ONDER NIXON MEER BOMMEN OP VIETNAM ^er de DENEMARKEN OP DE KLEINE STEENTJES Londen probeert het opnieuw met Smith STEINER KRUGT 20 JAAR est itieke heid Sir Alec Douglas-Home naar Salisbury Mariner maakt eerste Mars-fotos Britse Hercules verongelukt: 52 slachtoffers Prairiehonden bouwen hele steden. Kompleet met onderaardse gangen en uitkijktorens. AG 10 NOVEMBER 1971 LETOSCB DAGBLAD PAGINA 11 (Van onze correspondent» BRUSSEL Denemarken eft gisteravond een gevoelige echtwyzing namens de EEG- nisters van Buitenlandse ilcen moeten incasseren, nadat minister voor Buitenlandse onomische betrekkingen na- .ns de nieuwe regering in Ko- ihagen een soort beginselver- uing had afgelegd. Die ver ding was lijnrecht in strijd it de meest dierbare principes van de gemeenschap. De EEG-ministers formuleer den ijlings een tegenverklaring (waarin nogal wat Nederlands iniatief viel terug te vinden), die er vooral de nadruk op legde dat geen enkel verdrag kan worden opgeworpen tegenover de EEG-verdragen. Omdat de EEG zich door een kandidaats lid niet wil laten vastleggen op een verklaring over o.a. de orga nisatie van de politieke samen werking. onderstreepten de mi nisters, dat zij geen uitspraak over de organen van politieke eenwording wilden doen. omdat ook nu al politieke instellingen als de Europese Commissie en het Europese parlement bij de werkzaamheden zijn betrokken. Denemarken trof het vandaag slecht. Want de Deense ambas sadeur de heer Gundelach ont stak in zo'n driftige woede over de kennelijke boosheid van de EEG-ministers over de verkla ring van de Deense bewindsman, dat hij tegenover journalisten, de Nederlandse, inderdaad niet zeer slanke ambassadeur voor een „vette windbuil" uitmaakte. Ondanks steekhoudende ge tuigenverklaringen ontkende hü later deze grove taal te hebben gebruikt en uiteraard werd de kwestie dan ook van Nederland se kant met diplomatieke be hendigheid gladgestreken, nadat beide heren al hadden verklaard goede vrienden te zijn. De Deen se ambassadeur zal dan ook wel niet hebben gezegd, dat de EEG een hypocrietische gemeenschap is en dat dit in het bijzonder voor de Nederlander geldt. In elk geval staat vast. dat juist de Nederlandse staatssecretaris Westerterp, geheid voorstander van de EEG-beginselen, in eerste aanleg de Denen krach tig op de vingers heeft getikt. ITHACA AFP) De Amerikanen hebben in de drie Jaar dat president Nixon aan de macht is een groter tonnage bommen op Vietnam ge worpen dan in de jaren 1964 tot en met 1968 tijdens de regering-John- son, zo blijkt uit een studie van een groep van de Cornell-universiteit in Ithaca in de staat New York. Volgens de studie, gebaseerd op ge gevens van het Pentagon en de archieven van het Congres, zal van begin 1969 tot eind van dit Jaar 2.916.000 ton bommen op Vietnam zijn geworpen tegen 2.865.000 ton tus sen 1964 en eind 1968. De opstellers van de studie stellen dat de luchtoorlog in Indo-China is verhevigd naarmate de gevechten op de grond zijn afgenomen. SEL De onderhandelingen tussen de EEG en :andidaat-leden Engeland, Denemarken, Noor- lerland zijn gisteravond vastgelopen op het mo de gemeenschap meende deze in juni 1970 be- toetredingsbesprekingen eindelijk te kunnen af- n J Het besluit van En- toe te treden tot de ge- ipelijke markt is vol- jblad Prawda een stap in de werkelijke belangen Sngelse volk. Door het. sommige Labour- u het tot deze noodlot- iing zijn gekomen. Voor de economische een- West-Europa in de eer een politieke aangelegen- ingst voor een politieke beheerst de commenta- Russische pérs en is één enen. dat Moskou achter eidingen voor de veilig- rentie thans nog meer leert te zetten dan voor- ttellietlanden is de reac- ïet algemeen zeer gema- beschouwt de toetreding n de onderhandelin- e landen van de Europe- andelsassociatie minder iffectieve integratie dan verdere opening van de ïappelijke markt naar st accent w-ordt op de te moelijkheden gelegd, [die van de landbouwsec- een gemeenschappelijke itlek. In sommige com- worden de recente stap- een reactie op Nixons t .van 15 