Total look beheerst Ewnementeiiicaïeiicier veer de Randstad Je skimode dit jaar Steeds meer keus j „Begin met de mini-ski" ISTORAMA Op naar t Uie winter- j sport (3) ski-mode voor het komende winterseizoen wordt beheerst zogenaamde „total look". Met andere woorden een erobe, die wat kleur en snit betreft geheel op elkaar is ;temd. Niet meer de helling af in het zo degelijke poplin maar gekleed in een nylon skipak, vrolijk van kleur, in gewicht en ons optimaal beschermend tegen snerpende vlagen en ijzige koude. un bij stijging van tempera - je goed weggewerkte ritsslui- toch nog open, dan schuilt ichter die „total look", die geen enkele verrassing borg Is ons fijne, gewatteerde on- ndje rood, groen, blauw of line, dan is dat onverbiddel- itzelfde geval met de pulli, de geslobber in 1971-'72, strak, en kwiek), het nylon- !e muts, de wantjes, ja zelfs itic ski-schoen. illerliefste mode op de zo stra- wintersportfolder en in de zo bevoorrade wintersport-spe ken en grote modemagazij- siaar voor de Hollandse skiën- rouw toch een wat tobberige tegenheid. alleen, liggen de prijzen tame- oog, maar ook wordt het com- n met het materiaal uit voor jaren een moeilijke zaak, bovendien vormt Hollandse Annie na veertien dagen irse „total look" gut dat mens maar steeds na al die lessen iekkig in sneeuwploeg naar be- m" gewoon een af- kend geheel. ode dus voor d'elegante tota1 maar wel voor een belangrijk deel daarvan, het reeds eerder mde praktische nylon pak. Hei ln verschillende uitvoeringen en Jack uit èèn stuk. Goedkope modellen rijzen variëren van honderc Jfhonderd gulden en er moe'^ worden, dat de goedko" modellen even warm, 'behaag - sterk zijn als de duurdere lissen alleen de vele zakjes, ex itssluitingen en elastisch blij manchetten. Maar of dat lift sement nu per se in een vakj< mouw gefriemeld moet wor blijft toch wel een omstrede De meest praktische plaats i deeds gewoon aan een touwtj hals. !t duurdere genre (van twe lijfhonderd gulden) zegeviere; perfect strakgesnede: rm (die helaas ook aan onz nelijke vormen strenge eise :n de werkelijk beeldig Nieuw is de kleur alum: grijs, geïnspireerd, op het lautenpak van onze maanre: waarin men zich uiteraarc inders dan flitsend en met su personische snelheden verplaatsen kan (geïmporteerd door ANBA). Al deze pakken tracht men tegen woordig ook anti-slip te maken, aangezien akelige verhalen over ge weldige val- en glijpartijen, speciaal bij de apres-ski, nog steeds de ron de doen. Poplin en gabardine Naast deze nylonpakken blijft er ruimte genoeg voor de verdere ski- garderobe. In onze»noordelijk gele gen provincies blijft de vraag naar poplin en gabardine bestaan, maar het overige gedeelte van ons skiën- de landje lijkt nu toch wel over tuigd van de voordelen, die lycra, nylon en diolen ons bieden. De broeken zijn dit jaar strak en nauw en vallen (net als in het vo rige seizoen) over de schoen, waar door het silhouet nog slanker wordt. Bij de jacks zijn er de blousons, die kort en nauw tot in de slanke taille vallen. Ze staan beeldig, al wordt het wachten bij de lift vaak een bibberige zaak. Echt iets voor de. vlugge doorskiër is dan ook de fijne trui-anorak van Kneissl met inge- breide rug en stretohvoorpanden, die kort en hip om de smalle heupen valt. Wilde het met dat dieet toch niet zo lukken, dan is en blijft er die vertrouwde anorak of parka, die door zijn lengte veel en mild ver doezelt. De prijzen van al deze jacks lopen zeer uiteen (van 39.50 tot en met f 250,-) en zijn vaak afhankelijk van de exclusiviteit en geraffineerd heid van het model. Eigenlijk alles kan en mag dit sei zoen op de hopelijk besneeuwde pis tes van onze Europese landen. Cor duroy, blue jeans, Mao-pakken van doorgestikte katoen, ruiten en bloe men, plastic valhelmen en skihoe- den, niets is te gek, niets is te dol. Je kan zelfs verschijnen in een ouwe overall. Maar dan moet je toch wel erg mooi zijn, of erg goed skiën. Een combinatie lijkt nauwe lijks mogelijk, al klinkt een derge lijke uitspraak wel discriminerend. Max Bertsch, al vijftien jaar directeur van de skischool in Da- vos (hoogseizoen 250 leraren) be veelt alle beginners met klem aan het skiën te leren volgens de mini-skimethode. Hij spreekt uit grote erva ring. Vier Jaar geleden namelijk was hij de eerste Zwitser, die deze door de Duitser Martin Puchtler geïntoduceerde methode op het les programma van zijn school zette. Een Jaar later volden andere colle ga's. Pas vorig seizoen werd miniski op grote schaal onderwezen. Bertsch is veertien dagen in Neder land om voor de Nederlandse Ski- vereniging lezingen te houden over de methodes. Waarom dat warme pleidooi voor miniski? Bertsch: „De man. die miniski's (65 cm. lang de eerste dagen) onder bindt, behoeft eigenlijk niets extra's te leren. Zijn staan, zijn glijden, al zijn bewegingen, al de reacties van zijn lichaam zijn automatisch de logische. Bij de lange ski's is dat niet het geval. Daarbij moet hij al die elementaire zaken werkelijk le ren". De successen, die in zijn school worden geboekt, bevestigen die stel ling. In het voorbije seizoen volgden 6000 leerlingen de miniskicursus. Dat is twintig procent van het to taal aantal leerlingen. De normale leerlingen, dat wil zeggen zij die niet te stijf zijn, staan gemiddeld twee dagen op een bepaalde maat- ski: na die van 65 cm. volgen die van 1 meter, 1.30 m. en 1.60 m. In principe laat de heer Bertsch geen afdalingen maken op het kleinste formaat. Wel op die van een meter. De derde dag al glijden de leerlingen langs eenvoudige tra jecten naar beneden. De prijs van een cursus miniski aan de school van Bertsch komt neer op zo'n 62 voor één week met 's morgens en 's middags les. Daarbij komt nog de huur van de ski's 50) en eventueel de huur van schoenen (ƒ20). i Het is soms alsof de toeleveringsin dustrie de wintersporter geen gena de gunt. Elk seizoen weer verschij- nieuwe materialen, verandert 3e mode, zien ski's er anders uit en worden de schoenen ingewikkelder. Indrukwekkend is het afzetcijfer in West-Duitsland, waar na de Ver. Staten het meeste geld aan win tersportattributen wordt uitgegeven. I Vorig jaar was de verkoop van spe cifieke wintersportuitrusting ruim 500 miljoen mark. Dat mag wellicht gemiddeld niet veel zijn per actieve skiër, een honderd gulden, maar het is natuurlijk wel een lucratieve markt voor de industrie. Zeker, als er elk Jaar weer een forse omzet stijging wordt geregistreerd. Aan ski's wordt nog steeds het meeste geld uitgegeven, hoewel men zich ^vel moet realiseren dat de ver koop van wintersportkleding in feite veel omvangrijker is dan de omzet cijfers aangeven, omdat veel skikle ding wordt verkocht buiten de spe cifieke sportartikelenzaken. Elk seizoen sporter woeger nog volstaan met een paar nieuwe ski's om de drie of vier jaar, omdat ze ongewijzigd ble ven, tegenwoordig wisselen de mo dellen, en zéker het uiterlijk, bijna elk seizoen. Deze winter voeren