SCHINVELD STRIJDT VOOR BEHOUD VAN DE APOTHEEK Opmerkelijke 'King Lear' van Bond bij 'Centrum' r/il vandaag... ...en gisteren i Met Han Bentz van den Berg in hoofdrol TVmorgéri] LLIDSCH DAGBLAD I SCHINVELD De ruim vijfduizend mensen binnen de grenzen van. het grensplaatsje Schinveld zijn nijdig, erg nijdig. Hun enige apotheek dreigt te verdwijnen. Tenzij minister Stuyt anders beschikt zullen de Schinvelders voortaan hun geneesmiddelen uit het naburige Brunssum moeten halen. Dertig: jaar lang konden patiënten rekenen op een snelle voorziening git de huisartsen-apotheek van dok ter Breukers. Maar de dokter heeft op 1 december van het vorig jaar een functie aanvaard als medisch leider van een verpleegtehuis in Brunssum. Het verzoek van de met hem geassociëerde arts J. J. H. Hermans om de apotheek te mogen voortzetten kreeg van de provinciale commissie voor gebiedsaanduiding (ex. art. 26 van de Wet op de Ge neesmiddelen-voorziening) een ne- jatief antwoord. Bittere pil Die bittere pil weigeren de Schin velders te slikken. Eendrachtig be sloot de bevolking zich tegen dit besluit te keren en in beroep te gaan. Dat daar diep in het Lim burgse de mensen één zijn in hun verontwaardiging mag men conclu deren uit het feit, dat alle volwas sen inwoners (2300 in getal) hun handtekening plaatsten onder .een brief, die op het bureau van minis ter Stuyt werd gedeponeerd. Het gemeentebestuur, de kruisverenigin gen en diverse standsorganisaties verklaarden zich solidair. Doker Breuker's afscheid van de Sdhinveldse gemeenschap volgde au tomatisch het verzoek van zijn partner dokèr Hermans de apotheek (gevestigd in het woonhuis annex- praktijk van beide artsen) te mogen voortzetten. Maar de Wet op de Geneesmiddelenvoorziening zegt dat bij overlijden of verdwijnen van de apotheekhouder de apotheek slechts mag worden voortgezet wanneer jan bepaalde voorwaarden wordt voldaan. En toen de heren van de provincia le commissie voor gebiedsaanduiding ln Maastricht op advies van twee apothekers uit het naburige Bruns sum afwijzend beschikten, was voor iedereen in Schinveld gelijk de maat vol. Kwaacl Gemeentesecretaris J. A. Pagen maakte zich als voorzitter van het Groene Kruis kwaad en organiseer de het „verzet" tegen de beslissing. „Op een jaarvergadering van het Groene Kruis heb ik deze zaak aan orde gesteld. Het is een volmaak te dwaasheid een dertig jaa'r be staand brok dienstverlening te la ten verdwijnen. Deze beslissing is in flagrante tegen spraak met het huidige streven de dienstverlening in alle maatschappe lijke sectoren zo dicht mogelijk bij de mensen te brengen. De apothekers uit Brunssum hebben gesteld, dat er een goede provinciale weg tussen Schinveld en Brunssum ligt, die de mensen in staat stelt zonder problemen him medicijnen uit Brunssum te halen". i« Nu moet men weten, dat in de voorwaarden van de provinciale oommissie voo'r het toestaan van een voortzetting van een apotheek wordt gesproken over een minimum afstand (10 kilometer) en een inwo nersaantal (10.000). Schinveld ligt op zo'n vier kilometer afstand van Brunssum. Onveilig Groene Kruisman Pagen: „Het Is wel erg naief om over die weg te praten. In de eerste plaats is hij wel goed maar verkeersonveilig, er zijn verschillende dodelijke ongeluk ken gebeurd en daa'rbij komt nog, dat fietsers de weg moeten overste ken. Hoe vaak zijn het niet de kin deren, die