Een operateur analyseert kiekjesmakend Nederland 3 dagen Twente Minichello kaper werd gevierd ober NS-Minitrips naar het buitenland. Koerstips RIE TIMMER KLIMT OP Feijenoord voortaan met y... V fm Cl van elk Twee reeksen ROMEINS RESTAURANTHOUDER ZIET BROOD IN POPULARITEIT NIEUWE UITGAVD VAGINA 10 LEID8CH DAGBLAD ZATERDAG 20 NOVEMBER j „Wat mag ik voor u noteren"Minichello aan het werk. (Van onze correspondent) ROME Twee jaar geleden schrikte Rafaëlo Minichello de we reld op door een Boeing 707 te ka pen. Hij liet deze van Los Angeles naar Rome vliegen. Dit gebeurde op 31 oktober 1969 en het grote chantagemiddel van de luchtplraterij in de strijd in het Midden-Oosten was nog maar net losgebarsten. De jeugdige Minichello verdween in de beruchte Romeinse gevangenis Regina Coei. De Ameri kaanse regering vroeg om zijn uit levering, maar „Raf" of „Mini", zoals hij werd genoemd, groeide uit tot een soort Italiaanse martelaar en de Amerikanen kregen hem niet te pakken. Deze „Raf" is 6inds kor te tijd ober in een vooraanstaand Romeins restaurant. Met kunst en vliegwerk, bijna in samenwerking tussen verdedigers en rechters, werd hij uit de gevangenis verlost en trok hij bij zijn zuster in Rome in. Hij oefent nu het beroep van „cale- rieri" uit niet een synoniem van Als er in Nederland één man is die beroepshalve precies weet hoe wij genieten van het leven en van de dingen die er om ons heen gebeuren, dan is dat de operateur van een foto- technisch laboratorium. Grote ontwikkelcentrales hebben zo'n man in dienst. Hij kijkt acht uur per dag naar een in zijn werkruimte opgesteld scherm waarop de bijzondere en leuke momenten die u en ik aan onze diafilms toevertrouwen, stuk voor stuk, heel even worden ge projecteerd. Hij doet dat niet om onuitgenodigd mee te genieten van wat wij beleefd hebben, althans niet in de eerste plaats. De opera teur heeft tot taak de onafgebroken diastroom op technische kwaliteit te controleren. Het spreekt trouwens vanzelf dat de operateur op het laatste niet meer ziet wat hij ziet. Wanneer Je al dui zend Mienen bij Eifeltorens hebt gezien, dan biedt de duizend en eerste echt niets nieuws meer. Het zelfde geldt voor de Pieten op de Euromast, de oma's met kinderen in Madurodam, de Janetten in Kitzbtihl en de Wlmmen aan de Costa Brava. Allemaal gezien De operateur heeft het allemaal al gezien. Het kan zijn dat hij nog net het verschil ziet tussen de dorpskerk van Veere en .Dame in bad", maar het laat zich raden dat de routine van zijn werk en de snelheid waarmee de geprojecteerde beelden elkaar opvolgen er borg voor staan dat zelfs de weelderigst gevormde geheel ontklede dame hem nauwelijks vermag af te lei den. Niettemin zijn wij bij de operateur van een ontwikkelcentrale aan het goede adres met de vraag: welke momenten laten wij zoal „inra- men"? Ook zonder exact cijfermateriaal bij de hand, verzekert hij dat we nog steeds de meeste dia's schieten van onze kinderen. De „vakantiedia" is goede tweede, de groepen „perso nen" en .feestjes" houden elkaar in evenwicht op de vierde plaats. De (ADVERTENTIE) 2 dagen Brussel f 49.- 3 dagen Hamburg f 89.- 4 dagen Gotenburg f 130.-* 4 dagen Londen f 135.- 5 dagen Parijs f 132.