LEIDSCH DAGBLAD 'Leiden is dupe van besluiteloosheid Den Haag' Kabel-tv betekent einde antennewoud Drinkwater per pak vandaag arieven Leiden lan fors [nhoog TSTOTING KRAINEUIT BEPLEIT ichte vorst DISNEYLAND OP SCHIPHOL Tekort f10 miljoen LEIDSCH SS DAGBLAD Man bekent moord op 3 meisjes Prof. Buikhuisen vraagt ontslag Schoolweek wordt in toekomst weer langer Hete vuren? Btcur: G. Koopman dredaoteur: Drs. J. R. Soetenhorst maart 1860 WOENSDAG 10 NOVEMBER 1971 No. 33552 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN (20.65 per kwartaal (postabonnementen f23,05), f6,95 per maand (bij vooruitbetaling:), giro 57055, losse nummers f0,30 WitLe Singel 1, Lelden - Tel.: 25041. Redactie: 21507 Nabezorglng tot 20 uur, tel. 30500 (zat. 18 uur) [DEN Om het Leidse begro- .ekort voor 1972 terug te bren- ot rond f 10 miljoen stellen bur- ester en wethouders de raad met ingang van 1 januari a.s rhogen: iol- en straatbelasting van pet.; icariorechten met 25 pet.; estarieven met 25 pet.; ndenbelasting met 25 pet.; pen- en liggeld (vrachtschepen ing, pleziervaartuigen aanzien rkt- en staangeld nog in over- ihten ziekenvervoer met 50 pet; smettingsrechten met 25 pet; onwagenrechten met 26 pot.; nlgingsrechten van f31,- tot 20 per jaar voor het ophalen twee zakken; leven gemeentelijke badinrich- gen met 50 pet.; iruik niet-openbare gemeente- endommen met 25 pet.; alles brengt f 1.292.000 op. Hier aat af een bedrag van f 92.000, i B. en W. de vermakeltjkheids- Ing helemaal willen laten ver- (nu zijn alleen m uitgesloten). HINGTON (AP) Vieren- leden van het Amerikaanse an Afgevaardigden hebben een ie ingediend waarin de rege- gevraagd wordt in de Ver- Naties stappen te ondernemen itoting van Wit-Rusland en de ne uit de volkerenorganisatie, «ft een der indieners van de le, de Republikein Harbret uit Florida, meegedeeld, ens Burke zijn Wit-Rusland en traine niet meer dan twee van republieken van de Sow jet- in hebben zij evenveel recht op gen V..N.-zetel als bijvoorbeeld en California. Bilt verwacht van vanavond orgenavond bijna overal droog met zonnige perioden. Van- lichte vorst met min. temp. graden vlak aan zee tot onge- min. 4 graden in het binnen- Max. temp. morgen rond 8 i. Zwakke morgen matige wind end van noord naar west. (opgemaakt om 12.40 uur) 11 NOVEMBER 7.52 uur; onder: 16.56 uur. 0.41 uur; onder: 14.26 uur. later te Katwijk te 10.02 en iur, laagwater te 5.29 en 17. 58 ROTTERDAM (ANP) De slechte kwaliteit van het Rotter damse drinkwater heeft een Rotterdamse leverancier van zuivelprodukten op het idee ge bracht zuiver Noors drinkwater te gaan verkopen. De eer ste zending van 20.000 liter ar riveert morgen per schip in Rotterdam. Het bedrijf gaat het Noorse wa ter, „Norwater" genoemd, in pakken van twee liter op de markt brengen tegen f 1.12 per pak. De Rotterdamse zuivel handel (de NV Van der Wall) importeerde in 1963 toen in Rot terdam eveneens bijzonder slecht drinkwater uit de kraan kwam, ook al Noors drinkwater. steeds terug. Volgens een woordvoerder van het Rotter damse waterleidingbedrijf noopt men in de komende dagen weer Rijnwater te kunnen inpompen. Voorlopig is men nog aangewe zen op de spaarbekkens. De kwaliteit van het drinkwa ter heeft hierin de smaakgrens van 500 mg zout per liter over schreden tot 550 mg. LEIDEN „De stad Leiden is de dupe van besluiten van hogerhand. Hogere ambtenaren op de ministeries ken nen de individuele noden niet van een stad, die met een minimum aan grondgebied (en alles wat daaruit voort vloeit) en een maximum aan taken (als streekcentrum) moet werken. De bal wordt heen en terug gespeeld