„Leidse artsen moeten verzetstherapie geven GEDICHTEN VERHALEN - GEDICHTEN VERHALEN - GEDICHTEN- VERHALEI ff „Doorsnee arts ziet problemen niet In de wachtkamer STAND KERSTGEBEUREN De morgen Daydream ALLEEN Een poosje blij De levensloop BLIND OTRDAG 27 NOVEMBER 1971 LEÏBSCH DAGBLAD PAGINA 19 LEIDEN Door mijn studie ben ik de laatste tijd driemaal met een aantal huisartsen in contact gekomen. Eén keer bij een peiling naar de behoefte aan psychotherapie in Leiden (16 huis artsen), een tweede keer door middel van een studiegroepje „woningnood", waarbij er met zes huisartsen een ge sprek is gevoerd, de derde keer bij een studie van de arts-patiënt-relatie met vijf huisartsen. Toen viel mij op dat er enorme ver schillen waren tussen deze artsen in de informatie die zij gaven over dezelfde onderwerpen. Ziek zijn Maar laten we eerst eens bekijken, wat eigenlijk de funksie van een huisarts is. Volgens prof. Dijkhuis (algemeen geneeskundige praktijk) op de cursus huisartsgeneeskunde voor medische studenten, is de huisarts niet alleen voor het wegnemen van ziekte, niet al leen voor de „cure" (is genezen), maar ook voor de „care" d.w.z. het ziek-zijn bestrijden. Hij ziet het ziek-zijn als een vorm van gedrag die samenhangt met een be paalde situatie of probleem en die on derhevig is aan invloeden van het mi lieu. Tot zover prof. Dijkhuis. Wat is er nu met die huisartsen? Uit de drie bovengenoemde onderzöekjes krijg ik de indruk, dat als het om dui delijke ziekten gaat (bijvoorbeeld: wel ke faktoren kunnen astma veroorza ken) de artsen het roerend met elkaar eens zijn. Maar zodra Je in een gebied komt dat niet zuiver medisch is (zoals woningnood, psychische problematiek etc.) liggen de meningen vèr uiteen. Bijvoorbeeld: de door de artsen zo ge noemde „zeurpieten". Dat zijn mensen, die erg vaak op het spreekuur komen (is de arts vaak lastig vallen). De ene arts zegt, dat deze mensen juist uit de volksbuurten komen, de ander zegt juist van niet. Vooral over psychische moeilijkheden, voortkomend uit slechte behuizing, waren de meningen zeer uiteenlopend. Psycho-therapie Van de behoefte aan psycho-therapie in Leiden waren alle artsen overtuigd. Maar de één zou tien patiënten per jaar door wilen sturen, de ander tien per week. Van de bestaande verwij zingsmogelijkheden waren zij slecht op de hoogte. Uit het bovenstaande concludeer ik dat de gemiddelde huisarts in Leiden (el ders zal het wel niet veel anders zijn) weinig af weet van zaken waarmee hij dagelijks geconfronteerd wordt. Immers het grootste deel van de klachten waarmee men bij de huisarts komt, berusten op psycho-sociale achtergron den. Ook kreeg ik de indruk, dat onze huis artsen er een eenzijdige visie op na houden t.a.v. hun patiënten uit het zo genaamde lagere sociale milieu. Proble men bij mensen met slechte behuizing zouden niet rechtstreeks tengevolge daarvan ontstaan, maar door een sa menspel van faktoren als: de mentale instelling verminderd verantwoordelijkheidsgevoel lager intelligentie quotiënt <IQ> etc. De artsen vragen zich kennelijk niet af of juist die rotte wijze van wonen van generatie op generatie deze fakto ren kan veroorzaken. Iedereen weet toch dat de woningnood in Leiden na genoeg het ergste is van heel Neder land en dat deze toestand al erg lang bestaat. Ziekte-verzuim Zij achten ook het meer