'frommer ïanteert stopwatch iu serieus le i nier praat Gijs kegelt... Voor mijn buurman op NEC-tribune was hele dag naar knoppen itrijd om IJsselcup: start schaatsseizoen 151 -UDO Tips voor morgen Lan vooravond van derde Leidse derty Fifa houdt vast aan 16 ploegen voor OS Gratieverzoek van Schreur afgewezen TERDA9 20 NOVEMBER 1971 PAGINA 11 LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD TTEN De strijd om de IJsselcup, gebruikelijke start van schaatsseizoen, is volgens bondscoach Leen Pfrommer f de korte afstanden de belangrijkste wedstijd in de aan- pperiode. „En de jongens zien het ook zo. Ze willen zich ler nog niet testen op de zware onderdelen, maar ze brengen |de interesse en.concentratie op voor de 500 en 1500 meter", at Pfrommer. trainer hanteert vandaag: in De ler dus voor het eerst serieus de ratch in het traditionele ge it tussen de gewesteneen bot- ook tussen A- en B-rijders en irlnters. name de laatste categorie baart i Pfrommer enige zorgen. Niet lege hun capaciteiten, li volgens de na- i!e trainer worden de sprinters nog niet als volwaardig be- iwd, want de geselecteerde ters zijn als stiefkinderen aan emploeg toegevoegd Plicht bondscoach zit duidelijk opge- >pt met het explosieve groepje, idag a.s. 2.30 uur n.m. iDUNUM - RG0DEKBURG Haarlemmervaart dat hij dit seizoen niettemin zo goed en zo snel mogelijk aan de fi nish wil brengen. Dat voelt Pfrom mer als zijn plicht. „Maar ik heb de sprinters al ge zegd, dat de kernploeg zich na het Nederlands kampioenschap intensief gaat voorbereiden op de klasse mentswedstrijden en dat zij dan maar, al of niet met een begeleider, een dag of veertien een toernee moeten maken langs snelle banen. Want ik heb voor hen dan geen tijd meer'". Leen Pfrommer beseft eveneens dat het loskoppelen van de sprinters volgend jaar met horten en sto ten gepaard zal gaan. Er is name lijk in Nederland een trainerspro bleem. „Voor de top is de keus zeer beperkt. Zoals overal trouwens, behalve misschien bij de Noren. Maar hun systeem is anders dan het onze". In Noorwegen kent men eigenlijk alleen in de wedstrijdperiode- een kernploeg. De training is ge dwongen ook door de grote afstan den gedecentraliseerd. De gese lecteerde rijders oefenen tot medio december bij hun clubs. Maar Leen Pfrommer zal de decen tralisatie (in tegenstelling tot Wird Wynia, de voorzitter van de lande lijke Technische Commissie) nooit toejuichen. Hij is een groot voorstander van de kernploeggedachte: omdat het na tionale belang voorop staat en je Je los moet maken van de opbouw in de regio, waar het gaat om toppres tatie op internationaal niveau. Open De huidge bondscoach zet zeilfs nóg verder: hij ambieert een geheel „open", zeer intensief contact met alle buitenlandse collega's. „Maar Leen Pfrommer „Wel interesse voor 500 en 1500 meter" dan moet wel iedereen zijn ideën en schema's op tafel leggen", vult hij haastig aan. ,Als leidende schaats- natie moet j e, tij dens een zomer- symposium bijvoorbeeld, je visie en ervaring willen overbrengen. Ons wereldje is toch al zo klein. Maar de potentie tot uitbreiding is beslist Zondag 2.30 uur Terrein De Kempenaerstraat, LEIDEN Tips voor morgen: -VIOS 3, WSB-GDA 1, Full Speed- Lugdunum-Roodenburg 3, Fluks-UVS Concordia H 1, VTL-Westerkwartler 2, DHC-LFC 3, Alphen-Velo 1, Post- j 1, SJZ-Spoorwijk 3, ASC-UDO 3, duiven-Spel. Lisse 3, Teylingen-ADS WarmundaAltior 