iarzcl, man van komende ambtenarencultuur President Jachja: nabuurschap met goed India BARZEL WIL EUROPESE BONDSSTAAT Terechtstelling in Liberië „Mens van Arago" oudste Europeanen in vogelvlucht in vogelvlucht Brussel en omgeving gaan morgen opnieuw naar de stembussen j v E.MBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD {Van onze correspondent) De schijnwerpers flit- jan. Televisiecamera's worden ingang gericht. Breed ;nd, van de markante kin tot jet het te hoge voorhoofd in en winter diep gebruind, be llij het gebouw. Al Jarenlang ort hij tot de allerkeurigsten Timmers hoofdstad (als hij, in zijn ge positie niet bij de tien best ie mannen wordt gekozen, is ,-egarandeerd vanwege een po- vuiligheidje). Frau Kriem- aan zijn arm, is helemaal oer-Duits als haar naam vrezen. Ze is wat pinnig schijnlijk, maar zo te zien, eigenlijk best aardig en een kanselier waardig, iner Candidus (omdat zijn va ra heette) Barzel bij het begin Bonns galafeest, het Bundes- Hij behoort, daar kan jo'n ontvangst geen twijfel aan bestaan, tot de aller- en in Bonn. Maar als Rainer enkele uren later, gehurkt armen voor de borst ge- een Russisch dansje ten geeft, ontkom je niet aan de mking dat hij het 's middags ate van het eigen image heeft tudeerd. Eén boosaardige ge- ienkronkel verder en Rainer komt op zijn handen lopend iebouw binnen, omdat hem is luisterd dat de kiezers zoiets iig vinden. nel, 47 Jaar oud, heeft meer vie ook in Bonn de opdracht rs te boeien. Hij is voorzit- m de grote CDU. aanvoerder ie oppositie in het parlement, is het laatste woord er nog over gesproken: niemand kan nog het recht betwisten bij de Bondsdagverkiezingen van 1973 te gen Willy Brandt in het strijdperk te treden. Barzel, wiens gezicht ook katholieken te katholiek is en weins stem volgens Herbert Wehner, om de zoveel toespraken wordt geolied moet de staatsman Brandt verslaan. Kennen Iedereen kent hem: de arrogan te afgevaardigde in het spreekge stoelte van de Bondsdag, de West- duitse Tweede Kamer. Gelachen heeft hij daar nooit. Hij draagt er een grote bril, die op een of andere manier de van zijn gezicht afstra lende heilige verontwaardiging nog aandikt. IJzig preekt hij hel en ver doemenis over de man die stoïcijns voor zich uitstarend in de rege- ringsbank zit, Willy Brandt. Naast de Bondskanselier schudt Walter Scheel steeds weer het hoofd over zoveel onrechtvaardigheid. Er zijn ook in de eigen partij men sen die Barzel's politiek niet lusten, maar dat is overdreven want hij kan alle kanten op. Franz-Josef Strauss houdt zijn fiat voor de kanselierskandidatuur zo lang voor zich omdat hij Barzel's onvoor waardelijke steun in de strijd tegen de "Ostpolitik" wil hebben. Hij krijgt die niet, daarvoor is Barzel veel te handig. Nee, de steekhou dende bedenking tegen Rainer Bar zel is eerder dat volgens een wijd verbreid oordeel met hem geen verkiezingen te winnen zijn. In dat geval is het maar het beste de zaak van de andere kant te bekijken: de SPD kan de verkiezingen ver liezen. Op een falen van regeringspar tijen kun Je, twee jaar voor ver kiezingen, echter onmogelijk bou wen. Er zijn dan ook goedbedoel de pogingen gedaan om Rai ner Barzel het profiel te verschaf fen van de man die Duitsland weer op het rechte spoor kan brengen: „Dr. Barzel weet dat hij niet Duitslands meest geliefde politi cus is. Want dr. Barzel heeft veel politieke problemen opgelost. Niet echter het probleem van zijn popu lariteit. Voor hem is de situatie bepalend. Niet het applaus. Hij maakt politiek. Geen politieke image. Dr. Barzel gaat door voor ongemakkelijk. Omdat hij presta- tiepolitlek levert. Geen applauspo- litiek. Hij