tussen gedeputeerde staten en ministeries. We weten niet waaraan we toe zijn. Dit jaar is nog geen antwoord te verwachten op onze aanvragen om een aanvullende uitkering voor 1970 en 1971. Van deze besluitenloosheid is Leiden de dupe". De Leidse wethouder van finan ciën Harmsen, zegt het op deze ma nier, maar voegt eraan toe binnens kamers weieens andere, krachtiger termen te gebruiken. Hij begeleidt met deze uitspraken de aanbieding van de begroting voor komend jaar, die een tekoi-t vertoont van f 13 miljoen. Met opschroeving van de tarieven „die liggen beneden de norm nu" kan het tekort tot ongeveer f 10 miljoen worden terug gebracht, wat B. en W. een bedrag vinden om met hogere overheden over te praten. Het is toevallig net zo groot als de „schouwburgpot", met welke kapitaalreserve „Den Haag" de put wil dempen. Dat is volgens de heer Harmsen toeval en beslist geen uit gangspunt. „We weten niet hoe de beslissing van de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken over de schouwburgpot zal uitvallen de Drie „aristocats" uit Disney land, het Amerikaanse superpret park in Californiëzullen morgen musicerend in het gevolg van Sin terklaas dansen tijdens de eerste officiële intocht van de sint in Rotterdam. Vanochtend waren de hippe poezen op een van de pie ren van de luchthaven Schiphol. Eerste sneeuw MIDDELBURG (ANP) Van morgen is voor het eerst na de zomer weer sneeuw in ons land gevallen. In Friesland Groningen en Drenthe kwamen naast regen en hagelbuien ook sneeuwbuien voor. De eerste sneeuw is ook officieel geregistreerd. Het meteorologisch station van het KNMI op het vliegveld Eelde meldde woensdagmorgen om 8 uur als eerste weerstation in Nederland sneeuwval. De temperatuur schommelde even boven het vriespunt. De overige sta tions in ons land meldden onbewolkte hemel en lichte vorst. Ter kennismaking: hef 4 weken voor de halve prijs Ik wordt abonnee per 24 nov. 1971 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee idresi 'laats: lokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder >ostzegel) 8turen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 2H. Lelden. CAS-rapport pleit voor snelle aanleg (Van onze politieke redactie). i volksvertegenwoordiging heeft vorig DEN HAAG - Een grotendeels an- 1 Ja'ar de toezegging gekregen, dat tenneloos Nederland, dat een ruime geen beslissinS over invoering van keuze aan TV- en FM-programma's een centraal antenne systeem storingvrij via kabels ontvangt. Dat (CAS) zal worden genomen, voordat is het toekomstbeeld, geschetst in de Kaper zich daarover heeft kun- het thans vrijgegeven rapport over nen uitspreken, kabeltelevisie, dat de Casema deN.V. I De Casema kiest niet verwonder - Centrale Antenne Exploitatie Maat- lijk fors stelling in het debat schappij) eind 1970 aan de minister over wat het meest verkieselijk is heeft voor ons landeen ruim opgezet kabelnet voor alle stedelijke gebie- Het rapport is vandaag aan Eerste den voor het doorgeven van TV- en en Tweede Kamer aangeboden. De j radio-signalen. Of de door de Delft- 1 se hoogleraar Bordewijk bepleite 'etherdistributie („door de lucht"), waardoor ook het platteland in het verruimde informatie-aanbod kan worden betrokken. Dat laatste zal bij het CAS om financiëleredenen I (nog) niet mogelijk zijn. Het CAS, aldus het rapport, biedt onder meer: ongestoorde ontvangst van TV- en FM-programma's in onafgebro ken hoge kwaliteit; de mogelijkheid van grotere pro grammakeuze (zes TV- en zestien radioprogramma's) dan bij etherdis tributie; MARSALA (AFP) De 30-jarige Michele Vinei uit Marsala op Sicilië heeft bekend op 21 