3, Flamingo's 1 DocosBodegraven 3, Hillegom j Rijpwetering 1, BMT-Alphia 3, Groe- HVV 2, V. NispenForeholte 3, SJC' neweg-Waddinxveen 1. DEN Er was een tijd dat lier Verkuylen zich elke open- jespuide kritiek ernstig aan- Dat 'Niertje', zoals hij door Roodenburgvrienden wordt emd, aangeslagen (of zoals ïlf zegt 'een beetje gebroken') als hij weer eens las dat rten van Kooperen en Hennie Slerk het op korte termijn rouden redden, maar dat hij rnog een jaartje met de re- ile jeugd had kunnen optrek- LEIDEN Pech. Lugdunumspits Gijs Collé zou uren kunnen volpraten over dat onderwerp. „Want", zegt Collé, „het is niet het weglopen van De Kubber geweest, het is niet de overgang naar een ander spelsysteem, het is voornamelijk door het bles sureprobleem dat de klad erin is gekomen bij Lugdunum. We kunnen best een knappe ploeg op de been brengen, als we maar voltallig zijn". ttrok me dat aan," weet de vin- mlddenvelder maar al te goed. als om de juistheid van veel die aanmerkingen achteraf nog iwijzen" ik was toen mentaal nog sterk genoeg. Maar daar ben ik overheen..." Paul de Tombe ins Smits, de trainer, en Jan van I, de vice-voorzitter/elftalbege- („Ik volg dat regionale elftal i voet: Reinier en ik waren dus vreemden voor elkaar"), praat- Verkuylen gezamenlijk door zijn sssieve buien heen. In lang open- !e gesprekken: Roodenburgs' be sonderkomen heet toch im- niet voor niets het Praathuis? tits en Van Wezel hebben mij srheen gepraat" eert Verkuylen de toewijding van dat duo. „Van dgdspelers die vorig seizoen zijn leheveld, ben ik inderdaad het flijkst geacclimatiseerd. k was niet sterk genoeg om in een team te spelen. De overgang misschien te groot: in het eerste wordt veel fanatieker gevoet- je krijgt niet meer die ruim de in de regionale („een beren- i hadden we") wel kreeg. Maar san ben ik nu wel gewend. Ik Jouwens ook nog zelden nega- taitiek en dan ga je me veel i het veld in. Ik ben, dacht ik, rustiger geworden, ik bekijk het Dat komt omdat Je de spelers k Ploegen) uit de afdeling beter 'kennen, omdat Je de tactiek be- hat zien. We hebben dat welis- nog niet helemaal onder de maar tactisch wordt ons zeer geleerd door Smits. Die praat 'over op dinsdagavond, op don- kgavond en zaterdags en zon- 1 Roodenburg groeit nog: de ialitèit groeit mee", m van Wezel, aanvullend: „Ik herinneren dat er een an dere mentaliteit bij Roodenburg be stond. In het seizoen dat Keereweer weg zou gaan naar LFC, toen klikte het niet bij de spelers. Iedere jon gen heeft van huis uit een eigen stukje mentaliteit, mentaliteit die in gepast moest worden. Net als een machine met raderen en die machi ne liep toen niet. We hebben er een heel seizoen voor nodig gehad om hem te adviseren. Dit seizoen had het weer fout kunnen lopen: toen zelfs de supporters na de niet zo beste oe fenwedstrijden het degradatiespook alweer rond zagen lopen. Het is niet fout gegaan omdat het bestuur en de trainer de Jongens volledig zijn blijven vertrouwen". Vertrouwen: een basiswoord in de successen van Roodenburg. Neem een brok van dat vertrouwen weg en Roodenburg valt terug (de schorsing van Keereweer) breng het terug en de onrust wordt uitgebannen. Jan van Wezel: „Er wordt bewust aan dat vertrouwen gewerkt: het verschil tussen het kader en de spelers bij voorbeeld moet ook wegvallen. Rei nier heeft mij nu twee keer mijn heer Van Wezel genoemd en vijf keer Jan. Dat