heeft de moed tot impo pulariteit". Nonsens Het is louter nonsens, omdat Rai ner Barzel nooit een eigen visie heeft ontwikkeld, maar slechts slim reageert op de geboden mogelijk heden. En daarbij is zijn virtuo siteit onbetwistbaar. Barzel, de zoon van een Oberstudiënrat in een plaats die nu van Polen is. ge schoold door de Jezuïten, gepro moveerd jurist, op 30-jarige leeftijd Westduitsland/s jongste minister rialrat, heeft ioi zijn mateloze am bitie een reeks valse starts achter de rug. Eerst heeft hij zich te zeer ge ïdentificeerd met de oude „kalte Krieger" in zijn partij <als mede oprichter van de vereniging „Red. de vrede"), later probeerde hij eerst vergeefs Adenauers plaats anr de partijtop en toen Erhards functie als Bondskanselier over te neme- Erhard herkende in Barzel al snel zijn Brutus, Barzel zelf zag in zichzelf al de staatsman toen hij (onder Erhard, in de functie van fractieleider) vanuit New York de Russen vertelde dat ze. wat hem betreft, in een herenigd Duitsland troepen zouden mogen legeren. Na die misstap waren al die par tijgenoten, die zo weinig succes hadden geboekt met hun actie „stop Barzel now," ervan overtuig., dat de al te ijverige fractieleider voorlopig was uitgeteld. Hun vergissing past in de grote misrekening van het regeringsinsti tuut CDU, namelijk dat de christen democraten nooit uit het regerings zadel kunnen worden gewipt. Toen al die politici met staatsmansallure uitgeteld in hun afgevaardigings- bankje zaten, buitte Rainer Candi (dat) us Barzel de kans uit die hem als erkend leider van de ruim 240 leden sterke CDU-troep in het par lement werd geboden. Barzel is een manager. Hij is een handige tacticus, die er geen been in ziet zich door de regering tot in details te laten informeren en te gelijkertijd een totale oppositie te voeren. Totdat achtereenvolgens verkiezingen in Bremen en de No belprijs voor Brandt hem tot een tactische zwenking brengen, zonder dat zijn kritiek op de verdragen met Moskou en Warschau er minder om wordt. Het gebeurt snel. de fractie volgt. Rainier Barzel is onbetwist de aanvoerder. Dat er in eigen partii veel politici gelukkig zijn geweest met zijn nu knap getimede start valt te betwijfelen. Maar dat Bar zel de enige man is die de CDU or dit moment in het veld kan bren gen, is buiten kijf. Allerminst Met Brandt te vergelijken is hij allerminst.. Bij hem past de vraag die in Amerika voor Nixons kiezers werd bedacht: Je moet je afvra gen of je een tweedehands auto van hem zou durven kopen. De psycho-analyticus Mitscherlisch heeft gezegd: „Barzel is een man van de komende ambtenarencul tuur. Hij wil geen oppositie voeren, hij wil bevorderd worden". Het is mogelijk dat Barzel zelf het beeld, dat men nu van hem heeft, liever perfectioneert dan dat hij probeert een populaire verkie zingslocomotief te v/orden. Immers, over de ideale kanseliers-kandidaat is in de CDU veel gefilosofeerd, maar nauwelijks door Barzel zelf. Dan danst hij dus Russisch omdat hij nu eenmaal een goed danseur is en ligt in zijn kracht in het ma nagement van de sterke oppositie, 12 tot 14 uur per dag werkend. Een voorbeeldige jonge leerling uit de school van de restauratieve gene ratie die de macht had tot Willy Brandt Bondskanselier werd. Op de gala-ontvangst ter ere van het Japanse keizerlijke paar kon men een stralende Rainer Barzel met echtgenote Kriemhild bewonderen. Op de achtergrond de FDP-er Hans-Dietrich Gen- schen die klaarblijkelijk iets grappigs heeft gezegd. BONN (DPAt De Westduit» ODU-voorzitter Rainer Barzel heeft cisteren op een gewestelijke CDU- partijdag gepleit voor een Europese bondsstaat met een democratische