Als ze hier vertrekken lachen e niet maar ze janken..." Centrum voor gezichtsprothesiologie v!to«ls n den Hengel over zijn gasten: Mannen verpakt als 'n luxe bonbon Is uw huis werkelijk voorbereid op de winter? Daalderop )A9 20 NOVEMBER Ifffl LCtDSCH DAGBLAD ADVERTENTIE Okkenbroek In een groot writ landhuis in het kerkdorp Okkenbroek, een piepklein ge hucht ergens tussen Deventer en Holten, is een wonderlijk echtpaar neergestreken. Ber nard en Leny van den Hengel zijn thuis. Thuis na twaalf Jaar zwerven over de aardbol in het kader van de ontwikke lingshulp. Dat „Hengel", zoals hij in het buitenland wordt ge noemd, nu op zijn lauweren zou gaan rusten is onzin. De 56-Jarige globetrotter barst van het enthousiasme om aan het werk te gaan. Het duurt hem eigenlijk al veel te lang. Rust komt in zijn woordenboek niet voor. Na maanden van hard werken, verbouwen, schil deren en timmeren is Van den Hengel klaar om te beginnen met een projekt dat uniek is voor Europa. Over een maand gaat Hengel uit de startblokken, hij is dan de leider van Huize Okkenbroek, wetenschappen j k centrum voor gezichtsprothesio logie. De voorgeschiedenis van het projekt is lang. Van den Hengel kan er boeiend over vertellen. Het begint eigenlijk al veertig Jaar geleden. Ber nard, zoon van een Haagse be hanger, moet direct na de la gere school geld gaan verdie nen. Hij doet dat door een Jongensdroom in vervulling te laten gaan. Bernard komt als machinist op een zand trein te werken. Maar het lot is de zeventienja rige knaap niet gunstig, de dag na zijn aanstelling komt hij met zijn linkerbeen onder de wielen van de trein. Van den Hengel krijgt een kunstbeen. Dat ongeluk zal de loop van zijn leven duidelijk bepalen. Het werk van de prothesebou- wdr boeit hem dermate dat, de longemain in Engeland en Duitsland een opleiding gaat volgen. In New York volgt de zeer leergierige Van den Hen gel de in Nederland onbekende opleiding tot bio-engineer en wordt een ware meester in het vervaardigen van kunstledema ten. Hij bereikt een grote hoogte in zijn vak en wordt in Amerika benoemd als expert bij de we- In deze functie trekt „Hengel" samen met zijn omgeturnde vrouw zij was kapster maar is nu een even handige prothe- sioloog als haar man twaalf Jaar lang van ontwikkelings land naar ontwikkelingsland. Zij laten een spoor van projek- ten na in Iran, Pakistan, Jor danië, Koeweit, Libië en Jorda nië. „We leefden", zegt Van den Hengel, „twaalf jaar tussen aardbevingen en oorlogen, maar het waren de mooiste Ja ren van ons leven". De directe aanleiding voor het „ontwikkelingsprojekt" in Ok kenbroek is Feresteh. Feresteh is een Perzisch meisje van zes weken, dat ergens langs de stoffi ge, met stenen bezaaide weg, uit een rijdende auto wordt geworpen. Het babytje is mis maakt, iets wat in Perzië niet geaccepteerd wordt. Later in het ziekenhuis sterft Feresteh dat Engel betekent aan een hartkwaal. De ware oor zaak is honger, de verpleegsters weigerden het kind te eten te geven. Dat tragische geval is voor Bernard van den Hengel de aanzet om iets te gaan doen voor de mismaakten. Zijn Ok kenbroek projekt is de realise ring. aantal mensen dat gezichtsbeschadigingen heeft die lor plastische chirurgie geholpen kunnen worden is Jein. In Nederland zijn er misschien vijftienhonderd zegt Van den Hengel, die meestal door gezichts tumor of verkeersongeval geschonden zijn. Maar ed is onnoemelijk groot. Niet alleen voor de patiënt ook voor het gezin, de omgeving. Ze worden so- :htergesteld, je ziet ze. niet. en Hengel: „Ze sluiten- Jjich en kamertje en komen de meer uit. 