is toch wel typerend" Ver kuylen: „Bij de spelers overheerst het gevoel iets terug te doen voor al les wat het bestuur voor ons doet: die trainingskampen en die uitjes...." Voor de derby tegen Lugdunum staat overigens zo'n uitje niet op het blauwzwarte programma, Roo denburg bereid zich niet speciaal voor. De spelers afzonderlijk wel. Zegt Verkuylen: „Je leeft er toch heel anders naar toe dan bij andere wedstrijden. Je houdt je veel meer in, Je concentreert je veel eerder. Nee een voorspelling wil ik nog niet doen: dan heb je zondagochtend meer kans. Meestal speel ik de wedstrijd op za terdagavond al een paar keer in mijn droom Trouwens, vroeger ben ik supporter van Lugdunum geweest, ik vind dat die jongens een knappe ploeg hebben. Ze hebben alleen een beetje pech gehad..." „Maar neem nou de laatste drie wed strijden" (Unitas, RVC, Fluks). „Met een volledig team pakken we daarin vier punten, we hebben er één punt aan overgehouden. Logisch als bijvoorbeeld Roodenburg alleen Kee reweer mist, heeft die ploeg al kies pijn. Laat staan als wij vijf, zes man moeten missen". En Lugdunum moest wekelijks zo'n groot aantal spelers missen: doelman Lou Honsbeek was al geblesseerd, Leo Redel en Hennie de Klerk vul de lijst aan. Hans van der Starp werd door de trainer om discipli naire redenen geschorst. Jan Pijnak ker werd door de KNVB bestraft. Wim Oppelaar vervult zijn militaire dienstplicht en is dus ook niet al tijd beschikbaar datzelfde is het geval met de van VTL overgekomen Henk Montagne. Praat bij Lugdunum dus niet over pech, de spelers hebben geleerd daar mee te leven. Luister maar naar Gijs Collé: „Ik voelde het aankomen: het moest een keer gebeuren. Lugdunum is altijd de ploeg van de ups and downs geweest en het is ons drie Jaar voor de wind gegaan met dezelfde spelers, maar nu is de klad er dan ingekomen. En dat ligt beslist niet aan de nieuwe trainer: De Busser geeft ons oefenstof die ik nog nooit gedaan heb terwijl ik toch al zo'n tien jaar in het eerste team speel. Hij is ook de trainer met de benade ring van man tot man. De Kubber was dat niet. dat was wat dat be treft een „rare". Die kon vlak voor een wedstrijd tegen een speler zeg gen: Je speelt vandaag niet want Je bent geblesseerd. Dan hoorde die speler voor het eerst dat hij wat had".... „De Bussel* is overigens wel een beetje zand in de ogen gestrooid, want in die eerste wedstrijd tegen Neptunus speelden we zeer goed. Daar is op het ogenblik geen verge lijking meer mee te maken. Hij zal nu ook wel denken: wat moet ik hier nou mee? Dat komt allemaal door die blessures. Verder is er geen oor zaak. Trouwens: als het moeilijk gaat, moet Je niet naar zondebokken gaan zoeken: Juist dan moet Je de kop in de wind gooien...." Dat dan is Lugdunum vast van plan. De betere tjden moeten begin nen bij Roodenburg „wij spelen op zijn minst gelijk: we hebben dat punt hard nodig" in de derby waarin Lugdunum hei. bijna als een verplichting voelt om weer eens van zich te doen spreken. Collé, zwoeger van 't voorbeeldigste soort („Ik moet kunnen gaan. kunnen lopen, kunnen zwoegen. Ik moet iedereen aan het werk kunnen zetten dan ben ik in mijn element") zegt: „We zijn wat verplicht tegenover het publiek, er wordt al wat gedaan in de Kikker- polder (waar Lugdrunum eigenhan dig een fraai accommodatie optrekt) er moet ook wat worden gedaan in een wedstrijd. We kunnen ons een voudig