Hij is er weer HOEVEEL DODEN VOOR ZEVEN STUIVERS? K en G succesvol op najaarsm u £zers schrijven De Sint in Leiden Aktief ongerust over winkelcentrum in Z. W. Overweg moet weg zD-.vj 13 i.wV EMBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD LEIDEN Hij is er weer ld door een aantal van ijn muzikale Zwarte Pieten i?am de hoogbejaarde St. Nico las zaterdag in Leiden aan. Het as een verwachtingsvol moment oor de honderden kinderen die Oude Singel en Oude Vest ijn komst stonden af te wachten, ien omstreeks een uur 's middags ngzaam de Turfmarktbrug werd ien gedraaid. Het was het teken at hij er echt aankwam. Even ter kwam „De Spanje" werkelijk hoek om. met Sinterklaas op voorplecht. Minzaam wuifde de Goedheilig-man terug naar de kinderen op de beide walkanten, die, op de schouders van hun vaders gezeten, de aandacht van de bisschop en zijn Pieten probeerden te vangen met gezang en armgeba ren. Majorette-Pieten Ter hoogte van museum de Laken hal legde de boot van Sinterklaas aan. Op dat moment kwam een groep majorette-Pieten naar voren. Op de tonen van het muziekkorps zwaaiden zij met de roe. Niet als dreigend ge baar, maar als onderdeel van hun elegante danspassen. Duidelijk hoorbaar voor alle om standers sprak burgemeester Vis van Leiden de inmiddels aan land ge stapte St. Nicolaas via- de microfoon toe. Het was hem opgevallen, zei hij, dat de hoge Spaanse gast zoveel Zwarte Pieten in zijn gevolg had. Dat was toch niet om kinderen mee te nemen, informeerde hij bezorgd? Lei den zit toch al met een tot onder de 100.000 gedaald inwonertal In zijn antwoord kon de Sint bur gemeester Vis geruststellen. De vele Pieten had hij alleen maar meege bracht voor het rondbrengen van de cadeaus, zei hij tot opluchting van zijn jeugdige toehoorders. Gedurende een paar minuten trok St. Nicolaas zich daarop terug in het museum, waar hij officieel werd wel kom geheten in Leiden. Ondertussen hadden zich ook de grappige figuren vertoond die later in de optocht zou den meelopen: grote maskers van o.m. straatvegers en allerlei dieren. Die rondgang door de stad begon in een regensluier, die zich kort na dat Sinterklaas zyn prachtige schim mel had bestegen Leiden in een nat en nevelig waas hulde. De kinderen trokken zich daar weinig van aan. Zij wilden toch antwoord op de vraag in dat oude Sinterklaas-liedje: „Zal de goede Sint wel komen, nu het weer zo lelijk is?" (Foto Holvast) LEIDEN De eerste twee UNIE- concoursdagen in de Leidse Stadsge hoorzaal boden het vertrouwde beeld, hoewel met variaties: Of schoon het najaarsmuziekfeest van de Kon. Ned. Unie van Muziekver enigingen al negen jaar in Leiden wordt gehouden, draagt de regio Leiden zelf maar weinig bij. Het bleef bij Warmond, Boskoop, Lei den (K en G), terwijl volgende week nog Voorschoten volgt: Gistermid dag waren grote zaal en koffieka mer samen goed vol. Ook zijn meer Leidenaren een kijkje komen ne men, waarschijnlijk door het mede optreden van K. en G. A.s. zaterdag avond moet men ook maar eens binnenlopen, van half 7 af zijn zeven F-korpsen aan de beurt (superieure afdeling), onder welke landskam pioenen. Er zijn korpsen, fanfares meest, die jaar in jaar uit zichzelf gelijk blijven, niet voor- noch achteruit gang. Anderen vliegen omhoog, zelfs met jeugd erin die nog maar op de overgang staat van kind naar meisje of jongen. De opleidingsmo gelijkheden worden dus niet ver smaad. Men dient trouwens heel deze vorm van vrijetijdsbesteding onder een sociale noemer te brengen. De hoeveelheid Nederlandse compo sities neemt toe: Boeddijn, Boekei, De Groot, v. Hemel, v. Lijnschooten, v. Moever, Scheffer, Strategier, Kees Vlak. Naast de Vlamingen Moeren hout en Marcel Poot. Compliment voor de spelers (Naaldwijk en Via- nen), die de schouders hebben gezet onder het Capriccio van Poot en onder de Mauvements Symphoni- ques van Strategier, hoogstaande maar alles eisende muziek. Tenslot te bevredigender door al die suites van "natuurbeschrijvingen". Wel kom als introductie de Othello van Drake Rimmer, waarin motieven van Verdi's opera verwerkt wor den. De kracht van Verdi is onpeil baar. Een nieuw element is de sectie "Onafhankelijken". Ons K. en G. is zo'n onafhankelijke. Voor de 80 le den moest het podium speciaal uit gebouwd worden. De dogmatiek van puur fanfare-brassband-harmonie werd daarmee doorbroken. Maar de beste drumbands evolueren naar een van die formaties toe, door eli te-instrumentarium, super-instruc teurs en muzikale oefening. Eis moet wel worden instructieve ge lijkwaardigheid. speciale erkenning, concertwaarde en niet elk drum bandje gelijkte rechten. K. en G. is een uniek, kostelijk, kostbaar en ka pitaal korps. Ze hadden zich be scheiden in D geklasseerd, maar gingen in E naar huis. De Jury (van Lijnschooten, Moe renhout, Posthumus) is aan de mil de kant voor de lager geklasseer- den. In die streek was onze eigen calculatie altijd lager. Naar boven toe gaat de honorering echter spit ser en selectiever. Degradaties zijn niet uitgesproken, vijf korpsen pro moveerden. KEES VERHOEF. Gevaarlijke situaties Voor enkele centen mé^r per glas geniet U van de aller beste Hollandse cognac, DE KUYPER VIEUX met de originele uit Frankrijk geïmporteerde brandy. LEIDEN De wijk vereniging "Aktief" heeft zich in een schrij ven tot de Leidse raad gericht, waarin erop wordt gewezen, dat winkelende wandelaars vrijwel iedere dag op de pleinen waar winkelcentra zijn gevestigd, met min of meer gevaarlijke situaties wordn geconfronteerd. "Aktief" doelt hier op het feit, dat vele Jongeren, doch ook ouderen de pleinen van deze centra gemakshal ve gebruiken om er met vaak grote snelheid met fiets of brommer over te rijden. Deze situatie, aldus het schrijven, komt o.a. voor bij het winkelcentrum op het Bevrijdings- en Vijf Meiplein, waaraan naast ve le winkeliers ook winkelende bur gers zich reeds lang ergeren. Hoewel tot op heden ernstige on gelukken zijn uitgebleven is het kort geleden voorgekomen, dat een moeder met kinderwagen werd aan gereden op het Bevrijdingsplein door een hard "racende" Jongeman. Ge lukkig liep dit voorval goed af maar dit is slechts een voorbeeld uit een reeks van dergelijke incidenten. Ge vaarlijke situaties doen zich met na me ook voor bij de hoeken van de winkelgalerijen, waar het voorkomt, dat niets vermoedende wandelaars ineens een fiets op zich af zien stui ven. Leuk winkelen toch ook een re creatieve bezigheid voor velen is slechts dan mogelijk indien de plei nen daadwerkelijk dienst doen als wandelgebied. Helaas, aldus gaat het schrijven verder, moet ook worden opgemerkt, dat zelden of nooit eni ge politiecontrole te bespeuren valt tegen hierbedoelde veel voorkomen de overtredingen. Het winkelcentrum in Zuid-West kan toch belist niet aangemerkt worden als een onbe- Naar aanleiding van het dodelijk fceval op de spoorwegovergang Wil- Zwijgerlaan vraag ik mij af: loeveel doden moeten er nog vallen oor de paar centen die de N.S. ont togen voor het transport van goede- fl? Proberen de N.S. daarmede het rlies te dekken, die zij jaarlijks casseren? Hebben de N.S. wel eens dacht aan het verlies, dat de fa lie lijdt? Er is in Leiden een lo- «1 treintje met een spoorwegover- Ngetje met een grote D de D van Hoeveel doden voor zeven stui- D. Schild, Beethovenlaan 173. Leiden. of voor Katwijk Als lezer van uw blad ergerde ik I] zeer aan de uitspraak van wet ter dr. Bergman, die zegt dat hij to doodschaamt over Katwijk aan "c wat het verhuren betreft. Mijns flens moest hij zich schamen om ft woorden te gebruiken over za- 11 waarvan hij in het geheel geen 'tois heeft of nauwelijks. heb als oberkelner plm. 15 Jaar een der beste zaken gewerkt aan kl»st in Katwijk aan Zee en nooit ders dan lof wat betreft de hui.se- eC sfeer en goede ontbijten dip ®je of drankje 's avonds aange- eQ (zonder berekening) en dit voor de prijs van plm. f 8,00 tot f 9,00, waarvan de V.V.V; nog plm f 0.50 p. p. per dag aftrekken. Hoe meer gasten, des te sterker is de V.V.V. financieel. Dit zijn mijn er varingen van plm. 70 pot. van de gasten (meest Duitsers) Als de wethouder zegt dat in Duits land bij „privat" ook meestal nog een aparte zitkamer is, kan ik hem zeggen uit ervaring (daar ik na bo vengenoemde periode ruim 6 jaar in Duitsland woonde en er nog regel matig kom) dat Duitsland niet in