's Avonds, als ker is, mogen ze even een scheppen in de tuin, alsof en zijn. Er was geen al ter ror deze vergeten groep. Ja, zogenaamde harde prothe- dat zijn net maskers, ze stijf, het gezicht wordt een hier gaan doen is flexibe- maken. Een gezichts- ig die gegarandeert niet op- beweegt mee, de poriën, ten en de eventuele vroege- aerken zijn er In aange- het gezicht transpireert, prothese mee. Het is per zo dat wij de taak van de chirurgie gaan overne- gaan ver dei- waar zij niet linnen". Onontwikkeld een onontwikkeld gebied gebied, van de gezichtspro- ie Er is geen vakopleiding, ter literatuur. Daarom ben set een boek bezig, daarom sier studenten opleiden. Ik zoveel mogelijk uitdragen geen monopoliepositie wil Het is een koud kunstje shatrijk mee te worden, om nik van te maken", doe ik al twintig jaar aan srm van protheses maken, ben er mee gestopt omdat e protheses geen oplossing Ik was, zou Je kunnen zeg- verleden blijven steken als het ware in het werk Andersen stapte. Hij is serikaanse plastic-engineer, iart-attact kreeg". In toen verder gegaan en zijn werk functioneel ge- Het plastic dat wij gebrui st van de NASA. Men zegt lat die maanvluchten ner- dienen, dat ze alleen geld maar toevallig is dit een tientallen vindingen die er 'oortgekomen. these wordt opgebouwd uit kade lagen die ieder apart i)n. Totaal geven deze lagen isste huidskleur. De prothese middel van een platl- fbaltmagneet, geplaatst in de 'an het bot. Ja dit werk chirurg. alidatie is een normale ge- Pressie weer mogelijk. Het gave gezicht kan lachten m Zoenen is niet meër *aht de prothese heeft de- ^mperatuur als de rest van .Maar", zegt Van den Hengel, „als ze hier weggaaan lachen ze niet, ze huilen niet, ze janken. Ze kunnen terug naar de maatschappij, ze zijn niet langer een outcast, die achter gesteld wordt. Het zijn mensen die weer durven leven". Een commercieel succesvolle onder neming zal „Huize Okkenbroek" niet worden. De subsidie van 190.000 gulden verdeeld over 5 jaar heeft Van der Hengel broodnodig om zijn onderzoek-laboratorium voor bio-en- gineering op poten te zetten. H'j zal, zegt hij zelf, met ijzeren hand moeten zorgen dat de uitgaven bin nen de perken blijven. „Ik wil in geen geval afhankelijk zijn van liefdadigheid. Als ik een mijn filmpjes voor de tv. zou draaien zou het geld, daar durf ik alles op te zetten, binnenstromen. Dat wil ik niet. Ik wil selfsuppor ting blijven, het koste wat het wil De mensen die hier komen moeten niet de indruk krijgen dat de ge meenschap voor ze opdraait. Ik heb uitgerekend, Ja dat moet ik wel ik kan niet met een dolle kop en een hoop enthousiasme begin nen, dat we bij een bezetting van 3 M gast per dag het hoofd finan ciel boven water kunnen houden." „We hebben ruimte voor zeven gas ten die gewoon aan het gezinslever deelnemen. Ik ga die mensen niet afzonderen, dat is al genoeg ge beurd. Ze moeten ook niet denken dat ze kunnen gaan zitten. Achter in de schuur is een werkplaats waar ze wat om handen hebben". Geen idealist „Nee, ik ben geen idealist, ik ben een vent die het praktische chris tendom beleidt. Geen papieren ge loof, geen etiket. Of Je nu katho liek, protestant of mohammedaan bent maakt niet uit, als Je maar humaan bent. Je zou mij een prak tische christen kunnen noemen". „Natuurlijk, Je kunt tegen die men sen zeggen God heeft je zo ge maakt, berust er maar in". Maar dat is onzin. Evengoed kan je zeg- gn God heeft ons de kracht gege ven om er wat aan te doen. Daar hebben die mensen tenminste wat aan". „Het is niet mijn einddoel hoor. Huize Okkenbroek zie ik gewoon als een ontwikkelingsprojekt. Te zijner tijd wil ik een assistent opleiden die mij kan vervangen. Dan maak ik er een stichting van en ga dan met de hier opgeleide studenten te rug. Elders weer een nieuw projekt op stapel zetten. Want als Je het mij vraagt wordt er veel te veel over ontwikkelingshulp gepraat en veel te weinig aan gedaan. DAMESMODE in exclusief jsoge stijl— BREESTRAAT1080-112 LEIOEN De slagzin „Neem vaker een bloemetje mee", lijkt heel wat sym pathieker dan „Verras uw vrienden eens met wat groente". En toch kunt u bloemen voor de meest ver rukkelijke gerechten gebruiken. De Chinezen doen het al jaren.Ze maken de lekkerste hapjes van ge raniums, paardebloemen, anjers, ro zen, goudsbloemen en tientallen an dere bloemen. De Amerikaanse schrijfster Mary Mc. Nicol heeft een boek geschreven over koken met bloemen. Er staan recepten in voor puddingen, sausen en salades. Bij de borrel kunt u misschien eens een toastje met anjers proberen. U hoeft alleen maar een paar gehakte anjerblaadjes door de boter te roe ren en het toastje daarmee te be smeren. Tegen 't voorjaar is paar debloemsla ook een aardig idee U moet. daarvoor een paar jonge paardebloemblaadjes aanmaken met olie. azijn, gehakte bieslook en wat suiker. e Een idee wat de snoepers mis schien meer aanspreekt is de Mon tague Russe. Doe in een schaal een laag vanillevla. Leg hierop met Jam bestreken beschuit en doe hierover de rest van de vanillevla. Garneer de bovenzijde met vlokken stijfge- slagen eiwit en geconfijte vruchtjes. Bestrooi het geheel met gekleurde suiker. 