Bijbel best verkochte in wereld boek Generaal b.d. J. B. Ludwig: Hervormde synode op gevaarlijk terrein BAZAAR IN "ONS HUIS" Advent Extra synode Kerkdiensten Leiden en omgeving PAGINA 8 LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 27 NOVEMBER 1971 Bijbelgenootschappen kunnen niet aan vraag voldoen Eén van de opmerkelijkste ontwikkelingen van de laatste jaren is het feit, dat de belangstelling voor de bijbel in geheel de wereld zo snel toeneemt. Zo komt uit de VS het bericht, dat in New York het dertig miljoenste exemplaar van een eigen tijdse vertaling van het Nieuwe Testament is verkocht. Vijf jaar geleden kwam het Ame rikaanse Bijbelgenootschap met de ze uitgave op de markt onder de ti tel „Gods woord voor moderne men sen". De verkoop werd in deze vijf Jaar zo'n succes, dat het "wereldre cord voor het best verkochte boek" in de VS werd gebroken. Het boek stond op naam van de Amerikaanse kinderarts Benjamin Spock, droeg tot titel "Baby- en kin dervoeding" en stond tot nu toe als onbetwistbare bestseller genoteerd. De Amerikaanse bijbeluitgave heeft het boek van Spock naar de tweede plaats verdrongen. Een ander bericht, waaruit de leesdichtheid van de bijbel blijkt, komt van de zijde van de Wereld bond van Bijbelgenootschappen. De ze Bond heeft voor het komende jaar een begroting goedgekeurd, die hoger ligt dan ooit tevoren. Het staat nu reeds vast. dat de bijbelge nootschappen niet aan de vraag naar bijbels in de wereld zullen kunnen voldoen. Projecten, die bijna zes miljoen gulden zouden hebben ge vergd, moesten worden geschrapt. De bijbelgenootschappen, die ge holpen moeten worden, vroegen om meer dan 31 miljoen gulden steun voor het komend jaar. De bijbelge nootschappen die bijdragen aan het wereldbudget konden echter maar 25.7 miljoen gulden opbrengen. Het gevolg was, dat de begrotingen van bijbelgenootschappen in de Derde Wereld op tal van punten besnoeid moesten worden. Rijke landen Toch gaan de bijbelgenootschap pen op twee punten hun uiterste krachten inspannen. Omdat de vraag naar bijbels met de dag gloeit, maar in de Derde Wereld bijbels on der de kostprijs verkocht moeten worden om ze binnen het financiële bereik van de mensen te brengen, bijbels onverwacht zo groot dat alle beschikbare bijbels uitver kocht raken en nieuwe gedrukt moe ten worden. Voor dergelijke plotse linge noden reserveert de nieuwe be- DEN HAAG „Door adhesie te betuigen aan het voorstel van hel Interkerkelijk Vredesberaad om de regering te verzoeken de mogelijkhe den tot dienstweigering uit te brei den. heeft de Hervormde Synode zich op een bijzonder gevaarlijk ter rein gegeven". Aldus de conclusie van de secretaris van de Hervormde secte kerk en krijgsmacht, generaal b. d. J. B. Ludwig in een artikel in het hervormde blad „Woord en Dienst", waarin hij zijn bezwaren tegen het in Juni J.l. genomen sy nodebesluit uiteenzet. De Hervormde Synode heeft zich achter een voorstel van het Inter kerkelijk Vredesberaad gesteld (evenals de Nederlandse bisschop pen) om de wet gewetensbezwaren militaire dienst zodanig uit te brei den, dat behalve godsdienstige of ze delijke bezwaren ook een politieke standpuntbepaling erkenning ver- dienst als grond voor een gewetens beslissing om dienst te