de schaduw van Katwijk kan staan. Zoals de gasten zelf zeggen: je hebt een gehele dag vulling van het ont bijt. J. Th. Schröder, J. W. Frisodreef 126, Katwijk a. Zee. Wat wil regering? Iedere week ziet men via het tv- scherm tot vervelens toe een politieke partij, die min of meer goede bedoe- ling en heef met de Nederlandse bevol king. Maar momenteel telt men 10.000 duizend werklozen. In prin cipe heb ik niets tegen gastarbeiders, want het zijn medemensen in deze maatschappij. Volgens de kranten neemt de stroom van gastarbeiders toe. De regering wil deze stroom af remmen. Wat zou de huidige rege ring van plan zijn met de Neder landse bevolking? Mogelijk de tak- tiek gebruiken, als wijlen minister Colijn: „Nederlanders het komt best voor elkaar'.' Het kwam voor elkaar: crisis en werkloosheid en of dat niet genoeg was vielen wij in een tweede wereldoorlog met alle gevolgen van dien. Ik heb het gevoel, dat wij wor den belazerd. Inmiddels zakken wij in een scheef gezakte staat, waarin niemand wat kan bereiken. De overheid maakt de dienst uit. Fabeltjeskrant Ik ben genoodzaakt in de pen te klimmen om de reactie van de bond van gescheiden vrouwen „Divortium" in L.D. van 12 november j.l. op het schrijven van mevr. A. Munniksma en mijn persoontje te weerstreven. In het bewuste stukje wordt name lijk één derde of de helft inkomen alimentatieverplichting van de man naar het land van de fabeltjes ver wezen. Daartegen protesteer is en wel omdat het de zuivere waarheid be vat. U kunt desnoods bij mij thuis de bewijzen komen inzien. Wat voor mij wél naar het land van de fabeltjes verwezen mag wor den is, dat u zegt dat een loopbaan van een man mede door de hulp van zijn vrouw „welke hulp" een bepaa'- dc hoogte zou bereiken dus met ande re woorden dat diezelfde man zondei vrouw dit niet bereikt zou hebben? Nonsens, eerder is het omgekeerde het geval. En dan nog iets. Dat moeders vaak lange tijd psychisch geknakt zijn bevat vanzelfsprekend waarheid, maar de vaders ondergaan eenzelfde lot, terwijl toch de moeders de kin deren meestal houden en vaders de kinderen vaak helemaal kwijt zijn. Want veel gescheiden vrouwen vin den er voldoening in haar ex-echt- genoot te treiteren door hem zijn kin deren te onthouden, waarvan de kin deren de dupe van worden. Wat denkt U wat het die kinderen doet als een ouderpaar voor de kinderen bij elkaar blijvend of financieel be ter uitkomend voor de vrouw dag in da,g uit hooglopende ruzies heeft. Is dat dan zo bevordelijk voor opgroeiende kinderen? En dat u een minimaal inkomen heeft, kunt u verhelpen door ook de handen uit de mouwen te steken. U vindt het toch ook gewoon dat de tweede vrouw van een gescheiden man, die meestal ook kinderen heeft, moet werken. M. Hillebrand-Tervooren, Drechtstraat 67, Leiden. Fijn briefje In een tijd, waarin de politie aan zoveel ongefundeerde kritiek, hier en daar verguizing, bloot staat, doet het deugd onder je ruitenwisser een al lervriendelijkst politioneel briefje te vinden. Elders tref je wel eens an dere briefjes aan. Leidse Hermandad, hartelijk dank hiervoor; Zeer geachte bestuur der/be stuurster. Tot onze spijt zijn wij genood zaakt U attent te maken op een verkeersovertredingniet dat wij boos op U zijn, maar het is nu eenmaal onze plicht U erop te wijzen (wij worden hiervoor nl. betaald). Waarschijnlijk weet U nog niet dat U geparkeerd staat op een plaats, ivaar het gebruik van een parkeerschijf verplicht is. Vriendelijk doch beleefd ver zoeken wij U hier in het vervolg aan te denken. U zoudt ons daar mee een grote dienst bewijzen. U bij voorbaat dankend voor Schouwburg zaak weer in de raad LEIDEN De PvdA-raadsleden Van Aken en Dirks, die in de raads vergadering van 4 oktober een voor stel indienden om onverwijld op dracht te verlenen voor het maken van een restauratieplan voor de schouwburg, hebben de raad ge vraagd dit onderwerp toe te voegen aan de agenda van de raadsvergade ring van maandag 22 november Zij vragen het college alle informatie sinds 4 oktober schriftelijk aan de raad mee te delen. Uw welwillende medewerking. Met vriendelijke groeten, hoogachtend, de gemeentepolitie van Leiden. P.S. Neemt