Feijenoord lief voor Fransen Ken Rosewall, liet 'kleine meneertje' Spartak Trnava miste klasse KINDVALL: TERUG NAAR FEUENOORD? FLAUWEKUL SMULVOEWAL IN MARSEILLE Handbal Verbond tracht Mraz te houden i lONDüiRDAG 25 NOVEMBER 1971 PAGINA LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD MARSEILLE Feijenoord is erg lief voor de Fransen ge- •eest. Luid en veelvuldig te beluisteren opmerking na afloop an de wedstrijd die de nationale kampioensploeg gisteravond ïgen een selectie van spelers van Marseille, Nimes en Lyon »n 20 nederlaag opleverde. Want de Happel-elf bleek welis- aar gul in smulvoetbal voor de 9000 toekijkers, maar maakte ooit de indruk écht op winst te willen spelen. Wat ergens zo •k niet is met de zware kluif die Sparta heet op til. Feijenoord, dat Wim Rysbergen als jhtervleugelverdediger liet opdra- n begon met daverende knallen n Wim Jansen en Jan Boskamp, echter door uitblinkende keeper trnus laconiek tot 'handenverwar- ïrtjes' werden gedegradeerd. Waar- lt de Franse elf, die onder de naam Irand Delta' aantrad, moed putte: aarna prompt sprake was van de edstrijd dicteren. In de negende inuut al kwam daarvoor de belo ng, toen Lambert Verdonk in zijn il van gastspeler een hoekschop irceerde en de Europese topschutter ;oblar na een slordigheidje van raël zich mocht laten feliciteren. Een kwartier later voerde Happel [n erste wissel uit: Rijsbergen er- t. Schneider naar rechts en Theo ,n Duivenbode als rechtsback. Veel msen kreeg Feijenoord in die pe- ode, maar de Franse keeper Carnus ééf de heldentenor zingen. In het peede bedryf zou dat ook zo zijn; •rder dan twee afgekeurde doel- unten kwam Feijenoord niet. Mai- ,ld had inmiddels de plaats van oen Moulyn overgenomen en bij opponent draafden plotseling Di allo, Mihailovic. Bonnel, Kula, Pir- ilat en Pantenic als verse krachten >nd. Di Nallo bleek daarbij de meest iccsvolle want hij was het. die op et moment dat Feijenoord ernstig m de gelijkmaker werkte, een feede doelpunt voor de Zuidelijke [uipe fabriceerde. Waarna Feyen- rd het wel geloofde, de energie UTRECHT Jaroslav Mraz. de Sjechische trainer-coach van het ederlands Handbal Verbond, weet og niet zeker of hij het Neder- inds herenteam tot aan het pré- lympisch toernooi in maart in panje zal kunnen begeleiden. Zijn irblijfsvergunning liep per 31 au- ïstus af. maar het Nederlands iandbal Verbond slaagde er in een alf jaar extra voor de trainer los krijgen, zodat hij in ieder geval et damesteam kan begeleiden bij et wereldkampioenschap handbal am es, dan van 11 tot en met 19 ecember in Nederland wordt ge- ouden. )oor (ia Racké begon te sparen voor Feijenoord Sparta. Vertelde Guus Brox: „Die Fransen hadden toch wel een goed elftal. Vooral omdat de houder van de wereldcup zeer tot de verbeelding spreekt was er veel inzet". En over Wim van Hanegem die minder dan anders uit de verf kwam: „Ach. dat kan wel eens gebeuren. Je kan niet altijd even goed splen". Een mening die Olympique Mar- seille-voorzitter Marcel Leclerc niet met hem deelde. Want hoewel Feijenoord er niet over prakizeert de Kromme van de hand te doen, wer den zijn verrichtingen door een Olympique-gezlschap met meer dan normale belangstelling gevolgd. Ver telde Leclerc opgetogen: „Wat een speler. Die man is van dezelfde klas se als Cruyff en Keizer. Hij is dan ook niet te betalen voor ons". Op de vraag of Leclerc er brood in zag Lambert Verdonk of Twente-Hon- gaar Antal Nagy die eveneens proef speelde, te contracteren, antwoordde de voorzitter: „Nagy zeker niet. Maar Verdonk heeft grote indruk op ons gemaakt. Ik weet dat we onze supporters een kerstcadootje zouden moeten gunnen, maar of het al zo snel zal zyn, meen ik te moeten be twijfelen. Tenslotte is Verdonk de linksbuiten van het Nederlands elf tal en die zal qua prijs niet mis zijn". Dat de nationale linksbuiten die Verdonk ooit een blauwe maandag was, inmiddels