}arijs koopt Mirages terug Mariner draait om verduisterde Mars Lady Fleming tegen wil in Engeland Bloedige straat gevechten in Japanse steden in Piao zou Mao driemaal hebben willen vermoorden )orstel AE voor idden- osten CHINA DANKT INDIA Opnieuw ruilhart Barnard STOFSTORM ONTTREKT DETAILS OPPERVLAKTE PLANEET AAN CAMERA-OGEN jflDAG 15 NOVEMBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 17 0 YORK 'APi Het gezag- jende Amerikaanse blad „Ti- schrifjt in zijn jongste num- dat Westerse deskundigen zegslieden in China vernomen !en. dat de minister van De-- Lin Piao, de man die door Tse-toeng persoonlijk als zijn ijger was aangewezen, in an- ulf Jaar tenminste driemaal geprobeerd Mao te vermoor - aldus Time. is Lin Piao mis- fn wel dood. verraden dooi eigen dochter, blad schrijft dat. op basis [nIe Westerse spionagerappor- Lin Piao. oorlogsheld, minis- van Defensie en de man, die nog geen 2'4 jaar geleden door Mao Tse-toeng persoonlijk was aangewezen als China's toekom stige leider, in politiek opzicht niets meer heeft te betekenen en vermoedelijk dood is. Van de 21 leden van het Chinese politburo zijn op het ogenblik nog slechts negen actief. Van de overige twaalf zijn zes volkomen uit het gezichtsveld verdwenen na de ge- heimziniige gebeurtenissen van september". "Tsjoe En-lai. China's behendige premier, is na Mao de machtigste man in Peking, maar hij is het hoofd van een politburo, dat is ge decimeerd door zuiveringen, en van een regering, waarin tiental len fracties zijn vertegenwoor digd". De laatste machtsstrijd in Pe king, aldus Time. vond zijn hoog tepunt in een vierdaagse periode, waarin Tsjoe En-lai abrupt zijn meeste afspraken afzegde en waarin het gehele politburo uit het gezichtsveld verdween vermoe delijk omdat zijn leden waren bij eengeroepen voor een spoedeisen de zitting in Peking. China's mili taire leiders verdwenen even- "Nadat een Trident-transport vliegtuig van Britse makelij op geheimzinnige wijze diep in Mon golië neerstortte kwam de Chinese luchtmacht helemaal aan de grond te staan. Pas zeven weken later werden de vluchten hervat". Er volgden vergaderingen ter veroordeling van de zonden van Lin Piao. "In september was Lin bij een moordaanslag op Mao betrapt hij probeerde uit China te vluchten. Hij spoedde zich met zijn vrouw, zijn zoon en twee medesamen zweerders Tsjen Po-ta, persoon lijk secretaris van Mao, en Woe Fa-sjien, hoofd van de Chinese luchtmacht naar een militair vliegveld bij Peking. De drie aspi rant-overlopers vertrokken met een Trident, die uitgerust was met speciale radar voor vluchten op geringe hoogte. Waarheen zij ook onderweg waren, aangekomen zijn zij nooit. Lin's eigen dochter. Lin Toe-toe. verried de vluchtpogingj van de Trident, die op de een of andere manier werd neergescho- i ten". Volgens Time kennen de Russen j de identiteit van de negen slacht- offers van het ongeluk met de Tri- i dent. Zij willen echter alleen maar zeggen, dat de slachtoffers unifor men droegen, dat een hunner een vrouw was en dat er tekenen wa ren van een gewapende strijd in het vliegtuig, waaruit kon worden opgemaakt dat het om een kaappo ging ging. BUS (Reuter, AP) De Franse regering heeft besloten door Israël betaalde maar nooit afgeleverde straaljagers iet type Mirage-5 terug te kopen. De toestellen zullen nu (schikking worden gesteld van de Franse luchtmacht. Mirages, van de vlieg- iriek Dassault, zijn gestatio- gebleven op het vliegveld van (udun sinds president De na de zesdaagse oorlog van j67 een embargo instelde op leveranties aan Israël. Jordanië en Syrië .Israël óch daarna naar de Verenigde gewend en van Washington n Skyhawk-straaljagers etendmaking van het Franse volgde na een artikel in Le waarin de correspondent van Idden-Oosten vertelde dat Is- srjjs op de hoogte had ge- van de wens te onderhandelen et terugkopen van de toestel- tezamen zo'n 175 mil- gulden waard zijn. Een oerder van het Franse minis- an Buitenlandse Zaken wei- Ie zeggen of Israël met de te- 'Reuter, AP) De organi- voor Afrikaanse Eenheid definitieve voorstellen uitge- voor een oplossing van dp in het Midden-Oosten. De J ellen zullen door de tweede Hraussie aan de Israëlische en - ische leiders worden