Gewone auto genoeg Wie geen oorlog werke aan de vrede Lezers schrijven Succesvolle rijder Bastiaans over betrouwbaarheidsritten: Elisabethgroeit Beroepingswerk f olières INFORMATIE OVER UNCTAD IN LEIDEN ITERDAG 27 NOVEMBER 1971 LELDSCH DAGBLAD P. H. Bastiaans (met kaart- lezer Van Oosten tweede in het Nederlands kampioenschap be- trouwbaarheidsrittenbij zijn auto. (Foto Holvast) Tweede worden in het Neder- het echte racen vereist natuurlijk i Dat is bij betrouwbaarheidsritten, kampioenschap betrouwbaarheidsritten terwijl je pas maanden zelf rijdt na jarenlang kaartlezer te zijn ge- mag zonder meer een knappe prestatie worden genoemd, indrukwekkender wordt dit resultaat wanneer je maar van de vijf ritten hebt meegereden, en dat dan nog met team dat pas bij elkaar is. foor schotenaar P. H. Bastiaans dagelijks, leven chef techni- <e dienst bij de Leidse vuil- ajbranding, en zijn kaartlezer *'W. van Oosten, tot voor kort stu- tyt in Leiden, tegenwoordig in Delft 7pend, leverden dit huzarenstukje^ 'bet afgelopen seizoen. •fcor 13 .ert van Dommelen cljfa een op het scherp van de snede igevochten duel met de équi- oi Drost-Tamarinof moest het team Oosten in de laat- w rit, de Herfsttocht van de KNAC, onderspit delven. „Wij hebben Drost-Tamarinof graag gegund". de heer Bastiaans", per slot ji rekening zijn die jongens er al r jaar voor aan het knokken. Het niet erg leuk zijn geweest als wij p] pas kwamen kijken en halverwe- seizoen mee gingen doen. toch met de titel zouden zijn gaan «ijken. Maar we zijn wel van plan ,rj er volgend seizoen alles aan te v|n om dan wel kampioen te wor- Goed sturen r het Nederlands kampioenschap vijf ritten verreden. De drie resultaten die een team be tellen mee. Het gaat er bij om dat men kaartlees-opdracht binnen een tijd uitvoert. Voor die een team te laat finish komt wordt een straf- voor het missen van krijgt men 30 straf- „Het is niet zozeer een van pure snelheid", zegt de Bastiaans," je kunt de ritten, moet vooral goed sturen. Neem je ri sico's, dan ben je weg. Ik ben in 1964 begonnen met een lelijke eend. en daarmee kon ik in de C- en in de B-klasse echt wel be hoorlijk meekomen. In de A-klasse, zou dat niet meer gaan. Ik rij sinds kort in een Opel Manta 1900 SR. Die is voor dit soort werk. en ook voor de rally's die ik af en toe rijd, vinnig genoeg. Ik verwacht dit sei zoen erg veel van deze auto. minstens een tweede plaats. Of wij dat zullen worden is vers twee". Opvallend is dat alleen in deze tak van autosport met de gewone ge- bruiksauto wordt gereden. Bij rally's, waar het dikwijls meer gaat om de snelheid, wordt dikwijls met een speciale, opgevoerde auto gereden, en helemaal een aparte auto. Niet racen ..Racen zou ik nooit gaan doen" zegt de heer Bastiaans. „We mogen blij zijn dat er gekken zijn die het wel doen. want daarom hebben wij nu zulke goede auto's, maar zelf gaan racen. nee. Wel wil ik meer rally's gaan rijden dan vroeger. Het afgelo pen weekeinde hebben we de Star rally gedaan, waarin we vijfde ge worden zijn. Nog niet zo'n gekke prestatie in dit deelnemersveld. Er waren een aantal mensen die op Zandvoort meedraaien, zelfs vrij grote jongens, zoals Jim Vermeulen en Rien Frankenhout. en wat goede rally-rijders, Dolk-Jetten bijvoor beeld. Voor zo'n rally wordt er wel wat aan de auto gedaan: dan zetten idemplaten onder tegen op springende stenen die het carter lek zouden kunnen maken, en wordt er aan de wegligging gewerkt. Ik heb een paar keer Schveningen Luxemburg- Scheveningen gereden, en een paar keer de Tulpenrally. Maar als amateur kom je bij het rally-rij den nooit bij de echte top Dan moet er echt wel een sponsor aan te pas komen. niet nodig. Het enige bijzondere aan mijn wagen is het kaartlees- lampje en een tien metertellertje. En dan heb ik behalve gewone radiaal- banden ook nog vier