niet veroorloven weer „af te gaan": het moet gewoon een leuke partij worden". Pikante bijzonderheid: Lugdunum heeft in de laatste Jaren nog nooit van Roodenburg gewonnen en Gijs Collé is er nog nooit in geslaagd Mat- tie Keereweer te passeren. Misschien dat het bowlingavondje dat Lugdu num gisteravond in Amstelveen ge houden heeft, de Kikkers de weg ge wezen heeft hoe een ijzersterke de fensie om te kegelen. Hoewel: „Dat is niet zo speciaal gedaan met het oog op Roodenburg. Gewoon omdat het zo rot gaat. Het bestuur heeft de spelersraad gevraagd wat de spe lers nou eens zouden willen. Ze wil den kegelen". Het is toch tekenend voor de verstandhouding die bij Lug dunum heerst. „Het is een fijne club, daarom ben ik er zeventien jaar ge bleven". Dat kun Je alleen volhouden als Je Je nooit wat van kritiek aantrekt.... Enige weken geleden zat bij NECTwente op de perstribu ne naast me een al wat oudere heer met sigaar die niks op schreef, maar wel vaak met zijn armen gebaarde in de rich ting van het Twente-doel, om de richting aan te geven waar in de spelers van NEC zijns in ziens moesten spelen. Als u het mij vraagt was het geen echte journalist, want voetbaljourna listen plegen heel neutraal te zijn, hebben meestal geen tijd zelfs om te applaudiseren bij een doelpunt omdat zij bliksem snel moeten opschrijven dat Notten de bal in de vrije ruimte speelde, waar Willy van de Kerkhof hem oppikte, doorgaf aan broer René, die met een snelle beweging één man pas seerde en in doel schoot-Te gen de tijd dat Je dat alles als verslaggever genoteerd hebt is de aftrap alweer genomen, en om dan nog te applaudiseren voor het doelpunt is misschien wat overdreven. Door Nico Scheepmaker Alleen bij interlandwedstrij den, of bij Europacupwedstrij den, wil het heel af en toe nog wel eens gebeuren dat een Ne derlandse journalist bij een Ne derlands doelpunt zichzelf zo zeer vergeet dat hij geëmotio neerd opstaat, of zelfs even een arm omhoog steekt bij wijze van juichen. Maar bij Neder landse competitiewedstrijden komt dat natuurlijk niet voor, dan zijn alle clubs ons immers even lief, en zo niet, dan laten we dat niet merken in het open baar. Behalve ir. Van Emmenes dan, die vorig seizoen bij de 13 nederlaag van Ajax tegen Feijenoord ieder doelpunt van de Rotterdammers staande, Juichend en met zijn armen omhoog begroette, op de pers tribune. Maar Ja, Van Emme- nes is een Hagenaar, Rotter dam ligt dichter bij Den Haag dan Amsterdam, dan vergeef je graag een beetje chauvinis me. Frustratie Die meneer met die sigaar waar ik het over had, zat niet voor zijn plezier in het Goffert- stadion. NEC kon geen goed bij hem doen, trouwens: NEC deed ook weinig goeds, dat moet wor den toegegeven. Maar een an der troost zich dan maar met iet feit dat tegenstander Twen te aardig en levendig voetbal de, en dat het weliswaar geen goede maar wel een leuke wed strijd was. Zo niet mijn buurman. Zijn dag was naar de knoppen, de maan, de bliksem. Anderhalf uur lang werd hij gemarteld en beledigd en de hele verdere week (daar was ik van over tuigd) zou hij tegen het leven aankijken als een onrechtvaar dige zaak. En dat is het natuur lijk ook. Ik kan als Amsterdam mer makkelijk praten, en u als Rotterdammer ook, en u als Hagenaar mag ook nog niet klagen, evenmin u als Ensche- deer, want u en ik beleven toch geregeld plezier aan 'onze" clubs. Ze verliezen wel eens, maar