vele merken een pop art-motief. De „strakker" uitgevoerde modellen hebben in ieder geval een felle kleur met in grote letters het merk of type erop. Hoewel de prijzen van ski's variëren tussen 120 en 900 gulden met als uitschieter de nieuwe Amerikaanse Olin-sky's die op ruim 1100 komen worden de meeste toch verkocht in de klasse van onder de vierhon derd gulden, en in die sector weer de allermeeste modellen tot onge veer 250 gulden. In Nederland staan als best ver kochte merken aan de top: Blizzard Fan 2000 en de nieuwe Spezial: Kneissl Magie 66 (nu vervangen door de 1500)en de Fischer Silver - glass Pionier en Senator. De verkoop neemt in ons land de laatste jaren sterk toe, de verhuur loopt terug. Bijzonder aantrekkelijk is de regeling van enkele sportarti kelenwinkels om nieuwe ski's (met moderne hakautomaten) te verhu ren met recht van koop, waarbij dan de huurprijs wordt afgetrokken. Hetzelfde geldt voor schoenen. Kandidaat-kopers doen er verstan dig aan zich te realiseren, dat de moderne ski's niet meer zo lang hoeven te zijn als vroeger werd aangenomen toen werden ze „ge past" met de hand omhoog en dan tot de pols nu via een uitgebrei de puntentelling, waarbij de vaar digheid en snelheid van skiën dé belangrijkste criteria zijn. De meeste lengten zullen tussen 180 en 200 cm. uitkomen, waarbij ski's van langer dan twee meter toch écht wel uitsluitend bestemd zijn voor óf de hele zware óf de super snelle skiërs. Besef, dat skiën op kortere ski's niet alleen gemakkelij ker is, maar dat het risico ook minder groot is dat men een te stijve ski koopt. In het wintersporttijdschrift SKI (gratis voor leden van de Ned. Ski Vereniging, postbus 2200, Den Haag, lidm. ƒ16,— per jaar) worden be grippen als een stijve of zachte ski, torsiegevoeligheid, vibratiedemping en flex uitvoerig beschreven, terwijl in een omvangrjk artikel wordt in gegaan op de capaciteiten van be paalde merken ski's en op de pun tentellingen voor de juiste lengte. Het aanbod van skischoenen is dit seizoen enorm. Waar is die gemak kelijke tijd gebleven van alleen maar chroomleer en klemmen, hoe wel. Het is niet helemaal zo als sommige wintersporters denken, na melijk dat de invoering van het stij vere plastic, de binnenschoen, de hogere schacht en van het inspuit- systeem onnodig en alléén maar modische snufjes zijn of alléén maar bestemd zijn voor de wedstrijd- skiërs. Al deze zaken zijn nieuwigheden, die de een meer dan de ander het skiënen het lopen ten goede ko men. Vermijdt wel een schoen waarvan de schacht te ver naar vo ren is gebogen, die is alleen voor racers. De methode van de inspuit- schoen, waarbij schuim wordt ge spoten tussen voet en schoenwand, zodat na stolling een perfecte pas vorm overblijft, wordt in vele zaken in Nederland al toegepast. «STERDAM dsschouwburg: 19 nov. 20.15 u. erdams Toneel „Je hoeft Am- am niet voor me in te pakken, it het hier wel op" spel van Di- iFrenkel Frank en Eli Asser, 1,22, 23, 24, 25 nov. 20.15 uur k 13.30 uur Amsterdams Toneel Interieur" van Hugo Claus, rré: dag beh ma 20.15 uur En aar bed, muzikale komedie van e M. G. Schmidt en Harry tok met Mary Dresselhuys, y Stuart, Frans Halsema, Jen- rean. John Koch en Karin Lar- (ttwe de la Mar-theater: dag beh to.m. 30 nóv. 20.15 uur Sex a la tore blijspel van Neil Simon, Paul Cammermans, Ellen Vogel telle Fiolet en Sylvia de Leur. Brakke Grond: 19, 20 nov. 20.30 Groot Limburgs Toneel „Een «gel van 15 cent" van Kees toffer, 