- *Van 6 november t/m 11 december 1971 en van 8 januari t/m 4 maart 1972 kan zelfs al vanaf f 100,' geboekt worden Alle informatie in de NS-reis krant op de stations. voordelig V uit met NS landschappen en stadsgezichten sluiten de rij. Ondanks de sleur van alledag schiet de dia-kijkende operateur nog wel eens in de lach: een schaars succes dat bij voorkeur wordt geboekt door de man of vrouw die nuchter registreerde hoe Jolig op tempara- tuur gekomen Nederlandse (fami lie) feestjes kunnen verlopen. „Pas nog heb ik verschrikkelijk moeten lachen", herinnert een operateur zich ..om een duidelijk aangeschoten fa milie. die stond te kijken hoe pa z'n plasje deed". De operateur bevestigt het motto van elke fotohandelaar: het onge dwongen, niet-geposeerde kiekje is no^, altijd het leukst. „Pa die af drukt op het moment dat ma d'r jarretel vastmaakt" succes verze kerd. De Stichting ter Bevordering van de Amateurfotografie zegt het in een dit jaar verschenen rapport: de cameraberitter moet meer bij- HILVERSUM, 21 NOVEMBER - 1.30 Aronskelkprijs, 1ste afd.: Jario - laine, Juweeltje Carlos, Ino Buiten zorg, Lna Hollandia - Aronskelkprijs, 2de afd.: Jackie Boy, Jaromir Gre- gor, lna Brewer, Jonas - Belopero- neprtfs, 1ste afd.: Josephine Baker, Import N, litis Hollandia, Geisha Double - Grote HerfstprUs: Gallant Way, lna van Hovi, Harras Hanover P, Gehade Hollandia - Chevrelure- prjjs, 1ste afd.: Hea Alkestis VE, Geus Akerendam, Francisco, Enter prise Hollandia - Calceolariaprys: Jody Con Dios, Full House, Heide- park, John Buitenzorg - Chevelure- prijs, 2de afd.: Hannibal. Heros, Florentine, Gertien WS - Belope- roneprys: Hanny Hollandia, Inez Hoop van Rhea, Hanover Cavaljos - Coleusprijs: Ivan Axkit, Hermance, Henriet/te Signal, Helios CH - An- thuriumprüs: Jaslo, Jaap Hollandia, Johnny Baker, Jungfrau W. EMMEN De Zuidslavische Vlas- ta Kalchbrenner heeft gisteren in Emmen de leiding in het Daltontoer- nooi genomen. Zij versloeg in de derde ronde de Britse Jana Hart- son. De Nederlandse kampioene Rie Timmer, die haar landgenote In- grid Jansen klopte, klom op naar de tweede plaats. Uitslagen Vlasfca Kalchbrenner <ZSL.)Ja- na Hartson (GBr.) 1-0, Maria Lit- manovicz (Pol.)— Kreta Eretova (TsJ.) %-V2, Olga Rubtsova (Rus.) Eva Karakas (Hon.) Mi-%, Rie Timmer (Nederl.)— Ingrld Jansen (Ned.) 1-0. De afgebroken partij uit de tweede ronde tussen Karakas en Lltmanovicz eindigde in remise. Stand: 1. Kalchbrenner 2% pnt., 2. Rie Timmer 2, 3. t/m 5 Eretova. Hart son en Rubtsova 1%, 6 t/m 8. Ka- raks, Litmanovicz en Jansen 1. zondere momenten leren zien en fo tograferen: hierdoor kan hij veel meer plezier beleven aan het foto graferen zelf". Om een intensiever cameragebruik te realiseren dient, volgens de stich ting, een nieuwe gewoonte, een nieuwe mentaliteit te worden ge- creërd: „Het fotograferen moet worden geïntegreerd in het dage lijks patroon'. Dertig Zover zijn we nog lang niet. De fo tografie mag dan onze hobby zijn, met 80 camera's op 100 gezinnen, het cameragebruik kan stukken be ter. Zo heeft de stichting laten uit zoeken dat van elke honderd came ra's er dertig worden gebruikt voor minder dan dertig opnamen per jaar en dat 58% van de camerabe- zitters niet meer dan vier films per jaar koopt. Toch zit er een niet on belangrijke vooruitgang in: we ma ken jaarlijks 207» méér kleurenfo to's en 10 pet. dia's. De omzet van zwart-wit films daalt daarentegen gering: met 2per jaar. In 1970 bedroegen de omzetcijfers: zwart wit 50 miljoen gulden, kleuren ne gatief film 85 miljoen gulden en dia's 20 miljoen gulden. In sommige opzichten lijkt de ge wenste mentaliteitsverandering reeds op gang te komen. Zo weet onze operateur te melden dat zijn projectiescherm