adat: strijd onvermijdelijk rugschandaal steeds onheilspellender Von Thadden treedt af als voorzitter-NPD Meerderheid in Brussel )ntacten met YS over interimregeling verbroken el Aviv: toriek stemd \)or VN- bat Sneeuw- en koudegolf in Europa Stofstorm op Mars geluwd ^HULDIGINGEN VAN VS OVER FRANSE HEROINE-EXPORT KRIJGEN BASIS )AG 22 NOVEMBER 1 m LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 13 JO (AFP, Reuter, DPA, AP) President Anwar Sadat jypte heeft vanochtend herhaald dat „er geen enkele aeer is op een vreedzame regeling van het geschil met De strijd is onze enige uitweg om onze gebieden te ren en onze eer en waardigheid te bewaren", verklaarde atshoofd bij een bezoek aan een basis van de Egyptische acht. an onze correspondent» LEM In Israël is men |zonder onder de indruk ge- van president Sadats drei- len dat een oorlog onvermij - Aan het Suezkanaal zijn eranderingen waar te nemen ts wijst op verhoogde mili- (tiviteit. Doel van Sadats re- zal volgens Jeruzalem Algemene Vergadering van ■enigde Naties te alarmeren komende debatten over het i-Oosten. ministerie van Buitenland en in Jeruzalem maakt men ik niet al te druk, hoewel e~ •naris van het ministerie zei er een maand geleden ze- van was dat er niets zou ge- dan nu. vraagt men zioh in 'Israël voor bokkesprongen. Was- maakt. Eerst verklaart de er van Buitenlandse Zaken dat Rusland zich in zyn wndingen matigt. Twee da- ter moet worden meegedeeld ie Russen nieuwe vliegtuigen gestuurd. De meest rede erklaring die men kan geven de Russen Rogea's een hak willen zetten. i is de Toepolew 16 die de nu gestuurd hebben een terd vliegtuig, dat echter wel it is om raketten af te met een bereik van 100 ki- ig de verklaring van Koning n van Jordanië over dat i geval president Sadat de begint, niet mee zal doen. ipenlijke verklaring van on- id over de Palestijnse kwestie rer officieel geen verschil ening heette te bestaan ver- ige uitleg. Hoessein wordt van a' ten binnen de Arabische we- vooral door Egypte druk sfend concessies te doen aan Iwtynse organisaties by de Btgelopen besprekingen in 8g in Saoedi-Arabië. Boven- ijn de grenzen met Irak en no gsteeds gesloten, waardoor tamelijk geïsoleerd is. laat nu van zyn kant onder deze omstndigheden ereid te zyn zich, zoals in 'oor het karretje van anderen- spannen. Zaterdagavond had Sadat al ge zegd dat Egypte tot de strijd met Israël heeft besloten, "daar alle po gingen om tot een vreedzame rege ling van het conflict te komen, zijn mislukt". Nu verklaarde de president dat hy alle contacten met de Verenigde Staten, die ten doel hadden een politieke oplossing van de kwestie- Israël te bereiken, heeft afgebroken en dat Egypte voor de stryd heeft gekozen. Er is geen hoop meer. Het enige wat we nog kunnen doen is vechten voor ons land, onze eer en onze waardigheid, aldus Sadat, die de zaterdag tegen de Verenigde Sta ten geuite beschuldigingen herhaal de. Hy zei tot de officieren van de luchtmacht dat zy in de komende strijd een grote rol zullen spelen en dat het volk op hen bouwt. Functionarissen in Washington hebben inmiddels hun bezorgdheid uitgesproken over de verklaring van Sadat. Men was in het byzonder ver ontrust over diens uitlating dat hy geen vertrouwen meer heeft in de Verenigde Staten. Het ministerie van Buitenlandse Zaken was de verkla ring nog aan het bestuderen en had officieel nog geen commentaar. Vertrouwen De Egyptische president zei zater dag geen vertrouwen meer te hebben in de Verenigde Staten, die nu weer op het punt waren gekomen waarop zy vyftien maanden geleden met het vredesinitiatief van minister Rogers waren gekomen, namelyk met meer concessies te eisen. "Hoe kan ik meer concessies aanbieden, zolang myn land nog bezet is", aldus Sadat. Hy zei de Amerikaanse vertegen woordiger in Cairo te hebben ver zocht zyn regering te laten weten dat er, "zolang Israël niet heeft ge antwoord op de vragen van Jarring van 8 februari en het beginsel van een volledige terugtrekking niet heeft aanvaard", er geen tyd meer voor onderhandelingen is Daarna kan. aldus Sadat. het gesprek wor den hervat op