LEIDSCH DAGBLAD Delftse Gist en Coöp krimpen in; 700 man 2 Agent schiet man dood 50 LP Verbeten strijd voor drink water DE MOOISTE VIJF FANTASIE PANTY P vandaag Minder gastarbeiders Lichte vorst Compromis over hulp verbouwen? haasdijk: LEIDSCH DAGBLAD TARVO ÏARVO BIJ ACTIE IN CAFE Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 11 NOVEMBER 1971 No. 33553 jirecteur: G. Koopman joofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 20,65 per kwartaal (postabonnementen f23,05), f6,95 per maand (bij vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f0,30 Witte Singel 1, Lelden - Tel.: 25041. Redactie: 21507 Nabezorglng tot 20 uur, tel. 30500 (zat. 18 uur| lELFT/ROTTERDAM Twee grote Nederlandse be kijven hebben vandaag aangekondigd dat het personeels- sstand sterk zal worden ingekrompen: i Bij de Delftse gist- en spiritusfabriek dreigen 400 tot 500 ontslagen als gevolg van een verminderde afzet van de produkten Coöp-Nederland wil een reorganisatieplan versneld doorvoeren waardoor 284 personeelsleden in het wes ten en noorden van ons land moeten afvloeien. De 22-jarige Braziliaanse medische studente Lucia Pet- terle is vannacht in een uit verkochte Albert Hall in Lon den tot „Miss Wereld 1971" gekroond. Tweede werd de 20-jarige Engelse Marilyn Ward (twee de van links op de foto) en derde de 19-jarige Portugese Ana Paula Almeiba (tweede van rechts). Aan het con cours namen meisjes uit 56 landen deel. De keuze van de negen juryleden betekende een lok voor de buitenlandse werkne- •s wordt de zaak steeds minder Bkleurig. In het afgelopen half r is het aantal aanvragen van rijven voor buitenlandse werkne- s tot de helft teruggelopen sds minder buitenlandse werkne- komen naar ons land en voor labije toekomst wordt een verde- aling verwacht moeilijkheden bij de Delftse - en Spiritusfabriek hebben il betrekking op de afdelingen penicilline en wasmiddelenen- en worden vervaardigd. De om.- daarvan is sterk teruggelopen plaatsing en afvloeiing van per- el worden op korte termijn ver- deze week bij n verschillende hippe dessins Bilt verwacht van vanavond tot enavond: Droog en meest zon der. Maar morgen in de loop ie dag vanuit het noorden bin- ïjvende wolkenvelden. In de en de vroege ochtend meest vorst. Minimumtemperaturen 5 graden, maar aan de kust end tot olus drie. (Opgemaakt om 12.45 uur) »p: 7.53 uur; onder: 16.54 uur. op: 1.52 uur: onder: 14.38 uur. Rater te Katwijk, te 11.17 en uur, laagwater te 6.49 en 19.11 r gratis feestpakketten wacht. Hierover zal 9 decembei overleg worden gepleegd met de vakbonden. Onrust De mededeling over de ongunstigp ontwikkeling heeft veel onrust on der het 2500 man tellende personeel veroorzaakt. Het reorganisatieplan van de Coöp zal betekenen dat de personeelsleden van zes regionale kantoren en van zestien winkels in de zogenaamde niet-levensmiddelen- sector, die worden gesloten, zullen moeten afvloeien. De Coöp hoopt dat een belangrijk deel van de af vloeiing kan plaatsvinden door na tuurlijk verloop. Wel is inmiddels contact opgenomen met de vakbe weging om over een afvloeiingsre geling te praten. Na de reorganisatie zullen nog slechts twee regionale kantoren van de Coöp blijven bestaan. Wat de winkels betreft de hoofdafdelingen: levensmiddelen en bakkerij zullen zonder enige beperking worden voortgezet alsmede de winkels voor optiek en woninginrichting. De re gionale coöperaties verschaffen op dit ogenblik werk aan ongeveer 400 man. Bij het Rotterdamse arbeidsbureau staan op het ogenblik reeds twee honderd werkloze buitenlanders in geschreven, meest ongeschoolde krachten. Bij de afdeling buiten landse arbeidsmarktzaken zegt mer. "Elke werkloze buitenlandse arbei der is er een te veel". Een van de oorzaken van deze werkloosheid ligt in het feit dat be drijven soms al een half jaar van te voren hun aanvragen voor buiten landers doen. Nu worden aai vra- gen geannuleerd. In een aantai ge vallen is het te laat voor annuier'ng en gaan bedrijven over tot ontslag. strop voor de bookmakers, die op een gemakkelijke overwin ning voor Miss Engeland hadden gerekend. De vierde keuze van de jury was Miss Guyana (links) op de vijfde plaats gevolgd door Miss Jamaica (rechts) Ook Miss Frankrijk en Miss Amerika waren tot de finale doorgedrongen. De anderen onder wie „onze" Monica Strotman hadden de are navroegtijdig moeten ver laten. Rond het concours waren veiligheidsmaatregelen geno men om herhaling te voor komen van de incidenten van vorig jaar, toen tegenstand sters van dergelijke schoon heidswedstrijden zakken meel op het podium gooiden Ditmaal werd buiten Albert Hall gedemonstreerd met een alternatieve schoonheidswed strijd. De deelneemsters pa radeerden langs spandoeken waarop o.a. „menselijke vee markt" stond te lezen. 