Militair regime in Bangkok Philippe in voetspoor De Gaulle Sr.? GEVECHTEN IN WIJKEN PHNOM PENH Zwarte leiders bezorgd over missie-Home UTTIKATSJORN: AND GERED VAN ANARCHIE UITVERKOOP BELANGEN ZWARTE MEERDERHEID IN RHODESIE 3NDERDAG 18 NOVEMBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 De maarschalk schetste voorts „de ontwikkeling van de criminaliteit en de recente studentenbetogingen". Hij vervolgde: ook de terreur nam toe. „Sinds de uitvaardiging van de grondwet in 1968 en de verkiezingen van 1969, hebben groepen lieden misbruik gemaakt van hun constitu tionele rechten om het bewind te ondermijnen, zowel in Thailand zelf als daarbuiten". „Wij hebben geen andere keus dan over te gaan tot opheffing van de grondwet en het parlement en het bewind onmiddellijk aan de strijd krachten toe te vertrouwen. Wij moesten handelen en wel zeer snel", aldus maarschalk Kittikatsjom. ANGKOK (AFP) Maarschalk imon Kittikatsjom, hoofd var nieuwe militaire bewind ii iiland heeft in een radioverkla- gezegd, dat de staatsgreep, de gepleegd heeft, nodig was om dit gevaar dreigde, dat een „vreend ringsstelsel" zou worden infe- trd. De situatie was dermate *er- ihterd, dat er anarchie dreigce te staan. Rekening houdend nvt de eldsituatie en de binnenlandse iaren voor onze nationale reilig- d en voor de monarchie, waren van oordeel, dat, ale vij niet [besloten zouden handeïn, ons d aan anai'chie zou word-n prijs- even en wellicht aan eei vreemd {ringsstelsel, dat absoHut on- enigbaar is met de cmstitutio- monarchie en met de demo- tie". (Van onze correspondent) PARIJS Houdt de 51-jari- vice-admiraal Philippe de Gaul le de sleutels van de politieke toekomst van het gaullisme in handen? Ziedaar dan weer eens een nieuw denkbeeld of voor beeld dat de laatste weken onmiskenbaar veld wint in en buiten de Franse regeringskrin gen. Genoemde vlootvoogd heeft ter ere van de eerste verjaardag van de dood van zijn grote va der gedurende vijf kwartier voor de Franse televisie herin neringen aan het verleden op gehaald die soms, zou men wil len zeggen, ook nog wel eens naar de toekomst leken te wij zen. Zo vernam men uit zijn mond de ietwat kryptische ontboeze ming dat "de politiek, in de gunstige zin des woords, een persoonlijkheid en omstandig heden vereist". „Van die per soonlijkheid ben ik", aldus De Gaulle jr, „voor mezelf nog niet helemaal zeker en wat die om standigheden momenteel aan gaat. Laat ik zeggen dat ik mijn politieke carrière nog niet zie uitgestippeld.. Door Frank Onnen Een formulering waarmee de spreker dan nog alle kanten uit kan. Een ernstige kandidaat voor een leidende rol in de poli tiek weet dat hij beter niet de indruk kan wekken van onge duld te staan trappelen. Het volk heeft liever het gevoel dat hij eerder een persoonlijke aversie en een eigen offer overwinnen en brengen moet. Waarmee hij dan tenminste be wijst niet door eer of baatzucht te worden gedreven. Tijdens diens lange leven had Philippe, de Gaulle zich altijd nadrukkelijk in de schadu van zijn vader gehouden of moeten houden. Een schaduw waaronder hij ternauwernood schuil kon gaan, want fysiek haalde hij dezelfde imposante lengte, zoals hij trouwens ook nog in vele andere opzichten als een tweelingbroer op zijn vader gelijkt. En tenslotte heeft Philippe nu juist de leeftijd waarop in 1940 Charies met zijn historische oproep in Londen de wereldgeschiedenis binnenstap te. In het lange tv-interview heeft de zoon intussen wel ge demonstreerd, dat hij nog iets meer is dan enkel een wat flet se afdruk van het portret van zijn vader. De niet geringe op- gave, ten overstaan van ette lijke miljoenen landgenoten nu nogmaals het doopceel van zijn illustere vader te moeten lich ten, waarover alles zo langza merhand leek te zijn gezegd, heeft Philippe de Gaulle op merkelijk vervuld. Hij wordt zeker niet gedreven door het temperament en het instinct van het "politieke mon ster" of de Übermensch dat zijn vader was, maar even min heeft hij ook maar één woord prietpraat losgelaten dat het aanhoren of overwegen niet waard was. En in zijn ge makkelijk formuleringsvermo gen gaf hij voorts van een kerngezond gevoel voor diplo matieke overwegingen en nu ances blijk. Het is inderdaad bekend dat het tussen president Pompidou en de familie De Gaulle en de weduwe in het bijzonder nog niet al te best botert. Ook het besef van die waarheid