voorwaarde dat de Egyptische strydkrachten in het ka der van een interim-regeling en sa men met een wapenstilstand van zes maanden, het Suezkanaal kunnen oversteken Als Israël dan mocht weigeren verder terug te trekken, zullen de Egyptische strydkrachten "hun plicht nakomen en de vyand verdryven", zo zei de president. Sadat vertelde verder dat hy de "beslissing tot de stryd" had geno men, daar Israël de voorstellen van Jarring niet wil aanvaarden. Sjarm el-Sjeik wil behouden, een niet aan een termyn gebonden wapenstilstand en onderhandelingen eist. Hy voegde eraan toe, dat zulke "onderhande lingen natuurlyk tientallen jaren zullen duren, het land bezet blyft totdat het vraagstuk in de yskast wordt gezet omdat de wereld het vergeten is en de bezetting een vol dongen feit is geworden" Om breuk te voorkomen iVan onze correspondent! BONN Adolf Von Thadden is za terdag afgetreden als voorzitter van de rechts-radicale NPD. Op een par tijcongres van de „Nationaal Demo cratische Partij van Duitsland" in Holzminden deelde hij verrassend mee zich voor geen enkele functie meer beschikbaar te stellen gezien de diepgaande onenigheid over de poli tieke koers. vreedzame pogingen het probleem niet uit de weg kunnen ruimen. De natie wordt opgeroepen haar histo rische verantwoordelykheid te aan vaarden en het lot in eigen hand te nemen". Oplossing Volgens Egyptische functionaris sen vormt politieke activiteit binnen de Verenigde Naties de enige kans om bloedvergieten te voorkomen. De Algemene Vergadering begint bin nenkort een debat over het Midden- Oosten en de Egyptische delegatie zal waarschynlyk een resolutie in dienen die gebaseerd is op die van de veiligheidsraad van 22 november 1967, waarin onder meer op Israë- Onderstrepen De verklaring van Sadat werd on derstreept door een oproep van het algemeen secretariaat van de Ara bische Socialistische Unie de enige in Egypte toegestane party aan de Egyptenaren om "zich voor te bereiden op de komende stryd voor de bevryding van Arabisch grondgebied", "wy moeten aan de volksmassa's een Juist beeld van de toestand geven opdat de bevolking zal weten dat het monopolie van de Verenigde Staten de crisis op te los sen. niet meer bestaat en dat alle HAMBURG «DPA» Europa tus sen de Oostzee en de Middellandse Zee is dit weekeinde door een sneeuw- en koudekolf geteisterd. In de Eifel- en Hunsrück gebergte in Weu-Duitsiand waren 25 dorpen urenlang van de bui tenwereld afgesneden door zware sneeuwval. Op sommige plaatsen heeft het tot 19 graden gevroren. Al leen al in Beieren kwamen by ver keersongelukken op gladde wegen zondag 20 mensen om het leven. In Noord-Rynland-West falen waaiden daken van huizen, werden elektrici teitsleidingen verbroken, bomen ont- worterd, en etalageruiten ingedrukt. In Denemarken zyn enkele veer diensten tussen de eilanden uitgeval len. In Joego-Slavië, waar ook veel sneeuw viel, is een 18-jarige jongen met zyn auto in de sneeuw blyven steken en doodgevroren In Noord- Frankryk is een doodgevroren zwer ver gevonden. Automobilisten op de Italiaanse „Autostrada del sole" in de Appennynen moesten sneeuwkettin-1 gen gebruiken om verder te kunnen1 ryden. lische terugtrekking uit bezet ge bied wordt aangedrongen. De nieuwe resolutie zou in krachtige termen worden gesteld. Het gezaghebbende blad 'Al Ach- ram' schreef dat grootscheepse poli tieke activiteit zal worden ontplooid binnen de Verenigde Naties, waar onder contacten met de Verenigde Staten, en andere Westelyke landen ?n communistische en niet-gebonden staten In Cairo was overigens niets te merken van een crisis situatie. Het was toen de derde dag van de vie ring van Bairam, de islamitische pendant van het paasfeest der chris tenen. De winkels waren gesloten en langs de Nyi waren de kaden vol "met mensen in him beste kleren Sadat heeft eerder deze maand het opperbevel over de strijdkrachten overgenomen en zijn bureau geves tigd in het militair hoofdkwartier. Tot opvolger van de 50-jarige Von Thadden werd de 35-Jarige Jurist Martin Mussgnug, één van de plaats vervangende voorzitters, gekozen. Mussgnug's eerste