LEIDEN KRIJGT TV ZES-MIN Werken voor wandelaars ALS VOLLEDIGE ONDERWIJSKERN MAAR NET VOLDOENDE ZATERDAG 13 NOVEMBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD Lezers schrijven Antwoord op baatzuchtige idealen Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Hasselt (Ov) K. Exal- 1 te Noordeloos. te Waarde (Zld) W van de Woord, kandidaat te ^sd. te Olsterwijk Helvoirt: C. H. Waardenburg, kandidaat te [tocht. Te RotterdamDelf shaven van de Bosch te Gorkum. Bedankt voor Zwolle I. Kok te ■n genomen de benoeming tot hulp- t^er te Heino G. J. Stam, hulp- t^dlker te Nieuw-Amsterdam (Dr) GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Middelharnis A •egman te Rijssen. Voor Gronin- BQ: W. Hage te Krabbendijke. Brief van prof. dr. A. J. Rasker Van prof. dr. A. J. Rasker te Oegstgeest ontvingen wij een brief, waarin hij ingaat op de door onze redacteur C. J. Rotteveel aangesne den materie van de „hogere defen- siekosten" en de „tragiek van 1940". Het spreekt vanzelf, dat daarmede de zinsnede in het onderschrift bij het ingezonden stuk van de „zes" in ons blad van gisteren (dat zij de door R. genoemde punten niet in hun ant woord hebben betrokken) komt te vervallen. Het artifcel van prof Ras ker zal woensdag worden gepubli- J ceerd op de pagina „Meningen", LEIDEN Op het gebied van de onderwijsvoorzienin gen neemt Leiden de tweede plaats in de provincie in. Die plaats is minder solide dan op het eerste gezicht lijkt. Wel iswaar blijft Leiden als we de universiteit buiten beschou wing laten op de derde plaats staan, maar dan is het aan- schooltypen minder dan in Delft, Gouda en Alphen en maar net voldoende om nog als volledige onderwijskern te worden geclassificeerd. Ter vergelijking: Leiden heeft vijf onder wij sty pen en Haarlem tien. Gebrek aan beroepsonderwijs Het onderzoek van de Vereniging Nederlandse Gemeenten naar de eefbaarheid in het gewest Leiden signaleert in dit verband de dui- <elijke nabijheid van de zioare onderwijskern Den Haag. Het gebrek nan verschillende onderwij sty pen in Leiden manifest eert zich vooral iiij het middelbaar en hoger beroepsondenuijs, hetgeen de diversiteit ,an het aanbod van onderwijsmogelijkheden in Leiden sterk beperkt daarmee de mogelijkheden in het gehele gebied. In het algemeen neemt de onder- mjscentrumpositie van Leiden toe, nede omdat het aantal niet-Leidse serlingen toeneemt. Voor het mid- elbaar onderwijs ontwikkelen de udere kernen in het gewest zich tot ecundaire onderwijscentra met een tienemende mate van zelfsupporting ii tot op zekere hoogte een functie oor de omringende gemeenten. De ungere kernen dragen vooralsnog jj tot versterking van de Leidse entrumfunctie. Er bestaat verband tussen het Dclale milieu van het kind, de euze van onderwijstype, de kans, de opleiding met succes wordt [gesloten, de kans, dat verder nderwijs wordt genoten en de latere ositie in de maatschappij. Opbouwprogramma Het probleem speelt zeer duidelijk Leiden zelf, waar het lage sociale Iveau van grote bevolkingsgroepen En gecoördineerd sociaal opbouw- rogramma noodzakelijk maakt. Van cn dergelijk programma is het aderwijs een uitermate belangrijk iderdeel. In feite speelt het probleem ook ders in het gewest. Zo kan men ch afvragen of de levenshouding in bepaalde groepen (bijvoorbeeld Katwijk, Rijnsburg, het oude dorp an Wassenaar of Kerkehout, in aeterwoude) er niet toe leidt dat schoolkeuze en dè kans op suc- s, meer dan nodig is, worden be- erkt. Het kan zijn dat van een be- aald schooltype, dat voor het kind it meest geschikt is, de door de iders gewenste signatuur niet in omgeving is vertegenwoordigd, laar heel vaak ook is de belang- elling voor minder voor de hand ggende of bekende, maar voor het ind zeer geschikte schooltypen ider de maat, waardoor het kind lie kansen ontnomen worden. Wat betreft de sociale mobiliteit in de laagste sociale niveaus in atwyk zijn