Zuiden in angst voor komst van Belgische raffinaderij 47.681 oplossingen „Het is gewoon fantastisch" Speelgoedexpositie in twee dagen een chaos Biesheuvel heeft vertrouwen SPREEKVERBOD DS. BONGENAAR Melk in westen geen 3 maar 2 cent duurder Autobelasting wordt in ons land op grote schaal ontdoken Bejaarden centrum gekraakt DES INDES STRAKS TOCH WEER OPEN Alpheuse winnares LD-puzzel ZATERDA9 20 NOVEMBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA DEN HAAG/BRUSSEL Minister-president Biesheu vel heeft gisteravond na afloop van de ministerraad mee gedeeld geen vrees te hebben voor de Belgische beslissing om in de buurt van de Nederlandse grens (Ternaaien) een raffinaderij te vestigen. De Belgische regering zal ongetwij feld rekening houden met de bezorgdheid die Nederland heeft over deze vestiging. Ruwe olie Het kabinet heeft zich gisteren vrij langdurig met deze kwestie be zig gehouden. Er is een voortdurend contact geweest tussen de Belgische en Nederlandse regering, zowel oo ambtelijk als op ministerieel niveau. Volgens president Biesheuvel is een definitieve beslissing nog niet geno men, noch over de voorgenomen ves tiging zelf, noch over de plaats van vestiging. Premier Biesheuvel houdt zich vast aan het ambtsbericht dat er geen besluit zal worden genomen dan na nader overleg tussen Nederland en België. Het besluit van het Belgi sche ministerie voor economische en sociale coördinatie, dat donderdag werd genomen wordt gezien als een „principe-besluit" waaraan nog van alle kanten gesleuteld kan worden. Bezorgdheid Inmiddels is in zuid-Nederland duidelijk bezorgdheid ontstaan over de beslissing van de Belgen. Men constateert dat met Nederlandse wensen en verlangens geen rekening is gehouden. Zo heeft Nederland in een memorandum verzocht naar een andere plaats uit te zien onder meer omdat aan de Nederlandse kant van de grens grote recreatiegebieden zijn gepland. Men vreest nu voor grote stank en geluidsoverlast als er op de Bel gische oever van de Maas toch een raffinaderij wordt gevestigd. Er rijzen by de voorgenomen ves tiging overigens nog andere vragen. Niemand weet al hoe groot de capa citeit van de raffinaderij gaat wor den. Ook is nog niet bekend hoe en waar vandaan de grondstof er gebracht gaat worden Dat zou kunnen via een pijplei ding uit Antwerpen, maar vooral de Walen in België hoort men de laat ste tijd nog al eens spreken over de Franse haven Le Havre als het om bevoorrading met olie gaat. Bekend Is dat Frankrijk Le Havre wil uit bouwen tot een grote petroleum haven. Als de ruwe olie per pijpleiding uit Le Havre gebracht moet worden lijkt het hele project niet erg eco nomisch. Sommigen in België twij felen al aan de rentabiliteit er van, zelfs als de olie uit Antwerpen zou worden aangevoerd. De drie maatschappijen die zich als gegadigden gemeld hebben zou den voor het projeot aanzienlijke subsidies van de Belgische staat eisen. Volgens (niet bevestigde) be richten zbu het gaan om zo'n 175 tot 180 miljoen gulden. Daar staat tegenover dat het bedrijf, dat vrijwel geheel geautomatiseerd wordt, aan een 120 tot 150 mensen werk zou verschaffen. Gegadigden De drie gegadigden ervoor zijn momenteel Nioc, de 'Argus'-groep en Amoco. Nioc, de National Iranian Oil Company, zou voor het project gaan samenwerken met de Belgische Nationale Investeringsmaatschappij en met de Franse CFF, de Compag nie Frangaise de Petrole. De 'Ar- gus'-groep heeft samenwerking op het oog met de Iraq National Oil Company en Amoco (Standard Oil of Indiana) tenslotte die al een Duitse dochter heeft alsmede een petrochemisch bedrijf in Geel in België schijnt de beste kansen te hebben. Prijsverlaging superbenzine ROTTERDAM (ANP) De prijp van superbenzine gaat maandag aan staande met 03 cent per liter om laag. De gezamenlijke oliemaat schappijen