reactie op het af treden van de man, die in sterke ma te het symbool van de partij was ge worden, luidde: „Dit betekent het einde van de NPD". Op het congres was een al lang be staand conflict tussen Von Thadden en een groep nog radicalere partij- broeders tot uitbarsting geko men. Von Thadden had zich vrijdag gedistantieerd van zijn felle plaatsvervanger Siegfried Pöhlmann Deze wenst de politieke strijd ook op straat te voeren en prees openlijk het partijlid Viktor Gislo, die Bonds kanselier Brandt een klap in het ge zicht gaf. Von Thadden vond naar eigen oor deel onvoldoende steun voor zijn standpunt dat de NPD een rechtspaty Sadat tijdens zijn bezoek aan dient te zijn, die zich niet volledig het Suezkanaal, waar hij zijn op- achter de „Aktion Widerstand" stelt. zienbarende uitspraken deed. <maar probeert de politieke strijd met Taaipartijen boeken weer voortgang Martin Mussgnug. de compro mis-voorzitter de NPD. parlementaire middelen te voeren. Al leen zo zou kunnen worden voorko men dat de NPD de kiezers afschrikt. Niet weg Gerucht over Dewi Soekarno Vol gens de Lonaense Daily Express is Dewi Soekarno. één der weduwen van wylen de president van Indonesië, van plan spoedig in het huwelyk te treden toet Spaanse industrieel Francisco Patsa. Dewi, van geboorte Japanse, woont in Parijs Ontploffing in station By een ontploffing in een gagagedepot van het station Zürich zijn zondag veer tien personen gewond. Er is voor on geveer 820.000 gulden schade aange richt. Een 47-jarige Zwitser, die ex plosieven in een kastje in hei baga gedepot had gelegd, heeft zichzelf by depolitie aangegeven. Zijn motief is volgens de politie "een jarenlang op gekropte haat tegen de autoriteiten Lege huizen In Brugge De oude stadskern van de Belgische stad Brugge telt duizend lege woningen. Dat is het resultaat van een telling, uitgevoerd door de stichting Marcus- Gerards, een particuliere stichting die adviseert op het gebied van mo numentenzorg. Als er niet spoedig een plan gemaakt wordt om de stadskern van Brugge te redden, zullen er over tien jaar tenminste 2000 woningen leegstaan. BRUSSEL «ANP» In de Brussel se agglomeratieraad. waarvoor de Brusselaars gisteren voor het eerst naar de stembus gingen zal de meer derheid van de zetels bezet worden door de francofonen van het Rassem- blement Bruxellois. Gisteravond laat was vrijwel zeker dat ze van de 83 zetels er 42 bezetten. De Brusselaar heeft zich hiermee in meerderheid uitgesproken voor Franstaligheid van de Belgische hoofdstad. De Vlaamse Volksunie gaat In de nieuwe raad vyf zetels bezetten, de socialisten 16. de katholieken 14 en de liberalen die zeer verdeeld zyn opge komen, waarschynlyk twee De resti gaat naar kleinere party en. De algemene conclusie die uit deze uitslag getrokken kan worden is: de taaipartyen, het Rassemb'emem J Bruxellois en de Volksunie, hebben een aanzieniyke vooruitgang geboekt ten koste van de drie traditionele! partyen. katholieken, socialisten en vooral liberalen. Daarmee is een trend, die al ontstond tydens gemeen teraadsverkiezingen van vorig jaar oktober en die doorzette tydens de parlementsverkiezingen van veertien dagen geleden, bevestigd. By de verkiezingen deed zich giste ren een klein incident voor Een groepje jongelui verbrandde op het Brusselse Vossenplein zyn oproepbrie- ven voor deze verkiezingen, uit pro test tegen „afwezigheid van democra tie in deze maatschappy". De jongelui die dat veertien dagen geleden ook al deden met hun op- roepbrieven voor de algemene parle mentsverkiezingen werden door agen ten in gereedstaande overvalwagens afgvoerd voor identiteitscontrole. Een verslaggever en een fotojournalist van het agentschap „Belga", die eerst ook ingerekend waren, werden na tussen komst van een politiecommissaris weer vry gelaten. Von Thadden zei wel dat zijn af treden niet betekende dat hii ook de partij zou verlaten. De door hem ver langde radicale zuivering van de par tij van excentrieke personen en berij ders van stokpaardjes", die dikwijls openlijk in strijd handelden met de richtlijnen van het bestuur, was on uitvoerbaar