Nederland niet uit de ELDO VERBOD VOOR JACHT LIJKT MOGELIJK Ho Geert ongunstige score Katholiek onderwijs: kritiek via oppositie Irak komt met nieuwe grondwet VURIG BEWUS Esperanto-cursus met Kees en Wim Normen voor zoutlozing in de Rijn veranderei pagina 8 LEIDSCH DAGBLAD dinsdag 16 november ïflj advertentie (Van onze redacteur ruimtevaart) De mislukte lancering van de Europa-II-raket op 5 november j.l. heeft geen onmiddellijke consequenties voor de Nederlandse deel neming aan het ELDO-programma voor de ontwikkeling van een Europese lanceerraket voor ruimtevaartuigen. Hoe moeizaam deze ontwikkeling ook verloopt, de algemene Europese tendens is ge richt op stug volhouden. Weliswaar heeft Amerika bedrijfszekerder en zwaardere raketten ontwikeld, maar in de aanloop-periode heb ben de V.S. indertijd minstens zoveel mislukkingen geboekt als Europa in de laatste vijf jaar. Bovendien is op de lange duur een afhankelijkheid van Amerika bij Europese ruimtevaartprojecten veel kostbaarder dan de ontwikkeling met vallen en opstaan van een eigen Europese lanceercapaciteit. Amerika heeft van 1950 tot 1960 miljarden geïnvesteerd in de ontwikkeling van ruimteraketten, en in die periode volgde de ene misluk king op de andere. In het kader van het ELDO-programma zijn pas tien lanceringen uitgevoerd, in een periode van zeven jaar. Slechts de, laatste zes Jaar is geëxperimenteerd met meertrapsraketten, en bij deze vijf experimenten werd geen enkel volledig succes geoogst, Dat lijkt een ongunstige sco re, maar dat is schijn! De Ameri kanen hadden soortgelijke begin-er- varingen, met een veel groter aantal missers tot zij er in slaagden na de Russen, een kunstmaantje van nog geen 14 kg in de ruimte te brengen. Terecht zijn de later gestarte Eu- tionale organisatie heeft nadrukkelij de mogelijkheid opengelaten tot sa menwerking met westerse telecom- cumunicatie-ondernemingen. Maar een dergelijke samenwerking zou een politieke en economische klap zijn in het gezicht van de VS, waaruit repercussies kunnen voortvloeien, die Europa zich niet kan veroorloven. Bovendien is het de vraag, of Rus land niet in gelijke mate als Ameri ka hoge eisen zou stellen, waardoor de baten van samenwerking voor Europa verloren gaan. Het ziet er naar uit, dat Europa inderdaad ook in de ruimte moet leren, op eigen benen te staan. Post-Apollo Naar het zich laat aanzien, zal ze- Door P. Bok ker van Nederland niet een voorstel uitgaan, het Europese raket-project, nu maar te staken en de geïnves teerde honderden miljoenen af te schrijven. Een moeilijkheid, is dat het kostbare ELDO-projeot bezwaarlijk kan worden uitgevoerd naast een minstens even kostbare deelneming aan het Amerikaanse post-Apollo- programma. Van de ontwikke ling van space-shuttle als lanceer - voertuig heeft industrieel Euro pa niet veel te verwachten: hoogstens een bescheiden orderportefeuille voor toeleveringsbedrijven. Voor de apace- tug, een soort sleepboot voor de ruimte, kunnen de Europese landen veel meer doen, en daarbij ervaring opdoen, die nuttig is voor de ontwik ten. Maar dat vereist een forse fi nanciële bijdrage. Een dergelijke bij drage zou mogelijk de Amerikaanse voorwaarden voor steun aan Europe se lanceringen kunnen verzachten, maar veel verwacht men daar toch ook weer niet van. De Europese landen zullen metter tijd een beslissing moeten nemen, over deze zaken. Hoe die beslissing, zal uitvallen is nog niet te voorzien, omdat als dan optredende financiële situaties en vooral politieke argu menten de belangrijkste rol zullen, spelen. Het staat evenwel zo goed als vast, dat het ELDO-project niet aan de kant worden gezet. ropeanen meer ambitieus begon nen. Was de Jongste lancering ge lukt. dan was een kunstmaan van 390 kg in een baan om de aarde ge komen, met veel minder mislukkin gen vooraf. Negentig miljoen Nederland heeft tot dusver tegen de negentig miljoen gulden in het ELDO-projeot