U deze terechtwij zing s.v.p. niet te ernstig op; het is goed bedoeld! J. L. Verhagen, waarnemer notariskantoor Kaptein, Leiden. Succes voor de Leidse politie LEIDEN/GROENLO Het Leidsch Politie Muziekgezelschap heeft zater dag onder leiding van zjjn dirigent D. Anderson deelgenomen aan een door de Groenlose Burgerharmonie georganiseerd Nationaal federatief muziekconcours. Het gezelschap kwam uit de de hoogste afdeling van de Kon. Neder landse Federatie van Harmonie- en Fanfaregezelschappen, n.l. de Vaan del-afdeling. Het behaalde met het verplichte nummer "Othella" van Drake Rimmer/Flink, 144 punten en met het keuze-nummer "Divertimen to Festivo" van O. Ketting 152 pun ten. Samen 297 punten en een le prijs. Met het behalen van deze eerste prijs ontving het muziekgezelschap van de Federatie een wimpel, ter be vestiging aan de reeds eerder ont vangen Federatie-vlag. langrijk centrum, gelegen in een wijk waar duizenden mensen wonen. Er is de laatste tijd veel gewerkt, om betere parkeervoorzieningen te treffen, doch sfeer en gezelllhgeid behoren die pleinen ook te hebben, waarvan enkele voorbeelden uit ande re gemeenten zouden zijn op te noe men. Het plaatsen van bloembakken, en aanbrengen van enkele terrasjes waar men via een kleine kiosk rus tig een kopje koffie kan drinken zou al een verbetering betekenen, dat ook het nuttige effect zou afwerpen, dat het fietsen en brommen ten dele on mogelijk wordt gemaakt. Gedacht kan ook worden aan het plaatsen van een dubbele rij boompjes. Daar naast zou het voorts wenselijk zijn verbetering te brengen in de plein verlichting; de huidige verlichting is van dien aard. dat met het invallen van de duisternis beide hier bedoel de pleinen een wat mistroostige in druk maken. Aktief spreekt verder haar onge rustheid uit over de geruchten als zouden er plannen bestaan om in het nu ontruimde pand van De Gruyter aan het Vijf Meiplein al weer een bank te vestigen, terwijl een serieuze gegadigde zou zijn, om in dit pand een herenmodema gazijn onder te brengen. In een stadswijk als Zuid-West zou een der gelijke branche in een behoefte voor zien. Een afschrift van dit schrijven ia ook gezonden aan de Commissaris van Politie, de gemeentelijke Ver- keerscommissie, de Plantsoenen dienst en de winkeliersvereniging "De Luifelbaan". In onze rubriek „Lezers schrijven* staat een brief van een lezer naar aanleiding van het dodelijk onge luk op de spoorwegovergang in de Willem de Zwijgerlaan. En een raadslid heeft vragen gesteld. Het zijn zoals wij zaterdag reeds meld den. niet de enige reacties op dit der de dodelijk ongeluk in drie Jaar op deze overweg over een drukke ver keersweg. Wij zijn van verschillende kanten benaderd door lezers, die de spoor wegovergang weg willen hebben. Men noemt het een situatie uit de vorige eeuw. dat een trein op een alleen met lichten beveiligde overweg de steeds drukker wordende Willem de Zwij gerlaan kruist. Het gebeurt slechts enkele malen per dag, maar deson danks gebeuren er ongelukken. Het goederenvervoer moet maar op een andere manier worden gedaan, zo is de mening. Men wijst er terecht op. dat de Willem de Zwijgerlaan steeds druk ker wordt, zeker nu de Merenwilk tot ontwikkeling komt. Extra drukte is er op de weg doordat de brug in de singelroute is afgesloten. In het noordelük stadsdeel wil men actie, gaan voeren. Initiatiefnemer is de heer S. H. van Iterson, Beatrix- straat 5 (telefoon 33175). Hij is werk zaam bij de Leidse universiteit en heeft via de kapsalon van zijn vrouw contact met de winkeliers in dit stadsdeel, die een handtekeningen actie overwegen De heer van Iterson heeft inmiddels contact opgenomen met de wljkcomité's in Noord en de Kool en wil raadsleden inschakelen om te bekijken of het mogelijk is de overweg te laten verdwijnen. Wie voelt voor deze begrijpelijke actie, kan contact opnemen met de heer Van Iterson. Inmiddels heeft vanmorgen net PvdA-raadslid Jonker schriftelijke vragen gesteld aan B. en W. over de spoorwegovergang. HIJ vindt de si tuatie levensgevaarlijk en vr ?t welke maatregelen het college denkt te treffen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3