laarten Lek uit Nieuwveen iert zijn gouden jubileum: HUISVROUW VLIEGT VAAK NAAR HET BUITENLAND Raadsagenda W armond «V,wB F fYl» VLEES NOCH VIS leer dan de helft van anjerproduktie voor export - perdag 18 november 1971 LEIDSCH DAGBLAD pagina 13 [jWVEEN Een bekend veens kwekersbedrijf be- een halve eeuw. Het is het iermee,rderingsbedrijf m. Zonen N.V. aan het Jaag- [en bedrijf, dat een zeer be fte plaats inneemt in de gctor van de bloemkweke- 60 tot 65 procent van de iroduktie gaat in stekvorm alle delen van de wereld, juden jubileum zal zaterdag [ember worden gevierd met ceptie van vier tot zes uur bovenzaal van "Avifauna" tien aan den Rijn, waarna eer met het personeel volgt, rten Lek Sr. (76) is de stich- het bedrijf. Hij is afkomstig Aar en vestigde zich 27 no- 1921 langs de Amstel in Combe sen, die daar hoog boven het stil in lange bochten zijn weg Amsterdam zoekt. Lek had stuk open grond be id, waarop hij de eerste ja- uitsluitend groenten heeft Tuinbonen, augurken, sla gl niet meer. liep allemaal lekker. Zo goed lat Lek Sr. de eerste was die Amstel een warenhuis van 500 m2. Dat was in 1926. bjks een jaar later werd het ireaal uitgebreid met een kas Toen braken de zo zor- crlsisjaren aan, waarin iede- Btering voor de bedrijfsuit- onmogelijk werd gemaakt. Brand een krasse bejaarde, die zijn gouden huwelijksfeest nog dagelijks in het bedrijf ndje meehelpt herinhert de dag van gisteren, dat oonhuis in 1932 afbrandde een donker moment in het i deze tuinder. egt hij,,'k Zat wel in de put. begrijpelijk. We wasten niet zo at we moesten doen. Tenein- richtten we een gedeelte van in als „woonstede". Het lelpen. Mijn vrouw en ik za- g niet bij de pakken neer. de winter stond er een luis. Het staat, er nog ichter van dit nu internatio- 'oefaamde anjervermeerde- Irijf had in de tijd, dat hij L'VK.', WARMOND De Warmondse raad komt 23 november in open bare vergadering bijeen. Aan de orde komen de volgende voorstellen: Voorstel tot wijziging van de Legesverordening Warmond 1969". Beschikbaarstelling van een krediet voor de aanschaffing van een vrachtauto met kraan. Het aangaan van een overeenkomst met de gemeente Voorhout voor de huur van de gemeentelijke huisvuilauto met chauffeur voor het wekelijks ophalen van huisvuil en het eenmaal per maand ophalen van grofvuil. Omschakeling van het gebruik van papieren- op plastic zakken m.i.v. 1 april 1972. Beschikbaarstelling van een aanvullend krediet voor de vernieu wing van de riolering. Ie fase. Beschikbaarstelling van een krediet voor de uitvoering van het bestemingsplan "Endepoel" i.e. aanleg speeltuin "Endepoel". Beschikbaarstelling van een krediet voor de vernieuwing van de beschoeiing langs het park "Groot Leerust". Beschikbaarstelling van een krediet voor het instellen van een onderzoek naar de reperatiemogelijkheden van de Korenmolen- brug. Afwijzing van het verzoek om subsidie van de Stichting Bijstand Buitenlandse Werknemers "Rijn en Lek" te Alphen aan den Rijn. Intrekking van het besluit van 22 september 1970 tot verhuur van het jachtterrein op enige percelen weiland aan de heer G. J. Ver hoef. Verhuur van het jachtrecht op enige percelen weiland aan de heer A. G. Hoogduin. Verhuring van een strook grond aan de heer M. A. Romijn, van Mathenessestraat 2 te Warmond. Vaststelling van de „Verordening op het beheer van het