gestoken, en daar te genover 57 miljoen aan industriële orders terug ontvangen. Ons land is bij verdrag gebonden, althans aan het Europa-II-project minstens een jaar te blijven meewerken. Bin nen dat Jaar valt de lancering van de tweede Europa-II-raket, vermoe delijk in april komend jaar. Deze lan cering kan echter worden uitgesteld wanneer men niet tijdig de oorzaken van de mislukking van 5 nov. J.l heeft opgespoord. Nederland heeft voorts met Frankrijk, Duitsland en België deelgenomen aan het ontwerp van een nog krachtiger Europese raket, de Europa-Hl, waarvoor ontwikkelingsstudies dit jaar moeten worden beëindigd. Deze derde raket generatie bestaat uit slechts twee trappen. Het is niet annemelijk, dat I ons land. wanneer de ELDO zou be- sluiten dit project ter hand te nemen uit de organisatie zou stappen. Alles draait echter om een princi piële vraag, die niet te maken heeft met het falen van de Europese in spanningen tot dusver: moet Euro pa blijven steunen op Amerika bij deelneming aan ruimtevaart en ruim te-onderzoek, of moet het eigen middelen ontwikkelen. VS onhandelbaar Amerika is een zeer onhandelbare partner op dit gebied. Het is bereid, tegen redelijke voorwaarden weten schappelijke Europese kunstmanen te lanceren. Maar de voorwaarden, en kosten voor lancering van satel lieten met een economisch rende ment. zoals kunstmanen voor com municatie. meteorologie, navigatie, oogstcontrole, opsporing van bo demschatten etc. worden bijzonder hoog gesteld. Zo. dat het nauwelijks of in het geheel niet lonend is voor Europese projecten. Dat is wel be grijpelijk. De Amerikaanse belasting betaler heeft de kosten gedragen, van de ontwikkeling der raketten. Het zou van de VS uit gezien on aanvaardbaar zijn. de vruchten van deze bepaald niet misselijke investe ringen zonder meer aan anderen ten goede te laten komen. Zeker niet, nu de Amerikaanse economie voor een reeks van Jaren in de knoei lijkt te zitten. Het is onder deze omstandigheden een noodzaak voor Europa, de dure taak op zich te nemen, onafhan kelijk van Amerika te worden. Dat zou ook kunnen door samenwerking met Rusland. In Moskou is Juist de zer dagen de „Inter-Spoetnik" opge richt. een organisatie waarin Rus land. Bulgarije, Hongarije, Roeme nië, Polen, Tsjechoslowakije, Cuba en Mongolië samenwerken met het doel om communicatie-satellieten in de ruimte te brengen. Deze interna- Brian Davies, strijder voor robben „Een carnaval van wreedheid". Brian Davies, de Canadees die over al in de beschaafde wereld het verzet mobiliseert tegen de meedo genloze robbenslagerij in zijn eigen land, heeft de jacht op zeehonden bont nog nooit zo bloedig zien ver lopen als afgelopen voorjaar. Toch is hij optimistisch, want er is een goede kans dat de Canadese re gering voor 1972 de slachtpartij, al thans in de immens grote Golf van St.-Lawrence, volledig verbiedt. Daar mee zou de ondergang van alweer een diersoort zijn voorkomen. In dit geval van de zadelrob (harp-seal), een zeehond waarmee op de in ternationale bontmarkt (nog steeds) loede sier valt te maken. Bedanken Brian Davies was hier in de eer ste plaats om de tienduizenden Ne derlanders te bedanken, die onder aanvoering van de Haagse mevrouw Hoefer-Kuylman onophoudelijk tegen de moordpraktijken protes teerden en verder om geld te vra gen voor een nieuw project. Nadat de totale vangsten, vooral aan pasgeboren robben waarvan het zachte nesthaar tot het zo gewilde white-coatbont wordt verwerkt, wel eens tegen het half miljoen hadden gelopen, werd afgelopen voorjaar een nieuw quotum vastgesteld. Dat quotum bedroeg in totaal 245.000, ofwel 45.000 voor de bevol king, in en rond de Golf van St. Lawrence, 50.000 voor de officiële robbenslagers die met schepen de Golf binnenvaren, nog eens 50.000 voor deze zelfde Canadezen, als na afloop van het werk in de Golf naar het ijs voor de kust van New foundland en Labrador vertrekken en