hebben dit gistermiddag in Rotterdam meegedeeld. Om rust in Huis van Bewaring te herstellen GRONINGEN (ANP) De hoofd predikant bij de inrichtingen van het ministerie van Justitie, ds. C. F. Bru- sewitz, heeft de geestelijk verzorger van het Huls van Bewaring in Gro ningen ds. A. Bongenaar verzocht niet zonder zijn voorkennis mede delingen naar buiten te doen over de gang van zaken in het huis van bewaring. In een brief aan ds. Bongenaar wijst de hoofdpredikant op de alge meen geldende instructie, dat een ambtenaar zich dient te onthouden van mededelingen aan vertegenwoor digers van pers en televisie over de gang van zaken in de inrichtingen. Ds. Bongenaar is op het „spreek verbod" gewezen naar aanleiding van zijn uitlatingen in verband met het werk van de „Commissie Wolt- man", die een onderzoek instelt naar de gang van zaken in het Huis van Bewaring te Groningen in verband met de opstand van 4 november. Een tweede motief om ds. Bonge naar te vragen zich aan de instructie te houden, aldus een woordvoerder van het ministerie van Justitie, om de rust in de gevangenis te bewaren. Zoals gemeld hebben enkele gede tineerden onlangs in een brief aan de pers stelling genomen tegen ver schillende uitspraken van ds. Bonge naar over de gang van zaken tijdens en na de opstand. DEN HAAG (ANP) De minis ters van Economische Zaken en van Landbouw en Visserij hebben de con- sumptiemelk-industrie gewezen op de grote bezwaren, die de regering koes tert tegen een voorgenomen forse ver hoging van de melkprijs. Er is thans overeenstemming be reikt over 'n verhoging van de melk prijs voor West-Nederland met twee cent en over een verhoging van de melkprijs voor de rest van het land met één cent. Minister-president Biesheuvel heeft dit gisteravond meegedeeld, er aan toevoegend dat deze verhogingen reeds maandag aanstaande zullen In gaan. De verhoging met één cent extra in West-Nederland (aanvanke- kwamen er binnen op onze puzzel „Over zitten gesproken". Een record aantal, voor ons een vingerwijzing dat dit soort puzzels bijzonder in de smaak van de lezers valt. De opgave was moeilijker dan menige puzzelaar(ster) zal hebben vermoed, want het aantal foute inzendingen bedroeg 16 procent, waar bij velen dezelfde fout(en) maakten. De gelukkigen zij hebben inmiddels hun prijs ontvangen waren: C. Oerlemans-Zonneveld, Borodinlaan 12, Rotterdam 13. eetkamerameublement t.w. van f 1844, H. S. van Zanen, Medemblikstraat 83, Den Haag, eetkamerameublement t.w. van f 1136; Fam. Hofland, Rembrandtlaan 26, Alphen aan den Rijn. eetkamerameublement t.w. van f 1081, Mevr. A. de Weger, Krugerlaan 209, Gouda, eetkamerameublement t.w. van f 497, J. L. H. Peters. Volendamlaan 790, Den Haag, fauteuil t.w. van f 218, G. Dekker, Duinzoom 44, Roekan je, fauteuil t.w. van f 218, Deze ameublementen en fauteuils werden ter beschikking gesteld door Stoel- en Meubelfabriek Landeweer te Eibergen. in samenwerking met Koreneels Woninginrichting: In Den Hoven. Delft; Winkelcentrum In de Boogaard, Rijswijk en Karei Doormanstraat, Rotterdam; Smit Woninginrichting, Torenstraat hoek Westeinde Den Haag; Van der Klugt: Intermeubeltoonzalen, Haarlemmerstraat 198-200, Leiden en v. d. Mandersloostraat 100, Alphen aan den Rijn. De vijf prijzen van f 200,beschikbaar gesteld door de Sijthoff Pers N.V. gingen naar: G. Knotter, Lammenschansweg 255, Leiden: H. C. Schagen, Kerst v. d. Bergelaan 48a, Rotterdam-13: J. M. L. Coster-Van Dorsten, Prof. Oudemanstraat 73, Delft: M. Kooij, Wachtelstraat 51 Gouda: G. J. Niesten, v d Kamlaan 50. Den Haag. Een extra prijs van f 25.