emeentebestuur blij over )0uwdrift' van de kwekers ZWEMVERENIGING SASS ENHEIM PRESSIEGROEP AF ivalswegen van Rijnsburg krijgen meer allure Onderzoek naar afzet van appelen en peren Reconstructie van Sandtlaan begonnen )uw van nieuw zwembad tilt vereniging over dieptepunt DAG 11 NOVEMBER 1971 LE1DSCH DAGBLAD URG Het oude gaat langzaam verdwijnen in Rijns- het nieuwe komt er voor in de plaats. Tot deze con- oet men komen als men dit bloemkwekers- en hande- p wat nader bekijkt. Vooral de invalswegen vanuit Katwijk, Noordwijk en Voorhout krijgen allure. Neem eeld de Noordwijkerweg waar nu reeds talrijke kwe- riante vrijstaande woning hebben laten zetten dicht land en kassen. Ook de Rijnsburgerweg mag er zijn ie keurige woningen en bungalows. Passeert men uit komende de brug in de Sandtlaan over de Oude Rijn, raart men aan de linkerzijde flats met daarvoor een ip tn komende uit Voorhout zijn langs de Voorhouter- neens kwekerswoningen verrezen. ïsburgse gebied noordelijk egstgeester Kanaal heeft >che bestemming. Dat is al- st. Ook toen het be- oene trammetje nog naar tsen Katwijk en Noordwijk gebied is nagenoeg even let ten zuiden van het ka- en Rijnsburg. Het totale grondareaal beslaat een hectare. Kolfje naar de hand n die Noordwijkerweg is iental ruime woningen ge- men is even voorbij het ion in de richting Noord- bezig met de bouw van igen. Dat deze uitvalsweg nieuwbouw meer gestalte n kolfje naar de hand van itebestuur, dat met welge- louwdrift van de kwekers Niet iedereen mag in het ebied bouwen. Alleen zij, Noordwijkerweg of weg hun bedrijf hebben, eeft dit gebied nu eenmaal agrarische bestemming goed wonen naar het oor- n, die er reeds langere of geleden een woning he bben. Allemaal kwekers en zo de behaaglijk verwarmde ka? Dicht bij bedrijf Trouwens dat bij het bedrijf wo nen heeft ook het voordeel, dat men geregeld toezicht er op kan uitoefe nen. Dat was vroeger bepaald niet het geval. Daarom gaan steeds meer kwekers er toe over een huis bij hun bedrijf te laten bouwen Nu eerst be merkten ze het gemak daarvan. Eén van de kwekers onder het ge not van een kopje koffie in het res taurant van ..Flora": ,,'k Heb spijt als haren op mijn hoofd, dat Ik niet veel eerder zo'n huis heb laten bou wen. Het zou heel wat goedkoper zijn geweest dan nu. Je moet tussen de f 75.000 en f 100.000 en vaak meer neertellen voor eer ru-me woning met bedrijfsruimte en garage Da', is nogal wat. Gelukkig kunnen we het nog doen. De uitkomsten van de kwe kerij zün niet slecht. Daarom ben ik blij, dat ik eindelijk de stap gewaagd heb. Tot het laatst stel je het uit. Je woont toch immers goed in het dorp. Een paar vrienden moeten Je dan over de drempel helpen, 'k Ben blij dat het huis er staat. Een mens weet nooit wat voor tijden er aanbreken door die conjunctuurschommelingen Eisen Denk niet dat men maar zo can gaan bouwen in dat agrarische ge bied langs de Noordwijkerweg en de Voorhouterweg. Er gaat heel wat pa- londen vroeger voor het i pieren-rompslop aan vooral. Het ge- n het oude dorp ver van meentebestuur van Rijnsburg heeft ren. Sinds de glascultuur j daar in het verleden al voorwaarden gekomen rees steeds voor vastgesteld De huizen moeten a-langen direct bij de be- i een behoorlijk eind van de weg wonen. Het steeds maar staan om het open karakter te be houden en men heeft daarom rooilij nen getrokken, waarbinnen de be bouwing moetblijven. Datzelfde geldt voor de kassen, die in steeds groter aantal in dit gebied verrijzen. Boven dien moet worden