Dr. D. de Zeeuw wordt morgen nieuwe voorzitter van K.V.P. Scepticisme over akkoord met Rhodesie Zoetemelk n Dolman in eerste categorie 'Gouden schaats' in gevaar TWEE GOUDEN ECHTPAREN IN LEIDEN Sporttoto METAALHANDEL GEBR. DE NOBEL VRIJDAG 26 NOVEMBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 In het Rotterdamse concert- en congresgebouw De Doelen kiest de IVP-Partijraad morgen een nieuwe politieke leider: de 47-jarige toomenergie-deskundige dr. ir. Dick de Zeeuw uit Bennekom. Nu l kan men aan zien komen, dat trompetgeschal en kletterende ekkenslagen de verkiezingen van De Zeeuw zullen begeleiden. Een Mjde gebeurtenis, die de ellende moet verdringen. Ie KVP snakt naar een nieuw be ar die tinteling van de lede- [aten die onmiskenbaar aangeeft: f is een nieuw élan in de party ge- deren gevaren. Dat verbaast niet de troosteloze verkiezingen, die KVP naar de tweede plaats op ranglijst deden zakken; na het irlies van het minister-president- na een periode van stuur- osheid, waarin de partij was be nd, ten dele door tragische om- andigheden (de ziekte van de vo- ge „nieuwe man": dr. G. H. Ver ga, die al enkele maanden de seede-Kamerfractie niet meer kan [den) en ten dele door onmacht [e overstap van voorzitter Van der veroorzaakte een bestuurlijk »t") Zeeuw is nu de nieuwe man, die t maken moet en naar men in I KVP verwacht, ook maken kén. jmerkelijk voor iemand die tot lor kort een doodgewoon en eigen- onbekend lid van de Eerste Ka- er was. Opmerkelijk ook, dat de euwe man uit de senaat komt et zijn oude-mannetjes-image. èt één interview in de Volkskrant «ft De Zeeuw zijn naam geves- rd in politiek-Nederland. Na de ewonnen strijd met tegenvoeter lick Laan, de Noordhollandse gede- uteerde, in het partijbestuur (de erkiezing door de partijraad is een innaliteit) sprak hy onmiddellijk uidelijke taal. Nieuwe partij le Zeeuw wil de samenwerking van ;VP, ARP en CHU zien uitmonden, 1974 al, in een nieuwe partij met ,n geheel nieuwe politieke in- ud" (de oude ideologieën zijn op- geteerd). Het niet-christelijke (is humanistische) element moet in die partij evenveel kansen krijgen als het wei-christelijke. Het klinkt als olifantengetrompetter in de christe lijke porceleinkast. ARP-voorzitter Veerman heeft al gezegd, dat hij en zijn partij er 'ers over denken. Ook een nieu- party, als hy al moet komen, moet een écht-christelijke partij zijn, met het Evangelie als uit gangspunt. In de Eerste Kamer heeft De Zeeuw als lid van de KVP-fractie deze week kunnen horen, dat mi nister-president iBesheuvel zyn ARP niet afvalt. Biesheuvel somde drie stromingen op die in zijn kabinet zijn vertegenwoordigd: de socialisti sche DS'70), de liberale (VVD) en de confessionele (KVP, ARP en CHU). Biesheuvel ging er (gemaks halve?) aan voorbij, dat de KVP al sinds haar oprichting in 1964 ook openstaat voor niet-christenen en het viel tevens op, dat de premier niet sprak over de christen-demo cratische stroming. KVP-fractie- voorzitter Niers had in de senaat Juist het christen-democratische ka rakter benadrukt, mede omdat op Europees niveau die politieke com ponent wél aanwezig is. Zuiver christelijke partijen zijn er in Eu ropa buiten Nederland niet. Trou- s, nérgens ter wereld. Identiek In het begin van deze eeuw> is er een dergelijke situatie geweest. De katholieke politieke leider was toen de priester Schaepman. Hij was voorstander van één partij voor ka tholieken én protestanten, die overi gens wel principieel-christelijk ge fundeerd moest zijn. Vooral de AR-voorman Abraham Kuyper heeft de vorming van die ene partij verhoed.al verklaarde hij zich aanstonds bereid samen met de