemeentelijke woning stichting wilde namelijk niet praten, deelde de wethouder gisteren mee, omdat er geen punten van bespre king waren opgegeven. In antwoord op vorige week dooi de raad gemaakte opmerkingen, zei wethouder Menken onder meer, dat ook de woningen van de gemeente onder huurharmonisaitiewet moeten, vallen: „hier is eindelijk een minis ter die de moed heeft om scheve ver houdingen recht te trekken. „De huurharmonisatie is hard nodig ge bleken". Hij bestreed de uitlating van Walle, als zou de huurverhoging zonder meer worden doorgevoerd. De na tionale woningraad en de gemeente lijke woningstichting zijn om advies Daarnaast stelde hij, dat de huur harmonisatie niet zulke drastische gevolgen zal hebben als me vrouw Kerling (PvdA) vorige week had becijferd. De wethouder zei zich door deskundigen te hebben la ten verzekeren, dat een huis met een huidige hum-waarde van f60 over, drie jaar ten hoogste f90 zal doen. „Dat zijn dan de gewone huurver hogingen met daarbij inbegrepen de huurharmonisatie". Kopen De suggestie van Driessen om huurders in de gelegenheid te stellen hun vaak zelf opgeknapte ge meentewoning aan te kopen, wilde hij wel aan de woningstichting voor leggen. Bij de waardebepaling van het huis moet rekening worden ge houden met wat de bewoners er zelf aan hebben verspijkerd. De wethouder kantte zich tegen 'n tweeledige motie van het PAK (a. geen huurverhoging voor vooroor logse gemeentewoningen in Leiden en b. geen verhoging vóór de raad 'n duidelijk inzicht is verschaft in de woonkwaliteiten van de onderhavige huizen), die later met 17 tegen 18 stemmen zou worden verworpen. De uitzondering van de voor '40 ge bouwde gemeentewoningen zou scheve verhoudingen trekken ten opzichte van andere woningbouwver enigingen, aldus wethouder Menken. De gemeentelijke woningstichting zou tevens in één Jaar tijds f30.000 minder in het laatje krijgen. En omtrent het overzicht van de woon kwaliteit: „die komt bij de huurhar monisatie al duidelijk naar voren". Walle bleef daarna met de vraag zitten, of dit nu democratie is: een raad die eerst een motie (van Ampt meijer) met meerderheid van stem men aanvaardt maar vervolgens toe staat dat B en W de motie niet uit- Hij bleef bij zijn motie van wan trouwen. al zei hij in laatste instan tie daar nog wel een ..motie van er kenning" van te willen maken als de wethouder zich zou verenigen met de PAK-gedachten over de Vrijstel ling van huurverhoging voor de voor oorlogse huizen en het beloven van een kwaliteitsonderzoek. De wet houder ging hier evenwel niet op in. Redelijk Het prot.-chr. raadslid Lamers, noemde de huurverhoging „redelijk" „Het gaat hier om heel kleine bedra gen. De wijk (Noord) verkrot nog veel meer, als men er niet mee in stemt". Mevr. Kerling vond, dat wethouder Menken verstoppertje speelde achter de rug van de gemeentelijke woning stichting, waarvan zij zich afvroeg of deze beheersvorm nog wel deugt. In de verkoop van gemeentewoningen zag zij geen heil. Zij kondigde aan, dat het PAK deze week nog dieper op dit hele huur-vraagstuk zal ingaan en Indien mogelijk nog voor de begro tingsvergaderingen (die volgende week beginnen) met concrete voor stellen zal komen. De communiste mevrouw Van der Blom vroeg om een hearing voor de bewoners van Leiden Noord, tijdens welke bijeenkomst voorlichting zou moeten worden gegeven over de huurverhoging. Cornelissens (KVP) kwam ten slotte met wat hij noemde „een ver zoeningspoging": het voorstel om de Juridische vorm van de woningstich ting binnen vijf maanden nader te bekijken, waarna B en W met een rapport moeten komen. Daar schaar den raad én college zich achter. Voordat het huurharmonisatie- voorstel van de wethouder uiteinde lijk werd