aagetoond. dat men agrariër is en dat men daar land heeft. Het verkopen van een stukje lanu voor woningbouw aan particulieren behoort tot de onmogeliihkeden Wei mag men er een tweede woning aeer zetten voor één van de in het be drijf werkende familieleden of een medewerker Alles gaat i-olgen« dp er rijden kostte zeeën van men, om bijvoorbeeld ling of het vochtgehalte en, even door de achter tuiten en in een wip ver kas. Ook in de ocb- ;eft dat zijn voordeel als voor de veiling moetpn meden. In het bijzonder wanneer de getrokken aan bod zijn en men bij or de enorme vraag uil en buitenland, zit te handel. Het bed uit. een n een kopje thee drinken normale procedure, zodat men de In Katwijk, in Noordwijk, tekeningen in moet dienen en W Dit college laat ze weer np. kijken door de dic,nst van bouw- woningtoezicht en geeft dan eerst na goedkeuring de bouwvergunning af. In de Duin- en Bollenstreek ziet men steeds meer kassen verschijnen. Bollenstreek. Wanneer men in Rijns burg zijn ogen de kost geeft wordt het wel duidelijk, dat deze kassen be slist geen afbreuk doen aan het (wijdse) landschap Mits er maar lijn in zit en alles van tevoren doo. de gemeentebesturen nauwkeurig is uitgestippeld, zoals dat in Rijnsburg het geval is. DEN HAAG Het Landbouw-Eco- nomisch Instituut heeft de resulta ten gepubliceerd van een onderzoek naar de wijze van afzet van appelen en peren door Nederlandse fruit- teeltbedrijven. Een belangrijk deel van de afzet van dit fruit bleek af- komtig te zijn van gespecialiseerde en van grote fruitteeltbedrijven. Bij na 60 pet. van de fruitafzet wordt geleverd door de sterk gespecialiseer de bedrijven; deze groep omvat slechts een kwart van het totaalaan tal fruitteeltbedrijven. Door de gro te bedrijven met een Jaaromzet van meer dan 100 ton, wordt ongeveer de helft van de afzet verzorgd; tot deze groep behoort slechts 10 pet. van het aantal fruitteeltbedrijven. Het grootste deel van de totale hardfruitafzet wordt door de fruitte lers aangevoerd op de veilingen, nl. ruim 82 pet. Dit betekent dat onge veer 18 pet. zijn weg vindt buiten de veilingen om. Ruim 11.5 pet wordt verkocht aan de groothandel waartoe ook zün gerekend de zogenaamde fruitpachters. Ongeveer 3.5 pet. wordt door de fruittelers rechtstreeks af gezet aan gezinshuishoudingen en aan grootverbuikers zoals ziekenhui zen. verpleeginrichtingen, hotels en restaurants. Het is overigens vermel denswaard dat 'n flink aantal fruit telers zich niet beperkt tot één be paald afzetkanaal, maar veelal di verse afzetmogelijkheden benut. Behalve aan de betekenis van de verschillende afzetkanalen is ook aandacht besteed aan het tijdstip binnen een oogstjaar waarop de fruittelers hun produkten hebben verkocht. Byna 10 pet van de afzet wordt verkocht vóór de pluk. Dit om- Laiigs de Noordwijkerweg in va^ n*et alleen de hoeveelheden af- Rijnsburg verrijzen fraaie bunga- i komstig van percelen onderworpen lows, waarin de kwekers vlak bij aan een fruitpachtovereenkomst. hun kassen wonen. maar ook het fruit waarvoor tussen (Foto Holvast) I fruitteler en afnemer bij voorbaat een bepaalde prijs is overeengeko men. Het verkopen van fruit d.m.v. een veilingpool komt nog betrekkelijk weinig voor. De deelnemende teiers dragen hierbij de beschikkingsmacht over de betreffende hoeveelheden fruit over aan het veilingbestuur en ontvangen daarvoor een gemiddelde verkoopprijs. In het Jaar van onder zoek betrof dit slechts 4 pet. van de afzet. Ruim 30 pet. van het fruit wordt pas verkocht