26 PAGINA'S WASHINGTON (APP, Reuter) Beide huizen van het Amerikaanse Congres hebben gisteravond afzon derlijke resoluties aangenomen, die hoop geven aan een mogelijke voort zetting van het Amerikaanse pro gramma voor hulp aan het buiten land. De Senaat voteerde met 62 tegen 23 stemmen een bedrag van 1144 miljoen dollar (ongeveer 4 miljard gulden), voor humanitaire en econo mische hulp tot eind Juni van het volgend jaar. De Senaat beslist vandaag over 1185 miljoen dollar mi litaire bijstand. Het huis van Afgevaardigden keur de een resolutie goed voor voortzet ting van de buitenlandse hulp op basis van 2850 miljoen dollar (onge veer 9980 miljoen gulden) per jaar. Deze maatregel is bedoeld als van tijdelijke aard te zijn tot dat in de loop van december beide huizen van het Congres eikaars resoluties zullen hebben goedgekeurd. i Danny Kaye kwam gisteren in ons land aan. Vanavond is de vrolijke Unicef-ambassadeur een van de medewerkers aan het ar- ticstengala, dat ten bate van het kinderfonds van de Verenigde Naties in Den Haag wordt ge houden. De televisie zendt de hele voorstelling uit. Rudi Carrell is presentatorPAGINA 5 Wellicht Leids wandelgebied vol gend jaar groter STADSPAGINA Aanbod van jong vrouwelijk per soneel is kleinPAGINA 13 i Gevangenissen zyn slecht PAGINA 15 i Nog meer over de wintersport. PAGINA 19 Borussia werd niet veel wijzer PAGINA 21 haasdijk bellen! winkellnterieurs a Loetestr. 2-4, Spaanse Polder ^Rotterdam Tel. 010-154322 J Ter kennismaking: hel 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 26 nov. 1971 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee naam: adres: plaats: fok|e zwart maken, bon Invullen in open envelop (zonder >ostzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer H Lelden. DEN HAAG Er wordt op ver scheidene fronten gevochten voor goed drinkwater De Tweede Kampr wil Frankrijk op het hart binden met kracht het lozen van afvalzou ten in de Rijn tegen te gaan, In Rotterdam voert het waterleidingbe drijf een verbeten strijd om het water vry van schadelijke bacteriën te houden. De handel stelt alles in het werk om op enige schaal helder Noors water aan te voeren. Voorlo pige prijs: (zoals gemeld) 1.1? Morgenochtend wordt beslist over het voorstel van elf Kamerfracties om het Franse parlement schrifte lijk te benaderen. Het hoge zoutge halte in de Rijn wordt namelijk vooral veroorzaakt door de lozingen de kalimijnen in de Elzas. Het rijk gaat volgend Jaar ongeveer twaalfduizend aanslagen opleggen ozen in kanalen en rivieren. Dit brengt naar schatting dertig mil joen op. Het water in Rotterdam is al zo slecht dat de directeur van het wa terleidingbedrijf moettoegeven: „De thee is niet te genieten. Met vijf entwintig man werkt men daar aan het bacteriologisch zuiver hou den van het kraanwater Dat is tot nog toe gelukt. Vanmorgen is een tankwagen met zeven ton Noors water in de Mans- stad aangekomen. Hoewel dat 62 cent per liter kost, was de voorraad binnen een half uur voor de hein verkocht. Men verwacht dat de si tuatie nog weken zo slecht kan blij ven. De waterstand in de Riln stijgt iets, maar tde kwaliteit blijf zeer slecht. waarom juist moutbrood? ...het lekkerste lijn-recept dat ik ken! pak het dat gulle goede BELASTINGBILJET FRANSE PREMIER GEPUBLICEERD Vermoedelijk 69 doden bij Indonesisch vliegongeluk DJAKARTA (AP) Een Vis count van de Indonesische binnen landse luchtvaartmaatschappij Mer- pati wordt sinds gisterochtend bo ven Sumatra vermist. Er bevonden zich 62 passagiers en een zevenkop pige bemanning aan boord. Drie van hen waren