aangenomen (19 tegen 16) zei deze dat bij huurverhoging de ei gen verbeteringen van de huurder in aanmerking zullen worden genomen. Over de door de raad gelaakte ver waarlozing van de woningkartotheek „Destijds is aan de kartotheek veel te veel waarde gehecht. Het huidige sy steem van woning-waardebepaling van de kartotheek is niet bruikbaar. Er zijn vijf ambtenaren nodig die anderhalf jaar lang werk zullen, hebben om daar een goed systeem voor op te bouwen." Overigens is de woning-boek houding momenteel niet waardeloos, volgens de wethouder. De waardevolle gegevens worden straks bruikbaar bij het preventieve woningtoe zicht. Middernacht Na de afronding van deze huu'r- kwestie, restte niet veel tijd meer voor de overige punten van deze lande agende, zodat dan ook om mid dernacht moest worden besloten tot een extra bijeenkomst, die nog na der zal worden bekend gemaakt. Over de vestiging van eventuele nieuwe beroepsscholen sprak de raad zich nog niet uit, omdat het PAK de materie eerst in de commissie voor stadsontwikkeling wil bespreken. De regionale brandweer-regeling bleef eveneens „onbesproken" omdat de PvdA-er Van der Horst zich er erg boos over maakte dat de regeling niet eerst in de gewestraad aan de orde was gekomen, zoals was overeenge komen. Burgemeester Vis (tevens voorzit ter van de gewestraad) kon meede len, dat het bestuur van de gewest raad het onderwerp wegens tijd gebrek niet had willen opvoeren, maar verwees de zaak terug naar de LEIDEN Een kleine hon derd studenten marcheerden gis teren aan het eind van de mid dag van de academie aan het Rapenburg naar het universiteits gebouw aan het Stationsplein (op foto Holvast)De optocht was be doeld als protest tegen het zuinige Commissie voor beroepschriften LEIDEN In een openbare ver gadering van de commissie voor de beroepschriften, te houden a.s. vrij- om 3 uur in de kamer van bur gemeester en wethouders, zal wor den behandeld een namens Juffrouw A. W. M. Kruizinga inge steld beroep tegen de aanschrijving burgemeester en wethouders tot herstel van onderhoudsgebreken aan het haar in eigendom toebehorende perceel Boerhaavelaan 21, alhier. Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen te Hoornsterswaag K. Lammertsma, kandidaat te Amster dam. te Ridderkerk A. J. Timmer te Woudenberg, te Ridderkerk-Slikker veer P. J. Bos te Ameide, te We- kerom B. Haverkamp te Nij kerker- Geref. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Rijnsburg (voor mis sionaire diens op Curacao) D. Th. Vreugdenhil te Oldehove. die bedank oor Alkmaarbroek op Langen- dijk. Aangenomen naar Vlaardingen R. K. Wigboldus te Waardhuizen. Geref. Gemeenten Bedankt voor Borssele C. de Rid der te Nunspeet. onderwijsbeleid van de regering, zoals ook de meegedragen span doeken getuigden: „blijf met je poten van het onderwijsen „trek weg, die Brauw-slitier". Ook in andere universiteitssteden iverd gedemonstreerd. In het gebouw aan het Stations plein werden de studenten toege sproken door de voorzitter van de Leidse universiteitsraad. Dick Couprie. Hij hield exact hetzelfde betoog als vorige week tijdens de onderwijsbijeenkomst in de socië teit van Augustinus. n assenaarse politie doet goede vangst WASSENAAR De Wassenaarse politie heeft gisterochtend een voortvluchtige 30-jarige man aange houden, die indertijd te Amsterdam woonde. De man had een caféhou der te Amstelveen met een mes aan gevallen. Hij was voor de rechtbank te Amsterdam veroordeeld, doch in afwachting van de behandeling van zijn zaak in hoger beroep, vluchtte hij het land uit. Hij heeft enige tijd In Parijs gewoond. Sinds enkele da gen was hij ondergedoken bij zijn schoonouders in een villa te Wasse- De politie heeft met acht man de villa