hem de laatste Ja ren steeds meer „bloot" toont, „huiskamerbloot" wel te verstaan, als wezenlijk onderdeel van ons da gelijkse patroon. Hoewel al dat bloot ook geprojecteerd dood slaat, kan de operateur zich niet aan de indruk onttrekken dat de gemid delde Nederlandse camerabezitter bezig is de „sex" in zijn fotogra feerhobby te integreren .Vieze plaatjes" De operateur: „Niet dat ik meer en meer vieze plaatsje te zien krijg, ROTTERDAM Het bestuur van Feijenoord wil de naam van de Rot terdamse eredivisieclub veranderd zien in Feyenoord (met Y). Een voorstel daartoe zal ter goedkeuring aan de ledenvergadering worden voorgelegd. Administrateur Phida Wolff: "Al Jaren worden beide schrijfwijzen dodr elkaar gehaald. Ikzelf schrijf de naam bijvoorbeeld altijd met Y. Ook in het buitenland doen ze dat. Bovendien waren er met de ij voor buitenlanders altijd uitspraakmoeilijkheden. Maar de mocratisch als we zijn willen we het oordeel van de leden afwachten. Feijenoord, dat vroeger Wilhelmina heette, is later genoemd naar de wijk van deze naam in Rotterdam- Zuid. Of het gemeentebestuur van Rotterdam de collegae van de voet balclub in hun streven naar unlfor- maliteit zal volgen is niet bekend. integendeel ik geloof zelfs dat het publiek minder pornografische dia's maakt. Wat de laatste jaren echter wel duidelijk inraakt is het fotogra feren van naakt". Schroom om een diafilm met naakt ter ontwikkeling op te sturen, be hoeft het publiek allang niet meer te hebben: er is geen ontwikkelcen trale die daar nog een probleem van maakt. Dat is nog niet zo lang geleden wel eens anders geweest. Vijf jaar gelden kregen inzenders van blote filmpjes nog een briefje van Kodak waarin hun werd mee gedeeld dat „dit niet ontwikkeld kon worden". Censuur? „Nee", zei den ze bij de Kodak". Het was meer een personeelsprobleem, de vaak zeer Jonge meisjes die de dia's moesten in ramen en in doosjes zet ten namen er aanstoot aan en dat leverde dan weer boze vaders en moeders op". Die tijd is echter voorbij. Om twee redenen: de meisjes, hoe jong ook, zijn klaarblijkelijk niet meer zo snel gechoqueerd en het inramen van de dia's gaat tegenwoordig ook al machinaal, waardoor het (toege nomen) bloot door minder ogen wordt gezien. Onze operateur schat het aantal „blote" dia's op ongeveer vijf pro cent van het totaal. Het aantal Mienen bij Eifeltorens, Drielanden- punten en andere toeristische at tracties is nog steeds aanmerkelijk groter. Dat zal wel altijd zo blijven. Commissaris Minichello mag de bestellingen od- nemen van de politiecommissaris die hem twee jaar geleden arres teerde toen hij de woestenij rond Rome was ingevlucht na het landen van zijn gekaapte vliegtuig. Hij staat nu de secretaris-generaal van de christendemocratische partij, Corlati, terzijde en oud-premier Ru- mor en de man van de revolutio naire Italiaanse echbscheidingswet, de socialist Fortuna. Het restaurant ligt aan één van de grote uitvalswegen van Rome, de Christoforo Colombo. Het restaurant heeft „Fontanoni". Minichello is al bang dat het eta blissement tot „Da Minichello" hetgeen zoveel betekent als „bij Mi nichello" omgedoopt zal worden. De eigenaar van de zaak zal in ie der geval met het aannemen van Minichello als kelner over belang stelling niet te klagen hebben. De kaperij van Minichello wordt uitge legd als dé wanhoopsdaad van een jongen met een goede inborst die in Vietnam voor de Amerikanen had moeten vechten en daar de kluts was