Frisdrankaccijns niet voor fles drinkwater Niet klakkeloos studeren na behalen einddiploma Invoering nu in twee fasen Abonnees brachten f 77.022.40 bijeen voor invalidensport Grote bewogenheid in het Getuigenis "Krijgstucht misbruikt voor onderdrukking vrije meningsuiting" TWEE DUITSERS GEPAKT VOOR VROUWENHANDEL Na werk op de smikkelioer, mei'n goeie plai-du-jour. Zomaar. PONDERDAG 18 NOVEMBER 1971 LEIDSCB DAGBLAD PAGINA 7 DEN HAAG Kopers van 'zui- rer drinkwater' zullen na 1 ja nuari niet worden getroffen door »n, accijns op frisdranken. Staats secretaris mr. W. Scholten (Fi nanciën) zei gisteren in de Twee de Kamer, dat dan wel uit de be naming van het water op de ver pakking duidelijk moet blijken, dat het gewoon water betreft. Een fantasienaam mag ook, maar dan wel met de bijvoeging „zuiver drinkwater". Fabrikanten en importeurs van mineraalwater, bronwater of soort gelijk water als Spawater en Vichy- pater krijgen wel te maken met de frisdranken accijns. De Tweede Ka mer verenigde aioh gisteren met een voorstel van de WD-er Koning deze splinternieuwe accijns, die de schatkist naar schatting in 1972 een bedrag van 65 miljoen gulden ople vert, volgend Jaar in twee etappes in te voeren. Op 1 Januari wordt een accijns van f 8.50 per honderd liter ingevoerd. Op 1 september 1972 wordt het accijns verhoogd tot f 14.50 per honderd liter. Oppositie verrast Mr. Scholten verraste de oppositie jn het debat over het fiscale plan voor volgend jaar met een stapeltje weekbladen. Hij liet aan de Kamer voorzitter Panorama, Nieuwe Revu, Nieuw Israëlitisch Weekblad, Inter mediair en Boulevard overhandigen. „Laat de oppositie nu eens zeggen welke van deze bladen wel en welke niet onder het nul-tarief van de BTW moeten vallen", zei Soholten. Op deze wijze verklaarde hij zich tegen een oppositievoorstel om be paalde opinieweekbladen evenals dag- en nieuwsbladen onder het nul-tarief te brengen. Het zouden weekbladen moeten zijn die zich opi niërend uitlaten over - het cultureel en maatschappelijk leven! Slecht PvdA-Kamerleden De Rui ter, Lems en Lamberts, alle drie wo nend in Rotterdam, hebben de mi nisters Langman (Economische Za ken) en Stuyt (Volksgezondheid) voorgesteld in gebieden waar het lei dingwater slecht is goed drinkwater te importeren. De overheid zou het de ter plaatse geldende ver- bruikersprijs van leidingwater be schikbaar moeten stellen. De Kamerleden verzetten zich tegen de op commerciële basis geschoeide verkoop van Noors drinkwater tegen ca. vijftig cent per liter. Zij vinden dat uit een oogpunt van prijsbeleid bescherming van de Volksgezond heid niet toelaatbaar. Rotterdam Burgemeester Thomassen van Rot terdam is van mening dat er niet te Magen valt over het drinkwater van zijn stad. Hij vindt de publikaties over de slechte kwaliteit van het lei dingwater schromelijk overdreven. is in zijn ogen bepaald niet no- „0 dat drinkwater uit het buiten land wordt geïmporteerd. Dit zei de burgervader gisteren tij dens de commissie-vergadering alge mene zaken op het stadhuis. „Het is waanzinnig dat de mensen veel geld neertellen voor een pak water, ter wijl Rotterdam voor hetzelfde geld duizend liter goed drinkwater levert. Het drinkwaterleidingbedrijf levert een medisch verantwoord produkt". CASSETTES 3e ruimste keuze in Pleet, Edel- staal en Vlekvrij. Uw Juwelier en Gero-dealer v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 De tienduizenden puzzelaars, die zich in de afgelopen weken heb ben geworpen op het oplossen van de drievoudige puzzel „Spelen ook voor hen kunnen alle maal heel blij zijn. Ze kunnen delen in de blijd schap van de mensen van de Ne derlandse Invaliden Sportbond, ten bate waarvan het Leidsch Dagblad in samenwerking met de bladen van de Sijthoff Pers N/V. (Haagsche