REGERING WIL NOG GEEN REM OP PRIJZEN RIJNOVERLEG IS MISLUKT VVD wil Veronica-formule inpassen in Omroepwet Langman: Lopend overleg niet doorkruisen Salaris kamerlid geen cent omhoog Delftse wurger pleegt zelfmoord Nederland eist ministersconferentie LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 DEN HAAG De regering is niet bereid op dit ogen blik een rem op de prijzen te zetten. Daarmee zou het lo pende overleg over matiging van lonen en prijzen, dat de komende week de laatste fase ingaat en nog voor het einde van het jaar afgerond moet zijn, worden doorkruist. Ongunstiger Minister Langman (Economische Zaken» heeft dit gisteravond ge- bij de interpellatie van het PvdA-Tweede Kamerlid mevrouw G. Brautigam over de snel stij gende prijzen. De door haar in de loop van het debat ingediende motie, waarin van de regering een 'milde' prijsmaatregel wordt ver langd. maakt echter geen kans. De vijf regeringsfracties zijn na melijk gekant tegen een ingreep op dit moment. De regering heeft inmiddels wel er kend dat de stijging van de kosten van levensonderhoud dit jaar zal uit lopen van 7 tot 7.5 procent. Ook de prijsstijging voor het volgende jaar zal zeker niet gunstiger uitvallen dan de geraamde 7 procent. Druk Hangende het overleg met werk gevers en vakbeweging, dat op 2 de cember wordt voortgezet, en het op 17 december voort te zetten beraad in de Sociaal-Economische Raad over het tweede deel van het deskundigen rapport over de economische situatie oefent de overheid druk uit in een aantal gevallen om prijsstijgingen in sectoren, waar de concurrentie onvol doende werkt, binnen redelijke gren- te houden. Voorbeeld daarvan is de gang van zaken rond de melkprijs. Minister Langman ontkende met klem dat de regering bewust heeft gekozen voor een passieve houding, in de veronderstelling dat de wal het schip wel zal keren. "Voorwaarde voor effectief ingrijpen is echter dat daarover een grote mate van een stemmigheid in het georganiseerde bedrijfsleven is. Die eenstemmigheid op dit moment niet en ook de regering ziet nu nog geen aanleiding een ingreep." Herziene ramingen van het Cen traal Planbureau wijzen inmiddels uit dat de economische situatie zich on gunstiger ontwikkelt dan enkele maanden geleden werd verwacht. Door de scherpere prijsstijgingen zal de werkelijke loonsverbetering dit jaar geen 3, maar 2,5 procent bedra gen. Het werkloosheidsniveau komt dit jaar op 68.000 (eerdere raming 65.000) en in het komende jaar zal het aantal werklozen boven de ge raamde 80.000 uitkomen. De teruggang van de investeringen zal scherper zijn dan werd ver wacht. Voor de bedrijfsinvesteringen en de overheidsinvesteringen waren in september dalingen van resp. 5 en 7 procent geraamd. Het tekort op de lopende rekening van de betalings balans komt voor dit jaar uit op an derhalf miljard gulden een half miljar£ minder dan werd geraamd. Dit resultaat is gunstiger als gevolg van de feitelijke opwaardering van de gulden. Op langere termijn zal dit echter een ongunstig effect worden. Commentaar De Nederlandse huisvrouw is van de interpellatie-Brautigam 'PvdA) in de Tweede Kanier over de prijzen geen cent wijzer geworden. Aldus het commentaar van een woordvoerder van de Consumentenbond na afloop van de gisteravond gehouden inter pellatie. Integendeel: de kans bestaat j dat veel prijzen nu het. nog kan I nog snel worden verhoogd voordat de regering toch maatregelen neemt. De woordvoerder zei het jammer te vinden dat de regering geen prijs- en