Nu hoog-, later laagbouw Regio moet delen in Leidens tekort Monumenten op instorten BALLY SINTERKLAAS-CADEAUS Leidse wethouder van stadsontwikkeling: WATVOLGENS PAK MOET Geschiedenis herhaalt zich niet, maar het pacifisme wèl Begrotingsverschil 1! DONDERDAG 25 NOVEMBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD ADVERTENTIE LEIDEN Volgens de wethou der van stadsontwikkeling zit Leiden nu door omstandigheden in een periode, waarin veel hoog bouw wordt gepleegd. Er is vol gens de heer Kret een tendens om naar laagbouw over te gaan. De eerste twaalf a veertienhon derd woningen in Leiden worden evenwel in hoogbouw uitgevoerd. De wethouder zei dit in antwoord op vragen van raadsleden bij de be- inw|handeling van de begroting in commissie voor stadsontwikkeling. Vooral WD'er Portheine drong aan op laagbouw, vooral in de Stevens- llelt hofJespolder. Mevrouw Kerling van de PvdA sloot zich daarbij aan. Zij rteiwas geschrokken van de cijfers in de bouwnota. De wethouder constateerde, NS en NZH fout zijn geweest, toen ze constateerden, dat de planologie van de Merenwijk verkeerd was, omdat er wel ruimte is voor een rail verbinding naar het oosten. Hij verwees de raadsleden naar de te korten op de Bijlmermeer en ande re onrendabele Amsterdamse stads wijken, toen hij voorrekende, dat een parkeergarage in de Merenwijk geen oplossing brengt. Vraag bleef of de Merenwijk haar geheel nog een keer de raad zal passeren. Het college overweegt de nieuwbouwwijk vlek voor vlek in de raad te brengen, wat een tijdwin- ning heeft. Wat andere gemeentelijke nieuw bouw betreft vroeg VVD-er Port heine naar de bestemming van de boerderij aan de Lage Morsweg Morskwartier. De wethouder deelde mee, dat deze boerderij is gehandhaafd, maar dat nog naar een bestemming als ontmoetings centrum wordt gezocht. In de Kooi is volgens de wethou der geen centrale plaats voor een wijkgebouw. Voetgangerstunnels zijn nodig op Willem de Zwijgerlaan, Churchill-laan en Lammenschans- weg. In het urgentieschema is deze voorziening op de Willem de Zwij g er la an voor 1973 opgenomen ADVERTENTIE CASSETTES De ruimste keuze in Pleet, Edel- staal en Vlekvrij Uw Juwelier en Gero-dealer v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 Hoogbouw in de Merenwijk. Nu is dat zo, maar het zal niet altijd zo doorgaan. (Foto Holvast) LEIDEN Volgens het PAK is het duidelijk, dat het voortdurend verweer van een gemeentebestuur tegenover de bevolking in de geest van: "dit is een gevolg van het re geringsbeleid, daar kunnen wij niks aan doen" het vertrouwen van de be volking in het gemeentebestuur niet zal doen toenemen. Het pleitbezor- gen door het gemeentebestuur bij ho gere instanties, dat zich teveel nog achter gesloten deuren afspeelt, zal bij de bevolking de indruk vestigen van medeplichtigheid van 't gemeen tebestuur- aan een massieve bureau cratie en leiden tot toenemende ver vreemding tussen vertegenwoordi gers en vertegenwoordigden. Volgens het PAK dient het ge meentebestuur zich open en eerlijk op te stellen tegenover- de eigen bevolking. Noch de raad, noch het college van B. en W. behoort rook gordijnen op te trekken om de eigen zwakte te verbergen. Men dient steeds helder op tafel te leggen wat men wel kan en wat niet, wat men fout heeft gedaan en wat men niet beter had kunnen doen. Het is dui delijk dat een sterk toenemende openbaarheid van bestuur hieraan een bijdrage kan leveren. Ook een voorlichtingsbeleid dat zich in de eer ste plaats richt op de verschaffing van zinvolle informatie aan de bevol king (en niet slechts een politiek de fensiewapen in handen van B. en W is) kan hierin een actieve rol spe len. Reeds in de allereerste fasen van