— werd door het Leidsch Dagblad toegekend aan de heer J. W. Rutte, Meerburgerstraat 9, Lei den voor de meest originele inzending. De oplossing verwerkte hij namelijk in de woorden Leidsch Dagblad. De ene nalatig heid die hij beging hebben we hem gaarne vergeven. De oplossing luidde: Bij afbeelding 1 behoort slagzin no. 10 Bij afbeelding 18 behoort slagzin no. 14 Na een langdurige en bij zonder zachte herfstperiode is gisteren de winter plotseling Nederland binnengevallen. Een tafereeltje zoals door de foto graaf werd gesignaleerd bij het station Sloterdijk in Amsterdam zal zich gisteren en ook van ochtend op tal van plaatsen heb ben afgespeeld: ruitenkrabbende automobilisten óm het zicht op de weg te verbeteren. Overigens een waarschuwingwanneer uw achter-t zij- en voorruiten niet voldoende ijsvrij zijn kunt u een bekeuring krijgen. lijk werd gedacht aan twee cent extra) houdt verband met het feit, dat als gevolg van de geringe pro- duktie in de win ter-periode veel melk van bulten de Randstad moet worden aangevoerd, hetgeen leidt tot extra vrachtkosten. Het openbaar ministerie is van oor deel dat de NVSH geen strafbaar feit heeft gepleegd door de uitzending van een abortus op de televisie. Minister Van Agt (Justitie) acht dit oordeel verantwoord. Minister President Blesheuvel ci teerde het antwoord van minister Van Agt en van Minister Engels (CRM) op vragen van het SGP-ka merlid Abma over deze uitzending. In het antwoord wordt voorts gesteld, dat er „onvoldoende aan wijzigingen" zijn om te vermoeden, dat met de be doelde ingreep een strafbaar feit is UTRECHT (ANP) Vijf mede werkers van het Centraal Mu seum in Utrecht zijn deze week een complete werkdag in de weer De motorrijtuigenbelasting wordt Hoeveel op deze wijze zon- van motorrijtuigen voldoet niet. duikers dat niet „gepakt" wordt min- Dit schrijft de redactie van het I stens zo groot zal zijn als het aantal orgaan der Nederlandse vereniging „De Rijwiel- en Automobiel industrie" RAI) in het jongste nummer. Het blijkt in de praktijk namelijk toch mogelijk de controle te ontduiken. Hiertoe staan twee mogelijkheden open: eenvoudig niet betalen en ho pen dat men niet gefotografeerd wordt, of valse kentekenplaten mon teren. waardoor fotografische con trole onmogelijk wordt. dat wel door de mand valt. Dit be> tekent dat de fiscus vorig jaar zeker 35 miljoen gulden heeft gederfd. Toevallig is dat bedrag het ver schil tussen wat de regering dit jaar aan motorrijtuigenbelasting denkt te ontvangen en het begrotingsbedrag voor 1972. Met andere woorden: als iedereen zou betalen kan het tarief voor de belasting lager gesteld wor den met dezelfde opbrengst, aldus de RAI-redactie. geweest om de tentoonstelling middagen open is. zal in verband met "Kinderen spelen waarom, waarmee" weer op te bouwen en om de rommel op te ruimen die ruim 1000 bezoekers de vorige dag hadden achtergelaten. De bedoeling van de organisatoren van deze voor Nederland nieuwe ex positie was onder meer dat met het speelgoed in beperkte mate zou wor den gespeeld. Op de tweede dag van de open stelling van de expositie bleek al dat dit laatste experiment geen kans van slagen had. De ruim 1000 bezoekers lieten in drie uur tijd een waar slag veld achter, aldus de heer Smit van het Utrechts Centraal Museum. Naast vernielingen en gebruik van al het geëxposeerde materiaal, ver dwenen talrijke voorwerpen en was de gehele expositie onbruikbaar voor ver dere bezichtiging-. Om herhaling te voorkomen, heeft de museumleiding beslist dat met het geëxposeerde ma teriaal niet meer mag worden ge speeld en dat kinderen beneden 12 jr. zonder geleide geen toegang meer mogen hebben tot de expositie. Op woensdag-, zaterdag- en zondagmid dagen is er in een aparte ruimte bij de tentoonstelling evenwel gelegen heid om onder toezicht van enkele leidsters te spelen met speelgoed. Op de tentoonstelling zelf is het niet meer mogelijk. De kreatieve werkplaats van het Centraal Museum, die op dezelfde de enorm grote toeloop voortaan uit sluitend nog toegankelijk zijn voor kinderen