weigeren. De autonome mening van het in dividu wordt dan beslissend. Zijn politieke zienswijze is bepalend voor het standpunt dat een aanstaand dienstplichtige gaat innemen ten op zichte van de overheid. Het is be kend dat dit standpunt van de auto- i veld wint. Maar de kerk mag hier niet voor zwichten, aldus generaal b.d. Ludwig. Als een politieke partij een uitbrei ding van vrijstelling van dienstplicht bepleit op politieke gronden, moeten we toegeven dat een politieke partij het recht heeft een bepaalde visie te verdedigen. Maar als de kerk een uitspraak doet, ligt de zaak anders, aldus de heer Ludwig. Dan dienen we het geweten en de gehoorzaamheid in het oog te houden. Om des gewe tens wil hebben we de overheid te gehoorzamen of als het geweten dat voorschrijft vrijstelling van militai re dienst te vragen. Maar als de kerk de politieke gezindheid of de politie ke visie een reden acht tot vrijstel ling, dan is het geheel van gewe ten en gehoorzaamheid ondergraven. Want de politieke kijk op het staats bestel is dan een reden waarom de één vrijstelling zou krijgen en de an der de last van dienstplicht (ook voor de ander) moet dragen, zo betoogt de secretaris van de sectie kerk en krijgsmacht. Hij besluit, dat de overheid de kerk zal moeten bewaren voor de consequentie van haar adhesiebe tuiging aan een voorstel, dat niet gegrond is op het geweten, zodat in de bijbel is gesteld, maar op een politieke voorkeur. Financieel appèl op kerkleden DEN HAAG Bij de R.K. Kerk en bij de Geref. Kerken bestaat gro te belangstelling voor de wijze waarop de Ned. Herv. Kerk begin 1972 een financieel appèl op de hervormde kerkleden gaat doen om de plaatse lijke financiën van de gemeenten te verstevigen. Volgens de secretaris van de hervormde commissie geldwerving ds W. H. den Ouden uit Rotterdam, is de kans groot dat de R.K. Kerk en de Geref. Kerken in 1973 ook een dergelijke actie gaan houden. Het ligt in de bedoeling dat de drie kerken in dezelfde periode een beroep om fi nanciële bijdragen op hun leden gaan doen. In de r.k. bisdommen wil men zoals gemeld ook naar een vas te jaarlijkse bijdrage van de leden. De financiële actie die de Her vormde Kerk onder't motto: „Trouw moet blijken" van 23 januari tot 4 februari 1972 gaat voeren, is uitslui tend bestemd voor de plaatselijke hervormde gemeenten. Het wordt geen landelijke actie met één giro nummer. Wel wordt door de lande lijke commissie geldwerving voor lichtingsmateriaal verstrekt, terwijl het de bedoeling is dat alle hervorm de gemeenten, die aan de nieuwe ac tie willen meedoen, gelijktijdig bij hun kerkleden aan de bel gaan trek ken. Met dit financiële appèl wil de Hervormde Kerk niet alleen haar be lijdende leden, maar ook de doop- en geboorteleden op hun financië le verantwoordelijkheid voor het werk van de kerk aanspreken. bepalen in wezen de subsidies van de rijke landen hoeveel bijbels vol gend jaar overzee verkocht zullen kunnen worden. Voor dit doel is bij na 700.000 gulden meer uitgetrokken dan dit afgelopen jaar. Een andere groeiende last is het vertaalwerk, dat de laatste twee jaar weer bijzonder sterk op gang is gekomen. De Wereldbond van Bij belgenootschappen is op het ogen blik betrokken bij 560 vertaal pro jecten en geeft een