modder en sneeuwbanden. Dat is alles wat je nodig hebt. Voor de rest is het een kwestie van goed kaartlezen en goed sturen. Ik heb auto leren rijden ten tijden van de bevrijding van Zuid- Nederland. Ik begon toen in Ameri kaanse jeeps. Sindsdien heb ik altijd schadevrij gereden. Dat krijg je in betrouwbaarheidsritteneen gewel dig reactiever nngen. Geachte professor Rasker. Bij het lezen van uw artikel in het Leidsch Dagblad van 17 novem- i ber kwam mij telkens de televisie dagsluiting «NCRV) 'van 14 no vember door ds. P. A. E. Sillevis Smitt in gedachten. Hij had het over volle woorden en holle woorden, of tewel woorden met bruine randjes. Het devies „Si vis pacem para bellum" van de oude Romei- i nen. waaraan, zoals u terecht meent, j alle regeringen nóg geloven, is een devies van volle woorden. Vol van traditie, sleur en van associaties als j glorie, veiligheid, winst, (vooral dit laatste) Deze antieke denkwijze is gegroeid en „ingeburgerd" in een kweekperio- de van vele. vele eeuwen. Het is een soort „tweede natuur" geworden. En toch is deze ingewortelde en zorgvuldig gekoesterde denkwijze fout, absoluut fout. Want er is geen tweede natuur. De door God gescha pen aarde waarvan wij mensen een deeltje uitmaken is de enige en juis te natuur. En God zag dat het goed was. Genesis). „Als je geen oorlog wilt. bereid dan de vrede voor". Dit is het devies dat behoort bij de schepping. Maar zon der meer zijn dit holle woorden. Deze leuze is niet het gevolg van een traditionele denkwijze. Zij steunt niet op gewoonte, gebruik, specula tie op winst, glorie enz. Deze leuze moet in het huidige denken van de mens worden inge bracht. bewust ingeplant. Het den ken van de mensen moet worden om gebouwd. Het veredelen van dieren en planten is steeds het werk ge weest van fokkers, kwekers, enz. kort om van deskundigen in dat vak. Het ombuigen van het denken van de massa, de afstammelin- de heer C. H. Voorhoeve over de ac tiviteiten. die door de jeugd op het gebied van de natuurbescherming kunnen worden ondernomen. Zonder de deskundigheid te willen betwisten, vraag ik mij af in hoe verre het door hem genoemde "bou wen van volières" (evenals het "or ganiseren van paddestoelen-tentoon stellingen") door de jeugd, te zien is als een vorm van natuurbescher ming. Indien men denkt aan het bouwen van volières, houdt dit in dat men deze wil bevolken met vo gels. Hieruit volgt dat deze vogels ge vangen zullen moeten worden. Dat dit in Nederland slechts bij hoge uitzon dering geoorloofd is, is elke natuur beschermer bekend. Het vangen van vogels uitsluitend met het doel deze in een kooi te zetten is zelfs bij de wet verboden. Voor sommige soorten vogels (eenden o.a.) gelden enigs zins afwijkende bepalingen, daar de ze zijn ondergebracht in de Jacht wet. Bij het bouwen van een volière denkt men echter niet aan eenden, maar veelal aan kleinere vogels, vooral zangvogels. Dat deze laatste Jaarlijks op grote schaal i n België gevangen en verhandeld worden ten behoeve van de zg. vogelliefhebbers, is de natuurbeschermers (ook de Belgische) een doorn in het oog. Het kan dan ook. naar ik veronderstel, niet de bedoeling zijn aan dergelijke praktijken, zij het op indirecte wijze (clandestiene aankoop en invoer) mede te werken. Een andere categorie vormen de ze. exoten, vogels uit landen buiten Europa. Hiervoor bestaan (nog) geen wettelijke bepalingen, zodat de handel in deze soorten een ongeken de bloei doormaakt: bij tienduizen- lands en een groep „en dergelijken** (wie dat maar mogen zijn). Met de invoering van de mammoet wet heeft iedere leraar de taakver zwaring ervaren. Een aantal leraren met vak en al te noemen als zouden zy het .niet zo slecht hebben" lijkt me voorbarig en in tegenspraak met de werkelijkheid. Om vervolgens te vertellen dat ook in de onderwijswereld bepaalde