kwijtgeraakt. „Mini's" naam groeide ook nog door de bezoeken die zijn oude vader hem in de gevangenis bracht. De oude man leefde gescheiden van zijn vrouw in Napels. Mini's moeder kwam herhaaldelijk uit Amerika overgevlogen en placht op het vliegveld in tranen uit te barsten en daarmee was het tableau com pleet. Toen Mini's vader overleed, was dat van nationale betekenis. Als nieuwsgierige mensen nu naar zijn avontuurlijk verleden vragen, ant woordt hij met zachte stem: „Wat mag ik voor u opnemen". (ADVERTENTIE) 3 Dagen bijkomen in een streek die alles te bieden heeft. Volledig verzorgd, dus incl. logies, maaltijden en reis: I ié station. Vertrek dagelijks van 1 oktober 1971 tot 15 mei 1972. Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. voordelig uit met NS Zo tegen Sinterklaas zijn er ook dit jaar weer kinderboeken genoeg. Een greep uit de produktie van groot for maat met prachtige illustraties: Varenka, een Russische legende over een arm vrouwtje, dat in haar huisje de kanonnen hoort bulderen. Een schilder, een geitenhoeder en een klein meisje komen als vluchtelingen bij haar wonen. Elke avond vragen ze God om een muur om het huisje te bouwen. Dan gaat het sneeuwen, de sneeuw bedekt het huisje van Va renka en de soldaten trekken voorbij. De schilder plant een witte bloem en een duif vliegt uit om iedereen te melden, dat het vrede is (prijs F 9.50). Floriaan en Max de tractor is een verhaal over een oud paard en een hoogmoedige tractor, Max, die aan vankelijk niets van het paard Flo riaan wil weten. Maar als Max vast raakt in de modder en Floriaan hem eruit moet trekken, sluiten ze vriend schap in de schuur, bij maanlicht. Ook dit boek is evenals het voor gaande, een uitgave van Spectrum, Utrecht en Antwerpen. Bij Holkema en Warendorf, Bus- sum, verschenen drie fraai geïllu streerde boeken, oorspronkelijk Fran se uitgaven. Philippe en Réjane Fix schreven en tekenden "De roze oli fant met gouden stippen" en "De kangeroe met het gat in haar bui del"; de tekeningen van het derde boek. "Serafijn lezen verboden!" zijn eveneens van Philippe Fix, maar de tekst is van Alain Grée. Elk van deze aantrekkelijke uitgaven kost F 7.50 en ze zijn, omdat de tekst wat royaler uitgevallen is dan van de hierboven genoemde boeken van Spectrum bij zonder geschikt voor wat oudere kin deren, die Joris, Jasper en Katrien zowel in "De roze olifant" als in ,De kangeroe" tegenkomen. Stuk voor stuk boeken met een leuke tekst en Al eerder vestigden wij de aan dacht op de Globe-reeks, een serie aardige boekjes van Engelse her komst, die door uitgeverij Helmond en ui tgeverij Kok in Kampen geza menlijk en natuurlijk met Neder landse tekst worden gepubliceerd. Het recept van deze boekjes van vijftig bladzijden is even eenvoudig als aantrekkelijk: rechts een kleuri ge afbeelding, links de tekst, die dat hangt van het onderwerp af speciaal bij de plaat behoort of ge woon doorleest. De nieuwe boekjes behandelen de volgende onderwer pen: Australië, Bomen, Cleopatra en het oude Egypte, Vlinders, motten en andere insekten, en tenslotte Het Weer. Nuttige informatie voor de jeugd, die voor f2.95 per deeltje in kort bestek veel kennis op prettige wijze voorgeschoteld krijgt. Veel hoger mikt de serie Video- boeken, eveneens van Britse origine en voor het Nederlandse taalgebied uitgegeven door Elsevier, Amster dam/Brussel. Deze reeks is name lijk bedoeld voor de oudere jeugd en ook voor volwassenen bijzonder aan trekkelijk. In