augustus ge- 's als een overwinning ■Europa in zijn strijd om imisch van de Verenigde lafhankelijk te maken. )lse EEG-correspondent ski van Triboena Loe- t in zijn commentaar: de EEG zich Europees lehoort Polen soms niet l?" itiek van de volksdemo- loest ten dele als alibi te- e grote broeders worden Verschillende van hen sinds Jaar en dag zelf tg tot de EEG met voor- ais Polen. Hongarije en Ze verwachten daar- fc voorwaarden voor hun ^hoging van de export- laging van de douane- en vooral een betere af- hun landbouwprodukten. DR is de feitelijke angst versterking van de EEG 't i maar voor de show is i daar officieel tegen een ag. Bende vergadering van de l het Oosteuropese pen- 1 de EEG, is pas in de zo- W72. Er kan bij die gele een officiële verkla- den verwacht over de ont- I van de vriendschappelij- Aangezien al van tevo- ||taat, dat op zijn minst tegen zo'n verklaring is, toon ervan vermoedelijk uitvallen. Over het visserijbeleid rezen zulke fundamentele meningsverschillen dat de kwestie moest worden te rugwezen naar de Europese Com missie (het uitvoerend orgaan van de EEG) die thans moet pogen in overleg met de toetredingskandi daten alsnog een basis voor over eenstemming te vinden. Op 20 november wordt daarover dan op nieuw vergaderd. Door Henk Kolb Het structuurbeleid dat de EEG voor de visserij heeft vastge steld voorziet in beginsel dat de lidstaten onbelemmerd in eikaars water kunnen vissen. Een stelsel van overgangsregelingen voor de kandidaat landen met grote eco nomische belangen in de exclusie ve exploitatie van hun visrijke kustwateren zou dan voor een ge leidelijke aanpassing moeten zor gen. Jersey Joe Walcott die eens wereldkampioen zwaargewicht boksen was. is gisteren ingezwo ren als eerste zwarte sheriff van Camden in de Amerikaanse staat New Jersey. Tijdens de plechtig heid in het gerechtsgebouw van Camden kreeg Walcott het met zichzelf te kwaad. Van emotie kon hij op een bepaald moment geen woord meer uitbrengen. De plechtigheid werd geleid door rechter Louis Goldman (rechts). Walcotts zoon Arnold Crean houdt de bijbel vast. waarop Jer sey Joe de eed uitbrengt. Pleidooi voor verbetering lot Boekowski MOSKOU iAFP) In een open brief hebben 52 SowJetrussische bur gers. onder wie twee leden van het niet-erkende Russische comité voor de verdediging van de rechten van de mens. gepleit voor betering van het lot van hun landgenoot Wladimir Boekowski. Deze werd op 29 maart van dit jaar aangehouden en bevindt zich noe altijd in de psychiatrische kliniek Serbski in Moskou, volkomen geïsoleerd van de buitenwereld. De oproep is mede aondertekend door Sacharow. lid van de Academie van Wetenschappen en prof. Sjafarewitsj. die deel uitmaken van het genoemde „comité voor de verdediging van de rechten van de mens". Vijf Joodse gezinnen die met gel dige uitreisvisa op weg waren van de Sowjet-Unie naar Israël, zijn maan dagavond op een station aan de grens tussen Sowjet-Rusland en Hongarije door rechercheurs uit de trein gehaald. In Joodse kringen in Moskou, waar dit gisteren werd mee gedeeld wist men niet om hoeveel mensen het hier ging en ook niet wat er met hen is gebeurd nadat de trein naar Hongarije vertrokken was. Van de vijf Joodse gezinnen zijn er drie afkomstig uit Kiew en twee uit Charkow. Eens' Na veel onderling touwtrekken wa- ren de EEG-ministers het daar- over maandag althans onderling eens geworden, maar gisteren wees de ene na de andere kandi- daat die plannen van de hand. Noorwegen eist een regeling die neerkomt op een permanente uit- zonderingspositie, de Ieren willen niet minder dan de Noren, de De nen wensen een aparte regeling voor de Far Oer en Groenland, de Britten zien nu mogelijkheden om aangezien hun eigen toetreding in middels in het Lagerhuis is beves tigd via de aangemoedigde hard nekkigheid van andere kandidaat- landen zelfs nog een betere rege ling uit het vuur te slepen. Grondslagen De EEG is weliswaar niet bereid om de grondslagen van haar beleid te wijzigen doch het is niet twijfel achtig dat zij zal moeten toege ven als de