subsidie van ruim vier miljoen aan landen, die dit werk zelf niet volledig kunnen financiëren. Ieder jaar blijkt weer, dat er zich onvoorziene gevallen voordoen. In Oost-Europa geeft een regering plot seling een invoervergunning; ergens in de wereld vluchten mensen met duizendtallen en vragen ineens om de bijbel; in een land is de vraag ZOETERWOUDE De bazaar in Ons Huis werd hedenmiddag om half drie door mevrouw Schoch-van Tuyll geopend. Men kan dan van half drie tot half zes en van acht tot elf uur in Ons Huis te recht. De opbrengst van de bazaar komt ten goede aan het jeugdwerk van de Ned. Herv. Kerk. Degenen die werkstukken voor de bazaar ingezon den hebben meegedaan aan een wed strijd. De uitslag van deze wedstrijd luidt: Meisjes t.m. 15 jaar: 1. Inge Lem merzaal; 2. Lydia Versteegen; 3. Carla Brussee. Jongens t.m. 15 jaar: 1. Henk v. d. Berg: 2. Gert v. d. Berg; 3. Ger van Mossel. Dames 16 jaar en ouder: 1. Mevr. L. A. Schoch - v. Tuyll; 2. Mevr. de Water; 3. mevr. C. v. d. Tang- van Nimwe- gen. Heren 16 jaar en ouder: Groep vakwerk: 1. B Versteegen; 2. G. Brückner, 3. H Hulsbos Jzn. He ren 16 jaar en ouder «hobby». 1. C. van Muiden; 2. J. Brückner; 3. L. v. d. Berg. De bijbel. Voor velen een bron van inspiratie en troost. (Foto Holvast) groting van de bijbelgenootschappen 350.000 gulden. Noodgebieden In Angola, Nigeria, Soedan, Viet nam en Pakistan werden in het afge lopen jaar meer bijbels -vejspreid dan ooit. Dit blijkt uit de eerste cij fers van de wereldstatistiek, die ver zameld zijn door de Wereldbond van Bijbelgenootschappen. Er zijn nog te weinig cijfers bekend om nu reeds te zeggen, dat het aantal verspreide bijbels en bijbelgedeelten van 1970 (173 miljoen) overschreden zal wor den. Maar nu reeds valt op dat de belangstelling voor de %bijbel in de noodgebieden van de wereld beslist is toegenomen. In Angola gingen alle cijfers met sprongen vooruit. Er werden bijna twee maal zoveel bijbels verspreid, an derhalf maal zoveel nieuwe testa menten, een flink aantal meer af zonderlijke bijbelboeken en ruim twee maal zoveel selecties, kleine bijbelgedeelten, vaak niet langer dan een pericoop. In totaal sprong Ango la van 26.363 in 1970 naar 41.545. De ze cijfers kunnen nu reeds bekend gemaakt worden, omdat de Wereld bond van Bijbelgenootschappen het jaar rekent van 1 november tot en met 31 oktober. In Nigeria werden veel meer bij bels verspreid (van 216.932 naar 292.287) vooral in het gebied van de Ibo's. In Soedan, waar het bijbelge nootschap zijn werkzaamheden vrij wel uitsluitend moet beperken tot het islamitische noorden vond bijna een verdubbeling plaats. Een van de oor zaken is dat de bijbel nu gebruikt mag worden op de scholen door de christelijke leerlingen Ook in andere moslimlanden blijkt een groeiende belangstelling. Welis waar werden in Libanon iets minder volledige bijbels verkocht dan vorig jaar, maar bijna drie maal zoveel nieuwe testamenten 'van 7.614 tot 21.678». In Iran werden veel meer selecties uitgereikt. En heel opmer- kelijk zijn de getallen van de oude stad Jeruzalem, waar tegen 22.124 nieuwe testamenten in 1970, dit jaar Morgen is het de eerste Ad ventszondag, de eerste van de vier zondagen, die aan de vie ring van het kerstfeest vooraf gaan. Wie