Controle op ondergrondse kernproef niet alleen wenselijk maar ook mogelijk Dajan en Sapir in de clinch „CHRISTELIJK KARAKTER MOET VASTLIGGEN* Verschillen in schoolopleiding binnen Leiden Een bank "die overal voor je klaar staat pONDERDAG 18 NOVEMBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD De ondergrondse kernproef die zaterdag 6 november door de Verenigde Staten werd gehouden was één van de grootste in zijn soort. Ondergrondse kernproeven plegen relatief bescheiden van omvang te zijn: de ontploffing van 5 megaton was verhoudingsgewijs even onbescheiden als de bovengrondse proef van 58 megaton die de Sowjet-Unie in 1963 op Novo Zembla nam. Beide proeven deden om deze reden vooral van zich spreken en hadden, bedoeld of liet, hierdoor een demonstratief effect. Beide proeven werden genomen ui de vooravond van de totstand- oming van verdragen die verdere proefnemingen verbieden. Het uit- ieht op zo'n wapenbeheersingsak- oord („arms control agreement") loet de betrokken regeringen vaak «sluiten om alsnog te trachten be ulde testprogramma's versneld af werken, om op deze wijze hun ïilitaire capaciteiten te verbeteren. Ie grote Russische kernexplosie van 1 vond plaats niet lang voor dat „Partial Test Ban" (het kern- [opverdrag van 1963) tot stand wam. Dit verdrag, dat ondertekend door drie van de vijf kernmo- pndheden (Frankrijk en China na- nen geen deel aan het beraad en ndertekenden ook niet) verbiedt roefnemingen met kernexplosies oven en op het aardoppervlak, en ader de waterspiegel. De onderte- enaars verplichten zich om zich an dergelijke proefnemingen te othouden. Straf laarbij moet worden opgemerkt dat iet verdrag zoals trouwens alle ïkoorden op wapenbeheersingsge- ted- geen straf stelt op overtreding ran het verbod. De enige sanctie He de betrokken regeringen kennen, er een van stilzwijgende aard: len weet dat dergelijke explosies «1 eikaars grondgebied af zijn faar te nemen, men weet ook dat Ie andere partijen him proefnemin- |en gaan hervatten op het moment lat een der ondertekenaars zich Het meer aan het verdrag houdt. feil heeft steeds getracht om dit ilkoord uit te breiden tot een vol- fcdig kernstopverdrag waarbij ook te ondergrondse proefnemingen trboden zouden worden. De grote Door Prof. A. Niezing polemoloog aan de VU in Brussel en directeur van het onlangs op gerichte Polemologisch Instituut aldaar. llllllllllllllllllllllilllllll moeilijkheid daarbij was dat deze proeven met niet voldoende zeker heid vanaf eikaars grondgebied vie len waar te nemen, en dat de Sow jet-Unie zich verzette tegen de aan wezigheid van buitenlandse contro leurs (hetzij van de Verenigde Sta ten, hetzij van de Verenigde Naties) op haar grondgebied. Intussen zijn de mogelijkheden om op grote afstand ondergrondse kern explosies te registreren, door aller lei oorzaken sterk toegenomen. In 1963 was de situatie nog zo, dat men niet met zekerheid kon zeggen of een trilling die op grote afstand werd waargenomen, een aardbeving dan wel een explosie als oorzaak had. Wat men toen wel kon zeggen was dat als er een groot aantal i trillingen in eikaars proefgebieden j werden geconstateerd, de kans groot j was dart; men met kernexplosies in j plaats van met bevingen te maken j had. En de grootte van deze kans j kon men vrij exact berekenen door i rekening te houden met het ver- j band tussen de structuur van de j aardkorst ter plaatse en de kans op aardbevingen aldaar. Geologen Vandaar dat aan de delegaties op de ontwapeningsconferentie te Ge- nève ook geologen werden toege voegd die op dit gebied deskundig waren. In