mensen niet op hun plaats zijn lijkt me duidelij, onder elk koren schuilt kaf. Maar om generaliserende, on genuanceerde en belasterende uit spraken te doen lijkt mij niet Juist. De heer Hoyink Loman strijkt wel veel hardwerkende overbelaste wel licht niet in z(jn groepje thuishoren de leraren tegen de kuif. Zij zullen zich terecht gegriefd voelen. Ik wil de heer Hoyink Loman ove rigens nog wijzen op het onderwijs protest op 29 november in Utrecht, waa' de onderwas wereld protesteert tegen het onderwijsbeleid en waar mag blijken dat de leraren en onderwijzers toch minder geza pig zijn dan de heer Hoyink Lo man wil doen voorstellen Het lijkt me dat de heer Hoyink Loman zijn ,.les" nog niet zo goed heeft voorbereid. L. J. Stokhuyeen (leraar) Kanaalweg 30 Leiden. LEIDEN/LEIDERDORP Een luchtige kijk (door Aero-Camera vastgelegd) op de nieuwbouw van het Leidse Sint Elisabethzieken- huis tussen de provincialeweg en de rijksweg (resp. links en rechts) in Leiderdorp. De buitenkant heeft zijn vorm gekregen. De bouwers en inrichters hebben nog tot eind volgend jaar nodig voordat de „operatie verhuizing" voor de ziekenhuisdeur staat. Nog niet vast staat welke bestemming het (door de universiteit gekochte) gebouw tan de Hooigracht in Leiden krijgt als dit leeg komt. Er is sprake van geweest, dat o.m. de mensa er zou worden on dergebracht. Dit laatste lijkt niet door te gaan. De universiteit voelt er tenminste niet veel voor, na de mogelijkheden uitvoerig te hebben bekeken. n een rapport dat naar het ministerie van Onderwijs en We tenschappen is verstuurd, zegt de universiteit dat aan deze alter natieve mensa-vestiging niet de voorkeur wordt gegeven. Liever houdt men vast aan de eerdere plannen om de nieuwe mensa onder te brengen in de oude dekenfabriek van Beuth in de Kaiser- straat. De plannen daarvoor liggen kant en klaar. Als men er op het ministerie mee instemt (het antwoord op het rapport wordt nog voor het eind van het jaar verwacht) kan van de ene op de andere dag met de verbouwing van dit fabriekscomplex worden aange vangen. In het Beuth-complex is een mensa gedacht, waar dagelijks 2000 maaltijden kunnen worden geserveerd. De huidige mensa aan het Rapenburg heeft een capaciteit die met 1300 maaltijden wel ongeveer aan het eind van haar kunnen is. den komen ze. veelal via Schiphol, gen van de door de z.g. zondeval ons land binnen Het bevolken van foutief denkende mens, zal niet gen volière met deze vaak veeleisen- Niet duur' kunnen gebeuren door het eenvou- de soorten heeft echter niets met na- I dig lanceren van een leuze of devies. tuurbescberming te maken. Dit geldt Een kostbare sport is het Daar een werkplan voor nodig, dat eveneens voor niet-geïmporteerde zeker niet. Je betaalt per seizoen der- in handen van deskundigen geleide- produkten van het kweken met de tig gulden contributie en per rit een lijk maar zo snel mogelijk in de ge- aJom bekende kanaries en parkie- idachtenwereld van de massa moet ^nsoorten. Het liefhebberen met vo- worden „ingebouwd". gels ,en andere dieren) op deze wij- Voor dat inbouwen is een bouw- zg behoort tot de taak van de plan nodig, in de geest van het „plan j natuurbeschermer, die slechts met perspectief" dat in de bouwkunde j vorm van volière-houden vrede dient als doel, waarnaar de werkzaamheden moeten worden uit gevoerd. Maar aangezien de mens een levend wezen is met een eigen wil om „ook eens een mening te heb ben", dient de medewerking van die massa te worden „uitgelokt". Dit kan alleen gebeuren door de mens inzicht te geven in het bouw Een aparte verzekering hoef je niet af te sluiten zoalng je binnen Ne derland blijft en de rit niet langer duurt dan 24 uur. Ook de slijtage valt bijzonder mee. Alleen banden en remmen slijt ik wat harder dan wan neer ik niet in deze ritten zou rijden. Gevaarlijk is het