water leidingbedrijf in de gemeente Warmond". Instelling van de „Commissie Bestuurlijke Organisatie". Benoeming van de leden en plaatsvervangende leden van de Commissie Bestuurlijke Organisatie. Wijziging van de „Verordening, regelende de salarissen, de lonen en de rangen van de ambtenaren in dienst der gemeente War mond" m.i.v. 1 januari en 1 april 1971. Vaststelling van de „Salaris- en Rangenverordening 1971 War mond" m.i.v. 1 juli 1972. Instelling van de functies, begeleider en coördinator plan „Zwan- burg". Technisch-direkteur van het Grond- en Zandwinningsbe- drijf en Economisch-direkteur van het Grond- en Zandwinnings- be drijf. Het treffen van de salarismaatregelen voor de onder a genoemde functies. Lijst van ingekomen stukken en mededelingen plan-Zwanburg. if Remmelzwaal. aanvoer- het eerste elftal van )ys, is gisteren in de Oude Katwijk aan Zee in het getreden met Sylvia Ro- foto het echtpaar temid- leerlingen van de mavo- uaraan Aat Remmelzwaal m is verbonden, op het van het gemeentehuis. iei huwelijk werd voltrok- )r wethouder Bergman. groente teelde, ook al belangstelling voor het kweken van bloemen. Op i bescheiden schaal werd dat in die vooroorlogse en oorlogsjaren gedaan. In 1947 begon hij met de anjerteelt Zoon Kees Lek (46), die thans met zijn broers Toon (48) en Maarten (43) de directie voert over het an- jervermeerderingsbedrijf M. Lek en Zonen, weet ook nog heel wat uit die oude tijd. Hij vertelt: „In 1954 ging vader met ons samenwerken on- der de naam M. Lek en Zonen. Hij was in 1950 begonnen met de teelt van anjerstek. Dat wordt gebruikt als uitgangsmateriaal voor vele an jerkwekers. Wil men een goede stek- produktiekrijgen, dan is een eerste vereiste, dat de kweker beschikt over goed geoutilleerde, ruime kassen. Daarom hebben wij ons kassen- areaal snel uitgebreid. Zo snel, dat we geen grond meer hadden en er een hectare bij moesten kopen van een buurman. Dat lukte allemaal wonderwel. Vader heeft in 1961 toen hij 65 was geworden de zaak geheel aan ons overgedragen. Als broers werken we heel prettig samen". Jong bloed Jong bloed in een bedrijf kan j nooit geen kwaad. De dr ie toen jeug dige „Lekken" gingen er flink tegen aan. Ze zochten een groter afzetge bied voor de anjerstekken. De afzet bleef namelijk in de eerste Jaren hoofdzakelijk beperkt tot het bin nenland. Daarin kwam spoedig ver- i andering door de vraag uit het bui tenland. Het is nu zo, dat de firma M. Lek en Zonen deze stekken exporteert naar alle delen van de wereld. Zegt Kees Lek: „Er is bijna geen land waar men onze produkten niet kent. Voor een derde gaan de stek ken naar kwekers in ons land. Het j overige wordt vaak met vliegtuigen j geëxporteerd naar het buitenland, j Daar zijn we echt wel een beetje j trots op. Door die steeds toenemende afzet werd het bedrijf spoedig te klein. Dat was in 1968. We moesten er weer grond bij kopen. Geluk had den we wel, want 100 meter naast het oude bedrijf konden we een per ceel van drie hectare bemachtigen, j waarop thans een ultra modern i kwekersbedrijf is verrezen, dat sa men met het oude bedrijf op dit mo ment voorziet in de levering van an jerstek aan vele bloemenkwekers in alle windstreken van de wereld". Die anjerstekproduktie vergt een bijzonder vakmanschap. Er is op dat gebied de laatste jaren heel wat ver anderd. Daar weten