enkele jaren tijds zijn echter de seismische technieken bij zonder sterk ontwikkeld, en is bo vendien de mogelijkheid om via waarnemingen met satellieten kleine temperatuurverschillen op het aard oppervlak te meten ontstaan. Seis mische deskundigen zijn thans van oordeel dat gezien deze ontwikkelin gen op hun vakgebied een volledig kernstopverdrag binnen het bereik der mogelijkheden ligt. Een inter nationale conferentie van seismolo gen is tot deze conclusie gekomen, begin van dit jaar. Een volledig kernstopverdrag is dus mogelijk, gezien vanuit technisch oogpunt. Maar wordt het ook door de politici nagestreefd? Ondergrond se kernproeven dienen om tactische kernwapens („kleine" kernwapens die zelfs op infanterie-niveau ge bruikt kunnen worden) te kunnen ontwikkelen. En ook dienen deze proeven ervoor om de ladingen van de zgn. ABM's („Anti Ballistic Mis siles', oftewel de anti-raket raket ten) te kunnen testen. Het kern stopverdrag van 1963 kwam tot stand op een moment dat men, vooral in de Verenigde Staten, tot het inzicht was gekomen dat mas sale, strategische kernwapens niet erg bruikbaar waren, noch als wa pen, noch als afschrikkingsmiddel. Wat meer paste in de strategie van dat moment waren kleine, mobiele eenheden die over kleine, tactische kernwapens beschikten. En wat vooral de laatste vijf Jaren de Amerikaanse deskundigen heeft be ziggehouden, is de idee van een „ABM-system"een min of meer intensieve verdedigingsring van an ti-raket raketten annex radarpos ten. Gezien deze doelstellingen is het logische dat de Ameriakanse re gering zich e afgelopen jaren niet bijster enthousiast heeft getoond voor de toegenomen mogelijkheden van controle op ondergrondse proe ven. Vrijwel alle landen die op de ont wapeningsconferentie van Genève zijn vertegenwoordigd, zijn thans van mening dat de huidige stand van de seismologische kennis een volledige inspectie vanaf eikaars grondgebied waarborgt. De Ameri kaanse delegatie heeft echter dit standpunt nog niet onderschreven. Zelfs Nederland heeft zich in dit opzicht van het Amerikaanse stand punt openlijk gedistantieerd (een feit waar de vaderlandse pers merkwaardig genoeg vrijwel geen aandacht aan heeft geschonken). Het SIRPI het toonaangevende Zweedse instituut op het gebied van beumpenings- en ontwapeningspro- blematiek) heeft eens een statistiek gepubliceerd waaruit bleek dat van af het moment dat het partiële kernstopverdrag gesloten werd, het aantal ondergrondse kernexplosies een veelvoud bedroeg van voorheen. Een dergelijke statistiek mag cy nisch lijken, ze heeft ontegenzegge lijk betrekking op de politieke reali teit. Spartan Zaterdag, 6 november werd een ex plosie tot stand gebracht die tot doei had de effectiviteit van de Spartan-raket te testen. Een ABM- afvuurbasis beschikt over twee ty pen raketten: de Spartan, bedoeld om vijandelijke raketten op grote afstand van hun doelwit te onder scheppen, en de Sprint, die als ex tra-beveiliging moet fungeren door dat zij de gemiste vijandelijke ra ketten op korte afstand vernietigt. Door sommige commentatoren wordt de Amerikaanse kernproef in verband gebracht met de ontwape ningsbesprekingen die Russen en Amerikanen voeren in Helsinki en Wenen (de zgn. SALT besprekingen afkorting van-Strategic Arms Li mitation Talks). Op deze besprekin- Frankrijk houdt zich niet aan het verdrag dat bovengrond se kernproeven verbiedt. Augus tus j.l. werd boven het eiland Murwros in de Stille Zuidzee nog een kernbom aan deze ballon tot ontploffing gébracht. gen schijnt de laatste maanden een overeenkomst voorbereid te zijn die