>aatste woord is over Katwijks entrumplan nog niet gesproken unstige regelingen Probleem met caravanwet LABORATORIUM VOORDE ALPHENSE HUISARTSEN ladcentrum staat er voorlopig nog niet mwvakker wilde in rije tijd werken India- akistan Vrouwen krijgen inspraak Politieman Van Pelt zorgt voor wild-west Stel beslissing over R ijnomlegging uit ..DAG 25 NOVEMBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD \TWIJK Hoewel de Katwijkse gemeenteraad op 28 oktober in principe akkoord gaan met het plan van B. en W. tot realisering van het centrumplan voor Katwijk [ee is het laatste woord daarover nog niet gesproken. Erg enthousiast waren de |e vaderen toen niet over het plan. Na een bewogen pleidooi van burgemeester A. ermeulen en de wethouder C. van der Plas en J. van Dijk en een fractieberaad van ninuten volgde stemming. Daaruit bleek, dat de raad een wat optimistischer „ge had gekregen op dit zeer kostbare plan. Met zestien stemmen voor en negen tegen het principebesluit aanvaard. vergadering kwam bok een n aan de orde van de Cen- Katwijk", waarin werd dat, na enige gesprekken die it het college van B. en W. hebben, veel van de plannen hten over het nieuw te vor- atrum van Katwijk duidelijk leworden en dat daaruit on- de volgende conclusies kon den getrokken nieuw te bouwen centrum gaande de kosten onder ielijk gemiddelde liggen door tlge regelingen, welke gelden verkrijgen van de grond, door voldoende inspraak reet-betrokkenen in de wijze gebouwd dient te worden. het Centraal Instituut Midden- en Kleinbedrijf *n onderzoek ingesteld naar ititeit van de totale Katwijk- nkeling en in het bijzonder.. t toekomstige badcentrum. naar het consumentengédrag emeente, zodat zij. die zich nieuwe centrum willen vesti- ig inzicht verkrijgen in de iteitsmogelijkheden van hun j Tevens zal het college ■Jig- bij het maken van gemeentelijke bestemmingsplannen is noodzake- C. VAN DER PLAS grootwinkelbedrijf een duidelijker beeld krijgen van de Katwijkse situatie in verhouding tot het landelijk normatieve betref fende verschillende zaken, zoals win kelruimte per inwoner e.d., waarop de raad dan bij het toekomstige be leid zq,1 kunnen steunen. Nog niet Reeds eerder is al eens betoogd, dat dit badcentrum. ondanks de op timistische gedachten van de „plan nenmakers", er voorlopig nog niet staat. Er moeten nog heel wat perce len grond worden aangekocht, on der andere van G. de Best Jzn. van de Tramstraat, die eigenaar is van gronden aan de Badstraat tussen en achter café „Het Anker" en het pand van Willem van Duivenvoorde. Sa neringswethouder J. van Dijk heeft al meermalen getracht met De Best tot overeenstemming te komen. Zonder succes echter, want deze gevolg, maar het is beter zich eerst aannemer verlangt vervangende goed te bezinnen over een plan. dan grond terug en die kan men hem. te snel beginnen. Jammer, dat B. en wanneer de gemeente wil voldoen w. niet eerder tot deze conclusie aan zijn voorwaarden, niet geven. I zijn gekomen en dat dit voorstel in Trouwens dit is het enige perceel behandeling komt na het aannemen niet. waarover kooponderhandelin- van het principebesluit. Wanneer er I gen worden gevoerd of nog moeten eerst een onderzoek was ingesteld, beginnen. Hierbij denken we aan dan had men reeds bij de opstelling mee bezig, ook uit middenstands- enige panden aan de noordzijde van j van het plan daarmee rekening kun- I kringen, die wel willen investeren, de Voorstraat, namelijk die van Wil- i nen houden. Nu is de kans niet uit- j om te komen in een nieuw centrum, lem de Hey. die ook in het sane- gesloten, dat er. met het rapport over maar beslist geen goed naar kwaad ringsplan vallen en dus eveneens zul- dit onderzoek in handen, toch mis- geld willen gooien of B. en W. len moeten verdwijnen, al zal dat schien wel belangrijke wijzigingen en een groot