nadat het gedu rende enige tijd in bewaring is ge weest, Het bewaren van fruit gebeurt overigens ten dele op de fruitteelt bedrijven zelf. Het overige deel van de fruitaf zet d.i. ongeveer 55 pet. wordt door de fruittelers verkocht binnen korte tijd na de oogst. Er blijken overigens niet onbelangryke ver schillen in afzetpatroon te bestaan zowel tussen de onderscheiden fruit teeltgebieden als tussen bedrijven van verschillende specialisatiegraad en van verschillende omzetgrootte. RIJNSBURG Ds P A Nauta, hervormd predikant in Vlaardingen. heeft bedankt voor de toezegging van beroep in de vakature van ds. H. van Gosliga. LEIDEN Bij het nemen van de bocht Franchimontlaan De Sitterlaan is vanochtend de lading van een vrachtauto, be staande uit vele tonnen staal, gaan schuiven. Met donderend geraas viel een deel van de la ding op straat en op een aan de De Sitterlaan geparkeerd staande auto die licht werd beschadigd. (Foto Holvast) RIJNSBURG Met het door de via de Langevaart het dorp in wil Dienst Gemeentewerken ontworpen rüden. reconstructieplan van de Sandtlaan Het werk zal worden uitgevoerd tussen de geref. begraafplaats en de door de N.V Zwammerdam uit Langevaart is men thans begonnen. Zwammerdam. die ook de Rynsbur- De uitvoering zal nog wel enige tyc gerweg heeft gereconstrueerd. De to- vergen. Wanneer de werkzaamheden tale rijbaan is thans zeven meter gereed zyn zal het 'n belangryke ver- breed. Deze wordt gebracht op on- betering betekenen voor het verkeer j geveer tien meter. Dat geschiedt over dat uit de richting Katwtyk komt en j een lengte van goed honderd meter linksaf naar de Langevaart moet. I Er ontstaat dan een bijna gelijke I situatie als by de Remiseflat. De Tot nu toe bestaat deze drukke fietsers zullen gelijk met de verkeers- verkeersweg uit t-wee rybanen. Er is stroom mee moeten gaan. voor het linksaf slaande verkeer uit Door deze reconstructie zullen ook Katwijk geen aparte opstelstrook me> de verkeerslichten moeten worden ge- als gevolg, dat er vooral tijdens de j wyzigd. Er komt een nieuwe ..arm" spitsuren, nogal wat stagnatie in de boven de weg te hangen. Deze is reeds verkeersdoorstroming sprake is. Er ter plaatse aanwezig. Wanneer het komt nu een opstelstrook voor het werk gereed is zal het wel een be- verkeer, dat vanuit Katwyk komende j langrijke verbetering voor de door- stroming van het verkeer betekenen. (Van onze streekredactie) HEIM Toen twee jaar geleden bekend werd dat :esk gelegen, maar ernstig vervuilde gemeentelijke zijn poorten nooit meer zou openen, zag het er voor nge Zwemvereniging Sassenheim (ZVS) somber uit. Hal, dat via een kunstmatige stop steeds op 135 was daalde tot rond 60. pten", zeggen de zwem- Jestuurders mr. Dirven en een moeilijke tijd door. is gelukkig afgesloten, tl, dat wil zeggen de ac- Dgsleden, is weer geste en de vooruizichten zijn r goed". istische toekomstvisie van 'ereniging Sassenheim it ligt voor de hand rband met de waarschijn- tg van het nu in aan- le nieuwe Sassenheimse van het komende Jaar. aan water, het steeds erende probleem van het onderdak zowel in de in de zomermaanden, >tste moeilijkheid van de |ren". edenis van de zwemver- senheim is even kort als Ie start, een zestal Jaren s de zwemvereniging een P". De oprichters (o. Gorter, Nieuwenhuys, Veldhuyzen-van Zanten, kuil en Hartel) stond eerste plaats een "gewo- ireniging voor ogen. Er in de eerste Jaren, actie 1 als doel de totstandko- (overdekte) zwemruimte lm ten bate van het ele- monderricht. ten-huis