ze winnen vaker, en dik wijls geven ze zelfs buitenlan ders op hun falie, en is er iets bevredigenders denkbaar op, de ze aarde? Wij zijn uitverkore nen, maar u? U als Arnhemmer, u als Vo- De hele dag naar de knoppen. lendammer, u als Nijmegenaar, u als Bredanaar, om no^maar te zwijgen van u als Haarlem mer, of u als Dordtenaar, of u als Zwollenaar? Goed, uw club wint wel eens, maar niet al te dikwijls en de hoogste eer is nooit voor uw favorieten weggelegd. Dat moet toch frusterend werken, dunkt me. Vooral als je suppor ter bent van een club uit een re delijk grote plaats die deson danks steeds (of maar al te vaak) het loodje legt tegen clubs uit kleinere plaatsen. Ik bedoel: je wéét nu eenmaal dat clubs uit Amsterdam. Rot terdam en Den Haag, en u mag er Eindhoven en Utrecht ook nog bij rekenen, logischerwijs over meer aanhang beschikken, dus over meer geld, dus over meer mogelijkheden bü het aan koopbeleid. Daar kun je je als Bredanaar, of Venlonaar, Alk maarder nog wel mee verzoe nen, zoals je er ook mee hebt leren leven dat de belangrijkste films toch altijd eerst in de gro te steden komen, en pas veel la ter of zelfs nooit in de kleinere steden. Het begint echter pijnlijk te worden zodra Je club klop krijgt, op overduidelijke wijze, van een club uit een kleinere stad met potentieel minder mo gelijkheden. Dat was bijvoor beeld het geval bij NECTwen te. De stad Nijmegen telde op 2 januari 1969 (latere cijfers staan mij niet ter beschikking) 147.201 inwoners (en was daar mee de negende stad in Neder land), terwijl de stad Enschede (op de tiende plaats) er toen 136.883 telde. Is het dan wonder dat die Nijmegenaar naast me de smoor er over in had dat NEC werd weggetikt door Twente? Gelukkig heb ik één troost voor hem: de stedelijke agglo meratie van Enschede-Hengelo staat weer enkele plaatsen bo ven die van Nijmegen, dus NEC als agglomeratie-elftal mocht van Twente verliezen zonder daarbij tegelijk zijn gezicht te verliezen. Agglomeraties Laten we even uitgaan van de stedelijke agglomeraties, en niet van de steden zelf (iedereen heeft tegenwoordig een auto. nietwaar, of een oom met een auto die óók gaat), dan zien we dat de volgorde in grootte van agglomeratie (aaneengegroei- de gemeenten) met meer dan 100.000 inwoners als volgt is: 1. Rotterdam, 2. Amsterdam, 3. 's Gravenhage, 4. Utrecht, 5. Eindhoven, 6. Arnhem, 7. Heer- len-Kerkade, 8. Haarlem, 9. En- schede-Hengelo, 10. Groningen, 11. Tilburg, 12. Nijmegen, 13. 's- Hertogenbosch, 14. Geleen-Sit- tard, 15. Dordrecht-Zwijndrecht, 16. Leiden, 17. Breda en 18. Maastricht. Daaronder maar boven de 100.000 inwoners, zit ten dan nog Velzen-Beverwijk, Zaanstreek en Hilversum. Gelukkig leven Wat betekent dit nu? Dit be tekent, dat mijn buurman bij NECTwente zo slecht gehu meurd was, want het Nijmeeg se NEC mocht van Twente uit Enschede-Hengelo verliezen. In feite zouden alle supporters een harmonisch en gelukkig leven kunnen leiden, als de stand in de eredivisie was aangepast aan de volgorde van grootte van de stedelijke agglomeraties. Een logische eindstand zou er, gezien het voorgaande, als volgt uitzien: 1. Feijenoord, 2. Ajax, 3. FC Den Haag, 4. FC Utrecht, 5. PSV, 6. Vitesse. 