lodelpolitiek VW )lijiï ongewijzigd Fiat 127: klein van buitengroot van binnen en sterk onder de motorkap mi wegen. wagens, wielen en tv ut - cv-zo - bit - komt 3 - •-3 SAMENGESTELD DOOR KOOS POST nieuwe liaanse )dellen Minder autorijden in Zweden AUTO-ALLERLEI )A9 20 NOVEMBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 17 drie nieuwe Italiaanse die op de onlangs in ihouden autotentoonstel' 0de?i geïntroduceerd, linkse foto de verschil- odeUen van de Fiat 128 die leverbaar zal net motoren van 1116 of De eerste produceert een van 65 DIN-pk, wat voor een topsnelheid van per uur. De 1300 cc versie zijn top-10 kilometer per !ler. De motor heeft een ii van 75 DIN-pk. middelste foto de lang ile kleine wagen van Alfa welke Alfasud is genoemd fabriek in het zuiden van ie voor deze auto speciaal rgezet. De kleine Alfa typisch moderne vorra- r heeft een motor meege- m 1186 cc inhoud en een n van 73 SAE-pk. De ma- melheid van de wagen Igens de fabrieksopgave 150 km per uur. Me op de rechtse foto de ing van Lancia: de coupe natuurlijk de zwaarste drie primeurs. Een net 'een motor van 125 met elektronische ben- uiting. Dat alles goed i laag-vliegertje van over \m per uur. Het zal overi- ogi wel enige tijd duren ie wagens in Nederland te te rijden zullen zijn. Over die zij hier zullen gaan ook nog niets bekend. Aan de toch al rijk beladen modellenboom van Fiat is weer een volrijp vruchtje verschenen. En het zal ons niet verbazen als autorijdend Nederland graag in die vrucht zal willen bijten. Anders gezegd: wij geloven na een tijdje in zo'n wagentje' te hebben rond getoerd dat Fiat met de nieuwe 127 een sterke troef in handen heeft in de verbeten strijd om de gunst van het omvangrijke leger berijders van kleinere auto's. Fiat heeft in het verleden bewezen de kunst om kleinere auto's te ma ken. die bij het grote publiek in de smaak vallen, op schier onnavolgba re wijze te beheersen. Ditmaal had den de constructeurs uit Turijn het wel iets gemakkelijker dan vroeger, want zij konden bij Fiats dochter Autobianchi op hun gemak proef werk maken. In de vorm van de A 112. Autobianchi kon zich met een mislukt model immers toch geen buil vallen. Dat gebeurde overigens niet. Het model viel goed. Dus kon Fiat, zonder veel risico's de duidelijk daaruit afgeleide 127 lanceren, ge richt op een plekje ergens tussen de nog altijd geliefde 850 en de popu laire 128. De prijs duidt daar ook op: f-6333. En voor dat bedrag heeft men dan een soepel lopend, handig en goed bruikbaar autootje, dat heel dicht in de buurt zit van de wens van velen: klein van buiten, groot van binnen en redelijk sterk onder de motorkap. Die kracht krijgt de 127 van een goede oude bekende. Nagenoeg de zelfde watergekoelde 4-cilinder lijn motor (47 DIN-pk bij 6200 toeren) zit al sinds Jaar en dag in de Fiat 850 coupé en bewijst daar voortref felijke diensten. Alle reden dus om zijn optreden in de 127 met veel vertrouwen tegemoet te zien. Hij hangt daar dwars voorin in de uit gekiende carrosserie. Hij neemt wei nig plaats in en laat derhalve veel over voor passagiers en bagage. Maar daarover later. Eerst nog even dat motortje, dat best prestaties Wil leveren. Nul tot 80 kilometer binnen de tien seconden en een top van tegen de 140 echte kilometers is lang niet slecht. Maar hij doet dat beslist niet geruisloos.Integendeel, in de hoge toerentallen is de ge- luidsproduktie zelfs overmatig te noemen. Om prettig te rijden moet men derhalve maar niet te fel doortrekken in de versnellingen en niet te hard „scheuren" als men een maal in de vier zit. Natuurlijk gaat zoiets ten koste van de prestaties. Ter wille van het geluid is men bij voorbeeld geneigd bij 50 tot 60 kilo meter al de vierde versnelling op te zoeken. En tja, dan is er niet zo bijster veel trekkracht meer over Tot even over de honderd km per uur blijft het geluidsvolume zeer acceptabel, maar daarboven over heerst het alles. Een gesprek in de wagen is dan nauwelijks mogelijk. Dus is men geneigd het wat rusti ger aan te doen. Ook niet zo vrese lijk, want het is duidelijk te mer ken in de benzinetank. Zonder ja gen komt men gemakkelijk op of zelfs boven de 1 liter op 16 kilome- kluiten gewassen Jongeren, die wij eenmaal achterin meenamen, klaag den in elk geval niet over gebrek aan plaats. De kofferruimte is ook relatief zeer acceptabel. Jammer, dat de makers van de wagen de lijn naar achteren wat hebben la- ten oplopen. Een modeverschijnsel. Maar niet alleen vinden wij het i.,, j niet mooi (een kwestie van smaak it.