actie leverde de 'iet minder dan 1200 do- teen op (waarvan er nu ,er" zijn). Een overdui- Is. dat het idee van de tenig" in de gemeente zwemvereniging zat met haar grote achterban niet stil. Er kwamen (niet uitgewerkte) plannen Eén daarvan: via een inzamelings actie in de gemeente de stoot geven tot de stichting van het zo nadruk kelijk gewenste instructiebad. De gemeente Sassenheim wilde van dit particuliere initiatief evenwel niet weten. Het zag deze voorziening als een gemeenschapstaak en wilde geen participatie. De gemeente kwam zelf met de inmiddels bekende, voor lopig door de noodtoestanden op het vlak van de centrale financiering niét te realiseren "Wasbeek-sport- plan". Een plan. dat behalve het openluchtbad ook een instructiebad en een sporthal behelsde. Uiteen De actie van de zwemvereniging verzandde erdoor; de pressiegroep, die lang geen denderende contacten met de gemeente onderhield, viel langzaam maar zeker uiteen. Zwem vereniging-voorzitter W. J. J. Stut (sinds april): "Binnen de vereni ging kwam er een verschuiving. De pressiegroep werd in onze ogen min der noodzakelijk, omdat de plannen van de gemeente serieus genomen konden worden. De samenwerking met de gemeente verbeterde ook steeds meer. De zwemvereniging ging zich op de meer geëigende ta ken richten. Op het bevorderen van het gerichte zwemmen voor een zo groot mogelijke groep". Een duidelijke illustratie voor de nieuwe koers van de zwemvereni ging Sassenheim is de huidige sa menstelling van het bestuur. Van de "pressiemensen" uit de beginja ren is niemand meer overgebleven. Voorzitter Stut en secretaris Dir ven: "Dat wil niet zeggen, dat wij, als verenigingsbestuur op dit ogen blik geen wensen hebben. Die blij ven er natuurlijk altijd, Wij zien al leen geen heil in het vormen van 'n soort pressiegroep. Wij zoeken het meer in de goede samenwerking met de gemeente. Zo als het ook dit jaar is gegaan, toen de gemeente ons'onmiddellijk hulp bood. Wü hadden als zwemvereni ging uren gevraagd en toegezegd ge kregen in het zwembad van Roelof- arendsveen. Anderhalve week voor dat wij er voor de eerste maal naar toe zouden gaan, kregen we het be richt, dat het niet door zou kunnen gaan. We hebben toen direct contact opgenomen met B. en W. Gemeen tesecretaris Berntzen is toen met mij (Dirven, red.) naar Nieuw Ven nep gereden en binnen een uur was er alles geregeld. Wij hopen op dit soort samenwerking." Ook op financiële terreinen heeft de zwemvereniging Sassenheim de laatste moeilijke Jaren steun ge vraagd en gevonden bij het gemeen tebestuur. Toen het zwembad in Sas senheim moest sluiten (wet veront reiniging oppervlaktewater) kwa men de problemen. Kon men tot voor die sluiting de wintermaanden financieel doorkomen omdat er in de zomermaanden relatief weinig be hoefde te worden uitgegeven, toen men ook in deze maanden moest Het nieuwe zwembad, dat nu nog in aanbouw is en volgend jaar juni klaar moet zijn. kan Sassenheim uit de 'zwembadpe rikelen' halen. (Foto Holvast) uitwijken viel het "spaarpotje" weg. Dirven en Stut: "Aan vervoerskos ten is de laatste Jaren alleen al zo'n f 6000 uitgegeven. Dat is nauwelijks meer op te brengen. De gemeente raad heeft ons vorig jaar voor de eerste maal een behoorlijke subsidie als tegemoetkoming in deze kosten verstrekt. Dankzij die subsidie heb ben we door kunnen werken". In de wintermaanden was en is (voorlopig ook ln de naaste en wat verdere toekomst) Sassenheim aange wezen op de overdekte baden van Wassenaar, Lisse en Noordwijk. Was senaar was alleen in de beginperiode een haalbare kaart, Lisses bad bleek na een Jaar te duur (huur toen f 90 per uur; inmiddels opgelopen tot f 150.