Nadruk meer op Ie praktijk van le politiek' W VOOR KORTPARKEREN MEER RUIMTE BALLY /)ek Schipper (voorzitter van ederatie KVP- en CH-jongeren): Piano- akkoord bender H. Hoorn overleden Openbaar vervoerhalve winst LE1DSCH DAGBLAD LEIDEN ,,Wat er op dit momentin de CHU gebeurt is dat men de confessie als een jt garantie-medaille aan de fractie hangt, terwijl in de praktijk blijkt dat die confessie [altijd een garantie biedt". het woord is Loek Schipper, 22 jaar, student in het Internationaal Recht (hij pt zijn studie nog dit jaar te beëindigen) en sinds kort voorzitter van de federatie KVP- en CHU-jongeren. iek Schipper is sinds 1965 actief politiek. In dat jaar begon hij iet Leids jongerenparlement, als gewoon lid, maar al vrij als fractie-leider van de CH- van Dommelen eren. "Van huis uit was ik ac- bij de politiek betrokken, ik ht folders rond, interesseerde roor de verkiezingen e.d. Mijn waren lid van de CHU, dus lag voor de hand dat ik juist in «rtij begon. die tijd wist ik van de hele CHU j ilijk niet veel af, ik heb een lang een spelletje zitten spelen jdat jongerenparlement", vertelt "In 1967 werd ik voorzitter van de groep Leiden. Kort daarop kwam ik ook in het provinciaal bestuur van het district Zuid-Holland. Toen raakte ik veel meer thuis in de lan delijke politiek. Dit voorjaar werd ik vice-voorzit ter van de landelijke organisatie van CH-jongeren, en nu ben ik dus be noemd tot voorzitter van de federa tie. De bedoeling van deze federatie is dat wij een beetje voorop gaan lo pen in het streven naar één Chris ten-Democratische Volkspartij. Bij jongeren vind je nu eenmaal wat eerder de bereidheid om zoiets te proberen dan bij de senioren. De federatie heeft een voorzitter die in gezamenlijk overleg wordt be noemd, en per partij drie leden. Zo is het dagelijks bestuur opgebouwd De bedoeling ervan is dat alle poli tieke en organisatorische zaken via ADVERTENTIE V isChr/stof/e Een begrip voor stijlvolle disgenoten. „Rll hori QöÜl Speciaalzaak voor Christofle Winkelgalerij Gangetje 8 Leiden Telefoon 01710-22437 j deze federatie gaan lopen, zodat de beide partijen sterk naar elkaar toe gaan groeien. De structuur van de federatie moet ook zodanig zijn, dat het zo min mogelijk moeilijkheden geeft om over te gaan tot een fusie. Die ik over ongeveer l'A jaar ver wacht". Uit het ontstaan van deze federa tie blijkt overduidelijk welke koers de KVP- en de CH-jongeren willen gaan varen. Loek Schipper: "Wij zijn van mening dat de basis van de partijvorming moet zijn dat je je richt naar de politieke noden die er op dit moment zijn. Doordat er te veel nadruk is gelegd op het confes sionele van de partijen, is de aan dacht voor de werkelijke nood ver slapt. Wij vinden dat er nu eerst maar eens gekeken moet worden naar wat er in feite te deen is, de nadruk moet meer komen op de praktijk van de politiek. Vandaar ook ons streven om bij elkaar te brengen wie het politiek gezien eens zijn. Dit alles wil niet zeggen dat de hele confessionele achtergrond voor ons niet telt: vanuit het geloof wor den de bouwstenen aangedragen voor je politiek. Neem bijvoorbeeld D'66. Daar is geen "basislijn" aan wezig, geen inspiratiebron, en het blijkt dat het élan waarmee men in dertijd begon dan ook snel verdwe nen is. Daarom geloof ik in de func tie van de confessie. Bij ons heb je de beginselen van solidariteit met de economisch zwakkeren en het har moniseren van de maatschappij. Omdat wij daarin geloven kunnen wij ons met de nodige élan inzetten voor de praktische politiek". Grote afwezige in de federatie is de Arjos, de jongerenorganisatie van de ARP. de derde grote confessione le partij. ADVERTENTIE „Een piano? Daar ko men wij met aan toe". Mag Bender- K D voor zichtig veronderstellen dat mensen die zoiets zeggen, de prijs van een piano mis schien een tikje verkeerd taxeren? Voor nog geen 2600 gulden namelijk hebt u al een piano van een kwaliteit waar Bender- K& D volledig achter kan staan. En dan niet van een merk want keus hebt