EIDSCH DAGBLAD Leiden gaat negenhonderd woningen bouwen topt aetaal Lü=D PROCES TEGEN ROBERT VAN S. IS BEGONNEN Hirohito heeft er spijt van.... akbond IR Merenwijk en Morskwartier esprek vandaag ET MILJARD AN SOCIALE ITKERINGEN NBESTENDIG LEIDSCH DAGBLAD Geteerd meisje getrouwd Kramers Bescherming bij huurkoop huis ST.-NICOLAASPRIJSVRAAG 750 aan prijzen Beveiliging langs kanaal (V)uc/ ^ïlte teuws :richt I maart 1860 DINSDAG 16 NOVEMBER 1971 No. 33557 tfteur: G. Koopman Dfdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 120,65 per kwartaal (postabonnementen f23,05), f6,95 per maand (bij vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers fd Witte Singel 1. Lelden - Tel.: 25041. Redactie: 21507 Nabezorglng tot 20 uur, tel. 30500 (zat. 18 uur) 16 PAGINA'S DEN HAAG De metaalbond nn het NVV wil voorlopig de nderhandelingen over een jtuwe c.a.o.-grootmetaal stop dien. Na bestudering van de ederzydse voorstellen acht men sis aanwezig voor verder iderhandelen. De bond vindt dat het van- lag in de raad van overleg in metaalindustrie te voeren tede onderhandelingsgesprek loet worden verdaagd. De bond alvorens verder te onder- indelen eerst de mening n d e leden en kaderleden loren. Vijf bij het overleg over de etaal-cao betrokken vakbon- in betreuren, dat de metaal- drijfsbond NVV zonder enig erleg met hen heeft besloten, deelnemen aan de cao-on- rhandelingen op te schorten. vijf organisaties zijn de tholieke metaalbond St. Eloy, christelijke metaalbedrijfs- ind, de unie B. H. P. (beamb- hoger personeel), de B.T. (middelbaar en hoger rsoneel) en de KLP (leiding- rend personeel). Deze bonden zijn van oordeel, tegenvoorstellen van de irkgevers zovér van de-door bonden> in overleg met' hun den, opgestelde verlangens af- dat er niet opnieuw adpleging van de leden nodig n nu al te kunnen vaststel dat de werkgeversvoorstel- door de leden als onvol- ende voor het asluiten van zullen worden ervaren. ITERDAM (ANP) De Sociale ekeringsbank in Amsterdam en leeëntwintig Raden van Arbeid in, als uitvoeringsorganen van (ciale verzekeringswetten, in 1970 8,3 miljard gulden uitgekeerd. Is ruim 900 miljoen meer dan 169. Dit blijkt uit het verslag over van de bank en de Raden van id dat gisteren is verschenen, la aow is in 1970 uitegekeerd 5,1 ird gulden (617,4 miljoen meer in 1969), aan kinderbijslag 2,2 rd (207,6 miljoen meer dan in navond nog veel bewolking met wegtrekkend naar het zuiden, en wisselend bewolkt met plaat buien, waarvan sommige met I. Matige tot krachtige, aan de af en toe stromachtige wind, end van west naar noordwest, mum temperaturen van 6 tot 2 maxima morgen rond 8 gra- (Opgemaakt om 12.40 uur) ARNHEM In het Arnhemse pa leis van Justitie is vanmorgen het proces tegen Robert van S. begon nen. Van S. schoot, toen htf in Bel gië werd aangehouden in een gesto len auto, twee agenten dood met een uzi-pistoolmitrailleur. „Zet uw baret maar af" riep de president van de krijgsraad, mr. K. N. Korteweg, toen Robert van S. vanochtend in militair uniform de zaal werd binnenge bracht. De verdachte doet dat terstond. Hij heeft eèn ietwat gezet figuur en kortgeknipt, lichtbruin kroeshaar. De zaal is tot de laatste plaats bezet, al ontbreekt de familie van verdach te: zijn moeder is in Amstelveen thuis gebleven en zijn vader woont in Curagao. De eerste getuige die voor het hekje verschijnt is de Belgische agent De Vooght die de schietpartij heeft overleefd, maar aan de rechterhand ernstige verwondingen opliep. Samen met zijn collega Demare, die bij de schietpartij werd gedood, ontdekten zij Robert van S. in het natuurreser vaat nabij Het Zwin. Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs n Ik word abonnee per 1 dec. 1971 en ontvang de krant reeds vanaf heden. n Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee plaats: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder Postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 214. Lelden. Politieman De Vooght uit Knokke bevestigt vanochtend wat zich in het bos heeft afgespeeld. Een weerspan- ninge Robert van S. die probeert te vluchten met de auto en die wan neer dat niet lukt weigert gevolg te geven aan de opdrachten van de politie. Het tweetal krijgt even later versterking van De Bree en Maen- hout. „Het was gebeurd voordat ik het wist", zegt De Vooght. „Hij schoot me met die uzi door de hand. Een van mijn vingers is er af, de andere vin gers staan stijf. Ik ben nog altijd met verlof. Ik had Dumare het bevel ge geven zijn pistool te trekken, want ik was als oudste de patrouillecomman- dant. We verstonden elkaar heel goed", zegt De Vooght heel zachtjes. „Op het moment dat De Bree zich voorover boog, vielen de schoten. Het laatste wat ik van Dumare gezien heb is dat hij bij het rechterportier stond". De zitting duurt voort. Robert van S in de verdachien- bank tijdens het -procesdat van ochtend is begonnen- LONDONDERRY (AP) Met een pruik op om haar mooie lange haren te vervangen is gisteren achter de zwaar bewaakte kazernepoorten i: Noordierse stad Londonderry Marta Doherty getrouwd. Zij werd vorige week door vrouwen uit de rooms- katholieke wijk Bogside kaalgescho ren en geteerd vanwege haar omgang met een Engelse soldaat. Later wer den nog een paar meisjes behandeld. Direct na haar huwelijk met de militair werd Marta met een helikop ter van het Britse leger uit haar woonplaats gebracht. Het meisje en haar echtgenoot, die voor haar rooms-katholiek is geworden, vertrok ken uit Noord-Ierland. De bruidegom kreeg als huwelijksgeschenk van het Britse leger verlof om nooit meer in Noord-Ierland te dienen. Veilig in Engeland vertelde Marta Doherty, dat ze nu gelukkiger was dan ooit in haai- leven. „Nu kunnen we rustig en gelukkig gaan leven". LEIDEN Gereed ligg en plannen voor de bouw van bijna 900 woningen in Morskwartier en Merenwijk. De Leidse raad moet binnenkort een beslissing nemen over dit plan, dat het grootste sinds jaren is. Een plan voor de bouw van 300 maisonettes. 24 galerijflats, 35 be jaardenflats (begane grond) en zes flats voor alleenstaanden maakt deel uit van de aan de NV Elementum gegeven opdracht voor de bouw van 1200 woningen in de Meren wijk, waarvan de meeste al in aan bouw zijn. De 365 huizen worden uit gevoerd in elf gelijke blokken van vijf lagen. Van de maisonettes (54 op de begane grond met tuin en dus ei genlijk eengezinswoningen) krijgen, 262 vier en de overige 38 vijf slaap kamers. Door verschuiving van het tracé van de door te trekken Warmonder- weg kunnen 360 flats worden ge bouwd bij de Constantijn Huygens- laan in het Morskwartier. Er komen 3 identieke woningblokken met gale rijflats in acht woonlagen op een on derbouw. Alle flats zijn vierkamerwo- ningen. Tegenover het Legermuseum in 't Morskwartier komen 161 galerijwo ningen en vijftien garages in één blok met zeven woonlagen op een onderbouw. Het zijn vierkamerwonin- SCHOENREPARATIE SINDS 1929 Klaar terwijl U wacht. HERENHAKKEN, enorm sterk, 3,95 p.p. Ook donderdagsavonds en 's zaterdags geopend. KOREVAARSTRAAT 17 gpn met een eetkeuken en een bal kon over de gehele breedte. De stichtingskosten van het complex in de Merenwijk worden ge raamd op f17.997.336 of bijna f50.000 per woning. Op basis hiervan en de te verwachten rijksbijdrage in het exploitatietekort is de gemiddel de huurprijs berekend op f 290 per maand. De bijkomende kosten zul len f 35 bedragen. De stichtingskosten van de 360 flats in de Mors bedragen f 16.751.213 De voorlopige huurprijs is berekend op f 275 netto. De bijkomende kosten zijn f 50. De bouw van de 161 flats in de Mors vraagt een bedrag van f 7.417.592. De huurprijs is berekend op f 250 netto met f 50 aan bijkomen de kosten. DEN HAAG Het Landelijk Werkverband Huisvestingsnood wil mensen, die een huis in huurkoop kopen, beschermen. Het introduceert een wetsontwerp tegen de uitbuiting van de woningnood. De huurkoop van woningen is volgens het werk verband de laatste tijd zeer bekend