voorkomend ziekteverzuim onder de lager betaalden het gevolg van faktoren als minder werklust minder plichtsbetrach ting het loonzakje belangrijker vin den dan het yerk etc. De middenstan der zou veel concentieuzer zijn. Natuurlijk begrijp ik dat een arts met een inkomen van f 50.000 per jaar. en een ruim huis niet weet wat het is om met tien kinderen in een krotje te moeten wonen en ieder dubbeltje om te moeten draaien omdat men anders niet uitkomt. Nog een krasse uitspraak: mensen uit lagere milieus zyn makkelijker tevre den te stellen. Die nemen zó aan wat de arts zegt, terwijl de „beter gesi tueerden" tekst en uitleg moeten heb ben. Ergens ga ik me dan afvragen: hoe zit dat nou met die huisartsen in een stad waar het merendeel van de bevolking tot het laagste sociale milieu behoort? Waar je de ellende in de krottenbuur- ten op kunt lepelen met soeplepels vol? Lieve huisartsen: en hoe zit dat nou met die „care", als jullie hiervan zo weinig afweten? Jullie willen de mensen toch helpen? Informeer je dan, verdiep Je in maat- schappijstrukturen. Geef Je patiënten in plaats van tranquilizers liever „ver zetstherapie", zoals de socioloog Min kowski in de Nieuwe linie van 30 sep tember beschrijft. Verzetstherapie, dat wil zeggen: zet de patiënt aan tot deelnemen aan aktiviteiten tegen de maatschappelijk ongunstige omstandig heden waaronder hij lijdt. Machteloos Gelukkig zijn er ook artsen die wel degelijk weet hebben van het gat in hun kennis en kunde. Zij voelen zich Leiden met z'n oude binnenstad: „slechte woning is er de oorzaak van dat mensen met problemen bij de arts komen". net zo machteloos als hun patiënten, omdat zij zich bewust zijn dat ze voor problemen gesteld worden die ze niet aankunnen. Ook van hen zou de ver zetstherapie zinvol zijn. Gezamenlijke zouden de artsen moeten strijden tegen maatschappelijke wan toestanden, die de wachtkamers vol maken. Molly Verdegaal 5e Jaars med. studente Oude Singel 50. Leiden. Ik zit in de wachtkamer van de doker, ik blaas, zeventien mensen voor me, mijn kostbare tijd, helaas. Ik zal moeten wachten; misschien wel tot vanavond kwart voor achten, denk ik met een grijns Ik voel me opgelaten, O.wat praten die mensen door elkaar, met z'n tweeën.... met z'n drieën. ik zie dikke en dunne knieën, de meeste zijn vrouwen owat kunnen die kouten; hoort, over konijnenbouten. een kip aan het spit. over brillen dragen en het gemak van 'n vals gebit; nu zijn het de wasseretten die de waszorg wel verlichten. Men lacht en men klaagt, wat een gezichten; verveelde en boze, blozende en bleke. Je raakt er niet op uit g Ik zucht, 't is nu al drie kwartier, het is benauwd hier, ik verlang naar frisse lucht, 'k tuur door de ruiten, dan.is het mijn beurt. De Jongen was verliefd op haar en zij hielden heel veel van elkaar. Het meisje gaf haar liefde voluit maar sinds vandaag is het uit. Het is een arbeiderszoon, zeiden haar ouders, en ze hebben eelt op hun schouders. Nee. het is beneden onze stand zet die Jongen maar gewoon aan de kant. De Jongen gooide zijn kop in de wind Nee, zo had hij het niet gewild. Jongen, liefde kent geen grenzen, zei zijn vader, alleen stand, is een onmenselijke da der. Bram Hensing Splinterlaan 115 Leiderdorp. Verlangen Hoe ver hoe onmetelijk ver ben Jij en toch iedere keer weer dicht bij mij en dan drink ik de