ook beslist niet. In al die jaren dat ik nu rijd, heb ik één keer gehoord van een ongeluk, en toen was het nog de schuld van een andere weggebruiker ook. Het ryden van betrouwbaarheidsritten maakt juist betere chauffeurs, vind ik altijd". De eerstvolgende rit die Bas- tiaans-Van Oosten zullen rijden zal gaan om het Nederlands team-kam pioenschap. Het district Den Haag. waarvan de équipe deel uitmaakt, be haalde het vorig jaar deze titel, en zal op 11 december proberen deze te verdedigen. kan hebben: die waar de volière wordt gebruikt om de slachtoffers van het verkeer, dat jaarlijks dui zenden vogels doodt of onherstel baar beschadigt (vleugels!) of aan de hoogspanningsleidingen, die voor al de nachtvogels (uilen bv.) en de trekvogels de nek breken; aan de voortwoekerende vergiftigingen via NED. HERV. KERK CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Murmerwoude en te Rynsburg: P. den Butter te Bun schoten-Spakenburg. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Borssele: C. de Rid der te Nunspeet, te Clifton (USA)P. Honkoop te Kampen. plan van een betere maatschappij. voedselketen (roofvogels) en zelfs Een maatschappij waarin met al- restanten van de levende ha leen de militaire oorlog is uitgehan- j bet nog steeds bestaande uit- nen maar eveneens de aanleiding er haJen yan nesten Het de volière toe, nl. de economische oorlog, ofte- houden van deze dieren kent dan wel de strijd om het bestaan. Een maar één doel; het dier zo mo- maatschappij welke niet alleen voor genezen om het te kunnen te- een deel van de mensheid bevredi- rugzetten jn de natuur, gend is, maar voor de gehele mens- Ig deze yorm van volière-houden heid. Een maatschappij gebaseerd op de dan zal elke natuurbe- Gods rijke natuur en bestemd voor ziJn streven toejuichen, alle mensen, georganiseerd op het punt van overeenkomst, nl. dat zij allen mensen zijn. Voor het grootste deel van de mensheid kan zulk een plan niet zijn zoiets als een „programma" of een in wetenschappelijke termen ge schreven en beschreven maatschap pelijke organisatievorm. Voor een succesvolle „inbreng" van zulk een plan in het denken van de mensen, in de kou Mijn dochter heeft vijf weken ge leden 'n huisje gekregen in de Ham broeklaan 14. Het gezin zit die vijf fon weken in de kou met een baby van zal het een populair geschreven fan- maanden. Er staat een nieuwe tastisch beeld dienen te zijn van een haajd voor de schoorsteen doel- ideale maatschappij, m.a.w. een Er gen Jek in een utopie. Dit betekent: een hersen- oudg gasleiding en de mensen moe schim, een schim in de hersenen dit bekostigen (400 a 500 Maar een hersenschim impliceert gulden) en dat kunnen ze niet beta- zeker niet: onverwezenlijkbaar. jeQ mensen moeten het hebben Naarmate er meer informatie van gen bioemen hoewel de over wordt verstrekt, neemt de j bioemenhandel niet best gaat. „schim" steeds vastere vormen aan. j huisbaas heeft hen gedwongen allereerst bij de intelligentia en ge- j be^ huurcontract te tekenen, anders leidelijk bij de minder geestelijk j mochten dat huis niet hebben. De begaafden. mensen hebben altijd Ingewoond en Zulk een plan bestaat reéds sinds j wftren doigelukkig dat ze een huis Dit is het werk van Edward kregen Toen er getekend was, kwa Bellamy, getiteld „Looking Back ward". De directe weg naar de vrede be hoeft dus niet meer te worden ge zocht. Zij ligt ingepakt en dichtgeslagen in de duizenden woningen, bibliothe ken enz. waar de miljoenen exem- men ze van de gasfabriek zeggen, dat de haard niet aangesloten mocht worden. Het gezin heeft heel wat moeten doorstaan met het slechte weer van de laatste weken. Zo kan men weer eens zien hoe wij Nederlanders uitgebuit en met open ogen bedrogen worden, zelfs door plaren van dit boek in de afgelopen degenen d^e bulken van het geld. Ik 80 jaren zijn terechtgekomen. Een