BIJENHOUDEN IS IN EEN JAAR WEL TE LEREN Meer positief dan negatief bier Geef de raad water Secretaris van 60-jarige vereniging tot bevordering van de bijenteelt: Leiden met vervoer naar Drees Roto huldigde negen zilveren jubilarissen uitbAw LEZERS SCHRIJVEN LE1UM.U DAGBLAD J EIDEN Eén van de beelden die door makers van iverhalen nog al eens wordt aangegrepen is een in „i Jsangst wegrennend persoon, achtervolgd door een' rm kwaadaardige bijen. let is één van de waanideeën die er bij veel mensen 11 n over bijen. Een zwerm bijen heeft niets te verdedigen, en zal dus maal niet agressief optreden", verzekert de heer Prins, etaris van de Leidse afdeling van de vereniging tot be lt lering van de bijenteelt, die deze maand 60 jaar bestaat. gijn gezellige woning in de Lo- anshof vertelt de heer Prins. 'ent in de natuurkunde in Lei- Si met veel enthousiasme allerlei waardigheden over de bij en en over de activiteiten van de uging. „Wij vieren eigenlijk al- dertig jarige jubilea" zegt hij. weet ik ook niet precies. Sen dar, een mannetjesbij. Een bijenkoningin herken baar aan het smalle lijfje. van Dommelen 4 ereniging telt op het ogenblik leden, maar daarin is 'n !nf?root verloop. De bijenhouders raak al wat ouder en stoppen 4! Daarentegen krijgen we ge- veel jongere leden waar- ijk in verband met de toene- ijie belangstelling voor alles wat natuur te maken heeft die Je )(1 iroordig ziet. De meesten zijn i risten; beroepsimkers zijn er in rland nog maar een stuk of De meeste leden zijn gewoon 5 en die van de natuur houden, gitten bijvoorbeeld nogal wat fcrs bij. De vereniging verga- een paar maal per jaar. De be doeling is dat er op deze vergaderin gen ook wat aardige informatie wordt gegeven, we draaien bijvoor beeld films over het houden van bijen, en we proberen ook voor drachten e.d. te laten houden. Verder gaan we in het voorjaar altijd naar de koolzaadvelden en naar de boom gaarden. omdat de bijen daar nuttig kunnen zijn bij de bestuiving. In de boomgaarden krijgen we daarvoor per kast een bedrag. Ook exploiteren wij een stal in het Heempark ter de monstratie voor leken. Mede hierdoor hebben we een aantal leden gewon nen. De mensen worden minder bang en gaan het interessante meer inzien. Sinds kort geven we ook cursussen in het bijenhouden. Het Rijk betaalt daarbij de leraar en de leermiddelen. Vorig jaar zijn we begonnen met 'n cursus voor beginners, die jaar is er ook één voor gevorderden. Zielig ^-Verleden Jaar hebben we ook een stand op de Leidato gehad. We had den daar twee kastjes tentoongesteld, j Het aardige was dat er boze mensen naar ons toekwamen omdat ze het zielig vonden dat die beesten zo op elkaar gepakt zaten in een gesloten ruimte. Nu viel dat allemaal wel mee want we hadden nog twee kastjes staan waa'rdoor we steeds konden, wisselen, en die kastjes waren goed geventileerd. Maar deze reacties van de mensen waren toch wel leuk. Op de rioolwaterzuivering aan de Voorsoho- terweg hebben we dankzij de goede- medewerking van de gemeente een stal gekregen waar de bijenhouders die zelf geen eigen plek hebben hun bijen kunnen „stallen". De gemeente is hierin zeer soepel voor ons geweest. Dat zijn wel de belangrijkste din gen die er in verenigingsverband ge beuren. Maar het belangrijkste is natuurlijk het eigenlijke bijen- houden, wat je individueel doet. In de winter hoef je aan de bijen zelf haast niets te doen. in de len te en zomer is het wel wat drukker. In de lente gaat het bijenvolk groeien. Het belangrijkste is dan dat die groei gecontroleerd wordt en dat er ruimte gegeven wordt als dat no dig is. Na de lente moeten wij de zwermen beteugelen en honing afne men. Dat zwermen beteugelen houdt in dat wij het volk splitsen. We ha len daartoe de koningin eruit. Dat moet wel, want als je niets zou doen, zou ze toch weggaan, en proberen 'n eigen bestaan op te bouwen, wat in de meeste