Courant, Rotter- damsch Nieuwsblad en Goudsche Courant) deze puzzelactie organi seerde. DRIEBERGEN (ANP) De ge nerale synode van de Ned. Herv. Kerk heeft gisteren de gehele dag vergaderd over het „Getuigenis", dat een aantal ongeruste hervormden, onder wie prof. dr. G. C. van Nif- Wk, in oktober hebben uitgegeven. Aan het eind van dit debat heeft de generale synode met algemene stemmen een verklaring aangenomen, waarin zij zegt met erkentelijkheid te hebben geluisterd naar het Ge tuigenis dat haar is voorgelegd. De generale synode heeft er een grote bewogenheid in gehoord met gees telijke nood en onzekerheid in de berk. Omdat de hervormde synode deze bewogenheid deelt, hoopt zij van harte dat dit Getuigenis dat belang de aanwijzigingen geeft met be trekking tot wat de kern van het be lijden van de kerk is, in brede krin gen zal worden gelezen en overdacht. Wat de afwijziging van bepaalde po litieke ideologieën betreft, meent de kunnen zenden. synode dat enerzijds vereenzelviging van welke ideologie dan ook met de prediking van het evangelie met klem dient te worden afgewezen, maar dat anderzijds met des te meer nadruk op het onlosmakelijk verband van geloof en politieke verantwoor delijkheid dient te worden gewezen. De generale synode van de Her vormde Kerk wil met behoud van bij bels verantwoorde tendenties van het Getuigenis gaarne voortgaan met een bezinning op en een verdere evaluatie van alles, dat in de synode over het Getuigenis naar voren is gebracht. Daarbij zal ook rekening worden gehouden met datgene wat in de kerk naar aanleiding van het Getui genis is gezegd. De synode hoopt het resultaat van deze bezinning op zo kort mogelijke termijn aan de kerk te kunnen voor leggen, om zo in staat te zijn daarna een boodschap ter voorlichting en be moediging aan de gemeenten te Deze blijdschap: gistermiddag kon directeur A. G. Sijthoff aan voorzitter mr. A. F. van Velsen van de N.I.S. een cheque van f 77.022,40 overhandigen. Mede daardoor kunnen volgend jaar op de Olympische Spelen in Heidel- berg onze invalide sportlieden la ten zien, dat ook in hun gelederen H-O-L-L-A-N-D een woordje meespreekt. Mede daardoor ook kan hun sportaccommodatie in fort „Voordorp" in De Bilt de zo hoog nodige uitbreiding krijgen. Dat kleine feestje van onze in valide sportmeisjes en sportkerels maar ook van u allemaal, werd gisteren meegevierd namens de Invaliden door Netty van der Krieken, stralende crack, die on langs op de Game Mandeville Spelen in Engeland met een fa buleuze zweminzet goud, zilver en brons voor Nederland in de wacht sleepte. Door het in bedrijf stellen van de zenders heeft Prinses Bea trix gisteren in IJmuiden het nieuwe kuststation Scheveningen Radio officieel in gebruik gesteld. Toen de zenders waren ingescha keld, deden twee radiotelefonis ten aan de schepen op zee mede deling van de opening. Deze werd onder anderen bijge woond door staatssecretaris dr. R. J. H. Kruising a van Verkeer en Waterstaatde Commissaris dar Koningin in Noord-Holland, mr. F. J. Kranenburg en directeur- generaal H. Reinoud van de PTT. Afwasmachines bevorderen watervervuiling DEN HAAG Het Instituut voor Huishoudtechnisch Advies (IVHA) van de Ned. Ver. van Huisvrouwen, heeft een ernstige waarschuwing la ten horen tegen waterverontreini ging via afwasmachines. Wie zo'n machine wil kopen, doet er goed aan zich eerst eens op de bezwaren te bezinnen, vindt het IVHA. De afwasmiddelen voor het afwas sen met de vatekwast bevatten na melijk geen fosfaten. Maar die voor ae vaatwasmachine des te meer. Het is niet ongewoon, als zestig procent van zo'n afwasmiddel fosfaat is, al dus het IVHA. Fosfaten zijn de grote boosdoeners bij de waterverontreiniging. Ze zitten ook in textiel-wasmiddelen, namelijk om de kalk uit