deel van de raad dan de eerste jaren niet zijn. Het laatste woord is dus in de raad nog niet gesproken over het x e optimistisch? centrumplan. Dat staat vast. De eer ste ronde na 't principebesluit volgt vanavond al. Dan komt een voorstel van B. en W. aan de orde het Cen traal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf een onderzoek te laten instellen naar de kwantiteit van de totale Katwijkse bewinkeling en het consumentengedrag. Daarmee wordt tegemoetgekomen aan het verlangen van de middenstand: Centrumgroep I „Katwijk". Chr. Ondernemersbond en P. A. Aktief. Deze middenstandsverenigingen zijn zeer bezorgd over wat er in de toekomst in ,,'t Heen" gaat gebeuren; Zij vrezen namelijk, dat zich daar j grootwinkelbedrijven zullen gaan j vestigen en dat deze dan zo'n zuig- kracht op het kopend publiek zullen uitoefenen, dat dit een nadeel kan I vormen voor het nieuwe badcentrum. Verstandig Een verstandige daad dit onder- zoek. Het heeft wel uitstel van de realisering van het centrumplan tot 1 moeten worden aangebracht. Niet ten onrechte heeft men zich in de badplaats afgevraagd of het Katwijkse college en zijn stedebouw- kundige adviseurs en ontwerpers niet te hoog hebben gegrepen. Het moet immers een centrum worden voor heel Katwijk het hele jaar door en beslist niet alleen een gezellig ontmoetings- en kooppunt tijdens het badseizoen Staatssecretaris van Economische Zaken drs. J. J. M. Oostenbrink heeft op 29 oktober tijdens een bijeenkomst van de Stichting Ont wikkelingsbureau Winkelcentra en de Ned. Middenstands Financie- rings Maatschappij in Den Haag de volgende waarschuwende en niet mis te verstane woorden gesproken „Tal van winkelcentra in Nederland zijn niet of onvoldoende van de grond gekomen. Ik zou zo al een twaalftal winkelcentra kunnen noe men in slechts enkele provincies, die gewoon mislukt zijn. Het bou wen van buurtcentra en daarboven nog van wijkcentra leidt vaak tot overbewinkeling. Inschakeling van objectieve middenstandsdekundigen .4an het Emmaplein en in de Voorstraat zal nog heel wat moe ten veranderen voor het badcen trum van Katwijk een feit zal zijn. (Foto Van Duijn) ten niet te hoog zijn, want dan kan men alleen door het berekenen van hogere prijzen tot een rendabele omzet kosten. Er komt bij het creëeren van een winkelcentrum meer kijken, dan al- zaak van het centrumplan niet wat j leen maar het bouwen. De daarin door een al te optimistische bril onder te brengen bedrijven moeten tot een rendabele exploitatie kunnen komen. Anders komt er na niet al te lange tijd het bordje "Te koop", of "Te Huur" voor de ramen te staan. En dat is toch bepaald de be doeling niet. Ook niet van de ge meente RSWOUDE Mevrouw Hoo- uit Kethel Schiedam) snijdt Jg 30 november, 's avonds om j »r acht. op de bijeenkomst Hazerswoudse afdeling van ierlandse Bond van Platte- uwen een zeer actueel on- aan: Pakistan en India. Zij alleen mondeling verslag belevenissen in beide lan- ir illustreert dat ook met bijeenkomst vindt plaats in lerlands Hervormd Vereni- ouw aan het' Raadhuisplein. bouw nogal gemakkelijk wordt om gesprongen met de spullen van de baas", aldus de officier van Justi- i tie bij de Haagse politierechter. De- j ze uitspraak gold ook nu voor een 28-jarige bouwvakker die zich in Bodegraven had vergrepen aan twee keukenkastjes, vier wandtegel tjes een doos vloertegeltjes en nog zo het een en ander. Die artikelen had verdachte wel kunnen gebrui ken voor zijn eigen woning. "Zo gaat het vaker", constateer de de Officier, "maar op die ma nier verdwijnt er voor enorme be dragen aan goederen van bouwwer ken en de spullen liggen veelal on beheerd". De Officier vorderde fl. 100.