eventjes een genee-s middel moeten halen. Moeten die kinderen 's winters door sneeuw en regen kilometers fietsen naar een apotheek in Brunssum. Dat nemen wij niet! Die twee in Brunssum hebben ook gezegd dat de bevolking van Schinveld bij het inkopen toch is aangewezen op Brunssum. Dat is zo mogelijk nog naïever. We gaan naar de markt in Brunssum, maar dat is wel Iets anders dan medicij nen halen ln nacht en ontij, vaak met spoed". Schinveld heeft na het besluit van de provinciale commissie het advies van twee uiteindelijk concurrerende apothekers uit Brunssum op te vol gen, één front gemaakt. „Eerst wil de men de barricaden op", zegt de heer Pagen, „maar dat is gelukkig niet doorgegaan. Wij hebben van het begin af aan gepleit voor het gebruiken van legale kanalen. We hebben bij de Landelijke Commissie voor Gebiedsaanduiding in Den Haag beroep aangetekend. Die com missie zal minister Stuyt adviseren. We mogen binnen afzienbare tijd op een uitspraak van de bewinds man rekenen". Een uitspraak die niet alleen door de Schinvelde'r met spanning wordt tegemoet gezien. Er zijn meerdere beroepen aangete kend. „Schinveld" zou een belang rijke précédent kunnen worden. Verdwijning Het verzet tegen de onbillijke ver dwijning van de dertig jaar be staande apotheek werd goed georga niseerd daar in Schinveld. De plaatselijke afdeling van het Groe- Kruis, verschillende standsorga- nlsaties. waaronder het NKV en de KAVO (de Katholieke Vrouwen Or ganisatie) en de Bejaardenvereni- gingen trokken fel van leer. Vooral de bejaarden toonden zich verbit terd door liet besluit. „We hebben de toenmalige staatsse cretaris voor volksgezondheid Krui- singa benaderd. We hebben duide lijk gesteld dat het dwaasheid is deze diens/tverlen'ng weg te nemen. We hebben de '23.00 handtekenin gen ingezameld en op 13 seitember bij minister Stuyt gebracht. Het ge meentebestuur heeft tevens brieven geschreven, waarin zij pleit voor het behoud van de apotheek. De wet biedt een ontsnappingsmogelijk heid. er bestaat een kans, dat mi nister Stuyt 'de voortzetting van de apotheek door dokter Hermans toch goedkeurt. We hopen erop Inmiddels is „de apotheek van Schinveld" ook in de politiek te recht gekomen. Het kamerlid Hy- mans van de KVP heeft schriftelij ke vragen aan de minister gesteld over deze zaak. Een lijn Met de Vereniging van Apothekers heeft de actieve heer Pagen geen kontakt opgenomen. „Ach apothe kers zijn solidair, staan op één lijn, vallen elkaar niet af. Het hoofdbestuur zal zich richten naar het advies van de twee uit Bruns sum. Ik wilde, dat iedereen zo een drachtig samenwerkte als de apo thekers. Ze vormen een staatje in een staat". De bevolking van Schinveld heeft daarmee niets te maken. Zij willen j een apotheek in de buurt, want het I gaat om vaak snelle hulp aan pa- ningen rekenen op de minister, ook tiëntcn. De 2300 van de handteke- in naam van hun kinderen. Edward Bond, één van de belangrijkste Engelse toneelschrij vers van dit moment, heeft na onder meer „Gered" en „De Smalle weg naar 't verre noorden" hier door Centrum gespeeld de tragedie van King Lear aangevat om er zijn zeer persoon lijke engagement op te projecteren. Dit weekeinde heeft Cen trum in Haarlem „Lear" voor het eerst gespeeld in de regiet van Peter Oosthoek. Het werd weer een opmerkelijke vertoning in de stijlprincipes, die men van deze regisseur