Leiden wil zijn achterstanden nu wegwerken VIJFTIG JAAR IMENEXCO „Imago-bederf Leiden fout" Waarheid niet in midden B. en W. in nota bij begroting met fors tekort: WOENSDAG 10 NOVEMBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD I (Vervol? van pagina 1 LEIDEN Hoofddoel van het beleid van het Leidse college van burgemeester en wethouders is het streven naar een zo snel mogelijk wegwerken van de structurele a achterstanden, die zich in Leiden op verschillende terreinen Woordoen. De ontwerp-begroting voor 1972 vormt daartoe leen aanzet. Deze begroting voor komend jaar zal, indien re- olkening wordt gehouden met de voorstellen tot tariefsverhoging, ïbluiteindelijk een tekort vertonen van ongeveer tien miljoen gul- 1denB. en W. achten dit het maximale bedrag, dat binnen de BJbestaande financiële verhouding als aanvullende bijdrage kan Jpjtoorden verkregen. Aan de raad wordt voorgesteld aan de mi nisters van Binnenlandse Zaken en van Financiën deze bijdrage mte vragen. erl Het college verwacht, dat het regi me van de centrale financiering ook komend jaar gehandhaafd zal blij ven. Deze ontwikkeling heeft mede tot gevolg gehad, dat de financie ringspositie van de gemeente in de afgelopen jaren zienderogen slechter is geworden. De vlottende schuld is in drie jaar opgelopen van f 12% tot f 41 miljoen. Van volledige uitvoering van het meerjarenplan kan door het geringe bedrag aan middelen en het uitblij ven van beslissingen over de bud gettaire positie geen sprake zijn. Lei den zal sleohts in staat zijn een vol strekt onvoldoend deel van de ge dachte investeringen uit te voeren. Het voeren van een eigen doelge richt beleid wordt vrijwel een illusie. Het stellen van prioriteiten, het ma ken van een keuze, kan slechts dan zinnig gebeuren als er duidelijke prioriteiten zijn. Er kan nu sleohts een keus worden gemaakt uit lou ter objecten, die stuk voor stuk de hoogste urgentie hebben. En het is een hongerige mens om het even of hij een snee witbrood of een snee bruinbrood krijgt De dikke boeken met het dikke tekort van Leiden liggen weer op tafel, begeleid door een nota van aanbieding van B. en W. 0 Die is voor het eerst in de vorm van een boekje gestoken, maar het keurige drukwerkje verhult bepaald niet de onhoudbare si tuatie, waarin Leiden finan cieel verkeert. Met opschroe ving van de tarieven wordt het tekort voor volgend jaar be raamd op f 1(L miljoen. >at liegt er niet om. En het is al zo vaak gezegd: dan doet Lei den nog maar het minimale. Een verdubbeling van het be grotingstekort zou beslist ge maakt kunnen worden zonder dat we zeggen: wat doet Leiden luxueus. De enige luxe, die B. en W. aanstippen, is het grote tekort op de Groenoordhal. Dat is inderdaad een zware steen in de lege maag. Bezinning op de functies van de hal is zinloos. Er wordt aan gewerkt. 'erder iets over de presentatie. Voor het eerst zijn de finan ciële beschouwingen en de nota over het beleid samengevoegd. Beide stukken zijn nu geïnte greerd, waardoor de band tus sen begroting en beleid duide lijk wordt. Voor een eerste keer is dat aardig gelukt. Er zijn wel schoonheidsfouten. Daarmee doel ik niet op de zet fouten, die in het boekwerkje schuil gaan, maar het feit, dat enkele malen wordt verwezen naar een nota "Leiden voorgoed in last". Deze nota heeft even wel het licht nog niet gezien ^Jammer is ook, dat de op 5 okto ber gedateerde aanbiedingsno ta nu pas is verschenen, ter wijl de openbare commisiever- gaderingen over de begroting al zo snel beginnen. Het lijkt me niet dè manier om veel pu blieke belangstelling te wekken. HANS MELKERT Verfijning Het uitstellen van de verfijnings regeling voor gemeenten met een historische kern leidt er voor Leiden met zijn grote binnenstad toe, dat het begrotingstekort onnodig wordt opgevoerd. Het college hoopt, dat Leiden wel zal profiteren van een verfijningsregeling voor gemeenten, die worden doorsneden door rivieren. Het begrotingstekort wordt becij ferd op f 13.55 miljoen, een stijging ten opzichte van dit Jaar van f 7.25 miljoen. Zowel de elektriciteits- als de gasvoorziening levert verlies op. Aan verdere optrekking van de ta rieven is volgens B. en W. niet te ontkomen. Om voor een aanvullen de bijdrage in aanmerking