meer gaan aanvallen Croon moet r Geprikkelde Piet Keizer neemt vrije schop na 3.688.000 seconden 3et wordt iiruk op strafbank' DIT WEEKEINDE WEL VOETBAL? Koerstips L. F. (.-WILHELMUS R00DENBURG UNITAS TIM KRABBE VERGISTE ZICH ZATERDAG 27 NOVEMBER 1971 PAGINA 13 LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD Buiging voor publiek VOLENDAM Volendam golfde gelijkmatig op en neer ssen de eerste en ere-divisie, Maar als straks degradatie dit izoen niet vergalt, is het getij van die beweging verstoord, "ant Volendam haalde nog nooit zijn derde jaar in de ere- visie. Lukt het Hans Croon het tijdelijke verblijf eindelijk eens rekken? Sinds zondag scheidt nog één punt Volendam van itesse, voorlaatste. De schamele zes punten werden afgetrog- >ld van Excelsior (1—0), Go Ahead Eagles (00), NAC •1), Vitesse (00) en FC Groningen (11). Zondag ver gende het doorgaan van FC Den BoschVolendam, dat veel >u hebben onthuld. Volendam immers luidde even voor dien de noodklok. Trainer Croon moest een commissie van drie naast zich dulden, die met hem de zorg over het eerste elftal zou delen. Croon: „Het ve'rraste me volledig. Onaangenaam ja. Noch bij SVV, noch bij HVC heb ik zoiets meege maakt. Het is simpel: de gemeen schap heeft druk uitgeoefend op het bestuur. Zoals overal vond het publiek zijn agressie-object in de functie van de trainer. Dat is nor maal, dat weet je van te voren." 1 120 spelers (Van onze sportredactie) iEIDEN Het wordt "dringen" de strafbank. In de afgelopen :k moesten opnieuw veel^ spelers verantwoorden voor de straf- amissie van de Afdeling Leiden. totaal aantal schorsingen van ior-voetballers liep op tot 120. De gende spelers hoorden een straf en zich uitspreken: W. Vink (SJZ)geschorst voor 6 listrijden van SJZ 4 wegens slaan een tegenstander. 3. de Haas (Leidse Boys: ge- lorst voor 6 wedstrijden van Leid- Boys 5 wegens trappen van een enstander. J. G. Broer (TAVV)geschorst >r 6 wedstrijden van TAW 4 we- ïs trappen naar een tegenstander. E. J. Hoogeboom (Altior)ge- orst voor 2 wedstrijden van Al- 1 6 wegens ruw spel. A. Domburg (Alphia)geschorst ir 2 wedstrijden van Alphia 5 we lts ruw spel. A. Waayer (Stompwijkse Boys) chorst voor 4 wedstrijden (waar- 2 voorwaardelijk) van Stomp - kse Boys 1 wegens ruw spel bij 'haling. S. Luiten (Stompwijkse Boys) chorst voor 2 wedstrijden van mp wij kse Boys 1 wegens hard- ïdig wegduwen van een tegenstan- P. van Munsteren (Lugdunum): chorst voor 6 wedstrijden van :dunum 6 wegens trappen van een enstander. G. du Prie (Lugdunum) ge- ïorst voor 4 wedstrijden (waarvan voorwaardelijk) van Lugdunum 4 gens ruw spel bij herhaling. Hollman (DOCOS)geschorst ar 4 wedstrijden van DOCOS 10 gens beledigen van de scheids- ihter en wegtrappen van de bal, dat hij reeds van het veld was ge- Uurd. D. M. Colpa (VNA)geschorst or 5 wedstrijden van VNA 4 we- ■is beledigen van de scheidsrech- alsmede het niet voldoen aan de toep om ter vergadering van de 31 afconmissie te verschijnen. 8 J. ae Haas (SJC): geschorst or 2 wedstrijden van SJC 3 we- os ruw spel. P. Brickman (ASC): geschorst or 4 wedstrijden (waarvan 2 voor- ardelijk) van ASC 6 wegens kri- op de leiding bij herhaling. J. Overdevest (Weter. Boys): chorst voor 4 wedstrijden van oteringse Boys 1 wegens natrap- n. P. van der Berg (VNL)ge torst voor 16 wedstrijden (waar- a 8 voorwaardelijk) van UDO 8 gens ruw spel, tegenwerken van leiding van de scheidsrechter, het ilgeren zijn naam op te geven, smede wegens het zonder de theidsrechter te waarschuwen ver ten van het speelveld. H. Roedoe (Alphense Boys): ge- horst voor 6 wedstrijden van Al- lense Boys 6 wegens trappen naar Q tegenstander. C. Bisschop (Rijpwetering)ge- horst voor 6 wedstrijden van Rijp- otering 4 wegens trappen naar een I genstander. DICK