deze serie verscheen eveneens een boekje over Het Weer, maar, terwijl het boekje uit de Glo be-reeks zich beperkt tot de hoofd zaken, gaat dit werkje (net als de andere Video-boeken 160 bladzijden dik) dieper op het onderwerp in. De nieuwe deeltjes Video-boeken behan delen, behalve het reeds genoemde boekje over Het Weer, verder: Onze planeet de aarde. De kunst van het bloemschikken, Van projectiel tot ruimteschip, en Wiskunde in woord en beeld. Elk deeltje is zeer over vloedig en in zeer gevarieerde kleu ren geïllustreerd. Voor sleohts f 4.90 per deeltje een schat van gegevens, die bijzonder instructief is. LEIDEN Met het inmetselen van een "waarderingstegel" heeft Piet v. d. Geer, voorzitter van de Centrale Organisatie voor voet balscheidsrechters, gisteravond om half negen het startschot ge geven voor de "fijne" afbouw van het nieuwe gedeeldte van de kan tine van vierdeklasser VTL. Le den van VTL hebben in vijf we ken de kantine vergroot van 120 vierkante meter tot 200 vierkante meter. "En daaraan heeft ieder een meegeholpen", aldus voor zitter Heshusis (op de foto Hol vast rechts, naast Piet v.d. Geer). "Niet zo maar een groepje leden, maar iedereen. Zelfs de jeugd van VTL, die een vakantiedag heeft opgeofferd voor het verven van paaltjes en het verrichten van allerlei kleine werkzaamhe den". Het inmetselen van de "waarderingstegel" was bedoeld als bewijs van ivaardering voor alle scheidsrechters (vertegen woordigd door v. d. Geer) en als startschot voor de "fijne" afbouw van de kantine. Dat startschot werd ook letterlijk afgevuurd toen v. d. Geer vanuit de kantine op het veld vuurwerk liet ont ploffen. knap getekende prenten in ved kelijke kleuren. "Harkyn, de vos die zich niet Ti gen liet" (uitgave van Kosmos, u sterdam, F 8.50) is een boeiend renverhaal van de Engelsman J Burningham, die ook de kleun] tekeningen maakte. Harkyn del en zijn familie worden bedreigd J de baron van het dorp en de jack opziener. Maar Harken kent moeras, waar hij vlak by woont na een vergeefse jacht, waarin vosje de jagers te slim af is, kun hy en zyn familie vry blijven zwerven. De Nederlandse schrijver Jaap Haar heeft zijn sporen als schrjj van kinderboeken ruimschoots i diend. Van "Eelke bij het bosui; en „Eelke, Puppie" verscheen tweede druk (P4.50 per deel). verhalen met zwart-wit tekenin van Rien Poortvliet. Uitgave: Holkema en Warendorf, Bussi die, in de Regenboogreeks (voor) gens en meisjes van 9 tot 12 ja, ook een boek van Imme Dros uiig "Het paard Rudolf" (F 6.90). Rj is een bijzonder paard, hoofd vai stallen en weiden op de witte b dery bij het Eikenbosje. Imme I vertelt de wonderlijkste verhalen o Rudolf en alle andere dieren, die 4 wonen. Echt een boekje, dat de i derfantasie prikkelt. Van Duitse oorsrong is ,J Diepvries" (schrijver Max Kruse, gave Van Holkema en Warend prijs F 7.90). Dino behoort tot de milie van de gevleugelde dinosau sen. Een boek vol vreemde situj waarin professor Kwispeltong zijn hulpje Tim Warbol, het var Hup, Pirn Pinquin, Wawa War Wanja Walrus en Aboe Maraboe een rol spelen. Een aardig brok! tasie met rake tekeningen van E Hölle. Aan fantasie ook al geen gebrd "De Pozzebokken", geschreven 1 Bouke Jagt, met grappige tekenü van Peter Vos. Bas en Majim maken allerlei avonturen mei door henzelf bedachte 'pozzebol mee, totdat Bas met 'n reuzent gum alles uitvlakt(aVn H( ma en Warendorf, f 7.90) Voor „kinderen van X jaar ouder" schreef Hans Werner "De rie van