van 6 t.m. 14 jaar. Jongeren en oudere kinderen wor den niet meer toegelaten. DEN HAAG (ANP") De .Dienst dor Domeinen" heeft gisteren in be ginsel overeenstemming bereikt met de directeiir van de NV Clingen- dael in Den Haag over de verhu ring van het gebouw van ,Des In- des". Als hotel de formele afwikke ling van de overeenkomst zal bin nenkort plaatsvinden, zo heeft het ministerie van Financiën meege deeld. De directeur van de onroerend goed maatschappij Clingendael. de heer J. Verwoerdt, heeft gistermid dag met het personeel van het. eind oktober gesloten hotel ,Des Indes" gesproken. Hij heeft gezegd dat hij met een veertigtal personeelsleden de exploitatie van „Des Indes" wil voortzetten. Een deel van het vroe gere personeel van het hotel heeft inmiddels elders werk gevonden. NIJMEGEN Ongeveer 36 Jonge lui, merendeels studenten en wer kende Jongeren hebben gisteren het voormalig bejaardencentrum Huize St. Anna aan de Groesbeekseweg in Nijmegen gekraakt. De krakers wil len van het bejaardentehuis een soort gemeenschap maken waar in Zwemmen De internationale totaal tweehonderd mensen kunnen zwemfedera/tie (FINA) heeft giste- worden ondergebracht. Daarna wilren tijdens zijn vergadering in Sin- men dit aantal opvoeren tot vierhon- 1 gapore besloten geen stappen te on- derd. Het bejaardencentrum staat op dernemen, die kunnen leiden tot de de nominatie te worden gesloopt om- terugkeer van de Volksrepubliek dat achter het gebouw een nieuw China binnen de internationale fe- centrum zal verrijzen. De politie zal deratie. De volksrepubliek had de nog een nader onderzoek instellen. FINA verlaten in 1952 nadat Tai wan was t ALPHEN AAN DEN RIJN/LEIDEN „Het is gewoon te gek. Fantas tisch. We hebben al zoveel puz zels ingezonden, maar nog nooit iets gewonnen. En nu ineens zo'n grote prijs. Ik ben gewoon spra keloos. Mijn maag is al een paar dagen helmaal van streek. Toen we hoorden, dat we in de prijzen waren gevallen, hebben we (man. vrouw en dochter) geen hap eten door onze keel kunnen krijgen. Eerlijk waar, we zijn er gewoon ondersteboven van". Zo reageerde mevrouw Hofland Rembrandtlaan 26 in Alphen aan den Rijn) toen directeur Van der Klugt, van de gelijknamige meubel zaak in Leiden, haar de eethoek (vier stoelen en een tafel) „overhan digde". En haar man was er hele maal stil van. Het enige wat hij kon uitbrengen was „prachtig". Tijdens de autorit naar de Sleutelstad was het echtpaar opmerkelijk rustig. Er werd nerveus gefluisterd achter in de wagen en ook giste men wat die prijs toch wel zou kunnen zijn. Toen het verlossende woord een maal v.as gesproken, kwam me vrouw Hofland helemaal los. Eerlijk bekende ze. dat ze de puzzel uit het Leidsch Dagblad van 6 november niet geheel met haar man samen had opgelost. Maar dat haar ge trouwde dochter een handje had ge holpen. „Eigenlijk dachten we, dat we een paar foutjes zouden hebben gemaakt. Voor ons waren er twee twijfelgevallen, die we op de gok hebben ingevuld." Met een diepe zucht, of er eén zware last van haar was gevallen, verklaarden ze: „Zon der geluk vaart niemand wel". Wat de eethoek betreft beschik- baargesteld door de firma Van der Klugt en de Stoel- en Meubelfabriek Landeweer), die komt eigenlijk een paar maanden te laat. „In augustus hadden we Juist een nieuw spulletje gekocht." Snel voegde ze eraan toe „maar dat is niet zo erg, want het was maar een goedkoop hoekje". Mevrouw Hofland vond, dat bij zo'n nieuw stel toch ook een ander bankstel wel goed zou staan. „Wat nu in de kamer staat, hebben we al negen Jaar", zei ze tegen haar man. die eerst even bedenkelijk keek, maar enkele ogenblikken later over stag ging. Ruim 46.000 inzendingen kwamen er binnen op deze puzzel, die door het Sijthoff-concern was uitge schreven.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7