TOL: „Croon blijft de first man, de uitvoerende macht. Wij adviseren slechts. Er hoeft helemaal niet zoveel te gebeuren. We gaan alleen afstappen van het verdedigende voetbal. In over leg met Oroon". De stem van het volk schreeuwde na de 00 thuis tegen Vitesse om verjaging van Croon. De strijd was grotendeels verzand op het midden veld. Wim Kras, ervaren organisator van het A-team: „Natuurlijk be hoorden we aan te vallen. Maar daar hadden we dan wel de spelers voor moeten hebben. En die hadden we niet. Ik had de mensen er bij voorbaat voor kunnen waarschuwen, dat het een slechte wedstrijd zou worden". Hart weg Kras doelt op de vele blessures, die Volendam treiteren: Hoogland, Kras zelf, Plat en Jan Mühren, met daarbij een fikse schorsing van Pelk. Kras: „Dan is toch het hart Door Lex Muller Volendam: miljoen in de kas uit het elftal". Er waren en er zijn nog onvoldoende gerijpte vervan gers, omdat vóör het huidige sei zoen achtereen Jan Jonk (Kip), Meeuwis Majoor, Jaap Smit, Jaap Tol (Stein), Jaap Zwarthoed en Braan bedankten; vrijwillig afdaal den naar het derde, stopten of el ders opnieuw begonnen. Kras: „Toen al was ik er bang voor. We hielden in feite een kerngroep van dertien man over. Bij blessures moesten we het moeilijk krijgen". Croon wil er zich niet achter ver schuilen, maar verzucht ook: „Qua routine is de selectie-ploeg enorm verzwakt. Door het wegvallen van de routiniers op het middenveld verbreek je het ritme. Dat ctrukt dan weer de productiviteit. Daarom heb ik een rein geweten. We waren gedwongen tot een versnelde door stroming. Voor het eerst brachten we een golf spelers over, die het nog niet verdiend hadden. Het tweede is gemiddeld net twintig Jaar. Het zou beter zijn geweest, als we die vervanging over twee, drie Jaar hadden kunnen uitsmeren. Nu zitten we in tijdnood, omdat de Jongens nog niet capabel zijn de doorgewinterde kern op te volgen". DICK TOL: „Ik ben per sé te gen vijf man op het middenveld. Daarmee jaag je de mensen weg. We moeten terug naar een con cept met gewoon vleugels en een svits. Dan maar eventueel degra deren, al moet ik dat nog zien". Gelet op de beperkingen in het po tentieel. koos Croon voor een defen sief georienteerde tactiek. „Ik ben van oordeel, dat er zuiver op be houd moet worden gespeeld. Het is erg eenvoudig om ze naar voren te Jagen. Zo ging dat vroeger ook. In de dagen van Dick Tol vlamde Vo- lencüam altijd tegen Ajax en Feijen- oord. won zelfs wel eens. Maai- aan het einde van het seizoen werd er wel gedegradeerd. Persoonlijk zou ik het een schande vinden, als Volen dam het weer niet redt in de ere divisie". DICK TOL: „Publiek is werk gever. Als dat niet meer komt, is het gauw gebeurd met je. We trekken dan zo'n tweeduizend man minder. Daarom ben ik te gen dat behoudende spel. Het is me liever met 53 dan met 10 verliezen". Negen ton Hoewel Croon zelden of nooit de schuld afschuift, wijdt hij toch het eventuele degradatie-bevel aan een bestuurlijke tekortkoming. „Het wordt steeds moeilijker om je alleen maar op je eigen smalle basis staande te houden. Ik heb me fel verzet tegen de verkoop van Arnold Mühren aan Ajax. Ook doelman Ruiter zijn we (aan Anderleoht) kwijt geraakt. Tezamen werd er zo'n ton voor gevangen. Wat kwam er voor terug? Alleen keeper Van Straaten. Ik heb sterk aangedron gen op het terughalen van Dick Bond (Telstar). Die had er gewoon moeten zijn. Neg steeds beweer ik, dat wij een spits nodig hebben of een scorende middenvelder. Bos kamp, Van Dale, Van der Kuylen, en noem ze verder maar op. Des noods huur je er één". DICK TOL: „Arnold Mühren heeft vorig seizoen maar in acht wedstrijden meegedaan. Daarom gaat dat smoesje niet op. En Tel star vroeg tivee ton voor Dick Bond, een ton meer dan wij des tijds. Hij