viel tus sen de regels van zijn antwoor den in de dialoog met de vice- admiraal te signaleren. Of Phi lippe de Gaulle zijn voeten echt in de stappen van zijn grote va der zou willen of kunnen zet ten, hangt nu inderdaad mede van de „omstandigheden" af. Momenteel is de tijd zeker nog?) niet gekomen. Maar dat die condities zich in de toe komst voor zo'n entree best wel eens zouden kunnen lenen, hoeft evenmin priori te worden uit gesloten. Wie onder het leidende kader van president, premier, minis ters en ook politieke "bannelin gen" vandaag het hoogste recht heeft uit naam van generaal De Gaulle te spreken en zich zijn wettige of morele politieke erf genaam te noemen, is nog altijd een even belachelijke als con crete vraag. Een vraag overi gens, die men in Frankrijk bij na nog dagelijks kan horen stel len. Naarmate de politieke, eco nomische en sociale problemen zich verder toespitsen en, an derzijds, de mythtevorming van generaal De Gaulle als Frank- rijks goddelijke wondermeester eveneens voortschrijdt, zou die vraag natuurlijk een steeds zwaarder inhoud kunnen krij gen. Een vraag waarop Philippe de Gaulle dan wel eens zo zijn eigen antwoord zou willen ge ven. Tenslotte hoeft men naar precedenten ook niet zo lang te zoeken. Naast de beide broeders Ken nedy in Amerika, kan Frankrijk zelf wijzen op Bonapartes neef Napoleon III, die uit hoofde van die banden des bloeds het land van 1852 tot '70 als keizer heeft mogen regeren (en naar de on dergang voerde). Sedertdien heeft weliswaar in Frankrijk de republiek koning gekraaid, zon der dat voor alle Fransen de monarchie daarom al haar at tracties verloor. Generaal de Gaulle heeft die attracties eer der nog wat verhoogd. In dat licht beschouwd behoe ven alle kansen voor Philippe de Gaulle (die door de oppositie nog als "Sosthenes" wordt aan geduid) nog eens als de "na tuurlijke opvolger" van zijn be treurde vader naar voren te mo gen treden, dus evenmin te wor den uitgevlakt. En zelfs lijkt hij de evolutie van die „omstandig heden" scherp in het oog te wil len blijven houden. Wie weet. Vice-admiraal Philippe de Gaulle jr. IANGKOK ,DPA, Reuter) In Thailand heeft de minder- dsregering van premier Thanon Kittikatsjom gisteren na ondiging vin de uitzonderingstoestand de macht volledig in den genoaen. 5 )e aan h£ bewind zijnde Partij van de Revolutie van pre- r Kittakitsjorn wordt door de strijdkrachten gesteund. Pre- pr Kittikitsjorn die de rang van maarschalk heeft, is tevens lerbevediebber van de strijdkrachten. een viade radio verspreide ver ing van de Partij van de Revo- wordt gezegd dat regering en eraent ontbonden zijn. De idwet i buiten werking gesteld, partij fan de revolutie heeft bij longste verkiezingen in 1969 maar fan de 219 parlementszetels ver- d, Oxer de achtergrond van de tieke Ontwikkeling die tot .e cri- ïeeft geleid, tast men nog in het ter. Wel heeft minister van enlaidse Zaken Thanat Kho- de buitenlandse verslaggevers weten dat premier Kitti- jorn gedreigd had af te. zullen ien als de begrotingscommissie t parlement de besnoeiingen in le nieuwe begroting'had [ebraclx, niet ongedaan zou ma- De bigroting van de regering in eerse instantie door het par- tnt vervorpen. Instellingen de oificiële verklaring wordt ids gezegc dat de „instellingen Thailard" behouden moeten fen. Dp jcaatsraad die de kroon adviesliient, mag niet opgehe- wordef. Politieke waarnemers «n hieruit op dat de functie de TïailandSe monarchie on- [etast blijft. Uit de officiële klaring meent men ook te kun- concladeren dat premier Kitti- Jorn de macht vast in handen de volledige steun van de tochten geniet. Van betrouw- zijöe in Bangkok is vernomen de plaatsvervangende opperbe- ifbber vice-premier, generaal Phas Charoesathien die als de keraan van Thailand wordt be- Wïd, achter premier Kittikarts- at. Men ziet in hem de op- f van Kittikatsjom die het «d jaar wil aftreden, inkomsten van meer dan vijf zijn verboden. Voor troepen- - éxgen moet de Partij van de I outie toestemming geven. De di- missies en de internatio- organisaties zijn onder bescher- van deze partij geplaatst en de olieden moeten hun voorraden ven. ids 1932 wordt Thailand door mi- 'tti geregeerd. In dat Jaar ver- de Koning van Siam zijn ab ri macht en werd het land een titutionele monarchie. In 1939 de naam Siam gewijzigd in Hand. in de laatste-wereldoorlog het land door de Japanners