u bij ons in over- vloed [wij voeren minstens 11 merken). Het moet dus wel vreemd lopen, wilt u na een rustig en bijzonder infor matief gesprek niet tot een akkoord komen. kettnerSCduwaer deskundig in klank "In de praktijk hebben wij nau welijks verschil van mening met de Arjos", zegt Loek Schipper hier over". alleen zeggen wij dat het gaat om de politieke doelstellingen, ter wijl de Arjos het houdt op "Capitu leren of reconfessionaliseren". Wij streven wel naar een vorm van sa menwerking met de Arjos, bijvoor beeld in commissies. Daarbij willen we het gesprek met de Arjos op het praktische vlak drukken". Het lijkt onwaarschijnlijk dat je als jongere nooit moeilijkheden krijgt met het beleid dat de senioren van de CHU voeren. Ook Loek Schip per bekent dat hij er rond 1967 net zo lief het bijltje bij neer had willen gooien. "Ik had toen grote proble men met de politiek die Beernink voerde. Ik vond dat er weinig uit kwam. Beernink was naar mijn idee een goed organisator, maar een slecht politicus". Een nog veel omstredener figuur in de CHU. Udink. maakte bij de laatste kamerverkiezingen, toen hij lijsttrekker was van de partij, op Schipper een weinig oprechte in druk. "Levensgevaarlijk", zegt hij ervan". "Voor mij is de rol van Udink uitgespeeld door zijn niet eer lijk toegegeven omslag. Het gaat na tuurlijk niet aan om tijdens de ver kiezingscampagne te zeggen: "geef mij je vertrouwen maar", en als Je de stemmen eenmaal binnen hebt te doen wat er in je kraam te pas komt. Wat niet wil zeggen dat Udink zake lijk gezien geen goede dingen doet". Er wordt over politieke jongeren organisaties nog wel eens wat laat dunkend gesproken. Komt het er niet dikwijls op n eer dat een stel min of meer politiek bewuste Jonge ren "politiekje zitten te spelen"? "Inderdaad lijkt het werk van Jon gerenorganisaties wel eens op een soort zelfbevrediging in de binnen kamer. Het wordt dan ook tijd om de zaken om te draaien. We moeten naar buiten gaan treden, proberen contact te krijgen met actiegroepen e.d. Vandaar uit kunnen wij als pressiegroep gaan fungeren bij de ouderen, door over en weer contact te hebben met het geijkte stelsel. Nu zijn we nog in het ombouw-stadium van "politiekje spelen" naar echt po litiek bewustzijn. Tot nog toe hebben we onze visie niet over kunnen brengen. Wel zijn er zo nu en dan hoopvolle tekenen, we zijn betrokken in het opstellen van het verkiezingsprogramma, ver der heeft de CHU vorig jaar een rapport over abortus uitgebracht dat je voor de CH niet voor mogelijk had gehouden (het komt erop neer dat de verantwoordelijkheid bij de vrouw moet liggen), ze schrikken niet meer zo erg als Je met iets der gelijks aankomt. Dat moet trouwens ook wel, want wil Je de jongeren nog boeien, dan zul Je met veel élan aan het werk moeten blijven. Jongeren kunnen hierbij voorkomen dat de partij indut. Mezelf zie ik als een hobbyist met een duidelijke roeping. Ik wil niet wat men noemt "de politiek in". Ik Loek Schipper: „Confessie geen garantie-medaille". ben er gelukkig mee in het dagelijks bestuur van de federatie te zitten, en ik hoop dit effectief te gaan ma- LEIDEN Op de leeftijd van 66 jaar is gisteren in het Acad. Zieken huis overleden de heer H Hoorn, oud-directeur van de gemeentelijke Reinig in gs- en Ontsmettingsdienst. De heer Hoorn, die deze functie van 1957 tot aan zijn pensioengerechtig de leeftijd in 1970 vervulde, was na zijn MTS-opleiding allereerst en kele jaren werkzaam bij de vuilver branding in Amsterdam. In 1938 werd hij benoemd tot opzichter bij de Rei nigingsdienst in Dordrecht, waar hij speciaal werd belast met de bouw van een vuilverbrandingsinstallatie Drie jaar later volgde zijn benoe ming tot directeur van de Reini gingsdienst in de Merwedestad, wel ke functie hij in 1946 combineerde, met die van commandant van de brandweer. In Juni 1957 kwam de heer Hoorn naar Leiden om zijn ADVERTENTIE Schoenen ke£ kenmerk, t**n, ku/cLCiteii. van Dalen Üorvlcersiceq 7.1 Lei otetv aandacht ook hier