vader en de drie zoons Lek van mee te praten. Wan- 1 neer men de tijd van nu vergelijkt met die van vroeger is er heel wat op het anjerfront veranderd. Door de i sterke ontwikkeling in de methoden j wan de anjerstekproduktie en de steeds hoger wordende eisen op het gebied van de kwaliteit was het noodzakelijk het bedrijf meer en meer te moderniseren. Een heus niet zakelijke om te kunnen blijven mee draaien en om niet alleen in het I binnen-, maar ook in het buitenland een vuist te kunnen maken. Daarin i zijn de noeste Nieuwveners in alle opzichten geslaagd. Kees Lek: „Om de kwaliteit te be reiken van anjerstek vo'g hs de thans geldende normen was het een vereiste een speciale kas te bouwen, waarin de virusvrije moederplanten, welke in reageerbuisjes worden op gekweekt van de allerkleinste groei- punten in de plant, konden worden geteeld. Deze kas verschilt van de andere kassen door luchtingen en deuren, die zodanig zijn afge schermd, dat er geen insecten, de overbrengers van de virusziekten kunnen binnenkomen. Hygiëne het valt op als men het bedrijf be treedt is noodzakelijk om gezond materiaal te kunnen kweken. Dank zij vakbekwaam personeel, waarvan sommigen 10 tot 20 jaar in dienst zijn, was het mede mogelijk de ont wikkelingen te volgen en een belang rijke plaats ook internationaal te veroveren". In een van de immense kas sen is een medewerker van M. Lek en Zonen bezig met het be sproeien van de anjerstekken. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN' Carolien, dr. van R. Blok en H. J. Noppe; Hubertha Geertrulda Maria, dr. van H. J. L. M. Oostdam en E. G. M. Koot; Eppo Paul Herman, zn. van I1'. G. de Ruijter de Wildt en A. H. van Waeginingh; Sabine Annie Doro- Ihy, dr. van D. A. J. M. Veerman en H. Willemse; Floris Frlts Sebastiaan, zn van J. G. van der Tak en J. M H. Aschoff; Maykel, zn. van H. W. Huurman en J. Dlkkeboom. OVERLEDEN W. J. Prevoo, 52 J., echtgen. van A. den Hollander; S. M. Oudshoorn, lil J.. weduwe van J. H. Verbij; F. T. Dijkstra. 29 J.. echtgen. van A. H. ■ernard; P. Mol. 67 j.; P. Mol, 67 J., an C. A. Roos; J. C. Roe- indse, 43 J.. man; J, F. A. C. van ekelen. 72 j., weduwe van F. L. F. L. .oster; T. N. de Haas, 33 j., man; A A. M. Augustinus. 72 j„ echtgen, van W. J. Vink; J. E. Brand, 80 J., echtgen. van J. C. Zoetemelk; C. Schaap, 58 j., man; A. C. van der Laan. 83 j echtgen. van A. van der Walt; H. J. Ketting. 79 j., weduwe van R. M. Ublnk; W. C. A. P. War merdam. 0 j., man; A. Schlagwein, 79 j., man; H. Wit. 74 j.. echtgen. van A. J. Arends; H. G. Verreijen. 66 j., HAZERSWOUDE Het ontwerp van de wet op de gewesten is vlees noch vis, stelt het college van burge meester en wethouders in de nota van aanbieding van de begroting 1972. In het hoofdstuk algemeen beleid merken B en W. op, dat de bestuur lijke organisatie in het brandpunt van de belangstelling staat, ook in Hazers- woude. Na een zeer grondige voorbe reiding heeft de raad indertijd, beslo ten toe te treden tot het samenwer- kings-orgaan noord-oostelijk Zuid- Holland, terwijl er uitnodigingen wa ren van Benthuizen en Moerkapelle om te spreken over gemeentelijke her indelingen. Over gewestvorming en gemeen-1 telijke herindeling werd (en wordt) vrij veel geschreven en gesproken,; maar er komen maar weinig nieuwe gezichtspunten nara voren. Het blijft Moeder en kind