22, 23, 24 nov. 20.30 uur slgroep Theater „Jacques de fa- van Diderot-Huster, 25, 26 20.30 uur Pim Peter Produktie, fe Janet Rozenberg" van Stan ding. %-theater: dag beh zo en ma Uur Cabaret Neerlands Hoop in ADVERTENTIE P. d'Hersigny Oiverse winterschotels t ftoialiteit Jachtschotels f 6,50 Erwtensoep kluif en worst, fOfgebrood met spek f2,75 RIJKSSTRAATWEG 324, WASSENAAR TELEFOON 01751—2500 ''UYYYYYYYYYYYYYYYY 27, 28 nov. 20.30 uur: Haagse Come die met „2x Woyzeck" van Kan Georg Büchner; regie Hans Croiset met o.a. Roelof den Ambtman en Kees Coolen. Circustheater: 19 en 20 nov. 20.00 uur: Nederlandse Opera Stichting, met „II Barbiere di Sivigla" van Ros sini, m.m.v. het Amsterdams Phil- harmonisch Orkest o.l.v. Anton Kersjes. Congresgebouw: P.W.A. zaal 19 nov. 20.30 uur: Utrechts Symfonie Orkest o.l.v Gustaf Koenig: werken van o.a. ïi en Haudn. 20 nov. 20.30 uur. lentie Orkest o.lv. Hiroyu- ki Iwaki; werken van o.a. Donizetti, Tsjaikowsky en Ravel 23 nov. 20.15 uur Koninklijke Militaire Kapel o.l.v. Kaptein A. Posthumus 24 nov. 20.00 ,iur Jeugdconcert door het Residen tie Orkest oi.v. Hiroyuki Iwaki, verken van o.a. Tsjaikowsky en Ke- eman. 26 nov. 20.30 uur: Concertge bouworkest o.l.v. David Zinman wer en van o.a. Haydn, Badings en De- •ussy 27 nov. 20.30 uur: Residentie )rkest o.l.v. Hiroyuki Iwaki, werken an o.a. Xenakis en Nilsson 28 nov. 0.15 uur: Dans Theater uit Israël The Bathsheva Dance Compagny". Diligentia: 19, 20, 23, 24, 26 en 27 ov. 20.15 uur: Solocabaret van Fons ansen met „Kwartetten", 21 nov. 4.30 uur: Mitsuko Uchida, piano 28 ov. 14.30 uur: Israela Margalit, pia- '.O. Theater Pepijn: 19, 20, 21 ,22 en 3 nov. 20.30 uur: Nieuw Jiddisj-Is- lëlisch theatercabaret met Sam- am met a.o. Willy Bril en Feike loschma 21 nov. 15.00 uur: Kwar- it Harry Verbeke 28 nov. 15.00 uur 'wartet van Gijs Hendriks. LEIDEN Stadsgehoorzaal: 20, 21 nov. Mu- ekfestival; 22 nov. 20.15 uur Hoofd- ad Operette met Das Dreimaderi- aus. Rijnlands Lyceum: 19 nov 2015 ar Los Coleardos. LAK-theater: 20 nov. 20.15 uur akkeltheater„Kom Vreda hopsa reda, 21 nov. 14.30 uur poppenthea ter van Lucas Goudzwaard. Micro-theater Imperium: t.e.m, 27 nov. elke vr. en za 20.30 uur GRIMM- igheden thema's van sprookjes. Groenoordhal: 24 t/m 28 nov. dag 2023 uur, za ook 1619 uur Inter nationale üsshow. ROTTERDAM De Doelen: 19 nov 2015 uur: Con cert door het Radio Philharmonisch Orkest m.m.v. Het Kralings Vrou wenkoor en het Haags Knapenkoor en als soliste Helen Watts in de der de symphonie van Mahler 20 nov. 15.00 uur: het Radio Ph. Orkest olv Roberto Benzi met o.a. Beethoven's pianoconcert 20.15 uur: Concert door Sursum Corda o.l.v. Jan de Breet met het Gewestelijk Orkest van Zuid Holland 24.00 uur: Nachtconcert door Buddy Rich en zijn orkest: combi natie van Jazz, soul en rock 21 nov 14.30 uur: het Radio Ph. Orkest olv Willem van Otterloo met o.a. het derde vioolconcert van Mozart in G. KV 216 20.15 uur: Italiaans Songfes tival met o.a. Bobby Solo en Rita Pavone .Kleine zaal 20.15 uur: Reci tal door Keith Bryan, fluit en Karin Keys, piano; werken van o.a. Hof- meister en Beethoven 24 nov. 20.15 uur gehoorzaal: Israëlisch-Jiddish- cabaret Sam-Sam m.m.v. o.a. Willy Brill en Feike Boschma. Rotterdamse Schouwburg: 20 en 21 nov 20.15 uur: Nieuw Rotter- .dams Toneel met „Rinkelrooien" van Eric Schneiders met o.a. Marij ke Merkens en Jan Teulings 22 nov. 20.15 uur: Theater met „Rit over het Bodenmeer" van Peter Handke met o.a. Edmond Classen en Bernard Droog. 