geworden door de vele dubieuze praktijken van een louche malafide groep huizenhandelaars, die slechte tot zeer slechte huizen aan de man brengen. Het wetsontwerp wil, dat van elke transactie een acte wordt opgemaakt terwijl als „koopdrempel" 25 pro cent van de prijs moet worden voor uitbetaald. Verder wordt een „afkoe lingsperiode" van tien dagen voorge steld. Om mee te doen hebt u de krant van morgen 17 november en overmorgen 18 november nodig. Bewaar dus deze kranten. Er staat alles in wat u moet doen om de hoofdprijs te winnen. jrevangenispredikant ds. A. Bon- genaar is door gedetineerden van het Groningse huis van bewaring in een brief mede-verantwoorde lijk gesteld voor de opstand van enige tijd geledenPAGINA 7 Huisvrouwen in verzet tegen wit- ter-dan-wit-wasmiddelen PAGINA 7 Israël krijgt geen Phantoms PAGINA 9 De enkel van Wim van Hanegem: veel besproken lichaamsdeel in de sportPAGINA 11 Geld en politiek in Frankrijk PAGINA 13 TOKIO (Reuter) De Japanse Keizer Hirohito heeft op een gis teren in zijn paleis in Tokio ge houden persconferentie gezegd dat hij gedurende de Tweede Wereld oorlog als een constitutioneel vorst handelde, doch dat het hem speet dat bepaalde dingen waren ge beurd. De keizer sprak over zijn rol in de Tweede Wereldoorlog tijdens een ontvangst van 24 buitenlandse cor respondenten. Hij ging daarbij in op dertien van tevoren ingediende vragen. Het was de eerste keer dat de Japanse monarch tot een groep buitenlandse Journalisten sprak en hun vragen beantwoordde. het 50 minuten durende onderhoud sloot aan op de reis van Hirohito in september en oktober aan Alas ka en zeven landen in Europa. Aan Hirohito, met de 68-Jarige Kei zerin Nagako naast zich, werd ge vraagd om commentaar op beto gingen in Europa door groeperin gen die hem ervan beschuldigden dat hij Japan in de oorlog had gestort. „In dit land heeft mijn grootvader Meiji een constitutionele bestuurs vorm ingesteld en ik heb gehan deld overeenkomstig de wens van Meiji en air een constitutioneel vorst. Ik handelde zo in de oorlog en in andere tijden. Ik heb inder daad veel commentaar op mijn op treden gehoord, doch er zijn veel dingen waarvan ik werkelijk per soonlijk niets wist", aldus de kei- Een van de Journalisten kreeg toe stemming voor een extra vraag. Hij wilde weten van de keizer of deze spijt heeft van hetgeen in d* oorlog is gebeurd. „Ja) er zijn bepaalde dingen gebeurd die mij persoonlijk spijten", ant woordde Hirohito, wiens in het Ja pans gegeven antwoorden door een tolk van het ministerie van Bui tenlandse Zaken in het Engels werden vertaald. LEIDEN De provinciale water- jaat zal binnenkort beginnen met het maken van een hardhouten lat- constructie op de bovenkant van de beschoeiing langs het nieuwe Korte Vlietkanaal. Als verdere beveiliging zal de gemeente een twee meter brede strook met doornige beplanting aan leggen naast het pad en kastjes met reddingsboelen plaatsen. Gemeente Lelden en rijk voeren onderhandelingen over de mogelijk heid van vestiging van het museum voor de geschiedenis der natuurwe tenschappen in het Caeciliagasthuis In de Camp. De onlangs NV Stadsherstel Leiden zal een rehabilitatie ter hand nemen van het complex Pieterskerk gracht-Lokhorststraat-Lange School steeg. In verband met de zeer hoge kosten komen er geen automati sche halve overwegbomen op de spoorwegovergangen Morsweg en Haagweg. T.z.t. zullen wel verkeers lichten worden geplaatst op deze drukke punten. Naar men verneemt heefi z.m. de Keizer van Oostenrijk -Hongarije den Heer J J van Kerkwijk, lid van de Tweede Kamer der S.G., be noemd tot ridder der Frans Jozef orde. Rome 13 Nov. De Verita zegt, dat de Koningin van Hanover besloten heeft tot den Katholieken Godsdienst over te gaan. Lissabon 14 Nov. De •stoomboot Nera is met een expeditie troepen naar Goa vertrokken Oe Infau 4ugu* to en de nieuwe gouverneur van Portugeesch-Indië iege leiden de troepen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1