ongeveer inhoudt dat beide partijen hun aantallen ABM-bases beper ken. Deze commentatoren lijken mij niet Juist. Immers, een dergelijk koord behoeft nog niet beperking van de verdere ontwikkeling en re search van de ABM-raketten in te houden. Als er verband bestaat tus sen de opvoering van het programma van ondergrondse kernproeven en de „dreiging" van een akkoord, dan is het wel vanwege het feit dat binnen afzienbare tijd een volledig kern stopverdrag tot de mogelijkheden be hoort. De Verenigde Staten staan zo lang zamerhand te Genève geheel geïso leerd met hun standpunt dat con trole ter plaatse een voorwaarde voor zo'n verdrag behoort te zijn. Geplaatst tegenover wetenschappe lijke deskundigen uit de gehele we reld, geplaatst tegenover de mening van zelfs hun politieke bondgenoten in de Geneefse conferentie, zal het hen steeds moeilijker vallen om deze gedachtengang vol te houden. Een dogmatisch vasthouden aan dit uitgangspunt zal hun onderhande lingspositie steeds meer ondermij nen. Het zou wel eens kunnen zijn en dit is dan misschien het eni ge lichtpuntje in deze trieste ge schiedenis dat het versneld af wikkelen van de huidige testserie de voorbode is van een wijziging van het Amerikaanse standpunt waar mee dan de voorwaarde aanwezig zou zijn voor het bereiken van een volledig kernstopakkoord. Opvolgingsstrijd in Israel (Van onze correspondent) JERUZALEM (GPD) Minister van Defensie Dajan heeft ondanks eerdere uitspraken dat op defensie niet bezuinigd kan worden, zijn ei sen voor de begroting van volgend Jaar met een half miljard Israëli sche ponden verlaagd. Daarmee be draagt het defensiebudget nog altijd zes miljard Israëlische ponden dat is ongeveer viereneenhalf mil jard gulden een miljard meer dan vorig jaar. Gezien de sinds vo rig jaar toegenomen inflatie bete kent dat in feite de defensieuitga ven volgens het voorstel van Dajan gelijk blijven. Minister van 'Financiën Sapir is echter nog niet tevreden. Er moet nog meer van af. Met het oog op de inflatie wil hij de totale begro ting voor het komende Jaar 16% miljard Israëlische ponden 12% miljard gulden niet laten over schrijden. Het vorig Jaar bedroeg de begroting 13 miljard pond. Hoeveel Dajan nog verder moest bezuinigen wilde Sapir nog niet zeggen. Dat moet de regering beslissen. De moeilijkheid is dat andere ministers hun eisen niet zullen verlagen als Dajan niet hetzelfde doet. Het defensiebudget is de ideologi sche inzet geworden voor de opvol gingsstrijd tussen Dajan en Sapir als Golda Meir in 1973 zoals ze heeft aangekondigd, of misschien zelfs al eerder, zal aftreden. Het weekblad van de arbeiderspartij 'Ot' is uitgekomen met een artikel van reserve-generaal Meir Paiel, die als militair pleit voor een grondige re visie van de overheidsuitgaven. Paiel, voormalig lid van de generale staf, en bekend om zijn linkse ideeën pleit voor aanzienlijke bezui niging op defensie en grotere aan dacht voor sociale problemen. In dat verband doet hij een scherpe aanval op premier Golda Meir voor haar onbegrip van de zwarte pan ters. Israëls militaire positie heeft zich volgens Paiel zodanig gestabiliseerd dat de regering daar de teugels wat kan laten vieren. Het is opmerkelijk dat partijbladen van de Arbeiders partij die anders braaf in het ga reel van de regeringspolitiek lopen, de laatste weken met kritiek op de regering en regeringsfunctionarissen komen, behalve 'Ot* ook het dag blad Dawar'. Dat duidt op toene mende tegenstellingen binnen de partij, hetgeen het leiderschap van de partijen onder leiding van Golda Meir en Pinchas Sapir niet welkom zal