katholieken een christelijke coalitie te vormen. Een coalitie, sterk genoeg om de regering te dra gen. Toen nog wel. Bijna driekwart eeuw later kan weer spreken van een christe lijke coalitie, maar dan een die haar wezensvreemde partijen als VVD en DS '70 nodig heeft om te regeren. Bovendien ligt Schaepmans christelyk-gefundeerde uitgangspunt niet meer ankervast in de katholie ke leer. De gezaghebbende theoloog prof. Schillebeeckx, zei onlangs dat het christelij k geloof geen grondslag kan zijn voor politieke partijvor ming. „De Bijbel noch het geloof kunnen rechtstreeks een politiek programma opleveren". Er is ook niemand die beweert, dat het pro gramma van het kabinet-Biesheu vel, onderschreven door liberalen en socialisten, bijbels of zelfs maar christelijk is. Wie regeren wil moet water in de wijn doen.En als dat dan toch zo is, kim je het ook wel eens met andere partners pro beren. Uit het Volkskrant-interview blijkt, dat de nieuwe KVP-voorzit- voor zijn nieuwe partij andere partners dan VVD en DS '70 wil. Regeerakkoord Hy wenst voor de volgende verkie zingen over een regeerakkoord te onderhandelen met PvdA en D'66. Met deze uitspraak trapte de atoomdeskundige op de ziel van vooral de VVD. Fractieleider Hans Wiegel (Tweede Kamer) riep in De Telegraaf: „Als de heer De Zeeuw daarmee bedoelt een opzegging op termijn van de samenwerking met de VVD en DS '70, dan moet hij beseffen, dat hij deze samenwerking binnen deze coalitie bemoeilijkt. JOOP ZOETEMELK GENEVE De Federation inter- itionale de Cyclisme Profession- el (FICP) heeft vandaag de lijst ftend gemaakt van coureurs die Un geplaatst in de zogenaamde eer- te categorie. Voor Nederland zijn lat Joop Zoetemelk en Eef Dolman, De lijst ziet er als volgt uit: Bel le: Bracke, R. de Vlaeminck, Die- Ickx, Leman, Merckx, Pintens, Ro- iers, Van Linden. Van Springel en 'erbeek, Italië: Basso, Bernardino, 'itossi, Gimondi. M otta en Zilioli. ipanje: Ocana, Castello, Galdos en 'uente, Portugal: Agostino, Ne erland: Dolman en Zoetemelk, "rankrijk: Guimard en Poulidor, ïroot Brittannië: Horton, Dene- larken: Mortensen, Ritter, Zwit- ttland; Pfenninger, Zweden: G. Pettersson, Luxemburg: Schulz, West Duitsland: Tschan. Acad. nieuws LEIDEN Aan de Leidse uni versiteit is de heer W. J. J. C. de Wil de uit Woubrugge gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde, zyn proefschrift: „A monograph of the genus adenia forsk". Geslaagd voor het doctoraal exa- en zijn: Frans: mej. C. M. I. Nauta, Leiden: natuurkunde: W. G. van Drop c.l., Scheveningen; psychologie: me vrouw G. N. Than-The, Linden (Duitsland) Aan de universiteit te Utrecht is geslaagd voor het doctoraal examen recht mevrouw J. M. J. Krom- Goed hart cd. uit Voorschoten. Onderwijsmars universiteit LEIDEN —De LSF (Leidse Stu denten federatie) organiseert maan dag a.s. een protestmars door de stad, als uiting van ongenoegen over het regeringsbeleid inzake het wetenschappelijk onderwijs. De tocht, die om kwart over vier begint, loopt van het universiteits gebouw aan het Rapenburg naar het gebouw Stationsplein 12. Daar zal de voorzitter van de universi teitsraad, Dick Couprie, het woord voeren. In datzelfde gebouw is er 's avonds om half acht een discussie met drs. Ton Regtien en de heen L. J. A. van Bentveld en J. Reiding. (Van onze correspondent) HERREN VEEN - Het internationale schaatstoernooi om de Gouden Schaats, waarom 18 en 19 decem ber op de Thialf-kunstijsbaan in Heerenveen zal worden gestreden, loopt ernstig gevaar. Het ziet er op dit moment niet naar uit dat de Noren en de Zweden hun sterkste rijders zullen afvaardigen. Baandirecteur M J. Roeper, de