grondwet. Als alternatief voor da „verkeerde en gevaarlijke Oost-poli* tiek" van de socialistisch-liberale re gering wenst hij een „ondubbelzin nige vastbesloten politiek voor een heid van Europa". Barzel had een plan van tien pun ten opgesteld, waardoor de Europese bondsstaat verwezenlijkt zou kunnen worden. In de eerste plaats dient de Guropese gemeenschap zich tot een politieke unie te ontwikkelen, want alleen een politieke unie biedt de kans dat Europa in geval van nood zichzelf kan helpen". Bovendien dient het Europese parlement rechtstreeks cekozen te worden. De Europese so lidariteit in monetaire kwesties moet worden hersteld door het weer in stellen van een vaste wisselkoers. Plannen voor een economische en douane-unie moeten nieuw leven worden" ingeblazen en het Frans- Duitse vriendschapsverdrag moet .naar de geest" worden nageleefd door intensief overleg over kwesties van defensiepolitiek en de politiek tegenover Oost-Europa. Barzel sprak zich ook uit voor het institutionali seren van de samenwerking met de Verenigde Staten. Voor de contac ten met de staten van oost- en mid den-Europa zou een „samenwerkings- rommissie" ingesteld moeten worden. RATSJI, PARIJS. NIEUW (DPA, Reuter, AFP) Het lanse staatshoofd generaal Chan heeft gisteren aan In- orgesteld „een nieuw tijdperk ed nabuurschap" in te luiden, boodschap tot de natie ter ïheid van het einde van de in, bood Chan de Indiërs de van de Pakistanen aan. ia en Pakistan hebben te lang uergie en hulpbronnen ver het zich tegen elkaar be- :ti. Deze hulpbronnen zouden worden benut om de vruch- de onafhankelijkheid van nden tot rijpheid te brengen", Chan, die voorts zei dat een vriendschapshand uit- lar India". Pakistaanse staatshoofd riep stpakistaanse vluchtelingen op ie keren naar him land „waar i woningen in paniek hadden maar hun hart hadden ach ten". ssen heeft de Indiase regering nese volksrepubliek (die steun aan Pakistan) „enkele spe- roorstellen" gedaan ter ver betering van de betrekkingen. „Wij wachten nu op antwoord", zo zei minister van Buitenlandse Zaken Swaran Singh in het parlement. De minister zei een „neiging tot verder gaande normalisering" te zien in de betrekkingen tussen Peking en andere landen. Hij verwacht dat Peking en Nieuw Delhi mogelijk spoedig am bassadeurs zullen uitwisselen. India heeft aan de grenzen met Pakistan achttien divisies samenge- 1 trokken en wij zullen niet in onze slaap worden verrast". Dit zei de Pakistaanse minister van Buiten landse Zaken sultan Moehammad Chan gisteren in Parijs in commen taar op de brief van premier Gandhi aan VN-secretaris-generaal Thant waarin zy schreef dat „Pakistan ern stige voorbereidingen treft voor een gewapend conflict met India op grote schaal". Chan zei dat India en Pakistan nu in het stadium van een „oog in oog-conferentie" zyn en dat een ge wapend conflict slechts kan worden vermeden door wederzijdse terugtrek king van strijdkrachten tot overeen gekomen veilige afstanden. il Deense roonprinses ien van wolging Van onze correspondent) OTHAGEN (GPDT Sinds Hendrik van Denemarken, de re Franse graaf Henri de La de Mongezat de Deense kroon- Margerete huwde heeft hij )t Denen tegen zich in het gejaagd. De Deense „dolle beloofden hem te kruisigen, hij verklaarde, dat voor de In het algemeen de „drie K's" kinderen, keuken en kerk. volgde een verklaring, dat m, wanneer zij niet gehoor- bjn, een behoorlijk pak slaag hebben, waaraan de prins toe- dat mensen, die honden heb- iets wel weten. In het parle- ;iiu een debat losgebroken na faring van Prins Henrik, dat Jrken absoluut in de EEG de Deense politiek een &ende zaak is. Premier Krag -de dat het