23 nov. 20.15 uur: Nieuw Rot terdams Toneel met „Liefde half om half" van Alan Ayckbourns; regie John van de Rest met o.a. Hans Bos winkel en Jules Rooyaards. Luxor Theater: 19, 20, 21, 23 en 24 nov. 20.00 uur: ,,'n maagd op Je 14 nov. 20.00 uur: ,,'n Maagd op Je ;n Thérèse Steinmetz. 't Winkeltje: 19 nov. 19.00 uur Ly- dia van Oosthoek en Ansje van Brandenburg 20 nov. 19.00 uur Ansje van Brandenburg en Jos Brink 22 nov. 19.00 uur: Jos Brink, 24 nov. 19.00 uur: Ansje van Bran denburg. Hofplein Theater: 19 20 en 21 nov. 20.15 uur: Paul van Vliet met zijn one-man-show „Noord-West" 23 en 24 nov, 20.15 uur: „Hartenvrouw" 'n blijspel van William Douglas Home, met o.a. Ton Lensink, Marja Ha- braken en Maxim Hamel. Panama met Bram Vermeulen en Freek de Jonge, 19, 20, 26 nov. 24 uur De Sissies met het Residentie Orkest. Theater Tingel Tangel: dag be ma 20.30 uur Cabaret „Links recht in de maat, anders" met Sieto e Marijke Hoving en Rob de Nijs. City Theater: dag beh ma 20.' uur Lurelei Kabaret „Moedei er komt een bevolkingsexplosie. J' kind, dat zal me een klap geven" mr Eric Herfst, Ronny Bierman, Els.i de Wijn, Marnix Kappers, Riet H' nius en Jack Horn. De Koopermolcn: dag beh ma uur Cabaret rondom Henk Elsin' De Kleine Komedie: t.e.m. 4 de dag 20.15 uur Spaanse flamencogroe „Fiesta Gitana" Concertgebouw: 19 nov. -20.15 uv Optreden van Velvet Undergroun 20 nov. 1.5 uur Matinee op de Vrij zaterdag met het Radiokamerorke? o.l.v. David Atherton m.m.v. Jea Bernard Pommier, piano; 20 no- 20.15 uur Amsterdams Philharmr nisch Orkest o.l.v. Lawrence Fost< m.m.v. Jeffrey Siegel, piano. 20 nc 24 uur Humble Pie ,20 nov .20.15 ui Nederlands Theater Centrum Guarneri Trio, 21 nov. 20.30 uur Ti- Golden Earring, 21 nov. 11 uur Lie deren door drie eeuwen, Anneke Uit tenbosch, Lieuwe Visser en Rudo) Jansen; 22 nov- 20-15 uur Zang e' Vriendschap en Gew. Orkest voo Zuid-Holland o.l.v. Nico van de Linden, 22 nov. 20.15 uur Gabrie Chodos, piano, 23 nov. 20.IF uur Mit suko Uchida-piano, 24 nov. 20.15 uur Dimov Kwartet, 25 nov. 20.15 uur Ned. Theater Centrum Concertge bouworkest o.l.v. David Zinman m.m.v. Vera Badings, harp, 25 nov. 20.15 uur Concertgebouw-piano kwartet, 26 nov. 20.15 uur Het Ro mantische Pianoconcert: Brabants Orkest o.l.v. Hein Jordans. DEN HAAG Kon. Schouwburg: 19 en 25 nov. ar: Haagse Comedie met „Drieko- lingenavond of alles mag" van Wil- iam Shakespeare; regie Hans Croi set met o.a. Do van Stek en Henk van Ulsen, 20, 26, 27 en 28 nov. om 20.15 uur en 21 nov. 14.00 uur: Haagse Comedie met „Een blok aan het been" van Georges Feydeau; re gie Ko van Dijk met o.a. Anne-Wil Blankers en Eli Blom 21 nov. 20.00 uur en 28 nov. 14.00 uur: Haagse Co medie met Schakels van Herman Hei j er mans; regie Wim de Rooy met o.a. Ko van Dijk en Anne-Wil Blan kers 22 nov. 20.15 uur Het Neder lands Dans Theater met diverse bal- j Golden Earring letten. 23 nov. 20.15 uur Nieuw Rot terdams Toneel met „De Bedelaars- opera" van John Gay; regie Adrian Brine, met o.a. Marijke Merckens en Pieter Lutz 24 nov. 20.15 urn* Thea- i ter met „De rit over het Bodenmeer" van Peter Handke; regie Jochem Neuhaus met o.a. Edmond Classen en Bernard Droog. Hot Theater: 19, 20, 21, 23, 24, 25 nov. 20.30 uur: Nieuwe Comedie met i „Makabere Kennis" van Eugène Io- I nesco: regie Cor Stedelinck met o.a. I Willem Wagter en Truus Dekker, 26,

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 21