inkomensmaatregelen heeft willen nemen. Daarmee zouden althans de hoogste prijsgolv.en iets zijn beknot. Honderdvijftig schoolkinderen uit het dorp Lent zijn op hun vrije woensdagmiddag ah onbetaalde werkkrachten in dienst getreden van Rijkswaterstaat, die bezig is met een schoonmaakbeurt van de uiterwaarden langs de Waal bij Nijmegen. Door de lage water stand liggen grote delen van de uiter waarden droog. Ouders zorgden voor transport van de grote hoeveel heden afval die aan de waterkant werden gevonden. Zoutlozing nog geen schending volkenrecht DEN HAAG Zolang de onder handelingen binnen de Internationa le Commissie ter Bescherming van de Rijn tegen Verontreiniging nog voortgang vinden en de kans on sla gen niet is uitgesloten, achten de mi nisters Schmelzer «Buitenlandse Za- ken), Stuyt «Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne) en Drees «Verkeer en Waterstaat) het niet gewenst zich al uit te spreken over de vraag of de Franse zoutlozingen in de Rijn een j schending van regels van volken- j recht opleveren. Dat. hebben de bewindslieden geant woord op schriftelijke vragen van de tweede-kamerleden drs. Th. Joekes «VVD» en mr. dr. C. Berkhouwer «VVD). ADVERTENTIE HILVERSUM' DEN HAAG De VVD-fractie in de Tweede Ka- zal er bij de regering voor plei ten de Veronica-formule in te passen binnen de mogelijkheden van de be staande omroepwet. Dit VVD-standpunt is 't eerste dat bekend is over de houding, die de Tweede Kamer fracties zullen aan nemen ten aanzien van het ratifice- HTM-tarief niet omhoog DEN HAAG De tarieven van de HTM gaan niet omhoog, althans voorlopig niet. Deze maatregel zat weliswaar in de ontwerp-gemeentebe- i groting voor 1972 verwerkt, maar B j en W. hebben het voorstel om de tram- en busritten in januari toen procent duurder te maken gister avond teruggenomen. Maandagavond was in de raad al gebleken, dat een dergelijk voorstel geen meerderheid zou halen. Volgens wethouder B. Bol is er vooral aan leiding om het plan te schrappen, omdat de rijksbijdrage in het exploi tatietekort. van de HTM het volgend Jaar hoger zal uitvallen. In plaats van de geraamde zes miljoen gulden rekent men nu op 7.8 miljoen, en ook dat bedrag zou later nog iets groter kunnen worden. Levenslange dwangarbeid Nederlander BRUSSEL Het Hof van Assi sen in Antwerpen heeft gisteren de 57-jarige in Nederland geboren J. v D. veroordeeld tot levenslange dwangarbeid. De juryrechtbank oordeelde Van D schuldig aan het doden van zijn 33-jarige pleegdochter Gritta van D., met wie hij een verhouding had. De vrouw, die hem een kind had ge schonken, dreigde vorig Jaar hem te zullen verlaten voor een andere man. Uit jaloezie zou hij daarom met vier schoten een einde aan haar leven hebben gemaakt. ren van het Verdrag van Straats burg. De ratificatie houdt in het ver dwijnen van Radia Veronica en Ra dio Nordsee. Voor 8 december moeten alle stand punten schriftelijk zijn ingediend bij de bijzondere kamercommissie, die zich met dit probleem bezig houdt. De meningen onder de fracties over het ratificeren van het verdrag en de gevolgen daarvan, lopen nogal uit- Er is een stroming in de Twee de Kamer, die Veronica wel wil le galiseren en het Veronica-apparaat, wil gebruiken voor het opzetten van een legale, commerciële zender Hil versum IV. Omdat in het regeringsakkoord is vastgelegd dat in deze regeringsperio de geen principiële wijzingen in de Omroepwet kunnen worden aange bracht is de mogelijkheid van een vierde commercieel Hilversums ra- Hoorzitting DEN