gevallen mislukt. Samen met de koningin splitsen we een vier de deel van het volk (ongeveer 50.000 bijen) af. Op deze manier verjong Je ook de koningin in het volk, want het resterende volk kweekt weer een nieuwe. De bijen missen namelijk de chemische stof die de koningin af scheidt. Door deze stof worden de bijen rudimentair gehouden, d.w.z. de geslachtsorganen blijven weinig ontwikkeld. Ook bewaart deze stof, de éénheid in het volk. Met rust Meestal krijg je in de zomer nog 'n voorraad honing, die Je moet afne men. Daarna geef je de bijen win tervoorraad en zorg Je dat ze tot het voorjaar met- rust gelaten worden. Bijen vliegen niet als de tempera tuur lager is dan 7 graden Celsius. Is de temperatuur wel lager, dan kruipen ze bij elkaar, en kunnen ze bijna e lke gewenste temperatuur, maken, door woning of suiker op te nemen. Merkwaardig is dat de for matie in de „klont" bijen constant wisselt, de buitenste bijen verkleu men op een gegeven moment en kruipen meer naar binnen". De leek zou aioh af kunnen vragen of er nu niet een hoop dode bijen in de kas ten komen te liggen. Prins: „Dat valt meestal erg mee. Zodra een bij voelt dat hij dood gaat kruipt hy naar bui ten. In dit verband is het opmerke lijk dat een bij het zomerseizoen normaal maar zes weken leeft, maar dat ze het in de winter zes maanden uithouden. Hieraan kan men zien, dat ze in de zomer versleten raken, door het werk, vooral door het „broed verzorgen". Het lijkt een hele toer om het bijenhouden onder de knie te krij gen, maar de praktijk wijst volgens de heer Prins uit dat dit wel mee valt. In een jaar blijkt men er het meeste wel van af te weten, ook al weet men in het begin nog niet eens het verschil tussen een bij en een wesp. „Er zijn nog aardig wat men sen die dit verschil niet kennen", zegt de heer Prins. „Een bij komt echter zelden of nooit een huis bin nen, omdat hij alleen in bloemen is geïnteresseerd. Wespen zijn daaren tegen echte roofdieren. Wat er op limonade en ijsjes gaat zitten zijn altijd wespen. Bijen zijn trouwens in Nederland van voor tot achter don kerbruin, terwijl wespen echt geel zijn met zwarte strepen". DUIK NOG WAT DIEPER LEIDEN De raad gaat maandag weer „zwemmen". Optimisten hopen, dat eindelijk de finish in zicht komt van de 1 ange - a f stands wedstrtj ddie Leiden al jaren houdt om tot de stichting van een overdekt bad te ko men. In de „schouwburgpot" zit bijna f3 miljoen voor een zwembad, maar de vraag is of Leiden deze pot mag verteren. Afgezien daarvan ligt er een besluit van de raad, dat er een overdekt 25- meterbad moet komen. Over de plaats is wel gehakketakt, maar mede door het uitblijven van de zwembadnota waarom blijft die beleidslijn van B. en W. zo lang weg? staat niets vast. Nu is het Progressief Akkoord ge komen met het voorstel om te mikken op een 50-meter bad op het Schut tersveld. Ook het PAK zou liever twee 25-meterbaden in verschillende stads delen hebben, maar gelooft daar ge zien de financiële nood van Leiden niet in. De bouw van één groot bad is goedkoper en moet met een begin- saldo (uit de schouwburgpot) en een zg- pijplijnfinanciering te verwezen lijken zijn. Over de exploitatie van zo'n bad doet het PAK geen boekje open. De ervaringen met andere grote baden in ons land zijn niet gunstig. Het nadelig saldo van het bad in Bussum, dat het PAK als voorbeeld voor Leiden noemt, schijnt steeds groter te worden en dan wordt dit nog beheerd door de NV Sportfondsenbad, die o.a. met hoge tarieven tot een zo goed moge- Door Hans Melkert ethouder Kret over vergroting wandelgebied: (Vervolg van pagina 1) ^ÈlDEN Wethouder Kret van irszaken is optimistisch over de van zaken na de vergroting van 6emi-voetgangersgebied in de binnenstad. ..Het positieve reft het negatieve", aldus de xider, die zich in dit verband eest geplaagde man van Leiden dit moment noemde. in de gisteren gehouden