tenslotte 100.000 die de Noren in de zgn. Front ogen doden. Brian Davies verklaarde voordat de slachtpartij dit jaar begon dat de zadelrobbinnen vijf jaar uitgestor ven zou zijn, als het quotum niet heel snel voorlopig zou worden te ruggebracht tot 125.000. Waternood in Hongarije Behal ve van griep heeft de Hongaarse hoofdstad Boedapest op het ogenblik ook te lijden van waternood. De ge meenteraad besloot gisteren het wa terverbruik te rantsoeneren van in dustriële ondernemingen, die meer dan vijftig m3 water per dag ge bruiken. Zij moeten hun huidige ver bruik met 25 pet. verminderen. Het watergebrek is te wijten aan het uiterst lage peil van de Donau, TestamentMevrouw Myrtle Grundt, een rijke weduwe, heeft on geveer 100.000 Australische dollars nagelaten aan twee ijsberen, omdat zij medelijden met de beesten had Mevr. Grundt liet in totaal 451.000 dollar na. De helft hiervan gaat naar de dierentuin van Zuid Perth, de andere helft naar liefdadige in stellingen. De twee ijsberen worden speciaal in haar testament vermeld. „Die Transvaler" onthult rode samenzwering JOHANNESBURG (AFP) In Zuid-Afrika is een „tegen de rege ring gerichte communistische sa menzwering ontdekt. Het blad „Die Transvaler" dat over het algemeen de zienswijze van de Zuidafrikaanse regering weer geeft, maakte gisteren bekend dat enkele onlangs door de geheime dienst verrichte arrestaties alsmede de zelfmoord die een gearresteerde Indiase onderwijzer twee weken ge leden pleegde door van de tiende ver dieping van het gebouw van de ge heime dienst te springen, tot de ont dekking van een communistisch komplot hebben geleid. Bij de onder wijzer was een belangrijke hoeveel heid „subversief materiaal" gevon den. Hij bleek, aldus „Die Transva ler", te fungeren als contactman tus sen illegale cellen van de tien Jaar geleden verboden Zuidafrikaanse communistische partij en een uitge strekt communistisch netwerk in het buitenland. Van officiële Zuidafrikaanse zijde wilde men op het bericht in „Die Transvaler" geen commentaar geven Minister Muller van politiezaken verklaarde dat de buitenwereld te ge legener tijd over de achtergronden van deze zaak zal worden ingelicht. De Canadese regering bleef volhou den dat er niets aan de hand was, maai- gaf toch aan een commissie van o.a. biologen en natuurbescher mers de opdracht tot een onder zoek. Alle wetenschappelijke gegevens en cijfers, ook de gegevens over de ge volgen van kwik- en olievervuiling op het zeehondenbestand, werden in een computer gestopt en die beves tigde wat Brian Davies eigenlijk op zijn klompen al wel had aange voeld: de zadelrob gaat er aan, als niet onmiddellijk maatregelen worden genomen. Davies: „De regering kan er nu niet meer omheen, nu een rege ringscommissie zelf ook tot die con clusie is gekomen". Ijsberen Brian Davies is na zijn belangrij ke succes in de strijd tegen de zee hondenslachtingen al weer bezeten van 'een hieuw project. Ditmaal ge richt tegen de moord op jonge ijsbe ren Aan de zuidwest zijde van de on metelijk grote Hudson Baai ligt het 2500 inwoners tellende plaatsje Chur chill, vlakbij de trekroute van een forse ijsberenpopulatie. Ondanks de wettelijke bescherming, die de ijs beer in Canada geniet, vindt de provinciale overheid van Manotoba het goed dat de Churchillers jonge beren doodschieten. Waarom doen ze dat? De 700 ijsberen laten de menselijke nederzettng links liggen, alleen enkele tientallen jonge speels- onderzoekende beren komen af op de enorme vuilnisbelt even buiten Churchill, waar ze nog heel wat van hun gading vinden. Dat vindt men te gevaarlijk. Eigenlijk moeten de Jon ge beren boeten voor d e troep die mensen maken. Maar is dat niet een zuiver lokaal probleem? Brian: „De mensen van Churchill symboliseren voor mij al het ver keerde in de mensen. Canadezen hebben niet het recht op welke ma nier dan ook het voortbestaan van een hele diersoort te bedreigen. Ze hoeven