bijv. deze tijd in Duitsland mee zou maken, merkt, hoe in de woningen en in de kerken de adventskransen worden opgehangen, elk met vier kaarsen, en hoe elke week één kaars meer ontstoken wordt. Het is best mogelijk en zelfs waarschijnlijk, dat deze aankon diging velen van ons minder zegt dan dat het volgende week Sinterklaas is. Als er iets van verwachting in de atmosfeer is. dan is die daarop gericht. Maar met verwachting heeft ook de tijd voor het kerstfeest te maken. Die verwachting is zelfs noodzakelijk om straks Kerstmis goed te kunnen vieren. Daarom is de eerste Adventszondag en niet de eerste kerstdag zelf de kerkelijke nieuwjaarsdag, het begin van de zogenaamde ker kelijke Jaar: de nieuwe inzet van de viering van alle grote kerkelijke feesten. Waarom hoort die verwach- ting er bij? De bedoeling ervan is niet, om kunstmatig een sfeer van spanning te scheppen, die dan straks met Kerstmis een verrassende ontknoping zal vin den. Die verwachting hoort ex- bij, omdat de komst (want dat betekent: „Advent") van de Messias door Israël, het volk van God, werd verwacht. Het volk Israël verwachtte de Mes sias, omdat het leed aan de on volkomenheid van de wereld, omdat het zijn schuld en on vermogen besefte en steeds dui delijker ontdekte, dat het niet zich zelf kon verlossen. Daarom hangt de komst van de Mes sias niet in de lucht, maar is de ze het antwoord op een vraag en een verwachting, die nu is vervuld. Zo hebben de eerste Christenen, die Joden waren, het verstaan. Het lijkt daarmee in strijd, dat ook na de komst van de Messias wij nog steeds Advent vieren. Niet alleen het leven van Israël, maar ook dat van de Christelijke kerk blijkt in het teken van de verwachting te staan. Dat komt, doordat de ver vulling in de komst van de Mes sias de verwachting niet heeft ;edood, maar integendeel, heviger heeft gemaakt. Alle uitingen van de eerste christelijke ge meente staan onder dit voorte ken. Nu schuld en dood in het kruis en de opstanding van de Messias overwonnen zyn (dat is de inhoud van het geloof) wordt de tegenspraak met de ervaring nog groter en het ver langen naar een spoedige vol tooiing van de geschiedenis in WOORD VAN BEZINNING het Koninkrijk van God nog heviger ,De tyd is vervuld" klonk de boodschap van het Evangelie, maar dat betekende vooral: de tijd heeft nu defi nitief een richting gekregen naar het goddelijk doel. Niet de vraag, maar het antwoord is de oorzaak van de christelijke toe komstverwachting. De viering van de komst van de Messias in deze wereld stuwt de geschiede nis voort naar haar voleinding. De visioenen uit het Oude Tes tament, uit de Psalmen en de profeten, van de bergen, die vrede zullen dragen, van God. die alle tranen van alle ogen zal af wissen, krijgen nu een nieuwe achtergrond, waartegen zij re soneren. „Hoop" is geen fata moi-gana meerbeklagenswaar dige illusie van een geslacht, dat zijn vermoeidheid wil com penséren, maar een woord voor de vaste grond, die ieder onder de voeten krijgt, die zich door God in de Messias van Israël laat overtuigen. Dr. A. Geense, Ned. Herv. Predikant, Leiderdorp. 