Holland" (Van Holkemi Warendorf, Bussum, illustraties Bob van den Born)Zonder zich de tijd te storen haspelt de schi fantasie en werkelijkheid uit dt eeuwen dooreen en het resultai een koddig boek, dat zich vlot lezen. Iedereen kent Catweazle van d De eerste serie is reeds eerdtt tekst verschenen en nu ligt dai de (geïllustreerde) tekst van tweede serie voor ons: De tekens de Dierenriem, die thans geregei de beeldbuis verschijnen. Wie eens wil nagenieten, moet dit b zeker niet ongelezen laten (uitg, Holkema en Warendorf, Bin F 5.90). Marktberichtei ZWOLLE, Veemarkt, 19/11 voer: runderen 2543, graskalverefl nuchtere kalveren 1962, schapt lammeren 228,varkens 464, schiai 15, biggen 327, gelten 49, toaal Prijzen (In f per stuk. tenzij t vermeldneurende en vers gei koelen 825-1625, neurende vaarzet 1350, neurende pinken 575-1075, i koeien en vaarzen 1025-1425, s! koeien, in f per kg gesl. gew. 3ft gulste koeien 725-1000. worstkoek f per kg gesl. gew. 390-430, J vaarzen 725-975. gulste pinken 51! graskalveren 425-650, nuchtere I ren 50-320, nuchtere kalveren, in kg lev. gew. 125-140, geiten 25-70, schapen 110-150. lammeren 95-100 te lammeren 110-150, drachtige kens 390-465. slachtvarkens schrammen 70-90, biggen 7150 stieren, in f per kg gesl. gew. 480 vette kalveren 425-685, vette kali in f per kg lev. gew. 410-490. Ove (resp. handel en prijzen): gebr vee rustig prijsh., gulste koelen tig - prijsh., pinken willig - P varkens rustig - prijsh., graskal willig - prijsh., vette kalveren t prijsh., nuchtere kalveren gedn prijsh., biggen rustig - aantrek slachtkoeien redelijk - aantrekkfl LEEUWARDEN, 19 nov. Zuivel'a Commissienoteringen in guldeni kg.: Goudse kaas 3.97, Edarnme 3.75, broodkaas 3.75. Handel ito AALSMEER. 19 nov. Bloemen* Anjers per stukWilliam Sim 4! Roze Sim 3442, White Sim fc G.J. Sim 28—36, Dusty Sim t Arthur Sim 30—37, Shockins 3443. Keefer Sim 4451, Gen 2531. Orchid. Beauty 20—$, vest Moon 1522. Tangerine 3 Rozen: Peer Gynt 6275. Baca —77,. Carla 4149. Geh. Duisbe —65, Sonla 62—79, Jr. Miss 4) Dr. Verhage 45—66, Pink Sea 4461, Super Star 2846, Ba dia 35—46, Motrea 30—39, Zoril 33. Nordia 3038, Coral Pr 28—36, Carol 24—31, Red G« 20—26, Roswytha 20—25, Spana 25—36, Marimba 20—27, Jack 2235. Diverse bloemen: Amarjl -70, Chrys. Jaarrond 140180, buiten 100—195, Cyclamen» 170240, Euphorbia 80135, 250470, Gerbera 7095, Iris 270, Iris Prof. Blaauw 300450 lies kelk 80—100, Idem tak lw Gloriosa 60—85. Nerine 100- Strelitzia 140—280, Asp. plum® —110. Hyacinten 25—34, OrnK lum 6080. Stepman, 4 kop 220, idem 2 kop 120—160, M* graye 4 kop 180210, idem 2 —140, Forsythia 120—140. KATWIJK AAN DEN RIJN. 1» Groenteveiling. Waspeen A eïtfl —610, AI 360—610, All 260-5? extra 790—820, BI 410—760, BE 280. Cl 380—510, ch 2» bloemkool 6 per bak I 149, 8 V* I 96—167, II 27—98, 10 per bak 12 per bak I 4458, boerenkool' uien 200420, gele kool 7—12,: selderij 20—27, selderij 22, breel 120—140, ondijvle 41—53, 2- Aanvoer waspeen 185.000 k.g, BOSKOOP, 19 nov. Veiling, verticilatd. I 170—180—150, II "J III 90—65. IV 51—38, V 31-J tak, Idem per bos 220150tf">' vertakt 170 p. tak, White B® 5.40, Bonnie Jean 85, Linda 130, den Seal 105100, Star stw Criterium 95—105, Paris 105—8° nefull 120, geel 125, Kaufmans 105, Little Amerlct 105110.J 80. Jacob Lain 220 ner bos, S® gr.bl. 42 p. stuk. Indianapolis Roodkapje 100, Red Rolinda 1» mengd 150, Mylord 130.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 10