itingscommissievergadering van ontwikkeling en verkeer, waarin in bijna acht uur alleen de ver ben afwerkte. De publieke be- J> Helling was zeer gering: rads twee burgers en 's middags boer. met een hoofdletter: Jan Kfbaar Leiden Boer. punten een aantal krenten uit itebrij van vragen en antwoor- die tegen de regel in toch vaak iscussies ontaardden: Set linksaf-verbod op de Boom- tt en het omrijden tengevolge daarvan zijn de eerste permanente dempte Trekvliet, die dan dicht is Kroon. Ontheffing aan bedrijven Parkeren in smalle binnenstads moeilijkheden, die automobilisten tot de Telderskade. wordt zo min mogelijk gegeven. straten zal moeten worden verboden krygen als ze door de binnenstad Dok spoorwegovergang LEIDEN Halverwege volgende maand gaat het gemeentebestuur van Leiden naar minister Drees van Ver keer en Waterstaat om met de be windsman te spreken over de proble men van het openbaar vervoer. Leiden zal volgens wethouder Kret van verkeerszaken o.a. aan de orde stellen de subsidiëring van agglome- ratielijnen en „starten" van inter lokale lijnen en de aanleg van in el willen blijven rijden tussen verschil lende wijken. Voor het openbaar ver voer werkt het uitstekend. O Voor verwijzing naar de wijken wordt overleg met de PTT gepleegd nummering van de wijken. Probleem in het centrum zijn de Verkeersaantrekkenae dingen of door markering in goede banen overvloeiende busbanen, „springende" bussen (door de ban- zyn niet altijd te vermijden in het geleid om doorgaand verkeer (brand- denspanning. die berekend is op een centrum, zoals de nieuwe mensa in weer, EHD e.d.) mogelijk te maken), j volle bus). De oplossing geven geas- het pand van het Sint Elisabeth- Fietsen in twee richtingen is ook Op verzoek van het PSP-raadslid falteerde busbanen. ziekenhuis aan de Hooigracht er wel-in tal van centrumstraten gevaarlijk. Walle zal ook de spoorwegovergang Een pasjesregeling voor bewo- licht één wordt. De doorgaande werking van i-n de Willem de Zwygerlaan, die al ners van de binnenstad komt dinsdag De provincie geeft nul op het smalle straten in de Kooi zal worden drie doden heeft geëist, bij de minis- B. en W. en wordt kort daarna request waar het gaat om het open- afgeschroefd. De Lage Rijndijk kan ter sprake worden gebracht. De a j beschikken op een hebben. voordracht van de Spoorwegen, die Bekeken zal worden of meer weintg gebmikt« goederenljjntje zebrapaden (ook ln de buitenwijken) wiUen °Phe«en S°«ierenstatlon moeten worden aangelegd Herensingel krijgt dan een andere be- 1 stemming. 0 De filevorming bij Prinsessekade „emibliceerd. Begonnen wordt in af- houden voor het verkeer van bruggen evenwel ook niet veel méér drukte minister moet n.l. beschikken op een en LevendaaJ komt dom- het oneven- yan e door dein de spiteuren wichtige verkeersaanbod van dit mo- "Ik ben nu de meest geplaagde man van Leiden" Wethouder Kret kan niet alleen een bus besturen fop een We foto van Holvastmaar weet ook veel van verkeerszaken kiden. Hij wil het niet allèèn weten en zei blij te zijn met de Wneve begeleiding van de maatregelen in de binnenstad in het foc/i Dagblad. LEIDEN De Rotogravure heeft„Roto-hofdichter" Streefland. HU gisteren de jubilarissen van dit jaardroeg het zelf voor. Bijna drie kwar- gehuldigd met een feestavond in res- tier was hij aan het woord. Maar toen tauranit „t Karrewiel". Negen perso- had hij ook alle jubilarissen flink op neelsleden hebben in de loop van dit de korrel en de lachspieren aan het jaar het kwart eeuw bU de Roto vol- rTk gghad„ °°k, zong ÏU °°f gemaakt: de heren El. P'son.P.W. F ondmde ^ebeggencle uw. ..Ik Sierat en S. Wels van de retouche, W E„n jn vraag Duyn, P van Rootselaar en A. ^van Maar we zeiden het al, de luim voer- de gisteravond de boventoon en het was vooral daarvoor dat W. Sierat ment, Over parkeergarages is een twee- de positief gesprek gehouden met elf gegadigden. Het