gebleken. Hij schilderde een somber beeld af van de intriges binnen het partijbe stuur en van de slechte verhoudingen in de lagere regionen. Von Thadden leidde sinds 1967 de partij die hij in 1964 mede had opge richt. Onder zynl eiding beleefde de beweging een korte bloeitijd, waarbij zij kans zag in zeven van de elf deel staatparlementen zetels te veroveren. Nu beschikt zij alleen nog maar over zetels in het regionale parlement van Baden-Württemberg. waar pas vol- gend voorjaar weer verkiezingen wor- I den gehouden. De achteruitgang van de NPD begon, toen zij twee Jaar ge leden by de Bondsdagverkiezingen met 4.3 procent van de uitgebrachte stemmen beneden da kiesdrempel van vyf procent bleef. Haar voorzitter kreeg in Bonn slechts 0.35 procent van de stemmen. PASADENA «AP» De Mariner 9. die nu een week in een baan om Mars is. heeft zaterdag 'de duidelyk- ste foto's tot nu toe' naar de aarde gezonden De stofstorm op de rode planeet schynt te gaan liggen, zo is in Pasadena Californië» bekendge maakt. Dr Bradford Smith van de uni versiteit van Nieuw Mexico heeft verklaard dat de foto's die door de televisiecamea's van de Mariner 9 zyn gemaakt 'steeds meer details tonen' De foto's worden, zo werd ver klaard, by elke omwenteling beter. De Mariner 9 heeft zaterdag zyn dertiende omwenteling om Mars vol tooid. Au pair spionage Britse ambte naren hebben de waarschuwing ge kregen voorzichtig te zyn met het in huis nemen van au pair meisjes uit communistische landen. Het zouden spionnen kunnen zyn. Betrekkingen verbeterd Presi dent Amin van Oeganda heeft zon dag de grens tussen zyn land en Tan zania, die sinds juli uit vrees voor een invasie van guerrillastryders gesloten was. opengesteld en bekendgemaakt dat het rechtstreekse telefoon- en luchtverkeer tussen beide landen is hersteld. Opperbevel Israël heeft zondag generaal-majoor David Eleazer be- noemd tot opvolger van luitenant-ge- j neraal Haim Bar-Lev als staf-chef van de strydkrachten met ingang van 1 januari. Eleazer. 46. is thans hoofd operaties en de tweede man in de Is raëlische militaire hiërachie in onze correspondent) IJS Het drug-schandaal Je Franse, landbouwingenieur *te, die zeven maanden ge- door de Amerikanen op he- werd betrapt, toen hy in 'Olkswagenbusje voor ettelijke Jen guldens heroïne de Ver- Btaten probeerde binnen te den, neemt steeds onheil- Kier proporties aan. Delou- die lid was van de Franse spionage, had by het voor- !k en vorige week ook rechter in de Amerikaanse ff Jersey enkele superieuren 1Js als medeplichtigen aange- Onnen Franse regermg die de zaak to? probeerde te bagatellise- iu wyselyk van dat stand- teruggekomen. De minister °r'og, Michel Debré, heeft het Persoonlyk in handen geno men om het publiek te verzekeren dat alle boosdoeners binnen en bui ten zyn ministerie voor de rechter zullen worden gesleept. Tot de wyziging van zyn houding werd de minister vooral genoopt door onthullingen, die een oud kolonel van het vreemdelingenle gioen Barberot die in zyn car rière al vele knuppels in officiële hoenderhokken had geworpen vrijdag voor de microfoon van het commercieel radiostation had ge daan. Volgens kolonel Barberot moest deze drugsmokkelary op zeer grote voet vooral worden beschouwd als een machinatie waardoor de Franse spionagediensten zich van een on betrouwbare medewerker in casu Delouette hadden willen ont doen. Hoge functionarissen van de contraspionage zouden Delouette hebben aangezet die 43 kilo he roïne in de Verenigde Staten in te voeren om hem. via een vertrouwe- ïyk seintje aan de Amerikaanse douane, vervolgens bewust in de val te laten lopen. Val Langs die weg hoopte, nog steeds volgens kolonel Barberot, de leiding van de Franse geheime dienst van Delouette af te kunnen komen zon der hem gelegenheid te geven an dere hooggeplaatste spionnen mee te sleuren in zyn val. Een opzet die - evenwel mislukte, toen Delouette zyn Amerikaanse rechters van de medeplichtigheid van andere hoge leden van de Franse geheime dienst wist te overtuigen. De Amerikanen zouden, anders gezegd, het Franse spelletje dus niet hebben