het leidingwater te binden. Commissie wil selectie DEN HAAG De duizenden diie studeren voor einddiploma's atheneum en gymnasium zullen straks aan die papiertjes niet meer klakkeloos het recht krui nen ontlenen dat hen door de poort van universiteit of hoge school brengt. De Commissie Ontwikkeling Wetenschappelijk Onderwijs wil dat de universi taire instellingen de studenten laten selecteren. En zelfs de ge selecteerden ook zodanig kanali seren, dat de produktie van de instellingen ongeveer gelijk loopt met de behoefte van "de samen leving aan mensen in de di verse beroepen. Daarmee zou een eind komen aan de huidige ellende van wachtlijsten, loten voor te wei nig beschikbare plaatsen en de roep om een numerus fixus (wettelijke beperking van het studentenaantal). Er zou tevens een eind komen aan de volle dige vrije keus die er thans is na het behalen van de diplo ma's. De commissie gaat bij haar voorstellen uit van de reeds be kend geworden toekomstige sa mensmelting van de universitei ten met het hogere beroepson derwijs tot één "tertiair' onder wijs. Of, zoals minister De Brauw het in een jongste va riatie heeft genoemd, "post-se- cundair" onderwijs. De universi teiten zouden daarin voortbe staan als meer theoretisch ge tinte richting en het hbo als meer praktisch gerichte afde ling. Nieuw in het rapport van de commissie is dat er ook naar Engels voorbeeld een derde, wat algemener programma bij moet komen. Het totaal aan mogelijk heden zou in de hoogst moge lijke mate ook toegankelijk moe ten zijn voor ouderen, die alsnog willen studeren. Dit facet krijgt in het rapport opmerkelijke gro te nadruik. D&t zou pas werke lijk het bieden van gelijke kan sen voor iedereen zijn, vindt de commissie. Hoe de selectie van mensen met havo-, atheneum- of gym nasiumdiploma moet gaan, laat de commissie nog open. Een toe latingsonderzoek, of uitschifting bij het propedeutisch examen, of een soort brugklas aan de uni versiteit: uit die drie mogelijk heden zou gekozen moeten wor den. Samkalden wil opvangcentrum druggebruikers AMSTERDAM De gemeente Amsterdam wil een centrum voor de opvang van druggebruikers inrich ten. Dit centrum zou een "fliptele- foen". een mobiel team en een infor matiepunt omvatten. Dit staat in een nota over het drug beleid in de stad die burgemeester Samkalden aan de raad heeft ge stuurd. De fliptelefoon is bedoeld voor druggebruikers die "geflipt" zijn, dat wil zeegen dat de drugs een verkeerde uitwerking hebben gehad, en moet vierentwintig uur per dag bereikbaar zijn. Als uit een gesprek blijkt dat di recte hulp nodig is kan de telefonist het mobiele team inschakelen. Dit team, dat uit twee man bestaat, kan eerste hulp verlenen. Onderzocht wordt nog of het mo gelijk is Drugs Anonymous, die een huis wil inrichten voor de opvang van ontwenners. in te schakelen. Reactie op HMG-uitspraak DEN HAAG De uitspraak van het Hoog Militair Gerechtshof dat de soldaten Wim Schul en Hans Do- na hun straf houden en drie maan den in de tuchtklasse van het kamp Nieuwersluis moeten, heeft enige fel le protesten uitgelokt. Het PPR-Kamerlid De Gaay Fort man heeft minister De Koster van defensie schriftelijk gevraagd, of hij het er mee eens is dat deze uitspraak een „bevestiging is van de bestaande indruk, dat de wet op de krijgstucht GELEEN De Nederlandse en Duitse politie zijn een organisatie op het spoor gekomen, die Jonge Duit se meisjes tussen dertien en zestien jaar onder valse voorwendsels naar Nederland lokt en hier tot prosti tutie dwingt. De zaak is aan het rollen geko men, toen twee meisjes uit Siegen wisten te ontsnappen aan hun „be geleiders". De meisjes hadden eerst in Geleen gewerkt in een bar als animeermeisje. In Amsterdam ont snapten zij, toen ze hoorden dat ze voor dertigduizend