te komen is het noodzakelijk verschillende be lastingtarieven op te trekken. Ten aanzien van de noodzakelijke algemene tariefsverhoging hebben B. en W. zich gebaseerd op een stij gingspercentage van 25 pet. ten op zichte van 1968. Gezien de hoge kos ten van inning en het vestzak broekzak-karakter van de ontvang sten willen B. en W. de vermake lijkheidsbelasting in haar geheel af schaffen. Compensatie wordt gezocht in verhoging van andere tarieven, waarbij gedacht wordt aan die van Groenoordhal en sportaccommoda ties. Het tekort van de Groenoordhal f 1.204.446) noemen B. en W. on- Voorzitter Kamer van Koophandel: LEIDEN De stad Leiden moet zich naar de mening van de voor zitter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijn land niet zo armoedig blijven voordoen als de laatste tijd, nu blijkt, dat het toch niet helpt, maar moet ook de pluspunten to nen. De heer A. Koningsveld zei het in de gistermiddag gehouden begro tingsvergadering van de Kamer let terlijk zo: "Er zijn zoveel positieve factoren, zowel economisch als cul tureel, en de ligging binnen de rand stad biedt zelfs zoveel gunstige uit gangspunten, dat het bijna stelsel matig imagobederf naar mijn mening onnodig, ja zelfs fout is". De Leidse kamervoorzitter bena derde de situatie van stad en regio via een "weerbericht" over het so- ciaal-economisch klimaat in ons j land: guur, barometer laag, depres- 1 sie breidt zich uit. harde tot storm- achtige toeneming van werkloosheid. We moeten de inflatie bestrijden en de prijs betalen voor het terugdrin gen van de milieuverontreiniging. Problemen in de regio zijn de ruimtelijke ordening, de woon-werk- recreatiefuncties en de verkeers- en vervoersproblematiek, in Leiden de werkgelegenheid, de markt-winkel- functie en de culturele functie. De heer Koningsveld noemde de plan nen van Den Haag ten koste van de organische eenheid van de Leidse universiteit en de plannen tot ver sterking van de recreatieve functie van gebieden in deze regio ten koste van de traditionele bedrijfsuitoefe- ning en daarmee verbonden werkge legenheid. het kader van deze beleidsvoorbe reiding. Met ingang van 1 Januari zal de Kamer worden uitgebreid van 36 tot 42 leden. Dit brengt een aantal ver schuivingen mee. Meer vertegen woordigers krijgen de Leidse Ver. van Industrieëlen (van 3 op 6), de chr. werkgevers <4 op 5>, industrie Alphen (2 op 3). bollenstreek (1 op 2), werkgevers horeca (1 op 2), markt-, straat- en rivierhandel (0 op 1), terwijl de drie vakbonden de tien de werknemersplaats moeten verde len. Niet slecht De kamervoorzitter verwees naar een aantal rapporten, o.a. van het ETI, dat binnenkort verschijnt. Het j vreemde is, dat in deze rapporten Leiden en de regio er helemaal niet zo slecht uitkomen In dit verband waaraan Leiden de laatste tijd doet: noemde hij de imago-verslechtering bestuurlijk bijna geblokkeerd, finan cieel armlastig, structureel ver ouderd, cultureel ondervoed en ver keerstechnisch chaotisch. De Kamer behandelde de begro ting, die 20 pet. hoger is dan vorig jaar en het miljoen overschrijdt. Er is 'n tekort van f70.000. De Kamer ging ermee akkoord met de opdracht aan het bestuur "elke cent twee maal om te keren". In de begroting zijn opgenomen posten voor auto matisering (samen met andere Ka mers) en aanstelling van een nieuwe staffunctionaris. De automatisering kan belangrijke gegevens op tafel brengen ten dienste van de ontwik keling van de regio. Ook de staf functionaris moet worden gezien in rustbarend. Deze tekorten worden bij hogere instanties en niet ge heel ten onrechte, vindt het college als een bijzondere luxe gezien en verzwakken de onderhandelingsposi tie over de aanvullende bijdrage De reinigingsrechten willen B en W. verhogen van f31 tot f 37.20. Overwogen moet worden om in de toekomst over te gaan tot het een maal per week ophalen van huis vuil. Andere tarieven, die omhoog moeten, betreffen straatbelasting, rioolbelasting, legesheffingen en pre cariorechten. B. en W. stellen, dat de kapitaal- reserven niet voor iets anders kan worden gebruikt dan waarvoor ze in het verleden is gevormd: de schouw burg. Zij zouden dit een gering voordeel achten, omdat Leiden er niet mee uit de financiële moeilijkheden