hem niet deert, de prins zijn uitlatingen tot lievard-pers beperkt. Kroon- Margarete heeft informeel ^ten minder geïnteresseerd te een eventuele troonopvolging. irniee is de verwarring in het koninkrijk compleet. ""straties in Tokio In de en nachtclubwijk van Tokio ■teravond 500 personen gearres- hadden gedemonstreerd te- voorwaarden van het verdrag ■der de VS het eiland Okinawa ,3Pan teruggeven. Duizenden demonstranten staken barri- de hoofdstraten in brand. door de politie met een ^on werden teruggedreven. ADVERTENTIE „(S-.8S ••«'ft. v®* MONROVIA (Reuter) In de Liberiaanse hoofdstad Monrovia is gisteren de Nigeriaanse professor Justin Obi opgehangen, die ter dood was veroordeeld wegens het- dood schieten van de Episcopaalse bis schop Dillard Brown, een Ameri kaanse neger, en de Episcopaalse thesaurier Claude Nadar, een Sy riër, twee jaar geleden. President Tolbert had donderdag het doodvonnis met zijn handteke ning bekrachtigd. Het was de eerste maal in 27 jaar. Professor Obi kwam in 1969 naar Liberië om biologie te doceren aan een Epicopaals college. Hij had zich in een gesprek met zijn slachtoffers opgewonden over het Amerikaanse vredeskorps en de Amerikaanse in lichtingendienst die zich, volgens hem, wilden mengen in de binnen landse politiek van Liberië". Obi had een pistool getrokken en, eenmaal aan het schieten, had hij niet meer kunnen ophouden, zo had hij tijdens het proces gezegd. I neeën, op 20 km ten noordwesten Pompidou—Brandt - President! van Perpignan. Het is een hoge Pompidou van Frankrijk en bonds-1 ruimte van 35 meter lang en tien kanselier Brandt van West-Duitsland i meter breed, waar voor de laatste j zullen op 3 of 4 december met elkaar ijstijd geregeld groepen nomaden een regeling te komen van het mone-1 moeten hebben gebivakkeerd. Er in Parijs confereren om te pogen totzijn tot nog toe meer dan twintig taire geschil tussen beide landen. verschillende „woonlagen" afgegra- PARIJS (AFP) De „mens van Arago", wiens schedel op 22 Juli jl. in een grot in het massief van Cor- bières in Zuid-Frankrijk werd gevon den, is de oudste in Europa van wie men tot dusver overblijfselen heeft gevonden Dit heeft prof. Henry Lumley van de universiteit van Marseille op een persconferentie in het laboratorium voor antropologie in Parijs verklaard. Volgens hem heeft de man ongeveer 200.000 jaar geleden geleefd. Prof. Lumley was van oordeel dat het de schedel van een jongeman van 20 tot 25 jaar is. Gezien het feit, dat de vondst werd gedaan in een laag keukenafval, waarin botten van uiteenlopende diersoorten voorkwa men, acht hij het mogelijk dat deze prehistorische mens door zijn soort genoten is opgegeten. Mevr. Meir naar VS Premier De grot van Arago ligt b« het jp°Ma Meir van Israël is van plan dorp Tautavel in de oostelijke Pyre ven met tal van interessante vonds ten, waaronder beenderen van wol ven, panters, beren, rendieren, steenbokken en rinocerossen. Voorts heeft men talrijke gebruiksvoorwer pen van vuursteen en kwarts gevon den. Volgens de Franse antropoloog Jean Piveteau, lid van de Academie van Wetenschappen, was de „mens van Arago" duidelijk minder geëvo lueerd dan de Neanderthaler, die tussen 100.000 en 35.000 vóór Chris tus leefde. Op grond van zekere ken merken zou men hem kunnen plaat sen op een evolutietak, parallel aan de pithecantropus, de sinanthropus en de atlanthropus, aldus Piveteau. komende maand of begin volgend jaar naar de Verenigde Staten te gaan in de hoop met president Nixon tot een vergelijk te komen over hun geschil len over de vraagstukken het Midden- Oosten betreffende. Rector-magnificus ontvoerd Gisteren is de rector-magnificus