29.777 exemplaren werden verkocht. In Syrië werden 55.273 bijbels en bij belgedeelten verkocht tegen 39.261 in 1970. In Vietnam werd een actie gehou den onder Vietnamese militairen. Tegen ruim 18.000 nieuwe testamen ten in 1970 werden daar in de afge lopen zomer meer dan 100.000 nieu we testamenten uitgereikt. Ook in Korea werden veel meer nieuwe tes tamenten verspreid (van 476.687 naar 530.078) omdat daar het nieuwe xestament in de omgangstaal ver scheen. Geen groei Niet alle cijfers wijzen op groei. Er zijn landen waar veel minder bijbels werden verspreid. Een voor beeld is het Rhodesië van Ian Smith waar een daling geconstateerd werd van 478.712 tot 176.209. Ook in Oeganda waar een nieuwe regering de macht in handen nam werd enig verlies geboekt van 494.912 tot 398.533). Dit is evenwel hoofdzake lijk een gevolg van het feit dat- min der kleine bijbeltractaatjes werden uitgedeeld, want er werden wel meer nieuwe testamenten en afzonderlijke bijbelboeken spreid. DEN HAAG De generale syno de van de Ned. Herv. Kerk zal op 28 en 29 Januari voor een extra tweedaagse vergadering bijeenkomen,' tér behartiging van een rapport i de visitatiegeneraal over de afgelopen vijf jaar. Het rapport, dat handelt over het geestelijk leven van dé her-ï vormde gemeenten, wordt zo bel rijk geacht, dat het moderamen van de synode het niet wilde passen in de meestal volbezette agenda's voor een gewone synode vergadering. Aangezien deze extra vergadering de eerste bijeenkomst van de syno de in het nieuwe kalenderjaar zal zijn, zullen aan het begin van deze zitting ook een nieuw moderamen een nieuw breed moderamen van synode moeten worden gekozen. Hera- Oec. Studentendienst. 10.30 u ds E. M. Panne- koek. 5.00 uur ds. P. Vermaat. Vlaar- dlngen. Bethlehemkerk 10.00 uur ds. G. C. Post. Maranathakerk 10.00 uur drs. P. S. A. Lefeber. Bevrijdingskerk 9.00 en 10.30 uur ds. J. Bovenberg. 5.00 uur ds. Joh. Poort. Koningskerk 10.00 uur ds. A. J. de Jong. Vredeskerk 10.00 uur ds. J. A, Eek hof. 7.00 uur Oecumenische dienst. Ver. Vrijz. Hervormden (aula As- ds M K Wa_ Egll6e Wallonne 10.30 v Ziekenhuis 10.00 u ds. P. Jeugdkapel Vredeskerk 10.00 i R. Verhoeven. Goede Herder" Ou de Vest 13 10.30 i veld. Gemeenschap van Kerken Oecumenische dienst Ids. Hortenslus). Geref. Kerk: Zulderkerk 10 uur d6. Brederveld 5 uur ds. Bovenberg. ds. Kronemeijer 6.50 Beloftekerk 10 uur 5 uur ds. Brederveld. Bevrijdingskerk Gemeenschappelijke Gezlnsdlenst 9 en 10.30 uur ds Boven berg 5 uur ds. Poort (Ned. Herv.) Dienst voor doven: Petrakerk 10.30 u dhr. H. A. Landman Clubhuls ..De Tamboerijn". Valerius Baptistengemeente (Oude Rijn 3). i trompetters) inde Remon-'" Btlderbeek Evang. Luth Gem. 10. Hollandse Dienst. Evang. Chr Gemeenschap Middelste gracht 3) 10 uur de heer Dlkkes. RK Kerk H. Antonlus izat. av. 7 uur) 9.30, 11.00 en 12.15 uur. j Leonarduskerk (zat. av. 7 uur) 9, 10.45 4 en 11.30 uur. Petruskerk (zat. av. 7 uur) 9. 10.30 Nieuwe Apostolische Kerk (Hoge Rijndijk 24) 9.30 en 4 uur dienst don- Chr. Geref. Kerk 9 uur ds. W. Nleuwenhuizen te Delft 5 uur ds. J. C. 1. American Protes- „.s Oud Katholieke Kerk Zoeterwoudsesingel7.30 u Ho ds. J. H ds. D. van Vliet te Waddinxveen. Kruiskerk Gouwsluis 10 ds. M. Hanemaaijer, Opstandings- Fokkema. Pr. Marijkestr 10 Jeugddienst ds. J. Irik te Oegstgeest m.m.v. Combo. Gebouw Nabij 10 uur Jeugdkapel de heer D. Weijling, Zaal Opstandingskerk Pr. Marijkestraat 10 uur Jeugdkapel Martha-Stichtlng „Rijnstroom" 10.30, uur ds. I. J. Walpot in Gymzaal Kerk gebouw Oudshoornseweg 10 uur ds. G Cadée te Maassluis, Herv. Sionskerk Hooftstraat 9.30 uur ds. S. W. Verploeg H. Avondmaal. 