alleen maar een verbran dingsoven te bouwen en de beren vallen hun absoluut niet meer las tig". Davies heeft zich nog niet zo erg in de levensgewoonten der ijsberen verdiept. Hij draagt de dieren geen kwaad hart toe, integendeel, ook al jagen ze op zeehonden. Hij heeft er plezier om dat ze daarbij al zwem mend hun voorpoot over hun neus leggen, omdat dat zwarte ding hen anders kan verraden. De Canadese natuurbeschermer en zijn medewerkers hebben bij Churchill inmiddels tien jonge be ren gevangen en per vliegtuig op transport naar de oostelijke oever van de Hudson Baai gesteld, waar ze het ijs op gaan. Brian Davies heeft voor deze ac tie geld nodig, geld dat kan worden gestort bij de ABN, Surinameplein, Amsterdam, gironummer 250245. t.n.v. I.F.A.W. Secretaris-generaal van de OESO, jhr. mr. E. van hennep, heeft gisteren in het Cats-huis een bespreking gevoerd met mi nister-president Biesheuvel over de economische situatie in Neder- NEDERLANDSCHE M1DDENSTANDSBANK o Een bank die vruchten afwerpt BAGDAD (Reuter) De Iraakse president Ahmed Hassan Bakr heeft een nieuw "handvest van de revolu tie" bekendgemaakt waarin procla matie van een grondwet en de vor ming van een parlement wordt aan gekondigd. In het handvest staat verder dat de nationale economie vol ledig bevrijd moet worden van de dienstbaarheid aan buitenlandse be langen. "Het is van essentieel belang voort te gaan met het ontrukken van onze rechten aan de monopolies door via Arabische en internationale orga nisaties te werken en door maatre gelen en wetgeving van de staat", al dus het handvest. Vooral de olie- rijkdam moet bevrijd worden van de buitenlandse overheersing en ex ploitatie, en ha alle opzichten onder de nationale soevereiniteit gebracht worden. Op alle administratieve niveaus in het land zullen volksraden worden ingesteld als een eerste maatregel naar decentralisatie van de macht. Tevens zal het volk op grote schaal worden CCO wil: Valse reclame strafbaar maken UTRECHT (ANP) De juriste van het Consumenten Contact Or gaan. mevrouw mr. L. A. van Leeu wen-De Vlieger, vindt dat misleiden de reclame strafbaar gesteld moet worden. In "Ruim Zicht" van het Nederlands Katholiek Vakverbond (een van de in het c c o deelnemen de organisaties) zegt ze, dat zowel de maker als de opdrachtgever ge straft moeten kunnen worden. Op het ogenblik is er volgens mr. Van Leeuwen weinig tegen mislei dende reclame te doen. Tegen de "commissie tot handhaving van de Nederlandse code voor het reclame wezen" heeft zij verschillende bezwa ren: De commissie werkt zeer ti'aag, ze werkt "in het duister", ze heeft niet of nauwelijks bevoegdheden om een adverteerder te dwingen tot na leving van de regels en ze stelt nooit eigener beweging een onderzoek in naar misleidende reclame maar doet dat alleen als iemand heeft geklaagd. Financiën van staat en kerk DEN HAAG (ANP) Als de staat overgaat tot afkoop van de finan ciële verplichtingen aan kerkgenoot schappen kan alleen worden gere kend met de situatie van dit ogen blik en zal het verleden buiten be schouwing moeten worden gelaten. Dit is een van de conclusies, die zijn opgenomen in een interim-nota van de adviescommissie-Verdam, die zich met de technische uitwerking van een afwikkeling der bestaande I verplichtingen van de staat aan een aantal kerkgenootschappen bezig houdt. In de nota. die staatssecretaris mr. A. van der Stee van Financiën gis teren aan de Tweede Kamer zond, wordt gesteld dat de uit 1815 stam mende regeling zo volstrekt ver stard is en tot allerlei willekeurighe den heeft geleid, dat het niet doen lijk is met het verleden rekening te houden. Samensmelting van kruisverenigingen in Zuid-Holland DEN HAAG (ANP) De drie kruisverenigingen in Zuid-Holland die al nauw samenwerken, zullen binnenkort opgaan in de „Stichting Interkruis Zuid-Holland". Het Wit-Gele Kruis heeft dinsdag avond in Den Haag ontwerp overeen komst en