7. Roda JC, 8. Haarlem, 9. FC Twente, 10. FC Groningen, 11. Willem II, 12. NEC, 13. FC Den Bosch, 14 FSC, 15. DFC, 16. UVS, 17. NAC en 18. MW. Voor de promotie- en degradatiewedstrijden kun nen dan Telstar, ZFC (O nee dat bestaat niet meer) en Gooi land (O nee, dat bestaat ook niet meer) worden ingescha keld. Diefstal U ziet het, bij zo'n eindstand hoeft geen enkele supporter zich te generen, alles staat keurig ge rangschikt, in volgorde van grootte en redelijkheid. Het ls een beetje Jammer voor Sparta en DWS en Volendam en Excel sior en Go Ahead Egles, maar daar is nu eenmaal niets aan te doen. Neem zo'n club als Go Ahead Eagles uit Deventer, die leeft ver boven zijn stand. Zelfs Emmen en Ede en Amstelveen hebben meer inwoners dan De venter, waar haalt zo'n club dan eigenlijk het lef vandaan om op te boksen tegen clubs die het tienvoudige aan supporterspo- tentieel achter zich hebben staan? Een toeschouwerscapa citeit van 24.000 toeschouwers, terwijl Deventer op slechts een kleine 65.000 inwoners kan bo gen. En datzelfde geldt uiteraard voor Volendam. Ieder puntje dat deze clubs van Feijenoord tot en met MVV afpakken, is pure diefstal. ZURICH De internationale Voet bal Federatie (FIFA) heeft in het Internationaal Olympisch Comité doen weten geen genoegen te ne men met beperking van het aantal deelnemende landen aan de eindron de van het voetbaltoernooi bij toe komstige Olympische Spelen. In een rondschrijven stelde de FI FA gisteren dat zijn voorzitter Sir Stanley Rous en secretaris Helmut Kaeser op 11 november in Londen hadden gesproken met vertegen woordigers van het IOC over het aantal deelnemende ploegen aan Olympische toernooien na 1972. Sir Stanley Rous stond erop dat het aan tal ploegen in het eindtoernooi zou worden gehandhaafd op 16, aange zien dit niet uitzonderlijk veel was voor de 15.000.000 actieve amateur voetballers over de hele wereld. De voorzitter van de FIFA zei, dat wan neer het ICC zou besluiten het aan tal deelnemende ploegen in het fina- letoernooi terug te brengen tot 12 of zelfs 8, dit door de voetbalfederatie en zijn 140 aangesloten bonden zou worden beschouwd als een discrimi natie van de voetbalsport. In dat ge val zou de Internationale voetbalfe deratie worden gedwongen zelf een wereldkampioenschap voor ama- teurploegen te organiseren. IJshockey HYS Hoky heeft gis teren in Den Haag in een wedstrijd, geldend voor de Cöupe Internatio nale, met 5-3 gewonnen van The Warriors uit Zweibruecken. De tus senstanden waren 2-0, 2-0, 1-3. Er waren 3000 toeschouwers. In Nijme gen werd een wedstrijd gespeeld voor de eerste divisie van de competitie tussen Nijmegen en Luik, die in een gelijkspel: 7-7 eindigde. De tussen standen 2-2, 1-1, 4-4. Er waren 1500 toeschouwers. DEN HAAG Het bestuur van de Nederlandse basketbal bond (NBB) heeft afwijzend beschikt over een gratieverzoek van Gerhard Schreur, speler van landskampioen Levi's/ Flamingo's. Schreur, die zowel de Nederlandse als de Amerikaanse na tionaliteit bezit, werd enige tijd ge leden voor 25 wedstrijden geschorst, waarvan 10 voorwaardelijk, wegens herhaald slaan van een tegenstan der tijdens en na de wedstrijd tegen Harlem Cardinals. Schreur heeft er inmiddels 12 wed strijden van zijn schorsing opzitten. Waterpolo In de halve finale van het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen waterpo lo heeft de Nederlandse kampioen De Robben uit Hilversum gisteravond in HVAR met 2-1 verloren van de Zuidslavische kampioen Mladost, De tussenstanden waren 0-0,1-0,0-1,1-0,

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 11