6.30 uur ds. S. W. Ver- H. Avondmaal, en Dankzegging. 9 u ds. R veld. „Het Kasteel Veldbloemweg 10.30 uur ds. N. J. M. Hoogendijk. Aula Morgensterschool Parelstraat 5 uur ds. N. J. M. Hoogendijk. J F. Kenne- dvschool Luplnenslngel 11.15 uur Zon dagschool. Geref. Kerk Maranathakerk Raadhuisstraat 10 uur ds. M. van Har- melen. 6.30 uur ds. W. Tom te Harder wijk. Salvatorikerk W. de Zwijgerlaan 10 uur ds Fr. de Jong 6.30 u ds. H. Dijkstra te Boskoop Jeugddienst.. De Goede Herderkerk Ten Harr 6.30 Harderwijk. Harmeien, Kas teel Rldderveld Veldbloemweg 9.30 uur ds. J. Vos. 6.30 uur ds Fr. de Jong. Geref. Kerk (Vrijgem.) 9.30 uur lees- dienst. 4 u ds. H. W. Ophoff. Oud Ge- Helligingsdienst reform. Gem Hoofdstraat 240 9.30 - -jn 4 uur leesdlensten. Chr. Geref Jeruzale 19.30 moetingskerk 10 uur ds. Heijmans 6.30 uur ds. Baas Rotterdam, School Nar- cisstraat 10.30 uur ds. Romein Wezep. Geref. Kerk 9.30 uur en 5 uur ds. El- i derman (HA), RK Kerk (zat. av. 7 u) 8. 9.30 en 11.15 uur. Katwijk aan Zee Herv. Gemeente Nieuwe Kerk 10 uur ds. A. Vink, 6 uur ds. W Vroegindewey, Oude Kerk 10 u ds. Huisman, Immanuëlkerk 9.30 c D. Bouman Pred. J. Velthuijse, RK St. Pius X kerk (zat. 7 uur) 7.30 9. 10.30 11.45 (Jon- i geren dienst (Pred. W. Happel) 5.30 u o___ RK Parochie Ridderveld (zat. 6.30 u) io i i.v. Jeugdkoor 5.30 v dienst) Salvatorkerk 10 Balke. 6.30 uur ds. J. H. Cirkel. Bethle hemkerk 9.30 uur ds. J. H. Cirkel, 6.30 Krimpen a. d. IJssel (Nieuwerbrug) 10 leesdienst Evang. „1 Plomp. Hazerswoude Herv. Gem. 9.30 uur i 6.30 uur ds. L. Boer Geref. Kerk 10 Kerk St. Michael Rijn Dorpshuis Venneperweg 10 uur dhr. G. N. H. Germans, van Haarlem; Geref. Kerk 10 en 5 uur ds. W. H. Pouwels. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 uur ds. C. G. van de Kamp. Volle Evangelie Ge- r samenkomst in Nutsge- RK Kerk St. Martinus (zat. '.0. 11.30. 12.45, 5.30 Hoogmade Herv. Gem ^0 P. Schoonenboom, RK Kerk (za 9 en 11 uur. Kaag Herv Gen: Hof RK Kerk (zat. Dorpskerk 10 plaat, 6 uur i thuskerk 10 J. P. van Roon. Pniëlkerk 9.30 i ds. C. Treure 5 Scheveningen, 6 t Bergh Zeehospl- ds. L. Bul- Chr. Gereform Dorpshuis Ter Aar Aardam 9 en z uur. Bodegraven Herv. Gem. Dorps- :erk 10 uur ds. G. J. van Embden 6.30 G. Hamoen. Heusden (jeugd- R de Vries HA, Chr. Geref. Kerk 10 en 5 uur ds. H. C. van der Ent, Geref. Kerk (vrijgem.) 9 en 7 uur ds. G. Rou- T. Hoff, Ge- kema. 10.30 c I beweging (Sportlaan) 3 uur bijeen- (Hoofdstr.) 10 i belangstellenden 4 i J. P. Honnef. ds. Van Netten 6.30 Scheppingskerk9 Inluiden Herv. Gem. 9.30 uur H. de Vree H. Avondmaal. Geref. 9.30 uur ds. Jos G Los^ 7 Lisse Herv. Gem. Grote Kerk 10 uur ds. J. van der Velden 7 uur ds. J. M. Snijders van Warmond. Herv. kapel 10 uur ds. J. Bronsgeest, van HUlegom, Geref. Kerk 10 en 5 uur ds. J. R. Zijlstra van Delfzijl. Chr. Ge- reform. Kerk 10 en 4.30 uur ds. D. H. Biesma (H. Avondmaal). Geref. Gem. 10 en 4 uur Leesdiensten (donderdag 7.30 uur ds. W. Suyker, Bijbellezing). Geref. Kerk (Vrijgem.' (dond. 7.30 uur leesdienst). Ned. Prot. Kruistochten Bond geen dienst zang en muziek, maandagmiddag 4 u jeugdbljbelclub ln Welkom. 