voorge- Dit heeft het Nigeriaanse hoofd generaal Gowon zater- lekendgemaakt. De voorzitter ie OAE. president Ould Dad- fan Ma uretan ië, zal secreta- neraal Thant van de V.N. ggesties voor een oplos van de crisis doen toekomen, vee Afrikaanse staatshoofden na aankomst uit Dakai de uit vier man bestaande vredesmissie rapport had bracht aan de OAE-commissie het Midden-Oosten. Generaal a, president Leopold Senghor Senegal, collega Joseph Mo- i van Zaire en de president juneroen Ahidjo bezochten en afgelpoen week Israël en om te zien of een politieke Mig van het conflict tot de mogelijkheden behoort. Gene- Gowon zei dat beide partijen willen en president Moboe- prekend in Kinsjassa, voegde aan toe zowel in Jeruzalem Cairo vredesvoorstellen te gehoord. desmissie zal 'binnen enkele i' het Midden-Oosten teren om haar pogingen te zetten. Zij vertrekt om- 21 november naar Egypte roeken daarna Israël en zul- beide partyen in het ge- nieuwe voorstellen doen. rugbetaling akkoord gaat. maar vol gens welingelichte kringen hebben de twee landen al sinds eind seDtem- ber onderhandelinge gevoerd over de vraag hoe Israël moet worden scha deloos gesteld. Frankrijk heeft Tel Aviv al herhaalde malen aange boden het aankoopbedrag terug te geven maar het Israëlische stand punt is altijd geweest: liever de toe stellen dan het geld terug. Een twee de moeilijkheid was ook de eis van Israël dat de Mirages niet aan een ander land zouden worden verkocht. Volgens officiële kringen in de Franse hoofdstad is het besluit van de regering voortgesproten uit de wens de toestellen niet te laten ver slechteren. Ook de behoeften van de Franse luchtmacht hadden bij de besluitvorming een rol gespeeld. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Tel Aviv bevestigde dat er besprekingen tussen Israël en Frankrijk gaande zijn over de Mi- rage-kwestie .Een woordvoerder zei echter dat deze besprekingen nog niet zijn afgerond. Volgens de Israë lische radio waren autoriteiten in Jeruzalem „verrast en boos over de vroegtijdige informatie in deze fase. van de onderhandelingen". Bonn De ministers van Buitenlandse Za ken van de Arabische Liga, die in Cairo bijeen zijn, hebben de kwestie van hervatting van de diplomatieke betrekkingen van de Arabische landen met West-Duits- land verschoven naar de volgende gewone zitting in maart 1972. De tijd werd niet gunstig geacht om nu een besluit te nemen. De Egyptische politieke commen tator Mohammed Hassanan Hei- kal heeft gisteren in zijn blad Al Achram verklaard dat de rol van het Duitse volk op intrnationaal ge bied ernstig wordt ondermijnd dat het „schuldcomplex" dat het hele land is opgelegd. Hij schrijft in een artikel over zijn recente reis naar West-Duitsland met Duitse ministers, professo ren. journalisten en vooral met Jon ge mensen het wijd verspreide „sprookje" besproken te hebben dat Hitier zes miljoen Joden heeft ge dood. Heikal trekt de Juistheid van dit „sprookje", dat volgens hem de wor tel is van het ..schuldcomplex" in twijfel. Tegen de Egyptische oud-minister LONDEN t.DPA, Reuter) De weduwe van de ontdekker van de pe nicilline, Lady Amalia Fleming, is gisteren, na Griekenland te zijn uit gewezen in Londen aangekomen. De 62-jarige vrouw weigerde aanvanke lijk het vliegtuig te verlaten, omdat zij niet in Engeland wil wonen, maar In Griekenland, waar zij geboren is. De Griekse nationaliteit, die zij naast de Britse bezat, is haar echter door de Griekse overheid ontnomen. Nadat politie- en vliegveldpersoneel een klein uur met haar gepraat had. verliet de vrouw het toestel. Sir Alexander Flemings weduwe is, naar van welingelichte zijde wordt vernomen, gisterochtend door de po litie uit haar woning in Athene ge haald en in een straalvliegtuig naar Londen gezet. De Griekse nationaliteit is haar ontnomen wegens wegens „anti nationale activiteit". Eind septem ber is zij door een bijzondere mili taire rechtbank in de Griekse hoofd stad tot zestien maanden gevange nis veroordeeld wegens deelneming aan een poging tot hulpverlening aan Alexandros Panagoelis, die een aanslag op premier Papadopoe- los heeft gepleegd. Op 21 oktober is zij uit gevangenschap ontslagen om gezondheidsredenen. Populair Ze heeft in Londen