be- föttikatsjorn werd in 1963 pre- Het parlement dat uit een ka- bestaat, telt 219 zetels. De aan bind zijnde partij van. de re- We heeft er 75 en de democra- de sterkste oppositiepartij, 57. kleine bovenlaag in het land 'kt de politiek uit. Die bovenlaag voor het grootste deel door hoge officieren. Staatshoofd is Koning Boemiphol die tevens het hoofd van de boeddhisti sche gemeenschap van Thailand is. In het noorden en het noordoos ten van Thailand bevinden zich gro te aantallen guerrillastrijders. Het routinewerk der regering zal voorlopig worden uitgevoerd door de permanente staatssecretarissen. Grote beleidsproblemen en andere zaken van eerste orde moeten aan de premier worden voorgelegd ter be handeling. Er zal geen censuur zijn op de pers en alle journalisten zijn opgeroepen samen te werken met de revolutionaire raad door slechts „de ware feiten en de oprechte menin gen" te publiceren. Maar durft een krant af te wijken van de rfiening van de partij over godsdienst en de monarchie, dan wordt drastisch op getreden. In tegenstelling tot zijn buurlan den is Thailand economisch een be trekkelijk gezond land en wel dank zij de uitvoer van rijst. De regering van Thailand is fel anti-communis tisch maar schijnt nu toch te stre ven naar een nieuwe verhouding met Peking. Thailand is een van de belangrijkste bondgenoten van de VS in de oorlog in Vietnam. Het heeft Amerika bases voor de lucht macht ter beschikking gesteld. In Thailand zijn op het ogenblik onge veer 32.000 Amerikaanse militai ren gelegerd, verleden jaar waren dat er 48.000. Thailand krijgt in dit Amerikaanse fiscale jaar van Ame rika ongeveer 100 miljoen dol lar, waarvan 40 miljoen in de vorm van economische en 60 miljoen in de vorm van militaire steun. Karkas bunker in Parijs bloot De omgeving van de Champs Elysees in Parijs wordt opgesierd door de bijzonder imposante puinhoop van wat eens een Duitse bunker was. Dinsdagavond brak in de bunker brand uit met het gevolg dat de springstoffen die er opgeslagen waren om het monstrum binnen kort op te ruimen, voortijdig explodeer den. De talrijke balen stro, die zich eveneens in de bunker bevonden, om in de toekomst bij de geplande explosies te verhinderen dat de zaak uit de hand zou lopen verrichten ook bij de onverwachte ontploffing hun heil zame werk. De schade bleef daardoor beperkt. Er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. PHNOM PENH (AFP, AP) In de afgelopen nacht hebben Sihanoek- aanhangers, gesteund door de eer ste Noordvietnamese divisie, Roen j Doeong op twaalf kilometer ten wes ten van de Cambodjaanse hoofd stad Phnom Penh, op de Cambod jaanse militairen veroverd. Volgens kolonel Lon Nol, broer van de regeringsleider maarschalk Lon Nol, hebben twee van de zes ba taljons ten westen van de hoofdstad en ten noorden van de weg num mer vier gevechten van man te gen man geleverd. Zij hebben zwa re verliezen geled enen moesten zich terugtrekken. Het tegenoffen sief dat de regeringstroepen ten westen van Phnom Penh zouden ondernemen is vertraagd door de g'rote druk van de pro-Siha- noek strijdkrachten. BdJ dit offensief zouden 5200 man worden ingezet om de bedreigde westelijke buitenwijken van Phom Penh te ontlasten. Bij een regeringsopmais in noordelijke rich ting zouden de oprukkende guerril lastrijders en Noordvietnamezen tot staan moeten worden gebracht. Het offensief van de guerril lastrijders en de Noordvietnamezen bedreigt ook de twee belangrijkste Cambodjaanse aanvoerwegen. De ze wegen zyn verkeersweg nr 4 naar de zeehaven Kompong Som en ver keersweg nr 5, waarlangs de rijst uit de provincie Battambang naar Met een enkel woord Frans populair in Engeland Het voornemen van de Britse regering toe te treden tot de E.EG. heeft de belangstelling voor de Franse taal sterk doen toenemen. De taleninsti tuten melden dat zich ineens veel meer leerlingen voor die taal heb ben gemeld. Vooral zakenmensen zijn geïnteresseerd. De regering over weegt de taallessen op de scholen uit te breiden. Vrouwenmoordenaar Een 26- Jarige Braziliaan, die vorige week werd gearresteerd, heeft tegenover de politie in Belem verklaard, dat hij zestien vrouwen heeft gewurgd om dat ze leken op zijn moeder, die hij steeds gehaat heeft. De haat, die de Braziliaan zijn moeder toedraagt, ia ontstaan toen hij zes Jaar was en zijn ouders gingen scheiden. Zijn moeder onderhield