4 uur, RK St. Agatha-parochie zat. av. 7 uur 8.30 10.15 uur 11.45 en 7 uur Depen dance Poelpolder i Maria Parochie Woords, 2 uur ds. P. Sneep te Alphen aan den Rijn. Rem. Geref. Gem. geen opgaaf ontvangen RK Kerk (zat 7 u) Nieuwveen Herv. Gem. ds. J. Lalleman Reeuwijk RK Kerk i Noordivijk Binnen Herv. Gem. (in Geref. Kerk) 10.30 uur ds. A. L. Lapré 7 uur dhr. Hoffenaar Geref Kerk 9 uur dhr. Brouwer 5 uur ds. C. Warner (jeugddienst) v. d. Bergstichting 11 uur ds. H. v. d. Berg RK Kerk (zat. av. 7 uur) 8, 9.30 en 11.15 uur. satle (Schoolstr) 10 Vroegindewey 3.30 Plas Ned. Pre ntenbond 10.30 J. cnaayer RK Kerk (zat. 7 uur) 7.30 9. 10.30 12 e Xoordwijkerhout Herv. Gem. 10 u dienst 10 uur in De Zilk aula rk meis jesschool ds. Streefland, RK Kerk st Jozef (zat. av. 7 uur) 8.00 10.00 11.30 en 7 uur St Viktor (zat. av. 7 uur) 8. 9.30 11.00 en 6 uur H. Hart van Jezus in De Zilk (zat. av. 7 uur) 8.30, 10.00 enll.30uur. Oegstgeest Herv. Gem. (Groene Kerk) 10.30 uur ds. W. E. Verdonk. Pauluskerk) 10 uur prof. dr. H. J. Hee- (Jeugdkcrk Gemeentecentrum) 10.30 uur ds. S. C-~M ds. Vegter 7 S. Oegema Geref. (vrijgem.) 8.30 uur ds. J. v. d. Haar, 3 ds. Glashouwer' te Driebergen Gereform Kerk 9.30 uur ds. B. Bouma te Noord- wljk aan Zee. 7 uur ds. J. Plantinga Interkerkelijke dienst Rem. Gereform. 8.15 9.45 en 11.30 i A. de Leeuw te Boskoop, Chr. Gereform ds. Wisse (Bethelkerk) ring van het Heilig Avondmaal. Geref Kerk (vrijgem) 10 uur ds. W. de Graaf 5.15 uur leesdienst chr geref. kerk 9.30 RK Kerk Tuinbouw school (zat. av. 7 uur) 10.30 uur. Rijpwetering RK Kerk (zat. av. 7 uur) 7.30 9 én 10.30 uur. Sassenheim Herv. Gem. (in geref. Kerk) 9 uur ds. A. Westra in Ontmoe ting 6.30 uur dhr. H. van Pijpen Geref. Kerk 10 en 5 uur ds. L. S. den Boer Ned. Prot. Bond 10.30 uur mej. ds. C. Stoutendijk te Haarlem RK t Noordwijk bin- medewerking 1 9.30 en 6.30 u" Rooze. Geref. Kerk (vrijgem.) 9 Advendo). Geref. Kerk 9.30 e Herv Gem Dorps uur jeugddienst hulp Verheule Rijndijk ng, Geref. Kerk 9 Aula Noord-Hofland 11.30 Herv. Gem. J Kooien Immanuël 10 uur en 7 uur ds N. J. Flink (HA) Geref. Kruiskerk 10.00 uur ds. P. Hei- ner 5 uur ds B Koekkoek Geref. Ont- moetingskerk 10.00 uur ds. B. Koek koek 5 uur ds. B. Snoey Rem. Geref. Gem. 10.00 uur ds. A. Hoff-Visser (HA) Oud Ger. In Ned Zuidkade 158 10.00 en 6.30 uur leesdienst Chr. Af- Warniond Herv. Gem 10 uur di J M. Snijders 7 uur ds. H. L. Boon stra uit Hillegom. RK Kerk zat av l uur) 8 10 en 11.30 uur. Wassenaar Herv Gem. (Dorps kerk) 10 uur dr. Frederikse 4.30 uur df jeugdkerk Geref. Kerk - J Meulen (Zuid) 10 Goede Herder (zat. 8.30. 10 en 11.30 uur Joseph (zat. 7 uur) 7.30 8.45 10.30 12.15 en 7 u Woubrugge Herv. Gem. 9.30 6.30 uur ds. Franken Geref. Kerk 9 en 6.30 uur ds. Pijlman Katwijk. Zevenhoven Herv. Gem. 9.30 u Reijenga *j gaaf ontvangen RK St. Janskerk Zuid- buurtseweg (zat. 7.30 uur) 7.30 10 11 uur RK Christus Dienaarkerk 7 uur 8.30 10 11.30 en 6 uur RK Kerk Meerburg (zat. 7 uur) 8.45 10.30 ontvangen RK Kerk (zat 7 uur) 10. 11.30 en 5.30 v j -- - Ingang Oud-Katholieke Kerk (Foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 8