verklaard dat zij „een krachtige politieke campag ne" tegen de Griekse regering zal be ginnen. Naar haar mening is zij het land uitgezet wegens haar popularl- j teit. „Ik kreeg bloemen en de mensen hielden me op straat staande om me de hand te schudden. Ja. ik kreeg prachtige reacties van de mensen op straat. De Grieken zijn een heel vreemd volk, weet u". Zij uitte de beschuldiging dat de Griekse re gering een overeenkomst had ge schonden waar zij zich van haar kan wel aan had gehouden. „Op de derde dag van mijn ge vangenschap werd mij uitwij zing aangeboden. Ik weigerde, maar nu ik dat allemaal achter de rug heb. hebben ze me toch uitgewezen". Tijd om een koffer te pakken, had zij niet gekregen. Zij mocht alleen haar Britse paspoort meene men. Zorgen maakt zij zich ook over de vijf katten die zij heeft achterge laten. De Briekse regering heeft gisteren verklaard dat Lady Amalia is uitge wezen omdat zij met de Paiïthelleese bevrijdingsbeweging samenwerkte en na haar vrijlating uit de gevan genis een anti-nationaal artikel in 'n krant had geschreven. „De regering staat niemand toe de vrede en veilig heid van het volk in gevaar te bren gen, wie het ook is", heeft een Griekse regeringswoordvoerder ge zegd. In Koeala Loempoer (Ma leisië) zijn zaterdag weer de tra ditionele boetefestiviteiten gehou den onder Chinese gelovigen. In de Lim Tjen Kong ParadijsI Tempel dansten meer dan 100 ge heel in het luit geklede mannen met blote voeten over een vuur van gloeiende koleji om de goden vergiffenis af te smeken voor hun zonden. van Oorlog Mohammed Fawzi, die In Cairo terecht staat wegens mede plichtigheid aan een komplot tegen, het leven van president Sadat, is za terdag de doodstraf geëist. Dit heeft het persbureau voor het Midden- Oosten meegedeeld. Er is geen datum meegedeeld waarop uitspraak zal worden gedaan. Generaal Fawzi is één van de 91 beklaagden van het komplot. Het proces tegen Fawzi be gon op 25 oktober, de overige 90 be klaagden waren al eerder berecht, onder wie oud-vice-president Ali Sabri. De 56-jarige Fawzi was er van beschuldigd zich verzet te hebben, tegen het plan van president Sadat, toe te treden tot een federatie met Syrië en Libië en van het aanmoedi gen van andere legerofficieren het zelfde te doen. Fawzi heeft verklaard onschuldig te zijn. TOKIO (DPAi Negentigduizend Japanners hebben gisteren in Tokio en andere steden betoogd tegen de overeenkomst met de VS over Oki nawa. Daarbij kwam het in Tokio tot. een veldslag tussen 12.000 poli tieagenten en verscheidene duizen den studenten. Twee politiemannen, door benzinebommen getroffen, vlo gen in brand en liepen ernstige ver wondingen op. De politie, die zich verweerde met traangas, waterkanonnen en knup pels. bracht 217 studenten op. Ze ker 40 mensen zijn gewond geraakt. De betogers hebben er bezwaar tegen dat Amerika zijn militaire steunpunten behoudt als Okinawa volgend jaar aan Japan wordt te ruggegeven. Trein In plastic verpakte benzinebommen ontploften in een trein nadat studen ten een aanval hadden gedaan op een forensentrein van de Japanse spoorwegen Naar schatting 150 stu denten hadden voor het station een gevecht geleverd met 60 agenten voor de studenten de trein bestorm den. Onder de gewonden was een meisje die het pak met de benzine bommen waarschijnlijk heeft mee gedragen. Haar toestand is kritiek. Wapens onderschept De West- berlijnse politie heeft gisteren weer enige wapenzendingen onderschept die. naar zij waarschijnlijk acht, be stemd zouden zijn voor de anarchis tische groep Baader-Meinhof. Dit maal waren 't 3 pakken, waarin o.m. twee snelvuurgeweren van Ameri kaanse-makelijk, een pistool en 1.500 patronen zaten. Vorige week woens dag had de politie acht van dergelij ke pakken in handen gekregen. Ter dood veroordeeld Wegens drievoudige moord op het gezin van de bekende Amerikaanse vakbonds leider Joseph Yablonski is zaterdag de 23-jarige Aubran Martin veroor deeld tot de dood op de elektrische stoel. De rechtbank in Washington (Pennsylvania) had zich bij de ver oordeling gebaseerd op verklaringen van een nog niet gevonniste hand langer van Martin. De moord vond plaats nauwelijks een maand voor de verkiezing van de fel omstreden