oktober drie meis jes, onder wie zyn 9-jarig nichtje Antonella Valenti, te hebben ver moord. Antonelle en de zusjes Ninfa en Virginia Marchese (zeven en negen jaar) waren door Vinei na schooltijd in zijn auto meegenomen. Het ver minkte lijkje van Antonella werd vijf dagen latei- gevonden in een oud schoolgebouw, maar van de twee an dere meisjes ontbrak elk spoor Vinei bekende dat hij de twee ln een diepe put had gegooid voor dij zijn nichtje vermoordde. Een brand weerman daalde met een touw om GRONINGEN (ANP) Prof. dr W. Buikhuizen, hoogleraar-directeur van het Criminologisch Instituut in Groningen, heeft in een brief aan het dagelijks bestuur van de Gro ningse universiteit meegedeeld de lei ding van het instituut te willen neer leggen. Hij schrijft niet langer ver antwoordelijkheid te kunnen dragen zijn middel de put in en vond op een j voor de gang van zaken op het diepte van dertig meter onder een criminologisch instituut, tenzij de laag modder inderdaad de stoffelijke universiteit meer geld beschikbaar overschotten. stelt. een betaalbare prijs: het tarief per aansluiting zal ca. 7.50 gulden bedragen, welke prijs gemiddeld niet hoger is dan de kosten (anten ne, onderhoud) die de ontvanger thans heeft. SIKKENS AUTOLAKKEN NIEUWE RIJN 49 beslissing zou vóór 1 november val len maar kunnen gewoon geen genoegen nemen met het gebruik van de kapitaalreserve om het gat te dichten". Het begrotingstekort is beduidend hoger dan vorig Jaar. Het college heeft een aantal posten opgevoerd onder het motto „dit moet beslist gebeuren". Het zijn volgens de wet houder nog maar minimum-bedra gen, waarmee B. en W. beslist niet tevreden zijn, maar ze vormen een aanzet om de structurele achterstand in te halen. Sluitstuk Met het verslag van de Neder landse Bank in de hand over hei beroep op de kapitaalmarkt bewast de heer Harmsen de stelling, dat de gemeenten ten opzichte van rijk en bedrijfsleven het sluitstuk vormen. „En juist een gemeente in nood als Leiden is daarvan de dupe. Het is jammer, dat in Den Haag op de voor de gemeenten belangrijke pos ten mensen zitten, die niet uit eer probleemgemeente komen: de vorige en de huidige ministers van Binnen landse Zaken, Beernink uit Rijswijk en Geertsema uit Wassenaar, staatssecretaris Van Stuyvenberg, die wethouder was in Eindhoven". Wethouder Harmsen weet, dat hij bij de aanbieding van deze begro ting opnieuw een somber beeld geeft van Leiden. Hij zegt niet anders te kunnen, omdat het nog steeds niet schijnt te zijn doorgedrongen. Daar in verschilt hij van mening met de voorzitter van de Kamer van Koop handel, die in de gistermiddag ge houden begrotingsvergadering het voortdurend imago-bederf van Lei den fout noemde. Stiefkind Kamervoorzitter Koningsveld zei afdoende oplossing van de financiële problemen van Leiden van de cen trale overheid niet te verwachten. Hü noemde het teleurstellend, dat de Leidse regio op het gebied van de infrastructurele situatie als een stiefkind wordt behandeld. Op het punt van wegen en onderwijs ble ven bijna alle initiatieven en be roepen zonder resultaat. Als Leiden niet met geld geholpen kan worden, zou de behoefte om de infrastructuur aan te passen en te verbeteren meer response moeten krijgen. Zie voor begroting en vergadering Kamer van Koophandel de stads- pagina. DEN HAAG Minister Van Veen wil de schoolweek in het voortgezet onderwijs op den duur niet korter maar langer maken. Het aantal les uren wordt in augustus 1972 wel teruggebracht van 32 tot 30: dat pure verkorting betekenen. Maar daarnaast wil Van Veen zien te komen tot een verplichting van de leraren om