de verwachtingen wel ongunstig, vooral in het dorp, merkwaardigerwijze ook in oornes dat toch in totaal een wat iger sociaal niveau kent. De ver dring ligt in het feit dat de laag- sociale niveaus uit Hoornes af- istig zijn en behoren tot de lagere iiieus uit Katwijk-dorp. Met de lddengroepen is het in Katwijk it gunstiger gesteld. De uitzonderlijk ongunstige situatie Katwijk hangt samen met de be lande sociale structuur, maar ook et de onvolledige onderwysvoor- eningen, met name voor het a.v.o. het v.w.o. De specifieke levens- DUding van een zeer groot deel van Katwykse bevolking is er de oor- lak van dat de belangstelling voor ae onderwijstypen relatief gering maar ook van het feit dat tot op Eden betrekkelijk weinig activitei- n zyn ontplooid om deze onderwys- lorzieningen alsnog te realiseren. Niet rooskleurig De situatie in Leiden is iets min- sr ongunstig maar toch nog verre rooskleurig. Het is opvallend at, met uitzondering van de Mors, alle districten t.a.v. de lagere Klale niveaus eenzelfde (geringe) Kiale mobiliteitsverwachting moet 'orden geconstateerd: Dit geldt in KLOKKEN Friese Staart en Stoeltjes, Zaanse - Sallanders. Echte antieke Franse Comtoise Klokken enz. Uw specialist met vak-service, v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 even sterke mate voor de binnenstad als voor b.v. Boerhaave. De gunstige uitzondering van de Mors kan mo gelijk worden verklaard door het feit dat daar de jongeren, uit de lagere sociale milieus (uit de binnenstad en de Kooi) zijn gaan wonen, waardoor de Mors qua sociale mobiliteit een fase in de ontwikkeling vóórligt op andere deelgebieden met een groot aandeel van bevolking uit lagere milieus. Ook voor de middengroepen zijn de vooruitzichten ten aanzien van de sociale mobiliteit verre van gun stig. De indicaties hiervoor zijn in de binnenstad-noord en Boerhaave negatief en in de Kooi zelfs zeer negatief. In de Mors constateren wij zowel negatieve als positieve ten densen. De indicaties voor de mid dengroepen zijn echter in Roden- burger, Bos- en Gasthuis, en bin-, nenstad-zuid positief. Hetzelfde geldt hier voor de hogere sociale niveaus. Voor de sociale mobiliteit van de lagere sociale milieus in Leiderdorp zijn de indicaties zeer positief, met name voor bepaalde groepen uit deze milieus. Ook de indicaties voor de middengroepen zijn zeer positief, maar die voor de hogere milieus licht negatief. Voor Oegstgeest geldt in grote trekken hetzelfde als voor Leiderdorp. Ongunstig In Rijnsburg is de situatie zeer ongunstig. De mobiliteitsverwach ting voor de lagere milieus is ge ring, die voor de middengroep zelfs enigszins negatief. De situatie in Sassenheim is ongunstig. De mobili teitsverwachting voor de lagere van 16 nov. af j Breestraat 141 JAN MWOLFSLffiG LEIDEN niveaus van de Valkenburgse bevol king is noch uitgesproken gunstig noch zeer gunstig. De indicaties voor de middengroepen zijn echter licht j negatief, maar die voor de hogere niveaus duiden op stabiliteit. De situatie in Voorschoten-N.-Hof- land is in totaal gunstig, met name ten aanzien van de lagere en mid denniveaus. Voor Centrum-Vlietwijk en overig Voorschoten is de toekom stige sociale mobiliteit voor de lagere sociale milieus waarschijnlijk minder groot maar is de verwachting voor de middengroepen en de hogere sociale milieus gunstig. In Warmond is de sociale mobiliteitsverwachting voor de lagere niveaus zeker niet ongunstig, terwijl de mobiliteit in de middengroepen en hogere milieus gering is. In alle gebieden van Was senaar zijn de mobiliteitsindicaties voor de lagere sociale niveaus posi tief tot zeer positief. De mobiliteits indicaties voor de lagere sociale milieus in Zoeterwoude zijn vrij positief, maar de middengroepen zullen daarentegen waarschijnlijk weinig mobiliteit kennen, terwijl de indicaties voor de hogere milieus zelfs negatief zyn. Doelmatig beleid Hieruit