- boete en een week voorwaardelijke ge vangenisstraf met 'n proeftijd van 2 jaar. De politierechter hield reke ning met het blanco strafblad van verdachte en legde f 150 boete op. i zien en het realiseren niet teveel als een statussymbool beschouwen. Bo vendien beschikt Katwijk in de Hoorens, Cleyn Duin en de Koestal over centra, die de bewoners van die nieuwbouwwijken alles bieden, behalve dan grootwinkelbedrijven. Dat van de Hoornes is men zelfs aan het uitbreiden met dagwinkels. Daarnaast doet de middenstand van Katwijk aan den Rijn al het moge lijke de zaken aan te passen aan de I eisen van deze tijd. Men moet daar voor maar eens in de Rijnstraat gaan kijken. Wethouder C. v. d. Plas heeft tij- j dens een vergadering van de C.H.U. als zijn persoonlijke mening te ken- j nen gegeven, dat hij de vestiging j van een grootwinkelbedrijf in of na- I bij het centrum zou toejuichen. Daar is bepaald wat voor te zeggen. Zo'n pnTTS,Dn.„ _i u bedrijf kan prijsregelend optreden, en I had geen or- ook de middenstand nopen op prij- I gekregen om niet te schieten of zengebied bij de pinken te zijn. Die I een achtervolging in te zetten, in ge- prijzen gelukkig lang niet in alle I val de gezochte Simca met hoofd- Katwdjkse middenstandsbedrijven j age"t Van Hattem en de inbreker zou zijn er vaak mede oorzaak van. dat i y^den, zegt wachtmeester J. van er een trek is naar Leiden, omdat ^3>, rijkspolitieman in het dis- men daar bepaalde artikelen voor- i Waddinxveen, nog duidelijk ge- VOORHOUT In een vorige ge meenteraadsvergadering van Voor hout. werd zo terloops de opmerking gemaakt dat het mogelijk ook wel zinnig zou zijn om wouwen te be trekken bij de indeling en het ont werp van nieuwe woningen, en dan hoofdzakelijk voor het interieur. De eventuele adviezen en aanbevelingen zullen zich beperken tot de bewoon baarheid en de woningomgeving. Dit kan dan gebeuren tijdens de voor bereidingen van de bouwobjecten. b. v. nu met de huizen, welke gepro jecteerd worden in 't Spoorplan. Het uit eindelijke punt is dat de toe komstige bewoners van nieuwe hui zen inspraak hebben tussen op drachtgever en ontwerper. Enkele dames zijn in een commis sie benoemd door het gemeentebe stuur. Deze zijn: C. v. d. Berg, voor zitster; S Helant-Muller, secreta resse en M. A. van Eijk. penning- meesteresse. Het secretariaat is ge vestigd in de Willem Alexander- straat 30. telefoon 11782. Haarlemmermeer wil fort kopen HOOFDDORP «ANP» Als de gemeenteraad van Haarlemmer meer het volgende week goedkeurt, zal de gemeente over enige tijd be zitter zyn van een fort. Domeinen te Haarlem heeft het Hoofddorpse fort twee verdiepingen en 40 kamers, met betonnen muren van een meter dik) te koop aangeboden voor fl 300.000 en B. en W. stellen voor tot de koop over te gaan. Een be stemming voor het fort is er nog niet. ROELOFARENDSVEEN De in gelanden van de Veender- en Lyker- polder buiten de bedijking komen dinsdag 30 november 's avonds om 8 uur in café „De Vier Heemskinde ren" bijeen voor het houden van de jaarlijkse vergadering. Op de agenda staan de gebruikelijke agendapunten vermeld als jaarverslag en vaststel ling jaarrekening over 1970. Voorts vermeldt de agenda een voorstel tot verkoop van een perceel water. Bij achtervolging inbreker deliger kan kopen. emotioneerd na de wild - west-achter- r j j i- volging op de rijksweg van Gouda Leiden voordeliger naM- Rotterdam verdachten het vonnis bevestigd van de kantonrechter te Alphen aan den Rijn en de vijfde verdachte veroor deeld tot f50 boete, vanwege over treding van de verordening bescher ming-landschap. De kantonrechter had verdachten veroordeeld tot f 400 boete waarvan f 200 voorwaardelijk, met als voor waarde, dat binnen zes maanden de caravans die waren geplaatst op een terrein in de Bospolder te Hoog- Een voorbeeld. In een winkel in de Katwijkse Badstraat zagen we een set van drie pannen met een steel pan staan geprijsd voor f 99,50. Voor precies dezelfde set vroeg een mid- denstandsbedrijf in de Leidse Haar lemmerstraat f 79,50, in de Bree- straat moest men er f 89.50 voor neertellen en in het winkelcentrum Lange Voort in Oegstgeest gold een Het betrof hier drie verdachten aanbieding van f 69,50. Dus maar uit Den Haag. één uit Delft en één liefst f 30.