kent, vooral het licht wist hij weer schitterend te hanteren. Had „Gered" nog een tamelijk rea listische basis, in „De Smalle weg" uitte Bond zich op een veel symbo- lischer manier, de opvolging van scènetjes deed Brechtiaans aan en dat procédé heeft hij met grote leerstelligheid verder voortgezet in „Lear". Shakespeare heeft het gegeven des tijds een zeer eigen wending ge geven naar een tragedie van de ou derdom. een feodale situatie, waarin een vorst naar krankzinnigheid wordt gedreven door de ondank baarheid van zijn dochters. Een per soonlijk menselijk drama. Daar is bij Bond geen sprake meer van, het is een totaal ideeënspel ge worden. De obsessie van de schrij ver is het geweld in onze samenle ving, de verwondering over wat mensen maakt tot wrede, harteloze instrumenten van elk regiem, lip pendienst verrichtend aan welke heerser, welke kwalijke idee ook. De tenslotte tot inzicht ontredderde Lear laat hij zeggen dat wie niet tot medelijden in staat blijkt, gek is. Edward Bond schrikt niet te'rug voor schrille effecten om het weer zinwekkende van het geweld te la- De Italiaanse actrice Gina Lollobrigida werkt op het ogen blik in München aan een nieuwe film KingQueen, Knave'. Deze foto toont een hongerige La Lollo tijdens een spagettiparty in de Beierse hoofdstad. ten overkomen, de liefde en huma niteit van eenvoudige mensen stelt hij daartegenover, al blijkt telkens weer dat de onderdrukten van va- daag zich als de heersers van mor gen op dezelfde wijzen bezoedelen. Het sterkst wordt dat uitgedrukt in de manier waarop Lear en zijn twee dochters. Bodice en Fontanelle, zich precies tegenover gesteld ont wikkelen. Deze Lear-versie in negentien scè nes, zich richtend naar de afzonder lijke facetten, is tijdloos gemaakt. Oosthoek heeft dat vooral in de eenvoudige aankleding nog versterkt door er veel mogelijk realisme uit weg te etsen. Men komt ais toeschouwer dan ook voor een paradox te staan, want Bonds strijd tegen het onmenselijke van een systeem, een idee heeft hij zelf in een analytisch ideeënstuk vastgelegd, de identificatie met de figuren, die smartelijk onder het geweld lijden, komt zo nauwelijks tot stand .Dit stuk schenkt niet de vorm, die een maximale herken baarheid oproept van het mededo gen, waarom Bond smeekt. Bij vliegtuigongeluk CAMERAMAN PETER BOS OMGEKOMEN MANILLA (AP) De Nederlandse televisie-cam eraman Peter Bos is in een ziekenhuis van de Amerikaanse luchtmacht in Manilla overleden, drie dagen nadat hij gewond raakte bij een vliegongeluk op de Philip- pijnen De twee metgezellen van Bos, Martin de Boer en Roelof Kiers, bei den uit Amsterdam, liggen nog in hetzelfde ziekenhuis. Alle drie waren op de Philippijnen in opdracht van de VPRO-televisie in Hilversum voor het maken van een documentaire. Vorige week vrij dag was het vliegtuig, een Cessna van de Amerikaanse luchtmacht, tij - deus zwaar weer neergestort terwijl men op weg was van Bagoeio City 200 km ten noorden van Manilla naar de rijstvelden van Ifugao in Banaoe. In de grote bezetting leverden Inge borg Elzevier en Els van Rooden twee zeer aansprekende krengen van meiden, Margreet Heemskerk als Cordelia, de derde dochter, die bij Bond geen dochter meer is, ver strakte van een verschrikt zwanger vrouwtje naar een gecorrumpeerd rebellenleidster. Een knappe vondst van de schrijver was de droomzoon van Lear als geest door Wim