-) en op het ogenblik resteert slechts Noordwijk. Vier klokuren (zes ..zwemuren") heeft de zwem vereniging Sassenheim er kunnen bemachtigen. Op het ogenblik juist voldoende om aan de (minimale) be hoefte te kunnen voorzien. Straks, waarschijnlijk komende winter reeds niet meer. Bestuurders Dirven en Stut: ,.De verwachting is en we dachten reëel dat de vereniging een nieuwe impuls krijgt zodra het bad in Sas senheim is geopend. Voor de zomer maanden zal dat waarschijnlijk min der problemen geven. Maar in de wintermaanden ben Je afhankelijk van andere baden. Dat wordt een probleem, dat moeilijk oplosbaar is. De keerzijde van een heuglijk iets". Hoe het „straks." het komende zo merseizoen bij en na de ingebruik neming van Sassenheims bad. gaat lopen, is moeilijk te zeggen. De Sas senheimse gemeenteraad heeft in de laatstgehouden vergadering zijn goedkeuring verleend aan de instel ling van een beheerscommissie voor het nieuwe bad. In deze beheerscom missie zullen naast twee leden uit de raad ook drie nlet-raadsleden wor den benoemd. Verwacht mag wor den en uitlatingen van het ge meentebestuur wijzen ook in deze richting dat een vertegenwoordi ger van de zwemvereniging Sassen heim zal worden gevraagd zitting in de commissie te nemen. Dirven en Stut: „Officieel hebben we hier nog niets over vernomen, al weten we dus wel dat de com missie er komt. En hoewel het be stuur als totaliteit nog geen uit spraak in deze heeft gedaan, dachten we wel dat we eventueel wel in zo'n commissie zitting zouden nemen". De zwemvereniging Sassenheim I hoopt in ieder geval op een .goed overleg met deze commissie. ..We kunnen natuurlijk wel blijven zeg- i gen: we hadden liever een 50 meter j bad in Sassenheihr gezien, maar de I realiteit is nu dat er een 25 meter bad komt. Dat is een democratische be slissing van de gemeenteraad geweest en daarbij heb Je Je gewoon neer te leggen". Voordeel ..Misschien heeft dit nu voor ons als zwemvereniging wel het voordeel dat we op redelijke tijden trainings- uren in één van de baden kunnen I krijgen. Heb je slechts één groot bassin, dan zal dat moeilijk voor het I publiek af te sluiten zijn. Heb je zo als nu drie mogelijkheden om een baan van 25 meter te creëren, dan I moet dat gemakkelijker kunnen. Over 1 dit soort zaken zal moeten worden overlegd met de beheerscommissie. Ook natuurlijk over de huurprijzen". Eén grote wens zal in dat overleg ook worden betrokken: verlichting van het bad. Een zaak. die bijvoor beeld in het grote Oegstgeester bad Poelmeer geweldig voldoet. Voorzit ter Stut: ..Iedere keer als ik nu langs de Sassenheimse ijsbaan rij, rem ik automatisch wat af. Ik kijk dan naar de verlichting, die daar is aange- j bracht, Ik heb daar wat over nage- dacht. Die verlichting is maximaal i drie. vier maanden per jaar bruik- 1 baar. In de mogelijke ijsperiode van december tot en met februari/maart. Daarna staan de izes) masten er nutteloos bij. Is het niet mogelijk om die verlichting gedurende de zo mermaanden te verplaatsen naar het zwembad? Dat moet met een mi nimum aan kosten mogelijk zijn. Wellicht dat gemeente en IJsvereni ging elkaar kunnen vinden. Lukt dit niet dan ls er misschien een bepaal de actie van de zwemvereniging mo gelijk. Maar dan wel een actie in overleg met de gemeente".

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 11