statuten van de stichting goedgekeurd. Het Groene Kruis en het Oranje-Groene Kruis nemen bin nen twee weken een definitieve be slissing. Men verwacht dat de nieuwe stich ting per 1 januari 1972 haar werk kan beginnen. Er is voorgesteld de kosten voor 1972 t/m 1974 voor 60 pet. ten laste te brengen van het Groene Kruis en de andere 40 pet. gelijk te verdelen over de twee an dere verenigingen. De levensbeschouwelijke inbreng in het beleid en de uitvoering ervan zal mogelijk blijven. Van onze onderwijsredacteur DEN HAAG De Nederlandse Ka tholieke Schoolraad, ruim 40 procent vertegenwoordigend van alle Neder landse onderwijs, heeft gisteravond laat een zeer kritisch oommentaar op de onderwijsbegroting geopenbaard. Een opvallende bijzonderheid hierbij is, dat het commentaar in de eerste plaats werd aangeboden aan verte genwoordigers van de oppositiepar tijen PvdA, D'66 en PPR. De NKSR uit in het commentaar kritiek op allerlei punten van de be groting en bepleit met zeer grote na druk beleidsplanning voor een veel voud van jaren. En dan "niet uitslui tend steunend op financiële overwe gingen," aldus NKSR-adjunct-direc- teur Van der Ven. Met een aantal voorbeelden schat- ste hü hoe in de begroting van de bewindslieden van onderwijs wel din gen worden aangeroerd zonder dat er logische consequenties aan worden verbonden. Wel een aanduiding van Spion ontmaskerd De echtge note van een lid van de Poolse han delsmissie in Keulen heeft in de bondsrepubliek politiek asiel ge vraagd. Volgens het weekblad „Der Spiegel" zou de betrokken Poolse handelsfunctionaris, Janusz Bienie- cki, ontmaskerd zijn als geheim agent. Om de beter geworden ver houding met Warschau niet te ver storen. zou de Westduitse regering zich er toe beperkt hebben, Bienie- cki te vragen het land te verlaten, zonder een officieel protest bij Po len in te dienen. Mevrouw Bienicki zou echter verkozen hebben in West- Duitsland te blijven. Herziening vonnis De Chinese autoriteiten overwegen herziening van het vonnis (levenslang), dat in het begin van de Jaren '50 is geveld tegen de Amerikaan John Downey, Dit meegedeeld door de 71-Jarlge moeder van de op beschuldiging van spionage veroordeelde. Zij is in Hongkong aangekomen na een be zoek aan haar zoon, die in Peking in een gevangenis zit. Het was haar eerste bezoek. De zoon is nu 40 Jaar oud. Er zit daar nog een Amerikaan gevangen Richard Fecteau, die tege- gelijk met Dawney veroordeeld is. MAASTRICHT Een vreemd mo tief voor brandstichting voerde een 40-Jarige man uit Kerkrade giste ren aan voor de Maastrichtse recht bank. De man vertelde dat hij in een echtscheidingsprocedure was gewik keld. Op een avond zwierf hij rond het huis van zijn vrouw om bewij zen voor haar ontrouw te zoeken. Toen hij zag dat er een man bij haar in huis was, vulde hij een ta bakszakje met benzine, stak het in brand en gooide het door de brieven bus. "Mijn vrouw was schaars gekleed en het was mijn bedoeling hen naar buiten te drijven, zodat iede reen in de straat zou kunnen zien dat mijn vrouw zich met een an dere man ophield", legde hij de rechtbank uit. De officier van Justitie vond het geen excuus. Hij eiste vier maan den gevangenis voorwaardelijk en een geldboete van vijfhonderd gul den. Uitspraak^ op 29 november. noodgebouwen voor de scholen, masj geen nieuwe patroon voor hun indt.1 ling. Wél naar samensmelting vai kleuter- en basisonderwijs, mar geen koers naar versmelting van di opleiding van onderwijzers en leid. sters. Wel een voorstel voor lesuren vermindering in het voorgezet ondffl 5 wijs, maar geen aanduiding hoe di f zich verhoudt met de bedoeling v de Mammoetwet en de gang naar ee middenschool. "Zoveel met elkaar verbonden pr& blematiek!" aldus adjunct-directea i Van der Ven, "we komen er niet me! uit langs de weg van details die ve! jaren is gevolgd. Er moet van onder i op een beleid gaan groeien. Zodanl dat er al in 1972 kan worden