direct te schenken aan de bouw van de nieuwe vuilver branding, die tijdens zijn directoraat officieel kon worden geopend. Een groot aandeel heeft hij verder ook ge had bij de invoering van de plastic vuilniszak en het geregeld ophalen van grof huisvuil. te vinden. Ook het toenemend aan tal men streeft naar 400 par- keermeters, o.a. op de Langebrug en de Zonnev'eldstraat. biedt de auto mobilist de mogelijkheid zijn auto dicht bij het stadscentrum kwijt te raken. In sommige wijken wij denken aan de rand van het blauwe-zone- gebied, o.a. trof ons dit op de Mid delstegracht heeft de langparkeer- der weer een gaatje gevonden. Con clusie: de belangrijke uitbreiding van de blauwe zone heeft het voor kort- parkeerders ten hoogste 1% uur mogelijk gemaakt om nu beter de auto geparkeerd te krijgen. Een wens o.a. van het Leids City Cen trum en de Kamer van Koophandel, die het helemaal niet prettig zouden vinden indien de „winkelende" auto mobilist zijn uitwijk zou zoeken naar koopcentra in de naaste omgeving. Boommarkt Met de nieuwe omleidingsroutes en wij zijn toch beslist geen vreem deling in het „Leidse Jeruzalem" hadden wij het echter heel wat moei lijker. Knelpunt voor ons was daar bij vooral het niet meer linksaf mo gen slaan aan het einde van de Boommarkt. Hoewel gezegd moet worden, dat het een pluspunt is, dat het openbaar vervoer hier voorrang krijgt bussen moeten nu eenmaal op tijd rijden blijft het voor vele automobilisten een handicap, dat zij het Kort Rapenburg niet meer mo gen indraaien. En dat heus niet om via de Breestraat een rondje te kunnen rijden. Het Haagwegkwartier eertijds via het Noordeinde ge makkelijk te bereiken lijkt nu verder af te liggen dan in het ver leden het geval was. Wij geven het u te doen om van b.v. de Apothekersdijk, de Oude Rijn (Hoogstraat is wandelgebied), de Vis-, Aal- en Boommarkt dit kwar tier te bereiken. Vanaf de Oude Rijn,- die bovendien nog op woensdag, za terdag en koopavond is afgesloten, is het helemael een puzzel. Rijdt u even mee: Oude Rijn, Hooglandse Kerkgracht, Nieuwstraat. Burcht- steeg, marktenroute Prinsessekade, Turfmarkt. Nieuwe Beestenmarkt, na gevaarlijke lus terug via Blauw - poortsbrug Prinsessekade, Kort Ra penburg, Noordeinde, Haagwegkwar tier. Het kan ook nog anders en dan rijdt men via Burchtsteeg. Koorn- j burgsteeg, Breestraat. Korevaar- I straat, Jan van Houtkade, Witte I Singel naar Haawegkwartier. Om van de Apothekersdijk het is weer eens een ander voorbeeld het Lammenschanskwartier te be reiken geeft ook een hele sight seeing door Leiden. Kon dit in het verleden via Boommarkt, Kort Ra penburg en Breestraat, nu volgen wij de volgende route: Stille Rijn, Mare, Oude Singel, Oude Vest, Pelikaan straat, Hooigracht. St. Jorissteeg, Levendaal, Korevaarstraat. Het kan ook via Mare, Oude Singel, Lange Scheistraat, Lammermarkt, Nieuwe Beestenmarkt, Blauwpoortsbrug, Prinsessekade, Kort Rapenburg, Breestraat. Genoeg over deze lange-afstands- wegen, die door deze omleidings route veel verkeer en dit is toch niet de bedoeling aantrekken. Hoewel wij begrijpen, dat verkeers- deskundigen er een goede reden voor zullen hebben gehad om bij de Boommarkt het ïinksafslaan te ver bieden, vragen wij ons af of dit nu wel een goede doorstroming van het verkeer in de hand werkt. Kan de oude situatie, met handhaving van I de slogan: de bus moet voorrang I hebben, niet worden hersteld? Geef I eerst groen licht voor de bus dat i gebeurt reeds en daarna groen I voor het overige verkeer, met de mo gelijkheid naar links of rechts af te zwenken. Een klacht, die wij nu eens niet van automobilisten, doch van voor standers van het openbaar vervoer opvingen, was het opheffen van de bushalte aan de Boommarkt, een centraal gelegen punt. De afstand tussen de huidige halten Vismarkt/ Nieuwe Beestenmarkt achtten zij te veel uit elkaar liggen, vooral als de beste'mming richting Noordeinde, Witte Singel, Haagwegkwartier ligt. Levendaal Tenslotte nog even de schijnwer per op een ander