-ii X. overigens), bovendien is het een be- v- lemmering van het uitzicht naar Mf achteren. Het interieur is sober en doelmatig mÈfr aangekleed. De benodigde instru- '4. inenten zitten goed binnen handbe- reik, de gegevens op het rustige fNNMfr' dashboard zijn gemakkelijk af te lezen. Slechts twee bedenkingen on- zerzijds. In de eerste plaats kunnen MMwIÊÈÈiÊi S wij niet enthousiast zijn over de stoelen. Stug. vrij ongemakkelijk en ■ISP'' V^mÊSk, niet ideaal geplaatst ten opzichte llflöSisBftk W van Ped&len. Daar komt nog bij, X ial rlp wielkasl de ruimte van de 'Hl voeten toch al beperkt. In elk geval WBÈËÈLs*"" 'HKL 1— raden wij iedere koper van de 127 aan zo'n 80 gulden méér neer te - X* JgÉjj^HH tellen voor een verstelbare rugleu- ning. Geen overdadige luxe. Vooral op de wat langere afstand bijna onmisbaar. mKMMMHHhHHHHI De tweede opmerking geldt een an dere „zit". Namelijk die van de ver- tersj En dat heeft bij de huidige i De lengte van de auto is bijna 3.6 snellingen. De bak laat zich uiter- dure benzineprijzen toch ook (gro-1 meter, de breedte net anderhalve mate soepel bedienen, dat moeten te) voordelen. Want fel en hard meter. Beslist een kleine auto. Maar we toegeven, maar de plaatsing van rijden kost slokken benzine en dus de constructeurs hebben gewoekerd „de één" en „de twee" vinden wij handenvol geld. J met die weinige ruimte. Drie uit de beslist ongelukkig. Zelfs na enige tijd gewenning hebben wij er her haaldelijk mee zitten stoeien. En dan «ook nog 'n opmerking over de prestatie: de draaicirkel is voor zo'n klein wagentje opvallend groot. Tegen de tien meter. Maar dan hebben wij al onze be zwaren en bezwaartjes wel gehad. Voor het overige eigenlijk niets dan lof: uitstekende wegligging, prettige besturing, goede vering, weinig ge voeligheid voor zijwind, zeer simpe le, maar afdoende ventilatie en ver warming en nog meer positiefs. Het starten leverde noch bij regen noch bij vorst moeilijkheden op. Wel was bij de eerste pittige nachtvorst het j deurslot al "dichtgevroren, maar dat kan toeval zijn geweest. Het ont dooien van de ruiten duurde dit keer ook vrij lang, maar we hebben de wagen niet bij herhaling daarop kunnen beproeven, zodat wij dat in het midden willen laten. Wanneer wij aan het einde van onze rij-impressies de balans opma- ken slaat deze zonder meer in posi tieve richting door. Fiat heeft met de 127 een geraffineerd simpel en meesterlijk doordacht vehikeltje ge- maakt met uitstekende rijkwalitei- ten en redelijke ruimte. Als men nu j maar niet het alleronderste uit de j prestatiekan wil halen en men ver- I geet nooit, dat men hoe dan ook te maken heeft met een kleinere auto, dan kan men voor een aanvaardba re prijs een meer dan alleen aan- 1 vaardbare auto kopen. as bestaande typenprogram- de Volkswagen blijft ge- d. Er is geen aanleiding randeringen in de produktie. de reactie van de directie Volkswagenfabriek in Wolfs- lar aanleiding van berichten toekomstige modellen-poli- it automobielconcern, sprake was van het uit pro- nemen van diverse VW-mo- ïtie stelt nadrukkelijk vast, alleen de kever en bestel- aar ook de 1600-serie, de 411 e K 70 van Volkswagen on- erd in produktie zullen blij- tzelfde geldt ook voor de 4- indermodellen van de VW )14. De gestegen vraag eze modellen heeft in de maanden geleid tot ver van de produktiecapaciteit. Apolitiek van het VW-con- aldus de directie, op lan- miïjn worden bepaald door llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Geen gewijzigde modelpolitiek, zegt de VyV-directie in Wolf burg. Wat dat betreft dus nog geen andere koers onder Rudolf Leiding. Maar wel een voorzichtiger investeringsbeleid. Dat betekende voor Tilburg meteen een definitieve streep door een steeds gekoesterde hoop, want er komt geen nieuwe VW-fabriek in die stad. Mo gelijk wel een veel kleinere DAF-fabriek, die toch