- verschil tussen het Kat- uit Voorschoten, die allen in ge- j wijkse en het Oegstgeester bedrijf, noemde polder een caravan hadden j Kijk dergelijke dingen zetten de con- staan. Door het, provinciaal bestuur werd hiertegen bezwaar gemaakt op grond van genoemde verordening, omdat de caravans vanaf de openbare weg zichtbaar waren, ondanks aange brachte beplantingen. \EN AAN DEN RIJN ,J$tel de beraadslagingen en even- Missing en over de vaarwegomlegging van de Oude Rijn uit tijdstip, waarop het gehele structuurplan in de raad aan de nt". lelt mevrouw Hardijzer D'66in een motie, die vandvond raad in behandeling zal worden genomen. Zij zegt hierin Oude Rijn structuurbepalend is voor toekomstig Alphen aan R en derhalve een belangrijk onderdeel vormt van het struc- n. Deze omlegging is nauiv gekoppeld aan enige andere ele- van dit structuurplan, met name het toekomstige stadscen- Hevrouw Hardijzer wil, ,dat het gehele complex pas in een idium aan de orde komt en dat het daarom weinig zinvol is ient uit het geheel te lichten door die bestaande samen- ü'66-raadslid voegde hier desgevraagd aan toe, dat zij het vindt, dat het rapport Rijnomlegging na het structuurplan 'kenen. „Het ie op het ogenblik onmogelijk om tot een beslis- ■'omen, omdat het rapport eigenlijk een deel is van het struc- \lk zal vanavond ook niet al teveel meer aan de motie toe tij is scherp gesteld en het heeft weinig zin om in details Onmogelijk is het thans om te zeggen welke kans de left. Er is beslist geen peil op te trekken". ie fracties hebben gisteravond vergaderd en de motie onder genomen. Onderling zou er nogal wat verdeeldheid bestaan loei of niet met de motie mee zal gaan. Men zou het nog niet t of de omlegging van de Oude Rijn nu wel zo geivenst is. zou in enkele fracties zelfs nog geen overeenstemming tikt. Verdachten verklaarden geheel te goeder trouw te zijn geweest, ook i cmdat de eigenaar van het terrein had gezegd, dat er geen moeilijk- heden waren te verwachten, j Het probleem is, waar men caravans nu moet gaan zetten. sum ent aan het denken en bevorde ren beslist de trek naar de stad. Katwijk heeft zijn winkelcentrum nog niet. Het zal ons niet verwon deren wanneer er raadsleden zijn, die vanavond hun zegje over het voorstel van B. en W. zullen doen en zullen vragen, waarom nu eerst met zo'n voorstel wordt genomen. In een tijd als deze, waarin niet alleen in ons land, maar ook daar buiten. de koopkracht daalt en verschillende bedrijven in moeilijkheden raken is de j het meer dan een gebiedende eis I te overwegen of de investeringskos- „Na een bericht van de meldkamer van de rijkspolitie in Den Haag, zijn mijn collega even uit de auto was, zag het benzinestation vlakbij de afslag naar Gouda gaan staan. Net toen mijn collega even uit de auto was, za ik de gezochte wagen op de afrit. Ik ging er gelijk achteraan". „De Simca reed," aldus Van Pelt," onder de Gouwe-brug door en sloeg w.er de weg in naar Rotterdam. Ter hoogte van Nieuwerkerk aan den IJs- sel begon de inbreker plotseling op mijn auto te schieten. Ik vuurde on middellijk terug". Schoten Terwijl hij met zijn rechterhand de auto bestuurde schoot wachtmees ter Van Pelt viermaal op de uit de portier hangende inbreker. De vier kogels sloegen in de vluchtende wagen. Eén doorboorde de achter- en voorruit. „De eerste keer schoot ik niet ge richt." zegt Van Pelt. „De drie ande re keren mikte ik bewust op de inbre ker. Datkon ik doen. want ik zag mijn collega duidelijk zitten". Inmiddels was de Simca de begouw- de kom van Rotterdam