van der Grijn met een treffende gevoe ligheid vertolkt. Centrum ging een uitdaging aan die tot een mee'r dan boeiende voorstelling voerde. P. Ruivenkamp. (ADVERTENTIE) Gesprek onder vier ogen De Engelse minister van Buitenlandse Zaken Sir Alec Douglas-Home heeft zaterdag in Salisbury een gesprek onder vier ogen gehad met de zwarte nationalistische leider Joshua Nkomo, die gevangen zit. Hij werd naar Mi- rimba House, waar Douglas Home verblijft, overgebracht in een gesloten vrachtwagen. Hij is de vroegere lei der van de verboden Zimbabwe Afri kaanse Volksunie. Dit is het recept: Kaasfondue van Nederlandse kaas. Caquelon Inwrijven met wat knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn ln de pan verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Nu 500 gr fijngesneden jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook met afmaken met zout. peper, nootmuskaat scheutje kirsch. Racid blijft om de drie weken vergaderen LEIDEN In afwachting van de definitieve vaststelling van een nieuw reglement van orde voor de vergaderingen van de Leidse raad heeft burgemeester Vis tot augustus volgend Jaar nog driewekelijkse ver gaderingen vastgesteld. Hij vraagt de raad wel met het oog op eventuele uitloop ook andire maandagen te reserveren. De nieuwjaarsvergadering maan dag 3 Januari) is voor het eerst s avonds en wordt gevolgd door een open receptie voor de burgerij. NEDERLAND I 6.45 (Kleur) De fabeltjeskrant (NOS) 6.55 (Kleur) De fabeltjeskrant (NOS) 7.05 (Kleur) AVRO's TopPop: wekelijkse hitparade (AVRO) 7.30 (Kleur) Boekje open: een programma waarin jonge mensen hun favoriete schrijver ontmoeten (AVRO) 8.00 (Kleur) Journaal (NOS) 8.21 (Kleur) Peyton Place (AVRO) 9.10 (Kleur) Cabaretshow met Herman van Veen (AVRO) 10.00 AVRO'S Televizier Magazine (AVRO) 10.50 (Kleur) Journaal (NOS) 10.55 Spaanse les les 1 (Teleac) NEDERLAND II Dat was terug te vinden in de I hoofdrol van de meedogenloze j muurbouwer Lear. die de 'onschuld j van het simpele leven ontdekt. Han j Bentz van den Berg deed per scène prachtige dingen, maar een aangrij- 1 pende figuur over het totaal heen als hij bij Shakespeare zou. hebben kunnen scheppen, werd het niet. (Kleur) De fabeltjeskrant (NOS) (Kleur) Journaal (NOS) (Kleur) Pebbles en Bamm-Bamm. Tekenfilm (KRO) (Kleur) Op blote voeten in het park (Barefoot in the park) Tv-serie (KRO) (Kleur) Journaal (NOS) (Kleur) De mens Is stervende....: programma over de toenemende agressie van de moderne sa menleving (KRO) Staatsvijand nr. 1 (1' Ennemi public no. 1) Speelfilm met Fernandel in de hoofdrol (KRO) (Kleur) Journaal (NOS) EHBO Herhaling les 11 (Teleac) In „Kortgeding" werd zondag avond. gediscussieerd over de stelling: „de kerken kunnen hun opdracht alleen vervullen door partij te kiezen voor de armen en verdrukten in hun revolutionaire strijd". Het werd een discussie die gelukkig niet via bijbelcitaten werd gevoerd, want dan wordt het voor mij als buitenstaander altijd erg ondoorzichtig, maar wel dreig den er meermalen misverstan den over het verschil tussen de kerken en hun leden. Tweede-Kamerlid Schakél wiens start weinig veelbelovend was maar die sterk finishte, toonde zijn legitimatiebewijs van de LKP, de Landelijke Knokploeg, en betoogde dat hij zelf zich gewapenderhand ver zet had tijdens de oorlog, ech ter niet omdat zijn kerk. maar had opgedragen. ..We kerk is de