ook nog aan duizend - man werk kan verschaffen. Ze gaan daar een nieuw automatisch transmissiesysteem voor auto's ma ken, die door de zes jaar geleden ge pensioneerde president - directeur Huub van Doorne is uitgedokterd. Iilltlili het zogenaamde bouwdoosprincipe, hetgeen inhoudt dat met inachtne ming van een zo groot mogelijke individualiteit van de verschillende modellen vele onderdelen, ook van bestaande typen, verwisselbaar zul len zijn. De VW-Porsche heeft de voordelen van de middenmotor duidelijk be wezen. zo concludeert de directie. Tegen de technische conceptie van een dergelijke plaatsing van de mo tor bestaat dan ook geen enkele be zwaar. Dat het gedachte nieuwe VW-model met middenmotor, het zogenaamde type 266, toch uit het programma is genomen, is volgens de VW-directie een gevolg van een te grote individualiteit van deze auto en niet van de technische con ceptie. De dagproduktie van Volkswagen in Europa bedraagt thans 8010 stuks. De 20 miljoenste Volkswagen is kortgeleden geproduceerd, terwijl de 15 miljoenste kever binnenkort van de band zal lopen. De dagpro duktie per type Volkswagen in Eu ropa: kever (5080), bestelauto (1100), VW 1600 (1000), VW 411 E (370), K 70 (350) en VW-Porsche (110). Particulier autorijden in de hoofdstad Stockholm heeft irkbare verandering onder st nadat kort geleden een gemeentelijke maandkaart ïevoerd in het openbare ver- hele gemeente kan men een bedrag van f 35,- onbe- ebruik maken van alle open- ^voeraiiddelen, overstappen, Pen. En nu gebleken is dat in het gebruik van onder bus, trein en veerboten goed- hun eigen auto, blijken ite mensen de eigen vervoer- t thuis te willen laten, total auto's in de stad Stock holm is merkbaar verminderd, ver klaarde een woordvoerder van de hoofdstedelijke verkeerspolitie, in specteur BJörnson. „We merkten het al direct In de eerste week en we houden de verdere ontwikkeling in het oog". De gemeentelijke vervoersbedrij ven, die wel degelijk rekening had den gehouden met deze verhoogde belangstelling, hebben geen moeilijk heden ondervonden. Vertragingen zijn er niet geweest, ondanks het ho gere aantal passagiers. Dit is gedeel telijk te danken aan 't feit dat de be talingsprocedure vereenvoudigd is. Er zijn veel minder mensen die nog con tant betalen. Iedereen hoeft alleen maar even de maandkaart te laten zien en het instappen gaat sneller dan voorheen. De enigen, die klagen, zijn de taxichauffeurs. Er werd minder van hun diensten gebruik gemaakt. Of dit ook te wijten is aan de 35 gul- denkaart is nog niet duidelijk. In andere Zweedse steden heeft men dezelfde positieve ervaringen met dit systeem opgedaan. Een lo gisch gevolg van deze ontwikkeling zal volledig gratis openbaar vervoer j moeten worden, volgens enkele poli tici. Dat is een zaak, waar nu over I wordt gedebatteerd. De Customagic-fabrieken in Cuijk hebben reeds diverse zeer nuttige accessoires op de markt gebracht. Nog niet zo lang ge leden staken wij ons enthou siasme over de bekledingshoe zen, die de vorm hadden van goede kuipstoelen. niet onder stoelen of banken. De heer Re- gouin en zijn mensen zijn ech ter nog verder gegaan op deze gedachte en hebben thans een dergelijke bekledingshoes ont worpen, welke meteen een nek- steun (geen hoofdsteun) inge bouwd heeft gekregen. Deze stoel heeft heel toepasselijk de naam „Karate" toegemeten ge kregen. De stoel levert bescher ming voor de nek. het bij een aanrijding zeer kwetsbare li chaamsdeel. Die bescherming wordt gegeven door een vulling van schuimpolyurethaan, stevig en toch soepel. De neksteun is in de bekleding opgenomen en kan derhalve niet onafhanke lijk wegglijden. Deze Karate- bekledingshoezen worden in de kleuren rood, havanna, blauw en grijs geleverd tegen prijzen, die afhankelijk van de grootte van de stoel variëren tussen de 48 en 56 gulden. Voor de „Su per-karate" (met ingebouwde extra steun in zitting en leu ning uitsluitend in zwart lever baar) moet men 77.50 tot 81 gulden betalen. NOG IETS Br is dezer dagen nog een an der praktisch hulpmiddel aan de markt gekomen. Ruim zes jaar geleden introduceerde van de Rotterdamse firma Van Heek de Trico Anti-Smear Sol vent, een toevoeging voor de