ini tiatiefnemer van dit schaatslectyn, heeft al geen maand voorberei dingstijd meer en is erg ^somber ge stemd. Hij zegt: „De Noren ei Zweden zijn plotseling dwars gaan liggen. De KNSB zit er bovenop om de zaak te redden, maar erg veel hoop heb ik niet meer". Half september gingen de uitnodi gingen de poorten van het ijssta dion uit. Alleen de Westduitsers reageerden positief. De uitnodiging voor Gerd Zimmermann en de we reldkampioen op de sprint. Erhard Keiler, werd geaccepteerd. De Zwe den lieten weten op 18 en 19 de cember hun nationale sprintkam pioenschappen te zullen houden, waardoor Göran Claeson, de houder van de Gouden Schaats, en de sprinters Ove König en Hasse Bör- Jes in ieder gev al niet naar Heeren veen zullen komen. LEIDEN Op 23 november was het echtpaar Van Spendel-Ksgie 50 jaar getrouwd. De heer Van Spendel is al zo'n kleine twaalf jaar gepen sioneerd. Hij is nu 77 jaar. Zijn vrouw is 69 jaar. „Tja, ik ben vroeg getrouwd", beaamt mevrouw van Spendel. „Maar vroeger trouwden de mensen toch veel eerder dan nu. Er zijn toch heel wat echtparen, die 60 jaar getrouwd zijn. Ik had trou wens nooit kunnen denken dat ik met hem zou trouwen", en ze wijst op haar man". Dat is anders uitgepakt, we zijn nu al 52 jaar, we hebben 2 jaar verkering gehad, bij elkaar". De heer Van Spendel heeft altijd gewerkt bij de naaimachinezaak van Leeuwenstein. „Ik kwam er vlak na de eerste wereldoorlog. Ik ben eerst een tijdje hoofdverte genwoordiger geweest", zegt de Heer Van Spendel. „Daarna werd ik be drijfsleider en dat ben ik gebleven to aan mijn pensionering". Uit het huwelijk werden drie kinde ren geboren, die op hun beurt zorg droegen voor vijf kleinkinderen. Me vrouw en mijnheer Van Spendel be wonen tegenwoordig een luxue- se flat in de Oppenheimstraat. Ook het echtpaar Koelewijn-Nag- tegaal uit de Wilhelminastraat is vijf tig jaar in de echt verbonden. Zij zijn bijna van dezelfde leeftijd als het vorige paar, alleen de heer Koe- lewijn is één Jaartje jonger. De heer en mevrouw Koelewijn heb ben acht kinderen, 21 kleinkinderen, en al zes achterkleinkinderen. Het paar, dat in Oegstgeest is getrouwd, heeft altijd in de Leidse regio ge woond, al wisselde de woon plaats (Oegstgeest, Leiderdorp en Leiden) nog wel eens. De heer'Koe lewijn werkt nog steeds, al loopt hij momenteel in de ziektewet. De laat ste elf jaar is dat in het garagebe drijf van de firma Poot in Valken burg. Daarvoor heeft hij in de we genbouw gezeten en voor zijn huwe lijk en de eerste Jaren erna heeft hij gevaren. Eerst op de visserij en later wat rustiger op de binnenvaart. Het is dringend noodzakelijk, dat dr. De Zeeuw afdoende klaar heid in deze zaak schept. Fractieleider Van Riel (Eerste Ka mer) boog deze week de opmerking van zijn mede-senator om tot een rechtstreekse aanval op de po sitie van minister-president Bies heuvel. „Wie nu voorspelt liever een ander kabinet aan het roer te zien, zaagt, gewild of ongewild, de poten onder de stoel van de heer Biesheu vel weg". De rijzige premier was er niet van O... lersteboven. Voor hem was poli tiek relevant, c':.t senator Niers na mens de héle KVP-fractie, dus ook namens De Zeeuw, de loyale steun aan het kabinet had toegezegd. Biesheuvel zag De Zeeuw zwijgend glimlachen en legde dat uit als steun voor zijn zienswijze. DEN HAAG (ANP) Voor sport toto nummer achttien van het af gelopen weekeinde heeft zich geen enkele deelnemer met dertien Juist voorspelde uitslagen gemeld. Het be drag van de eerste prijs, zijnde 174.657 gulden, wordt gelijkelijk verdeeld over de tweede en derde prijs. De premie, eveneens groot 174.657 gulden, wordt na het ver strijken van de reclametermijn op woensdag 22 december bij loting toe gekend aan een der winnaars van de tweede prijs. De cijfers zijn: aantal deelnemers 698.911 bruto inleg fl. 1.651.603. prljzenbedrag fl. 698.627.