blijkt, dat er in het gewest behoefte is aan een doelgericht onderwijsbeleid dat is ingepast in een breed opgezet maatschappelijk her structureringsprogramma. Het be lang van een evenwichtig en op nor matieve behoeften afgestemd onder- I wijsvoorzieningsapparaat blijkt dui- delijk uit de analyse. Op de kans die j de leerling heeft om een eenmaal i gekozen opleiding met succes af te ronden is het sociale milieu van grote invloed. Reeds op de lagere school beginnen de moeilijkheden voor de kinderen uit de lagere sociale milieus. Ze heb ben reeds direct een achterstand in hun (taal-)ontwikkeling die zemoei- Leiden: onderwijscentrum. Scholen bij elkaar. Fietsen, die uit alle richtingen zijn aangeko men. (Foto Holvast) lijk meer inhalen en die hun kansen bij het voortgezet onderwijs (dat ze enige jaren moeten volgen» aanzien lijk vermindert. Zo deze kinderen of hun ouders al overwegen verder onderwijs te blijven volgen wordt hun animo door hun schoolresultaten aanzienlijk ver- loagd maar veelal wordt ook een verdere opleiding in het geheel niet overwogen en worden deze kinderen direct in het produktieproces opge nomen. Dit betekent dat er een vicieuze cirkel ontstaat, waarbij de mogelijkheden tot een maatschap pelijke ontplooiing, juist voor de bevolkingsgroepen die daaraan het meest behoefte hebben, het geringst zijn. Binnenstad onder de loep Door Hans Melkert LEIDEN We babbelen nog even verder over het uitgebreide (semi-) voetgangersgebied in de Leidse binnenstad, dat langzaamaan gestalte krijgt. Let op: maandag gaat de politie bekeuren voor over tredingen binnen de uitgebreide blauwe zone. Die uitbreiding en het plaatsen van nieuwe parkeermeters werkt m.i. goed in de richting van het streven: de binnenstad moet bereik baar zijn voor automobilisten, die er een (half) uur moeten zijn. De langparkeerders worden uit het centrum gedreven. De Camp is in de blauwe zone opgenomen. Daardoor voelt een garagehouder zich gedupeerd, omdat hij geen auto's meer op straat kan zetten. Het is een gevolg van de gedachte om de straat te be stemmen voor degene, die even in het centrum moet zijn. De auto's van de garage hebben jarenlang gratis op straat kunnen staan, ter wijl men zelfs voor het uithangen van een bord al moet betalen. Maar het blijft natuurlijk vervelend voor dergelijke bedrijven. De in het wandelgebied gevestigde zakenmensen zijn niet allemaal ingenomen met de nieuwe situatie. Het trottoir in de Steenstraat wordt momenteel verbreed <op hoge foto). Aan het begin bij de hoek Tweede Binnenvestgracht is de verbreding minimaal, omdat een vloeiende rijbaan voor (brom(fietsers is gemaakt. De cafetaria houder op de hoek is het daarmee niet eens. „Waar moet ik het ter ras uitzetten, dat wethouder Kret zo graag wil zien?" vraagt hij zich terecht af. De andere foto laat de Haarlemmerstraat zien, die bij de Mare door het leggen van een trottoir dwars in de straat duidelijk wan delgebied wordt. Eigenlijk zou nu een sierbestrating moeten worden aangelegd, maar het geld ontbreekt. Jammer. Tot slot iets anders, maar wel van belang voor de binnenstad. De tijd lijkt voorbij, dat horecabedrijven in het centrum hun deuren sluiten. In de Kloksteeg komt er één bijeen sherry-bar. Een pand, waarin een bakkerij was gevestigd, wordt ervoor verbouwd. Begin volgend jaar gaat de bar (met nachtvergunning?) open. Even een paar opmerkingen naar aanleiding van het ingezonden stuk van de heer A. Bernard in het LD. van 5 november j.l. Hij brengt o.a. de schamel geklede onderwijzers van het bijzonder onderwys ter sprake, die zo afstaken tegen die van het openbaar onderwijs. In het boek .De Kosteloze School" vindt men daarover méér! Maar dat behoort nu toch wel tot het verleden. Wel zijn er gemeenten, die de bouw van een openbare school tegenhouden, zelfs wanneer er genoeg handteke ningen van ouders zijn en ook zijn er gemeenten waar het moeilijk