allang van zijn flank verdrongen is, was Leclerc niet be kend. Het was dan ook beter de man niet wijzer te maken dan hij was. I Feijenoord: Treytel, Rijsbergen Schneider. Iraël, Laseroms. Schnei der/Van Duivenbode; Hasil. Jansen, Boskamp Van Hanegem; Wery Mai- wald. Moulijn'Wery. Grand Delta: Carnus. Baeza, Bos- quier. Auge. Kabils; Novi. Mezy, Na gy; Gress, Skoblar, Verdonk. Lex Schoenmaker is ten val gebracht door de achter hem lo- I pende Auge. Franz Hasil schreeuwt om een vrije trap die dan ook zal volgen. Wim van Ha- Inegem (rechts met band) en de Fransman Baeza (2) komen toe- I lopen. STOCKHOLM <GPD> Ove Kindval (28», voormalig spitsspeler bij Feijenoord, schijnt plannen te hebben om terug te keren naar de Rotterdamse club. zoals door een Zweeds weekblad wordt beweerd. ..De telefoon is warm gelopen en ieder een wil weten of ik mijn come-back als profspeler aan het voorbereiden ben", vertelde Kindvall ..maar van dat verhaal in het weekblad klopt niets. Ik begrijp niet waar ze die flauwekul vandaan halen". Volgens het weekblad zou Kindvall een proef wedstrijd hebben gespeeld tegen de Franse club Anger. Zijn commentaar: „Na het einde van het seizoen heb ik daar met mijn hui dige club IFK Norrköping een vriend schappelijke wedstrijd gespeeld. Dat heeft niets met proefvoetbal te ma ken". Kindvall ontkent concrete aan biedingen te hebben gehad van bui tenlandse clubs. „Ik weet dat een paar clubs enige interesse tonen, voornamelijk Franse, maar niemand heeft met mij contact opgenomen en het bevalt me eerlijk gezegd heel best in Zweden by myn oude club te spelen". Zou Kindval, ondanks zyn tegen werpingen. toch nog voor andere bui tenlandse clubs gaan spelen, dan wordt dat een dure affaire. Feije noord en Kindvalls club IFK Norr köping zullen de koek willen delen en de transfersom zal andere aspi rantkopers dan ook afschrikken. Kindvall: „Voor mij hoeft het al lemaal niet zo erg. Ik weet natuur- v Ove Kindvall „flauwekul" lyk- niet hoe ik over een jaartje of zo er over denk, maar momenteel ben ik druk bezig met me hier waar te maken. De mensen verwachten zo ontzettend veel, dat ik ze zo min mogelijk wil teleurstellen. En verde re toekomstplannen heb ik eerlyk I gezegd momenteel niet". DEN HAAG Een heel „aparte" figuur in de zo exclusieve wereld van de nu al ruim dertig tennisprofs van oliemagnaat Lamar Hunt is de 37-jarige Australiër K=n Rosewall. Het „kleine meneertje" met het wat droefgeestige, tanige gezicht, die ondanks zijn voor topsport hoge leeftijd nog altijd een be dreiging vormt voor elke tegenstander in dit roemruchte „Ame- j rikaanse tenniscircus". Ook Tom Okker moest dat dezer dagen tot zijn grote teleurstelling nog eens zeer gevoelig ondervinden toen hij door deze briljante speler kansloös werd weggema- noeuvreerd in de halve finale van het wereldkampioenschap der profs in Houston. Tom Okker, die tien jaar jongenr is dan Rosewall, werd de pas afgesneden naar de eindstrijd met 63, 6—3, 6—1! Daarmee heeft de „kleine meester" er opnieuw de nadruk op gelegd, dat hij, als het er werkelijk op aan komt, nog altijd een klasse apart vormt al is hy de vier kruisjes dan al dicht genaderd. Er kan dan ook gerust worden gezegd, dat Rosewall een van de grootste spelers is die de internationale tenniswereld ooit heeft voortgebracht, hoewel hij zich op en tussen de befaamde tennis- courts in de vijf werelddelen be weegt alsof de tennisserij hem kan worden gestolen. En het is eigenlijk helemaal niet te verwonderen dat hij er wel eens ge noeg van heeft, want de bijna le- Aan de andere kant is tennis echter zijn leven, zijn grote passie, ja, bij na een ziekte. Een kwaal die onge neeslijk lijkt. Als 18-jarige werd de Australiër al eze week reisde NHV-voorzit ter chimmel met Mraz naar- Praag, laar de autoriteiten lijken niet van Ins nóg een uitreisvisum te verzor- en. Vooral ook omdat de Tsjechi- :he regering in