beleidsvoorbereiding, en vandaar voortgaande tot aan de uitvoering, dient de bevolking mede te zijn be trokken in het bestuur ter toetsing van de vertegenwoordigers en ter stimulering van initiatieven van be trokkenen. De plicht van het Leidse Gemeen tebestuur: Consequente prioriteitenstelling in volgorde van urgentie van de verschillende uitgaven, waarbij de politieke verschillen helder aan de dag treden voorzover aanwezig. Vaststelling van het werkeüjke structurele tekort in deze gemeente waarop de verdere onderhandelin gen omtrent de aanvullende bijdra ge dienen te zijn gebaseerd. Ontwerp van een gedragslijn voor de toekomst zowel met het oog op de ontwikkeling van lange- en middellange termijnplanning als met het oog op het dragen van ver dere verantwoordelijkheid tegenover de Leidse bevolking indien aan de verlening van een aanvullende bij drage onaanvaardbare voorwaarden zouden worden verbonden. LEIDEN Tal van Leidse monu menten staan op instorten. Dat mag worden geconcludeerd uit de begro tingsbehandeling in de raadscom missie voor stadsontwikkeling, die gisteren werd gehouden. Oosterman iD '66) vroeg naar de toekomstige bestemming van de La tijnse school. Wethouder Kret ant woordde. dat het MSG-terrein wel licht niet groot genoeg is voor de openbare bibliotheek Reuvens. In de Latijnse school zou dan ruimte kunnen worden gevonden naast die voor de opleiding voor museumme dewerkers. Walle (PSP) was bezorgd over de toestand van de Boerhaavezalen in de Camp. Wethouder Kret: Er zijn juist tekenen, die wijzen in de rich ting van een bestemming in de mu- Het Pieterskerkhof krijgt een beter seumsector. aanzien door aankleding van een ge deelte. Beplanting in de ruimte rondom de kerk hoort daarbij, aldus de wethouder in antwoord op vragen van PSP-er Walle. Wethouder Kret: Het Heerenloge ment staat op instorten. Er zijn tal van monumenten, die de aandacht vragen. Er wordt aan gewerkt om subsidie los te krijgen van "Den Haag". De restauratie van monu menten gaat n.l. tergend langzaam en dat is onaanvaardbaar. Mededeling van de wethouder: NV Stadsherstel vraagt om meer kapi taal om te beginnen met rehabilita tie van de hoek bij de Pieterskerk gracht. Sinterklaas kapoentje LEIDENTerwijl de stad huistoren zilveren tonen over de stad strooide met liedjes als "Sinterklaas kapoentje" hadden gisteren raadsleden in commissievergaderingen over de begroting wensen en verlangens alsof de wethou ders de knechten zijn van Sinterklaas Twee commissies waren te gelijk aan het woord en velen zetten hun schoen klaar. Tot op de kleinste details werd ingegaan bij deze nieuwe vorm van begrotingsonder- zoek, die in zoverre openbaar is, dat een deel van de Leidse pers de vergaderingen bij woont Discussies zijn bij deze vorm van behandeling aan de orde van de dag en de vraag is of de raad hierdoor kans ziet de begroting in de plenaire vergadering sneller te behandelen. Zijn de commissievergade ringen de oplossing? zo is de vraag. De publieke belang stelling is er voor geen cent. Wat is het voordeel van deze behandeling boven het sys teem van vroeger, waarbij het vraag- en antwoordspel zich op het papier afspeelde? Het moet gezegd: ambte naren doen hun woordje en daarmee wordt de uiteenzet ting van de wethouders aan gevuld. Grote vraag aan Sinter- klaas-in-Den Haag blijft: Gooi wat in mijn schoentje HANS MELKERT Schoenen k&L kenmerkt Oon, Leer slee. 4 u /.elcien/ Aan dr. K. E. H. Oppenheimer, die in het LD. van 10 november j.l. schreef: „Bij alle discussies in theo logie en kerk over actuele politieke vraagstukken is het overigens beter de geladen term „politiek" te ver vangen door ethiek (ethos), de ver antwoordelijkheid voor