Noren hun toetreding van het visserijprobleem afhanke lijk blijven stellen omdat er te gro te Europees politieke belangen met de uitbreiding van de gemeenschap zijn gemoeid. Waarschijnlijk wordt het dan ook dat er een regeling uit de bus komt die de uitzonde ringsposities voor een groot aan tal Jaren vastlegt gebonden aan een verklaring dat daarna de ver grote gemeenschap de kwestie op nieuw moet bekijken. Deze formu le heeft destijds gewerkt voor de Nieuw-Zeelandse zuivel en kan ook in de viskwestie zeer bruikbaar blijven. Woordvoerders aarzelen overigens niet thans het gelijk te beklemtonen van degenen die al tijd hebben betoogd dat 't visserij beleid een zaak was die de vergrote gemeenschap zou moeten regelen en die niet door de veel kleinere visserijbelangen van de huidige EEG-landen za! moeten worden bepaald. PASADENA (AFP» De Mari- ner-9, het Amerikaanse ruimtevoer tuig dat op weg is naar Mars, heeft gisteren op een afstand van 1.369.000 km bij wijze van proef 27 foto's van de rode planeet gemaakt. Vastgesteld is dat de camera's goed werken. Gedurende de drie maanden die de Mariner-9 om Mars zal draaien, zul len' meer dan 5.000 foto's worden genomen. Zaterdag a.s. komt net ruimtevoertuig, dat 30 mei is gelan ceerd, ln een baan om Mars. LONDEN (AFP) Zes jaar na de eenzijdige onafhankelijkheidsverkla ring van Rhodesië gaat de Britse regering een nieuwe poging wagen betrekkingen aan te knopen met haai- oude kolonie. Minister van Bui tenlandse Zaken Sir Alec Douglas- Home vertrekt zondagmiddag met een speciaal vliegtuig van de "Roya' Air Force" uit Londen en zal onge veer een week in Salisbury verblijver, om te trachten tot een regeling te komen met het regiem van Ian Smith. Bij de aankondiging van zijn Rho- desië-reis in het Lagerhuis beklem toonde Home dat een regeling slechts kan worden verkregen op basis var de vijf principes waaraan Groot- Brittannië veel belang hecht en die uiteindelijk voorzien in het eventueel aan de macht komen van de Afri kaanse meerderheid in Rhodesic Deze principes zijn: een onbelemmerde ontwikkeling naai- het aan de macht komen van de Afrikaanse meerderheid; garanties tegen elk grondwettelijk amendement dat vooruitgang in de weg staat; een onmiddellijke verbetering van de politieke status van de Afri kaanse bevolking; een begin maken met de beëindi ging van ae rassendiscriminatie; aanvaarding door de hele bevol king van Rhodesië van elk ak koord inzake de onafhankelijk heid van het land. Ontmoeting Sir Alec wees erop dat hij twee dagen van zijn verblijf in Rhodesië zal wijden aan ontmoetingen met vertegenwoordigers van de Afri kaanse bevolking en van de kerken. Gezaghebbende kringen in Londen melden dat het hierbij ook gaat om Afrikaanse leiders die in de gevan genis verblijven. Home zou hierover contact hebben gehad met Ian Smitb en „daaruit hebben afgeleid dat hij iedereen, wie hij maar wil, kan ont moeten". De belangrijkste Afrikaanse leiders in kwestie zijn Joshoea Nkomo, voorzitter van de Zimbabwe Afrikaanse Volksunie die in een in terneringskamp verblijft vlakbij de grens met Mozambique en Ndaba- ningi Sithole die in 1969 tot zes jaar dwangarbeid werd veroordeeld om dat hij deel zou hebben uitgemaakt van een samenzwering tegen Ian Smith. De bewindsman zei zich „geen illusies" te maken over de nenkort zijn functie wegens zijn i leeftijd wil neerleggen en hij hoopt j op een eervolle regeling met Rhode- j sië ter bekroning van zijn loopbaan j Het nieuws dat Sir Alec naar Salis- i overwinning voor Smith beschouwd i Labours linkervleugel reageerde met j groot rumoer op Sir Alecs verklaring en met de kreet „neem de witte vlag mee". Vrachtboot vergaan De Franse vrachtboot „Maori" is gisteren in de Atlantische Oceaan, ter hoogte van Kaap Finisterre, vergaan. Vermoede lijk zijn alle 39 opvarenden omgeko men. Het Duitse schip „Vegesack" meldde dat op de plaats van het on geluk dertien lichamen in zee dre ven. De Maori, een schip van ruim zevenduizend ton. raakte dinsdagoch tend in een zware storm in nood en verdween in de golven. Beperkt