is wel al 28". De Volendam-leiding laat echter dé kluis (met het vermogen van circa een miljoen) in het slot rusten. In december doet zij geen zaken, meldt Croon verdrietig. „Ach, ik kan het nog wel billijken, dat ze geen half miljoen aan een versterking willen besteden. Zoiets trekt de salarissen scheef. Bovendien zijn er al zoveel clubs kapot gegaan door een finan cieel wanbeleid. Maar bezie ook eens SVV. Dat had in het verleden twee ton over, maar weigerde het te investeren. Volendam handhaaft het vertrouwen om met dit materiaal door d'e overbruggingsperiode te kunnen komen". (Van onze sportredactie) LEIDEN Naar het zich laat aanzien zal er dit weekeinde in Lei den en omgeving wel gevoetbald wor- ADVERTENTIE Zondag 2.30 uur n.m. Terrein Boshuizerkade „Daarom zijn wij niet tot een totale afgelasting overgegaan", den. Ofschoon de KNVB een streep haalde door het amateurprogramma in district Zuid I en de afdelingen Dordrecht, Friesland, Rotterdam en Utrecht en Zwolle eveneens tot afge lasting besloten, zag men op het bondsbureau van de Afdeling Lei den de zaken nogal optimistisch tegemoet: „De velden lager er goed bij", werd gisteravond gemeld. HANS CROON agressie-object Door het geschreeuw van het pu bliek verhult zich de afloop van het seizoen nog meer in de onzekere duisternis. Het bestuur pootte naast Croon een commissie van drie, Bruin (Joep) Steur, Ben Steur en Dick Tol. Croon: „De eerste bespre king verliep in goede harmonie. Het was mijn elftal, dat werd samenge steld. Ik moest het alleen wat of- fensiever instellen. Ook met het be stuur is de verstandhouding nog prima. Dit moet per sé niet in het emitionele vlak worden getrokken". DICK TOL: „Ik ben nu in het bezit van het B-diploma. Ik train de zaterdag af deling van Volen dam. A-trainer hoef ik niet te worden. Ik ben niet van plan in een verhuiswagen te gaan wonen. Ik heb trouwens een goede baan." Oude tijd Voorlopig zet Hans Croon nog met evenveel ambitie zyn schouders on der het werk bij Volendam, waar mee hij de zomer zijn contract voor (weer) twee jaar vernieuwde. „Des tijds arriveerde ik uit idealistische overwegingen. Ik blijf dan ook kei hard doorgaan. Ik dacht, dat we op de goede weg waren". Croon kan zich in ieder geval nog altijd op de selectie verlaten, blijkt uit de „handhruk" van Wim Kras. „Voor mij is hij de beste trainer, die ik in de elf jaar bij Volendam ben tegen gekomen. Het instellen van die commissie is terugkeren naar de oude tijd. Vroeger hadden er ook meer voor het zeggen wie zoal in het eerste hoorde. Als je dan twee mindere wedstrijden doormaakte, vloog je er al uit". De ruggesteun sterkt Croon, net verhuisd in Volendam, door te zet ten, ofschoon het weer elk moment geheel kan omslaan. „Ja, als ik de ploeg niet meer naar mijn eigen idee mag formeren, houdt alles op. Maar zover is het gelukkig nog niet". HILVERSUM, 28 NOVEMBER - 1.30 Dogcartprüs: Joan Baker, Johan nes Trix, Jariolaine, Jaromir Gregor - Leerlingenkampioenschap I: Geus Akerendam, Germania, Gamecock. Freule - Fiacreprijs: Ilina, Ivan Hol- landia, Iris van Buren, Holgapluto Gerda - Hoefslag Wisselbeker: Fla mingo Six, Fletcher D, Grenadier, Eduard H - Jinrikshaprys: Happy First, Donar Scotch, Dearie, Eve lyn Hollandia - Leerlingenkampioen schap II; Gudo van Bonni, Hanni bal. Generique Belwin, Goudvos Heny - Diligenceprys: Isac Cavalj06. litis Hollandia, Indra Shadow, Ike Hollandia - Leerlingenkampioen schap III: Gay Rodney, Honey Six, Ereprijs, Florentine - Victoriaprys: Iris Way, Justiana Hanover, Ideal Prise, Hollo Z - Cartprijs: Jaslo, Inolge, Lcaxus Hanover, Jashin. ADVERTENTIE Zondag a.s. 2.30 uur de competitiewedstrijd Sportpark Noord. Het was wijlen Joris van den Bergh die in de jaren veertig met de slogan: „de snelste