politieke, so ciale en maatschappelijke ordening van ons bestaan". Ik word altijd wantrouwig als iemand langs zijn neus weg woorden verandert. Daar zit, altijd een be doeling achter. In dit geval probeert dr. Oppenheimer, overspringend van „politiek" naar „ethiek", te sugge reren, dat de theoloog die pure po- Lezers schrijven litiek bedrijft iemand van een ho gere orde is, alleen aan een Hoger Wezen verantwoording schuldig en daamee ongrijpbaar voor de gewone sterveling. Want die weet immers niets van ethiek en kan derhalve geen tegenspel geven. Voor mij maakt het geen enkel verschil wie iets beweert: een domi nee in toga, een willekeurige burger in een confectiepak of een anarchist in een poppak uit het Vondelpark. Het gaat om de strekking van de ge sproken of geschreven woorden, in dit geval dus om niets anders dan de defensiekosten. De gemeenschap heeft alleen te maken met het feit. dat hier sprake is van een poging tot beïnvloeding. Als iemand die beïnvloeding signa leert. heeft hfj of zij daartoe het I volste recht. Iedere lezer is dan in de gelegenheid te oordelen of hem dat aangenaam is of niet. Aan prof. dr. A. J. Rasker. die in zijn artikel in het LD. van 15 no- j vember o.m. schrijft: „De geschie- 1 denis herhaalt zich niet". Om her haald te worden moet iets eerst ge ëindigd zijn om dan opnieuw te be ginnen. En dat is zeker met het pa- j cifisme niet het geval. Ofschoon I de Tweede Wereldoorlog verscheide- I ne pacifisten tot volkomen ander inzicht heeft gebracht, is de stro ming als zodanig onveranderd voort gegaan. Als men eens in de archieven van het Leidsch Dagblad zou kun- I nen duiken en te voorschijn halen Iwat de pacifisten vóór de oorlog schreven en preekten, men zou het zó weer kunnen publiceren zonder dat iemand zou merken, dat die Stukken al 30, 40 jaar oud zijn. Want het pacifisme van nu brengt geen enkel nieuw argument, op. Hetis al tijd het spelen op de angstgevoelens van het publiek, toen met gasoorlog, nu met de kernbom. Natuurlijk zijn de vooruitzichten angstig. Dat zal niemand tegenspre ken. Maar sommigen zijn bijzonder kort van geheugen. Men herinnert zich niet meer de vreugde, die het onder de bezetting lijdende Neder landse volk voelde als de honderden zware bommenwerpers van onze bondgenoten door de stilte van de nacht dreunden om ons de vrijheid terug te geven. En evenmin herin nert men zich, dat er ontelbaren in het sinds de oorlog bezette Oost- Europa en elders zijn, die op vrij heid hopen en daarvoor, net als wij Nederlanders tussen 1940 en 1945. het lilden van een oorlog over zouden hebben. Zoals de filosoof Popper zei: „vrijheid is belangrijker dan geluk". Hier liggen dus tal van moeilijk te beantwoorden vragen. Maar hebben de pacifisten zich die vragen wel eens gesteld? Het pacifisme zal heel wat origineler moeten worden, wil het ooit een aanhang van enige be tekenis krijgen. Men zal tevens njn schreden buiten de kleine kring van gelijkgestemden moeten zetten en ieder stukje van deze gekwelde aar de moeten bezoeken om te weten te komen hoe men er werkelijk over denkt. Het zou voor prof. Rasker en zijn studenten niet eens zoveel tijd kosten daar achter te komen, daar zij ook een .Andere kijk op Oosten en Westen na een 18-daags verblijf m Rusland" gekregen hebben. Dat is toch wel snel voor zo'n groot land. Mr. M. S. E. HERFST— NIEUWENHUIS. Leiden. Beroeningswerk NED. HERV. KERK GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Bedankt vooor Dokkum P. Ded- dens te Rozenburg. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Assen J. de Jong te Emmeloord, te Zwolle J.de Vuyst te Zutphen. te Utrecht P op den Vel de te Zierikzee. Bedankt voor Mijdrecht M. W. Nieuwenhuljzen te Delft PAK: kostendragers zijn bevolkingsopbouwbinnenstad en centrumfunctie LEIDEN Volgens het Progres sief Akkoord (fracties van PvdA, D'66 en PSP) zal de eerste nood zakelijke beleidsmaatregel dienen te zijn, dat Leiden op de gemeen ten, die van Leidens centrum voorzieningen profiteren, een hartstochtelijk beroep doet fi nancieel te participeren door hun deel van het Leidse tekort voor hun rekening te nemen. Zo een groot deel van deze gemeenten op zo'n beroep negatief zou reageren, is het aan het Leidse gemeente bestuur om de eigen bevolking positief te gaan discrimineren ten opzichte van de regio. Bevolkingsopbouw, binnenstad en centrumfunktie zijn de „kostendra gers" van het structurele tekort van Leiden. De accentverschuiving naar voorzieningen voor achtergebleven bevolkingsgroepen en uitleggen van de nadruk op het structurele aspect van het Leidse tekort vormen de voornaamste verschillen tussen de conceptbegroting van B en W en die van het PAK. Hiernaast stelt de PAK-fractie vast dat zij de vicieuze cirkel gevormd door de aanwezigheid van een on gunstige bevolkingsopbouw, de daaruit mede gevolgde slechte finan ciële positie van de gemeente en vervolgens de uit de laatste voortvloeidende „noodzaak" o mme extreem hoge belastingen en tarieven LEIDEN Zo zien de begrotingen van B. en W. en PAK er in grote lijnen uit (met het verschil): Algemeen beheer tekort: Openbare veiligheid tekort: politie tekort brandweer tekort: overige tekort: Volksgezondheid tekort Volkshuisvesting tekort: Openbare Werken tekort: Eigendommen tekort Onderwijs Cultuur en Recreatie 2.172 2.190 12.569 73 7.436 7.359 PAK 8.205 14.319 78 7.641 9.193 15.278 205 1834 623 Soc. zorg en maatsch. werk 14.655 Economische aangelegenheden 213 90 303 Inkomsten 46.446 46.446 Kasgeld en onvoorzien 739 739 Begrotingstekort 13.550 19.641 6.091 Alle bedragen moeten met f 1000,— worden vermenigvuldigd. de tekorten te dekken, niet wenst te 1 accepteren. Op deze wijze wordt een relatief arme bevolking zwaarder be last dan de relatief rijke bevolking van een z.g.n. forensengemeente. Waarschijnlijk zal Leiden wel moe ten voldoen aan de minimale be lastingdruk eisen, zoals door de minister van Binnenlandse Zaken, geformuleerd voor gemeenten die een aanvullende bijdrage vragen. Verder wil het PAK niet gaan, terwijl het de verhogingen wil concentreren op die heffingen, die een positieve rela tie vertonen tot de draagkracht van de betalers. Groter tekort Het PAK concludeert, dat het zichtbare strukturele tekort in de eerstkomende jaren tegen de prijzen van medio 1971 zeker zal toenemen tot f 25 a f 30 miljoen. De inflatie, zal lelden tot een veel groter structu reel tekort in guldens met de waar de van 1976. Een benadering van de verdeling van het strukturele tekort, de toerekening naar de hoofdkosten- dragers, luidt: bevolkingsopbouw: f 7,7 miljoen. binnenstad: f 11 miljoen centrumfunktie: f2 miljoen. Het belangrijkste aspect van de PAK-visie op de Leidse gemeentepo litiek is de voortdurende zorg voor achtergebleven groepen in de samen leving. De PAK-fractie zal nimmer genoegen nemen met een blijven de achterstand van groepen uit de bevolking: sterker nog, de fractie zal aandringen op een hoger door de overheid verzorgd voorzienIngenpeil voor achtergebleven bevolkingsgroe pen dan voor andere. Huisvesting Binnen het door de nationale wet geving maatregelen geschapen ka der is het voor een gemeentebestuur onmogelijk om een passend huisves tingsbeleid te voeren. Integendeel het begrijpelijk verlangen om de in Lei den relatief grote groep van niet koopkrachtigen tenminste nog eni germate te helpen met het verkrijgen van huisvesting, zal er toe