zijn eigen geweten hem dat accu die het geweten van haar leden dient op te laden", zei hij. Dominee Buskes had intussen, als getuige a décharge van dr. Ter Schegget die ten gunste van de stelling pleitte, gezegd dat ,er drie soorten geweld zijn: het geweld van de rege rende macht (die mensen van hun recht belooft), het oor logsgeweld en het revolutionai re geweld. „Wie niet protes teert tegen de eerste twee soorten van geweld, heeft ook geen recht te protesteren tegen het revolutionaire geweld". Buskes persoonlijk verklaarde zich solidair met het revolutio naire geweld. Hoewel zowel Ter Scheggert als Schakel behoudens enkele in zinkingen wel allert waren, tij dens de getuigenverklaringen, hebben ze mijn inziens toch niet alle tegenargumenten uit puttend benut. Bijvoorbeeld bij Buskes: wie wel protesteert te gen het geweld van oorlog en autoriteiten, heeft die dan ook recht te protesteren tegen het revolutionaire geweld? En waarom trok Schakel in de oorlog ten strijde op basis van zijn eigen geweten? Is zijn ge weten meer waard dan dat van zijn kefrk, als die kerk hem die strijd niet opdroeg maar zich afzijdig hield? Waarom hield hij zich dan ook niet afzijdig? Omdat hij in dit geval vond dat zijn kerk te kort schoot? Vindt hij dan niet dat de kerk nu te kort schiet als hij op nieuw haar oordeel opschori als een soortgelijke situatie als de Duitse bezetting nu elder.- mensen hun vrijheden ont neemt? Zou hij, als bijvoor beeld Zuidafrikaans lidmaai van de kerk. dan ook nu op een tot de tanden gewapende fiets ten strijde trekken tegen Vorster c.s.? Waar staat in de bijbel dat Jezus tot gewapend verzet op riep, was een vraag van Scha kel aan Bas Wieringa. Deze ontwoordde dat Jezus ook geen christelijke partijen had opge richt, maar hij had ook kun nen antwoorden met een we dervraag: „Waar staat in de bijbel dat de aarde rond is?' Aan de andere kant (ook daai werd niet naar gevraagd) blijf! het probleem voor de kerker tot hoever zij een revolutionai re beweging zouden moeten steunen. Wanneer is een revo lutie voltooid en wordt zij een institutie? Chili kan nog net, Cuba al niet meer, Rusland moet bestreden worden, maar Roemenië? Moet de kerk de verdrukten steunen" en zó Ja, wie zijn dal nu in Cuba? En dan bepaal ik me nu alleen nog ma ar tot de communistische landen? Er zijn nog zoveel andere schakerin gen. Ik som zo maar even, uit het blote vuistje, wat vragen op om voorzichtig aan te geven dat zo'n debat wel mooi en aardig is, en voorg oede televisie zorgt, maar dat het vraagstuk zelf veel complexer is zodat Je er alleen uitkomt als Je niet in discussie, maar via een deskun dig geschakeerd samengesteld team alle pro's en contra's alle mogelijkheden en onmogelijk heden tegen elkaar afweegt, taxeert en in een vorm giet. NICO SCHEEPMAKER DINSDAG 23 NOVEMBER 1971 i HILV. 1 402 M. EN FM-KANALEN. 7.00 KRO 7.00 Nieuws. 7.02 Het levende woord. 7.07 (S) klassieke muziek (gr.). (7.30 Nieuws; 7.417.50 Actualiteiten) 8.24 Overweging. 8.30 Nieuws. 8.41 Voor de hulsvrouw. 10.00 klassieke muziek (gr.) (10.30—10.32 Nieuws). 11.00 Voor de zieken. 11.30 Bejaardenpro gramma. 11.55 Mededelingen. 12.00 (S) gevarieerd programma (12.22 WIJ van het land; 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nieuws; 12.4112.50 Actualiteiten; 13.00—13.05 Raden maar...) 14.05 Schoolradio. 