man op de middenvoorplaats" kwam, HIJ was een verwoed tegenstan der van het S.S.S. (we waren toen allemaal een tegenstander van de S.S., laat staan van het S.S.S.!) oftewel 't stopper-spil - systeem, en heeft daar zelfs een pamflet annex brochure tegen geschreven, zoals er vandaag de dag nog „wilde" brochures tegen luchtvervuiling worden uitgegeven. Joris van der Bergh een groot sportjournalist, wiens uitspraken nog altijd geciteerd worden, niet in het minst door mü (de bekendste is wel: „wat goed is komt snel"), vond het voetballuchtvervuiling en ver zette zich er met alle macht tegen. Door Nico Scheepmaker Tevergeefs natuurlijk, en ook een beetje dom voor iemand die toch zoveel kijk op sport in het algemeen, wielrennen meer in het bijzonder, maar toch ook op voetbal had. Met die snelste man op de mid voorplaats wil de hij, als ik mij goed herinner, een remedie bieden voor het stopperspilsysteem, in ieder ge val wilde hij daarmee de alge meen levende gedachte onder graven dat de snelste spelers op de rechts- en linksbuiten plaats moesten staan. Vleu gelspelers moesten in die jaren vleugels hebben, om in snel treinvaart langs de lijn hollend de verre passes bij de hoekvlag nog net te kunnen opvangen, of om zelf met de „bal aan een touwtje" langs de lijn naar vo ren te snellen, om dan vanaf de zijlijn de bal met een spuug- boogje voor het doel te bren gen, liefst bij de „tweede paal". Want we mogen dan denken dat begrippen als „het tweede huis', „de tweede auto", „het tweede leven." „de tweede vrouw" et cetera modern en eigentijds zijn, in de veertiger jaren had Je al „de tweede paal"! Snelheid En reken maar dat die bui tenspelers in die tijd snel wa ren! Hannema van Blauw Wit. Holleman van VUC. Fischer en Draeger van Ajax. Linssen van Feijenoord. Er werd wat afge hold in die dagen! Ko Bergman van Blauw Wit op de linker vleugel, Bertus de Harder bij VUC op de linkervleugel, Mick Clavan van ADO niet te verge ten. het was al snelheid wat de klok sloeg. Hoewel je toen toch ook al een kentering zag, de hardlopers-doodlopers waren voor het Nederlands elftal niet meer alleen zaligmakend voor de vleugelplaatsen, Kick Smit Bpeelde linksbuiten, Lakenberg rechtsbuiten. Lenstra rechts- en linksbuiten,, Engelsman rechtsbuiten en of Cock van der Tuyn nu wel het type was van de sneltrein-langs de-lijn vraag ik me af. En ook nu, in 1971, is snel heid niet een eerste vereiste voor de buitenspeler Piet Kei zer, Wery, Moulijn, Mulders, Berg, Kristensen, dat zijn toch geen typische hollers. Ze kun nen, met hun speelvernuft, snel heid maken, maar sneltreinen zijn het niet. Toch geloof ik dat bij het huidige speltype de su persnelle voetballer weer aan waarde gaat winnen. Johan Cruyff, de gebroeders Van de Kerkhof, in België een Peter Ressel, worden steeds belang rijker omdat zij met hun sprints het doorwrochte verde digingsweb kunnen stukscheu- ren. De techniek van de spelers In de tweede lijn is langzamer hand zo vervolmaakt, dat zy lange passes kunnen geven die over of langs een verdediging seilen en toch nog bijtijds „te rugvallen" voor de uitlijn, zo dat een snelle sprinter de bal nog kan oppikken en het doel kan naderen. Keizer-Cruijff, Pahlplatz Van de Kerkhof zijn op die manier geduchte wapens geworden. Die snelste man hoeft niet meer, zoals vroeger, op de bui tenplaats te worden vastgena geld, of zoals Joris van den BeBrgh wilde, op de midvoor- plaats, hij moet rondzwerven in de verdediging, eerst de gaten opentrekken waar hij daarna in '$l - TIM KRABBE mis geschoten kan sprinten als de bal vertrok ken is. Ik geloof dat de super snelle speler in het komende voetbal een even belangrijke basketbal de superlange speler. Zoals bij basketbal de 2 meter lange slungel dje niet bij voor baat elke