omsingeld terwijl nog eens acht man naar binnen gingen. Men ging zo voorzichtig mogelijk te werk, omdat de man die ook nog een straf van een week moet uitzitten voor overtreding van de vuurwapenwet, wellicht gewapend was. De po litie vond de man ten slotte in een schuilhoekje op de zolder. Zijn redevoering we)rd duidelijk te mild van toon bevonden door de meeste studenten. Couprie zei ook nu „niet zonder meer" nega tief te staan tegenover de lange- termijnplanning van De Braauw (op punten bijvoorbeeld als inte gratie hoger beroepsonderioijs en universiteit, studieduurverkor ting). Wél plaatste hij vraagte kens bij de maatregelen die mo menteel worden genomen (zoals collegegeldverhoging en bouw- stop) en die volgens hem zijn op gelegd door de dalende conjunc tuur. Couprie herhaalde zijn opmer king. dat als er bezuinigd moet worden, er eerder besnoeid moet worden op de universiteit, dan op kleuter-, lager- en middelbaar onderwijs. Het kan niet meer, dat je hier ongelimiteerd een neerzetten, terwijl er in Leiden prachtig chemie-complex kunt kleuterscholen zijn waarvan je niets eens de wc kunt doortrek ken". ADVERTENTIE LEIDEN Gisteren heeft de pre sident-curator van de Leidse univer siteit, prof. dr. P. Muntendam, tij dens een informele bijeenkomst af scheid genomen van de arts mej. M. v. d. Jongbloed en de socioloog drs. G. A. Vierstra, die a.s. donderdag naar Indonesië vertrekken als eerste medewerkers aan een vierjarig fa- mily-planning-p'roject. Aan dit project, dat deel uitmaakt in het universitaire projectpro gramma van de Nuffic (Netherlands Universities Foundation for interna tional cooperation) en wordt geleid door de Leidse hoogleraren prof. dr. A. Sikkel en prof. dr. J. D. Speek man, zal voorts worden meegewerkt door de sociologen mej. drs. A. C. L. Zuidberg. die medio januari naar In donesië vertrekt en de arts M. Ger ritsen, die begin juli van het vol gend jaar volgt. Het afscheid van mej. Jongbloed en de heer Vierstra, die respectieve lijk als medisch- en sociologisch teamleider zullen fungeren, wordt de laatste officiële daad van prof. Mun tendam in zijn functie van p'resident- curaitor. M.i.v. morgen houdt het col lege van curatoren van de Leidse universiteit op te bestaan en gaan de bestuursbevoegdheden over op de nieuwe bestuursorganen. Het project in Indonesië wordt uit gevoerd in samenwerking met de Universitas Indonesia te Djakarta. Als plaats voor het project is in autoriteiten voor het gebied van SeT- nauw overleg met de Indonesische pong gekozen op ongeveer 50 km. ten zuidwesten van Djakarta. In te genstelling tot andere gebieden van ADVERTENTIE Ford Escort 1100-1300 vanaf 6830,incl. btw. AUTOMOBIELBEDRIJF Rijnland N.V. v. d. Valk Boumanweg 71, Leiderdorp, telefoon 30325 Lammenschansplein 6, Leiden Telefoon 42451 LEIDEN De NZH gaat vier nieuwe abri's bij bushalteplaatsen in de stad neerzetten. Gisteren is begonnen met het plaatsen van twee schuilhuisjes op de vluchtheuvels langs de busbanen bij het station. Deze week zal de abri van de opgeheven halteplaats Boommarkt worden verplaatst naar de Saffierstraat in het Morskwar- tier. Zo gauw mogelijk, in elk geval vóór Kerstmis, komt een nieuwe abri op de „Sint Jorisboulevard" aan de kant van de voormalige Krauwel- steeg (bioscoop). Overigens staan er in Leiden mo menteel 49 schuilhuisjes van de NZH. Dat worden er nu 52. Ze kos ten gemiddeld zo'n f 3.500 per stuk. Java is family-planning hier nog niet geïntroduceerd. Het gebied omvat vijftien dessa's met in totaal ongeveer 50.000 inwo ners. Het project heeft ten doel een bijdrage te leveren aan het in 1969 door Indonesië opgestelde vijfjaren plan voor family-planning. Eerst met taxi, toen toch met de eigen auto DEN HAAG