buitenlanders: een Westduitse bioloog en zijn vrouw beide toeristen, en een Engelse he likopterpiloot. die met zijn gezin in Djakarta woonde. Vijf minuten voor het toestel in Padang zou landen ging het con tact verloren op een ogenblik, dat het weer boven westelijk Sumatra bijzonder slecht was. Aangenomen wordt, dat het toestel In de Indische oceaan is gestort, maar er zijn nog steeds geen wrak stukken gevonden. Het staatsbedrijf Merpati Is een van de zes luchtvaartmaatschappij- i. die binnenlandse diensten in In donesië onderhouden. PARIJS De minister van de Franse posterijen heeft een officieel onderzoek gelast naar de omstan digheden waaronder een belasting- opgave van premier Jacques Cha- ban-Delmas de redactie van het be kende weekblad "Le Canard Enchai- né" kon bereiken, die deze vertrou welijke aangifte vorige week in zijn kolommen publiceerde. Men ver moedt dat een medeplichtige postbe ambte het belastingbiljet in handen van het veelgelezen satirische week blad heeft gespeeld. "Le Canard Enchainé", die niet onthult hoe de redactie aan deze spectaculaire primeur is gekomen, heeft de opgave van de premier wel aan enkele belastingexperts voorge legd, die een paar onregelmatighe den in de opgave meenden te kun nen signaleren. Uit het document blijkt verder dat de premier een sa laris van ruim 20.000 franc (onge veer 13.000 gulden) per maand ge niet, maar dat hij ook nog over an dere ongenoemde bronnen van inkomsten beschikt. Het feit dat de minister-president ook nog andere inkomsten geniet heeft al de vraag opgeworpen of diens verdiensten dan niet in strijd zijn met de wet die zojuist door de regering werd ingediend met het doel commerciële activiteiten onver enigbaar met parlementaire of poli tieke functies te verklaren. Chaban-Delmas belastingpapieren op straat ADVERTENTIE VERKOOP tapiitcoupons ZIE PAGINA 6 DEN HAAG De Haagse politie Is vanochtend in samenwerking met de Rijksrecherche begonnen aan een uitgebreid onderzoek naar de schiet partij die de afgelopen nacht plaats vond in het café Sport in Scheve- ningen waarbij de 28-jarige losar- beider Cor Grootveld werd gedood Het fatale schot werd gt.ost door een 36-jarige Haagse hoofdagent, die op verzoek van de caféhoudster was gekomen om een einde te maken aan een vechtpartij. vechtpartij ontstond toen Grootveld met een van zijn broers die ook in het café was moeilijkhe den maakte en een pistool tevoor schijn haalde en die dreigend op andere cafébezoekers richtte Met be hulp van een speer uit de achter kamer wilde de caféhoudster het wa pen afhandig maken maar toen haar dat niet lukte alarmeerde ze de poli tie. Drie politiewagens zetten kort daarna koers naar het café. De 36- Jarige hoofdagent die als eerste aan kwam zag dat er gevochten werd in het café. Binnengekomen waar schuwde de caféhoudster de politie man dat er verschillende bezoekers met wapens rondliepen en dat er ook was geschoten Met getrokken pistool begon de hoofdagent met het fouilleren van de bezoekers. Grootveld wilde daar aan geen gevolg geven en greep met zijn hand in zijn linkerbroekzak. Om dat de agentin de veronderstelling verkeerde dat er *n wapen te voor schijn zou komen trok hij z'n pistooi laadde en schoot. De kogel trof Grootveld links van de maag. Onmiddellijk werd hij overgebracht naar het Zuidwal zie kenhuis. waar bleek dat hij inmid dels was overleden. De man bleek in het bezit te zijn van een omgebouwd alarmpistool. (9uc/ ¥)lt teuws Uit het Leidsch Dagblad van 11 November 1871: Met 15den dezer zullen Mr A. M. Maas Geesteranus en Dr J. L'Ange Hitet ophou den deel der redactie van Het Vaderland uit te maken. Men verneemt dat de heer Freeman, aannemer i in de werken van het Noordzeeka naal, gistermorgen plotse ling op zijn buitenverblijf te Heemstede, aan de gevolgen eener hartkwaal is overle den. Adv. Herv. Weeshuis te Katwijk aan den Rijn. Met opregten dank aan den onbe kenden gever heden door ons ontvangen een muntbillei van f 10,-. Te weikommer was ons deze gift daar door twee rt°rfgevallen het wees huis kortelings met 6 kinde ren was vermeerderd. Na mens de Regenten V/. Koel man. pred.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1