functie van voorzitter van de vak bond voor de mijnbouwarbeiders die Yablonski tot dan toe bekleedde. Ver moedelijk heeft een onbekende de dader ongeveer 17.000 gulden voor de moord betaald. NEW DELHI (AP) De Indiase regering heeft bekend een telegram ontvangen te hebben van de Chine se premier TJoe En-lai waarin deze uiting geeft aan de hoop dat de vriendschap tussen de volkeren van China en India "met de dag zal groeien en zich ontwikkelen". Het telegram dat op zaterdag was gedagtekend en dat zondag in New Delhi werd ontvangen, was de eer ste boodschap die de regering in New Delhi sinds vele jaren van een Chi nese leider heeft gekregen. Tsjoe dankte mevrouw Gandhi voor het feit dat India in de volkerenorganisa tie de resolutie van Albanië had ge steund. waarin was voorgesteld Chi na toe te laten en Formosa uit te stoten. "Uit naam van de Chinese regering en het Chinese volk dank ik uwe excellentie, uw regering en het volk van uw land. Moge de vriendschap tussen de volkeren van China en India dagelijks groeien en zien ontwikkelen", aldus Tsjoe, KAAPSTAD (AP) Prof. Chr Barnard heeft zaterdag in het Groote Schuurziekenhuis in Kaap stad zijn achtste harttransplantatie uitgevoerd. De ontvanger was de 62-jarige Lindsau Rich De toestand van de patiënt gaat vooruit. Van de hart-transplantatie-patiën- ten van Barnard zijn er (afgezien van de nieuwe patiënt) nog twee in leven: de 38-jarige Dorothy Fischer en de 44-jarige Dirk van Zijl. die resp. op 17 april 1969 en 10 mei j.L hun nieuwe hart ontvingen. PASADENA AP/RTR) De Mariner-9 is de eerste kunstmaan van een andere planeet dan de aar de geworden. Het Amerikaanse ruimtevaartuig draait sinds zater dagnacht om de planeet Mars in een baan, waarvan de hoogte va rieert van ongeveer 1300 tot ruim 17.000 km. De komende drie maan den moet de Mariner ruim 5000 foto's nemen en naar de aarde zen den. waardoor circa driekwart van de rode planeet in kaart kan worden gebracht. De kleinste details, die op de foto's zichtbaar worden, zijn on geveer zo groot als een voetbalveld. De Maxiner werd in de nacht van zaterdag op zondag na een reis van bijna 400 miljoen kilometer in 5V4 maand door werking van de boordraket gedurende ongeveer een kwartier afgeremd van 18.000 tot 11.440 km per uur, waardoor hij ge vangen werd door de aan trekkingskracht van Mars. Het laagste punt van de baan om de planeet werd 1380 km op een punt boven het zuidpoolgebied. Na het ingaan van de baan werd nog een kritieke operatie uitgevoerd: hét ontvouwen van de zonnepane len. die energie moeten leveren. Tot dat ogenblik werd de energie gele verd door boord-batterijen. Ook deze operatie verliep perfect, waar na bleek dat alle boord-appara- tuur foutloos werkte. ADVERTENTIE to's bijzonder weinig over het op pervlak van Mars onthulden: de reeds zeven weken durende stof storm op de planeet onttrok de de tails aan het oog van de camera's. Deskundigen hebben hoop, dat de storm binnenkort gaat luwen. Dat men thans voor het eerst de kans krijgt, het verloop van zo'n storm van dichtbij te observeren, zou een schrale troost zijn. wanneer de bij zonder goed verlopen missie van de Mariner door deze toevallige uit zonderlijke atmosferische omstan digheden de mist in zou gaan. De Mariner beschrijft iedere 12 uur en 37 minuten een baan om Mars: 7 minuten langer dan aanvankelijk was geprogrammeerd. Tijdens ieder omloop worden 30 foto's gemaakt, zowel met een telecamera als met een groothoeklens. Inmiddels wacht men ln het wes ten met spanning af, wat de twee Russische sondes Mars-2 en 3 zul len gaan doen. Zij werden vóór de Mariner gelanceerd maar arri veren tussen 20 en 29 november bij de rode planeet. Een zachte landing van instrumenten door althans een van deze sondes wordt waarschijn lijk geacht, maar de Russen hebben zich over het programma van hun ruimtevoertuigen niet uitgela ten. De verbindingen met de son des zijn geruime tijd verbroken of zeer gebrekkig geweest Het is niet bekend of dit euvel weer hersteld Is. Onder een onlangs gesloten verdrag zullen de VS en Rusland per telex snel de technische gegevens uitwis selen. die door de Mars-sondes wor den doorgezonden.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 17