-. Voor de eerste prijs zijn geen mel dingen ontvangen. Het bedrag van die prijs wordt derhalve gelijkelijk verdeeld over de tweede en derde prijs. 2e prijs fl. 261.985.-: 28 win naars. die elk bruto fl. 9.356,60 ont vangen, 3e prijs fl. 261.985,-: 558 winnaars, die elk fl. 469.- ontvan gen. Gevaarlijke klip Wat sommigen willen zien als een gevaarlijke klip voor het kabinet (een KVP die écht met de progres sieve drie in zee wil) vlakte Bies heuvel af tot een politieke curiosi teit. „Partijvoorzitters zeggen wel eens vaker wat. In Lagerhuis en I TV Het kan zijn, dat de premier al wist wat De Zeeuw morgen gaat vertellen in De Doelen. In dat ver band was een uitlating van Van Riel misschien al onthullend: „De gedachten van de heer De Zeeuw schijnen niet helemaal juist te zijn weergegeven in de Volkskrant". In elk geval staat vast, dat De Zeeuw na dat ene interview geen enkel ander meer heeft toegestaan. Voor degenen die iets anders willen dan een kabinet-Biesheuvel kunnen het trompetgeschal en de bekken slagen morgen wel eens minder triomfantelijk klinken. Zij zullen bedenken, dat de man échter De Zeeuw de Eindhovense professor Piet Steenkamp is ook een lid van de Eerste Kamer, eens ook een man die de KVP met een tot de verbeelding sprekend programma tot een nieuw élan bracht. De recente geschiedenis leert, dat de KVP nogal wat van zulke man nen verslijt. De Zeeuw kan het vol gende slachtoffer zijn van een par tij die nooit goed weet wat zij wil, maar op gezette tijden een feestje bouwt. LONDEN (GPD, AFP. Reuter) Het Lagerhuis heeft gisteravond de onthulling door Sir Alex Douglas Home, de Britse minister van Bui tenlandse Zaken, van de door hem in Salisbury bereikte overeenkomst met het regime Smith met diep scepticisme ontvangen. Het was echter niet meer dan een eerste reactie op de hoogst ingewik kelde constitutionele voorstellen, die uiteindeiyk zullen moeten voeren tot het herstel van het meerderheids- recht van de Afrikanen in Rhodesië. Het tydstip waarop dit zal gebeuren ligt echter in een zeer verre toe komst. Dit is één van de kernpunten uit het akkoord dat de Britse en Rhodesische regeringen hebben ge sloten na tien dagen van geheime onderhandelingen in Salisbury. De details van het akkoord tussen Lon den en Salisbury werden donderdag ongeveer tezelfdertyd in de parle menten in beide hoofdsteden be kendgemaakt. De woorden van Sir Alec werden vanuit de banken van de labouroppositie begroet met woe dende kreten als "uitverkoop" en "München" en de bewindsman werd onderworpen aan een streng kruis verhoor over de uiteindelyke gevol gen van de overeenkomst. Enkele kritici waren duidelyk van mening dat het akkoord toch is bereikt ten koste van de vyf miljoen Rhodesi sche Afrikanen. Het belangrykste punt van het akkoord handelt over wyzigingen in de grondwet van Rhodesië van 1969 en schept het vooruitzicht van een Afrikaans meerderheidsbewind in de onbepaalde toekomst. Op basis van de huidige grondwet kunnen de Afri kanen nooit op meer hopen dan een parlementair evenwicht met de 250.000 blanken in het land. Labour- leden die een Afrikaanse meerder heid nog lang niet zien zitten dwon gen Sir Alec een aanduiding te ge ven over het tydstip waarop een en ander kan zyn verwezenlykt. „Mo- gelyk by de eerste verkiezingen na dat het evenwicht blanken-Afrika nen is bereikt. Dit komt dus neer op de tweede verkiezingen vanaf nu en daarna is de meerderheid een