aangereden bij het oversteken ALPHEN AAN DEN RIJN Een niet goed oplettende twintig-jarige moeder, die met haar tweejarige dochtertje, dat in een wagentje zat, de kruising Oranje Nassausingel/Ge- rard Doustraat/Nieuwsloot overstak, werd gistermiddag door een auto ge grepen en tegen de grond gesmakt. D vrouw en haar kind, die in Ridder - veld wonen, werden beiden naar het ziekenhuis „Rijnoord" overgebracht, waar een arts constateerde, dat de moeder een hersenschudding had op gelopen, maar dat het kind onge deerd was gebleven. TER AAR -7- Mevrouw Groene- veld-van Gils behoort tot een uit zonderlijke groep vrouwen, want zij vliegt. En ze doet dat nog goed ook. Haar opleiding kreeg ze van instructeur vlieger Hans Rijnen burg in Hilversum en die wist haar een goed vldegershandje bij te bren gen. waar de N.L.S. trots op is. Het is trouwens een heel vliegersgezin, aan de Mijsstraat in Ter Aar, want ook haar man ir. A. Groeneveld is vlieger. Ze vertrekken ieder een eigen kant op vanuit Hilversum, naar Duitsland, België, Engeland en Frankrijk. Natuurlijk bespreken ze I samen het vluchtplan en niet alleen j als echtgenote is ze haar man haar steun, ook in het vliegersvak. j Mevrouw Groeneveld vertelt niet Uit zichzelf over haar vliegervaringen. j Men moet er haar naar vragen maar dan vertelt ze wel enthousiast van haar eerste solovlucht, van haar on- zekerheid, haar moeilijkheden. Want het ging allemaal niet vanzelf. Na haar opleiding bij Hans Rijnenburg moest voor het eerst alleen de lucht I in en dat vond ze eerst wel wat grie- I zelig. Het werd een belevenis. Ze vind het steeds weer heerlijk. Ge're- geld vertrouwt ze haar twee kinde ren aan haar ouders toe en rijdt naar Hilversum om te vliegen. Ook mevrouw Groeneveld kreeg haar inzinking toen ze al solo vloog. Moeilijkheden met de landing waren i er de oorzaak van, dat ze er mee wilde j ophouden. De chef-instructeur van de vliegschool in Hilversum vroeg haar om die beslissing uit te stellen en het nog eens te proberen. Mevrouw Groeneveld dacht rustig na en ging weer terug om haar kist in de lucht te brengen. Dat ging allemaal goed, maar ze bleek te weinig vlieggewicht te hebben. Dat stelde de chef instructeur vast nadat hij haar had zien landen en daarom kreeg ze ex tra gewicht mee in een gereed- schapkist. Mevrouw Groeneveld vindt het niet moeilijk om te leren vliegen, het is te vergelijken met leren auto rijden. Vliegen leren op zichzelf vraagt grote inspanning en doorzet tingsvermogen. Het grote aantal in strumenten. dat je moet beheersen, vraagt kennis daarvan. En je moet ze kennen, want als er eens moeilijkhe den zijn, moet je weten wat je moet doen om heelhuids weer op de grond te komen. Daarom moet je zo veel theorie leren. Er komt daarboven meer kijken dan op de weg, als is het er dan ook stil De invloed van de natuur moet je kennen om op je gemak te zitten. En die rust is een eerste vereiste voor het vliegen. Een goed vlieger moet ook „blind' kunnen vliegen. Dan moet Je het al leen met de instrumenten doen. Me vrouw Groeneveld vindt de stelling dat vliegen gevaarlijk is, gevaarlijker bijvoorbeeld als het ve'rkeer op de grond, niet juist. Maar men moet niet eigenwijs zijn als men in de lucht is, want dat kan fataal zijn voor een be houden thuiskomst. De theorie van het vliegen moet men gedegen on der de knie hébben; men