zijn. LEIDEN Kinderen uit de Leidse "arbeiderswijken" gaan na de lager© school in verhouding veel minder naar atheneum, gymnasium, havo of mavo dan kinderen uit de meer "ge goede" wijken. Dit bekende verschijn sel wordt weer eens bevestigd in het statistisch onderwijsrapport van de gemeente Leiden over de kleuter- en lagere scholen in het vorige school jaar. In de wijken met voornamelijk handarbeidersgezinnen gaat 39 pro cent van de kinderen na de lager© school naar mavo, havo, atheneum of gymnasium. In de wijken waar overwegend hoofdarbeiders wonen, zijn het er precies twee keer zoveel: 78 procent. Een omgekeerd beeld krijgt men bij het bekijken van de gang naar het nijverheidsonderwijs (technische school en huishoudschool). Uit de handarbeiderswijken van Leiden gaat 48 procent van de kinderen naar deze vorm van voort^zet onderwijs. Drie keer zoveel, dan de 16 procent van de kinderen uit de hoofdarbeiders wijken. Tenslotte gaat 6 procent van de kinderen uit de handarbeiderswijken meteen na de lagere sohool werken, terwijl uit de statistieken blijkt dat alle kinderen uit hoofd arbeiderswij ken tenminste nog één jaar door leren. ADVERTENTIE NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Biesheuvels opvolger, mr. Aantjes, voelt niets voor partij met twee poten fEN HAAG Mr. Wim Aantjes M8) werd op 3 augustus geruisloos ((kozen tot opvolger van Biesheu- tel. Geen persconferentie, geen barende plannen of uitspra- ten. De Utrechter, twaalf Jaar Kamerlid, schoof als vice-voorzit- kr van de anti-revolutionairen in te Tweede Kamer gewoon één "oei op en was daarmee fractie voorzitter. Biesheuvels goedlachse opvolger Beeft het colbert uitgetrokken, zit toet de benen over de leuning van (en zware zwarte fauteuil in de ^persoonlijke fractievoorzittersha- Door fans de Lugt bijt zich vast in de opmer- dat Biesheuvel en Aantjes *el heel verschillende types zijn. biesheuvel is gereformeerd, ik tovormd. Maar dat is volstrekt fëaverschil tussen ons. Het is w'£ een misverstand dat de AR gereformeerde partij zou zijn. Ons kiezerskorps is voor een be- fcngrljk deel hervormd, met name Zuid-Holland, stukken van "oord-Brabant, Gelderland, Zee luid." Het gesprek gaat verder over Biesheuvel: „Een geboren teamlei der", zegt Aantjes. „een echt poli tiek leider. Ik voel me meer de fractievoorzitter. Een echt politiek leider ben ik niet. Dat is wel eens moeilijk. Voor mijn werk ben ik ontzettend afhankelijk van een goede sfeer. Als die niet goed zou zijn, zou ik dat eerst moeten her stellen, anders kan ik niet zakelijk politiek bedrijven. Maar de sfeer is üi onze fractie uitstekend." „Twee dingen kan Biesheuvel ont zettend goed. Hij kan mensen op eigen kracht laten werken als zij kwalitatief goed zijn. En uit de kwalitatief minder sterken weet hij veel meer te halen. Namen zal ik niet noemen." Biesheuvel is sterk dominerend. Naief In het begin van de verkiezings tijd riep Aantjes de anti-revolu tionairen op: „Laten wij het Ne derlandse volk vragen ons (de confessionelen) de meerderheid te i geven." Was dat niet wat naïef? waren. Wij werden in die tijd „Ik heb me heel wat gerealiseerd ontzettend aangevallen, stem de dat de kansen daarop niet groot confessionelen weg, was de leus. Als Je zo van alle kanten wordt aangevallen, moet Je durven. Moet Je laten merken dat Je bereid bent het in de confessionele par- iedereen in de confessionele par tijen zich met volle overtuiging had ingezet, hadden we het een eind gebracht." Vernieling Mr. Wim Aantjes Tijdens de debatten over de rege ringsverklaring zei Aantjes onder neer: „Naar ik