14.30 (S) muzikaal mid dagmagazine. (15.3015.32 Nieuws). Overheidsvoorlichting: 17.00 Het bank wezen ln de Nederlandse Antillen. Spreker: mr. H. L. Braam. 17.10 (S) Metropole-Orkest; amusementsmuziek. 17.25 Voor de kinderen. 17.30 Nieuws. 17.32 (S) Actualiteiten. 18.00 (S) Licht ensemble met solisten. Politieke Partijen; 18.19 Uitzending van de Christelijke Historische unie. 18.30 Nieuws. 18.41 Actualiteiten. 18.50 Voorbeschouwing over komende KRO-programma's. 19.00 (S) Musice rende dilettanten: koorzang (opn.) 19.30 Dood doet leven, gesprek. 19.45 muziek in de liturgie 20.00 (S) Radio Kamerorkest: klassieke- en moderne muziek (opn.) 21.00 (S) Intrasonlc en Bestimmung, twee verbosonieën. 22.00 (S) Bariton en plano: klassieke liederen (gr.) 22.25 Overweging. 22.30 Nieuws. 22.38 Den Haag vandaag. 22.50 Actualiteiten. 23.16 Voer voor vogels: licht programma. 23.55 Nieuws. 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek 7.20 (S) Dag met een plaatje (gr.) 8.00 Nws. 8.11 Radiojournaal. 8.20 (S) Dag met een plaatje (vervolg). (8.30—8.33 De Groenteman). 8.50 Morgenwijding. 9.00 (S) Oude koor liederen. 9.35 Waterstanden. 9.40 (S) Vioolduo: moderne en klassieke mu ziek. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Ar beidsvitaminen (Om 11.00 Nieuws). 11.30 Voor de vrouw (Om 11.55 Beursberichten). 12.30 Overheids voorlichting: uitzending voor de landbouw. 12.40 wekelijks radiover- keersmagazine. 13.00 Nieuws. 13.11 Radiojournaal. 13,30 (S) The rape of Lucretla, opera van Benjamin Brit ten. met toelichting. 14,35 Alert op het vlak van muziek en maatschap pij. 15.00 reportages en commentaren uit alle delen van het land en veel muziek (16.00 Nieuws). 17.00 Mobiel: I een beweeglijk programma voor be- I weeglljke mensen met om 17.55 Me- dedellngen. om 18.00 Nieuws en om 18.11 Radiojournaal. 19.00 (S) liedjes programma. 19.25 Paris vous parle. 19.30 gevarieerd programma met veel muziek en om 20.00 Nieuws). 22.30 24.00 Informatief programma met veel muziek en om 22.55 Mededelingen om 23.00 Nieuws, om 23.10 Radio- Journaal en om 23.55 Nieuws. 7.00 Nieuws. 7.02 Dag dinsdag. 8.00 Nieuws. 8.02 Onderweg, 9.00 Nieuws. 9.03 Plaatjes voor de pep. 10.00 Nieuws) 11.00 Nieuws. 11.03 Een op vallend vrolijke gevarieerde visite (12.00 Nieuws). 13.00 Nieuws. 13.03 De Eddv Becker Show. (14.00 Nieuws) 15.00 Nieuws. 15.03 Drie-draal 16.00 Nieuws. 16.0318.00 Mix (17.00 Nieuws). Nederland I. Schooltelevisie NOS 18.45 (K) De Fa beltjeskrant. NOS 18.55 (K) Journaal; VARA 19.05 (K) Volgende patiënt, tv- serie 19.30 (K) De Ombudsman, NOS 20 00 (K) Journ VARA 20.20 (K) Kla tergoud. cabaretprogramma 20.45 (K) en een zoen van de Juffrouw, tv-§erle. 21.06 (K) Kort en Klein: amusements programma 21.45 (K) Jason King en de Dinsdagvllegers tv-fllm. Vrije Ge dachte 22.35-22.50 Wie ls en wat wil de vrije Gedachte. NOS 22.50 (K) Jour naal 22.55-22.58 Weekoverzicht en al gemene informatie over schooltelevisie, Nederland II. NOS 18.45 (K) De Fabeltjeskrant, NOS 18.55 (K) Journ. NCRV 19.05 (K) Zo Vader, zo dochter, spelprogr. 19.30 (K) De koerier van de keizerin. tv- fllm NOS 20.00 (K) Journ. NCRV 20.21 De familie Mack, tv famllle-serle 20.45 Hier en Nu; act. rubr. 21.20 Met lied jes het land ln 22.35 Ander Nws. NOS 22.45 (K) Journ. 22,50 Den Haag van daag. TELEAC: 22.55-23.15 Eelemental- re Economie les 8 (herh.).

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 5