HAAG De salarissen van de I leden van de Tweede Kamer gaan in 1972 geen cent omhoog De frac ties hebben dit in gezamenlijk over leg besloten. Wel wordt een oplos sing gezocht waardoor weduwen en wezen van ex-kamerleden niet on der deze maatregel lijden. De schadeloosstelling van de leden van de Tweede Kamer blijft dus vol- i gend Jaar staan op f 47.155 per jaar. Daarnaast ontvangt een tweede-ka merlid een vergoeding voor reiskos ten en een tegemoetkoming in de overige kosten. De reiskostenver- i goeding bedraagt f 4.225 per Jaar .De overige kosten variëren naar ge- 1 lang de afstand tussen de woon plaats en Den Haag, dat kan uitlo pen van f 5575 tot f 11.150. Gistermorgen hebben twee or ganisaties de kamercommissie, on- der voorzitterschap van mr. Bos, ver- I zocht om een hoorzitting over de j Veronica-zaak. Het zijn de Vereni- ging van de E-kende Advertentiebu- reau's en de Vereniging van 1 de Grammofoonplaten Detailhan del. Ook zouden namens de artiestenwg- j reld de impressariaten Paul Acket en Lou van Rees aan deze hoorzit- ting willen deelnemen. Of er een hearing komt is nog onzeker, omdat de tijd waarschijnlijk te kort is. De Veronica-directie zit inmiddels ook niet stil. Deze week heeft men onderzocht of het juridisch mogelijk is een zendmachtiging aan te vragen bij de minister van CRM. met be houd van eigen formule. Het stichten van een eigen omroep is een idee, dat geboren is nadat een recent onderzoek had uitgewezen dat zeker 400.000 Nederlanders bereid zijn vijf-gulden-lid te worden van een legale omroep Veronica. Er zouden ook contacten bestaan tussen de Veronica-directie en één of meer omroepen in Hilversum over de mogelijkheden van samen werking als Veronica besluit een zendmachtiging aan te vragen. Te voldaan De Nederlandse delegatie in de Internationale Commissie ter Bescherming van de Rijn tegen Verontreiniging heeft op de 30ste algemene vergadering in Bazel beslist geen sterke in druk gemaakt. Wat zijn de fei ten? Door het hoge zoutgehalte is het Rotterdamse drinkwater bijna niet meer om te drinken, en drinkwaterleidingbedrijven vrezen dat zij er straks niet meer in zullen slagen giftige stoffen als kwik en insecticiden uit het leidingwater te houden. [n Nederland, met name in het westen, is de ongerustheid on der de Levolking groeiende. Onder die omstandigheden zou je mogen verwachten dat de voorzitter van de Nederlar.dst delegatie ir. P. H. Schuurman bruist van activiteit. Maar ir. Schuurman ontloopt de pers en verlangt kennelijk terug naar weleer, toen de Internationale Rijncommissie nog in een ont spannen atmosfeertje aan de praat kon blijven en nauwe lijks door het publiek op de vingers werd gekeken. De pu blieke bezorgdheid komt hem een beetje ongelegen. [r. Schuurman weigert het feit dat de Nederlandse regering de delegatie heeft opgedragen snel spijkers met koppen te slaan, uit te leggen als onte vredenheid over het verloop van de besprekingen. Dat is het natuurlijk wel. De Nederlandse delegatie had die boodschap in Bazel best duidelijk kunnen overbrengen. GRONINGEN De „wurger van Delft" heeft gisteren in het rijks- asyl dr. S. van Mesdag in Gronin gen zelfmoord gepleegd. Het is precies °en jaar geleden dat hij in Delft de 21-jarige Ada Lansbergen— Hölscher vermoordde in haar wo ning. De 25-Jarige Hans K. werd gister morgen door een bewaker levenloos in zijn cel gevonden. Er zijn geen uiterlijke tekenen die erop wijzen, hoe hij zich van het leven heeft be roofd. Een misdrijf wordt uitgesloten. Hans