De leden van de Chi nese delegatie bij de VN zullen wat hun bewegingsvrijheid betreft, on derworpen zijn aan dezelfde beper kingen als de Sowj etrussische diplo maten. Dat betekent dat zij zich zonder toestemming niet verder dan 40 km uit het centrum van New York mogen begeven. Kolonel in arrest De Indone sische geheime dienst heeft de gou verneur van de Molukken, kolonel Soemitro. aangehouden om hem te ondervragen over zijn betrekkingen met de communisten in het verle den. De kolonel is naar Djakarta overgebracht. LIVORNO AP) Een dag inten sief zoeken van vliegtuigen, heli kopters en schepen heeft geen spoor opgeleverd van overlevenden van een vliegramp met een Lockheed Hercu les transportvliegtuig van de Royal Air Force. Het toestel verdween gis terochtend brandend in de Ligurische Zee toen het met zes Engelse be manningsleden en 46 Italiaanse pa rachutisten van Pisa naar Sardinië vloog. Zowel voor Italië als voor de RAF is het de grootste vliegramp in vredestijd. KHARTOEM «Reuter» In Khar toem is de 41-jarige Rolf Steiner tot twintig jaar gevangenisstraf veroor deeld voor hulpverlening aan de op standelingen in Zuid-Soedan. Er was de doodstraf tegen hem geëist. Steiner. een uit Mtinchen afkom stige Duitser die aan het eind van de Tweede Wereldoorlog dienst deed bij de Volkssturm. trad in 1950 toe tot het Franse vreemdelingenlegioen Hij vocht o.a. in Indo-China, Korea en Algerije J n 1959 was hij als para chutist betrokken bij de strijd om het Suezkanaal. Als huurlingenleider dook hy in 1967 in Biafra op. De leider van dit gebied. Ojoekwoe. die probeerde on afhankelijk van Nigerië te worden, stuurde Steiner echter na enige con flicten weg. In opdracht van enige Westduitse hulporganisaties vertrok hij later naar het zuiden van de Soedan om daar hulpprojecten te verwezenlüken. Hü nam contact op met de leider van de opstandige Anja-Nja-beweging. Emidio Tafeng, aan wie hü zün hulp aanbood. Deze benoemde hem tot bevelhebber van het revolutionaire leger. Na een ne derlaag tegen regeringstroepen van Soedan vluchtte hü naar het aan grenzende Oeganda. De autoriteiten stelden hem daar voor de keuze: als hü beloofde nooit meer voet in Afri ka te zetten, mocht hü naar Europa vertrekken, anders zou hü worden uitgeleverd aan Soedan. Steiner ver klaarde echter, dat „Afrika hem nodig had" en dat hü daarom dit werelddeel niet mocht verlaten Daarop werd hü in Januari aan de Soedanese autoriteiten uitgeleverd ADVERTENTIE Sir Alec Douglas-Home: kroon- zetten op loopbaan. moeilükheden van zün taak, maar herinnerde aan de recente Engels- Rhodesische besprekingen in Salis bury, waarbij „aanzienlijke vooruit gang" was geboekt, al moeten nog „vele belangrijke problemen" worden opgelost. Overigens kan hü zich gesterkt weten door „de beste wensen" van „oud-premier Harold Wilson tweemaal een ontmoeting had met Ian Smith in Gibraltar aan boord van de kruisers „Tiger" (1966) en „Fearless" «1968.». Sancties Douglas-Home gaat naar Salisbury net voordat het Britse parlement op nieuw zal worden gevraagd de jaar- üjkse sancties te vernieuwen. Wan neer iemand als hü met lege han den zou terugkomen, zou dit beteke nen dat de tegenstanders van sanc ties op weinig sympathie zullen kun nen rekenen. Zelfs al zün de voor uitzichten op succes volgens velen negatief is het daarom politiek toch noodzakeUjk dat Sir Alec het, wel licht tegen beter weten in, nog eens probeert. Een mislukking zal een ernstige persoonlüke tegenslag voor Sir Alec zün, omdat bekend is dat hü bin- Over de prairiehonden en vele andere dieren kunt u lezen in het prachtig verzorgde en unieke boek „Grote en Kleine Spaarders van Moeder Natuur" (120 pagina's, meer dan 50 kleurenfoto's). Speciaal voor de Amro Bank geschreven door prof. dr. Stolk en ingeleid door Bert Garthóff. Een waardevol bezit voor iedereen. Moe u als nieuwe spaarder bij de Amsterdam-Rotterdam Bank eigenaar kunt worden van dit bijzonder interessante boek, kan ieder Amro kantoor u vertellen. Q1Q-4aol

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 11