openbaar vervoer in de bui tenwijken is vooral 's avonds te ge- ring. Met de NZH zal worden gespro- ken over een verlaagd tarief voor be jaarden in „onrendabele uren", bui ten de spitsuren dus. Er komen in de city meer par- keermeters (tot 500) en meer stal- lingsmogelijkheden voor (brom)fiet sen. InterwiJkse verbindingen zijn nodig. De weg door de Waard is wat uitvoering betreft naar voren ge schoven ten koste van een tweede brug bij molen De Valk. m T L J' N'I de^era™nd"d7bwen^n'ën "hét om het centrum heen over de ge- Qverdevest van het papiermagazijn was vooral daarv0or dat W. S en A. van Polanen van de expeditie, namens de jubilarissen bedankte. Ze waren met hun familieleden en de stafleden uitgenodigd voor het avond je aan de Steenstraat. Natuurlijk kwamen de onzekerhe den, die de toekomst van het bedrijf neg beheersen soms even ter tafel. Di recteur drs. C. N. Jansen van Rosen- daal zinspeelde er op, toen hij de di ploma's van de Nederlandse Maat schappij voor Nijverheid en Handel uitdeelde. „Bijzonder donkere wolken velden hadden zich boven ons bedrijf samengetrokken, maar gelukkig is een deel overgedreven en lykt een reorga nisatie op kleinere schaal nodig dan aanvankelijk gedacht". Maar over het algemeen overheer ste op deze avond toch een onge dwongen, schijnbaar zorgeloze vro lijkheid, waartoe uiteraard de over vloedige spijs en drank het nodige bijdroeg. De jubileumcommissie droeg in verschillende étappes wat geschen ken aan voor de jubilaris. Onder meer een platenbon, verpakt in een hoes van een z.g. popgroep, die bij nadere beschouwing een knappe fotomontage van het team jubilarissen bleek te zijn. En nog een ets gemaakt door de kunstenaar Ferry Hakkaart, een zoon van de conferencier van deze avond. Het omvangrijkste en meest ge waardeerde geschenk was wellicht het met de hand geschreven gedicht van Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen te Harderwijk, H. A. van Slooten te Nijkerk, te Sexbie- rum J. A. Rietberg te Vaassen. Bedankt voor Oudekerk aan de IJssel, C. den Boer te Zeist. Geref. Gemeenten "Bedankt voor Gouda, L. Huisman te Vlaardingen. Bedrijfszeskamp LEIDEN In de kantine van Minnesota is gisteravond voor zo'n honderd man de amateurfilm ver toond die de heer Wolters van de Leidse bedrijven-zeskamp heeft ver vaardigd. Onder de aanwezigen die aan dit spel hebben meegedaan, bestond er een duidelijke animo om volgend jaar (omstreeks april) weer een zes kamp op poten te zetten, indien mo gelijk met meer bedrijven erbij. ADVERTENTIE Walle vroeg in de gisteren gehou den begrotingscommissievergadering van verkeer om maatregelen, desnoods het weghalen van de biels door ge meentewerken. Wethouder Kret ant woordde, dat de gemeente niets kan doen, omdat beveiliging e.d. een zaak van de NS is. B. en W. zullen de NS vragen of de politie op de hoogte kan worden gesteld van de tijdstippen, waarop een trein passeert. Dan kan in de korte tijd, dat het lijntje er nog is, de overweg met politie-mankracht worden beveiligd. lijke exploitatie probeert te komen. Een zwembad op een centrale plaats lijkt een goed plan, maar voor het schoolzwemmen werkt het kostenver hogend. De schooljeugd kan naar wijkbaden lopen, maar naar een bad op het Schuttersveld zullen bussen moeten rijden. En voor de zwemver enigingen maakt het weinig uit waar het bad staat. De leden komen ook wel naar een niet-centrale plaats. Met het oog op de toekomstige Merenwijk kan men ook denken aan het terrein achter de GroenoordhaL Er is een derde mogelijkheid, die ik graag in de Leidse discussie zou wil len brengen. Dat is de Hilversumse oplossing. Daar is een plan besteks ki aar en begint men volgend Jaar aan de bouw van twee 25-met er-baden onder één dak. Waarom heeft men in het belangrijke zwem- en waterpolo- centrum Hilversum Juist voor deze op lossing gekozen? Hilversum had ook wel een 50-rae- terbad