van de staatsuniversiteit van Gergero in Mexico ontvoerd terwijl hij per auto op weg was naar Acapulco. Zijn chauffeur is ook ontvoerd maar men liet de vrouw en de drie kinderen van dr. Castrejon Diez gaan. Diplomaat uitgewezen De derde secretaris van de Westduitse ambas sade in Moskou Gert-Rainer Clajus moet de Sowjet-Unie verlaten. Clajus was begin van deze maand betrokken Tot voor kort leek het erop alsof nieuw met aanvallen op het vlieg- de Senaat is een duidelijk symp-sprekingen te bereiken wat op de een auto-ongeluk waarbij twee jonge Jeugdige „specialist" De politie van Essen heeft een zestienjarige in breker gepakt, die in nauwelijks acht maanden 75 inbraken op zijn geweten heeft en wel in West-Duitsland en in talrijke Nederlandse grensplaatsen. Naar de Essense politie meedeelde was de jongen voornamelijk .gespeciali seerd" in winkel- en autodiefstallen. Lagere tarieven Ingevolge een akkoord, in Honoloeloe bereikt door 24 IATA-maatschappijen die geregel de lijndiensten uitvoeren over de Noordatlantische Oceaan is weliswaar een verlaging tot stand gekomen in vergelijking met de oude tarieven, doch daar staat tegenover dat een aantal zeer goedkope mogelijkheden, die reeds door enkele maatschappijen waren aangekondigd, zijn vervallen. Zo zal er bijvoorbeeld geen speciaal tarief komen voor de 65 plussers, zo als de KLM in het vooruitzicht had gesteld. Belgische student gedood Op het terrein van de universiteit van Leu ven is in de nacht van donderdag op vrijdag een 21-jarige Belgische stu dent door de politie per vergissing gedood. Men vuurde, in het donker, een hoog waarschuwingsschot af. maar de kogel trof de student, die toen net op een stapel dozen en kisten was geklommen om op die manier een raam te kunnen binnendringen. De politie was naar de universiteit geroe pen door een nachtwaker, die iemand had gezien klaarblijkelijk op weg naar een kantine om daar munten te gaan stelen uit automaten. de kracht van de Noordvietnamese invasie in de Indochinese staat Cambodja min of meer in evenwicht werd gehouden door het verzet daartegen van de troepen van Phnom Penh. De Cambodjanen on dervonden steun van hun Zuidviet- namese buren en van de Ameri kaanse luchtmacht. Bovendien sche nen de troepen van Hanoi, een veer tigduizend man, nog niet voor een derde aan de strijd deel te nemen. De rest zou zich vooral bezig heb ben gehouden met het werven van steun voor Prins Sihanoek, die na zijn val naar Peking vluchtte, maar ih Cambodja nog over een legertje van twaalfduizend gewapende aan hangers beschikt. Daarnaast zijn er, volgens de Amerikaanse geheime dienst, nog 20.000 Vietcong-soldaten in Cambodja en drieduizend man van de stam van de „Rode Chme'rs". Steun van Saigon en Washington aan de regeringstroepen van Cam bodja is intussen allerminst overbo dig. Want het leger van de regering in Phnom Penh mag dan in korte tijd zijn uitgebreid van 40.000 tot 180.000 man, nog altijd is het niet opgewassen tegen de geoefende Noordvietnamezen. In Januari richt ten de communistische aanvallen zich vooral tegen het vliegveld van de hoofdstad, van groot belang voor de aanvoer van buitenlandse steun. Ook in de hoofdstad zelf was het toen onrustig door aanvallen op be langrijke gebouwen. De strijd ging nog enige tijd voort zonder belang rijke successen aan weerszijden. In tussen werd de oefening van Cam bodjaanse militairen voortgezet zes tig bataljons kregen een opleiding in Zuid-Vietnam, vijf in Thailand. Maar de voorgenomen uitbreiding tot 220.000 man is ook nu nog niet ten volle bereikt en dat op een ogen blik, waarop de communisten op- veld van Phnom Penh zijn begon- toom van de