0 Voor ouder wordende vrouwen heeft het huis Payot een nieuwe crème uitgedacht, liever gezegd twee crèmes. Het kost het Ueve sommetje van f 69.50 Maar zult u daarmee de rimpeltjes echt tegen kunnen hou den, we kunnen het niet garande ren Op het gebied van de „wimper verf" heeft Max Factor iets nieuws uitgedacht. De liquid lash. Dit. is een mascara die valse wimpers dra gen overbodig maakt, omdat in de mascara, die in een fles zit, kunst- vezeltjes zijn verwerkt. De wimper- verf is leverbaar in vier kleuren. 6 Ook nieuw van Max Factor is de crème-zachte oogschaduw die in vele kleuren wordt geleverd en heel 1 gemakkelijk met de vinger op- I brengt. De Franse schoenenindustrie is bezig in het hartje van Parijs een schoenencentrum te stichten. Er zijn tot nu toe 70 bekende bedrij ven die meedoen. Frankrijk heeft deze maand de best geklede man gekozen. De ac teur Daniël Ceccaldi ging met deze titel naar huis. ADVERTENTIE Make-up voor mannen Als de vrouwen op feestjes rondstappen in broekpakkeri, hoe moeten mannen dan laten zien dat zij stoere kerels zijn. Met make-up. Al zal er niet meer „cheek to cheek gedanst kunnen worden, het opmaken zelf kost niet meer tijd dan scheren. „Al te lang hebben de vrouwen de make-up van de man afgepikt. Dat kan zo niet doorgaan", verklaarde Paco Rabanne, de avant garde cou turier die het zwakke geslacht graag laat lopen in Jurken en pak ken van klinknagels en ketting. „Make-up is begonnen als wapen in de oorlog en is ontzettend manne lijk". Geverfde baard Men hoeft bepaald geen lang haar te hebben om er met flink opge maakte ogen vandaan te komen. Een crewcut vormt een heel fraaie omlijsting van het opgemaakte ge zicht. En de mannen die het ge duld, of de moed, niet hebben om een baard te kweken kunnen er nu een op het gelaat laten schilderen. compleet met bijpassende bakke baarden. „Maar dit is alleen voor 's avonds", legde Roux uit, terwijl hij één van zijn slachtoffers prachtig bleek rose oogschaduwen bezorgde en zijn kunstwerk afrondde met een steen rood baardje van kaak tot kin. Voor overdag houden we het ge woon. bij bleek-gezicht, schertste Paco. Folie De kleren die hij bij de oorlogs zuchtige make-up laat dragen zijn in principe ontworpen voor mannen, al zag menige vrouw graag zichzelf met de kleinere maten de winkel uitgaan. Sportievere typen zullen aan 'n mo torrijders Jack de voorkeur geven van het soort gouden folie waar ook wel luxe bonbons in worden verpakt. Maar wat men ook aantrekt, men is niet gekleed zonder de accessoires; armbanden en halskettingen. Jonge meisjesmode KEULEN Een aantal Westduitse confectiefabrikanten is van mening, dat de markt, die zij voorzien nog niet is verzadigd. Vooral niet waar het gaat om de Jeugdige mode voor de meisjes van 7 tot 14 Jaar; een groep, die te oud is voor kinderkle ding en te Jong voor de tienercol lecties. Volgens een onlangs in West-Duitsland gehouden onderzoek zullen de uitgaven aan kleding Juist in deze leeftijdsgroep met 90 pet. toenemen. Warmie waar u maar will of zodra u maar will. In een wip.Wani Daalderop plaalradialoren zijn niet gevuld mei waier of olie. Beginnen daardoor metéén na het aanzeilen heerlijke warmie uil ie stralen. De ideale warmtebron voor studeer- en hobbyvertrek. Voor logeer- en kinderkamer. Voor alle vertrekken, die niet doorlopend, maar wel vaak opééns warm moeten zijn. Vast ie monteren of verplaatsbaar (op pootjes of wieltjes). Al vanaf 89,-. Geen bedrag om straks kou voor te lijden, vindt u niet? plaatradiatoren

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 19