meege speeld. Barberot die tegenwoordig aan het hoofd staat van een regerings bureau voor de agrarische samen werking met. de Afrikaanse landen waarvan Delouette vroeger één der medewerkers was. heeft in zyn radio-interview ook nog laten weten dat in de Franse spionagediensten talryke avonturiers en andere kwa- lyke individuen een onderdak heb ben gevonden om hun sinistere praktyken ten eigen voordele uit te kunnen oefenen. Bovendien stry- den ooi; in deze diensten de gaul listische en de pro-Amerikaanse elementen dan nog vinnig om de politieke voorrang. Vriend Het is inderdaad bekend dat en kele jaren geleden president Pom pidou een persoonlijke vriend aan het- hoofd van de contraspionage plaatste met de opdracht de veger eens radicaal door de stal te halen. Die operatie heeft sedertdien ver schillende hoge functionarissen ali dubbelspionnen ontmaskerd en ach ter de tralies doen verdwynen maar kolonel Barberot ried de re gering aan de grote schoonmaak voorlopig nog krachtdadig voort t- blyven zetten. Het ziet er dus naar uit de di kolonel, die tydens de Algerijnse oorlog al eens de aandacht op zich vestigde door publiekelyk en moe dig de mishandelingen van Algery- nen door Franse officieren aan d< kaak stellen, dit keer niet helemaa voor dovemansoren heeft gesproker Doch indirect heeft de kolonel ni natuurlyk ook nog het Amerikaansi anti-narcoticum-bureau in de kaart gspeeld dat al jarenlang de Fran sen beschuldigt de voornaamste le veranciers van heroïne te zyn waarmee de jeugd in de Verenigde Staten zichzelf vergiftigt en vernie tigt. Beschuldigingen die de Franse regering van haar kant tot dusvei doorgaans als ongegrond naast zich neer meende te kunnen leggen, maar die nu toch eindeiyk wel eens wat ernstiger in overweging zullen Kolonel Barberot: moeten worden genomen. gesteld. Ontslag voor Russische Jood. MOSKOU (Reuter» Joeri Aro- nowitsj, dirigent van het orkest van de Sowjetrussische radio en televisie, is ontslagen nadat hy verzocht had naar Israël te mogen emigreren, zo is gisteren van Joodse zyde verno men. De 40-jarige Aronowitsj zou bin nen tien minuten nadat hy zyn werkgevers om een getuigschrift ge vraagd had, te horen hebben ge kregen dat hy wel heen kon gaan. Een getuigschrift is nodig om uit de Sow Jet-Unie te kunnnen emigreren. zyn ontslag viel op de dag voordat een door hem gecomponeerde opera onder zyn leiding in première zou gaan. Grammofoonplaten, waarop zyn naam als dirigent voorkomt, mogen niet meer verkocht en ook aan de kaak niet mere voor radio en televisie ge draaid worden. Leidse judoka's hadden succes LEIDEIN Op uitnodiging van de Mechelse Judoclub reisden 3 teams van de Leidse sportschool De Vries naar Mechelen. Ondanks 't feit. dat het seniorenteam en in iets mindere mate het eerste Jeugd- team van de Leidenaars nogal fors uithaalden, waren de wedstrijden be slist het aanzien waard. De seniorenploeg van sportschool de Vries, bestaande uit Wout Holverda. Jan Onvlee, Leo de Vries «ingevallen voor de zieke Dries Klein). Ruud Ou- werkerk. Jan Barends en Piet de Jong. behaalde het maximaal aantal punten (6 tegen 0). De uitslagen waren: Sportschool de Vries «Senioren I) Judoclub Meche len 6—0, Sportschool de Vries «Jeugd I) judoclub Mechelen (jeugd I) 3—1, Sportschool de Vries «jeugd II)-judoclub Mechelen (Jeugd I) 2-3. De BBN afd. Zuid Holland hield in de sporthal in Oude Tonge judo- wedstrijden voor de Jeugd, waarvoor ook de Jeugd van Eendracht Leiden had ingeschreven. Bij de jongens t.e.m 23 kg was de finale een Een dracht aangelegenheid. Peter Bink en Lex Wildschut, beiden van de afd Zuid West, moesten uitmaken wie de gouden en wie de zilveren medail le omgehangen zou krijgen. Na een spannende strijd was het Peter Bink die le werd en Lex Wildschut 2e. Bij de Jongens boven de 35 kg won SJaak de Beer van afd. Zuid West de 3e prijs Meisjes t.e.m. 26 kg Anne- lies Peet afd. Morskwartier 2e prijs, meisjes t.e.m 29 kg 2e prijs Marjan Molenaar afd. Morskwartier. meis jes t.e.m. 32 kg 2e prys Marjolein Beij afd. Morskwartier.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 13