mag zich niet vergissen. Volgens haar man en andere vlie- Groeneveld echt trots op gers in Hilversum vliegt deze huis- I alleen als zijn echtgenote, vrouw heel goed en daarom is ir. I als zijn collega-vlieger. nog steeds een materie, die naar de mening van velen dient te worden ge regeld, doch waarvan in feite nie mand weet wat de juiste wijze is. Het ontwerp van de wet op de gewesten heeft een bescheiden poging gedaan in die richting, maar daarover kan het Hazerswoudse bestuurscollege niet zo erg gelukkig zijn. „Voor ons staat één ding vast" zegt het college, „namelijk dat de gewes ten slechts kans van slagen zullen hebben wanneer zij ook een bepaalde inhoud hebben. Deze inhoud zullen ze alleen kunnen verkrijgen, waneer er een herverkaveling van de overheids taken op het gehele terrein komt. De ze herverkaveling zal niet gepaard kunnen gaan met een uitholling van de gemeentelijke taken en verant woordelijkheden. wil men althans niet bereiken dat de verfijning van het overheidsbeleid en de controle lang* democratische weg daarop verloren Daarnaast zullen ook de gewesten op de democratische wijze moeten worden samengesteld en moeten func tioneren". Koomen over de topsport WADDINXVEEN De Nederland se Bond van Plattelandsvrouwen, af deling Waddinxveen. kwam bijeen in het Geref. Verenigingsgebouw aan. de Stationstraat. „Sport achter de schermen", was het boeiende onder werp waarover Theo Koomen. de be kende radio- en televisiereporter, 'n rede hield. Hij vertelde over de vele problemen, drama's en ook humoris tische voorvallen die zich afspelen, achter de schermen van de top sport. Het is vooral voor de huidige topsporters zeer belangrijk om over een goed en zakelijk inzicht te be schikken en vooral ook om een goe de begeleiding te hebben. De wiel- ren- en voetbalsport zijn sporten die mede door de gevoerde reclame's financieel aantrekkelijk zyn. Theo Koomen vond het zeer gewenst ook de financiële kant te verbeteren van de zwem- en schaatssport. Het gedrag van de meereizende supporters naar het buitenland kan stimulerend werken. Na de pauze kreeg Theo Koomen vele vragen te beantwoorden. De avond werd geor ganiseerd door de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, de Holland se Mij van Landbouw en de jonge ren organisatie „Putchy". Marktberichten ROELOFARENDSVEEN. 17 nov. Bloemenveiling Am. Anjers Sim Roze 2637. Sim Rood 3242, Sim Wit 32—38. Sim Keefer 30—39. Sim Arthur 34, Sim 'Allee 35. G.J. Sim 36 Lena 2838, Charmeur 3556, Rozen Garnette, Carol, Sonora, Faberge 17 23, Zorina, Nordia 21—28, Carta 33— 43. Sonla 5666, Belinda 3559, Pro minent 2430, Super Star 2745, Motrea 26—37, Peer Gynt 2543. Ca rina 2733, Baccara 4554. Evergold 3334, Jr. Miss 2631. Spanish Sun 3238. Esther Ofarim 63. Gerbera's 4445. Lelies 4865. Nerlne 3785. Chrysanten 20—^3 p. st., Troschry- sauten 751.55. Idem Jaarrond 1,40 2.00. Trosanjers 2.102.95, Alstroeme- rla 2.00—2.60. Irissen 2.554.00, Free- sia'a 1.202.25 per bos. SASSENHEIM Bij een botsing tussen een personenauto en een bromfiets is een 18-Jarig meisje uit Sassenheim vrij ernstig gewond. Ze moest met een open beenwond naar het Academisch Ziekenhuis worden vervoerd. De botsing ontstond, door dat de bestuurder van de personen auto het meisje geen voorrang ver leende.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 13