leiden dat de wijken met de goedkoopste wo ningen in toenemende mate een een zijdige bevolkingsopbouw zullen, krijgen waaruit tal van ernstige pro blemen voortvloeien. Het is de plicht van het gemeen tebestuur alles te doen wat in zijn vermogen ligt om de achterstand in gemeenschapsvoorzieningen in oude stadswijken weg te werken en ver volgens zoveel mogelijk aanvullende maatregelen te treffen om het ni veau van gemeenschaps-voorzienin- gen in de stadswijken waarin de minder koopkrachtigen zijn gecon centreerd, hoger op te voeren dan in de stadswijken waarin het particu lier welvaartsniveau wel aanvaard baar hoog is. In de visie van het PAK dient het gemeentebestuur eraaar te streven in de wijken die een laag particulier welvaartsniveau kennen, meer en be tere gemeenschapsvoorzieningen te creëren dan in de beter gesitueerde stadsdelen. De huidige situatie laat precies het omgekeerde zien. Be strating. verlichting, groenvoor zieningen. onderwijs-accommodatie, gezondheidsvoorzieningen, speelruim ten, sportaccomodatie zijn er bij voorbeeld in de Kooi veel slechter, aan toe dan in het Boerhaave-kwar- tier. Beleid om Het ongewenste karakter van de huidige situatie betekent wel dat de prioriteitenstelling van het beleid diepgaand zal moeten worden omge- I bogen. Deze ombuiging kan niet op alle punten reeds nu in de gewone dienst van de begroting 1972 tot uit drukking komen, aangezien de creatie van 'n aantal voorzieningen pas mo gelijk zal zijn na de totsttndkoming van kapitaalwerken als gebou wen, gymnastieklokalen etc. De ge schetste visie zal dus ook een be langrijke rol dienen te spelen bij de discussies en besluitvorming m.bt. het Investeringsplan 1972-1976. De verregaande staat van verval waarin bijna de gehele binnenstad verkeert noodzaakt tot onmiddellijke I restauratie, renovatie en sanering, en niet over 5, 10 of 15 Jaar. Indien men op nationaal niveau niet wil beseffen dat de op een na grootste 1 historische binnenstad van dit land een nationaal cultuurgoed is van j werkelijk onschatbare waarde en daarom direct uit de natinoale financiën cmvangrijkee middelen ter beshcikking stelt om het herstel verzorgen, zal de regering, toch tenminste Leiden in staat die nen te stellen om uit de gemeente lijke financiële middelen verder ver val te voorkomen. Dit voorkomen van verder verval vraagt volgens het PAK grotere be dragen dan het college van B en W in zijn begroting heeft opgenomen. Hiervan wordt een enkel voorbeeld gegeven omdat het kenmerkend is voor het verschil in zienswijze tus sen het college en de PAK-fractie. Leiden beschikt over 14 kan. wal- muren, waarvan herstel plm. f.3000 per meter kost. d.l. een totaal bedrag van f 42.000.000. Wil men deze voor ziening treffen ten laste van de ge wone dienst, dan zal de jaarlijkse strukturele uitgave zijn f 42 miljoen gedeeld door de levensduur van de herstelde wa lm uur. Bij de huidige verkeersbelasting is deze levensduur zeker niet- op een hoger aantal Jaren dan 35 te stel len. D.w.z. dat de struktureel noodza kelijke uitgave f 1,2 miljoen Is. B en W nemen ln de concept begroting f 400.000 op omdat het technische tempo van realisering in 1972 geen uitgaven van meer dan f 400.000 mo gelijk zal maken. De PAK-fractie neemt ln haar begroting f 1,2 mil joen op waarvan f 800.000 via fonds- vowning naar een volgend be grotingsjaar wordt overgeboekt. Het zelfde geldt voor uitgaven betreffen de rioleringen, restauratie en het be heer van monumenten ADVERTENTIE TEGEN BETAALBARE PRIJZEN HERENCONFECTtE HAARLEMMERSTRAAT 149 - TELEFOON 21075 - LEIDEN Enorme kollektié LEVI'S Corduroy PANTALONS EN JACKS voorradig.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3