willen hebben. Men kan er (inter) nationale wedstrijden houden. Maar men heeft zich afgevraagd hoe vaak dat gebeurt. Een dergelijk bad moet dat helemaal van internationaal niveau zijn en dat betekent niet al leen 50 meter lengte, maar ook 21 me ter breedte en zeker 2000 tribune plaatsen. Hilversum rekende uit, dat het f 18 miljoen zou kosten. Mede in overweging nemende, dat het nabije Bussum een groot bad heeft en dat de Hilvensumse hotelaccommodatie niet berekend zou zijn op (interna tionale wedstrijden (een argument, dat ook voor Leiden geldt), heeft Hil versum ervan afgezien. Nu is f8Vu miljoen uitgetrokken en daarvan gaat men heel wat doen in de radiostad. Er komt een gebouw van 88 bij 44 meter, waarin twee 25- meter-bassins komen alsmede een in- structiebad (20 bij 10) en een wat er- crèche voor kleuters. Boven en onder het zwembad komt het zit in de zelfde prijs een wijkgebouw met een restaurant, zalen, een jeugdkelder en een sauna. Het grote voordeel is, dat het bad nooit voor publiek gesloten behoeft te zijn. De zwemverenigingen kunnen van één bassin gebruik maken, de „losse" bezoekers van het andere. Daarmee wordt een oplossing bereikt, die sport en recreatie dient. Eén bas sin is geschikt voor wedstrijden. Het is 25 bij 18 meter. Ook is er eën springtoren. Dat kan. want de diepte loopt van 2 tot 3,80 meter. Het „re- creatie"-bassin is kleiner (25 bij 10), is minder diep (1.10 tot 1.90 meter) en heeft geen springaccommodatie. Advies aan de Leidse „zwembad bouwers": ga eens in Hilversum kij ken. De man, die het project daar heeft voorbereid, zal oud-stadgenoten graag ontvangen. Dat is n.l. de heer Doeleman, de vroegere chef van de technische dienst van de Leidse sportstichting. De publicatie van de PAK-zwem- vinden op de eis van goed drinkwa- badnota en daarnaast het bericht onder de kop „Coupe speciaal voor ijsreveu", over de problemen met het zoute water voor de ijsvloer in de Groenoordhal (Leidsch Dagblad van woensdag geven een schrikbeeld van de wijze, waarop de belangen worden afgewogen. Ons drinkwater smaakt al maan den beroerd, zonder dat er iets aan gedaan is. maar het blijkt nu plotse ling wel mogelijk „zuiver drinkwa ter" of „goed water" van elders aan te voeren terwille van een ijsrevue Waarmee is bewezen, dat ons drink water alleen goed genoeg is voor consumptie! Geen nood: wanneer de Rijn gevaarlijke (want onbekende!) chemische stoffen bevat, merken we dat vanzelf wel. net als de vissen. Kan de gemeenteraad maandag a.s. niet „een passend antwoord" ter? Voor een Juiste beslissing lijkt het nuttig, dat de raadsleden tijdens vergaderingen voorlopig een glas .eiding water krygen geserveerd in- plaats van koffie. Er zullen dan zo veel hartige woorden vallen, dat er echt iets gaat gebeuren. Er zal ook landelijk veel feller moeten worden opgetreden, om de industriële „vuilpoetsen" aan te pak ken, die het milieu verzieken: des noods door sluiting van fabrieken. Kan er geen zuiver drinkwater worden gedistribueerd in tankwa gens of flessen voor de normale LDM-prijs? Tot de vervuilers op de knieën zijn gedwongen? Waarom moet de watervoorziening rendabel zijn. terwijl Groenoordhal of zwembaden met verlies mogen werken? Dat zuiver buitenwater open zwem baden goedkoper maakt, schijnt het bevattingsvermogen helemaal te bo ven te gaan. Wanneer niet snel duidelijk wordt, dat drinkwater belangrijker is dan zwembaden, ijsrevues. schouwbur gen of opvangcentra, lijkt een poli tieke „coup speciaal" de enige op lossing om de vervuiling te bestrij den. We lopen wel de kans, dat het in tussen te laat is. of dat een glas goed water straks een tientje kost! Daarom zijn onmiddellijke maat regelen noodzakelijk, om een eind te maken aan „een afschuwelijk mis stand in een stad met ongeveer honderdduizend inwoners". W M. van Rooi jen, Marisla&n 11, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3