ruitesproeier, waardoor niet al leen het vuil gemakkelijk werd verwijderd, maar ook de vette aanslag op de ruiten. Dit hulp middel had echter de handicap, dat het zich niet liet vermen gen met anti-vries. Dan ging de reinigende werking verloren. Nu is het Trico echter gelukt een soortgelijke vloeistof te ontwikkelen, die ook bij ver menging met anti-vries alle gunstige eigenschappen be houdt. De2e nieuwe Anti-Smear Solvent pan Trico U.S.A. is in bussen van 0.45 liter tegen een geadviseerde prijs van f 4.28 per bus bij de handel verkrijg baar. KOOPJES Het automuseum van Niagara Falls wordt gesloten. Het moet. plaats maken voor een parkeerterrein van een nabij gelegen hotel. De hele verzameling gaat vandaag .onder de hamer. Daartoe behoren een kogel vrije Cadillac van de gangsterko ning Al Capone, een Lancia 1936 van de Italiaanse dictator Mussoli ni, een Rolls Royce 1910 van de hertog van Windsor, een Pacard 1927 van de vlieger Charles Lind bergh en een Lincoln Continental van president Kennedy. Voor verza melaars dus wel om te watertanden. KUSSENS Het Amerikaanse ministerie van Verkeer heeft de verplichte invoe ring van veiligheidsluchtkussens in auto's verschoven van 1974 tot 1976. De reden voor dit besluit is het be zwaar van de industrie, dat derge lijke kussens, die bij een botsing in een flits worden opgeblazen en de in zittenden tegen verwondingen moe ten beschermen, nog niet feilloos werken. REGISTRATIE Er is voor auto's een nieuw regi stratiesysteem in studie, waarbij de verantwoordelijkheid voor de gedra gingen van de auto wordt gelegd op de geregistreerde en niet langer In eerste instantie op de eigenaar of houder van het voertuig. Het kente kenbewijs behoort dan bij de auto. Consequentie: als men bij de nieu we regeling nalaat de registratie in kennis te stellen van de overdracht van de wagen, dan blijft men aan sprakelijk. Men denkt er verder over alle registraties eenmaal per jaar te controleren. Overigens moet voor dit alles de Wegenverkeerswet wel worden aangepast. SLEUTELPOSITIE Het Fiat-concern heeft zich bij de motorisering in de Oostblok-landen verzekerd van een sleutelpositie. Een licentie-overeenkomst met Po len voor de assemblage van een ook in Italië nog niet geproduceerde kleine personenwagen is een nieuwe stap in deze richting. Fiat speelt inmiddels al een leidende rol in de Sowjet-Unie, Polen en in Joego slavië. Wat de autoproduktie be treft wel te verstaan. ABARTH-AF Nog een actie van Fiat: het con cern heef Abatrh in Italië geheel overgenomen. Abarth zal blijven werken onder eigen naam, maar zal volledig in Fiat worden geïnte greerd. MINI-MINI De Japanse Honda Motor Company heeft bekend gemaakt, dat zij een nieuwe mini-auto ontwikkelt, dia minder dan drieduizend gulden gaat kosten. Verdere details zijn nog niet verstrekt. Een Japans dagblad wist echter te melden, dat de nieuwe mini al eind volgend jaar op de markt komt. Volgens de krant kun nen er vier inzittenden in het wa gentje, dat een 360 cc motortje krijgt, en een maximum snelheid van 80 km per uur kan bereiken. OMLAAG Nu de Engelse aansluiting bij de EEG op komst is. wil de Britse au to-industrie natuurlijk alles doen om bij voorbaat de markt in Euro pa gunstig voor haar produkten te stemmen. In dit licht zal men wel de prijsverlagingen voor Triumph. Jaguar en Rover moeten zien, die per 1 november een feit zijn gewor den. Overigens in deze tijd van snel oplopende prijzen een toch wel op vallende geste. Verder gaat het goed met British Leyland in Neder land. Hgd men in maart nog slechts 2.6 procent van de markt, in september bedroeg het aandeel 4 6 procent. SIMCA'S Op vrijdag 12 november 1971 heeft Simca Nederland NV de 200000ste Simca verkocht sedert haar oprich ting op 31 december 1958. Simca Nederland is thans de vierde auto- importeur van Nederland. En dit alleen al dankzij de verkopen van de produkten van Chrysler France. Simca Nederland, deel uitmakend van de multinationale Chrysler-or- ganisatie, verkoopt tevens Engelse en Amerikaanse Chryslerprodukten, alsmede de Matra sportwagen, waardoor de vierde positie op de J ranglijst uiteraard nog sterker is.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 17