K. verbleef sinds begin sep tember in de asiel. Kort na zijn ar restatie heeft hij in cel van het Delftse politiebureau ook geprobeerd zelfmoord te plegen. Na de moord op mevrouw Lans bergen belde Hans K. enkele keren met de redactie van de Delftse Courant en stuurde hij daarheen briefkaarten ondertekend met mijn heer, Voor hij werd gearresteerd pro beerde hij nog de 22-Jarige Marij ke van Staayeren te vermoorden. Dat mislukte toen. Grafische cao wordt mogelijk opengebroken AMSTERDAM Het is niet uitge sloten dat de werkgevers in de gra fische bedrijfstak komend Jaar open breking van de tweejarige c.a.o. zul len verlangen met het oog op de snel verslechterende economische situatie in deze sector. Begin van dit jaar is een tweejarig contract voor de werknemers in de grafische bedrijfstak tot stand ge komen. In het verleden waren het de vakbonden, die wijzigingen of aan vullingen voorstelden. Maar ook voor de werkgeverspartij kan er aanleiding zijn wijzigingen voor te stellen. Hoewel in het eerste kwartaal van dit jaar de omzet nog enigszins is ge stegen gaat de economische situatie, in de grafische bedrijfstak steeds verder achteruit. Een vergelijirig van de ontwikkeling van het produk- tieniveau in de eerste helft van dit Jaar met die in het recessiejaar 1967 valt duidelijk uit in het nadeel van 1971. Voor de eerste helft van dit Jaar laat de produktie voor de druk kerij bedrijven 'n daling van 8,2 pro cent zien. In 1967 trad in de boek- en diepdruksector een lichte produktie- I daling van 1,7 procent op. de offetdrukkerijen was er een r duktietoeneming van 4,8 procent. BAZEL <GPD> De onmacht om in overleg tussen deskundigen tol een oplossing voor het zoutprobleem in de Rijn te komen, is voor de Ne derlandse regering aanleiding nu een ministersconferentie te eisen. Dit is woensdag in Bazel meegedeeld door de Nederlandse delegatie naar de in ternationale Rijncommissie. De com missie had drie dagen achtereen I zonder enig uitzicht op succes, ge I conlereerd. In een resolutie is gistermiddag de onmacht van de ambtelijke deskun digen. die in Bazel hun dertigste zit- j ting hielden, vastgelegd. Geregis treerd wordt dat de Fransen oerei.1 j zijn het zout uit hun kalimijnen in de Elzas (het wordt thans afgevoerd in de Rijn) op te slaan op het eiland - I je Hessenheim. Die oplossing wordt echter door de Duitsers pertinent af gewezen omdat op die manier ver- zilting van het grondwater in het aangrenzende Duitse gebied nog sneller zou toenemen. De resolutie stelt bovendien vas>. I dat er aan Franse kant grote be zwaren bestaan tegen opslag op een orgesteld gebied dicht bi) Er zijn echter nog twee ïinen, waar kan worden onderzocht of ze zich voor opslag le- nen. De Fransen zullen de commissie daaromtrent spoedig informeren Met dat laatste is louter en alleen het voortbestaan van de ambtelij kt commissie gered, die de afgelopen dagen duidelijker dan voorheen mo gelijk was, heeft ervaren dat zij machteloos staat tegenover de grote problemen die haar door de rege- I ringen zijn toevertrouwd Alleen door politieke beslissingen, waarbij onge twijfeld ook anderevervuilingspro blemen zullen worden betrokken, is een regeling van de kwestie van het zout uit de Elzas mogelijk. DeBonds- j republiek en Frankrijk staan op di; I punt diametraal tegenover elkaar, terwijl Nederland zich in de commis- sie heeft beperkt tot de onpartijdige eis dat de snelst mogelijke regeling moet worden getroffen

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 5