storm van isolationis- slagvelden van Zuidoost-Azië toch Russen om het leven kwamen, nen, dat thans ernstig wordt be- me, die over de Verenigde Staten niet beslist kan worden, maar ver- j dreigd. Als men ziet dat het Cam- trekt. Vele Amerikanen hebben zwakte tegelijkertijd de wil van het1 Rookverbod De Italiaanse senaat bodjaanse leger de grootste moeite er genoeg van, hun land nog langer Amerikaanse parlement zijn Vrijge- heeft gisteren zonder tegenstemmen heeft in de onmiddellijke omgeving te zien optreden in de uiterst on- vigheid ad libitum voort te zetten. ;een wetsvoorstel aanvaard, waarby van de hoofdstad stand te houden, j dankbare rol van politie-agent en Van niet geringe invloed is ook heteen rookverbod wordt afgekondigd herovering van de rest geldschieter: als anderen te lamlen- uitvaardigen van beschermende eco- voor openbare gelegenheden en open van het land (naar schatting twee derde) voorlopig niet veel komen. Ook in de binnenlandse politiek heb ben zich moeilijkheden voorgedaan, wat aan de wil tot verzet zeker niet ten goede is gekomen. Er heerst apa thie en zelfs in kringen van diiplo- dig zijn om zichzelf te helpen, is het j nomische maatregelen geweest, onze taak niet de kwalijke gevolgen j Hoezeer bedoeld om de Amerikaan- van die houding te keren, zeggen zij Weg met de over-bemoeienis elders in de wereld, Amerika kan zichzelf wel helpen en als de anderen blijk baar geen prijs stellen op ve'rdedi- maten, die de regering van maar- ging van hun democratische begin- sohalk Lon. Nol welwillend gezind zijn, overheerst de mening aldus de Frankfurter ATlgemeine Zeitung dat de verjaagde Sihanoek allang weer aan het bewind zou zijn als hij. inplaats van naar Peking te vluchten, zo verstandig was geweest zijn toevlucht tot Frankrijk of Zwitserland te nemen. Zouden de Noordvietnamezen en him bondge noten gezamenlijk tot een algemene aanval op Phnom Penh overgaan, dan is het vrijwel zeker, dat er geen houden meer aan is. Daarbij komt, dat de verstoring van de Cambod jaanse economie tengevolge van de oorlogshandelingen de regering van Lon Nol in (één jaar een half mil jard gulden heeft gekost, dat alleen door Amerikaanse steun enigermate gecompenseerd kan worden. Maar ook daarin ondervindt Cambodja te genslag door het verwerpen van de buitenlandse hulp door het Ameri kaanse Congres. Een somber teken is voorts, dat de inflatie de prijzen tot het dubbele en méér heeft doen stij gen. Sinds 18 oktober regeert maar schalk Lon Nol nu met noodveror deningen. Alles bijeen genomen selen en instellingen, behoeven wij die gaten niet te dichten. Zóver gaat de regering in Washington beslist niet. President Nixon noemde de verwerping van de buitenlandse hulp door de Senaat „in hoge mate onverantwoordelijk". Vooral het bondgenootschap van de NAVO wordt in regeringskringen nog altijd gezien als een belangrijk element in het handhaven van de wereldvrede. Waarschijnlijk ziet ook de meerder heid van de Amerikaanse volksver tegenwoordiging geen heil in een ge vaarlijke politiek van laat-maar- waaien. Maar wel zal de buitenland se hulpverlening, die van Jaar tot Jaar in omvang is toegenomen, nauwgezet onder de loep worden ge nomen om uitwassen af te snijden en het eindbedrag binnen de perken te houden. De stemverhouding van 41 tegen 27 in de Senaa/t toont even wel duidelijk aan hoe groot de er gernis is over de wanverhou ding tussen de buitenlandse hulp en haar resultaten. President Nixon heeft daartoe trou wens zelf enige steentjes bfjgedra- doorleeft Cambodja thans bijzonder gen, zoals door zijn besluit naar Pe moeilijke tijden. j king te reizen. Dat was weliswaar De hierboven