gestar l met de opbouw ervan." De NKSR wil in de kortste kerend onlangs door minster De Brauw (m i tensChappelijk onderwijs) voor uni] versiteiten en hoger beroepsonderwij aangekondigde planning zien uitgé breid tot alle onderwijs. Er moet, zeg de NKSR, snel een speciale commisi daarvoor aan het werk. Pikant is dat de NKSR aan bi commentaar van dertig zijdjes l kopie van haar eigen brief aan ir formateur Steenkamp toevoegt, ge I schreven op 17 mei. "Daarin bepleit ten we toen al het beleidsplan en d planning," aldus de NKSR nu, D brief werd indertijd medeonderteken door mr. C. E. Soheffhout, thans staatssecretaris van onderwijs. De NKSR bundelt alle bestaand katholieke organisaties op onderwij! gebied, besturen, ouders, docente: En heeft u,l plaats ingeruimd voor eet nog niet bestaande landelijke orgt nisatie van katholieke leerlingen. Het duo Kees van Kooten en Wim de Bie speelt de hoofdrol in een cur sus Esperanto die Teleac de ko mende winter gaat uitzenden. Ze treden daarin op als schipbreukelin gen op een onbewoond eiland, die pas met elkaar kunnen praten als zij een aangespoelde cursus Esoe- ranto leren. De opnamen voor de kleurenserie van twintig lessen zijn het afgelopen half jaar gmaakt. Van Kooten en De Bie kunnen zich nu heel behoor lijk redden in het Esperanto, een taal waarover ze "erg enthousiast", zijn geworden. Het tweetal heeft de serie eerst in het Nederlands ge schreven, daarna werd de tekst door Teleac in Esperanto omgezet. „In de eerste les doen we het nog behoorlijk houterig", aldus Wim De Bie. "Maar in de twintigste zijn we toch lekker op dreef" De sketches op het eiland worden op zodanige manier gebracht dat ook toevallige kijkers, niet-cursisten het kunnen begrijpen. De Esperanto-cursussen bestaan niet uitsluitend uit het optreden van Van Kooten en De Bie: in elke les zit ook een "leergedeelte". Teleac heeft voor Esperanto ge kozen omdat het de komende tien jaar de taal van de toekomst is. Volgens de televisie-academie Esperanto vooral populair worden in landen waar Engels uit politieke of ideologische overwegingen wei nig kans maakt, zoals in China, Ja pan en Rusland. Spaans Voor deelnemers aan de cursussen Spaans "Vamos a ver" bestaat vol gend Jaar zomer de kans op een veertiendaagse door Teleac georgani seerde cursus in het land zelf. Hei gaat om vijf cursussen voor telkens vijfhonderd personen waarvan ook een paar in Nederland worden gehouden. Andere Teleac-cursussen in komende winter gaan onder meer over filosofie, futurologie, compu- terkunde en archeologie. Ministerie: DEN HAAG (ANP) Het minli terie van Verkeer en Waterstü heeft gisteren verklaard, dat het! de toekomst wellicht noodzakell) zal zijn, dat de thans gehanteere normen inzake de lozing van zouti de Rijn gewijzigd moeten worden, Het ministerie reageerde hier® op de verklaring van de Franse la limijnen in de Elzas, waarin wei gezegd dat deze mijnen niet verató woordelijk kunnen worden gestel voor het hoge zoutgehalte van lï Rijnwater in Nederland. Volga deze verklaring wordt de zoutlozü oij een prefectoraal arrest gerege en moet deze worden verminde in evenredigheid met de sbroomsni heid van de Rijn. Op het ogenbB wordt er veelvuldig controle uit? oefend, aldus de verklaringtf Franse zijde. Ook Verkeer en Waterstaat is vt deze regeling op de hoogte. I woordvoerder van het ministrt zei, dat de hele kwestie ongetwjffl zal worden besproken op de eert volgende vergadering van de lnt« nationale commissie ter bestrljdi! van de Rijn tegen verontreinigd die op 22, 23 en 24 november in Bi sel zal worden gehouden. De Franse verklaring werd uit? geven naar aanleiding van het rt zoek van minister Drees op 15 oW ber J.l. aan het Nederlandse drijfsleven en aan de regerin? van West-Duitsland en Frankrijk i verband met de lage waterstand1 zoutlozingen in de Rijn zoveel mo? lijk te beperken.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 8