gulden naar Hongkong zouden worden verkocht. De Geleense politie heeft in deze zaak vier arrestaties verricht. Eerder waren de twee Duitse „leveranciers" al ingesloten. Het Duitse duo stond in onderwe reldkringen bekend als „Blond!" en Negro". Zij zijn 19 en 21 jaar oud. In Geleen werd de 40-jarige eige naar van de bar „Gay Nineties Club aangehouden, samen met een 30-ja- rige assuradeur en een 28-Jarige be- BRUINNISSEN Minister Lardinois van Landbouw en Visserij heeft gis teren de eerste van ongeveer hon derdduizend forellen voor de sport- visserij uitgezet in het Grevelingen- meer. "In deze tijd van noodzakelijke be zuinigingen", zei hij, "wordt niet be zuinigd op de sportvisser ij, opdat straks tienduizenden mensen recrea tief bezig kunnen zijn tegen betrek kelijk weinig kosten". TM, goeie 'gewoonte. dieningsmonteur van de DSM. Zij wonen in Geleen. De vierde arres tant, een 28-jarige man zonder be roep, komt uit Heerlen. Merkwaardig genoeg is de bar niet door de politie gesloten. In de duis tere ruimte troffen wij gisteravond alleen 'n weelderig, kort gerokt meis je aan, dat met twee Duitsers uit Geilenkirchen tafelvoetbal speelde. Of zij iets afweet van de Duitse meisjes die hier gewerkt hebben? „Nooit gezien. Ik werk hier al twee Jaar en zou dat geweten moeten heb ben". De vrouw van de bareigenaar woont ln een flat in Geleen. Via de tele foon deelt zij mee, dat zij niet meer met haar man samenwoont. Hij heeft een woning achter de bar betrokken. „Als er iets van die geruchten waar zou zijn", zegt de vrouw, „dan had de politie de bar allang gesloten". Ver der wil ze niets zeggen: „Alsjeblieft, laat me met rust. Ik heb al ellende genoeg", fluistert ze. De politie tast op sommige punten in de vrouwenhandel nog in het duister. Volgens officier van Justi tie, mr. J. H. Fransen, heeft men de hoofdschuldigen echter wel te pak ken. wordt misbruikt ter onderdrukking, van de vrije meningsuiting". De twee soldaten zijn namelijk gestraft om dat hun commanderende gene raal vindt, dat zij onkrijgstuchtelij- ke artikelen hebben geschreven in het soldatenblaadje „Alarm". De Gaay Fortman vraagt de mi nister een eind te maken aan deze „uiterst ongelukkige affaire" door de twee soldaten uit de dienst te ont slaan. Hij dringt er verder op aan, een beschikking uit te vaardi gen waarbij commandanten wordt opgedragen geen krijgstuchtelijke maatregelen meer te nemen naar aanleiding van publikaties van mili tairen, maar in geval van mogelij ke opruiing of belediging de zaak in handen van de militaire aankla ger te stellen. De reactie van de Vereniging van dienstplichtige militairen, waarvan Schul en Dona afdelingsbestuurders waren in Ermelo, luidde: „Dit is gro te waanzin. Het HMG is volkomen voorbij gegaan aan het feit dat Nieu wersluis niet is bedoeld voor omvor ming van meningen". De WDM overweegt, nu alle Juri dische mogelijkheden zijn uitgeput, 't georganiseerd overleg met het minis terie van Defensie te verbreken. Ook wordt gedacht aan „een mars naar Nieuwersluis". Hierover wordt maandag op de ledenvergadering be slist. Jacht vergaan bij IJmuiden IJMUIDEN Gisteren zijn bij de pieren van IJmuiden stukken hout, kinderklompjes, kleding, bussen kof fie en papieren aangespoeld. De wrak stukken zijn vermoedelijk afkomstig van een Scandinavische vissersboot, die tot een jachtje is omgebouwd. Op één van de papieren komt de naam "Strömdahl" voor. De o-umlaut duidt op een Zweeds schip. Een "Ma riner" van de Koninklijke Marine is op zoek gegaan naar eventuele over levenden. maar staakte gistermiddag de speurtocht. Mogelijk is de actie vandaag voortgezet. Vermoedelijk be stond de bemanning uit vier perso nen. De politie vreest, dat het viertal is verdronken.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7