raakt. Reeds thans is volgens het college een verontrustende achterstand in j de uitvoering van de plannen ont- i staan. Als beslissingen nog verder uit blijven zal het college zich met de raad ernstig beraden over de stap- Het is symptomatisch: Lei den heeft wel een antieke geld kist. maar er zit geen cent in. Wethouder van Financiën Harm- sen staat er wat radeloos bij. (Foto Holvast) Mevrouw De Ruiter over Leidse Baan: LEIDEN Leidse Baan, ja of nee? Hevrouw ir. M. C. de Ruiter, lid van 1de Provinciale Staten voor de CHU fa stedebouwkundige, liet zich gls- eravond niet verleiden tot een bin- lende uitspraak op de oriënterings rond die de plaatselijke afdeling 'an haar politieke partij gisteren had telegd in de Zuiderkerk aan de Lam- Benschansweg. Zij sprak in één van le kerkzaaltjes over het onderwerp ^Autoweg of auto weg". Mevrouw De Ruiter liet wel uitko ken de aanleg van de Leidse Baan Is een test-geval te beschouwen. >an deze provinciale weg nu nog net 'el. of eigenlijk niet meer? Zij leek er zelf nog niet te zijn uit- ekomen. Aan de ene kant merkte rij op: ,3iJ de (afwijzende) beslis sing over de Duinweg had ik geen ftentale rem. Bij de Leidse Baan heb die wel gehad". Maar even later liet zij zich ont- 'allen„Als ik zie wat voor een mie- terig postje Den Haag op zijn ge- neentebegroting heeft staan voor de Jtimulering van het openbaar vervoer I dan ben ik geneigd om over te hellen daar het standpunt van het actieco mité tegen de Leidse Baan. Den Haag moet maar eens leren dat het niet zijn problemen kan afschuiven op de regio". Mevrouw De Ruiter vond, dat wij op het ogenblik met vrij grote wille keur onze normen kiezen. Over het verlies aan veegronden maakt nie mand zich eoht zorgen, terwijl voor de woningbouw alles maar kan. Je durft het nauwelijks hardop te zeg gen. maar er is tot nu toe vrij kri tiekloos gebouwd waar dat nodig was. Een gevolg daarvan is bijvoorbeeld het ontstaan van forensendorpen. Mevrouw De Ruiter (zelf inwoonster van Voorschoten) toonde zich niet gelukkig met de ontwikkeling van de ze qua bevolkingsopbouw veel te homogeen samengestelde woonge meenschappen. „Voor het werk moet men dagelijks een uur heen en terug rijden. De kinderen weten niet eens meer wat hun vader doet". Werkgroepen De actiegroepen betitelde mevrouw De Ruiter als „duidelijk élitegroepen die niet de bevolking vertegenwoordi gen, maar een idee uitdragen". Dat is ook Juist hun kracht, meende zij. CHU-voorzitter Van Dee (die in zijn welkomstwoord had aangekondigd dat het bestuur samen met de Leidse KVP en ARP begin volgend Jaar werkgroepen wil gaan oprichten als ruggesteun voor de raadsleden) kreeg van haar het advies om de door t.v. enz. toegenomen ontwikkeling van de mensen beter te benutten, zoals nu in feite ook de actiegroepen doen. Actiegroepen dreigen evenwel nog al eens fout te gaan, aldus mevrouw De Ruiter, omdat zij zich slechts met één aspect bezig houden en niet met een integrale planning. Het is dan oppassen voor „koekoekgedrag" waar bij andere Jongen uit het nest wor den gewipt: „vooral D'66 heeft daar in de regio nogal een handje van". Uitwonen De actiegroepen weten zelf ook wel dat de auto niet meer is weg te den ken, meende mevrouw De Ruiter. Maar wij kunnen ook niet doorgaan met de ongebreidelde uitbreiding van wegen en autopark: „Men pleegt dan te zeggen, dat de waarheid in het midden ligt, een snuifje van dit en 'n snufje van dat. Maar dat is uiter mate gevaarlijk. We moeten ervan uitgaan dat we de aarde momenteel niet aan het bewonen zijn, maar aan het uitwonen". ADV ER I'ENTIE VERGADERINGEN UITGESTELD Burgemeester en wethouders van Leiden delen mee dat het onmogelijk is de eerste twee vergaderingen van de begrotingscommissies deze week te laten doorgaan. Dit betreft de vergadering van de commissie voor Economische Zaken en de gemeentelijke bedrijven die heden op 10 november om 20 uur en de vergadering van de commissie voor openbare orde en veiligheid die vrij dag 12 november om 20 uur zouden worden gehouden. Leiden. 