heb B en w geschreven, maar tot uitgebreide „propaganda" voor dit n()g reSultaat. B.'en W. .plan" is de eerste stap op de weg vecbten enkel maar voör de gemeen- naar vrede. Een algenmene aanspo- tewoningen, maar het was beter dat ring met behulp van alle nieuwsme- d^ soort dingen ook eens aan de dia. zoals pers. radio, televisie, vak- kftak gesM?ld worden literatuur enz. Een groots opgezet te propaganda voor dit doel moet en kan slagen omdat reeds het succes bewezen is van de reclame voor za ken die men eigenlijk niet eens no dig heeft. Wat de reclamemakers van de voorstanders van oorlog, be wapening en milieuvervuiling lukt, moet toch ook lukken aan hen die waarachtig begaan zijn met het lot van hun medemensen. Ik ben van plan ook de VARA-om budsman te schrijven. Mevrouw Geuke, J. W. Frisostraat 3. Leiden. Onvoorbereid Zonder te willen polemiseren lijkt het mij nuttig te reageren op het artikel van de heer C. v. Hoyink Lo man. De heer Hoyink Loman on derscheidt 2 soorten leraren: n.l. zij die overbelast zijn in het onderwijs en de overige leraren (zijn die er In het artikel Oegstgeest krijgt dan?) Dje overbelaste leraren zijn jeugdnatuurwacht <LD 24 nov.» volgens de heer Hoyink Lo- spreekt de als deskundige optreden- man schoolleiders, leraren Neder- Onderwijsprotest „Het Eigen Huis van Augustinu» was met plm. 40 personen slecht be zet. Zolang de interesse zo gering is als men uit deze slechte opkomst zou concluderen lijkt een krachtig protest vrijwel uitgesloten". Dit was onge veer de strekking van één van de conclusies van uw verslaggever in het LD van 24 ovember. Misschien is een aanvulling op zijn plaats. De samenwerkende orga nisaties hier ter stede, VOO. AVMO, en BOP laten maandag 29 no vember 18.30 uur van verschillende plaatsen in de stad negen NZH bus sen vertrekken naar de protest bijeenkomst in Utrecht. Daarnaast gaan nog vele particulieren met hun eigen auto. Er zijn nog enkele plaat sen vrij. Bel tel. nr. 32804. Deze grote belangstelling toont o.i. aan dat in Leiden e.o. een gevoel van onbehagen heerst ten aanzien van de aangekondigde regerings maatregelen, waarvan in de eerste plaats de leerlingen het slachtoffer dreigen te worden. Dat het in de Irene-hal in de Jaarbeurs zal daveren van de krachtige protesten lijkt ons niet uit- En dan heus niet om uitslui- gesloten. tend stoom af te blazen. Het onderwijs was, is nu en zal altijd zijn: een voorwerp van aan houdende zorg van de onderwijsor ganisaties. Afdelingen Leiden ABOP, VOO en AVMO LEIDEN Dinsdag om half acht is er een informatieavond over UNCTAD-III in het Academiege bouw. De UNCTAD-HI. een marathon conferentie over handel, hulp en ontwikkeling zal in de maanden april en mei 1972 in Santiago, de hoofstad van Chili, gehouden wor den. Het onderwerp is duidelijk. Tweederde van de mensheid ver keert in armoede. Kan de overblij vende. rijke rest aangezet worden om mee te helpen aan het proces van internationale samenwerking, dat onmisbaar is voor een wereld gemeenschap? Tot nu toe is het ant woord op deze vraag triest. De debatten hierover zullen ge opend worden op de UNCTAD-III. een conferentie van meer dan 130 landen. Een Raad voor Handel en Ontwikkeling staat als uitvoerend orgaan temidden van vergaderingen van de conferentie. Verder zijn er talloze coerjnité's, werkgroepen en groepen van deskundigen, bijgestaan door een groot secretariaat. Dinsdag zal in Leiden een forum, bestaande uit prof. W. Brandt, drs. Coppens, mr. Van der Tak en dr. Duller, allen op oen bepaalde wijze nauw betrokken bij de wereldhandel- problematiek, onderling en met de zaal discussiëren over de UNCTAD- werkgroepen gaan draaien. U kunt zich hiervoor op de avond zelf op geven. of by het Vormingscentrum, Rapenburg 6 Lelden (tel. 44526).

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3