naast hun lesuren een aantal uren op school aanwezig te zijn voor allerlei andere taken, zo vernemen wij van zeer gezagheb bende zijde. Thans zijn de Ieraren slechts ver plicht een bepaald aantal (vaak minder dan 30) lessen van vijftig minuten per week t>e geven. De mi nister zou dit systeem wensen om te buigen naar vaste werktijden waarvan de lesuren een (belangrijk) onderdeel zijn. In de praktijk kan dit gaan beteke nen dat een leerling niet teruggaat van 32 naar 30 per week, maar zijn wekelijkse schooltijden ziet stijgen tot individueel variërende perioden van bijvoorbeeld 34 of 35. In die en bij komende uren moet er dan plaats zijn voor individuele begelei ding. gesprekken over de keus van het pakket aan vakken, raadgeving over mogelijke beroepskeus, en vor mende activiteiten. Deze zaken ko men thans in het gedrang. Zo op het oog lijkt minister En gels voor hete vuren te staan in de Tweede Kamer. Zowel opposi tie als regeringspartijen hebben wijzigingen op het voorgenomen beleid voorgesteld. De oppositie deed dit consequent door 21 amendementen en twee moties in te dienen. Dat betekent natuur lijk een terugbuiging van een be leid, dat juist in het teken van de ombuiging stond. Het optreden van minister En gels is tot nu toe nog niet erg veelbelovend geweest, zeker als opvolger van de markante per soonlijkheid van dr. Klompé. En het ziet er ook naar uit dat het departement van Cultuur Recrea tie en Maatschappelijk Werk dui delijk veren heeft moeten laten ln de verwoede bezuinigingsslag die de ministers van het kabinet- Biesheuvel aan het voeren zijn. De volksvertegenwoordiging heeft kritiek op dat beleid. Maar het is wel jammer dat de contro lerende volksvertegenwoordiging zich zelf danig in de wielen rijdt, door de strikte scheiding tussen regeringspartijen en oppositie. Dat heeft er bijvoorbeeld al toe geleid dat er twee moties zijn in gediend ten gunste van Joodse oorlogsslachtoffers, die slechts in onderdelen afwijken. Men kan zich in gemoede af vragen of dit soort dubbel werk nu nodig is. Of kunnen volksver tegenwoordigers elkaar alleen nog maar vinden als het om betrek kelijk onbelangrijke zaken gaat, zoals een badinerende uitspraak van Prins Bernhard over zijn per soonlijke opvattingen over het parlement? 26 PAGINA'S l Henk Lamberts, die al meermalen is opgetreden als „oom in nood" voor schaatsfiguren, heeft nu weer op de Deventer ijsbaan drie „te ruggezonden" schaatsters onder zijn hoede genomen. De gemeen teambtenaar uit Deventer hoopt, dat anderen zijn voorbeeld zullen volgen, zodat de gevolgen van de zoveelste schaatsrel nog zullen meevallen PAGINA 19 i Als Hendrik de achtse door zijn zes vrouwen heen is, staat er al weer een andere vrouw uit de rijk© Britse historie te wachten om op de Nederlandse schermen te ver schijnen PAGINA 5 i Het trio van C.R.M. heeft het in de Tweede Kamer zwaar te ver duren gehad PAGINA 7 Kandidaten voor de E.E.G. vonden de vissen nogal gratig PAGINA 11 (£)uc/ ^Jlte teuws Harlingen 8 Nov. Door den aanhoudenden oosten wind is c"" stoomboot Euro pean op de Pollen blijven zit ten en heeft haar belangrijke lading vee weer moeten los sen. Heerenveen 8 Nov. On langs overleed alhier J. Hid- dinga, nalatende eenige mil joenen guldens. Bijna al zijn bpzittingen vermaakte hij aan zijn verre nicht Mevr. de Wed. Gpeij te Leeuwarden. Rotterdam 8 Nov. Het is aan de nasporingen der poli tie mogen gelukken, heden morgen reeds vroegtijdig den moordenaar te arreste ren van de vrouw, die gister avond op den Noordersinge met afgesneden strot gevon den is.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1