sindsdien betrek kingen met allerlei mannen. Protest tegen schietpartij De Amerikaanse commandant in Ber lijn, generaal-majoor William Cobb, heeft gisteren bij de Oostduitse over heid geprotesteerd tegen de manier waarop een Oostduitse grenswacht op een vluchteling heeft geschoten. Een van de naar schatting 35 kogela uit een machinepistool is in een slaapkamer in West-Berlijn ingesla gen, 30 cm boven het hoofd van een slapende man. SALISBURY Vertegenwoordi gers van de twee verboden nationa listische bewegingen in Rhodesië, ZANU en ZAPU, hebben gisteren een gemeenschappelijk memoran dum gepubliceerd waarin zij hun voorwaarden stellen voor de verle ning van onafhankelijkheid aan Rhodesië. Het memorandum is over handigd aan de Britse minister van Buitenlandse Zaken Douglas-Home, die deze week met de regering- Smith onderhandelt over de onaf- hankelijkheidskwestie. Na afloop van het gesprek met Douglas-Home toonden de Afrikaan se leiders zich bezorgd dat Engeland bezig is met een „uitverkoop van de belangen van de zwarte meerderheid van Rhodesië". De minister had al een besluit genomen over de voor waarden voor hij met ons kwam praten, zo meende een van hen. In het memorandum eisen ZANU en ZAPU onder meer dat er onmid dellijk een parlement wordt gevormd waarin blank en zwart elk de helft van het aantal zetels bezetten. Ver volgens zouden er verkiezingen moeten worden gehouden op basis van evenredigheid, waarna het be stuur van Rhodesië door de zwarte meerderheid kan worden overgeno men. Deze eisen zijn verstrekkender dan de „vijf principes" waaraan En geland vasthoudt als voorwaarden voor de verlening van de onafhan kelijkheid. In het eerste principe is alleen sprake van een vooruitgang i naar een meerderheidsbewind. I Andere eisen van de negerleiders, zijn: vrijlating van politieke gevan genen; het nietigverklaren van de wet op het grondbezit waardoor het Rhodesische grondgebied wordt ver deeld in een zwarte en een blanke helft; het verbieden van alle vor men van rassendiscriminatie: en een wet inzake de rechten van de mens. De drie leiders, Sithole, Msepa en Mawema, die alle drie politiek gevangene zijn geweest, besloten dinsdag de geschillen tussen hun partijen bij te leggen en een geslo ten front te vormen tegenover Dou glas-Home. Ze betreuren in hun communiqué dat de Afrikanen pas bij het gesprek worden betrokken nadat de Engelse regering al overeenstemming over dit gesprek heeft bereikt met het re gime-Smith. Waarnemers in Salis bury menen dat Smith en Goodman, die de komst van Douglas-Home hebben voorbereid, al op een aantal punten overeenstemming hadden be reikt. „Omdat de Afrikaanse open bare mening niet is geraadpleegd, zijn weg enegd te geloven dat de Engelse regering de vijf miljoen Afrikanen wil verkopen aan de as piraties van de nog geen kwart miljoen blanke inwoners van dit land", aldus het memorandum. Ongeveer 100 mensen, vooral priesters en studenten, hebben gis teren in Salisbury betoogd tegen prijsgeven van de „vijf principes" en tegen verraad van de meerderheid. Een blanke, die een Anglicaanse priester in de betoging met een mes bedreigde werd door politie en om standers ontwapend. President Nixon heeft gisteren het Congresbesluit bekrachtigd waardoor hervatting van de import van ohroom uit Rhodesië mogelijk wordt. Het Congres had aan een wetsont werp over defensie, waarin geld voor militaire aankopen beschikbaar wordt gesteld, een amendement toe gevoegd dat 't mogelijk niaakt weer Rhodesisch chroom in te voeren, in strijd met de economische sancties van de VN. Een woordvoerder van het Witte Huis zei dat het amendement niet voor januari zal worden toegepast. De VS willen de onderhandelingen, die Rhodesië en Engeland op het ogenblik voeren, niet doorkruisen. De Algemene Vergadering van de VN deed dinsdag met grote meerderheid een beroep op de VS zich te houden aan de verplich te economische sancties, die de vei ligheidsraad in 1968 heeft uitgevaar digd. Het doorbreken van de boy cot zou een schending van het VN- handvest zijn, aldus de resolutie. Het is de eerste keer dat de VS zo openlijk een besluit van de Veilig heidsraad negeren. Uit klingen van de Afro-Aziati- sche groep bij de VN is vernomen dat een spoedbeeenkomst van de Veiligheidsraad zal worden gevraagd om de Amerikaanse handelswijze te bespreken.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9