genaderd. Wachtmeester Van Pelt .gehandi capt door het uitvallen van de mobi lofoon. bleef vijftien meter achter de auto, die ongeveer tachtig kilometer reed, aanrijden, maar op een gegeven moment verloor hij hem toch uit het oog. „Niet schieten" Toen hij de Goudsesingel in het centrum van Rotterdam opreed zag hij de auto weer. Hij stond op een hoek half op het trottoir. „Ik zag de hoofdagent uitstappen met achter hem de inbreker met getrokken pis tool," zegt Van Pelt. „Niet schieten, politie." schreeuwde hoofdagent Van Hattem. terwijl hij met zijn pet zwaaide. De inbreker bleef op zijn hoe de achter hem aanlopen. Hij zei geen woord. Achter mijn busje, waar ik dekking tegen een eventuele schietpartij had gezocht," vertelt de wachtmeester, „zag ik het tweetal daarna in de richting van de Jan van Loonslaan lopen. Nog op de Goudse singel hield de inbreker de eigenaar van een Opel-Kadett aan, die Juist hetportier van zijn auto had geopend en achter het stuur wilde gaan zitten. De inbreker werkte, onder bedreiging van het pistool, de man van de wa gen vandaan en liet de hoofdagent weer achter het stuur plaotsnemen. Toen zij uit het zicht waren ver dwenen. belde de wachtmeester Van Pelt de Rotterdamse meldkamer. ALPHEN AAN DEN RIJN Om tot een betere gezond heidsvoorziening te komen in het kader van de praktijken in Alphen zal er in het pand Hooftstraat 170 (hoek Nieuwstraat) een huisartsenlaboratorium worden gevestigd. MEVROUW HARDIJZER „De doktoren zijn vaak beperkt in hun onderzoekmogelijkheden en moeten daarom dikwijls de hulp van een specialist inroepen om „iets" in een laboratorium te laten opsporen, dat zij in wezen ook zelf kunnen doen. Daarom heeft men besloten tot de stichting van het „lab" over te gaan. Het werk van de huisartsen wordt hierdoor een stuk interes santer". Dit vertelde medisch adviseur dr. G. A. de Haak van het Algemeen zie kenfonds „Alphen en Omstre ken" gisteravond. Het Rijnlands Huisartsenlaboratorium (zo gaat de ze vestiging heten) is niet alleen be stemd voor doktoren uit Alphen maar eveneens voor artsen uit de heic regie Er zullen enkele laboran- tes en een doktersassistente worden aangetrokken, die de medici bij hun werk kunnen assisteren. Tevens zul len de kruisverenigingen van het werk op de hoogte worden gesteld. Eind deze maand krijgt het zie kenfonds, dat het pand aan de art sen verhuurt, de beschikking over 't gebouw. Direct gaat men dan begin nen met de verbouwing van de wo ning waarna de apparatuur in de daarvoor bestemde ruimten kan wor den aangebracht. Als alles volgens plan verloopt hoopt men begin vol gend Jaar (vermoedelijk in maart) te kunnen starten met de onderzoeken. De kosten voor de inrichting en de verbouwing worden geschat op zeven tigduizend gulden. In eerste instan tie was er sprake van, dat in de om geving van gebouw „Nabij" een ge heel nieuw pand zou worden opge trokken. Daarin zou men dan gaan samenwerken met de tandartsen uit de omgeving. Dit is echter afgeketst door een verschil van mening die er tussen de doktoren en de tandartsen is ontstaan alsmede de hoge kosten, die de nieuwbouw met zich mee bracht. „Dit laatste", zegt dr. De Haak, „is niet het belangrijkste waardoor het nieuwbouwplan is afgewezen. 1 Bijdrage Voor ieder laboratorium-onderzoek dat de doktoren verrichten, krijgen zij een bijdrage van het ziekenfonds. Wanneer het nodig zou zijn, dat de krachten, die in het „lab" werken, patiënten ,die niet naar Alphen kun nen komen, thuis bijvoorbeeld moe ten „prikken" dan wordt daarin tege moet gekomen. Het te stichten laboratorium is vrij uniek voor plaatsen met een inwo nertal van rond de 35.000. Slechts enkele gemeenten van deze groot te in Nederland (onder andere Pur- merend) beschikken over een derge lijke instelling.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 11