is be paalde leermiddelen of -voorzienin gen te verkrijgen, terwijl die zaken voor de „bijzondere scholen", met de Wet op het onderwijs bij de hand, direct ter beschikking zijn. De heer Bernard moest zijn oor eens te luis teren leggen by de Vereniging voor Openbaar Onderwys. Maar die daar op let is blykbaar een kniesoor. Wat de heer Bernard zegt over zorgelijke tyden is zéér juist. Het is gewoon verschrikkeiyk, dat er lieden zyn, die alleen al voor „het kraken van tegenstanders" f 6(h000 verdienen en dan nog in een woning verbiyven van f 350.000. Er zyn nu eenmaal wonderlyke zaken op dit onder maanse, maar geldt dat alleen voor de leden van het parlement? Ook ambtenaren, die toch vast geen f 60.000 per Jaar voor hun werkzaam heden verdienen, zijn nog wel eens in staat zoveel over te houden, dat zij een huisje-extra kunnen aan schaffen. Ik wil hiermee maar zeg gen. dat andermans boeken duister te lezen zijn. Zo is het ook zo vreemd, dat er lieden zyn die met f 110.000 betaald worden om het „eigen vervoer" de nek om te draaien of een gat van twee miljard achterlaten Neen, dat waren nu eens géén linkse elemen ten, maar ministers van de WD en DS '70 Dit en nog veel andere zaken houdt natuurlyk niet in, dat u in alles ongelijk heeft. Want Inderdaad wordt het publiek, zoals u opmerkte, achterdochtig jegens politici. U zet ons. geachte heer Bernard, aan het denken wanneer u zegt: wat is de zin van het bestaan van een PSP. PPR of D'66? Is het bestaan ervan een lachertje? Dat ben ik dan beslist niet met u eens. Neemt u nu eens DS 70. De CHU en GVP, al tellen ze niet zo heel veel leden, zijn samen net genoeg om de heer Biesheuvel aan zyn meerderheid te helpen. Na tuurlijk moet dat gehonoreerd wor den. En dat wordt het dan ook en wel in de vorm van een aantal minis terszetels a raison van f 110.000. Vreemd, dat die „lieden" van f 60.000 moeten ontdekken, dat het „gat" van Witteveen zelfs tweemaal zo groot was, die hadden dus blykbaar meer inzicht of kritische begeleiding. En wat de heer Schut betreft: wat zal die man hebben moeten ïyden met al dat slechte weer waardoor er maar geen woningen kwamen. De heer Aantjes heeft nog geprobeerd de zaak te redden door de bouwvak arbeiders in hun vakantie te laten doorwerken, maar die jonges hadden hem dóór. In twee weken inhalen en dan moest het niet eens regenen wat in vyftig weken niet kon. dat was een tè zware opgave. Uw opmerking over de „progressie- ven" is m.i. een misser. Hoe durven ze. zegt u. een reële loonsverhoging eisen na een inflatie veroorzaakt te hebben? Eerlyk gezegd voelden wy ons ook bezwaard, want wy hebben als ambtenaar die procentuele verho ging mede geïncasseerd. Voor u was dat mogelijk een zware stryd. hoe wel „verhoging in centen en niet in procenten" toch ook weer verdacht link's) klinkt. Verder had u het nog over de „geldsmijterij" by de omroep Maar wat wilt u wanneer er zoveel protes tanten zijn. dat zij niet eens meer in één omroep kunnen! Daartegenover staan dan nog twee omroepen voor de neutralen'?) en dan nog twee op een duidehjk aangegeven grondslag. Ja, geachte heer Bernard, de tyd van „ga maar rustig slapen" ls voorby. Men moet er niet aan denken, dal de heer Biesheuvel dit zou verkon digen De heren Den uyi. Van Mierlo en Wiebenga. zouden, samen met al die stiekum wakker bliivende vakverenigingen en omroepgeldsmlf- ters van Achter het Nieuws en Brandpunt, toch wel even reage ren Toch leerde uw brief wel wat aan anderen: wat de één als baatzuchtig opvat wordt door de ander juist als onbaatzuchtig ervaren. In dit licht bezien kan het ook gebeuren, dat de ouders, die hun kinderen naar de openbare school sturen, dat doen in de overtuiging, dat hun kinderen naar de énig werkelijke christelijke school gaan. onverdeeld samen naar de toekomst, via geleerde en aan gekweekte verdraagzaamheid.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3