vrees heeft de Partij van de Arbeid zich voor de zeventiger jaren uitgeschakeld". Daaruit valt te proeven dat de PvdA hem liever is dan de VVD. De kandidaatvoorzitter van de XVP, dr De Zeeuw, heeft dezer lagen gezegd: „De huidige confes sionele partijen missen politieke inhoud, zonder meer." Aantjes: „De PvdA was in de Jongste geschiedenis een heel ster ke, uiterst constructieve partij. Het gaat mij aan het hart als ik die' partij de vernieling in zie gaan. Ik zou die vrees ook uitge- I sproken hebben als de VVD in de situatie zou zitten waarin nu de PvdA verkeert. DS '70 had niet hoeven te ontstaan, als de PvdA eerder duidelijk voor het socialis me had gekozen. Onder de invloed van Nieuw Links waren ze eerder radicaal dan socialistisch.' Persoonlijk ziet u niets ln een nieuwe grote partij van AR met KVP en CHU, als die partij een confessionele en een niet-confes- sionele poot zou krijgen? Aantjes: „Wij praten in het ge sprek over politieke samenwerking niet met mijnheer De Zeeuw, maar met de KVP. Wie ze tot haar voorman maakt is haar zaak. Maar deze uitspraak vind ik heel betreurenswaardig." En dan met plotselinge stemverheffing: „Als dit het standpunt van de KVP in het verdere gesprek oVer samen werking zou zijn, dus dat wij geen politieke inhoud meer hebben, dan zie ik niet de mogelijkheid om met zo'n partij tot één politieke partij te komen." De ontwikkelingen in de KVP wijzen niet in de richting van een exclusief christelijk karakter. Aantjes: „Als Je ideaal één chris telijke partij is en de grondslag van die nieuwe partij twee poten zou krijgen, dan zeg ik, zonder de AR, wat mij betreft. Als er in de statuten komt te staan dat de partij gegrondvest is op het chris telijke uitgangspunt maar open staat voor iedereen, dan zie ik géén bezwaar. In dat opzicht zijn wij ook een open partij. Niemand wordt op geloof of bekering getest. Maar ik vind dat het christelijke karakter van die nieuwe partij moet vastliggen." Loopt de samenwerking met de fractievoorzitters van DS'70 en de VVD goed? Aantjes: „Hoe dichter Je het sta dium nadert waarin de onherroe pelijke beslissingen genomen moe ten worden, hoe meer men met de neus op de dingen wordt gedrukt die nog opgelost moeten worden. Ik vind de ontwikkeling in de sa menwerking tot op heden niet verontrustend." Wiegel Hoe bedoelt u? „Met een vijfpartijenkabinet vind ik het noodzakelijk dat de vijf fractievoorzitters niet alleen zake lijk maar ook menselijk goed met elkaar kunnen opschieten. Berger (DS '70» doet het met grote wijs heid. Ik vind dat Wiegel (VVD) het binnen de samenwerking soms wat riskant speelt." Aantjes: „Ik zou nooit de zelf standigheid binnen de samenwer king zo willen beleven, dat als de vier anderen het op dezelfde ma nier zouden doen we de samen werking wel konden vergeten. Als alle vijf fractievoorzitters van de regeringspartijen net als Wiegel zouden zeggen: aan dit of dat punt valt niet te tornen, was het snel gebeurd met de coalitie." Is het uitgesloten dat Aantjes van sociale zaken) met een loon maatregel aan komt zetten? „Het intrekken van de loonmaat regel was één van de eerste daden van dit kabinet. Het is nauwelijks mogelijk dat het kabinet-Biesheu vel de weg van een loonmaatregel zal bewandelen zonder het eigen bestaan in gevaar te brengen. Een nieuwe loonmaatregel zou een ver loren slag zijn." Ook het einde van dit kabinet? Aantjes: „Of het de doodsteek zou zijn, dat kan ik nu niet bekijken. Als ik dat wel kon. zou dat een element worden in het loonover- leg. Dat moet niet."

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 23