verkeersknelpunt gericht: de verkeerslichten op het kruispunt Levendaal, Oranjeboom- straat. St. Jorissteeg, waarmee voor al het (drukke) verkeer uit de rich ting Hoge Rijndijk wordt geconfron teerd. Herhaaldelijk komt het hier voor, dat etn lange file auto's staat te wachten. De groene fase met een doorgang van circa vijf auto's per periode is hier beslist tekort, waardoor het vaak voorkomt, dat men twee- tot driemaal staat te wachten voordat deze verkeersbar- riëre is genomen. S Platteel linnenstad onder de loep loor lans Melkert Met een bijdrage van Sam Platteel LEIDEN Vandaag een aflevering van „Bin nenstad onder de loep", waarin het grootste deel is ingeruimd voor de bijdrage van een automobi list over de uitbreiding van het binnenstadswan delgebied. In dit stukje mijn eigen ervaringen als gebruiker van het openbaar vervoer, aangevuld met de ervaringen van NZH-rayonchef Jongejan. Voor de bussen is een halve winst geboekt. De rit tussen Korevaarstraat en station gaat sneller doordat de Boommarkt een busbaan heeft gekre gen. Het openbaar vervoer gaat vóór. Mede door de eerder genomen maatregelen bij de Korevaar straat is de marktenroute stiller geworden, waar door er een goede doorstroming is. Rayonchef Jongejan: „We zouden terug kunnen naar de situatie van 1962. toen we het traject Korevaar- straat-station in 6 minuten reden. Andersom is de winst klein. De busbaan in de Steenstraat geeft tijdwinst, maar die wordt gro tendeels teniet gedaan door de „hik" tussen Blauwpoortsbrug en Bostelbrug. Merkwaardig is, dat de doorstroming hier slechter is dan voor heen. De oorzaak is niet aanwijsbaar, maar zo wel auto's als bussen hebben er last van. Soms staat er verkeer tot aan „In den vergulden Turk" en dan laat een groenfase bij het verkeerslicht Bostelbrug maar een dozijn wagens door en dat schiet niet op. De heer Jongejan zegt, dat er misschien op de Bostelbrug twee opstelstroken kunnen worden ge maakt. Er is ruimte geschapen doordat de van de Boommarkt komende bussen een minder grote draai nemen. Dè oplossing zou een tweede brug zijn, maar dat kost veel geld en dat is een artikel, dat Leiden niet bezit. De rijtijd station-Korevaar- straat is beduidend lager dan andersom. In dit verband las ik een interessant verhaal uit Delft, waar men tijdwinst boekt bij de stop lichten door een tv-installatie. waarmee de situa tie op alle punten kan worden bekeken. Men kan direct ingrijpen als dat nodig is. In Delft gaat men er vanuit dat in deze gevallen het openbaar vervoer (tram en bus) voorrang heeft. Zo'n instal latie zou Leiden ook kunnen helpen, maar op nieuw speelt het geld de hoofdrol. Met auto in Leidse binnenstad Het stoplicht op de Bostel-1 binnenstad. Het lijkt wel alsof de brug bij de Prinsessekade vormt verkeersstroom hier groter is ge- de "hik" in de verbinding station- worden. Linksaf bij Boommarkt LEIDEN Na „de nacht van ■.iMLrx.iarxv-: t - «k Kret", waarin de wethouder het fiat mm van de Leidse raad kreeg om tot Al fjjflgJpF ..j uitbreiding van de blauwe zone (van circa 700 naar 1500 plaatsen voor kortparkeerders IVz uur en het wandelgebied (Steenstraat, ge deelte Nieuwe Rijn en Hoogstraat) over te gaan, nu „de dag" van een journalist. Na drie weken „autorij den nieuwe stijl" heeft hij zich deze week op een willekeurige dag in de spits- en middaguren eens in het Leidse verkeer „gestort", nauwkeurig de omleidingsroutes gevólgd en acht geslagen op de nieuwe mogelijkheden tot kortparkeren. Om met dit laatste te beginnen. Dit valt alles mee. Op de Garen- markt. het Pieterskerkhof, Beesten markt. Ir. Driessenstraat. Agnieten- straat en Pelikaanstraat, waar de Op de Boommarkt heeft de bus via een eigen baan voorrang langparkeerders (468) hebben plaats w<jen. Alle verkeer behalve fietsers en bromfietsers, moet rechts- moeten maken voor kortparkeerders daardoor men als automobilist andere verbindingswegen moet was met weinig moeite een plaatsje Foto's Holvast

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3