abso lute zekerheid", antwoordde de be windsman. De reactie van de oppo sitie was een sceptische. Premier Ian Smith van Rhodesië heeft onmiddellijk na de publicatie van het akkoord met Londen de blanke minderheid in zyn land ge rustgesteld, mocht die bevreesd zyn dat Afrikaans bewind plotseling aan staande is. „Het is onze zorgvuldig overwogen mening", zei hy, „dat met het oog op de uitbreiding van de economie en de toename van de immigratie waar wij vol vertrouwen naar kunnen uitzien, geen Euro peaan angst behoeft te koesteren over de veiligheid van zyn toekomst in Rhodesië". In zyn toespraak tot het parle ment die in geheel het land te be luisteren was liet Smith uitkomen dat hy persoonlyk niet verder had willen gaan met zyn concessies dan het toestaan van geiyke parlemen taire vertegenwoordiging voor blank en zwart. „Maar in de loop van de ondejjiandelingen werd duidelyk dat we geen overeensteming met de Brit se regering konden bereiktn tenzij we bereid waren hoger te gaan dan gelfj- ke vertegenwoordiging'. En-Smith ver_ volgde: „Rhodesiërs zullen ongetwij feld proberen schattingen te maken hoe lang het zal duren voordat op basis van dit systeem de Afrikanen gelyke vertegenwoordiging met de Europeanen in het parlement zullen hebben bereikt. Dit. zou ik willen stellen, is een vruchteloze onderne ming want er zyn veel onzekere fak- toren die de situatie kunnen ver anderen". Genade Of Rhodesië de prys zal winnen van de wetteiyke onafhankeiykheid en het einde van de economische sancties hangt af van de vraag of de Engels-Rhodesische voorstellen ge nade vinden in de ogen van 's lands Afrikanen en Europeanen. Een on derzoek hiernaar zal worden ingesteld door 'n Britse commissie onder leiding van de jurist Lord Pearce die Rho desië rond zal trekken om de publie ke opinie te polsen. De commissie zal gesprek ken kunnen hebben met in de cel •biyvende politieke leiders. Ze zal ar verwachting begin volgend Jaar haar werkzaamheden beginnen. Aan de voorstellen is een Brits aanbod verbonden van 730 miljoen guldep over een periode van tien jaar om de sociale en maatschappe lijke ontwikkeling van Afrikanen te bevorderen en hun meer kans te geven op een baantje. Dit fonds, waaraan de Rhodesische regering eenzelfde som moet bydragen, zou de Afrikanen ook moeten helpen zich in groter aantal te kwalificeren als kiesgerechtigden en zodoende hun politieke vooruitgang te stimuleren. In de veiligheidsraad, waar de Britse vertegenwoordiger Sir Colin Crowe het Engels-Rhodesisch ak koord uiteenzette, kwam Rusland met het verrassende voorstel de ge- vangenzittende leiders van de twee zwarte nationalistische groeperingen in Rhodesië uit te nodigen in New York het "onvervalste standpunt"' van de meerderheid over de voorstel len uiteen te komen zetten. In een scherpe repliek op de woorden van de Brit zei de Russische onderminis ter Jacob Malik dat de raad nu „eenzydige en duidelyk tendentieuze informatie had gekregen van de ver tegenwoordiger van het Verengid Koninkryk". Groothandel ln:koper,IOOd, aluminium, messing,zink, ijzen,accu's,lompen papier sloopwerken fabrieksopruiming INKOOP>Langestraat 4 tela 21323 'Marktsteeg 4 tel. 31516 DANSEN IN DE VINK IEDERE ZATERDAGAVOND VAN 9.30—02.00 UUR DIXIELAND DE GROOTE VINK VOORSCHOTEN ff. 0///0. J't j/Psr Muldersstraat 2. DE KING CORN BAKKERIJ vraagt voor spoedige indiensttreding LEERLING VERKOOPSTER om onder goede leiding te worden opge leid in een van onze filialen. Leeftijd vanaf 17 jaar. Schriftelijke of mondelinge aanmeldingen gaarne aan ons kantoor Mare 1 te Leiden, tel. 01710—33445.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 11