Een 25-Jari- ge chauffeur uit Oegstgeest had het aanvankelijk niet zo onverstan dig gedaan, toen hij na een dans avondje met het nodige bier omspoeld, huiswaards keerde. Dat deed hij per taxi. Eenmaal thuis ging hij er met zijn eigen auto op uit. Het bier deed zijn werk bij het besturen hetgeen bete kende, dat de bestuurder le volle weg- breedte nodig liad en daardoor de aandacht van de bemanning van een politieauto trok. Die had geen moei te om vast testellen wat er aan ha perde, want de chauffeur maakte dit ook duidelijk door aan het schelden te slaan. „Dat is een overdreven verhaal", vond de chauffeur, die voor de Haagse politierechter verscheen. De officier vorderde f 250 boete, een jaar intrekking rybewys, en twee weken gevangenisstraf voorwaardelijk. De verdediger betwijfelde het of al les een gevolg van de drank was ge weest. Het vonnis werd twee weken gevan genisstraf voorwaardelijk, een Jaar intrekken van het rijbewijs waar van zes maanden voorwaarde lijk. (ADVERTENTIE) LEIDEN Het vormingscentrum voor jongeren van 17-25 jaar, Troef, heeft zijn Jaarlijks terugkerende weekend gehouden in De Witte Raaf in Noordwijkerhout. Ditmaal was het thema "Democratisering troef". De hele zaak was voorbereid door commissie, bestaande uit deelne mers. samen met de staf. Uit de inleiding op het thema door de voorzitter van het bestuur, Jo Na- buurs, kwamen als zwakheden van de huidige structuur naar voren: de koöptatie binnen het bestuur, het ontbreken van stemrecht voor de staf in de bestuursvergaderingen en het niet demokratisch gekozen zijn van de 2 afgevaardigden van de deelnemers in het bestuur. Vervolgens werden door de aanwe zigen discussiegroepen geformeerd. Deze groepen stelden aan de hand van verkregen informatie over de reeële begroting een alternatieve be groting op. In de later gehouden ple naire vergadering werden de ver schillende alternatieve begrotingen met elkaar vergeleken. Opvallend hierbij was dat de meeste aanwe zigen op die posten, waar werk over genomen zou kunnen worden door vrij willigers, wilden bezuinigen. De pos ten die betrekking hebben op aktivl- teiten en materialen, wilden de meesten verhogen. In een later geënsceneerde "be stuursvergadering" moesten de "voorzitter" en de "penningmees ter" hun zetels ter beschikking stel len, omdat er binnen het bestuur on enigheid bestond. De "staf" vorm de een hechte, solidaire groep, die ondanks haar handicap van het niet bezitten van stemrecht de zaak op de spits wist te drijven. Uit het hele rollenspel kwamen trouwens de zwakke plekken van de huidige orga nisatievorm duidelijk naar voren. Dat konstateerden de aanwezigen bij de evaluatie op zondagmiddag. Naar aanleiding van deze evaluatie werd een kommissie gekozen, die al gauw met enkele alternatieve organi satie-modellen op de proppen kwam. Weliswaar in grote lijnen, maar de aanwezigen besloten de kommissie meer tijd te gunnen om die model len verder uit te werken. Verder kreeg de kommissie de opdracht mee enkele hearings op korte ter mijn te organiseren, en haar plan nen te publiceren in de Informatie krant van Troef en het Kreatief Sen trum, zodat iedere betrokkene bij Troef de kans krijgt te reageren. Gedurende het weekend mag dan druk gediscussieerd zijn, dat wil ze ker niet zeggen dat het aan gezel ligheid of meer nog aan sfeer ontbroken zou hebben. Dat bleek al gauw toen het programma-onder deel Huppeldepupgeopend werd door de groep "Lotus". Zij bracht de beste wensen over van de kameraden van het Kreatief Sen trum. Deze vriendendaad werd met veel applaus ontvangen. "Hup peldepup" onthulde verder welke verborgen talenten, van groot tot klein, er in Troef schuilen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3