klank van Jouw stem betast ik de trekken van Jouw gelaat jouw ogen een diepe zee je kijkt je lacht Je praat maar hoe ver hoe onmetelijk ver ben jij. Inge Lens Utrechtse Jaagpad 26 Leiden. Heel lang gelêden, 't was middernacht. Kwamen Eng'len gegleden langs hemelse pracht. En zongen een lied, 't was op aarde te horen. De mensen wisten 't niet, maar Jezus was geboren. Aan herders in 't veld, die waakten over de schapen, daar werd 't aan verteld. Zij konden niet meer slapen. De Boodschap werd gebracht in deze donk're nacht. De herders kwamen van overal, gingen samen naar de stal, waar 't kindje in de kribbe lang. Ze knielden met goddelijk ontzag. 't Was waar! De Eng'len hadden 't verteld, de profeten het al lang voorspeld. En zij, herders, hadden mogen kijken hoe God zijn liefde ons laat blijken. Daar, daar lag nu de Zoon van God, in wiens Handen ligt ons lot! Mevr. K. Marijt-Plug, Sparstraat 8. Alphen aan den Rijn. De eerste vogel zingt zijn lied. Niemand die hem nog ziet, hij fluit zijn morgenlied. En dan: ha, daar heb Je de zon. Hij kijkt naar de wereld en denkt, mensen sta op. Het mooiste is begonnen. Het is de morgen. De morgen is net een Loei bad, De dauwdruppels h .gen in een spinne- web, (en JU, JU ligt nog maar suf in bed.) Dan kijk Je naar buiten, alles is nog zo mooi, zo vredig en stil. En dan denk je: ik wou dat het altijd zo kon blijven. Maar nee hoor. ik was haast vergeten waar wij in leven. J. Ruygrok. thuis giert een ambulance in Vietnam via duizenden kilometers teevee his american way I have a dream zei King droom Martin droom Kennedy's droom Guevare miljoenen doden dromen droom mee moord blijft mode ook voor de teevee Emile Schwidder, Valkenboskade 354, Den Haag. Waarom geen ander. Gunde ik het erge wat mij is overko men een ander persoon. Nee. zo mag ik niet denken. J. te Boekhorst-Jongedijk, Riebeeckhof 31, Leiden. De lange ttfd ligt als een zwarte waas oningewijd Ben Jij, was ik de dwaas. Tranen, die tijdloos, mijn ogen bedekken liefde, die ik hopeloos zag en liet vertrekken. Het afscheid was leeg. woorden zonder mededogen de kussen, die ik kreeg, zyn met de wind vervlogen. Hennie E. de Man Endegeesterstraatweg 5, Oegstgeest. Lieve dingen om mij heen, kom, schuil in mijn hoofd een vlieger in de lucht wuift mU koelte toe om mij heen, in de lucht lieve koelte vlieg door mijn hoofd en wuif mijn dingen in een schuilplaats. Lieve vlieger, vlieg naast mij mee. Paul Verdamstraat 44. Leiden. Tot de dag met het-licht was ik gelukkig. Ze lieten mij niet schieten, maar ze zijn anders dan daarvoor. Zij wilden mij met alles helpen. Zij toonden allemaal veel begrip. Maar inwendig konden zij mij niet hel pen, want ook daar wrs ik verblind. Ik was vol van zelf-verdriet. Dat gaat vaak geplengd met tranen maar alles went en komt ook dit in goede banen. Hoe ouder het wordt, hoe meer leerstof het krijgt en als het kind dan eens naar spijbe len neigt, dan zijn er geen lieve woordjes deze keer maar trekken pa en ma van leer. Voor straf sturen zij de boosdoener naar zijn kamer of naar bed. Maar dan komt bij het kind een hevig verzet. Zijn dat de ouders die zo lief kunnen wezen. Van wie het dacht, nooit geen boos heid te vrezen. Voor hem of haar veranderde de tij den. Maar wie zijn kind liefheeft, moet ook kunnen kastijden. Al doen zij dit met een angstig gewe ten