het Olympisch aar alle trainers, die in het bui- inland werken, terug wil hebben. I len hoopt nu te verwezenlijken, at Mraz zijn domicilie krijgt in raag, maar wel van 28 januari )t 21 februari en tijdens het pré- llympisch toernooi van 13 tot 27 laart in Spanje bij het Nederlands srenteam zal kunnen zijn. Ie dames weten zich in ieder ge- al gesteund door de kundige Tsje- hische trainer. Zij hebben zich als rganisatorisch land niet hoeven ilaatsen via voorrondes en komen iu terecht by de acht sterkste earns van de wereld. Met de pou- i-lndeling troffen zij het overigens liet, dat zij werden samen gebracht eet de huidige wereldkampioen tost-Duitsland (zes jaar geleden 'erd het laatste titeltoernooi ge- louden) en het sterke Hongarije. Als alles meezit, kunnen we mis- chien van Hongarije winnen", al- lus Mraz. „en dan kunnen we zesde forden. Komen we in de poule van Ie zevende tot en met de negende ■laats, dan zit er misschien een chtste plaats in". Méér mag men liet verwachten van de Nederlandse lames, die volgens hun trainer te Teinig conditie hebben, maar die ioor hun tactisch concept misschien Terwarring kunnen stichten. Het Handbal Verbond hoopt dat iet nationale team vooral door at- :actief spel een aandeel zal hebben in het populariseren van het hand bal in Nederland. Het wereldkam pioenschap, dat ongeveer anderhal- Te ton gaat kosten, wordt verspeeld Rotterdam. Utrecht, Groningen en Arnhem. In de laatste plaats, K^ar ook de finales worden gehou- •len, loopt de voorverkoop redelijk. Toeschouwers op droogje AMSTERDAM Ajax-Spartak kens. Haan (Arnold Mühren», Gerrie Trnava diende als champagne bij Mühren, Swart «Rep», Cruyff, Kei- de ingebruikneming van de licht- zer (Van Dyk). installatie. Maar de 18.000 toe- schouwers bleven op een droogje I Spartak Trnava: Kekety. Dobias, zitten. Ajax scoorde binnen zeven Mazernik, Hagara. Varadin. Valen- minuten 2—0; eerst door Gerrie tovic, Hrusecky Martinkovic)Fan- Mühren uit een strafschop (Do- del, Adamec, Masrna. Kabat. bias zondigde tegen Cruijff) ver- volgens door Cruijff, die in een lange solo recht op het doel af goochelde Daarna wilde het kruit, niet meer vlam schieten op het kleffe, zuigende veld. Spartak Trnava was onherkenbaar in vergeiyking met de woeste horde van de lente '69 in Tsjecho-SlowakUe. Toch telde het nog zes routiniers uit het elftal, dat Ajax eens liet grieze len. Vooral Dobias was geen schim van de destyds maar aanstormende rechtsback. Keizer: „Verdedigen is nooit zyn sterkste zyde geweest. Aan vallend kennen we hem slechts van die ene wedstrUd in Trnava". Spartak Trnava (vierde in de com petitie, vyf punten achter op het lei dende Slovan Bratislawa de win terstop is overigens weer ingegaan» miste gisteravond de klasse om zich te kunnen meten met Ajax. dat ge- leidelyk aan de energie spaarde voor zondag. Daarmee doofde het by velen wel de interesse voor een tweede oefenparty onder de schynwerpers. Na afloop was het bestuur woest over het vandalisme van de jeugd, die op talloze plaatsen de omrastering had doorgeknipt. Voorzitter Van Praag: „In oktober hebben wy voor 2800 gulden aan het hek moeten la ten repareren. Maai- nu is het afge lopen. Er zullen voortaan geen jon genskaartjes meer worden verkocht" Ajax: Stuy, Suurbier (Schilcher), Hulshoff, Blankenburg, Krol, Nees- nationaal kampioen. Zeker geen si necure in een land dat overstroomt van tennistalent. In hetzelfde Jaar legde de jongeling uit Sydney be slag op de „open" Franse tennistitel en een jaar later drong hij al door tot de finale van Wimbledon. Maar hij stuitte toen op de slimme vos Jaroslav Drobny, de Tsjechische lefthander, die er in dat jaar alles op had gezet de titel te veroveren en alleen maar voor het enkelspel had ingeschreven. Het publiek was op de hand van de „oude man" en Rosewall verloor in vier sets. Twee jaar later bood Rosewall zich weer in de Wimbledoifinale