genoemde blokkering een verrassende beslissing, die wijst van Amen ka's buitenlandse hulp in op de behoefte door onderlinge be- se economie te beschermen, bergen zij toch het gevaar in zich een han delsoorlog in de hand te werken en de tegenstellingen met het buiten land te vergroten. Ook de Ameri kaanse nederlaag bij het wegstem men van Formosa in de Verenigde Naties heeft een diepe indruk ge maakt, niet alleen op de president, maar ook in de kringen van het Con gres. Nixon veroorloofde zich scher pe kritiek op de staten, die Amerika bij deze gelegenheid in de steek heh- ben gelaten. En daarmee kon hy de volksvertegenwoordiging moeilijk het recht ontzeggen op héar wijze die ontevredenheid tot uiting te brengen, zo zeggen commentaren uit Washington. Overziet men het gehe le panorama, dan bestaat de moei lijkheid hierin een redelijke beper king van de buitenlandse hulp niet te doen ontaarden in een paniekerig isolationisme, zoals de "Christian Science Monitor" het formuleerde. Onderhandelingen met tegenstanders (Peking en Moskou) en gelijktijdige vervreemding van vrienden kunnen leden tot ernstige verstoring van het evenwicht. President Nixon zal er de handen vol aan hebben die te genstrijdige elementen van zijn ui- ge politiek met elkaar in overeen stemming te brengen. Want het spreekt vanzelf, dat Moskou en Pe king die vervreemding tussen Ame- bare transportmiddelen. Het ontwerp moet nog worden goedgekeurd door het Huis van Afgevaardigden. Crediteuren van Rippen willen doorgaan EDE (ANP) De crediteuren van Rippen pianofabriek N.V. te Ede hebben zich op de crediteurenverga- dering met een stemmenverhouding van 312 tegen 1 uitgesproken voor voortzetting van het bedrijf. Ook da bewindvoerder, mr. N. M. Muller, adviseerde de rechtbank dienover eenkomstig. De rechtbank te Arn hem zal nu op woensdag 24 novem ber as. uitspraak doen over het ver lenen van een definitieve surseance. Volgens een mededeling van het be drijf is nog niemand van de circa 130 personeelsleden ontslagen. (Van onze correspondent) BRUSSEL (GPD) Anderhalf miljoen kiezers uit de Belgische hoofdstad en haar omliggende ge meenten gaan morgen opnieuw naar de stembus, ditmaal voor het kiezen van een agglomeratieraad voor Brus sel en zijn 19 tot het stads be reik be horende gemeenten. Ook zullen fede ratieve raden voor de gemeenten om de hoofdstad heen gekozen moeten worden. Verwacht wordt, dat de ver kiezingen van morgen het hoogte punt worden van de vooruitgang van het extremistisch-Fransgezinde Front Democratique des Francopho nes, dat, tezamen met het Waalse „Rassemblement Wallon" op 7 no- rika en zijn vrienden maar al te gre- vember al aanzienlijke successen kon tig ten eigen voordeel zullen pogen boeken by de verkiezingen voor de uit te buiten. kamers van volksvertegenwoordiging. Rl.1 Dat zal dan betekenen, dat Brussel een anti-Vlaamse stad is, waarin het Nederlands weliswaar formeel gelij ke rechten heeft als het Frans, doch in de praktijk op alle mogelijke ma nieren wordt aangevreten door fana tici, die van een taaiobsessie een po litiek beginsel maken. De Fran co- phonen maken er namelijk een be ginsel van om, desnoods door aan toonbare leugens, het Franssprekend volk een hevige angst voor het Vlaamse bij te brengen, een angst die in alle sectoren van het dage lijks leven diep doorwerkt. De ver deling naar taalgroepen wijst uit, dat in het arrondissement Brussel 10 Vlaamse kamerzetels uit de bus zijn gekomen tegen 23 voor de Frans- taligen. In deze situatie zal zelfs binnen een regionaal orgaan de ge lijkberechtiging moeilijk te bereiken zijn.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9