maar kinderen moeten het toch weten. Wat voor hun eigen bestwil goed zal zijn. Al doet de ouders dit soms wel pijn. Zij brengen hun kinderen groot in deugd' maar in deze voortvarende tijd, denkt de Jeugd dat ze door hun ouders niet goed wor den behandeld of worden afgesnauwd. Er worden dagelijks veel kinderen ge boren. Met oogjes, een neusje, twee oren. Een mondje om geluidjes te maken en te eten Maar dat gebeurt onbewust, omdat hij of zij dat nog niet weten. Twee handjes waar het alleen nog maai* mee ligt te maaien. Maar die later zullen werken, vechten of geliefde aaien. Het ligt zo heerlijk op die vuistjes te sabbelen. En bovendien heeft het twee voetjes om mee te trappelen. Later gaat hy zelf die voetjes testen. Door ze voorzichtig neer te zetten en ten leste kan hij er stapjes mee gaan doen. Dan komt voor hem zijn allereerste schoen. Het is dan een hele belevenis voor een kind, die het wel mooi, maar niet al- ty'd prettig vindt. De ouders zyn geweldig trots op dit kleine mens Want dit kind was toch de vervulling van hun beider wens. Zij zien hun kindje zo snel opgroeien. Moeder knuffelt het en vader gaat er mee stoeien. Dan komen de eerste schooljaren, waar het kind veel kennis moet verga ren. de huiselijkheid en hun verzorging kwijt. En dan komt de tijd dat de liefde gaat komen, dat ze van een hij of een zij gaan dromen. Denken zij elkaar goed te kennen, dan gaan ze trouwen en hun eigen gezinnetje opbouwen. Maar ook dit eigen bestaan, zal niet altijd over rozen gaan. Dan komt voor de ouders de oude dag is er dan nog tijd voor een gulle lach? Komen de kinderen him ouders nog verwennen of willen zij de oudjes niet meer ken nen? Dat maakt oude mensen zo vaak bang en wat duurt de eenzaamheid dan lang. Maar als de kinderen dan spontaan, even bij de oudjes op visite gaan. Dan is het voor die mensen een feest, want de kinderen zijn even langs ge weest. Zo herhaalt steeds hetzelfde ritueel in 't leven een beetje naastenliefde kan veel vol doening geven. Kinderen moeten naar de ouders rij pen maar ook ouders moeten hun kinderen begrijpen. Niet op alles en nog wat gaan vitten. Dan wordt het hem in het ouderlijk huis te benauwd. Zij willen weg. op kamers gaan wonen. Daarmee aan hun ouders hun zelfstan digheid tonen. Maar hun eten staat dan niet meer op tijd klaar. Een boterhammetje gaat even zo maar. Wie wekt hem of haar de volgende morgen? Zij worden niet verwend met moeder lijke zorgen. Zo zijn ze met hun eigen zelfstandig heid. dan zullen de jaren in vreugde ver strijken. En zullen de ouders van hun kinderen ervaren: zij hebben toch eerbied voor onze grij ze haren. A. Roeet-Schrier, Warmundastraat 12. Warmond LEIDEN De belangstelling voor deze twee-wekelijkse Alto- na-pagina is de laatste tijd niet gering. De eerste twee volgende afleveringen zitten al 'potdicht'. Dat wil zeggen, dat de beschik bare ruimte is gereserveerd voor bepaalde groepen, die daarom hebben verzocht. Een gevolg is. dat de gedich ten-schrijvers zich even moeten inhouden. De afgelopen weken zijn er tal van gedichten inge zonden, van Katwijk aan Zee'tot aan Alphen aan den Rijn toe. Vandaag weer een staaltje eruit. Vandaag óók èen bijdrage van ie Leidse studente Molly Ver de- zaal over de houding die artsen aaar haar mening moeten inne- nen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 19