aan, maar ook nu ging de titel zijn neus voorbij. Hij strandde op zijn vriend en stadgenoot, de even oude Lewis Hoad, die Rosewall door zijn gewel dige powerplay met 6—2 46 75 6—4 overweldigde. Tijdens de open Amerikaanse kampioenschappen van Forest Hills, enkele maanden later nam de 21-jarige Rosewall echter revanche, versloeg Hoad met 46 62 63 63 en hield hem daar mee af van „grand slam", het win nen van de vier grootste toernooien ,ter wereld in se zoen.epVeertien jaar later a'.s 35-jarige zag Wimbledon de kleine meester voor de derde maal terug in de eind strijd. Twee jaar eerder in 1968 was de scheiding tussen profs en „amateurs" eindelijk ongedaan ge maakt en was ook Wimbledon voor de profs weer toegankelijk. Rosewall zal wel nimmer hebben gedroomd, dat hij ooit nog eens- voor de derde maal de Wimbledonkroon voor het grijpen zou krijgen. Tegenstander In die „dramatische" finale werd zijn tien jaar jongere landgenoot John Neweombe. eveneens een jon gen uit Sydney. Er sloeg een nerveuze siddering door het volgepakte een „re-court van Wimbledon toen Rosewall zijn den later deed Rosewall opnieuw van zich spreken. Op Forest Hills nam hij revanche op Neweombe door hem in de halve finale te overmeesteren. In de finale moest zijn 25-jarige landgenoot Tony Ro che zwichten voor zijn „ondoorgron delijke" spel en „the little master" kon zich na 14 jaar nogmaals kam pioen van Amerika noemen. Met Ken Rosewall dreigt een van de belangrijkste tijdperken uit de tennishistoric te worden afgesloten. De grote tijd van de spelers met de „fluwelen touch", van de briljante strategie, die hun tegenstander in hoofdzaak verlammen door vastheid en listige plaatsing. De kleine Rosewall is „hardhitter", het spel dat de laatste Jaren steeds meer de overhand krijgt. Het is voor tennis eigenlijk een nietige fi guur. Zijn service, een van de be langrijkste onderdelen van het spel, vooral bij toptennis. is nooit hard, maar wel „dodelijk" zuiver ge plaatst. Zijn backhand is ongeëve naard. „Waarschijnlijk", analyseert de Australiër, „omdat ik van nature eigenlijk links ben". Hij speelt nooit met een stalen racket of een harde bespanning. „Staal komt het gevoel niet ten goede", vindt hij. „En bij een te harde bespanning blijft de bal te kort op de snaren om er precies mee te kunnen doen wat Je bedoeling is". Nog altyd verbaast hy iedereen door zijn fabelachtige velddekking, zijn grote rust van spelen zelfs op de snelste banen. Rosewall: „In hoofdzaak een kwestie van Je te genstander scherp observeren. Meestal kan Je van tevoren zien wat hij van plan is. En dan na tuurlijk altijd je racket vroeg in de aanslag. Dat is een punt wat bij heel veel tennnissers niet goed ver zorgd is". Vrijdag ontmoet Rosewall in Dallas (Texas) zijn 33-jarige landgenoot Rod Laver voor de grootste finale, die hij in zijn dertigjarige tennis- loopbaan ooit heeft gespeeld. Na Gonzales is hy lange jaren heer en meester in het toen nog kleine, se lecte prof wereld je geweest totdat Laver de amateurs de rug toekeer de. Het is geen toeval dat beide Australische grootmeesters in deze eindstrijd met een inzet van een kleine twee ton, nog eens tegenover elkaar staan. Cruijff tikt 20 langs doel man Kekety en daarmee was de champagne op. KEN ROSEWALL tegenstander op de bekende verra derlijke wijze met 75 de eerste set ontfutselde. Maar vervolgens scheen de sterke „drammer" Neweombe rechtstreeks naar de zege te hame ren met 63 3—3. Maar opnieuw had men zich op Rosewall verke ken. Hij werkte zich toch nog bo ven de vermoeidheid van hec slo pende toernooi uit. die hem duide lijk parten speelde, maar met 3—6 twee sets gelijk. Maar ook ditmaal kon hij zich niet verzekeren van de I grootste eer in de tenniswereld. De laatste set was teveel voor de kleine Ken. Met 61 ging de grote bokaal naar Neweombe. Maar twee maan- ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 25