bal uit zijn poten laat vallen kan worden opgefokt van bruikbare tot onmisbare speler, zo zullen de voetbalclubs gaan uitkijken naar jongens die in eerste aanleg misschien meer sprinttalent dan voetbaltalent hebben, maar die hun gemis aan talent ruimschoots kunnen compenseren door hun snelheid. Johan Cruijff is daarom de beste voorhoedespeler ter we reld. omdat hij grote snelheid paart aan sublieme techniek. Hij is het ideaaltype van de voor hoedespeler anno 1980, tegen die tijd zal het Van de Kerk hofRResselCruyff-type nor maal zijn voor het topvoetbal. Eusebio 2 Tim Krabbé, schrijver, jour nalist. schaker en hadimassa- medewerker, heeft vorige week in vrij Nederland het boek „de Ajacieden" van Maarten de Vos gekritiseerd, dat wil zeggen: kritisch gerecenseerd. Hij vond het best een aardig boek. daar niet van. maar hij vond het niet goed genoeg geschreven, te slordig hier en daar, en te „he roïsch" in die zin, dat het wei nig waarschijnlijk is dat van zestien mensen niet één „eigen lijke" een zak is. al voetbalt hil nog zo goed. Zestien aardige, toffe, geklofte Jongens op een rytje, daar geloofde hy niet zo in. Inderdaad is dat een vreemd aspect van de sportjournalist. Trainers en bestuursleden wor den vaak genoeg als onaange name diktatorale, poehaige, cor rupte lieden „geduid" (Brun- dage, Laftman, Herrera, Mi- chels. die Italiaanse prins voor zitter van de Europese honk- balbond. ik doe maar even een greep uit de officials die van wege hun laakbare karakter structuur de Journalistieke wind van voren krygen, meest al nog terecht ook), maar voetballers, atleten, de sport beoefenaren zelf worden op en kele uitzonderingen na (Cas- sius Clay, Peter Post. Nobby Stiles) toch hoogstens op hun prestaties aangevallen, zelden op hun persoonlijkheid, tenzij men hen te slap vindt, ontevre den is over 's mans „moraal" en dergelijke. Zelden, hoogst zelden echter zal je een sportman in de sportjournalistiek zien aanval len op de manier waarop de ene schrijver de andere kan afkat ten. of zoals de ene Journalist de andere politicus in een kwaad daglicht zal stellen, en zijn betrouwbaarheid, fatsoen en oprechtheid in twijfel zal trekken. Een voetballer is uit vorm. geblesseerd, vertoont te weinig interesse, of is te snel in de put, maar hij is zelden „een onaangenaam mens in de Haarlemmerhout" om met Ni- colaas Beets te spreken, laat staan een rotzak zonder meer, een etterlyer, een pajepeer en wat dies meer zij. Toch bestr-.n die mensen, en het is onwaar schijnlijk dat zij niet zouden voetballen.... Een van de punten van kri tiek van Krabbé betrof de slor digheden in „De Ajacieden". Foute spelling in namen: Wim Andriessen in plaats van An- deriesen (terwijl dat toch de eerste naam is die Je als aan komend sportjournalist leert spellen, te vergelijken met „on- middeliyk' mettwee I's), De twee koppen grote Yeats' en dat soort ding. Op een gegeven moment schryft Maarten de Vos over de vrije schop die de geprikkelde Piet Keizer in de Europa Cup- wedstryd tegen Atletico Madrid in het doel schoot, „enkele se conden nadat hy door Eusebio onderuit was gehaald" Eusebio?! dacht Tim Krabbé, haha, die speelt in Benfica! En hy re kende uit hoe lang het geleden was dat Ajax tegen Benfica had gespeeld, en kwam tot de con clusie dat die „enige seconden" in werkelijkheid 3.688.000 se conden waren geweest! Geluk kig (voor hem, Jammer voor Maarten de Vos...) werd hij bij- tyds nog opmerkzaam ge maakt, dat er bij Atletico Ma drid ook een Eusebio meespeel de, die Keizer inderdaad ge vloerd had. Dat was hy even vergeten. Het kon nog bijtijds uit zijn recensie worden ge haald. Ik denk wel eens: kriti seren is lang niet zo makkelijk als de meeste mensen denken

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 13