10 november 1971 Burgemeester en Wethouders van Leiden maken bekend, dat in verband met een te ver lenen vrijstelling als bedoeld in artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, inzake de bouw van 360 etagewonin gen in het Morskwartier tus sen Leidse Invalsweg. C ons tan- tijn Huygenslaan-Leeghwater- straat en het nieuwe tracé van de door te trekken Warm on derweg, de desbetreffende stukken gedurende veertien da gen na heden voor een ieder ter inzage zijn gelegd ter Se cretarie i Stadhuis, kamer 111) Gedurende deze termijn kun nen schriftelijke bezwaren bij ons College worden inge diend. Leiden, 10 nov. 1971 Actief sponsor van volleybal club Leython LEIDEN Opnieuw heeft een Leidse sportvereniging een sponsor gevonden. Het is de volleybalvereni ging Leython, voortgekomen uit de herv. Jeugdsoclëteit in De Moriaan, die haar leden voornamelijk betrekt uit Leiden en Leiderdorp. Leython heeft Uitzendbureau Ac tief NV bereid gevonden "het één en ander voor deze tak van sport en de vereniging te doen". De spelers dra gen op hun sportkleding de naam van Actief. Daartegenover staat wat de directie van het uitzendbureau noemt "een sportieve bijdrage". Leython heeft zeven heren- en zes damesteams en verkeert in een succesvolle periode. De eerste drie teams zijn gepromoveerd. Het eerste speelt in de promotieklas. Het kwam van de week in het nieuwe tenu in de Vijf Mei-hal uit tegen het Delftse Jupiter. In de conversatiezaal van het be jaardencentrum Rijnzate in Alphen aan den Rijn wordt morgen een ba zar gehouden door het Welfare-werk van het Roode Kruis. Hierbij is ook een tentoonstelling ingericht van werkstukken van de bejaarden. De openingstijden zijn 9 30 -12 uur, 2.30-5 uur en 7-9.30 uur. LEIDEN Op een van zijn wereldreizen hij was toen juist in China ontdekte de heer J. W. Stoffers, oprichter van de in deze dagen jubilerende N.V. In ternationale Handelsmaatschap pij Imenexco (50 jaar) in Leiden, een „handeltje": een goed ver koopbare collectie Oosters textiel. Hij zorgde voor de import, huurde in het hartje van Amsterdam een pakhuis en legde daarmee de grond slag voor een bedrijf met vele inter nationale contacten, dat zich thans specialiseert in grootkeukeninstalla ties. vaatwasmachines. voedsel- verdeelsystemen, luchtbehandeling koeling en laboratoriuminrichting. Een succesvolle vlucht van een be drijf, waarin thans tachtig medewer kersisters) werk vinden en dat wordt geleid door de zoon van de oprich ter, de heer J. W. Stoffers (financieel directeur) en drs. H. Fokkens (com mercieel directeur). Voor vijftig jaar had de heer Stof fers niet alleen een Amsterdamse pijl op zijn boog, doch ook een Leid se. In het zelfde jaar van de Am sterdamse vestiging nam hij de sa nitaire afdeling over van het aan de Hoge Rijndijk gevestigde bedrijf van Emil Schulze, een Leidse introductie van Imenexco. In de loop der Jaren werden tal van vertegenwoordigingen o.a. van Küppersbusch en Tielsa, in het „Imenexco-pakket" opgenomen Een befaamd artikel, dat in de hon gerwinter werd geïntroduceerd wa ren de „noodkacheltjes". In 1939 werd de huidige vestiging aan de Hoge Rijndijk, het voormalige Mili tair Invalidentehuis betrokken. De laatstoverlevenden vertrokken toen naar Bronbeek. Naast deze Leidse vestiging beschikt het Jubile rende bedrijf over een filiaal in Houthem, een showroom in Amster dam en een centraal magazijn in Zoeterwoude. Ter gelegenheid van dit gou den Jubleum, dat zaterdag reeds in de personeelskring met een diner dansant. in het Noordwijkse Huis ter Duin werd herdacht, adopteert Ime nexco vier Leidse kindertehuizen om de circa 200 kinderen een onverge telijk St.-Nicolaasfeest te bereiden. Om alvast een begin te hebben, stortte de directie duizend gulden in de St.-Nicolaaspot. De overige gelden denkt men bijeen te brengen op de morgen in het bedrijfspand te ope nen show „Keukenland", die daar 'n permanent karakter krijgt. De aktie: voor iedere volwassen bezoeker stelt Imenexco f 2.50 beschikbaar en voor elke verkochte keuken gaat er van Een fragment van de expo sitie 'Keukenland', het ideaal van iedere huisvrouw. directiezijde f 25 in de St.-Nlcolaas- pot, loopt t.eun. 27 november. De feestelijkheden rond dit gouden feest worden op 11 december besloten met een receptie, waar dan tevens het feit wordt herdacht, dat de heer Stoffers veertig Jaar geleden in het bedrijf werd opgenomen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3